Straatgevechten in Algiers tussen OAS en gendarmes „Geheim overleg" voor ruggespraak uitgesteld Staking in Argentinië is verre van volledig Malik naar Djakarta; Soedjarwo is gebleven Drie gecoördineerde aanvallen op de voornaamste gebou wen Ook 's nachts Baten Gracia's filmrol voor liefdadigheid Mislukte poging tot vorming regering nationale eenheid ROCOCO WEERBERICHT OOSTDUITSERS SCHOTEN OP AMERIKAANSE AUTO KIEST GOED (Sue/ Qti BADDOEKEN teuws Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 23 MAART 1962 No. 30611 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 17.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f Ö.59 per week M.i.v. 1 april 1962: f8.25 per kwartaal, f2.80 per maand, f 0.65 per week. Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 In Algiers is gisteravond hevig gevochten tussen commandotroepen van de OAS en de gendarmerie. Volgens de laatste gegevens zijn zeventien personen gedood en een vijftigtal ge wond. De commando's van het Geheime Leger deden tussen negen uur en half elf drie gecoör dineerde aanvallen met bazoeka's, handgrana ten, mortieren en machinegeweren op de voor naamste gebouwen in het centrum van de stad. In de loop van de nacht laaide nog enkele malen de strijd op in het centrum en de havenkwartie ren van Algiers. OAS-leden be stookten daarbij de politiebewa king bij het gebouw van de Franse hoge vertegenwoordiger met ba zoeka's en machinepistolen. De politie beantwoordde het vuur, waarop de aanvallers zich terug trokken. Bij de gevechten werd ook het gedreun van kneedbom- ontploffingen gehoord. In Algiers is eerder op de dag ook in de omgeving van de kasjba ge schoten, waarbij vele mensen zouden zijn getroffen. In het begin van de avond waren enkele kamers op de Het was de eerste massale actie van de OAS sinds zij tevergeefs de gendarmerie had gesommeerd haar zijde te kiezen. Na een korte periode van betrekkelijke rust begon het vuren weer en in nog heviger mate. De straatgevech ten breidden zich uit langs de boulevards. De OAS kreeg de steun van Europese burgers die vanaf balkons en daken de politie beschoten. Prinses Gracia van Monaco heeft gisteren aangekondigd, dat de gehe le opbrengst van haar nieuwe film rol zal gebruikt worden voor de stichting van een fonds voor behoef tige kinderen en veelbelovende jon ge Monegaskse sportlieden. De Prinses maakte dit bekend naar aanleiding van de speculaties in de pers. volgens welke zij weer zou gaan werken, omdat zij en Prins Rainier krap bij kas zouden zitten. Deze conclusies hebben haar zeer verbaasd. Haar terugkeer naar het witte doek heeft niets te maken met een kastekort", zo werd ver klaard in de aankondiging van de persdienst van het paleis. Het plan van de Prinses om weer te gaan filmen heeft ook niets te maken met verplichtingen om een of ander filmcontract na te komen, aldus de verklaring. De toeristen en inwoners van Monte Carlo vragen zich thans af, waarom de Prinses zich dan wel naar de studio zal be geven. Zij zien in de aankondiging dan ook een bevestiging van het vermoeden, dat de Prinses zich aan de Rivièra verveelt en een poosje vakantie wil hebben van het koningschap. derde verdieping van het hoofdbu reau van politie verwoest door een kneedbom. Bij het regeringsgebouw rijden sinds vannacht pantserwagens rond. In Bóne en Orleansville ontploften vannacht diverse kneedbommen, waardoor een Europeaan werd ge dood, enkele personen werden ge wond en zware schade werd aange richt. In een van de voorsteden van Oran hebben OAS-mannen gister middag een groep moslims met een granaatwerper beschoten: 22 Algerij nen werden gewond, onder wie vrou wen en kinderen. OAS-ledcn hebben voorts het hoofdbureau van politie in Oran beschoten en zich op straat van een legerjeep meester gemaakt. Engelse Da Vinei niet in veiling De Britse Royal Academy heeft besloten de tekening van Leonardo da Vinei, voorstellend „Maria met Kind en Johannes de Doper met zijn moeder Anna", voorlopig niet in veiling te brengen. Er worden gel den bijeengebracht om het kunst werk voor Engeland te behouden. Het Geheime Leger heeft in Oran vlugschriften verspreid, waarin het de politie „verboden" wordt in de stra ten van de stad te patrouilleren. Er zijn nu gemengde patrouilles gevormd van soldaten en mannen van de mo biele gendarmerie. Aangenomen wordt, dat deze patrouilles niet zullen worden aangevallen omdat er solda ten in zijn opgenomen. Een uit twaalf man bestaande OAS-groep heeft het kantoor van het dagblad „L'Echo d'Oran" gisteravond bezet, na een uit zes man bestaande I politiebewaking te hebben ontwapend. Na een fluitsignaal verdween de OAS-groep weer uit het gebouw, de wapens en „walkie-talkie"-installatie van de politie meenemend. Even later arriveerden troepenversterkingen. Het luchtverkeer tussen Frankrijk en Algerije is gisteren na een korte opschorting hervat. Salan had de „or der" uitgevaardigd, dat geen burger- vliegtuigen meer mochten opstijgen van het Algerijnse grondgebied. Op bevel van het hoofd van de politie in Algiers werden de vluchten hervat. medeplichtigheid aan het optreden van de Algerijnse verzetsbeweging. De amnestie geldt ock voor hen, die vóór 30 oktober 1954 daadwerkelijk geijverd hebben voor een wijziging van het po litieke stelsel in Algerije. Volgens Franse regeringskringen zullen naar schatting 15.000 Algerijnse gevange nen op grond van de amnestie bin nen 20 dagen worden vrijgelaten. Een speciale commissie van vijf man, on der wie twee moslims, zal zich met de vrijlating bezig houden. Het bestuur van de Franse com munistische partij heeft de leden aangeraden bij het referendum van 8 april over Algerije „ja" te stemmen, niet omdat de partij het eens zou zjjn met de politiek van De Gaulle, maar omdat „het akkoord van Evian dat de weg naar vrede opent, een overwinning van de volken van Alge rije en Frankrijk op de politiek van De Gaulle betekent". Overigens ver klaart de partij afkerig te zijn van „referendums en persoonlijke macht". Ook de katholieke MRP heeft zich voor „ja" uitgesproken. Amnestie In de Franse staatscourant is van daag een decreet gepubliceerd, waar bij amnestie wordt verleend aan allen die zich vóór 20 maart j.l. schuldig hebben gemaakt aan deelneming of Vervoer vrijdag avond loopt lieter De Ned. Spoorwegen hebben ten aanzien van het vervoer van militai ren meegedeeld, dat sinds 1 maart, het tijdstip waarop de nieuwe ver- voersregeling voor militairen is inge gaan, de vervoersregglmaat en trein- bezetting op vrijdagavond"een aanzien lijk beter, beeld vertonen. Hierdoor wordt aan alle reizigers-„categorieën «en betere service geboden". Advertentie Uw modehuis DONKERSTEEG 12 LEIDEN NOORDOOSTELIJKE WIND Het K.N.M.I. in de Bilt verwacht van heden tot morgenavond: Opkla ringen, maar aanvankelijk mogelijk hier en daar een sneeuwbui. Zwakke tot matige noordoostelijke wind. Kou dere nacht met op de meeste plaat sen lichte vorst. Morgen overdag on geveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur) 24 MAART Zon op: 6.36 uur; onder: 18.59 uur: Maan op: 22.20 uur; onder: 8.10 Uur. Hoogwater te Katwijk te 5.10 en 17.25 uur; laagwater te 1.03 en 13.25 uur. Alleen de marine voor staatsgreep De poging van president Frondizi van Argentinië om een regering van nationale eenheid te vormen schijnt te zijn mislukt. Hij zou nu streven naar een kabinet van burgers en militairen, die actief hebben bijge dragen tot de val van Peron. Giste ren had Frondizi een onderhoud met Alvaro Alsogaray, die na de af zetting van Peron nauw heeft sa mengewerkt met generaal Arambu- ru, het toenmalige voorlopige staatshoofd. Vandaag zou de presi dent ook met Aramburu van ge dachten wisselen. Dit streven van de president zou een einde betekenen van de invloed van Rogelio Frigerio, die in 1958 zijn verkiezing tot staatshoofd be werkte door de steun van de Pero nisten. Volgens geruchten zou de marine president Frondizi opzij wil len schuiven. Het leger en de lucht macht zouden echter niet voelen voor een staatsgreep. Intussen is vanochtend de aange kondigde staking van 24 uur begon nen. waartoe de Peronistische vak bonden hadden opgeroepen uit pro test tegen het regeringsbesluit om de zondag gehouden verkiezingen voor vijf provincies ongeldig te ver klaren. In deze gebieden hadden aanhangers van Peron de overwin ning behaald. Tengevolge van de weigering van de onafhankelijke en „democratische" vakbonden om aan de actie mee te doen, is de staking niet volledig. De spoorwegen wer ken normaal. De gemeente-ambtena ren, handelsreizigers, verzekerings agenten. revue-artiesten, journalis ten. zeelieden drukker en PTT-amb- tenaren besloten niet te zullen staken, Dat zal vermoedelijk wel het geval zijn met ongeveer anderhalf mil joen arbeiders in de industriewijken van Buenos Aires, waar de Pero nisten grote invloed hebben. De Nederlandse en de Indonesische delegatie, die dinsdag, woensdag en donderdag in een landhuis nabij Washington ver gaderen, hébben een gemeenschappelijk communiqué uitgegeven dat als volgt luidt: „Nederland en Indonesië hebben in een at mosfeer van samenwerking en in hét bijzijn van een voor beide zijden aanvaardbare derde partij, geheime besprekingen gehouden. Deze besprekingen, die voortgezet zullen worden, zijn voor korte tijd onderbroken om de gedelegeerden gelegenheid te geven nader overleg te plegen met hun eigen regeringen. Dit overleg zal binnen enkele dagen voltooid zijn en dan zullen de besprekingen hervat worden." Volgende nee li voortzetting? Het ziet er dus naar uit. dat Van Roijen en Malik, bijgestaan door Schiirmann en Soedjarwo en onder het ivakend oog van de Amerikaan Bunker, begin vol gende week het overleg zullen voortzetten. Het begin van het thans onderbroken overleg zou ietwat stroef geweest zijn, doch het communiqué heeft een opti mistische tint omdat daarin ge sproken ivordt van een „atmos feer van samenwerking"De In donesische gedelegeerde Malik, die door president Soekarno persoon lijk is uitgekozen om zijn ambas sadeur in Moskou te zijn, geniet niet slechts het vertrouwen van Soekarno, doch evenzeer van Na- soetion, wiens oom hij is. Van de zijde van het ministerie van Buitenlandse Zaken is gisteravond in antwoord op een vraag vernomen dat men op de hoogte was van het com muniqué, maar dat men er niets aan heeft toe te voegen. Zoals bekend, zal het kabinet zich vandaag opnieuw over de kwestie van de onderhandelingen beraden. De mi nister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns. die van maandag tot donderdag heeft deelgenomen aan besprekingen in Luxemburg en Brus sel, is vandaag in Den Haag terug gekeerd. Mandaat niet ruim genoeg Malik, de voornaamste Indonesi sche gedelegeerde bij het vooroverleg, is gisteren uit Washington vertrok ken naar Indonesië. Maliks mandaat bleek niet ruim genoeg om door te gaan met onderhandelen. Vandaar dat hij naar Indonesië is vertrokken teneinde de situatie aan Soekarno voor te leggen. Het lijkt mogelijk dat men bij het vooroverleg ook over belangrijker din gen spreekt dan alleen over de agen da van de officiële onderhandelin gen. Van welingelichte zijde is ons ter ore gekomen, dat men zich tevens bezighield met het aftasten van com promis-mogelijkheden. Het is vaker voorgekomen in de diplomatieke ge schiedenis, dat een exploratief over leg in feite belangrijker was dan een officiële conferentie. Optimisme In het Nederlandse kamp heerst voorzichtig optimisme. De sfeer tij- Officier en chauffeur bleven ongedeerd Een beeld van de enthousiaste ontvangst, ivelke mevr. Kennedy ten deel viel in Pakistan. In een open auto maakte zij haar entree in Karachi. Dit blad bestaat uit 20 pagina's zijde wordt als het voornaamste doel van generaal Taylors bezoek ge noemd een onderzoek naar de doel treffendheid van de militaire maat regelen, die de Amerikanen na de af sluiting van Oost-Berlijn, vorig jaar augustus, hebben genomen. De Oostduitse staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, Otto Winzer, heeft gisteren meegedeeld dat West- berlijners die door Oostduits gebied naar het buitenland reizen, een door voerder gisteravond in West-Berlijn J reisvisum moeten hebben. De West- Ulbricht beeft geld nodig Dinsdag hebben Oostduitse politie mannen „ergens in Oost-Duitsland" gevuurd op de auto van de Ameri kaanse missie in Potsdam, aldus deelde een Amerikaanse woord- mee. De inzittenden van de auto, een verbindingsofficier en zijn chauffeur, bleven ongedeerd. Communistische politiemannen hadden het vuur ge opend. omdat, zoals zij later beweer den. de auto door een controlepost was gereden zonder te stoppen. Van Amerikaanse zijde werd gezegd, dat het incident „langs de gebruikelijke j kanalen werd behandeld". In Westberlijnse kringen werd la ter vernomen, dat de Amerikaanse auto stopte toen hiertoe een teken gegeven werd. Een inzittende officier vroeg een Sowjetrussische vertegen- i woordiger te spreken, zeggend dat hij de Oostduitse politie niet bevoegd j achtte de wagen aan te houden. Na- dat de Oostduitser weigerde een Rus- j sische officier te halen, reed de Ame- I rikaanse auto weg. De Oostduitsers openden onmiddellijk het vuur en schoten een van de banden lek. De wagen reed even door en stopte langs de kant van de weg. Later kwam een tweede auto van de Amerikaan se missie om de band te repareren. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington noemde de be schieting van de auto door de Oost duitse politie een ..onverantwoorde lijke en zeer gevaarlijke actie". Taylor in Bonn Generaal Maxwell Taylor, de mili taire raadgever van president Ken nedy, is in Bonn aangekomen. Hij za! gedurende een week een inspec tiereis maken door West-Duitsland. Generaal Taylor zal daarbij bespre kingen voeren met Westduitse mili taire autoriteiten. Van Amerikaanse duitse Bondsrepubliek wordt in deze ook als buitenland beschouwd, het geen voorheen niet het geval was. Een doorreisvisum kost vijf Mark. In Westelijke kringen wordt opge merkt. dat de Westberlijners die hun stad per vliegtuig verlaten, niet door de Oostduitse autoriteiten gecontro leerd kunnen worden. De Nederlandse secretaris generaal van de NAVO. mr. D. U. Stikker en diens echtge note werden gisteren in het ko ninklijk paleis in Brussel ont vangen door Koning Boudewijn en Koningin Fabiola, die met hun gasten voor de fotografen poseerden. dens het vooroverleg moet goed ge weest zijn en opzettelijk heeft men de woorden „een atmosfeer van sa menwerking" vermeld in het geza menlijk communiqué. De Indonesiërs toonden zich nog niet optimistisch. Wellicht willen zij niet vooruitlopen op het oordeel van hun president. Indonesisch goud naar Londen De Indonesische regering heeft, naar de gouverneur van de Bank van Indonesië, Soemarna, meedeelde, on langs uit veiligheidsoverwegingen een lading goud per vliegtuig naar Lon den gezonden. Soemarno maakte echter niet duidelijk waarom het goud, dat een xvaarde had van ruim 55 miljoen gulden, naar Londen ge zonden moest worden om „veilig" te zijn. Het vervoer geschiedde met een superconstellation van de BOAC. Soe marno zei: „LTit veiligheidsoverwegin gen kunnen wij elk moment ons goud overbrengen naar een willekeurige plaats, of het aldaar gedeponeerd laten". ADVERTENTIE Alle stemmen krijgt als u thuis voorstelt om er eens een avondje tussen uit te trekken* Met elkaar naar een restaurant, dan nog even ergens een af zakkertje halen. Een goede nachtrust is dan verzekerd en de volgende dag begint ieder een weer met frisse moed. En als u bij een feestelijke gele genheid een Horeca-cheque- boekje cadeau gekregen hebt, dan is dit de gelegenheid om die cheques op een voortreffelijke manier te besteden, vla Cheque boekjes f. 10.- of f.25.-, in coupures van f.2.50, ver krijgbaar bij: Bedrijfschap Horeca, Koninginnegracht 58-59, Den Haag. (giro: 63.53.00vermelden: Chequeboekje). Uit het Leidsch Dagblad van 24 Maart 1862: De Vereenigde Verg. van hoofdingelanden van Rijn land heeft tot haar voorzitter gekozen den heer T. P. Viruly en tot dijkgraaf benoemd Mr H. C. J. Hoog. Abd-el-kader, die nog steeds uit de Fransche schat kist een jaargeld van 120.000 francs geniet, zal aan Keizer Napoleon twee paarden zen den, in rechte lijn afstam mende van de merrie van den profeet.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1