Rijnsburg gaat bouwen op cultuurgronden LEIMUIDENSE MOLEN AAN HAGENAAR VERKOCHT Voorlopig akkoord met onteigening Onzekerheid in GENEVE door de de Oostduitser Bolz komst van Na debat van 3 Vz uur in gemeenteraad RUSSISCH BLAD PRIJST PASTERNAKS WERK AAN Russische druk dat tijd zou op 'f Westen ivillen ivinnen Na weer lierstel sieraad is wentelwiek de streek voor Kerkelijk L even LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 22 MAART 1962 Bevoegdheden voor Transkei groter dan het plan was De Zuidafrikaanse premier dr. Verwoerd heeft zijn besprekingen voltooid betreffende de politieke sta tus van de Transkei, het eerste Afri kaanse gebied, dat ingevolge de apartheidspolitiek een vorm van autonomie zal krijgen binnen het staatsverband van de Zuidafrikaan se republiek. De Transkei is het stamgebied van het Xhosa-volk en de eerste „premier" van de autonome re gering zal waarschijnlijk het stam hoofd Keizer Matanzima zijn, die de besprekingen met Verwoerd gevoerd heeft. Matanzima verklaarde na afloop, dat hij voor zijn district meer auto nome bevoegdheden had gekregen dan de Zuidafrikaanse regering oor spronkelijk had willen toekennen. Hij wilde daarover evenwel niet in bijzonderheden treden. In januari maakte dr. Verwoerd bekend, dat de stamoverheid van de Transkei autonomie zou genieten op het gebied van landbouw, wegenaan leg, openbare gezondheid, onderwijs Novelleprijzen - 1961 gemeente Amsterdam B en W van Amsterdam hebben op advies van de jury voor de novelle prijzen 1961 van de gemeente Am sterdam bestaande uit de heren Ger- rit. Kouwenaar Vincent Mahieu en Belcampo, besloten de volgende no velleprijzen toe te kennen: 1. Een prijs, groot f. 1.000 aan Inez van Dullemen voor haar novelle „De oude man", voorkomende in haar no vellenbundel „In de schaduw van de regen". 2. Een prijs, groot f- 1 000 aan A. Koolhaas voor zün novelle „Gekke Witte", voorkomende in de gelijkna mige novellenbundel. 3. Een prijs, groot L 1 000 aan B. Roest Crollius voor zijn novelle „Dag boek van Sara", voorkomende in de novellenbundel „Noodsignalen en hartsgeheimen". en sociale diensten. Men neemt aan, dat daaraan thans handel en indu strie en zekere financiële bevoegd heden zijn toegevoegd. De Zuidafri kaanse regering behoudt het beheer over buitenlandse zaken, douane rechten en defensie. (Van een onzer redacteuren) Zeven voor en zes tegen. Dat was na drie-en- een-half uur eindeloos gediscussieer het resul taat van de stemming over het voorstel van de meerderheid van het college van B. en W. van Rijnsfourg wethouder T. Kralt was tegenstan der tot voorlopige goedkeuring van de ont- eigeningsplannen in het uitbreidingsplan West. Het betrof cultuurgronden, die in de nabije toekomst ten offer zullen vallen aan de woning bouw; drie percelen met in totaal 23.242 m2 van N. Zandbergen Wzn, vier percelen met 8.868 m2 van de erven C. van Delft, twee percelen met 6.165 m2 van C. P. van Egmond, 336 m2 van de Vereniging ,,Het Spinozahuis", 750 m2 van J. Schoneveld Dzn, 1.720 m2 van G. Bouw man en 1.210 m2 van A. Vletter. De overvolle tribune volgde eerst met span ning het debat en bij de stemming haalden vele bezoekers een stukje papier en potlood tevoor schijn om de namen van de voor- en tegenstan ders te noteren. Was het resultaat van de stem ming in de vergadering van woensdag 14 febr. vijf tegen vijf er waren toen drie raadsleden afwezig nu haalde het meerderheidsvoorstel van B. en W. net-de finish. Tegen stemden wet houder T. Kralt, en de raadsleden G. van Del£t, J. de Heijer, T. Kralt jr., G. van Starkenburg en C. Vianen. Dank zij de bemiddeling van dokter E. E. van der Laan is het echter zo goed als zeker, dat het gemeentebestuur van de heer KI. Zandbergen een van de grootste grondeige naren vervangende cultuurgrond voor de meest gedupeerde kwekers zal kunnen kopen. B. Rijnsburgs eerste burger, de heer H. Koomans, heeft voor hij het voorstel in discussie bracht nog eens uitvoerig het standpunt van de meer derheid van het college van B. en W. uiteengezet. Hij betoogde, dat de realisering van dit uitbreidingsplan dringend noodzakelijk is in verband met de ontstellende woningnood. Er zijn. zei hij. twee mogelijkheden: het uitbreidingsplan niet uitvoeren met de nadelige gevolgen ten aanzien van de woningbouw of grond onteigenen, waardoor misschien enkele mensen worden gedupeerd. In d? vorige vergadering heeft een deel van de raadsleden de conse- sequenties van het voorstel niet dur ven aanvaarden, omdat nog geen an dere grond beschikbaar was voor de kwekers, die van hun bedrijf ver jaagd zullen worden. Nadrukkelijk stelde burgemeester Koomans, dat het college getracht heeft voor de gedupeerden een op lossing te vinden, doch tot nu toe is men daarin niet geslaagd. De meeste grondeigenaren wachten namelijk liever tot 1 januari 1963, omdat zij verwachten dat op die datum de prijsbeheersing op percelen grond zal worder opgeheven. Inderdaad zijn de perspectieven niet gunstig. Het col lege zal er echter ernstig naar stre ven de gedupeerden zo goed mogelijk te helpen. De grondeigenaar Klaas Zandber gen heeft aan B. en W. enige per celen tegen zeer hoge prijs te koop aangeboden. Gebleken is echter, dat dit over het algemeen geen hoog waardige grond is en dat er veel aan gedaan moet worden. Ook heeft men contact gehad met een andere bezit ter van gronden. Hij wil echter met de verkoop wachten tot 1-- jan. Van welke datum af de Grondkamer zich niet meer zou bemoeien met de prij zen van grond. Twee kampen De heer H. de Mooij (AR) sprak in een zeer uitvoerig betoog zijn be vreemding er over uit, dat de raad het Uitbreidingsplan West in zijn totaliteit heeft goedgekeurd, maar daarna bij. de behandeling in onderdelen geen besluit heeft dur ven nemen. De indruk wordt ge wekt, dat de raad zich de laatste tijd gesplitst heeft in twee kampen: agrariërs en niet-agrariërs. Er zal, zei de heer De Mooij, een oplossing voor de woningzoekenden gevonden moeten worden, want er zijn velen, die hongerend uitkijken B-70 zal niet sneller worden ontwikkeld De commissie van de strijdkrach ten van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft gisteren beslo ten niet van de regering te eisen dat de bommenwerper B-70 sneller wordt ontwikkeld en dat massaproduktie wordt voorbereid. Eerder had de mi litaire commissie erop aangedrongen in het belastingjaar 1962-'63 320 mil joen dollar meer uit te trekken voor de ontwikkeling van dit toestel. Op de begroting van president Kennedy was echter slechts 180 miljoen dollar uitgetrokken voor de bouw van drie prototypen. De minister van Defensie, McNa- mara, had eerder gezegd dat, als de B-70 operationeel is, de rakettech niek zover zal zijn gevorderd, dat men geen bemande bommenwerpers meer nodig heeft. naar een woning. Aan de andere kant is het moeilijk tegen enige kwekers te moeten zeggen binnen een jaar of anderhalf moet je van je bedrijf af. Het is een fout van ons als raad, dat we niet hebben gezorgd voor ver vangende grond. Nu worden tien ge zinnen brodeloos gemaakt. De heer De Mooij wilde een vraag teken zetten achter de mededeling van de burgemeester, dat het college naarstig heeft gezocht naar vervan gende grond. De enige, die dat ge daan heeft is dokter Van der Laan, zei hij. Tenslotte stelde dit raadslid, dat hij mee wil gaan met het voor stel onder de voorwaarde, dat de ge zinnen niet op korte termijn worden verdreven van hun bedrijven en dat gezorgd wordt voor vervangende grond. Het is droevig wat hier gebeurt, was de conclusie van dokter E. E. v. d. Laan (AR). Als raadsleden staan we als twee groepen tegenover elkaar. We moeten echter bedenken, dat we de belangen van alle Rijnsburgers hebben te dienen. De woningnood met de daaraan verbonden zedelijke ellende moeten we verlichten en de tuinders mogen niet weggestuurd worden met een handvol geld, doch we moeten hen grond geven. Toch Aan het slot van zijn betoog merkte dokter Van der Laan op, dat hij contact heeft gehad met een grond eigenaar, die enkele percelen wil verkopen en die met betrekking tot de prijs niet op een paar kwartjes per m2 zal kijken. Het is voor 99% in kannen en kruiken, zodat we op deze manier gered zijn wat de wo ningbouw en de tuinders betreft. Hij wilde zijn stem aan het voorstel geven onder de restrictie, dat en kele bedrijven niet verjaagd wor den voor er grond beschikbaar ls. Deze beide raadsleden waren tij dens de vorige zitting niet aanwezig en hadden daardoor hun stem niet kunnen laten horen. Na hen volgden nog vele andere sprekers, die het standpunt nog eens verdedigden, dat zij reeds in de vorige vergadering breedvoerig hadden uiteengezet. Ook in tweede instantie werd over het voor- en tegen gesproken en zelfs werd kort voor de stemming onder ling nog heftig gedebatteerd, omdat de heer T. Kralt jr. (CH) de voor waarde aan het voorstel wilde ver binden, dat er eerst vervangende grond moest zijn. Wethouder T. Kralt distantieerde zich zeer duidelijk van het door bur gemeester B. H. Koomans, die ieder raadslid afzonderlijk uitvoerig be antwoordde en een lans brak voor de aanneming van het voorstel, en wet houder K. Zandbergen ingenomen standpunt. Daarbij werd nadrukke lijk gesteld, dat door dit meningsver schil de goede verstandhouding in het college niet was veranderd in ver wijdering. het zoeken van vervangende gron den veel heeft gemankeerd. Daar om kan en mag een raadslid zeker bemiddelen als hij overtuigd is meer te kunnen bereiken. Ik heb geen afspraken gemaakt, doch direct de burgemeester op de hoog te gesteld van mijn bevindingen en hem geadviseerd met de heer Zand bergen te gaan spreken. Als dat niet gedaan wordt is het onjuist een raadslid aan te vallen. Tenslotte viel na een debat van meer dan drie-en-een-half uur het doek. De stemming geschiedde onder grote spanning. Het resultaat was 7—6, zo dat het meerderheidsvoorstel van B. en W. werd aangenomen en men dus voorbereidingen kan gaan treffen tot verwezenlijking van plan West, waar in 175 woningen zullen worden ge bouwd: 105 eengezinswoningen, 28 woningen in twee woonlagen en 42 woningen in drie woonlagen. Realisering van deze bouwplannen houdt in, dat rond dertig bestaande huizen zullen moeten worden afge broken. Het Russische literaire tijdschrift „Novy Mir" heeft een loffelijke be schouwing gegeven, over een dicht bundel van wijlen Boris Pasternak. „Vele van zijn gedichten zijn vervuld van een geest die de mens van van daag en morgen aanspreekt", aldus dit blad. „Novy Mir" schrijft verder dat an dere gedichten van Pasternak, wiens naam „kortgeleden door de lezers met iets negatiefs werd geassocieerd", het uitgeven waard zijn, in het bijzonder zijn vertaline van Georgische dich ters. Pasternaks veel besproken werk „Dr. Zjivago" werd vijf jaar geleden in de Sowjet-Unie verboden. De schrijver werd verguisd als „contra revolutionair, lasterlijk en van haat vervuld jegens het socialisme" en dooi de vereniging van Russische schrij vers uitgestoten. Ook werd hij ge noodzaakt de hem in 1958 toege kende Nobelprijs voor de literatuur te weigeren Lugubere vondst bij Antwerpen (Van onze Brusselse correspondent) Werklieden, die een gracht rondom de molen op het St.-Anna-strand aan de linker oever van de Schelde tegen over Antwerpen uitbaggerden, hebben gisterochtend een macabere ontdek king gedaan. Zij hebben een aantal zakken gevonden zowel van plastic als van papier, waarin zich delen van een lichaam bevonden. Uit de ver wondingen van het hoofd bleek dat de moordenaar de schedel van zijn slachtoffer moet hebben ingeslagen. Bij de zakken werden jas, een hoed en handschoenen gevonden. In een dei* zijzakken van het pak van de vermoorde vond men een ring met sleutels. De dode is geïdentificeerd als een 33-jarige diamantair uit Berchem. Hij werd' sedert dinsdag vermist en hij moet een groot bedrag aan gelds waardig papier bij zich hebben gehad. Bij de pakken werden sporen van de banden van een auto waargeno men. De recherche veronderstelt, dat het lijk per auto naar het afgelegen strand is gebracht. Daar de arbeiders die dinsdag op dezelfde plaats hebben gebaggerd, toen nog niets hebben op gemerkt, neemt men aan dat de pak ken met de lugubere inhoud in de nacht van dinsdag op woensdag door iemand in de gracht zijn geworpen. Nieuw element in vastgelopen besprekingen (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma, in Genève) De Sowjet-Unie heeft in Ge nève het Westen verder onder druk gezet door de Oostduitse minister van Buitenlandse Za ken, Lothar Bolz, te ontbieden voor „raadpleging over een Duits vredesverdrag en de normalise ring van de toestand in West- Berlijn". Toen de kleine, dikke topdiplomaat van Europa's meest gecompromitteerde regime gister avond op het vliegveld van Ge nève aankwam, vond hij overi gens geen enkele minister van het oostblok ter begroeting aan wezig! Hij revancheerde zich door aan de pers te verklaren dat „de komende dagen wel zouden uitwijzen wat hij hier kwair doen". Die vraag was wel gerechtvaardigd, Zijn snorkende verklaring over Duiis- lands bijzondere wensen en verplich tingen inzake de ontwapening kun nen namelijk moeilijk het feit ver doezelen, dat de 18-mogendheden- commissie van de V.N. op geen en kele wijze de wens te kennen heeft gegeven het oordeel over de ontwa pening te vernemen van de Duitse staten, die geen van beiden lid van de V.N. zijn. Wat komt Lothar Bolz in Genève doen? Het onschuldigdste antwoord op die vraag en de Westelijke mo gendheden houden zich daar voor- lopig aan ls dat de Westduitse mi nister van Buitenlandse Zaken, Schröder, al eerder in Genève is ge weest en daar zowel met Dean Rusk als met Gromiko heeft geconfereerd. Zulks, naar verluidt, tegen zijn zin doch op wens van Adenauer. De Rus sen, zo redeneren de Westelijken, konden daarop moeilijk anders doen dan een ruk aan een touw van hun Oostduitse marionet geven. Helemaal gerust zijn de westelijke delegaties niet over hun eigen theo rie. Een wat zorgwekkender uitleg zou zijn dat Bolz ten overstaan van de neutralen nog eens de Oostduitse be reidheid tot aanvaarding van het plan-Rapacki zou komen herhalen. Daarmee zou de Bondsrepubliek in de onaangename positie komen het enige land in Centraal-Europa te ziin, dat weigert afstand te doen van* kern wapens. De onrustbarendste theorie over de verschijning van Bolz is, dat het de Sowjet-Unie nu inderdaad ernst zou zijn met het sluiten van een vredes verdrag en dat zij het Westen onder de druk van die dreiging op z'n best de keus zou laten een ruilhandel aan te gaan, bijvoorbeeld een tijdelijke regeling voor West-Berlijn tegenover de aanvaarding van het plan-Ra packi. In het defensief Het zorgwekkende van deze hypo these ls, dat het Westen onder meer door de afwezigheid van Frank rijk volstrekt niet voorbereid is op het nemen van een beslissing op Protest Dokter Van der Laan protesteerde met klem teger. een opmerking van de heer D. v. d. Meij (PvdA), dat een raadslid niet mag informeren en op zoek mag gaan naar vervangende grond, omdat dit tut de competentie van B. en W. behoort. Burgemeester Koomans merkte op, dat hij dit ook had willen zeggen, al begreep hij de bedoelingen van het arts-raadslid. „Ik ben van mening", zei dokter Van der Laan, „dat aan de activiteiten In café C. J. van Graas waren gisteravond alle ingelanden van de Grote Heilige Geestpolder bijeengekomen onder voorzitter schap van de heer A. Straathof om te beslissen over de verkoop van B. en W. met betrekking tot van de molen aan het Braasse- mermeer, die thans als een kip zonder veren het landschap in het geheel niet siert. De inge landen waren het er eenstemmig mee eens om tot verkoop over te gaan voor de prijs van f 28.000.-. Bovendien zal de restauratie subsidie van f22.000.in het potje van het polderbestuur te recht komen. De koper, de heer Azlria uit Den Haag, zal dan de molen zodanig I moeten restaureren, dat de waterbe maling uit de Grote en Kleine Hei lige Geestpolder weer met wind kracht kan geschieden. Het polder bestuur blijft echter te allen tijde toegang houden tot de molen om tpezicht te kunnen uitoefenen, znvel op de machinale- als op de wind krachtbemaling. BinnFn niet al te Jange tjjd zal deze molen, die het gehele landschap in de omgeving van het Braassemermeer beheerst, weer een sieraad voor de omstreken en In het bijzonder voor de water sportliefhebbers zijn. Voorgesteld werd om de be- malingskosten, die in rekening ge bracht worden bij het bestuur van de Kleine Heilige Geestpolder, be langrijk te verhogen. De Heilige Geestpolder, die in eigendom, be- heer en onderhoud van de Grote Heilige Geestpolder is. wordt vol gens de Ingelanden door het- veel te zware verkeer geheel vernield, on danks de aanduiding dat het een B- weg is. Ook de Westerdijk, waarvan het onderhoud van het wegdek voor rekening van de gemeente Leimui- den geschiedt, wordt door deze meer dan 30 ton wegende vervoermidde len, zodanig vernield, dat niet alleen de langs die weg liggende eigendom men en opstallen van de bewoners schade oplopen, maar bovendien op vele plaatsen verzakkingen optreden, odat bij hoge waterstanden het water uit het Braassemermeer en De Wetering over de weg van de Grote Heilige Geest Polder stroomt. Dit kan tot castastrofale gevolgen ":eiden. De kosten van de dijkverbetering iyn belangrijk en drukken zeer •■waar op de schouders van de in planden van deze polder, die slechts 170 hectare groot ls. De ingelanden zullen daarom binnenkort een be spreking voeren met alle partijen, die belang hebben bij een goede wegverbinding. Het polderbestuur wilde ook rea geren op het zuigen van zand uit het Braassemermeer, omdat door het uitbaggeren van het zand op grot ediepte de golfslag meer en meer toeneemt met het gevolg, dat de dijken moeten worden opge hoogd. wat belangrijke extra kosten met zich meebrengt. korte termijn. De Amerikanen confe reren in Genève voornamelijk om tyd te winnen, die zij nodig hebben voor de hervatting van hun kernproeven om daarmee de deuk uit te kloppen, die door de recente Sowjetrussische a toom proeven in hun nucleaire su perioriteit was geslagen. Is die supe rioriteit hersteld, dan kan, byv. op een topconferentie, uit een sterkere positie met Chroesjtsjow worden on derhandeld. Dat het Westen in Genève momen teel in het defensief is. blijkt uit een uitlating van Rusk, die dezer dagen zei: „Als onze nationale belangen op het spel staan, kunnen wy ons niet te veel van de wereldopinie aantrek ken", die houding wordt versterkt door de volstrekte ontoegevendheid, die Rusk hier heeft ontmoet bij 't af tasten van het Russische standpunt. Noch inzake Berlijn of Duitsland^ doch over het staken der kernproe ven of zelfs de procedure van de ont wapeningsconferentie hebben de Rus sen één millimeter toegegeven. Zij zijn harder dan ooit. Vandaar, dat er bij de Amerikanen en Britten nu wel degelijk bezorgdheid heerst dat de Russen hun onaangename, militaire initiatieven in de luchtcorridors naar Berlijn zullen completeren met even onaangename diplomatieke stappen in de kwestie waar het boven alles om gaat: Berlijn en Duitsland. De komst van Lothar Bolz heeft in elk geval de aandacht afgeleid van de woordenstroom in het Paleis der Naties over het voorshands academi sche onderwerp van de ontwapening. Het is een nieuw element in het vastgelopen Oost-VVestoverleg. Lord Home, die gisteravond met Gromiko dineerde, heeft misschien de eerste aanwijzingen gekregen. Gromiko zou vandaag tot Bolz een toespraak hou den, die de Russen hier hoffelijk als „raadpleging" wensen aan te duiden NJED. HEUV. KERK Beroepen te Tholeu P j. Bos te Sprang te Oldebroek L. Kievit te Putten te Nieuwpoort J. Broekhuls. kanü. te Barnevelci. Benoemd tot hulp prediker te Retranchement G. M. c. de Vries, voorganger afdeling 'vereni ging van Vrijzinnige Hervormden te Honselersdijk, Aangenomen naar Hul zen (N.-H.) Jac. Vermaas te Veenen- daal (voorheen te Huizen N.-H.). Be dankt voor Bennekom (toez.) F. H. Bik te Doorwe'th-Heelsum GEREF. KERKEN Beroepen te Katwijk aan Zee (vac. E. I. F. Nawijn) D. van Keulen te Oldehove te Haarlem-Zuid (vac. C Goeman) A J. R Brussaard te 's-Gravenhage-Loosdulnen te Spijk (Gron.) D. Kloppenburg te Broek on der Akkerwoude. Aangenomen naar Mlddelstum A. Segger te Zoutkamp naar Enschede (5e pred.pl.. tevens als evangelisatiepredikant) A. Broek te Gronlngen-Noord. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen te Zuidhorn D. Deddens te Marlënberg te Pernis K. van de Belt. kand. te Zwartsluis. C'HR. GEREF. KERKEN Tweetal te Ede J Kampman tf Rijnsburg en C. Verhage te Hilversum- C entrum. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Woerden A. Vergunst te Rotterdam.-Centrum te "a-Graven polder en te Opheusden A. Hofman te Zeist. Bedankt voor Utrecht Chr. van Dam te Rotterdam-Zuid. Bij de indiennlng van de begro ting heeft de Zuidafrikaanse minister van Financiën, dr. T. E. Donges gis teren meegedeeld, dat Zuld-AIrika ei- Jaar 48 miljoen rand (ongeveer 2J0 miljoen gulden) meer voor defensi zal uitgeven dan verleden Jaar. v n een op een bedrag van 795,1 mlljo i rand ln evenwicht zijnde begrotin zal voor defensie ongeveer 120 mlljo i rand worden uitgegeven. Het uit ver- cijfer der begroting ln ongeveer 74 mil joen rand hoger dan verleden Jaar. Krachtige toeneming oanfd midden- en kleinbedrijven Het aantal midden- en kleinbe drijven met een goede rentabiliteit is in de afgelopen vijf jaar krach tig toegenomen, aldus een conclusie uit het verslag over 1961 van de Raad voor het midden- en kleinbe drijf. Vrijwel alle branches hebben geprofiteerd van de toegenomen consumptieve kracht van de bevol king, zo wordt aan deze conclusie toegevoegd. In de gistermiddag in Den Haag gehouden vergadering van de raad voor het midden- en kleinbedrijf is dit verslag vastgesteld. De hoofd schotel van dit verslag wordt ge vormd door een beschouwing, gewijd aan de economische ontwikkeling in de afgelopen vijf jaren, waarin rui me aandacht wordt geschonken aan de ontwikkeling van het midden- en kleinbedrijf. In het overzicht wordt er op gewezen, dat de groei van de omzet in het grootbedrijf een sneller verloop had dan die ln het midden- en kleinbedrijf. Ook wordt o.m. opgemerkt, dat de bestaande mogelijkheden tot finan ciering van ondernemingen in deze bedrijfsvormen slechts ten dele zijn aangepast aan de eisen, die door de moderne ontwikkeling worden ge steld. „De groei van het midden- en kleinbedrijf zal in het bijzonder af hangen van de mate. waarin men zal slagen financieringsmiddelen aan te trekken voor de in deze sec tor van het bedrijfsleven zo om vangrijk noodzakelijke investerin gen", aldus het overzicht. OUD-GEREF. GEMEENTEN IN NED. Beroepen te Doorn B. Toes te Kin derdijk. Bedankt voor Oosterland L. Gebraad te Sint Philipsland. EVANG. LUTH. KERK Drietal te Amsterdam (vac, G. Fafié) S. G. van der Haagen te S~.lv.e- dam, J. A. Roskam te Beverwijk-Velsen en mej. da. M. P. Stol te Wilden ,k- Veendam. Eenheid van christelijke kerken De secretaris-generaal van de We reldraad van Kerken, dr. W. A. Vis ser 't Hooft, heeft woensdag te We nen gezegd dat de algehele eenheid van de christelijke kerken nog geen kwestie van de huidige generatie is. Het is belangrijk, aldus dr. Visser 't Hooft, dat er een einde wordt ge maakt aan het onvruchtbare Te- twist en dat de verschillende gelo ven ertoe komen met elkaar hun verschillen te spreker. „Echt r geen van de 200 niet-katholië!-- e ker ken die tot .de Wereldraad behort n, zullen het dogma van de onfeilbaar heid van de Paus aanvaarden", al dus de secretaris-generaal. Ven functie ontheven De rooms-katholieke deken van örebro in Zweden heeft, in opdracht van het episcopaat, de vicaris n Ludvika in Dalecarlia, Johann Ar.- germayer, van zijn functie onthe ven, omdat hij in een brief aan een r.k. Duits meisje in zyn stad had geschreven, dat ze voor eeuwig ver doemd zou zijn als ze een verhou ding bleef hebben met een Duitse Lutheraan in Ludvika. Angermaver, een van Zwedens zeer weinige "r.k, priesters, had de zorg voor de r.k. gemeenschap van Dalecarlia. Concordaat en grondwet De regionale regering van Sicilië heeft de verkiezing van een vroegere r.-k. priester tot links-socialistisch burgemeester van Ucria, een stad op Sicilië ongeldig verklaard. De ge meenteraad van Ucria heeft de aan gelegenheid voorgelegd aan een con stitutionele rechtbank in Rome. De regering betwist de rechts kracht van de verkiezing, waarbij zij naar voren brengt dat onder het con. cordaat van 1929 tussen kerk en staat afvallige priesters geen open baar ambt, waarbij zij in nauw con tact met publiek komen, mogen be kleden. De advocaten van de ex-priester. Francesco Niosie, stelden, dat het concordaat in strijd is met de repu blikeinse grondwet van 1948 en met de verklaring van de Ver. Naties over de rechten van de mens. De recht bank zal over enkele weken uitspraak doen. AMERICAN CIGARETTES

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 7