Parlementair onder zoek zaak-Strauss Zes jaar geeist tegen dief-rover-inbreker Middenstand en politiek Wouter Perquin sprak voor Leidse r.k. middenstanders PLAN VOOR EEN TWEEDE 'PANAMAKANAAL' (MEXICO) Bedreef minister vriendjespolitiek? Mr. Stikker in Brussel Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 22 maart 1962 Tweede blad no. 30610 Financiële ontreddering Zes jaar met aftrek van het voorarrest en voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering. Deze zware straf eiste de procureur-generaal bij het Haagse Gerechtshof gisteren tegen een 24-jarige particuliere rechercheur uit Den Haag. Voor zijn aandeel in een (mislukte) roofoverval, een inbraak te Leiden en een diefstal uit een benzinestation te Wassenaar was de verdachte door de rechtbank in Den Haag tot drie jaar en twee maanden, alsmede voorwaar delijke terbeschikkingstelling veroor deeld. Op 15 mei van het vorig jaar was deze verdachte betrokken bij de mis lukte roofoverval op de taxi-onder nemer N. van Heusekom, wonende aan de Haagweg te Loosduinen, waar bij een vriend van deze verachte met een traangaspistool schoot. De ver dachte bleef toen in de auto zitten wachten. Enkele dagen eerder pleegde ver dachte samen met enkele anderen een inbraak in een radiozaak in het Gangetje te Leiden, waarbij een t.v.- toestel, en enkele radiotoestellen en bandrecorders verdwenen. Bovendien heeft verdachte in april van het afgelopen jaar met twee an deren de bediende van een benzine station te Maaldrift in Wassenaar weggelokt door voor te wenden dat hij en zijn megezellen pech met hun auto hadden. Terwijl de bediende de motor nakeek roofde een van de drie mannen een tas met f 1800.-. De verdachte heeft direct hoger beroep aangetekend tegen het vonnis van de rechtbank. Ter zitting ver klaarde hij voor het Hof dat hij zich thans echter wel met de hem opge legde straf heeft verzoend. De procureur-generaal vond de straf van de rechtbank echter beslist te laag. „Het inbrekersgilde is te driest in Den Haag'" zo zei hij, „maar het zijn inbrekers, geen men sen, die een overval plegen. In een echte brandkastenkraak zit nog een zeker sportief element, maar hier wa ren de activiteiten ook tegen mensen zelf gericht". De verdediger, mr. R. W. baron de Vos van Steenwijk, meende dat de verdachte gehandeld heeft in een „geestelijke ontreddering", ontstaan doordat zijn meisje met hem gebro ken had. De procureur-generaal zei op zijn beurt meer te geloven in een „financiële ontreddering". Uitspraak op 4 april. NZHVM kampt met ziekte onder het personeel Ruim veertig leden van het rij dend personeel van de N.Z.V.H.M., hoofdzakelijk chauffeurs, liggen met griep te bed. Daardoor kampt dit vervoersbedrijf met grote moeilijk heden. Men heeft reeds chauffeurs en personeelsleden, die op kantoor zit ten en in het bezit zijn van een rij bewijs voor autobussen, ingeschakeld om de open gevallen plaatsen in te nemen. Deze vervanging is echter niet. voldoende. Het is daardoor de N.Z.V.H.M. niet mogelijk de versterkingsritten zo te laten rijden als de passagiers gewend zijn, de derde bus heeft men geheel laten vervallen. Natuur lijk zullen de dienstbussen op de normale tijden blijven rijden. Een gelukkige omstandigheid is, dat. het weer redelijk is, zodat de vervoersaanvraag geen zeer hoge „piek" bereikt. 101-jarige overleden In het r.-k. gasthuis te Oisterwijk is vannacht overleden de heer H. H. de Jong. Hij werd 101 jaar. Gedu rende het laatste half jaar werd hij in het gasthuis verpleegd. Dr. A. Veerman lid Tweede Kamer Naar wij vernemen heeft dr, A. Veerman, rector van het Christelijk Lyceum te Delft, zijn benoeming tot lid van de Tweede Kamer in de va cature van de heer C. van Nierop, die ontslag nam in verband met zijn se cretariaat van het CNV, aangenomen. Dr. Veerman zal voorlopig naast zijn Kamerlidmaatschap ook het rec toraat van het Christelijk Lyceum te Delft blijven waarnemen. Dr. Veerman werd 11 oktober 1916 te Bodegraven geboren. ALKMAARSE KAASMARKT. Op vrijdag 20 april begint in Alk maar het kaasmarktseizoen. Dat be tekent, dat vanaf die dag weer elke vrijdag gedurende de zomermaanden kaas wordt aangevoerd en gewogen. VERKIEZING GEMEENTERAAD Kandidatenlijst Prot. Chr. groep De kandidatenlijst van de Prot. Chr. groep (CHU en AR) voor de gemeenteraadsverkiezing is als volgt samengesteld: 1. P. S. Harmsen; 2. S. M. Stolp; 3. L. Questroo; 4. mr. C. J. Woud stra; 5. B. de Kier; 6. J. G. Lamers; 7. J. C. Elsgeest; 8. G. van der Vliet; 9. mevr. mr. I. GeelkerkenBrusse; 10. H. Marck; 11. A. Kamphof; 12. P. P. de Koning; 13. A. M. de Ko ning; 14. J. Balkestein; 15. M. van der Keur; 16. P. van der Kwaak; 17. mevr. A. de DieVan den Berg; 18. G. de Knegt; 19. ds. A. J. Kret; 20. mevr. I. MakVan Bever Donker; 21. P. Moerman; 22. J. Hoorn; 23. P. Sjardijn; 24. J. van der Have; 25. J. M. Blok; 26. J. F. Th. Zilveren- tant; 27. C. Kralt en 28. K. Ouwer- kerk. Indien er bij de komende verkie zingen geen wijziging in de samen stelling van deze fractie (acht leden) komt, dan doen de heren J. C. Els- geest, die reeds eerder in de raad zitting had en G. van der Vliet in september hun intrede in de raad. Niet terugkeren de heer J. van Iter- son, die zich geen kandidaat meer liet stellen en mevrouw mr. J. Geel kerkenBrusse, die tussentijds mr. dr. H. D. M. Knol als raadslid op volgde. De taak van het protestantisme Van woensdag 28 tot en met za terdag 31 maart wordt in het Groot handelsgebouw in Rotterdam de vijfde protestantenconferentie ge houden. De deelnemers, jonge pro testanten met politieke belangstel ling. zijn afkomstig uit Duitsland, Oostenrijk, Zwitserland, Zweden. Noorwegen en Nederland. De organisatie van deze conferen tie berust bij de jongerenorganisatie van de A.-R. Partij en de Chr.-Hist. Unie. Het thema van de conferentie is: „De taak van het protestantisme in de Europese cultuur van vandaag en morgen". De deelnemers aan de conferentie worden donderdagmorgen in het Rotterdamse Stadhuis ontvangen door de burgemeester van Rotter dam, mr. G. E. van Walsum. De conferenties hebben tot doel dat de deelnemers zich gezamenlijk bezinnen op de praktische en prin cipiële vragen, waarmee de prote stant met name in de politiek te maken krijgt. Academische examens Aan de Leidse Universiteit .is ge slaagd voor het kand. ex. geschiede nis mej. J. M.. van der Linden te Leiden. Advertentie Zoekt U een GOUDEN RING voor een dame of heer, r. d. WATER, Haarl.straat 207 heeft het. Ook in briljanten ringen. Ruime keuze in alle prijzen. „Ik heb altijd grote bezwaren ge had, middenstandspolitiek te bezien als behartiging van de belangen van bepaalde groepen. Het bezwaar tegen ambtenaren-, arbeiders-, werkgevers- en andere politiek is, dat deze poli tiek in wezen een deformatie is van onze eigen katholieke visie op de po litiek als behartiging van het alge meen belang". Aldus sprak gister avond de heer Wouter Perquin, di recteur van het partijbureau der KVP, op een bijeenkomst, welke dooi de Ned. R.-K. Middenstandsbond, afd. Leiden, in „Het Gulden Vlies" was belegd. „De middenstandsbond is niet al leen maar een winkeliersvereniging; haar belangen liggen op verschillen de vlakken", zo verduidelijkte de heer J. C. J. Lambermont, voorzitter der Leidse afdeling de bedoeling van het beleggen van deze avond. „Een middenstandsbond heeft invloed no dig om uiteenlopende belangen te kunnen behartigen, invloed in deels niet-, deels wei-politieke lichamen. Daarom hebben wij zo'n groot belang by de politiek en de verkiezingen". Van de socialisten krijgt de KVP vaak naar het hoofd geslingerd, dat deze partij zou trachten, het onver zoenlijke met het onverzoenlijke te verzoenen, aldus de heer Perquin. Inderdaad zijn er geen gelijke groe pen, maar ze zijn volkomen van el kaar afhankelijk. „We moeten steeds aandacht hebben voor dat deel van de maatschappij, dat niet gezond is; deze aandacht zal het geheel ten goede komen. Men wenst een mid denstandspolitiek? Goed, maar dan terwille van het geheel. De heer Perquin hekelde het wik ken en wegen bij de verschillende BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Gerrit Carel Alexander, zn van G. C. A. Roman en A. H. E. Trenker; Gerard Willem, zn van E. van Iren en G. Koning: Marinus Wouter, zn van M. Werkhoven en M. C. Schouten; Catharina Cornelia Stephana, dr van J. A .Pieterse en H. van Kessel; Dirk Herman, zn van D. van Duijn en J. Florisson; Maria Johanna, dr van Y W. Rutten en T. A. Schimmel; limilie Hendrika Margerita, dr van G. Balsink en H. A. H. Tas; Maria Ca tharina, dr van J. H. van Egmond en A, J. Fasseur; Catharina Maria There- da Hyacinthus, dr van P. J. van Re- öundt en J S. van Meijgaarden. GETROUWD Y. J. van der Meulen en H. G. Fl- ilppo OVERLEDEN B. Pleij, 59 jr, man; J. Heemskerk, 48 Jr, man; A. Luijt, 62 jr, w.v. H. C. Westeneng. Oudstrijders aan het prijsschieten In een in „Hotel Central gister avond gehouden vriendschappelijke schietwedstrijd hebben de leden van de afdeling Leiden van de Ned. Bond van oudstrijders en dragers van het Mobilisatiekruis elkander flink „partij gegeven". Het was allemaal nog al onschuldig, want er kwamen geen zware wapens aan te pas. Slechts een buks mochten de oud strijders hanteren. Na een enerve rende strijd legde de wnd. voorzitter, dr. P. H. Pott, met 67 punten beslag op de eerste prijs. De heer A. Ouwer- kerk deed niet veel voor hem onder; met 66 punten plaatste hij zich tweede. De derde prijs was voor de heer P. J. M. Hocks .die het tot 58 punten wist te brengen. Behalve dit geanimeerde prijs schieten, heeft men zich deze avond ook nog met enkele verenigingsaan gelegenheden bezig gehouden. De he ren J. Peerenboom en P. J. M. Hoeks werden tot bestuurslid gekozen. Een op dr. Pott uitgeoefende druk om het voorzitterschap te aanvaarden, had geen resultaat. Drukke werk zaamheden beletten hem dit. Tot leden van de kascommissie werden de heren M. L. C. de Geus en A. C. M Dernison benoemd, terwijl de heer Ouwerkerk de afdeling op de a.s. bondsvergadering te Rotterdam zal vertegenwoordigen. De heer C. van Halderen uit Delft, die de vergadering als gast bijwoon de, deed aan de hand van in Delft opgename ervaringen enkele sugges ties om het afdelingswerk nog meer te stimuleren. Aan het einde van de avond vond de prijsuitreiking plaats en sprak dr. Pott een kort slotwoord, waarin hij de aanwezigen opwekte om onder de oudstrijders en dit kunnen ook jongeren zijn propaganda te ma ken voor de Bond. kandidaatstellingen ten bate van maatschappelijke groepen. Laat het geen gedrang worden vanuit het motto: dat het belang van deze roepen het vereist, dat men „erin" zit, zo zei de heer Perquin, die aan vankelijk van mening verschilde met de voorzitter, maar later toegaf, dat de praktijk eist, dat er voor bepaalde plaatsen een keus gedaan moet kun nen worden uit een aantal deskundi gen. De heer Perquin gaf voorts een inzicht in het algemeen economisch beleid in Nederland. Veel aandacht besteedde hij aan de betalingsbalans, waarmee de loon- en prijspolitiek samenhangt. Uit de stijging der pro- duktiviteit komen we tot de stijging der welvaart, aldus spreker. Dit is het grote doel van onze politiek. Het getuigt van de christelijke visie op de bezitsvorming: vrijheid met eigen verantwoordelijkheid tot onderne men, beperkt indien en voor zover het algemeen belang dit vereist. Een vruchtbare discussie tussen in leider en aanwezige middenstanders besloot deze bijeenkomst. Zilveren zakenjubileum Onder grote belangstelling hebben de firmanten van het Optiekbedrijf J. J. van der Wiel gisteren het feit herdacht, dat de heer Van der Wiel zich 25 jaar geleden in een pand aan de Watersteeg vestigde als opti- ciën. Reeds een jaar later deed de oudste zoon zijn intrede in het be- De nieuwe versie van de Mighty Midget, de Amerikaanse marine jager waarvan er reeds enige duizenden in de oude versie in gebruik zijn. Het toestel is zwaar bewapend met raketten, bommen en boordgeschut. TOOGDAG IN „AVIFAUNA" Van chr. groente- en fruithandelaren Gisteren is in „Avifauna" te Al phen a. d. Rijn de jaarlijkse toogdag gehouden van de Bond van Chr. kleinhandelaren in aardappelen, groente en fruit. Deze toogdag werd dinsdagavond voorafgegaan door een werkvergade ring in hotel Toor. Zowel de toogdag als de werkvergadering stonden on der leiding van de tweede voorzitter, de heer M. van Tol, die de zware taak had de plaats te bezetten van de enkele maanden geleden bij Apel doorn door een autoongeluk omgeko men voorzitter, de heer J. H. van Erven. Direct na de opening van de werk vergadering sprak de heer Van Tol een „in memorian" uit, gewijd aan het verscheiden van de heer en me vrouw Van Erven en één der propa gandisten van de Bond, die eveneens bij dit ongeluk om het leven kwam. De jaarverslagen van de secretaris de heer J. Tamboer te Apeldoorn en de penningmeester, de heer J. Kam man te Amsterdam, werden goedge keurd. Bij de bestuursverkiezing werd de heer J. Tamboer tot voorzitter geko zen de heer P. van Wijngaarden te Rotterdam tot hoofdbestuurslid, ter wijl de heer E. G. Visser te Utrecht zijn intrede in het bestuur deed als vertegenwoordiger van de provincie Utrecht. Besloten werd het congres in 1963 in Coevorden te houden. GROTE BELANGSTELLING VOOR TOOGDAG. Ook voor de toogdag bestond grote belangstelling. De voorzitter van de afdeling Lei den, welke afdeling met de organisa tie van de toogdag was belast, sprak namens zijn afdeling een welkomst woord tot de talrijke aanwezigen. Ds. E. Haverkamp te Leiden sprak in zijn wijdingswoord over „Niet te ver geefs Bondswerk verricht". De voorzitter van de bedrijfschap pen, de heer J. D. Mol, belichtte de taak van de bedrijfschappen in deze tijd. Nadat enkele bestuursmedede lingen waren gedaan leidde de heer H. de Mooy, voorzitter van de Chris telijke Middenstandbond het onder werp „Morgen wacht weer onze werk kring" in. Advertentie NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL „Neerlandia" in tie ether In het programma „Musicerende Dilettanten", dat on zaterdag 24 maart om 13.25 uur wordt uitgezon den via Hilversum I, zal men het Leidse accordeonorkest „Neerlandia" kunnen beluisteren. Het accordeonorkest heeft van het .Harmonika Orchester Rheinhau- sc-n" een uitnodiging ontvangen om op 8 april in Rheinhausen een con cert te geven. Aan dit concert zal de Leiden aar Henk Briër (piano) zijn medewerking verlenen met de uitvoering van het door hem gecom poneerde ..Concertino voor piano, accordeonorkest en slagwerk". Aan onze abonnees Na overleg met het Ministerie J ■an Economische Zaken is be- i van Economische Zaken is be- sloten de abonnementsprijzen j van ons blad met ingang van f A 1 april a.s. te verhogen. f a Kwartaalabonnementen wor- f J den f. 8.25, maandabonnementen f. 2,80, weekabonnementen f. 0,65 f Deze verhoging is noodzakelijk a f geworden door de sterk gestegen kosten, welke met de verbetering j van de redactionele inhoud ge- f jt paard gingen. f f De Directie. J Frontale botsing: één dode In Jiet Academisch Ziekenhuis is vannacht de 28-jarige A. Vermeu len uit Voorschoten bezweken aan zijn verwondingen, die hij gister avond om ongeveer zes uur opliep bij een frontale botsing op de Voor- schoterweg. Het ongeluk gebeurde, toen de Voorschotenaar, die met zijn motor in de richting van zijn woonplaats reed, een motorbakfiets inhaalde, juist op het moment, dat een perso nenauto, die uit tegengestelde rich ting kwam, een autobus begon in te halen. Er volgde een frontale bot sing. De motorrijder werd van zijn voertuig geslingerd en kwam terecht in de berm naast de weg. Zijn lin kerbeen werd verbrijzeld, zijn bek ken werd op acht plaatsen gebroken en hij liep een zware hersenschud ding op. De E.H.D. vervoerde het slachtoffer naar het Academisch Ziekenhuis. Nieuwe Rijn 62 werd verplaatst. Het is ter gelegenheid van dit jubileum geheel verbouwd, waardoor hier een fraai entree tot de toekomstige noord zuid verbinding is ontstaan. In de loop der jaren werden twee zoons in de firma opgenomen en werd ook drijf, dat in 1942 naar het perceel I in Ede een filiaal geopend. Kosten twee miljard gulden De president van Mexico heeft grondspeculaties van particulieren, in een gebied tussen de Stille Oceaan en de Caraibische Zee, ongedaan ge maakt en de grond eigendom van de staat verklaard. Hy heeft dit gedaan met het oog op de plannen die Mexi co heeft om een tweede „Panama kanaal" te graven. De plannen voor dit kanaal zijn bijna geheel gereed en betreffen een scheepvaartverbinding tussen de At lantische en de Stille Oceaan. Het kanaal moet. een lengte van 265 km krijgen, waarbij het over een lengte van 26 m door een tunnel PLAN „PANAMAKANAAL' DOOP MEXICO 'ER. S TAT E N komt te lopen. Gelijktijdig met dit kanaal zal er een stuwmeer ont staan dat men zal gebruiken voor de opwekking van de nodige energie. Indien men dit jaar met de bouw kan beginnen, zou men in 1978 ge reed zijn Wanneer men met de uit. voering van het plan begint-, staat echter nog niet vast. Wat wel vast schijnt te staan is een bedrag van bijna 2 miljard gulden, zijnde de bouwkosten van het project. Misschien dat men, om aan dit bedrag te komen een beroep zal gaan doen op de Wereldbank. Het aantal arbeidskrachten dat men voor het project nodig heeft, schat men op 30.000 Indien dit kanaal er komt, zal de kortste verbinding tussen de Atlan tische en de Stille Oceaan voor de Ver. Staten niet meer via het Pa namakanaal lopen, maar via Mexi co Voor verschillende scheepvaart bedrijven zou het kanaal door Me xico een verkorting van de reisduur der schepen betekenen van ca. een week. Het tweede ..Panamakanaal" in Mexico zou voor de hele wereld een grotere veiligheid bieden wat de kortste verbinding tussen de twee oceanen betreft. Met slechts één Pa namakanaal loopt men het risico dat als dit. kanaal onbruikbaar wordt, de kortste verbinding tussen de Atlan tische en de Stille Oceaan via de Zuidpool komt te lopen! (Van onze correspondent in Bonn) Broederlijk eensgezind bleken gisteren de drie Westduitse par lementaire partijen over het socialistische voorstel een commissie van onderzoek in te stellen naar het gedrag van minister van Defensie Strauss in de Fibag-zaak. Volgens artikelen in ,,Der Spiegel" zou Strauss ten aanzien van de woningbouwfirma Fibag, waarbij Strauss' toenmalige vriend dr. Hans Kapfinger financieel geïnteresseerd was, vriendjespolitiek hebben bedreven. Strauss zou onder andere het by de Fibag betrokken architectenbu reau Schloss bouwopdrachten door de staat hebben verzekerd en voorts een aanbevelingsbrief hebben ge schreven aan de Amerikaanse mi nister van Defensie om deze ertoe te brengen een woningbouwproject van 300 miljoen mark van huizen voor Amerikaanse militairen in Duitsland te geven aan het Fibag- bureau van Schloss. De bondsdagcommissie, de dertien de die sinds het bestaan van de Bondsrepubliek voor een speciaal onderzoek werd ingesteld, zal trach ten drie vragen te beantwoorden. Ten eerste of minister Strauss inder daad bij het Münchense ministerie van Financiën bewerkt heeft dat staatsopdrachten werden verstrekt aan het architectenbureau Schloss, ondanks het feit dat gerede twij fel bestond aan de vakkennis van Schloss, die slechts één semester studeer da, Ten tweede of Strauss de plannen en voorstellen van de Fibag voor de Amerikaanse militaire woningen inderdaad heeft gesteund zonder voorafgaand onderzoek of deze plannen goed waren en zonder daartoe bevoegd te zijn. Ten derde of Strauss vragen van de socialistische oppositie over de kwestie het vorige jaar 13 juli in de Bondsdag waarheidsgetrouw heeft beantwoord. Uit ergernis? CDU-fractievoorzitter Von Brenta- no haastte zich gisteren te verklaren dat alle aantijgingen tegen Strauss voortkwamen uit ergernis dat deze een zeer verantwoordelijk ambt met groot succes bekleedt. De motieven achter de aanvallen op Strauss zyn van partijpolitieke aard, aldus Von Breutanu. Dit laatste mag raar rijn, buitenlandse waarnemers verwonde ren zich er toch over dat Strauss als politicus niet allang over de Fi bag-zaak gestruikeld is, daar name lijk zonneklaar vast staat dat hij brieven schreef naar zijn Ameri kaanse collega om de Fibag die grotendeels voor dit project uit de grond werd gestampt door een aantal twijfelachtige figuren voor het 300 miljoen-project aan te bevelen. Strauss zelf zegt wel dat hij niet wist dat zyn vriend Kapfinger fi nancieel belang bij de zaak had en dat hij de aanbevelingsbrief alleen schreef omdat hij geloofde ook het landsbelang te dienen, maar dat neemt niet weg dat hij op verzoek van Kapfinger al met de Fibag in zee ging, nog voor daar een bekwaam ar chitect was aangesteld. Vooral in de kringen van waarne mers van Bonns politiek toneel kan men horen dat in elk ander demo cratisch land politici gewipt worden De secretaris-generaal van de NAVO, mr. D. Stikker, is gister avond per trein in Brussel aangeko men voor een officieel bezoek aan België van drie dagen. Hij werd op het station begroet door de Belgische minister van Bui tenlandse Zaken en zijn voorganger als secretaris-generaal van de NAVO, P. H. Spaak. Mr. Stikker zou vandaag als gast van Koning Boudewijn en Koningin Fabiola het noenmaal gebruiken. Verder zou hij besprekingen voeren met regeringsautoriteiten Uitkijktoren Pier 18 april open Op 18 april 's morgens om 1 uur, zal de uitkyktoren van de Scheve- ningsc Pier voor het publiek toe gankelijk worden gesteld. Dze ope ning zal voor de aanwezigen be kend worden door het hijsen van de nationale vlag op de top van de to ren. De uitkijktoren, die zich tot 45 m boven de NAP verheft, is toeganke lijk via een elf tel trappen, die voe ren naar acht bordessen, een over dekt en gesloten „kraaienest", een open „kraaienest" en een „vlagge- top". Gezagvoerder „Oranje Nassau" overleden Gezagvoerder Dirk Stevenson, die meer dan 40 jaar in dienst van de K.N.S.M. was, is op 59-jarige leef tijd op Barbados, waar hy met zijn schip, de „Oranje Nassau" lag, over leden. Hii zou nog slechts enkele reizen tussen Nederland en 't Carai bische gebied maken alvorens met pensioen te gaan. Toen hij vorig jaar zijn dienstju- bileum bij re K.N.S.M. vierde werd hij benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Het stoffelijk overschot zal naar Nederland worden overgevlogen. De „Oranje Nassau" wordt zater dag in Willemstad verwacht. Vrije Burgers geven visie op het staatsbestel De heer J. Fabius is het helemaal niet eens met ons hedendaags staats bestel. Met enkele anderen, die er net zo over denken, is hij lid geworden van een politieke partij, die zich „De Vrije Burgers" noemt. In een toe spraak, welke deze hoofdredacteur van het blad „De Nieuwsbrief" uit Den Haag gisteravond in een der za len van „Den Burcht" hield, hekelde hij bijzonder fel het beleid van de ministers Beerman, Visser en Zijlstra. Ook de Sociaal Economische Raad onderging zijn kritiek. Hij noemde dit adviserende lichaam een totali taire instelling, die verdwijnen moet, omdat het onzinnig is raad te vra gen aan iemand, die geen verant woording draagt". De heer Fabius spaarde evenmin de Tweede Kamer. „Een ja-knikkende bende van ver schrikkelijke omvang", noemde hy onze volksvertegenwoordiging. „Alle macht is in handen gekomen van de partij-besturen", zo ging de Haagse journalist verder. „Zo kon het gebeu ren, dat de leugen en de corruptie hun intrek konden nemen in ons staatsbestel". Het enige middel om aan deze wantoestanden een einde te maken is volgens de heer Fabius het lidmaatschap van de „Vrije Burgers". Vervolgens werd het woord gevoerd door de heer L. van Sterkenburg, uit Noordwijk. De heer Van Sterkenburg, richtte zyn aanval op het subsidie- en belasting-beleid van de overheid. „Alleen kunnen we het getij niet keren, maar samen kunnen we een begin maken met een volledige ver andering van het staatsbestel", was zijn mening. Namens de Vrye Boeren sprak de landbouwer P. Kroes uit Waddinx- veen. „De boeren hebben geen stern- gehad in de beslissing of er een land bouwschap moest komen of niet", al dus de heer Kroes, „en thans zijn wij boeren overgeleverd aan de oneerlij ke praktijken van dit landbouw schap". Toch lijkt er voor de vrije Morgen staking in Argentinië President Frondizi van Argentinië en de militaire leiders zyn overeen gekomen dat alle democratische par tijen zullen worden uitgenodigd zit ting te nemen in de coaliteregering. De vakbewegingswetgeving zal wor den gewijzigd, een poging zal wor den gedaan de twee radicale partij en samen te smelten tot één mach tige party en Peronistische activi teit zal worden verboden. De „hoge Peronistische raad" heeft gisteravond in Buenos Aires een verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd dat terugkeer van oud president Peron „de enige manier is om de vrede in het land te herstel len". De huidige crisis is ontstaan door toedoen van een groep gene raals, admiraals en directeuren van buitenlandse maatschappen „die zo wel hun geweten als de waardigheid van de natie over boord hebben ge gooid". Verder zeggen de peronisten in hun verklaring: „Wij strijden voor het recht, maar zy zullen tot geweld overgaan als de omstandigheden dit eisen". De vakbonden in Argentinië heb ben een vierentwintiguursstaking voor morgen uitgeroepen. In een resolutie van tweeënzestig Peronistische vakbonden wordt ver der gedreigd met een algemene sta king van onbeperkte duur in heel Argentinië wanneer de regering de zondag gekozen functionarissen niet in de gelegenheid stelt hun posten te bezetten. De staking zou 1 mei beginnen. voor aanzienlijk minder ernstige da- j boeren een lichtpuntje aan de hori- den, waarbij de namen opduiken van zon te verschijnen, nu de overheid opduike Italië's minister van Buitenlandse Zaken Piccioni, die moest aftreden omdat zijn zoon in het schandaal- Wilma Montesi betrokken was, Sher man Adams, de rechterhand van Eisenhower, en ook de Nederlandse minister van Defensie F. J. van den Berg, die het politieke veld moest ontruimen omdat hij betrokken was "?ij ©en =;hcrc)a£(dinjrsDracedure. de wens kenbaar heeft gemaakt een landbouwpolitiek op EEG-basis te gaan voeren. „Nederland is het enige land met een landbouwschap", aldus de heer Koers, „dus dat zal in EEG- verband moeten verdwijnen". Na de pauze werden de weinige aanwezigen in de gelegenheid gesteld vragen naar aanleiding van de drie topsnrnken te stellen Mij. voor Tuinbouw op reis door de Dolomieten De afdeling Leiden van de Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw en Plant kunde heeft gisteravond in de bo venzaal van café-rest. „In Den Ver gulden Turk" haar maandelijkse le denvergadering gehouden met ais voornaamste agendapunten de op de algemene jaarvergadering uitgestel de bestuursverkiezing, de behande ling van de gewijzigde begroting voor het jaar 1962 en een lezing door de heer F. J. Langezaal over een reis naar Venetië via de Dolomieten. De afdelingsvoorzitter, de heer J. H. Smit, richtte zich in zyn wel komstwoord in het bijzonder tot drie nieuwe leden. Vervolgens schonk de vergadering aandacht aan de gewij zigde begroting 1962 en hechtte na enige discussie met algemene stem men o.m. haar goedkeuring aan de subsidieverlening van f.25 t.b.v. de Land- en Tuinbouwvakschool en de aankoop van een dia-projectie-appa- raat t.b.v. het afdelingswerk. Voor deze aankoop zal uit het z.g. ten toonstellingsfonds f. 400 worden ge leend. Bij de bestuursverkiezing wer den de heren Smit, Griffioen en Wesselaar met grote meerderheid van stemmen herkozen. Mevr. E. M Overduin—Bril werd gekozen tot tweede secretaresse. Na de pauze nam de heer Langezaal, ambtenaar van de Hortus, de aanwezigen mee op een door hem gemaakte vakantie reis door de Dolomieten naar Vene tië. Hij lichtte zyn reisverhaal toe met fraaie kleurendia's, die zowel de prachtige flora (tot 2000 m hoogt als de oergebieden in de Dolomieten en de eeuwenoude bezienswaardigheden van de Dogestad Venetië op voor treffelijke wijze weergaven.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3