Vereenvoudiging van heffing omzetbelasting Inkrimping van het 18 procents tarief AGENDA HAAGSE AGENDA Wetsontwerp ingediend Culturele overeenkomst Verkiezingen op televisie MET EEN ENKEL WOORD LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 22 MAART 1962 Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend waarmee een eenvoudiger heffing van de omzetbelasting wordt beoogd. Wordt het voorstel aanvaard, dan betekent dit voor de Staat een mindere belastingopbrengst van ongeveer 15 miljoen gulden. Het tijdstip van inwerkingtreding zal nader worden bepaald bij K.b. Het wetsontwerp wil in de eerste plaats een aantal goederen niet langer met het verhoogde tarief van 18% belasten, maar met 'het normale tarief van 5%. Met dit voorstel wordt een belangrijke beperking van het bestaande 18-procents'tarief verkregen. Door het laten vervallen van een groot aantal posten en het deels samen voegen van de overblijvende posten van de desbetreffende tabel wordt het aantal posten van die tabel teruggebracht van 34 tot 6. Voorts wil het wetsontwerp enkele vrijstellingen van de omzet belasting enigszins uitbreiden. en zilveren schepwerk van het 18- procentstarief worden uitgezonderd. In de z.g. tussentabel van 10 (radio's, chocolade e.d.) worden geen wijzigingen voorgesteld. Van de tabel af Staatssecretaris Van den Berge wil het in zyn voorstel niet by het en kel wegnemen van incidentele be zwaren tegen sommige posten van de 18-procentstabel laten. Uit een nadere analyse van deze tabel is hem namelijk gebleken, dat van de 34 posten, die de tabel thans omvat, slechts door een gering aantal in enigszins belangrijke mate tot de opbrengst van de eigenlyke ver hoogde belasting (totaal f. 116 mil joen) wordt bijgedragen. Van de overige goederen, verdeeld over een groot aantal posten, bleek de op- Tot de goederen die volgens het wetsontwerp aan de 18-procentsta bel worden onttrokken en die met het normale tarief van 5 worden belast, behoren o.a.: koelkasten, meubelen van teakhout en dergelij ke houtsoorten, vliegtuigen, foto grafie- en filmapparatuur, horloges en klokken van onedele metalen, jachtvuurwapenen, elektrische speel- goedtreinen. borstelwaren, nylon schoenen, toneelkijkers, oesters e.d. De goederen, waarop het tarief van 18 van toepassing blijft, zijn personenmotorrij tuigen en banden daarvoor, televisie-ontvangtoestel len. goederen van natuurbont of na tuurzijde, bijouterieën (waaronder gouden en zilveren horloges», parfu merieën e.d. en sigarettenpapier. Van de groep byouterieën zullen verzilverde en vergulde voorwerpen NederlandW-Duitsland (Van onze correspondent in Bonn). Gistermiddag heeft de Nederlandse ambassadeur in Boiui, mr. H. F. L. K. van Vredenburch, met de West- duitsc staatssecretaris, dr. Rolf Lahr, de akten uitgewisseld van de cultu rele overeenkomst lussen Nederland en dc Bondsrepubliek. De overeen komst treedt over een maand in wer king en is vijf jaar geldig. Zij voorziet in een meer intense uitwisseling van culturele uitingen van beide landen, hetgeen zal leiden tot tentoonstellingen over en weer\ concerten en voordrachten, toneel voorstellingen, filmvertoningen en samenwerking op het terrein van radio en televisie. Ook wat het on derwijs betreft wil men tot nauwer contact komen. Gedacht wordt aan vakantiecursussen voor onderwijzend personeel, .scholieren en studenten en ook voor leden van erkende jeugdor ganisaties. Voorts zal men bestude ren of universitaire graden en ge tuigschriften als gelijkwaardig over en weer kunnen worden erkend. Ten- slot :e zullen studiebeurzen ter be schikking kunnen worden gesteld. Om aan al deze plannen uitvoe ring te geven, zal een commissie van acht loden worden gevormd, die één maal per jaar bijeenkomt. Eik land zal vier leden aan de commissie bij dragen. De Nederlands-Westduitse overeenkomst geldt ook voor West- berlijn. Anti-Nederlandse radio propaganda In Hollandia is officieel bekendge maakt. dat sinds enige tijd in de 41- meterband een Indonesisch propa- ganda-radiostation onder de naam „Voice of free West-Irian" uitzendt (stem van vrij-West-Irian). In de uitzendingen doet men het voorko men. alsof de zender nrj het grond gebied van Ned Nieuw-Guinea staat; in feite bevindt deze zich echter in Indonesië. De programma's zijn fel anti-Ne derlands en volgens de principes voor de psychologische oorlogvoering ge richt op soms kleine gebeurte nissen in Ned. Nieuw-Guinea. Het doel van deze omroep is het zaaien van twijfel en onzekerheid onder de bevolking van West-Papoea en het in discrediet brengen van te goeder naam en faam bekend staande per sonen. Inmiddels is van PTT-zijde nog vernomen, dat het station hoofd zakelijk uitzendt in het Eiaks en Se- roeis, doch daarnaast ook in het Ne derlands. Maleis en Engels. Richtlijnen voor Nationale Herdenking Evenals in de voorafgaande jaren heeft dc commissie Nationale Her- th nking. zulks met goedkeuring van dc minister-president weer richt lijnen uitgegeven voor de herdenking der gevallenen op 4 mei. Dc/.e richtlijnen houden o.a. in, dat van 18 uur tot zonsondergang de vlaggen halfstok worden gehan gen. dat van 19.45 tot een halve mi nuut voor 20 uur de klokken luiden en dat na acht uur twee minuten stilte in acht wordt genomen. Zoals gebruikelijk is van de IIo re ra-onder nemersverenigingen en van de Ncd. Bioscoopbond het advies aan de leden van deze organisaties gegeven passende maatregelen voor deze be drijven te nemen. extra fiscale belemmering in de weg te leggen. Er wordt gedacht aan een rege ling die het mogelijk maakt over de voorraden die op de datum van in werkingtreding van de wet bij de handelaren aanwezig zyn. terug gaaf te verlenen van de meerdere omzetbelasting. Vrijstellingen In het wetsontwerp wordt ook voorgesteld om de bedragen van een bedrag van f. 2.000,- voor leveringen als fabrikant en voor verrichte dien sten en van f. 12.000,- voor leverin gen als handelaar beneden welke een ondernemer is ontheven van de verplichting tot het doen van aan gifte en tot het betalen van omzet belasting te verhogen tot rosp. f. 2.500,- en f. 15.000,-. Dit houdt verhand met de koopkrachtvermin dering van de gulden sinds 1955. By de beoordeling van de vraag of de hier bedoelde regeling kan worden toegepast zullen alleen de belaste le veringen en diensten in aanmerking worden genomen. De bestaande vrijstelling voor het verstrekken van nieuwstijdingen wordt uitgebreid tot persfoto's. Voorts wordt de vrijstelling voor schrijvers (bijv. journalisten» wier omzet de f 8.000.niet te boven gaat, mede van toepassing verklaard voor persfotografen. Het ligt boven dien in de bedoeling ook dit bedrag te verhogen in verband met de koopkrachtvermindering van de gul den. De vrijstellingen voor vleeswaren en wild en gevogelte worden uitge breid tot deze goederen in verduur zaamde toestand. Uitbreiding van de bestaande vrij stellingen voor zuivelprodukten tot de nog belaste produkten als room. koffiemelk, melkpoeder, vla en cho colademelk waarop bij vroegere gelegenheden wel eens is aangedron gen acht de staatssecretaris niet De hulp aan ontwikkelingsgebieden De Unie van Baptistengemeenten in Nederland heeft er bij de rege ring op aangedrongen, „de belang rijke en noodzakeliike hulpverlening aan de ontwikkelingsgebieden niet over te laten aan het particulier initiatief". In het schrijven wordt voorgesteld een bepaald deel van het jaarlijkse nationale inkomen voor dit doel af te zonderen. Gaarne, zo staat er verder in de brief, zal de commissie der Unie de leden van de Baptistengemeenten oproepen aan deze hulpverlening deel te nemen. Ontsnapte jongens weer in arrest (Van onze correspondent) De Utrechtse politie heeft gisteren twee jongens aangehouden, die dins dagavond uit het. jongens-internaat „Voorberg" in Amerongen, waren weggelopen. Een van hen vermoordde in oktober van het vorige jaar de 7- jarige Klazina Bunschoten, uit Hui zen. Samen met zyn 14-jarig broertje had hij het. geestelijk gestoorde meis je meegelokt, en gewurgd Daarna werd zij in een ondiepe sloot gewor pen. Enkele dagen na haar vermis sing werd zij door militairen gevon den brengst betrekkelijk zo gering - na- gereehtvMrdigd Ondit «bied z in melijk slechts ongeveer f. 7 miijoen het wetsontwerp opgenomen. ongeveer f. 7 miljoen dat hij het verantwoord acht hier tot een belangrijke vereenvoudiging te komen. De Staatssecretaris van Financiën stelt daarom voor tot zo'n vereenvoudiging over te gaan door de minder belangrijke posten geheel aan de tabel te onttrekken. Wat de koelkasten (waarmede een bedrag van f5 miljoen is gemoeid) betreft meent de staatssecretaris, dat bij de huidige ontwikkeling in de wo ningbouw (flats) en in de bevocna- dingsgewoonten van het publiek, het niet langer verantwoord is aan de aanschaffing van deze goederen een Vanuit Studio Irene te Bussum zal de NTS op woensdagavond 28 maart van 20 30 uur 's avonds tot 1.00 uur 's nachts uitslagen geven van de die dag te houden verkiezingen voor de Provinciale Staten. De binnenkomende resultaten zul len van kanttekeningen worden voor zien door een aantal deskundigen, te weten de heren dr. L. A. H. Albering (KVP), drs. J. M. den Uyl (PvdA), mr. C. Berkhouwer (VVD), dr. Veer man (AR), dr J. W. van Hulst <CHU> en H. J. Lankhorst (PSP». Laat op de avond, als de einduitslag nagenoeg is komen vast te staan, zul len enkele vooraanstaande politici hun mening omtrent de verkiezings resultaten geven. Proces o]) Sicilië Een van de vier paters bekent Pater Agrippino, een van de vier Capucijner monniken die tezamen met drie boeren in Messina (Sicilië) terechtstaan op de beschuldiging van afpersing en doodslag, heeft gisteren voor de rechtbank toegege ven eisen om geld te hebben doorge geven. Hij deed dit echter om ande re mensen en zijn eigen klooster voor ernstige bedreigingen te behoe- ^rsiww^^L^sare.'s'ja.'ia De eisen om geld, afkomstig van e"v,iI ontslagen kringWd van de BB op Goeree en Overflakkee, gis termiddag op ondubbelzinnige wijze leden van de kringraad en ambtena ren van Binnenlandse Zaken >n het kabinet der Koningin in Zuid-Hol land van ambtsmisdrijven beschul digd. Hij is tegen het ontslagbesluit in hij haar kon waarschuwen voor het beroep oegaan nadat het Ambtena- gevaar waarin haar familie verkeer- rengerecht in Rotterdam dit beroep de. al eerder ongegrond had verklaard. Men vermoedt, dat Lo Bartolo het Uitvoerig zette hij uiteen hoe de fi- hoofd van de afpersingsbende was. nanciële administratie van de BB in Hij is in de gevangenis gestorven en elkaar zit. Bij zijn komst op het heeft vermoedeiyk zelfmoord ge- eiland, voorjaar 1957, trof hy er een pleegd. janboel aan. Na enkele maanden Van ambtsmisdrijf beschuldigd (Van onze correspondent) hem onbekende personen, werden hem doorgegeven door de tuinman van het klooster, Lo Bartolo. De pa ter verklaarde verder de dochter van een der slachtoffers van de afper sing. een drogist, te hebben gevraagd bij hem te komen biechten, zulks terwille van de geheimhouding zodat Ontwaarding (Van onze t.v.-medewerker) We zijn niet erg content over het VARA-programma van gisteren Ont waarding van het woord, doch ook van meer leek ons in het geding. We willen die stelling kort toelichten. Ze nestelde zich in onze gedachten toen we „Onbekend talent" bekeken, een rubriek, waaraan men in t.v.-kringen zoveel waarde schijnt te hechten, dat het een NTS-overname is geworden. Hoewel er tevoren reeds enige over spannen publiciteit aan de deel nemers was gegeven (woorden als be roemd komt men daarin soms tegen en die beroemdheden zyn onbekend rara) leek de oogst ons bepaald schraal. Het was geen onaardig pro gramma, maar wat ontbrak, was nu juist waar het op aan kwam en dat was talent. De sportrubriek handelde over Feijenoord in historisch perspectief en de Franse film gaf een „aardige" handleiding voor amateurinbrekers. De hoofdrol werd door Anne Doat vertolkt, het meisje met de Neder landse moeder. Men komt haar naam steeds meer tegen en naar het ons voorkomt, terecht. Alvorens tot het slot te raken, moet ons over die ontwaarding van woord en ook van gevoel nog iets anders van het hart. In het journaal zagen we Sjoukje's thuiskomst. Allerharte lijkst. We vinden het hartverwarmend zoals dat meisje zich weerde en hoe de waardering daarvoor algemeen is. Ze zal geen spoor in de geschiedenis nalaten, maar dat doet niets ter zake. Wat ons in de reportages erg heeft gehinderd, is de drukte, die werd ge maakt over het achterblijven van Amerika. Eindelijk was de hegemonie van de overzij gebroken. Maar is dan iedereen vergeten, dat een jaar ge leden tot ver buiten de schaatswereld ontzetting de gelederen doortrilde toen in België een vliegtuig neer stortte. waarmee de bloem van de Amerikaanse kunstrijsport ten onder ging? Waarom nu het voor te stellen, dat Sjoukje Amerika ver achter zich liet, omdat zij vooruit' ging? Vooruit gang bestrijden we niet. We vinden het pijnlijk erop te wijzen, maar ach ten het onze menselijke plicht. Het forum kon ons al evenmin in zijn ban krijgen. Even kwam er een opfleuring bij de vraag wat de over heid om het overmatig roken tegen te gaan kan en moet doen. Waar schuwen was het antwoord, maar vooral niet discrimineren door de prijzen op te zetten. We hebben er een vraagteken bij gesteld, maar wil len niet gaan meedebatteren. De andere vragen bewogen zich op politiek gebied, respectievelijk op economisch en staatkundig terrein. De kwestie van het produktiestelsel zien we liever scherp geformuleerd in een boekje behandeld en niet in een geïmproviseerde woordenstroom. En de kwestie van de aangenomen mo ties. die de regering naast zich neer legt. ach, geef ons daarover voor lichting door staatsrechterlijk ge schoolden in een duidelijk artikel, maar geen gepraat uit het vrije handje. Professor Schaper was de enige, die naar onze smaak hier hout snijdende argumenten duidelijk ter tafel bracht, maar ze verdronken in de woordenvloed. Jammer. VOOR HEDENAVOND Hilversum I. 402 m. NCRV: 18 15 Sportrubr. 18.30 Oude kamermuz 18 50 Sociaal perspectief, lezing. 1900 Nws. en weerber. 19 10 Op de man af, praatje. 19.15 Geeste lijke liederen. 19.30 Radiokrant. 19.50 Politieke lezing: A R. 20.00 Donderdag avondmozaïek, gevar progr. 22 30 Nws 22.40 Avondoverdenking 22.55 Boek bespreking. 23.00 Bariton en piano. 23 30 Deltareacties plus en min, le zing. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II. 298 m. AVRO: 18.00 Nws. 13 15 Event, act. 18 20 Lichte gram. 18.30 Sportpraatje. 18.35 Gesproken brief. 18.40 Lichte muz. 1900 V. d. kinderen. 19.05 Ga er eens even voor zitten; a. Liedjes, b. Het Vogelkwartier, feuilleton. 20.00 Nws. 20.05 Pianoduo. 20.45 Vocaal sex tet. 21 05 Het oude ik van Margaret Mannering, hoorsp 22.00 Moderne muz. 22.30 Nws en meded. 22.40 Act. 23.00 Sportact. 23.10 Dlscotarla. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journaal. KRO: 20.20 Woord en beeld. 20.35 Kijk op kunst. 21.05 Herfst in New York. TV-spel. 22.10 Avondcollege Nederland (-22.45). VOOR VRIJDAG 23 MAART Hilversum I, 102 m. NCRV: 7.00 Nws. en S O.S.-ber. 7.10 NCRV-lied. 7.13 Lichte gram. 7.30 Ge wijde muz. 7 50 Het brood des levens. VRIJDAG 23 MAART Kon. Schouwburg. Haagsche Come- die met ..Bittere Honing". 20.15 uur. ZATERDAG 24 MAART Kon. Schouwburg Haagsche Come- die met „Het Paradijs". 15 uur. „De Kersentuin". 20.15 uur. ZONDAG 25 MAAKT Kon. Schouwburg. Haagsche Come- dle met „Een mal meisje". 20 uur. MAANDAG 26 MAART Kon. Schouwburg. Rotterdams To neel met „Cyrano de Bergerac". 20.15 uur. DINSDAG 27 MAART Kon Schouwburg. Nationaal Ballet met „Pas de deux Romantlque". 20 15 uur WOENSDAG 28 MAART Kon. Schouwburg. Ned. Comedie met „Zoete vogel van de jeugd". 20.15 uur. DONDERDAG 29 MAART Gebouw voor K. en W Nederlandse Opera met „Die Zauberflöte". 20.15 u. TENTOONSTELLINGEN Gemeentemuseum. Die Haghe. dorp der dorpen. Museum Bredlus. Werken van W. J. Dijk. BIOSCOPEN Apollo. Het meisje van Place Plgalle. 14 Jr. Dag. 12.15. 2.30. 4 45. 7 en 9.15 uur. Asta El Cld. 14 Jr. Dag. 2 en 8 uur. Bijou Spel in de nacht 13 Jr. Dag 2. 7.15 en 9.30 uur; zond. 2. 4.15, 7.15 en 9.30 uur. Camera. Moord in trein 16.50. 14 jr. Dag. 2.30. 7 en 9.15 uur; zond. 2, 4 30, 7 en 9.15 uur. Capitol. Goliath en de barbaren. 14 jr. Dag. 2 en 8 uur: zat. 2 6 30 en 9.15 uur; zond. 4, 6 30 en 9,15 uur. Dag. 9-24 uur; bleek, zo zei het kringhoofd. dat er geld geind was voor de opleiding van BB-ers, terwijl deze administratief nergens geboekt stonden. Om dit te veel geinde geld tegenover Binnen landse Zaken toch recht te praten, zijn achter zyn rug om op instiga tie van de Kringraad declaratiesta- ten en verrekeningsstaten onjuist opgemaakt en verwisseld tegen door hem juist ingevulde staten. Hieraan zouden verschillende ambtenaren zich schuldig hebben gemaakt. De raad zal woensdag 11 april uitspraak doen. VOETGANGERS: Wilt U oversteken op een zebra pad? U neeft daai voorrang, maar sta eerst stil op het trottoir en kyk uit of het rijverkeer U die voorrang nog geven kan. dus tijdig kan rem- ij.c-3 zonder ongelukken te veroor zaken. &BBI BINNENLAND De Nederlandse Spoorwegen zyn gelijk gemeld begin april van het vorig jaar begonnen met een per- soneel-wervlngsactle ln België. Sinds dit tijdstip zijn 202 Belgen ln dienst van de NS getreden. Op het ogenblik zijn er nog 134 ln Nederland werk zaam. Dit aantal is belangrijk lager dan men had verwacht. Ged. Staten van Noord-Holland hebben aan prof. Hendrik Anciricssen een opdracht verleend tot het com poneren van een symfonie ter gelegen heid van het 150-Jarlg bestaan van het Noordhollands Philharmonlsch Orkest. Het jubileum zal in '63 worden ge vierd. In verband met de ontwikkeling op de markt voor dlep-gevroren levens middelen en consumptie-Ijs begint Unilever Oostenryk" met de bouw van een nieuwe fabriek, waar zowel dlep- vriesprodukten als consum.ptie-ijs zul len worden geproduceerd. De bouw kosten van deze fabriek, welke in 1964 moet worden opgeleverd, zullen circa 15 miljoen gulden bedragen. Ter voorbereiding van het staats bezoek. dat Koningin Juliana en Prins Bernhard van 21-24 mei aan Oostenrijk zullen brengen. Is de hofmaarschalk en adjudant van de Koningin, kolonel vlieger mr. R. J. E M. van Zlnnleq Bergmann, gisteren in Wenen aange komen. Mr. J. van Aartsen. minister van Volkshuisvesting en Bouwnyverheid heeft gisteren een werkbezoek gebracht aan de gemeenten Spijkenlsse en Ro zenburg. In het byzonder is de minis ter geconfronteerd met de Industriële ontwikkeling die ln het Botlek-gebied en Europoort aan de gang ls. In Utrecht i6 plotseling overleden prof. dr. N. C. W. Hesse. buitengewoon hoogleraar in de faculteit der dierge neeskunde aan de Ryksunlversltelt in Utrecht. De ambassadeur van Perzië. de heer Fereydoun Adamyat. zal donder dagmiddag 5 april de Llnnaeushof te Bennebroek voor het seizoen 1962 openen. In de polder Groot Mijdrecht is de 37-jarige melkcontroleur W. C Bon uit Vinkeveen van zijn bromfiets ge vallen. Hij kwam daarbij zo ongeluk kig terecht, dat hij met zware hoofd wonden in zorgwekkende toestand naar het Onze Lieve Vrouwegasthuis te Amsterdam vervoerd moést worden, waar hij aan de gevolgen is overleden. De officier van Justitie bij de rechtbank in Amsterdam, mr. W. K. baron van Dedem. heeft gisteren ge vangenisstraffen variërend van twee Jaar en zes maanden waarvan drie maanden voorwaardelijk, geëist tegen acht Amsterdammers, die Sn augustus, september en oktober betrokken zijn geweest bij een aantal diefstallen en brandkasten ln de hoofdstad. Gistermiddag is de 5-jarige P. Lont uit Winkel (N.-H.) ln het ka naal langs de Scheiderweg gevallen en verdronken HIJ speelde daitr met een 5-Jarig vriendje. Deze laatste heeft er ln zijn schrik niet aan gedacht anderen te waarschuwen, dat zijn vriendje ln het water was gevallen. Vannacht is de villa van de heer M. Westerdijk in Beerzerveld bij Om men afgebrand De gehele Inboedel, waaronder veel antiek, ging verloren. De totale schade wordt op f 300.000 geraamd De familie Westerdyk ver toeft op het ogenblik in Spanje. Om trent de oorzaak is nog niets bekend. Van 23 tot 31 maart a.s. zal het Canadese fregat HM.C.S. ..Crescent" een niet-officieel bezoek brengen aan Amsterdam. Het schip staat onder be- \el van commander (kapitein-luite nant ter zee) P. H Caylev. De beman ning bestaat uit ongeveer 250 opva renden. BUITENLAND Gistermiddag is een Frans mili tair vliegtuig tachtig kilometer ten zuidoosten van Algiers neergestort Alle elf inzittenden kwamen om het leven. Het ongeluk wa6 vermoedelijk aan slechte weersomotandigheden te wijten. Premier Nehroe van India heeft op een persconferentie gezegd, dat hij de mogelijkheid van arbitrage in het India ls bereid tot enkele kleine grens correcties. Het is van mening, dat thans grote gebieden onwettig door de Chinezen zijn bezet. „Wij houden krachtig aan ons standpunt vast. maar zijn bereid te onderhandelen", aldus de premier. De wereldgezondheidsorganisatie in Genéve heeft bepaald dat Aken niet meer pokkeninfectiegebied is. De be schermingsmaatregel gold sedert 23 fe bruari nadat een arts pokken had ge kregen. Volgens een nieuwe Cubaanse wet staat op het illegaal slachten van vee een gevangenisstraf van vijf jaar. In de niéuwe wet worden dergelijke over tredingen „tegenrevolutionairè misda den" genoemd. Maandag werd ln Cuba dc distributie van voedingsmiddelen ingevoerd. De echtgenote van de Amerikaan se president, mevrouw Kennedy, en haar zuster zijn gisteren uit Lahore (India) vertrokken voor een reis van zes dagen door Pakistan. Tengevolge van een brand, die 28 uur duurde, zijn in Biratnagar, ln Nepal, duizenden mensen dakloos ge worden. Het vuur verwoestte ruim zevenhonderd woningen. Tenminste een persoon ls hierbij omgekomen. Twee kinderen worden vermist. Clement Davies, de 78-jarige li berale parlementsafgevaardlgde en lei der van de liberale partij van 1945 lot 1956 zou ernstig ziek zijn. Hil werd tien dagen geleden met herse.itrom- bose ln een ziekenhuis ln Londen op genomen. Ondanks een operatie zou zijn toestand aanzienlijk zijn verslech terd. Generaal Paul Lamar Freeman Jr. ls benoemd tot bevelhebber der Ame rikaanse grondstrijdkrachten ln Euro pa, als opvolger van generaal Bruce C. Clarke, die op 30 april met pensioen gaat. Het disconto van de Bank van agang van heden van verlaagd. Het disconto voor export wordt, eveneens vanaf morgen. 3 tegen 3 1/4 voorheen. By een treinongeluk ln het oos ten van Transvaal zijn gisteren min stens tien personen omgekomen, aldus de Zuldafrlkaanse spoorwegen. De trein liep bij Iswepi uit de rails, waar- DONDERDAG Breestraat 19: Vola. Spr, J. A. J. Kor- tekaas over de geboorte van een auto mobiel 8 uur nam. Casino-theater: K. en O.-film van de maand "The Million Pound Note" 7 en 9.15 uur nam. Den Burcht: Openbare vergadering P.v.d A. Sprekers dr. J. P. van Praag en dr. J. Wlnsemlus. 8 uur n.m, Pieterskerk: Avondgebed te 7.15 uur n.m. Prediker: Spr. ds J. A. Smink van Den Haag. 8 uur nam. Snouck Hnrgronjehuis (Rapenburg 61): Ned, Prot. Bond. Spr. ir. C. W. Carbasius Weber over „Honger In meervoud; inzicht ln de ontwikkelings gebieden". 8 uur n.m. Staalwijk: Eerste lustrum herv. Be- jaardensocleteit „Staalwijk". 8 uur n.m St -Antonlusclubhuis: Contact-avond Chr. Zangspelclub Staalwyk. Optreden van Sempre Avanti's „Jong en Jolig". 8 uur nam. VRIJDAG Acnd Ziekenhuis (Collegezaal Heel kunde); K. en O.-cursus „Plastische chirurgie 8 uur nam. Gerecht 10. Soefl-beweglng. Spr mevr. mr. J .M. Kunst over .Het doel van het leven". 8 uur nam. Het Gulden Vlies: Ver. voor Peda gogiek. Spr. prof. dr. J. Waterink over „Dwang en vi-yheld in de opvoeding". 8 uur n.m. In den vergulden Turk: Filmavond Ver. „Ons Grunnegerlaand". 8 uur nam. Mlddclstegracht 91: Excursie Hulsh. Voorlichting naar Tentoonstelling In dividuele Zelfbescherming. 2.30 uur n.m. Prediker: „Ecclesia". I Rehoboth: Ledenverg. Ned. Chr. Vrouwenbond afd. Lelden—Centrum. 8 uur nam. Schouwburg: Timdelerclub. Opvoe ring van „Ik huurde deze kamer". 8 uur nam. Universiteit (filmzaal): Filmstudie kring K. en O ..De Nederlandse docu mentaire". 8 uur nam. Citv. Kermis in de regen, 14 jr. Dag. 2 30, 6.45 cn 9.15 uur; zat. en zond. 1.45 en 4.15 uur. Corso. Ingmar Bergman-cyclus. 18 Jr. Dag. 2,15 en 8.15 uur; zat. 2.15. 6.45 en 9.15 uur; zond. 2. 4.30. 6.45 en 9.15 uur. Du Midi. Indiscreet. 14 Jr. Dag. 2.30 en 8.15 uur; zat 7 en 9 30 uur; zond. 2.30. 4 45. 7 en 9.30 uur. Flora. De onschuldige verrader. 14 Jr. Dag. 2.30. 7 en 9.15 uur; zond. 2. 4.3Ó, 7 en 9.15 uur. Hollywood. De wrekende hand. 18 jr. Dag. 2.30. 7.15 en 9 30 uur; zat. en zond. 2 30. 4 30, 7 en 9.15 uur Kriterion Hirosjima mon amour. 18 Jr Dag. 2 15. 7 en 9.15 uur; zat. en zond. 1.45. 4. 7 en 9.15 uur. Metropole Tuschlnski. Der Rosenkava- ller. A.l. Dag. 8 uur. Musica Het meisje met de kattenogen. 18 Jr. Dag. 2 15 cn 8 uur; zat. 8 uur; zond 3. 7 en 9.30 uur. Odeon De kanonnen van Navarone. 14 jr. Dag 2 en 8 uur. Olvmnia Mensen zoals Jij en ik. 14 jr. Dag. 2 en 8 uur; zond. 2, 5 en 8 uur. Passage. De Mongolen. 14 Jr. Dag. 2 30. 6.45 en 9.15 uur; zond. 1.45, 4.15. 6.45 en 9.15 uur. Rembrandt. Slachtoffer 18 Jr. Dag. 8 uur zat. 6 45 en 9.15 uur; zond. 4. 6 45 en 9.15 uur. Rex. Koorts ln het bloed. 18 Jr. Dag. 9.15. 11 30. 1.45. 4. 7 15 en 9.30 uur; zond 1.45. 4. 7 en 9.15 uur. Roxv Revoiversduel ln Durango. 14 Jr. Dag. 2 30. 7 en 9 15 uur; zat .èn zond. 2.30. 4.30, 7 en 9.15 uur. Seinpost Messalina. 10 jr. Dag 2.15 en 8.15 uur zond. 2.15. 5 en 8.15 uur. Studio. Het West-BerlIJn mysterie. 18 Jr. Dag. 2. 4. 7 en 9.15 uur. Timlin. Ontsnapping van Cooregidor. 14 jr. Dag. 2.30. 7 cn 9.15 uur; zond. 3. 5," 7 en 9.15 uur. De Uitkijk. The savage eye. 18 Jr. Dag. 2 uur; zat. 2, 7 en 9.15 uur; zond. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. West-End. Een. twee, drie. Al. Dag. 2 15 cn 8.15 uur; zat. 2 15. 6.45 en 0 15 uur; zond. 1.30, 3.45, 6.45 en 9.15 uur. Wykgebouw Levendaal: Ledenverg. Chr. Hist Unie. Spr. mr. H. J. K. Beer- nlnlc. 8 uur nam. Alphen aan den RUn (Avifauna): Moderado-show Peek en Cloppenburg en Modeshow De Groot. 8.15 uur nam. ZATERDAG Den Burcht (grote zaal): „Het Nieuwe Toneel" speelt „Myn vrouw verlangt salaris". 8 uur n.m. Doopsgezinde kerk: Adventkerk, 10- 11 uur v.m. bybelstudle; 11-12 uur ds. H. K. la Rondelle van Delft. Vereniging. ZONDAG grensgeschil met China niet uitsluit, by vyf wagons ln elkaar schoven. Clubhuls Oosterkwartier (Borneo straat)Gewesteiyke Studieclub Hu manlstlsch Verbond. 10.30 uur v.m. Gerecht 10. Universele eredienst Soe fl-beweglng. Spr. de heer Leverland over „Lichaam en ziel". 11 uur voorin Steen8chuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur v.m. MAANDAG De Doelen: Ledenverg Leldse Ams teur Fotogrnfenver. 8 uur n.m. In den Vergulden Turk: Jaarverga dering N.R.V. 8 uur n.m. Lakenhal: Ver. „Oud-Lelden". Spr. dr. W. C. Braat over „Het dageiyks leven ln de ystyd". 8 uur n.m. Rapenburg 6: Verbond van Weten schappelijke Onderzoekers. Spr. dr. Kwee Swan Liat over China. 12.30 uur n.m. Stadhuis: Gemeenteraad. 2 uur n.m. DINSDAG DoelenkazerneCabaretvoorstelling. 8 uur n m. Zuiderkerk: K. en O. Concertgebouw Quintet. 8 uur n m. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (kerkzaal): Half uur van Bezinning. 1-1.25 uur n.m. Den Burcht Jacobazaal)Jaarver gadering Alg. Bejaardenbond. 2 uur hm. Jean Pierre (Rapenburg 47): Mode show 3 en 8 uur n.m. TENTOONSTELLINGEN De Lakenhal: Expositie „Samen op de kiek" 104 uur; zond. 14 uur (t/m 9 april). De Lakenhal: Dag 10-4 uur. zondag 1-4 uur Legermuseum (Pesthuislaan): Met uitzondering van maandag, dag. van 10-4 uur (zondag 1-4 uur). Prytaneum (Rapenburg 61Schilde ryen en gouaches van André van Hel den (tot 15 april). Ryksmuseum Geologie en Mineralo gie. v d Werfpark 1; tentoonstelling geologie van Nederland Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur Zon- en feest dagen 2-4 uur. Ryksmuseum voor Volkenkunde: Dag 10-5 uur. zondag 1-5 uur. Rijksmuseum van Oudheden: Dage- lyks 10-5 uur, zondag 1-5 uur Ryksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen: Dageiyks 10-4 uur Zondag 1-4 uur. Universiteit: Tentoonstelling „Nieu we tendenzen ln de beeldende kunst" (maandag tem. vrydag 9-5.30 uur) (tot 26 maart). BIOSCOPEN Trianon: „La Cloclara". (18 Jr), Werk dagen: 2.30, 7 en 9,15 uur; zond.; 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex: „Terreur van de straat". 18 Jr. Wcrkd. 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zond. 2 30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur; donder dagcyclus "Suddenly my last sum mer". Casino: „Nooit op zondag". 18 Jr. Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zond 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Donderdagavond gereserveerd voor K. en O. Lldo: „Kermis ln de regen". 14 Jr Werkd. 2.30, 7 en 9.1a uur; zond.: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De sheriff met een Petticoat' 14 Jr. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Studio: „De vreemdeling". (A.l.) Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30 4.45, 7 en 9.15 uur. „Astra-theater - Wassenaar Vrydag 8 en zaterdag 7 en 9.15 uur „Geheim agent alias de Gorilla". 14 Jr. Zon dag 7.30 uur. maandag, woensdag en donderdag 7.30 uur ..Can - Can,r 14 laar. Zondag- en woensdagmiddag ïalf drie „Kom van het dak af". i \.l itnnd- pii nachtdienst der Apotheken I Geopend voor spoedeisende gevallen Apotheek „Tot Hulp der Menschheld" Hooigracht 43. tel. 21060. BU Keen gehoor van Uw huisarts of specialist (or diens waarnemers), bel I op dokterstelefoon 22222. meditatie. 8.00 Nws. 815 Radlokrant. 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.35 Wa terstanden. 9.40 V. d. vrouw. 10.10 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Piano recital. 11.15 Voor oudere luisteraars. 12 00 Verpozlngsmuziek rond de der tiger Jaren. 12 30 Meded. t.b.v. land en tuinbouw. 12.33 Instr. septet: lichte muz. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Lichte gram. 13.45 Russische koorzang. 14.05 Schoolradio. 14.25 Mo derne en klass. muz. 15.50 Licht ens. 16.15 Praatje over kamerplanten. 16.30 Kamermuz. 17 00 Voordr 17.20 Licht ork 17 40 Beursber. 17.45 Kamermuz. NCRV: 18.00 Harmonie-ork 18.20 De hangmat. 18.50 Regeringsuitz.Intel lectuele bruggenbouwers in Amerika en Nederland - II. Mej. dr. J. J. van Dul- lemen, oud-directrice van de U S. Edu cational Foundation spreekt over het fulbright-progr. in de praktijk. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Óp de man af, praatje 19 15 Oude muz. 19 30 Radio krant. 19 50 Dameskoor: geestelijke lie deren. 20.20 Prisma, gevar. progr 21.30 Kon. Milit. Kapel. 22 00 Kerkorgelconc. 22.30 Nws. 22 40 Wijd als de wereld, lezingen. 23.00 Muziekrevue. 23.40 Lichte gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Muz. och tendpost. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Moderne ork. muz. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10 00 Inzicht en uitzicht, praatje. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V. d. vrouw. 11.00 V. d. kinde ren. 11.15 Kamermuz. 11.40 Orgelspel, AVRO: 12.00 Trompetspel. 12.20 Uitz. v. d. landbouw. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinb. 12.33 Sport en prog nose. 12.50 Pianospel. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Beursber. 13.30 Lichte muz. 14.00 Pianoduo. 14.30 Vlaamse jeugdboekenschouw. 14.40 Kerkorgelconc. I5.0i9 'tls maar een weet. VARA: 16.00 Grepen uit de mu ziekgeschiedenis, muz. lezing. 16.30 V. d. zieken 17.00 V. d. teenagers. 17.50 VARA: 18.00 V. d. kinderen. 19.10 Kinderkoor. VPRO: 19.30 Balletmuz. 19 50 Daarompraatje. 20.00 Nws. 20 05 Leven op het land. gesprek, 20.20 Iets voor niets. 20.50 Wereld ln be weging. Europees comm. VARA: 21,00 Licht ork. 21.30 Grote en kleine pro blemen van deze tijd. gesprek. 22.00 Instr. trio: lichte muz 22.15 Buitenl. weekoverz. 22.30 Nws. VPRO: 22.40 Het kind in ons huwelijk, gesprek. VARA: 23.00 Socialistisch nws in esperanto. 23.10 Lichte gram. 23 55-24.00 Nws. (Over (le 4e lijn van 18-20 uur) Giacomo Puccini „La Bohème". Ope ra in 4 bedrijven op tekst van Glusep- §e Glacosa en Lulgl Ullca naar „Vie de ohéme" van Henry Murger. Plaats en tijd van handeling: Parijs omstreeks 1830. Uitvoerenden: Jussi Börllng. te nor. als Rudolf, een dichter. Robert Merrill, bariton. Marcel, een schilder, John Reardon, bariton, Schaunard. een musicus, Giorgio Tozzi. bas, Collln, een filosoof. Fernando Corena. bas. Benoit en Alclndoro. Victoria de los Angeles, sopraan. Mimi. Luclne Amara, sopraan. Musette, William Nahr, tenor. Parplg- nol, Thomas Powell, bariton, Douane beambte. Georg del Monte, bariton, Sergeant. The RCA Victor Orchestra and Chorus. The Columbus Boycholr. Dirigent: Sir Thomas Beecham. Giuseppe Verdi uit „Traviata" Voor spel 3e akte. Philharmonica Orchestra o.l.v. Herbert von Karajan. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverzlcht. AVRO: 20 20 Flits, maandelijks TV- kronlek. 21.00 Spaans danspaar. 21.40- 22.15 Domino. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 in. 12.00 Schoolradio. 13.00 Lezing. 13.15 Vragenbeantw. 13.45 Meded. 13.55 Weerber. 14.10 Hoogtepunten uit de progr. van de afgelopen week. 15.00 Schoolradio. 16.00 Amus. muz. 16.30 Klankbeeld. 17.00 Ork. conc. 18.00 V. d jeugd. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South-East, reg, progr. 20 00 Ork.conc. (Om 2110-21.25 Le zing). 22.00 Interviews. 22.30 Minne liederen. 23.00 Nws. 23.30 Voordracht. 23 45 Pari. overz. 24.00 Nws. en weer ber. 0.06-0.40 Pianorecital. Engeland. BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 The Dales, dagb. 12.31 Lichte muz. 13.31 Gevar. progr. 14.31 Licht progr. 14.45 V. d. kleuters. 15.00 V. d. vrouw. 16 00 Lichte muz. 16 31 Muz bij het work. 17.15 The Dales, dagb. 17.31 Uitsl. van races. 1734 Lichte gram. v. d Jeugd. 18.31 Gevar. muz en ber. 19.33 Sport. 1945 Hoorsp. 20 00 Nws. en journ. 20.31 Hoorsp 21.00 Gevar muz. 21.31 Dis cussie. 22.15 Gevar. muz. 23 30 Nws en sport 23 41 Ouderwetse dansmuz. 0 31 Orgelspel. 0 55-1.00 Nws. Nnrdwestdeutsoher Rundfunk, 309 m. 12 00 Pianomuziek. 13.00 Nws. 13.15 Concertante muz. 14 00 Amus. muz. 16.00 Oud-Spaanse orgelmuziek. 17.00 Nws 17.45 Gevar muz 19 00 Nws. 19 15 Jazzmuz. 20.10 Von deutscher Seele, romantische cantate 2145 Nws 23 20 Nwe kamermuz 24.00 Nws 0 10 Lichte muz. 0 40 Dansmuz. 1 00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12 00 Nws. 12.10 Ork muziek. 14.10 Kamermuz. 15.00 Klass. muz. 1920 Hoorspel. Die lustigen Welber von Windsor, komische opera. 23.10 Gram. 23.53-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 3°4 m.: 12 00 Nws. 12.03 Lichte muz. 12 30 Weerber 12.35 Lichte muz. 12 50 Beursber. 13 00 Nws .13 15 Lichte muz. 14.00 Schoolradio 15 45 Lichte muz. 16 00 Beursber. 16.05 Viool en piano. 16 40 Lichte muz. 17 00 Nws. 17.10 Lichte muz 17.45 Duitse les. 18.00 Kamermuziek 1820 V d. sold. 18.50 Snort.kron. 19 00 Nws 19 40 Gram 70 00 Svmf. ork. I. d. pauze: De Zeven Kun sten 2130 Liederen. 22 30 Nws. 22.15 Jazz-agenda. 22.55-23.00 Nws. 484 lil.: 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 14.03 Belgische muz. 15 03 Lichte muz. 16.08 Operamuz. 17.00 Nws 18.38 Gram. 19 05 Muz. feuilleton. 19.30 Nws. 20.00 Strlikork.Klass. muz. 22.15 Chanson». 22.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 nur). 15 Amsterdam Den Heider i'penburg Vlissingen Gelde De Bilt Twenthe Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Pariis Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zurich Genéve Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Alacclo Madrid Mallorca onbewolkt zwaar bew. onbewolkt zwaar bew. onbewolkt onbewolkt geh bew. geh bew zwaar bew sneeuw mist onbewolkt mist regen half bew geh bew onbewolkt zwaar bew. onbewolkt onbewolkt half bew onbewolkt onbewolkt geh. bew. licht oew licht bew onbewolkt sneeuw geh bew geh bew zwaar bew. motregen zwaar bew. geh bew. geh. bew. n 2 -2 0 n 2 0 0 n 3 -0 0 n 4 0 0 w.stll -5 0 n 1 -2 0 no 2 -1 0.1 n 3 -1 0 no 3 -0 0 z 2 -14 03 w.stll -13 0 w.stll -7 0 w.stll -6 0 nnw 3 2 1 n 2 -2 0 no 3 0 0 no 5 -4 0 nno 6 1 0 n 2 -1 0 w.stll -2 0 nnw 4 5 0 ono 2 -3 0 no 4 -3 0 O 4 -3 0 n 2 -3 6 w.stll 0 n 2 -5 0 nw 2 -2 3 O 2 -2 0 w 1 -0 8 nnw 2 14 0 no 4 5 8 ono 2 w.stli 6 1 w.stll 6 0

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 2