AANLEG VAN VERKEERSPLEIN IN OMGEVING LAMMEBRUG Dr. F. A. Nolle gaat heen Als geneesheer-directeur van het Diaconnessenhuis te Leiden I Bij elke MODESHOW, RECEPTIE en FEESTELIJKE GELEGENHEID treft U KAPSELS eon von J. P. VAN DER BLOM VOORSTELLEN AAN LEIDSE RAAD Langs plein komen flats, woningen en kantoren Modehuis De Groot bracht gedistingeerde show DOS GAF GOUDEN JUBIL.-VOORSTELLING Blussen aan Oranjegracht Wat lezers schrijven DE BARBAREN EN WIJ (II) Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 20 maart 1962 Tweede blad no. 30608 Naar wij vernamen zal dr. F. A. Nolle te Oegstgeest met Ingang van 1 juli a.s. zijn functie als geneesheer-directeur van het Leidse Diaconessenhuis neerleggen en zich uitsluitend wijden aan zijn praktijk van internist. Dr. Nolle, die 1 januari 1956 als adviseur aan het Diaconessenhuis werd verbonden, bekleedt sinds 1 mei 1957 zijn huidige functie, in welke kwaliteit hij tevens een groot aandeel had in de plannen voor een nieuw Diaconessenhuis aan de Houtlaan. Dr. Nolle werd in 1905 geboren en studeerde theologie. Op 19 augustus 1934 werd hij te Obergum (Gr.) be vestigd als predikant in de Ned. Herv. Kerk. Deze gemeente diende Dr. F. A. NOLLE hij tot 1947 als predikant toen hem in verband met zijn benoeming tot geneesheer-directeur van het Zen dingshospitaal te Kante Pao (Cele bes), eervol ontslag werd verleend, Ambtsaanvaarding prof. dr. I. Scliöffer Op vrijdag; 30 maart te 4.15 uur hoopt prof. dr. I. Schöffer, benoemd tot -gewoon hoogleraar in de facul teit der letteren en wijsbegeerte om onderwijs te geven in de vaderlandse geschiedenis, zijn ambt openlijk te aanvaarden door het uitspreken van een rede in het Groot Auditorium. Behoud van wind en watermolens Subsidie in onderhoudskosten Ged. Staten hebben het College van B. en W. medegedeeld, dat de Staatssecretaris van O., K. en W. een subsidieregeling in het leven heeft geroepen voor het onderhoud van in bedrijf zijnde wind- en water molens. Onder .deze regeling vallen alle industrie- en poldermolens, uit gezonderd echter de windmolens, die geheel of grotendeels uit metaal zijn samengesteld. Het rijkssubsidie zal bedragen 40% van de jaarlijkse, wer. kelijk gemaakte, onderhoudskosten, voorzover deze niet hoger zijn dan f. 1.000 derhalve tot een maximum van f. 400 per molen. De Staten der provincie Zuid-Hol land hebben besloten in de genoemde onderhoudskosten, voorzover deze niet hoger zijn dan f 1.000 een sub sidie te verlenen van 10% tot een maximum van f. 100 per molen. Ged. Staten hebben het College ge. vraagd te bevorderen, dat de raad een soortgelijk besluit neemt ten aanzien van de in deze gemeente aanwezige in bedrijf zijnde industrie- en poldermolens. Naar het B. en W. voorkomt zal deze regeling op de volgende molens van toepassing zijn: 1. de houtzaag molen „De Herder" aan de Haar lemmertrekvaart; 2. de houtzaagmo. len „De Heesterboom" aan de Haag- weg; 3. de watermolen in de Maren- dij kse polder aan de Maredijk; 4. de watermolen in de Slaagh- of Grote en Kleine Stadspolder aan de Slaagh. of Stinksloot; 5. de water molen in de Kikkerpolder aan de Ha arlemmertrekvaart. B. en W. stellen de raad voor in deze geest een besluit te nemen. K.V. Rijnland kan tevreden „kwispelen" Op een enkele uitzondering na hadden de leden van de Kynolo- genvereniging „Rijnland", die gister avond in de bovenzaal van Zomerzorg vergaderden een „babysit" voor hun hondje kunnen vinden. Die enkele „uitzonderingen" snuffelden wat aan elkaar en gaven met een korte blaf en een grom blijk van hun instem ming met de voorgelezen verslagen. Dat kon ook moeilijk anders, want uit het verslag van de secretaris bleek, dat er zich" sinds de vorige vergadering geen schokkende gebeur tenissen hadden voorgedaan. De grootste zorg van de vereniging is namelijk steeds weer voor de ruim 300 leden een geschikte spreker te vinden. Het verslag van de penning meester, dat door de kascommissie in orde werd bevonden, vertoonde met een batig saldo van ongeveer f5.000 een even optimistisch beeld. De perio diek aftredende bestuursleden dr. ir. P. C. Lindenbergh en de heer C. M. Barning werden herkozen. Na het officiële gedeelte volgden er voor de hondenliefhebber de twee zeer interessante films „Man 's best friend" en „De Windsor show in de U.S.A.", aangeboden door de Gene ral Food Company. Zoekt U een schoorsteenklok, wandklok of wekker, v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het. De beste merken. Junghans - Kienzle - Mauthe. CORRESPONDENTIE H. v. d. W. te L. Hoewel U for meel het gelijk aan uw zijde heeft, lijkt het ons uit menselijke overwe gingen wenselijk uw stuk niet te plaatsen. De straf is zo al zwaar ge noeg met de bevoegdheid van emeritus predikant. Over zijn opvolging kon men ons nog geen mededeling doen. Advertentie lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll; iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii 'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiji Steenstraat 57 - Leiden - Telefoon 21721 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiw Hoewel over enkele details nog nader overleg zal plaats vinden, is met de Provincie overeenstemming bereikt over de aanleg van een verkeersplein ten oosten van de Trekvlietweg en ten noorden van de Lammebrug. De kern van het plan wordt gevormd door een rotonde met een straal van ruim 40 meter Het middengedeelte van het plein zal als plantsoen worden aangelegd. Aangezien het plein een belangrijke entree van de stad zal vormen, zal aan het ten laste van de provincie komende onderhoud van dit plantsoen en van de omliggende groentestro ken, welke tezamen een oppervlakte van ongeveer 1 ha beslaan, bijzondere zorg moeten worden besteed. Hieromtrent is nog nader overleg gaande. Ook een garage Het plein zal aan de noord- en- oostzijde worden afgesloten door hoge gebouwen onderscheidenlijk en flat, omvattende kantoren en/of winkels, alsmede woningen, en een serviceflat met ongeveer 100 wonin gen in twaalf woonlagen Het eerst bedoelde gebouw zal o-p de begane- grond o.m. een garage en een servicestation omvatten, ten be hoeve waarvan tussen dit gebouw en het verkeersplein de nodige in- en uitritten zijn geprojecteerd. De kosten van uitvoering van het plan worden geraamd op f 500.000. In dit bedrag, dat eerst nader kan wor den bepaald, nadat het plan verder is uitgewerkt, zijn niet begrepen de grondkosten, de kosten van verlich ting, e.d. Gezien het grote belang, dat voor onze gemeente is gelegen in de aanleg van het plein, menen Ged. Staten, dat een belangrijke bijdrage van de gemeente mag worden ver wacht. Deze zou naar hun oordeel een derde gedeelte van de kosten moeten bedragen. B. en W. zijn van oordeel, dat hiermede kan worden in gestemd. Zodra het plan definitief vaststaat en dus nader bekend is, welk bedrag met de totale uitvoering daarvan is gemoeid en welke gronden er precies nodig zullen zijn, zullen B. en W. zich met een nader voorstel, betreffende zowel het beschikbaarstellen van een krediet als de nodige grondregelingen, tot de raad wenden. Zo spoedig mo gelijk daarna hopen B. en W. de raad een voorstel te kunnen doen met be trekking tot het aanbrengen van de verlichting van het plein. Immers, eerst wanneer het gehele plan defini tief vaststaat, kan het ontwerpen van een verlichtingsplan worden ter hand genomen. Ged. Staten hebben reeds toegezegd een subsidie van 50% in de kosten van verlichting te zullen ver lenen. Op grond van deze overwegin gen stellen B. en W. de raad thans voor om zich reeds mee te verenigen met de aanleg van een dergelijk ver keersplein. Uitbreiding speelweide Van een terrein, gelegen tussen de Kneppelhoutstraat en de Toussaint- kade is een gedeelte, groot 4063 m2, ingericht als speelweide. Een ander gedeelte van het perceel, groot 2350 m2 verkeert in een zeer verwaarloos de toestand. De speelruimten in deze omgeving zijn zeer beperkt, waarom het naar de mening van 't College aan beveling verdient laatstbedoeld ter reingedeelte bij de speelweide te voe gen. Dit dient daartoe te worden op gehoogd, geëgaliseerd en van gras zoden te worden voorzien. Verder is het noodzakelijk een behoorlijke toe gang tot de speelweide te maken door de aanleg van een tegelpad van de Kneppelhoutstraat naar de Tous- saintkade met een dam en duiker in de langs de kade lopende sloot. Het tegelpad zal een lengte van 90 m. en een breedte van 1.50 m. ver krijgen, de dam een kruinbreedte van 3 m. Bovendien dient de speelweide, mede ten gerieve van de bewoners aldaar, aan de zijde van de Kneppel houtstraat van een deugdelijke af rastering te worden voorzien, name lijk een van harmonicagaas ter hoog te van 1.80 m. over een lengte van 80 m. De kosten van een en ander wor den begroot op f 13.280. Aangezien het kadastrale perceel is ingebracht bij het grondbedrijf, dient de ten behoeve van de speelweide in gebruik genomen en nog te nemen oppervlakte, in totaal groot 6413 m2. uit dat bedrijf te worden genomen tegen een vergoeding van f 16.032,50. In verband met een en ander is een krediet nodig van f 13.280,- plus f 16.032.50 is f29.312,50. Verpachting Den Burcht Bij raadsbesluit van 17 december 1956 werd het „Burchtcomplex" bij verlenging voor het tijdvak van 1 september 1956 tot en met 31 aug. 1961 verpacht aan de heer G. J. van Leeuwen, alhier, tegen een pacht som van f 10.000 per jaar. Aangezien de pacht op 1 september j.l. eindigde, zijn met de pachter on derhandelingen gevoerd, welke heb ben geleid tot overeenstemming om trent de voortzetting van de pacht, wederom voor een periode van vijf jaren, tegen de tot f 13.225,per jaar verhoogde pachtsom. Deze verhoging van 32.25% stemt overeen met de twee inmiddels ingevoerde huurver hogingen van elk 15% voor bedrijfs ruimten. In de nieuw ontworpen ver- pachtingsvoorwaarden zijn enkele veranderingen aangebracht. Zo zijn op verzoek van de pachter de maxi mum-tarieven welke gelden bij de verhuring van de zalen door de pach ter, met 25% verhoogd. Verder is de toegangsprijs voor het betreden van de z.g. „Arena" van „Den Burcht", waarvan de opbrengst eveneens ten bate van de pachter komt, verhoogd van f 0.10 tot f 0.15 voor elke be zoeker. Verlenging van de pacht tegen de hiervoren vermelde verhoogde pacht som, achten B. en W. in het belang van de gemeente. NAAM VOOR OPENBARE SCHOLEN Op voorstel van het onderwijzende personeel en de oudercommissies stel len B. en W. de raad voor aan onder staande scholen de volgende naam te geven: ulo Sumatrastraat - Wethou der Verweyschool, ulo Du Rieustraat - Prof. van der Leeuwschool, kleuter school Sumatrastraat - De Wigwam en kleuterschool Valeriusstraat - Pin keltje. De openbare kleuterschool Lorentz- kade heeft de naam „De Zonne bloem". Later is gebleken, dat de her vormde kleuterschool Asserstraat 3 deze naam reeds droeg. Om verwar ring tussen de twee niet ver van el kaar gelegen kleuterscholen te voor komen, achten B. en W. het juister, dat aan de openbare kleuterschool Lorentzkade een andere naam wordt gegeven. Het hoofd van deze school stelt de naam „De Klimop" voor. Behalve dat de raad in zijn zitting van a.s. maandag enkele voorstellen te behandelen krijgt inzake het tref fen van een financiële regeling op de exploitatievergoeding van enige scho len, komen bij de behandeling van de onderwijspraragraaf de volgende voorstellen aan de orde; het krediet voor de stichting van een 2 k.-kleu terschool aan de Bonairestraat met f 82.800 te verhogenhet verlenen van medewerking voor het vernieuwen van vijf stalen ramen in de hervorm de school aan de H. Morsweg 12, id. voor de aanschaffing van leermidde- lenkasten in de herv. school aan de Van Vollenhovekade 2 en voorts om met ingang van 1 januari 1959 aan de Stichting Medisch Opvoedkundig Bureau en de Stichting Katholieke Geestelijke Gezondheidszorg (R.-K. M.O.B.), beide te Leiden, een jaar lijks subsidie toe te kennen, gelijk aan 40% van de in de Rijksregeling Sub sidievoorwaarden Medisch Opvoed kundige Bureaus genoemde salaris lasten. Verder komen deze middag de vol gende voorstellen in behandeling: voor het vernieuwen van de ketel van de centrale verwarmingsinstallatie van het kantoorgebouw aan de Sta tionsweg 32 een krediet beschikbaar te stellen van f4.000; aan te kopen in het belang van de volkshuisvesting, de huizen met erven, staande en ge legen aan de Musschenbroekstraat nrs. 4/4a en 6/6a, voor een bedrag van rond f13.890; aan drs. J. M. Waiszisz, te Delft, te verkopen het perceel bouwterrein, groot ongeveer 690 m2, gelegen aan het Kasteelhof in de Meerburgpolder voor de prijs van f28.000. ONTSLAG CONRECTOR REMBRANDT-LYCEUM B. en W. stellen de raad voor drs. D. G. Magé, op zijn verzoek, met in gang van 1 september 1962 eervol ontslag te verlenen uit zijn betrek kink van conrector van, en leraar in de geschiedenis en aardrijkskunde aan, het Rembrandt-lyceum. ONDERDIRECTRICE HBS VOOR MEISJES Bij de benoemingen is een voorstel van B. en W. om mevr. drs. E. S. Fr. de Jong-Feteris, lerares in niet-vol- ledige betrekking in de Nederlandse taal en letterkunde aan de hogere burgerschool voor meisjes met 6-jari- ge cursus en afdeling middelbare meisjesschool, met ingang van 1 sept. 1962 aan te wijzen tot onderdirectrice van deze school; voorts om de heer Fr. H. Sachs, met ingang van 1 aug. 1962 te benoemen tot logopedist aan de school voor buitengewoon lager onderwijs, verbonden aan het Pedo logisch Instituut; drs. P. Bakker, met ingang van 1 september 1961 nader te benoemen tot leraar in volledige be trekking in de aardrijkskunde aan het Rembrandtlyceumen de heer E. Chr. P. M. Sweens, met ingang van 1 september 1962, tot wederopzeggens, doch uiterlijk tot het einde van de cursus 1962-1963 te benoemen tot tij delijk leraar in de Franse taal en let terkunde aan de hogere burgerschool voor meisjes. (Van onze bijzondere medewerkster) Er is ditmaal door de modeontwerpers geen bepaalde lijn in de nieuwe mode nagestreefd. Het zijn evenwel de mooie stoffen, de verzorgde details en de perfecte coupe, die het modieuze accent verlenen. Al deze aspecten xoaren te bewonderen op de modeshow, die gehouden werd door het Modehuis de Groot, Breestraat 113. toonden gister- glanzend katoen, jersey, linnen of Zes mannequins middag en- avond in restaurant van der Heyden een gevarieerde en uiters draagbare collectie voor jaarsmodellen. De pakjes en deux pièces namen een grote plaats in. Het materiaal is linnen, kamgaren, tweed en vooral veel tricot, waar van de perfecte Hanro pakjes zijn gemaakt. Bij deze mantelpakjes wordt de hoge taille vaak gemar keerd met kleine revers en hoog geplaatste knopen. De achterkant valt meestal los. Kleine splitjes ge ven een jeugdig effect aan deze pakjes. Een modesnufje is het aan brengen van een embleem op het voorpand. Veel pakjes zijn, zoals Chanel dicteert, afgebiesd in de zelfde of contrasterende kleur. De mouwen zijn meestal driekwart of soms tot aan de elleboog, waarbij dan lange handschoener, gedragen moeten worden. De meeste variaties worden in de rok aangebracht. Soms loopt de rechte rok aan de onderkant toch even gèrend uit. En vogue zijn evenwel de modellen met 4 uitspringende plooien. Er waren deux-pièces in allerlei kleurencombinaties. De getoonde ja ponnen waren vervaardigd van Verdiende hulde voor oprichter-regisseur Van der Woerd De Arbeiderstoneelvereniging D.O.S. vierde het vijftigjarig bestaan gisteravond in een volle Schouwburg. Het keurig uitgevoerde jubileum-programma, verlucht met een inleidend woord van de voorzitter A. C. v. d. Woerd, een waarderende beschouwing van de wethouder van Onderwijs, J. C. van Schaik en een historisch over zicht van D.O.S.'-secretaris H. Verver, vermeldde de opvoering van „Scha kels", een vrolijk spel van de huiselijke haard van Herman Heyermans jr., de Nederlandse toneelschrijver aan wie D.O.S. haar grootste successen dankt. Deze zeer produktieve auteur schreef behalve vele naturalistische romans een groot aantal realistische, zij het deels tendentieuse, en sommi ge romantische, naar het symbolische neigende toneelwerken, waarvan „Ghetto", „Het zevende gebod", „Op hoop van zegen", „Aller zielen", Bewoners van een huis aan de Oranjegracht hadden om het aquariumwater te verwarmen een petroleumkacheltje onder het glazen huis van hun geschubde vrienden gezet. Gistermiddag omstreeks vijf uur vatte het be hang, waar het aquarium en het petroleumstelletje voorstonden vlam. De bewoners van het huis waarschuwden ogenblikkelijk de brandweer. De schade wordt ge schat op ongeveer f 5000. De bewoner van het huis, de heer P. Koster is tegen brandschade verzekerd. Op de foto ziet men enkele brandweerlieden bezig met het blussingswerk. .S.chakels", „Uitkomst", „Beschuit met muisjes", „De meid", „Eva Bon- heur", „De opgaande Zon" en „De wijze kater" de meest bekende zijn. Hij werd te Rotterdam in 1864 ge boren en overleed te Zandvoort in 1929. Voor de aanvang sprak secretaris H. Verver een woord van welkom tot de wethouders Jongeleen en Van Schaik, en tot het ere-lid mevr. Brag- gaar-de Does. Met „Schakels" heeft DOS stellig een goede keus gedaan. Met meester hand schildert Heyermans hierin een episode uit het familieleven van de stoere Pancras Duif, die zich van een eenvoudige smid heeft opgewerkt tot leider van een fabriek, waarin meer dan 500 man arbeid vinden. Als hij op 57-jarige leeftijd (zijn vrouw is hem reeds ruim twintig jaar geleden ontvallen) zich zijn eenzaamheid be wust wordt na herstel van een ziekte en met de twintig jaar jongere huis houdster met een verleden die hem verpleegde wil trouwen, verzet zich zijn gehele familie tegen deze verbintenis, welke dan ook niet tot stand komt. A. C. van der Woerd, één van de mede-oprichters van DOS, vijftig jaar werkend lid en 45 jaar regisseur, ju bileerde in de dominerende rol van Pancras Duif, en hij deed het met ere! Hij gaf deze rondborstige, zich zelf gebleven eenvoudige werker zowel in de van levensblijheid getuigende humoristische scènes, als bij het tra gische slot overtuigend weer. Het suc ces van deze opvoering was voor een groot deel aan zijn natuurlijke spel te danken. Zijn zoon Henk, de nieuw benoem de directeur werd met begrip en goed van toon door Sjoerd de Mik weer gegeven; zijn gebaar is nog vatbaar voor verbetering. Zijn jongste zoon, de over het paard getilde, weinig scrupueleuze student, vond in Jan van Royen een treffend goede vertol ker. Van de overige rollen noemen wij Pancras' broer Hein, die van H. Ver ver een juiste uitbeelding kreeg; Coba Pancras' dochter van Charlotte Bey; Dirk, haar man (wel wat te oud ge grimeerd!) door N. Dorrepaal, Pan cras oudste zoon Jan, door A. Vink wat onzeker en te weinig doorleefd gespeeld; en Gerritje, de vrouw van Heins Duif, die door D. Enley juist werd getroffen en dit ongemakke lijke karakter goed weergaf. Wil Schellingerhout speelde Jan's vrouw Margriet met inzicht en eenvoudige natuurlijkheid. Anneke Baartwijk had geen moeite met Margriets dochtertje Elsje en van de kleine rollen mogen dr. Van Rijn door Hilde Zwaan en een goed getypeerde arbeider van J. van Zeist Sr. niet onvermeld blijven. De heer v. d. Woerd voerde naast zijn grote rol de regie. Bij zoveel goeds mogen wij hem de onevenwich tigheid tussen decor en meubelen in het eerste bedrijf niet te zeer aan rekenen. Na afloop van de voorstelling, die door het publiek warm werd toege juicht, richtte het schouwburgbestuur bij monde van mr, H. R. Goudsmit woorden van grote waardering tot het bestuur en de leden van DOS en in het bijzonder tot de jubilaris v. d. Woerd. Als tastbaar bewijs werd hem een fraai bloemstuk aangeboden. De heer J. Chr. Bartelsman bood, ver gezeld van vriendelijke woorden, aan de heer Verver de zilveren draagspeld var de afdeling Leiden van de N.A.T.U. aan, en wel ter gelegenheid van zijn veertig jarig lidmaatschap, secretaris. De heer Bonte, lid van het hoofdbestuur van de N.A.T.U., achtte het een voorrecht de jubilaris Van der Woerd een onderscheiding te mogen aanbieden, en de heer Ver ver, sprekende namens alle leden ver raste de jubilaris voor zijn 50-jarige onverflauwde activiteit met een gemakkelijke stoel. Mevrouw Van der Woerd, door on gesteldheid verhinderd aanwezig te zijn, liet hij in de huldebetuiging de len door aanbieding van een klok en een bloemenhulde. In zijn slotwoord roemde de jubi laris de toewijding van de leden en hun prettige samenwerking. Hij bracht dank aan de sprekers voor hun waarderende woorden. B.H. denim. Ook hier gevarieerde model len. Men zag zowel de prinsesselijn als japonnen met aangesloten taille en wijde rok. Heel apart, was een rose/rode imprimé zomerjapon met rose vest en imprimé kraag. Een wit linnen jurkje in de prinsesselijn, waarbij het accent viel op de vier ingestikte plooien, was heel mooi. De chemisierjapon ontbrak op deze show niet. Voor de rijpere vrouw za gen wij een zuiver zijden japon in marine met witte noppen. Voor een feestelijke gelegenheid een groene japon met de verlaagde taille, voor zien van 3 volants. Voor sportieve doeleinden werden pantalons van katoen of Helanca gebracht, waarop vesten, jumpers of katoenen blouses in de mooist denk bare kleurencombinaties getoond werden. De met zorg bij deze modellen gekozen hoeden van Messcher's Mo dehuis, Breestraat 175, waren bij zonder geslaagd: idyllische kleine bloemhoedjes van lelietjes van da len en seringen, grote bretons van gevlochten stro of fijne pilboxs van parabuntal stro, deden ons naar de zomer verlangen. De modieuze kap sels en make-up van de manne quins waren verzorgd door J. P. van der Blom. Steenstraat 57. Academische examens Aan de Leidse Universiteit is ge slaagd voor het 'kand. ex. niet-wes terse sociale wetenschappen de heer G. C. Klenk te Den Haag. PRINSES BEATRIX BIJ LUCHTMACHTSTAF (Van onze Haagse correspondent) Vanochtend om tien uur arriveerde Prinses Beatrix bij het gebouw van de Luchtmachtstaf aan de le Van den Boschstraat te Den Haag. De Prinses legde een werkbezoek af en liet zich voorlichten over taak en organisatie van de Luchtmachtstaf Antwoord aan dr. Strijd Mijn dank aan de Redactie voor de hulp bij mijn pogen om van dr. Strijd een rechtstreeks (geen uitvoe riger!) antwoord te krijgen op de door mij bij de hier ter stede gehou den vergadering van „Kerk en Vre de" gestelde vraag luidende: „Wat doet dr. Strijd als zijn naasten in onmiddellijk doodsgevaar verkeren?" Ook nu weer geeft de schriftgeleer de wederom geen rechtstreeks ant woord, maar volstaat met verschil lende beschouwingen en veron derstellingen, die er m.i. naast zijn. Inderdaad de kern, waar alles om draait, is dat. een mens, ja zelfs me nig dier. als zijn kinderen worden aangevallen, desnoods zijn leven daarvoor stelt. Dr. Strijd tracht deze waarheid te verdoezelen en propa geert geweldloosheid. Dan was 37 jaar geleden een an dere dominee, die eerst tot debat had uitgedaagd over ontwapening, meer ronduit. In een bespreking vooraf stelde ik hem onder meer de vraag: „Wat doet u als moordenaars uw kinderen te lijf gaan?" Waarop hij antwoordde geen kinderen te hebben, maar als hij ze had, ook dan zou trachten niets te doen. Een paar da gen daarna liet hij weten van debat af te zien. De eerste mensen verdedigden het bestaansrecht van hun gezin; in stammen verenigd verdedigden zij de stam; tot staten saamgevoegd, ver dedigden zij de staat. Laten wij ho- Kerkelijk Leven R.-K. Jeugdraad verontrust over terreur in wereld De R-K Jeugdraad voor Neder land heef tijdens een te 's-Herto- genbosch gehouden bijeenkomst zijn diepe ongerustheid uitgesproken over het feit. dat in verschillende delen van de wereld, ook door chris tenen, daden van terreur en on menselijkheid worden gepleegd. Een telegram van de volgende in houd is gezonden aan de Paus en de Wereldraad van Kerken: „De Katholieke Jeugdraad voor Neder land, vertegenwoordigend ongeveer een miljoen katholieke jongeren van Nederland, is diep geschokt door de gruwelijke daden van on menselijkheid in verschillende delen van de wereld, ook door christenen gepleegd. De Raad is bevreesd, dat voor deze daden van onmenselijk heid, mede door christenen begaan, het normbesef bij jeugdigen in on gunstige zin wordt beïnvloed. Hij ondersteunt dan ook gaarne de be zorgdheid, die door bisschoppen van verscheidene landen en door verte genwoordigers van de Wereldraad van Kerken te willen bevorderen da/t de christelijke wereld en zijn organen zich duidelijk uitspreken tegen deze daden van terreur, op dat de jeugd een juist normbesef pen dat eens alle landen zich tot één Rechtsstaat zullen aanéénsluiten! Dat iemand het offer brengt zich zelf niet te verdedigen, kan ik me voorstellen. Niet dat hij met gekruis te armen blijft staan kijken naar on recht, dat geschiedt tegen zijn naas ten. Daarom gezien ook in groter verband de rechtsverkrachting in Polen, de Baltische Staten, Hongarije enz. gaat het niet aan dit zonder meer te negeren. Er moet worden voorkomen dat op de duur ook het eigen land daaraan ten offer valt. Voor sommigen, die in vrijheid leven, klinkt het mooi weerloosheid te prediken: voor martelaren in de con centratiekampen klinkt dit als een hoon. Vrede is onbestaanbaar zonder Recht! Op welk tijdstip in onze ge schiedenis, dr. Strijd, hadden wij moeten beginnen weerloos onrecht te slikken? Vol bewondering en ontzag her denk ik de strijd door de eeuwen heen, gevoerd voor Vrijheid en Recht. Hoort wat in ons „Wilhelmus" de Prins zegt: Dan dat ick Godt den Heere, Der Hoochster Majesteyt, Heb moeten obedieren, Inder gherechticheyt. Waar zelfs een naaste medewerker van Christus het zwaard trok, is het wel zeker dat Christenen van deze tijd niet rijp zijn voor weerloosheid. Al is het met droefheid in het hart: alle mogelijke weerstand tegen tyrannie blijft geboden. Mijns insziens bestaat er ter hand having van het Recht maar één op lossing: een Hoogste Rechtscollege, gerugsteund door een Wereldpolitie macht, aan welke de leden, boven eigen nationaliteit de eed van trouw afleggen. OUD-HOOFDMAN OVER HONDERD (De identiteit van de inzender is de Redactie bekend.) Koeweit is bezorgd O Koeweit heeft gisteren bij de Vei ligheidsraad van de Verenigde Naties geprotesteerd tegen uitdagende ver klaringen van de ministerpresident Abdoel Karim Kassem van Irak die voor zijn land aanspraken op de 'soe vereiniteit over Koeweit doet gelden. De minister van Buitenlandse Za- i o Vuan Koeweit. dr Sabah al Salim al Sabah, deelde in een telegram aan de raad mee dat zijn regering alle maatregelen zal nemen die nodirr zijn voorde beveiliging van Koeweit waarvan de laatste twintig jaar als wordt voorgehouden", NED. HERV. KERK „A?,n®enomen naar Dedemsvaart R. W. Steur te Doornspijk. Bedankt voor Bergambacht R. w. Steur te Doorn spijk. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Grootegast (vac J. A. van Netten) S. van der Linde te Opperdoes, die bedankte voor Garijp Bedankt voor Boskoop A. L. Bos te Rotterdam-Z., J iKatendrecht) voor Schoonhoven-Willige-Langerak R. Ves- seur te Rockanje. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Nieuwe Pekela W. van Heest te Emmen en W. Steenbergen te Meppel.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3