Meningsverschil over supervliegtuig in V.S. AGENDA Kan Congres de president tot ongewenste uitgave dwingen Regering bereid tot ontwikkeling van prototype Sowjet-Unie protesteert tegen optreden V.S. in Zuid-Vietnam Fidel wil grote schoonmaak in Cuba's leiding PHILIPS VERWACHT ZELFDE WINST, GROTERE OMZET A.H.J. Loliman kwarteeuw notaris MET EEN ENKEL WOORD LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG MAART fVbn onoa eonwpondent T ta WWitngton) li da B-TO, da „bemande faket", een vliegtuig, dat reeds verouderd te voor het is ge- Eisenhower bijvoorbeeld ook), maar een president behoeft zich van die opdrachten weinig aan te trekken. In theorie kan een Congres de president afzetten (impeachment), doch het is ondenkbaar, dat het Congres daartoe zou kunnen over gaan, indien Kennedy weigerde te Guatemala klaagt over Cuba Demonstrerende studenten heb ben in de stad Guatemala het ver keer tot stilstand gebracht. Zij wier pen barricaden in het centrum van. de stad op en vernielden banden van autobussen. De voorzitter van de Guatemalteekse studentenvereni ging, Ramirez, zei maandag op een bijeenkomst dat de actie zal wor den voortgezet totdat president Ydi- goras Fuentes is afgetreden De ac tie is gericht tegen vervalsing van verkiezingsuitslagen en omkoperij in het bestuur. President Ydigoras zei gisteravond tegen journalisten, dat h\j bü de Organisatie van Amerikaanse Sta ten (OAS) een klacht heeft inge diend tegen Cubaanse agressie je gens Quatemala. De president maak te voorts wijzigingen bekend in het doen, wat ook zijn voorgangers on- opperbevel van het leger. Stafchef gestraft en volkomen terecht gewei- Ponciano wordt ambassadeur in gerd hebben, 1 Haiti. botiwd? Dat Is In feite de stel ling van Amerika's president en tijn minister van Defensie. Maar generaal Curtis Lemay, stafchef Van de luchtmacht en Carl Vin- Bon, voorzitter van de Huis commissie voor militaire zaken, zien nog een toekomst voor een vliegtuig, dat sneller dan 3000 km. per uur zal moeten vliegen. Vinson wenst zozeer dat de bouw van dit vliegtuig krachtig zal worden aangepakt, dat hij aan de president „opdracht" wenst te geven tien miljard dol lar voor dat supertoestel te be steden. Daardoor ls er ook een Interes- Bant grondwettelijk geschil ont staan! kan het Congres een presi dent dwingen gelden te besteden Voor zaken die hij ongewenst acht? In het Amerikaanse systeem is dat Ongeoorloofd, Wat Vinson wil doen toordt door de meeste deskundigen |n Amerika beschouwd als ongeoor loofde machtsaanmatiging. Kennedy en McNamara zijn be reid drie prototypen van zulk een pnel vliegtuig te bouwen. Zij willen één miljard drie honderd miljoen dollar besteden aan die prototypen en bovendien gaan zij ermee ak koord nog 52 miljoen dollar uit te feven voor radar- en andere ver- ennings-installaties. Vrijwel alle deskundigen zijn het er namelijk over eens geworden, dat de B-70 (oorspronkelijk als bommenwerper bedoeld) thans als hij gebouwd wordt een RS-70 moet worden. RS staat dan voor „reconnaisance- Btrike" en daarmee bedoelt men een verkenningsvliegtuig, dat tevens door zijn raketten met nucleaire lading aanvalskracht bezit. Zij, die dit toestel zo snel mogelijk tot ont wikkeling willen brengen, nemen aan, dat men 150 van zulkevlieg- tuigen zal moeten bouwen en de kosten daarvan worden geschat op tien miljard dollar. McNamara, Amerika's energieke, koel-berekende minister van Defen sie, staat uiterst sceptisch tegenover de RS-70. In de eerste plaats is het nog lang niet zeker, dat zulk een toestel technisch verwezenlijkt kan worden. Als dat al zo is, dan zal de produktie op zijn minst van Amerika reeds zo groot zijn, dat men de dure RS-70 niet meer no dig heeft. In 1967 rekent men op duizend intercontinentale raketten, op zijn minist 41 atoom-onderzee boten, bewapend met 650 Polaris- raketten. plus altijd nog 700 bom menwerpers van het type B-52 en B-58. De Amerikaanse regering wil in deze omstandigheden niet verder gaan dan de ontwikkeling van pro totypen. Mocht dan later blijken, dat men voor verkenning of an derszins toch nog nut kan hebben van een of andere versie van de B-70, dan kan men altijd nog meer geld voor dit toestel uitgeven. Maai de militaire commissie van het Huis en de Amerikaanse luchtmacht wil len. dat men thans reeds tien mil jard gaat besteden aan de RS-70. Interessant probleem Dezer dagen zal de voltallige ver gadering van het Huis zich met deze kwestie gaan bezighouden. Zou het Huis zoals thans de plannen zijn Inderdaad de president „op dracht" geven tien miljard te be steden, dan doet zich een interessant grondwettelijk probleem voor. Een probleem overigens, dat de president met niet al te veel moeite in eigen voordeel zal kunnen oplossen. De machtsverdeling In het Amerikaan se staatsbestel ls namelijk niet zo, dat het Huis of de Senaat de pre sident bevelen kunnen geven. Dat heeft men ook in het verleden wei eens geprobeerd (onder Truman en De guerrillastrijd In Zuid-Vietnam heeft een politiek verlengstuk gekre gen. De Sowjet-Unie heeft Engeland als mede-voorzitter van de Geneef- se conferentie in 1954 over Indo- China, in een nota voorgesteld sa men een boodschap aan Amerika te zenden, waarin er op wordt aange drongen „terstond de inmenging van de YS in de binnenladse aangele genheden van Zuid-Vietnam en het schenden van de akkoorden van Ge neve over Indo-China te beëeindi- gen". Tegelijk met de nota is aan de landen die indertijd aan de Geneef- se conferentie hebben deelgenomen, een verklaring van het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken gezonden, waarin wordt geëist dat de Amerikaanse troepen Zuid-Vietnam onmiddellijk verlaten en de levering stopgezet. „Het optreden van de VS in Zuid-Vietnam vormt een ernsti ge bedreiging van de vrede en vei ligheid in Zuidoost-Azië". aldus de Russische verklaring. Tass meldt, dat de Noordvietnamese minister van Buitenlandse Zaken. Oeng Van Kern, Rusland heeft verzocht een beroep op de VS te doen om „onver wijld op te houden met het gewa penderhand ingrijpen in Zuid-Viet nam". Oeng Van Kern zegt onder aanvallers niet tijdig een halt wordt wordt toegeroepen, zal de toestand in dit deel der wereld buitengewoon gevaarlijk worden". Zuid Vietnamese regeringsstr|jd- krachten zijn een grootscheepse aanval begonnen op ongeveer 600 communistische guerrillastrijders in het Tam Ky-gebergte in de provin cie Quang Nam. In Quang Nam, 1.120 km ten noordwesten van Saigon, is ter ver sterking van de regeringstroepen een brigade parachutisten aangeko men. Sinds het begin van deze maand heeft de regering zes grote operaties tegen de guerrilleros ondernomen, waarvan vijf in de Mekon-delta, waarbij meer dan duizend guerrilla strijders werden gedood en gewond, voornamelijk bij luchtaanvallen. Voor het transport worden hef- schroef vliegtuigen gebruikt. Ameri kaanse jachtvliegtuigen en bommen werpers steunen de regeringstorepen. Hongarije bestelde 380 goederenwagons Hongarije heeft in de laatste tijd een hele serie nieuwe artikelen in ons land besteld. Een van de groot ste transacties in de geschiedenis van het Hongaars-Nederlands han delsverkeer is wel de levering van 380 goederenwagons die de N.V. Werkspoor verzorgde. Dit is vanochtend door een woord voerder van de Hongaarse deelne ming op de Utrechtse Jaarbeurs me degedeeld. Nederland exporteerde naar Hon garije in 1961 voor ruim 33 miljoen gulden. Dit is ongeveer 12 miljoen gulden meer dan in 1960. In 1961 werd voor een waarde van bijna 25 miljoen gulden uit dit land geïmpor teerd, hetgeen neerkomt op een stij ging van ongeveer 8 miljoen gulden. Een belangrijk deel van de Hon gaarse import bestaat uit plaatwerk, machines en fijnmechanische artike len. Aan chemische produkten ex porteerde Hongarije voor vier mil joen gulden en aan farmaceutische artikelen voor ruim 2 miljoen gul den. BIOGRAFIE OVER ETTA PALM De Nederlandse organisatie voor zuiver-wetenschappelij k on derzoek heeft mr, H. Hardenberg. algemeen Rijksarchivaris te 's Gravenhage, een subsidie verleend voor de uitga ve van zijn biografie van Etta Palm, een avontuurlijk Gronings meisje. Met deze levensbeschrijving heeft de auteur er o.m. de aan dacht op willen vestigen, dat Etta Palm, die bekend staat als de eer ste Nederlandse feministe, ook een politieke agente is geweest. De levensbeschrijving zal in de eerste helft van dit jaar van de pers komen De minister-president van Cuba, dr. Fidel Castro, heeft in een radio toespraak aangedrongen op ingrij pende wijzigingen in de revolutio naire leiding van Cuba om een einde te maken aan fouten en misbruiken. Hij noemde geen namen, maar hij uitte felle kritiek op mensen die chaos ln de staatsorganen hebben gebracht en misbruik van hun be voegdheden hebben gemaakt. Het ls voor de revolutie noodzake lijk alle kernen van de revolutie en het politieke apparaat te her zien om een einde te maken aan fouten en misbruiken, zo zei hij. Castro noemde in het bijzonder de genen die denken dat zij in meer dere mate revolutionair zyn dan wie ook en het recht hebben an deren sleiht te behandelen en te vernederen. Ook zijn er klachten over de re volutionaire waakhondcommissies, die overal zijn gevormd, om te let ten op verdachte activiteit in het land. Deze commissies zijn soms onrechtvaardig opgetreden en iemand die dat doet. is een vijand van de revolutie, aldus Castro. Toch introductie op New Yorkse beurs? (Van onze financiële medewerker) Aan het jaarverslag van Philips over 1961 ontlenen wij, dat, terwijl de omzet in geld slechts met 4% is toegenomen, de kwan titatieve omzet met 8% is gestegen. Dit wijst er op, dat met het oog op de marktontwikkeling voor sommige produkten een overigens door de directie gewenste prijsverlaging tot stand kwam waardoor de opbrengst niet onbelangrijk terugliep. Ondanks een verdere toeneming van de produktiviteit is de winstmarge gedaald en het bedrijfsresultaat van f. 862 miljoen in 1960 tot f. 731 miljoen in 1961 gedaald, de nettowinst van f. 397 miljoen tot f. 326 miljoen. RENTABILITEIT VERMINDERD Dat het aantal werknemers bij een gedaalde winst van 211.000 tot 226.000 is gestegen, duidt ook op een ver minderde bedrijfsrentabiliteit, een verschijnsel dat. thans bij vele on dernemingen kan worden geconsta teerd. De revaluatie heeft uiteraard de concurrentiepositie van Philips in het buitenland niet bevorderd en zowel de omzet als het bediijfsresultaat gedrukt. Voorts is de vraag naar te levisieontvangers in enkele landen tegengevallen. Dat de afzet niettemin groter was is een gevolg van de ver regaande internationale spreiding. Door verbreding van de artikelen reeks wordt gepoogd de invloeden van de z.g. „branche-conjunctuur" tegen te gaan. Het verdient voorts de aandacht dat ook bij Philips met het oog op de gewenste verdere verbreding en verdieping van het arbeidsveld het beleid van de samenwerking met. der den wordt voortgezet. Dat de voorraden per ultimo 1961 f 1.9 miljard bedroegen tegen f 1.5 miljard ultimo 1960 kan als een aan wijzing worden beschouwd dat de af zet in het afgelopen jaar beneden de verwachting is gebleven. Mede door de toeneming van de voorraden en de post debiteuren steeg de ver mogensbehoefte in de eerste plaats overigens door de nieuwe investerin gen, die een bedrag van f 472 mil joen beliepen, tegen f 425 miljoen in 1960. In Zwitserland kon een 4,5% lening worden geplaatst van f 42 mil joen. De export uit Nederland kon met 8 stijgen. Er vond een verhou dingsgewijs sterke toeneming van de uitvoer naar de Europese landen plaats, namelijk met 12 De liquide middelen bedroegen ultimo 1961 f 544 miljoen tegen f 644 miljoen ultimo 1960. GEEN PESSIMISME Over de toekomst van het. concern is de directie niet pessimistisch. Bij een voortgaande welvaartsstijging wordt een vergroting van de mark ten voor de onderscheidene produk ten verwacht. De drang naar loons verhoging, die de stijging van de produktiviteit teboven gaat, zal ener zijds tot inkrimping van de winst marges, anderzijds tot een stijging van de consumptieve bestedingen lei den. De samenwerking van het wes ten in het kader van de EEG zal vol gens de directie een primaire bron van économische kracht vormen, waaruit moet. worden geput om het doel van de OESO een vergroting met 50 van de nationale inkomens van de leden-landen in het huidige decennium te bereiken. De moge lijkheid daartoe wordt aanwezig ge acht. Wat de resultaten van het lopende jaar betreft, wordt verwacht dat de omzet iets Toter zal zijn dan van 1961 en de winst zich op ongeveer het niveau van dat jaar zal bewegen. Gezien de huidige financieringseisen kan niet met stelligheid worden ver klaard dat Philips op de kapitaal markt geen beroep zal moeten doen, want in 1962 moet circa f i-i miljard worden geïnvesteerd. Ook tegenover een introductie van de aandelen op de New Yorkse beurs staat de directie niet meer zo afwijzend, hoewel men met het aan vragen van de notering onge veer halverwege is gevorderd. Pogin gen om de aandelen op de Brusselse beurs genoteerd te krijgen zijn ge staakt. Van de aandelen Philips be vindt zich thans 37 in Nederland, evenveel in Amerika, 10 in Franse, 9% in Zwitserse, 5% in Engelse en 2 in Duitse handen. Het ls vandaag 25 Jaar geleden, dat de heer A. H. J. Lohman uit Oude Wetering notaris werd. Toen hij 53 jaar was werd hy benoemd tot notaris te Oude Wetering, Nieuwe Wetering, Rjjpweterlng, Oude Ade en Roelofarendsveen met als standplaats Oude Wetering. Nadat de heer Lohman de HBS te Alkmaar had doorlopen kreeg hij een betrekking bij de registratie en domeinen te Alkmaar. In zijn vrije tijd studeerde hij voor kandidaat notaris, voor welk examen hij in 1929 slaagde. Daarna was hij werk zaam op notariskantoren te Bever wijk. Amsterdam. Sluis en Deventer. In 1937 werd de heer Lohman no taris te Oude Wetering. Het was een verlopen praktijk, maar met door zettingsvermogen is hij erin geslaagd daarin verandering te brengen. No taris Lohman heeft nu in de gemeen te Alkemade, die vijf dorpen omvat, een praktijk die er zijn mag. Vandaag is er in de jachthaven bij Mulder een receptie, die ongetwij feld druk bezocht zal worden, want de notaris is een geacht en bemind ingezetene. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. KRO: 18.00 V. d. Jeugd. 18.20 Vocaal ensemble (gr.). 18.30 Licht orkest en sol. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Gena dig trefpunt onderweg, tweede lijdens meditatie. 20.00 Gram. 20.15 Muziek, modern en klass., muz. lezing. 20.45 De laatste dag van Lissabon, hoorspel. 22.15???? 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Vreemd literatuur en muz. ln cabaretvorm. 23.10 Wlntertoer. 23.30 Lichte gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Evt. act. 18.20 Pianospel. 18.30 27e Nationaal Po- litle-conc. (2). 19.00 V. d. kleuters. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Bel Canto (gr.): Verkorte uitvoering van de ope ra La Travlata. 20.00 Nws. 20.05 Klank- omrankte levens, muz. gelllustr. bio grafie. 21.00 't Is maar een weet, gevar. progr. 22.00 Bariton en piano. 22.30 Nws. en meded. 22.40 Act. 23.00 Exo tisch getinte muz. (gr.). 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. 20.20 Zendtijd po litieke partijen; Katholieke Volkspartij. VPRO: 20.30 Mogelijkheden ln het mo devak in Nederland, docum. program ma. 20.40 De oude draaidoos. 21.10 Speelfilm. VOOR WOENSDAG 21 MAART Hilversum I. 402 in. NCRV: 7.00 Nws. en S.OJS.-ber. 7.10 NCRV-lied. 7.13 Lichte Gram. 7.30 Ge wijde muz. 7.60 Het brood des levens, meditatie. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Vrolijke gram. 9.00 V. d. zieken. 9.35 Waterst. 9.40 V. d. vrouw. 10.10 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Ge wijde koorzang. 11.15 Radlofllharmo- nisch ork.: moderne muz. 11.55 Gram. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Licht ens. 12.53 Gram. en act. 13.00 Nws 13.15 Licht ens. 13.45 Klass. gram. 14 05 Strijkkwintet: klass. gram. 15.00 Muzlekstudenten-studentenmuz., Jeugdconc. 15.45 Vrije tijd wel be steed! 16.00 V. d. Jeugd. 17.20 Meisjes koor en instr. kwintet. 17.40 Beursber. 17.45 Het Spektrum. lezingen. NCRV: 18.00 Gram. 18.10 Vocaal ens. 18.30 R.V.U.: Van Bach tot Boulez - III. door Hans Citroen. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af. praatje. 19.15 Leger des Hellskwartier. 19.30 Padiokrant. 19.50 Koor en solisten: ge wilde muz 20 30 Lente, ook ln Euro pas eerwording, lezing. 20.50 Concert- gebouwork. 21.40 Kanttekeningen bij de voorpagina. 21.50 Metropole ork, 22 30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Platennws. Hilversum II, 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym 7 20 Socialistisch Strijdlied. 7.23 Lichte gram 8 00 Nws. 8.18 Muzikale ochtend- 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Kookpraat- 1e. 9i 5 Klass. gram. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 V. d. vrouw. 11.00 Specialiteiten-theater (herh. van zaterdagavond J.I.). 12.10 Orgelspel. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- BINNENLAND De commissie voor bejaardenzorg in Rotterdam heeft met cie financiële steun van de gemeente een voor ons land uniek boekje laten verschijnen met tal van nuttige wenken en raad gevingen voor personen van 65 jaar en ouder. De oplage van het werkje. „Na uw 65ste", is in 70.000 exemplaren. Het zal tegen het einde van deze maand aan alle bejaarde gezinshoofden en alleenwonenden worden toegestuurd. Als de schepen, caravans en ten ten volgende week na afloop van de tentoonstelling Hiswa Goed Kamp het RAI-gebouw te Amsterdam hebben ontruimd, zullen de eerste stands van de komende internationale huishoud beurs reeds zijn opgebouwd. Deze 17de huishoudbeurs wordt op donderdag 5 april geopend door drs. W. D M. Janssen, directeur van het Instituut voor landbouwhuishoudkundig onder zoek te Wageningen. Op 30 maart zal de Kon. Ned. Vereniging „Ons Leger" haar vijftig jarig bestaan vieren. Omstreeks 30 maart zal een Jubileumnummer van het maandblad verschijnen. De viering van het Jubileum wordt uit gesteld tot 21 juni. na de algemene vergadering ln het Kurhaus te Sche- veningen. Op 30 maart 1952, bij het veertigjarig bestaan dus. aanvaardde Prins Bernhard het beschermheerschap van de vereniging. Met het lijntoestel uit Parama ribo is gistermiddag ir. J. Kuiperbak, directeur van de industrie-ontwikke ling Suriname, op Schiphol aangeko men. Hij komt besprekingen voeren met enkele Nederlandse ondernemingen die financiële belangstelling hebben voor Suriname. Op het kruispunt ln de Traverse bij de brug over de Dleze te 's-Her- togenbosch is gisteravond de 54-Jarige heer A. van Meeuwesse uit Den Bosch, die daar met zijn bromfiets de weg overstak, door een grote trailer aan gereden. Hij werd ernstig gewond naar het Slnt-Caroluszlekenhuls overge bracht waar hij enkele uren later aan zijn verwondingen is overleden. BUITENLAND Het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren be kendgemaakt dat West-Dultsland de komende twee jaar voor 600 miljoen mark (ongeveer 540 miljoen gulden) in Engeland zal besteden om tegemoet te komen ln de kosten van het Britse Rijnleger. Engeland had bij besprekin gen tussen ministers ln het begin van deze maand om 700 miljoen mark per Jaar aangeboden. -- Binnenkort wordt ln Havanna een Albanese handelsafvaardiging onder leiding van de minister van Buiten landse handel, Ngyela Clco, verwacht voor besprekingen over een handels akkoord voor dit jaar, zo ls gisteren ln Havanna bekendgemaakt. Pres. Kennedy heeft gisteren het Congres een aanvullende som van 35 miljoen dollar verzocht om te voor zien ln de nood ln de onlangs door de storm geteisterde Amerikaanse sta ten. Het Witte Huls heeft meegedeeld dat 25 miljoen dollar hiervan in het betrokken noodfonds zullen worden gestort en dat de rest voor leningen beschikbaar wordt gesteld. Het Albanese persbureau ATA heeft gemeld dat bij een aardbeving ln zuld-Albanië zondag vijf personen zijn gedood en 77 gewónd. In de ste den Fieri en Vlora werd aanzienlijke schade aangericht. De Britse commissie voor atoom energie heeft gisteren bekendgemaakt dat zij 4000 pond sterling schadever goeding aan de weduwe van een van haar beambten, die verleden Jaar aan leukemie is overleden, zal uitkeren. ..niet omdat zij zich aansprakelijk acht maar omdat het in het belang van heide partijen is een regeling te tref fen". De bemanning van het Sowjet- russische poolstatlon Noordpool-B heeft het station verlaten omdat de ijs schots waarop dit gevestigd is afbrok kelt. Ten noorden van de Tsjoekotka- zee wordt een nieuw station, Noord- pool-ll, op een drijvend ijsveld opge richt. IJsland heeft laten weten, dat het voor 80.000 dollar zal intekenen op de obligatielening van de VN van 200 miljoen dollar. Deze lening ts be doeld om de volkerenorganisatie uit haar financiële moeilijkheden te hel pen. Tot dusver hebben veertien lan den aangeboden op de lening in te schrijven. Irak is bereid ten aanzien van alle landen van de EEG een totale boycot toe te passen, als Israël tot deze gemeenschap wordt toegelaten, zo heeft de Iraakse minister van Bui tenlandse Zaken. DJawad. ln een vraaggesprek met het blad „Irak Times" verkalard. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren de nieuwe Cubaanse beschuldiging, dat de basis Quantanamo op oost-Cuba „een bron van provocaties tegen Cuba" zou zijn, van de hand gewezen. De Indiase minister van Binnen landse Zaken heeft gisteren ln het parlement medegedeeld, dat de Indiase regering aan 105 Chinese onderdanen opdracht gegeven het land te verlaten; 68 van hen zijn reeds vertrokken. Met de uitwijzingen werd begonnen, toen de betrekkingen tussen China en India in 1959 slechter werden. De Oostduitse regering heeft gis teren de begroting voor 1962 goedge keurd, die gebaseerd ls op een „strikte soberheid op alle gebieden van het economische en sociale leven", zo heeft het Oostduitse persbureau ADN be kendgemaakt Nadere bijzonderheden betreffende de begroting en de voor genomen bezuinigingsmaatregelen wer den niet gegeven. De Britse luchtvaartmaatschappij Channel Air Bridge, die o.a. dagelijks vluchten onderhoudt tussen Southend en Rotterdam, heeft toestemming ge kregen om het aantal vluchten op de nieuwe lijnen naar Bazel en Genève uit te breiden. Met ingang van mei ls er een dagelijkse vlucht, naar en van p plaatsen De joden ln de Sowjet-Unie zul len met Pasen geen „Matze" kunnen eten omdat de stantsbakkerijen beslo ten hebben dit paasbrood niet langer te bakken SOEKARNO EERSTE HELFT MEI NAAR LONDEN Van bevoegde r-Ude is te Londen meegedeeld, dat het staatsbezoek van president Soekarno aan Enge land zal worden gebracht op de daarvoor vastgestelde tijd, nl. in de eerste helft van mei. iniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin BETALING PER GIRO Onze KWARTAALABONNEES die de voorkeur geven aan be- n taling per giro, verzoeken wij de n f 8.25 voor hun abonnement ge- durende het 2e kwartaal 1962 zo mogelijk voor 1 april a.s. aan ons over te maken. Onze MAANDABONNEES, die 1 per giro betalen (f2.80) verzoe- n ken wij ter voorkoming van aanbieding van een kwitantie, m het abonnementsgeld vóór de |i éérste van de betreffende maand s te voldoen. Ons gironummer is 57055. DIRECTIE LEIDSCH DAGBLAD. I i||||||||||llllllllllllllllllll|l!|t||||||||||||||||||||||||||||||||||l|i||||ll!|i|||||||||||||il Prediker: Volle Evang. Zending. Spr. J v. d. Bey van Wassenaar. 8 uur nam. nam. St.-AntoniusclubhulsPolltlekcaba- ret V.V.D. „Schuif een zetel bij". 8 u. nam, WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal)Half uur van Bezinning. 1-1.25 uur n.m. Den Burcht: „Wat willen de vrije burgers?" Sprekers J. Fabius, L. van Sterkenburg en P. Kroes. 8 uur n.m. Gulden Vlies: Kath. Middenstands bond. Spr. dhr. Wouter Perquin. 8 uur n.m. Hotel Centraal: Ledenverg. Ned. Bond van oud-6trijders en dragers Moblll- satlekruls. 8 uur n.m. In den vergulden Turk: Ledenverg. Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. 8 uur n.m. Rapenburg 61: K. en O.-cursus p»y- chomatlek o.l.v. dr. B. B. Stokvis. 8 uur n.m. DONDERDAG Breestraat 19: Vola. Spr. J. A. J. Kor- tekaas over de geboorte van een auto mobiel. 8 uur nam. Casino-theater: K. en O.-film van de maand "The Million Pound Note". 7 en 9.15 uur nam. Pieterskerk: Avondgebed te 7.15 uur n.m. Prediker: Spr. ds. J, A. Smink van Den Haag. 8 uur nam. Staalwtjk: Eerste lustrum herv. Be- Jaardensocletelt „Staalwijk". 8 uur n.m. St.-AntoniusclubhulsContact-avond Chr. Zangspelclub Staalwijk. Optreden van Sempre Avanti's „Jong en Jolig". 8 uur nam. VRIJDAG Gulden Vlies: Ledenverg. Ver. voor Pedagogiek. Spr. prof. dr. J. Waterink over dwang en vrijheid in de opvoe ding. 8 uur nam. Het Gulden Vlies: Ver. voor Peda gogiek. Spr. prof. dr. J. Waterink over „Dwang en vrijheid ln de opvoeding". 8 uur n.m. Acad. Ziekenhuis (Collegezaal Heel kunde): K. en O.-cursus „Plastische chirurgie". 8 uur nam. In den vergulden Turk: Filmavond Ver. „Ons Grunnegerlaand". 8 uur nam. Prediker: Evangelisatie Chrlstengem. „Ecclesia". 8 uur nam. Rehoboth: Ledenverg. Ned. Chr. Vrouwenbond afd. LeidenCentrum. 8 uur nam. Schouwburg: Tlmdelerclub. Opvoe ring van „Ik huurde deze kamer", 8 uur nam. Universiteit (filmzaal): Filmstudie- kring K. en O. „De ederlandse docu mentaire". 8 uur nam. Wijkgebouw Levendaal: Ledenverg. Chr. Hlst Unie. Spr. mr. H. J. K. Beer- nlnk. 8 uur nam. Alphen aan den Rjj n (Avifauna): Moderado-show Peek en Cloppenburg en Modeshow De Groot. 8.15 uur nam. ZATERDAG Den Burcht Nieuwe Toneel' verlangt salaris" Doopsgezinde kerk: Adventkerk 11 uur v.m. bijbelstudie; 11-12 ds. H. K. la Rondelle van Delft. (grote zaal): .Het speelt „Mi.iik v*ouw 8 uur n.m. Stationsplein (halte bus 42): Duin excursie Kon. Ned. Natuurhistorische Vereniging. 1.43 uur n.m. ZONDAG Clubhuis Oosterkwartier (Borneo, straat): Gewestelijke Studieclub Hu manistisch Verbond. 10.30 uur v.m. St-eenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur v.m. MAANDAG De Doelen: Ledenverg. Leidse Ama teur Fotografenver. 8 uur n.m. Lakenhal: Ver. „Oud-Lelden". Spr. dr. W. C. Braat over „Het dagelijks leven ln de ijstijd". 8 uur n.m. Rapenburg 6: Verbond van Weten schappelijke Onderzoekers. Spr. Kwee Swan Liat over China. 12.30 uur n.m Stadhuis: Gemeenteraad. 2 uur n.m. TENTOONSTELLINGEN De Lakenhal: Expositie „Samen op de kiek". 104 uur; zond. 14 uur (t/m 9 april). De Lakenhal: Dag. 10-4 uur, zondag 1-4 uur Legermuseum (Pesthuislaan): Met uitzondering van maandag, dag. van 10-4 uur (zondag 1-4 uur). Prytaneum (Rapenburg 6): Schilde rijen' en gouaches van André van Hel- den (tot 15 april) Rijksmuseum Geologie en Mineralo gie, v. d Werfpark 1; tentoonstelling geologie van Nederland Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur Zon- en feest dagen 2-4 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde Dag 10-5 uur. zondag 1-5 uur. Rijksmuseum van Oudheden: Dage lijks 10-5 uur, zondag 1-5 uur Rijksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen: Dagelijks 10-4 uur Zondag 1-4 uur Universiteit: Tentoonstelling „Nieu we tendenzen in de beeldende kunst' (maandag t.e.m. vrijdag 9-5.30 uur) (tot 26 maart). BIOSCOPEN Trianon: „La Clociara". (18 Jr). Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Rex: „Terreur van de straat". 18 Jr. Werkd. 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur; donder dagcyclus "Suddenly my last sum mer". Casino: „Nooit op zondag". 18 Jr Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zond, 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Donderdagavond gereserveerd voor K. en O. Lldo: „Kermis ln de regen". 14 Jr. Werkd 2.30, 7 en 9.15 uur; zond.: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De sheriff met een Petticoat" 14 Jr. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Studio: „De vreemdeling". (Al.) Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30 4.45, 7 en 9.15 uur. „Astra-theater - Wassenaar Vrijdag 8 en zaterdag 7 en 9.15 uur „Geheim agent alias de Gorilla". 14 Jr. Zon dag 7.30 uur, maandag, woensdag en donderdag 7.30 uur „Can - Can 14 iaar. Zondag- en woensdagmiddag ialf drie „Kom van het dak af". (Ai.). A\ond- en nachtdienst der Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen potheek „Tot Hu*- Hooigracht 48, tel. Bi) geen gehoor van Uw huisarts of specialist (of diens waarnemers), bei op dokterstelefoon 22222. tuinbouw. 12.33 V. h. platteland. 12.38 Planoduo. 13.00 Nws. 13.15 Hawaiian ens. 13.45 Gesproken portret. 1400 Radlofilharm. orkest en solist. 15.00 Minder belasting voor gehuwde wer kende vrouwen, lezing. 15.10 Voor de eugd. 17.00 Hammondorgelspel. 17.20 'olitlekapel. 17.50 Regeringsuitz.Stu deren en student zijn - I. Prof. dr. H. Smitskamp. voorzitter van het college rectoren magnlficl der universi teiten en hogescholen spreekt over: Van schoollokaal naar collegezaal. VARA: 18.00 Nws. en comm. 1820 Lichte gram. 18.30 Instr. kwintet: lichte muz. 18.50 Act. 19.00 V. d. kind. 19.10 VARA-varia en lichte gram. 19.20 Een woord voor goede verstaanders, lezing, VPRO: 19.30 V. d. jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Tango-rumba-orkest en zangsollsten. 20.30 Zestig Jaar le venservaring, lezing (24). 20.45 Lichte muz. 21.00 De rode Oktober, hoorsp. 22.00 De gouden stemmen van deze eeuw. 22.20 Voetbalbeschouwing. 22.30 Nws. 2.40 Hart op de tong, act. pro blemen. 22.55 Muz. voor twee en vier ilano's. 23.20 Jazzmagazine 23.55- 4.00 Nws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e lijn van 18-20 uur) American Patrol - In the mood - Song of the Wolga boatsmen - Sun valley serenade. String of pearls - Adios - Polnclana, Orkest Kurt Edel- hagen; Apaga la vela, Merengue si. Or kest Ramón Argueso, Zwei rote Rosen, ein zater Kuss - Kind, ich schlafe so schlecht - Die Manner slnd alle Ver- brecher - Du, nur du; Was elne Frau im Frühllng traumt - Alle Englein lachen - Warte, warte nur ein Well- chen - Es war ln Schöneberg - Kleine Madchen müssen schlafen gehen. Or kest Kurt Edelhagen; Tomo y obligo, Inspiración, Orkest Ramón Argueso; Das Fraulein Gerda - Wie ein Wunder kam die Llebe - Tlpltin - Lambeth walk. J'attendral - Ich pfeif heut 'Nacht - Reglnella campagnola - Didel didel dum. Orkest Kurt Edelhagen; Au prlntemps, Slmone Langlois, II nous faut regarder, Jacques Brei, Bag's groo ve, Toots Thielemans, Flirt id., Coin de rue. Juliette Greco, C'est une chanson Philippe Clay. Honeysuckle rose. Toots Thielemans. Le trottoir, id., Fleur de mon coeur. Irene Lecarte, Grenades, grenades. Guy Béart, How about you, s Wonderful, Heat wave. Dennis Wil son Trio; Bewitched, Doris Dav. C'est magnifique, Quartet Bobby Hackett, Twlllight on the trail, Johnny Ray, Marjolaine, Buneas noches mi amor, Orkest Helmut Zacharias. Shoo, shoo baby, Andrews Sisters, I'll see you in my dreams. Quartet Bobby Hackett; Perfidia, Four Aces, I cried for you, You'd be so nice to come home to, That old black magic, Rita Reys; Out of nowhere, Alexander's Rigtime Band, Full moon and empty arms, Erroll Garner Trio, I get a kick out of you, Quartet Paul Desmond. TELEVISIEPROGRAMMA KRO: 17.00 V .d. kinderen.17.25 Vei- g Verkeer. NTS: 17.35 Jeugdjournaal. 'VK-IKOR-RKK17.45-18.05 Program- ma over de bijbel voor de jeugd. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VARA: 20.20 Achter het nws. NTS: 20.35 Onbekend talent. VARA: 21.05 Sport. 21.25 TV- film. 21.50 Welbeschouwd, forum. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 in. 12.00 Schoolradio. 13.00 Volksdansen. 13.30 V. d. boeren. 13 55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Licht progr. 14.40 Piano recital. 15.00 Schoolradio. 16.00 Hoor spel. 17.00 Vespers. 17.45 Lezing. 18.00 V. d. jeugd. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South-East, reg. progr. 20.00 Kamermuz. 20.30 Round Britain Quiz. 21.00 Symf. ork., koor en solisten, (Om 22.05-22.20 Lezing). 23.00 Nws. 23.30 Lezing. 23.45 Pari. overz. 24.00 Nws. en weerber. 0.06-0.39 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 The Dales, dagb. 12.31 Gevar. muz. 13.31 Popul. muz. 14.31 Licht progr. 14.45 V. d. kleuters. 15.00 V. d. vrouw. 16.00 Amus. muz. 16.31 Muz. bij het werk. 17.15 The Dales, dagboek. 17.31 Uitsl. van races. 17.34 Lichte gram. v. d. Jeugd. 18 31 Gevar. muz. en ber. 19.33 Sport. 19.45 Hoorsp. 20.00 Nws. en Journ. 20.31 Ge var. muz. 21.00 Sportquiz. 21.31 Hoor spel. 22.31 Lichte muz. 23 30 Nws. en sport. 23.41 Gram. 0.31 Lichte muz. 0.55-1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Muziek uit de U.S.A. 13.00 Nws. 13.15 Weense operettemuz. 14.15 Orkestsultes. 16.00 Dansmuziek. 17.00 Nws. 17.45 Lichte muz. 19.00 Nws. 19.15 Operaconc. 20.15 Hoorsp. 21.10 Jazz. 21,45 Nws. 22.15 Instr. kwintetten. 23.00 Jazzmuz. 23.15 Lichte muz. 24,00 Nws. 0.10 Lichte muz. 0.30 Anvus. muz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Symf.-ork. en solist. 14.15 Kamermuz. 15.05 Dreigroschoper. Daarna: Die sieben Hauptsünden. bal let met zang. Daarna :Happy end (frag menten). operette. 19.23 Hoorsp. 21.03 Hoorsp. 23.10 Viool en piano. 23.25 Gram. 23.53-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Nws. 12.03 Amus. muz. 12.30 Weerber. 12.35 Amus. muz. (ver volg). 12 50 Beursber. 13.00 Nws. 13.15 Kamermuz. 14.00 Schoolradio. 15.00 Altviool en plano. 15.40 Solistenparade. 16.00 Beursber. 16.06 Engelse les. 16.21 Operettemuz. 17,00 Nws. 17.30 Fluit, klavecimbel en plano: Oude muziek. 17 50 Boekbespr. 18 00 Gram. 18.10 Le- kenmoraal en filosofie. 18.30 Voor de sold. 18.50 Sportkron 19.00 Nws. 10.40 Jeugd en muziek. 19.55 Gram. 20 00 Vlaanderen zendt ziin zonen uit, mls- slerenortage. 20.15 Lichte muz. 21.00 De Zeven Kunsten, 21.30 Omr.orkest. 22.00 Nws. 22.15 Lichte muz. 22 25 F.tnische muz. uit Japan. 22.55 Nws. 23,00-23.15 V. d. zeelleden. 481 m.: 12.03 Gevar muz. 13 00 Nwa 13 15 Gevar. muz. 14.03 Russische ork. muz 14 55 Gram. 15.03 Lichte muziek v. d. teenagers. 15,30 Gram. 16.08 Lich te muz 17 00 Nws 18 30 Jazzmuziek. 1Q05 Muzikaal feu'Ueton. 19.30 N"-s. 20.00 Chansons. 20.30 Denkbeeldig concert 21.45 Gram. 22.00 Wereld nws. 22.15 Montmartre chez vous. 22.55 Nws, WPCRPAPPORTFN (Van hedenmorgen 7 nur). Amsterdam mist Den Helder geh bew. Ypenburg mist Vlissingen mist Belde zwaar bew. De Bilt icht bew Twenthe zwaar bew. Eindhoven licht bew Z.-Limburg onbewolkt Helsinki sneeuw Stockholm sneeuwbui Kopenhagen licht bew Aberdeen motregen Londen licht bew. Brussel onbewolkt Luxemburg onbewolkt Parijs onbewolkt Bordeaux geh bew Grenoble onbewolkt Nice half bew Berlijn zwaar bew. Frankfort onbewolkt München onbewolkt Zürich onbewolkt Genève licht bew Locarno geh bew Wenen zwaar bew Innsbruck onbewolkt Belgrado mist Athene geh bew Rome zwaar bew. AJaccio half bew. Madrid motregen Mallorca motregen Lissabon motregen a 60 B 3 a wind m/s. a a s» ÖN w.stil -2 0 w 4 0 0 w.stil -2 0 no 2 -1 0 wzw 2 -1 0 w.stil -4 0 w.stil -4 0 w.stii -3 0 z 1 -3 0 wzw 2 -10 1 0.1 w.stil 10 z 2 -4 0 wnw 7 3 0.4 n 2 -3 0 o 2 -2 0 no 4 -5 0 ono 4 -3 0 O 3 4 0 w.stil -4 0 nnw 5 2 0 z 2 -3 0 w.stil -8 0 zo 1 -9 0 n 2 -6 0 zw 1 -3 0 zo 1 -2 0 zo 4 -3 0 w.stil -9 0 zw 1 -12 0 w.stil 6 0 nmo 3 -0 0 w.stil 1 0 n 1 5 8 ono 6 8 7 nno 2 10 2

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 2