Bunker zal als derde man gaan optreden SUPER-CON STELLATION BIJ EILAND GUAM VERDWENEN Koning Leopold met gemalin op Schiphol Vooroverleg begint op twintig maart Zesennegentig militairen en elf bemanningsleden aan boord Kort bezoek aan Aalsmeer MAJOOR SLAYTON TREEDT UIT RUIMTEYAART-PLOEG Bloedbaden in Algerije teuws Opgericht 1 maart I860 VRIJDAG 16 MAART 1962 No. 30605 LEIDSCH DAGBLAD Directedt A E van oistioec* DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wiut amBel l-LelQe" "lro 37055 J. Brouwer 7.50 per kwartaalf 2.55 per maand; f 0.59 per week M.i.v. 1 april 1962: f8.25 per kwartaal, f2.80 per maand, f 0.65 per week. Telefoon Directie en Administratie: 25041. Redactie: 21507 Als op 20 maart a.s. het vooroverleg van Nederland en in de omgeving van Washington een aanvang neemt de 66-jarige Amerikaanse oud-ambassadeur Ellsworth Bunker bemiddelaar fungeren. Van Nederlandse zijde zal ambassadeur J. H. van Roijen de besprekingen voeren; van Indonesische zal de heer Adam Malik, ambassadeur in Moskou, optreden. Dit is het bericht, dat vermoedelijk afkomstig is uit de commis voor Defensie en Buitenlandse Zaken, die gisteren zijn door de minister-president, prof. De Quay, de minister Buitenlandse Zaken, mr. Luns, de minister van Defensie, ir. Visser en de staatssecretarissen Calmeyer en De Jong. Wie is Bunker? De heer Bunker is oud-voorzitter nn het Amerikaanse Rode Kruis. ff ij is 11 mei 1894 in Yankers (New Vork) geboren en studeerde econo mie en geschiedenis aan de Yale- niversity. In 1916 behaalde hij de jraad van bachelor. In 1927 werd Bunker directeur tan de Nation Sugar Refining Cy, tan welke onderneming hij in 191/0 bresident-directeur werd en waar- hij van 191/8 tot 1951 president- ommissaris was. Onder president Truman ging de democraat voor een jaar als am- naar Argentinië. In 1952 hij ambassadeur in Rome. was hij drie jaar voorzitter het Amerikaanse Rode Kruis vervolgens weer als ambassadeur te treden in New Delhi. In In- bleef hij tot 1961. Onze ambassadeur in Amerika, dr. Roijen, kent de heer Bunker enige jaren. Uit liefhebberij de heer Bunker farmer. I Nicolaas Jouwe, de bekende Pa- zal omstreeks 20 maart laar Amerika gaan als dr. Vic de ïruyn, de bestuursambtenaar, die coral als „Jungle-Pimpernel" be kendheid geniet omdat hij temidden fan de Papoea's leefde en met een klein groepje getrouwen de strijd te- Communisten in VS gearresteerd In New York zijn gisteren twee lei- inggevende functionarissen van de imerikaanse communistische partij earresteerd. Het zijn de algemeen rcretaris, Gus Hall, en de nationaal- tcretaris. Benjamin Davis. Zij wer en ervan beschuldigd hun partij liet. te hebben laten registreren, zo- Js volgens de wet op de controle op laatsgevaarlijke activiteiten is ver- ist. Na het storten van een borgsom an 5.000 dollar werden zij vrijgela- en. Zij moeten maandag voor een echtbank verschijnen. gen Japan voortzette, het verslag over de ontwikkeling van Nieuw- Guinea over 1961 aan de VN uit brengt. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat Jouwe als adviseur voor Nieuw- Guinea zal optreden bij de onder handelingen. Wel verstandig? Onze correspondent te Washing ton meldt: Het moment waarop Nederland heeft aangekondigd oorlogsschepen naar Nieuw-Guinea zullen opsto- men in Washington ongelukkig ge- mis is. dat in de jongste kabinets- kozen. Daar Nederland evenwel niet zitting' uit de bus is gekomen, kon heeft aangekondigd, dat de schepen minister Luns, toen hij in Washing- maatregel ook nog naar Nieuw-Guinea zullen opstro- men, beschouwt men de vlootbewe- ging niet als een versterking van de strijdkrachten aldaar. De Amerikaanse reactie op de Ne derlandse bekendmaking van de tor. was, deze niet voorzien. Indien men schepen door het Panama-kanaal wenst te zenden, moet zulks tevoren worden aange kondigd. Dit moet men echter be schouwen als een formaliteit, die in vlootverplaatsing kan men het best j hoofdzaak te maken heeft met de weergeven in de vraag, die de Ame rikanen aan de Nederlanders stel len: „Is dat nu wel verstandig?" Men bedoelt daarmee dat de vloot- beweging op dit moment wellicht ongunstig zou kunnen werken op de sfeer van het exploratief contact dat volgende week tussen Nederland en Indonesië moet beginnen. Maar dezelfde Amerikanen geven ter stond toe, dat Indonesië zelf aller lei acties heeft ondernomen waar door haar militaire positie is ver sterkt. Recht om te protesteren heb ben de Indonesiërs daarom niet, maar dat sluit daarom de mogelijk heid van protest nog niet uit. Van Nederlandse kant dient men de Amerikanen met twee argumen ten repliek: A. Indonesië ging zelf door met het treffen van militaire maatrege len en B. de Nederlandse regering moest deze actie wel ondernemen anders zou het kabinet uiteenvallen. De Nederlandse actie heeft de Amerikanen nogal verrast. Er is geen reden aan te nemen, dat mi nister Luns bij zijn recent bezoek deze vlootbeweging reeds heeft aan gekondigd of voorbereid. Indien de ze vlootactie inderdaad het compro- regeling van het scheepvaartverkeer door het Kanaal. Zolang Amerika zelf niet in oorlog is, blijft het ver keer door deze waterweg vrij, ook voor oorlogsschepen. Geen probleem Een lid van de Londense ge meenteraad verklaarde gister avond tijdens een debat over het parkeervraagstuk, dat de verkeersopstoppingen tijdens 't spitsuur in elk geval voor één Londenaar geen problemen op werpt. Deze man, een goede kennis van het betrokken raads lid, scheert zich met een elek trisch sclieerapparaat in zijn auto, poetst zijn schoenen en leest twee ochtendbladen ter- wijl hij 's morgens met zijn wagen naar zijn werk „schui- feit". IARDE BEDELFT [AMPBEWONERS PERU: 41 DODEN en aardverschuiving in Peru heeft aan 41 personen, onder wie 22 kin. deren, het leven gekost. De slacht offers hielden verblijf in een werk kamp op 80 km van Oroya in 'de oostelijke Andes. Het kamp werd bedolven onder een enorme massa rotsblokken, grind en modder. n het kamp woonden employés van een maatschappij die in de omge ving een waterkrachtproject uit voert. De verschuiving was veroor zaakt door bijzónder hevige regens. De maatschappij had kortgeleden het kamp ontruimd, juist in ver band met het gevaar voor aard verschuivingen. doch de vrouwen on kinderen keerden overdag tel kens naar hun vroegere woningen ttrug. Behalve de 22 kinderen kwamen achttien vrouwen en een arbeider om het leven. WEERBERICHT WEINIG VERANDERING De Bilt verwacht van heden- tot Morgenavond Over het algemeen weinig bewol- en droog weer. Zwakke tot Matige noordoostelijke wind. Weinig wandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 17 MAART op: 6.52 uur; r-der: 18.47 uur. aan op: 14.50 uur: onder: 5.28 uur. Mgwater te Katwijk te 1.16 en D40 uur; laagwater te 8.59 en 21.34 iur. D't nummer bestaat uit 16 pagina's Sinds gisteren wordt een Amerikaanse Super-Constellation met 107 mensen aan boord boven de Grote Oceaan vermist. Het vliegtuig dat door het Amerikaanse leger was gehuurd van de luchtvaartmaatschappij „Flying Tiger", was op weg van het eiland Guam in de Grote Oceaan naar Manilla op de Filippijnen. Een uur na het vertrek van Guam had het vliegtuig nog gemeld, dat alles aan boord in orde was. Daarna werd niets meer van het toestel vernomen. Aan boord bevonden zich 93 Amerikaanse en 3 Zuidvietnamese militairen. Onder de elf bemanningsleden waren vier vrouwen. Opsporingsvliegtuigen uit Okinawa, de Filippijnen en Guam zoeken het gebied af waar het toestel vermist wordt. Dezelfde maatschappij heeft giste ren een vrachtvliegtuig op het eiland Adak van de Aleoeten verloren, waar bij een van de zeven bemannings leden omkwam. Het toestel, eveneens een „Super-Constellation", veronge lukte bij een tur enlanding. Het was op weg met militair materieel van de Verenigde Staten naar Japan. Rostow verklaart: Communisten steunen Indonesië Het hoofd van de staf voor het op stellen van politieke plannen van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken, Rostow, heeft ver klaard, dat het communistische blok de hulpverlening aan de Indone. sische regering heeft uitgebreid „om de kans, dat Indonesië tot oorlog zal overgaan om Ned. Nieuw-Guinea in bezit te krijgen, tot een maximum te vergroten". Hij zei dit in een rede op een con ferentie over internationale aangele genheden aan de Purdue-universiteit in Lafayette, Rostow verklaarde, dat de communistische kredieten aan de regering te Djakarta een bedrag van 800 miljoen dollar belopen. Hij was van mening, dat deze handelwijze in overeenstemming is met de commu- I nistische pogingen in de afgelopen tien jaar om zoveel mogelük te pro fiteren van de „onvermijdelijke be roering" die het moderniseringspro- in ontwikkelingslanden teweeg brengt. De Haarlemse bloemenmeisjes hebben zich gisteren in haar nieuwe kostuums gepresenteerd. Zij zullen ook dit seizoen weer vele bollen-festiviteiten mei haar aanwezigheid opluisteren. Na verblijf in Amerika Vanochtend om half negen zijn weinig prijs op stelt de tijd van het Koning Leopold van België en zijn I oponthoud niets doende door te gemalin, prinses Liliane, met een brengen in de ontvangstkamer, stelde KLM-ljjntoestel uit New York op j de ambassadeur hem voor de tijd van Schiphol gearriveerd. Zij bevonden anderhalf uur die hem restte voor zich op de terugreis naar Brussel. het vliegtuig naar Brussel vertrok te Koningin Juliana heeft giste- ren in Amsterdam de première bijgewoond van de nieuwe Ne derlandse speelfilm „Kermis In de regen". In de pauze werden o.a. de regisseur Kees Brusse en diens echtgenote Mieke Ver st raete aan de Koningin voor gesteld. Op de dag af twee maanden geleden hielden zij zich eveneens korte tijd op de Amsterdamse luchthaven op, toen zij zich naar Amerika begaven om daar een aantal hartspecialisten te onmoeten. Later reisde het vorste lijk paar door naar Zuid-Amerika, waar het op verzoek van de Bel gische regering een economische missie ondernam. Koning en Prinses daalden in het scherpe winterzonnetje als eersten de trap van de DC-8 af. Koning Leopold als gebruikelijk blootshoofds en met een regenjas over de arm. Onder aan de trap stond de Bel gische ambassadeur in ons land, baron F. X. van der Straten-Waillet. met zijn echtgenote om de hoge gas. ten te begroeten. Voorts waren de Belgische consul-generaal, de heer H. R. de Vleeschouwer en enkele vertegenwoordigers der KLM en van de luchthaven ter begroeting aanwe zig. Ondanks de koude gaf koning Leopold er de voorkeur aan zich te voet over het platform naar de zich circa 150 meter verder gelegen inter, continentale hal te begeven, hoewel er uiteraard een auto voor hem ge reed stond. Aangezien van vorige bezoeken van de Koning bekend was, dat hjj er Vertrek gouverneur Van Tilburg Zondag vertrekken gouverneur Van Tilburg en zijn echtgenote uit Para maribo naar Jamaica, vanwaar zij per schip naar Lissabon zullen rei zen. Over ongeveer een maand zul len zij dan in Nederland aankomen. De heer Van Tilburg treedt per 1 mei af als gouverneur. Maandagmorgen zal de heer A. Currie als waarne mend gouverneur worden beëdigd. Vanavond biedt de Surinaamse re gering een afscheidsreceptie aan. De gouverneur zal morgenochtend in 'n bijzondere openbare vergadering van de Staten van Suriname een af scheidswoord tot de bevolking rich ten. Om gezondheidsredenen RV/s aangewezen voor volgende vlucht Majoor Donald K. Slayton, die was aangewezen voor de eerst volgende Amerikaanse ruimtevlucht, zal zich om gezondheids redenen uit de Amerikaanse ploeg van ruimtevaarders moeten terugtrekken. Hij blijkt een onregelmatige hartslag te hebben gekregen. Majoor Slayton was aangewezen als de bestuurder van een ..Mercury-7" ruimtecabine, die de Verenigde Staten eind april of begin mei a.s. in een baan om de aarde willen brengen. De plaats van majoor Slayton zal worden ingenomen door ruimtevaarder Scott Carpenter die was aangewezen als plaats vervanger voor de Amerikaanse ruimtevaarder luitenant-kolonel John Glenn. Walter Schirra is aangewezen als plaatsvervanger van Carpenter. I gezondheidstoestand nauwlettend in Zeer felenraesteld he' °?B gehouden zou worden. - Medische commissies van de lucht- I macht en van cardiologen, die de Volgens de Nasa, het Amerikaanse aangelegenheid gisteren op hun ver bureau voor lucht- en ruimtevaart, gaderingen hebben besproken, gaven was men al sedert november 1959 op uiteindelijk de raad om Slayton terug de hoogte van de hartafwijking van te trekken. Slayton, doch men had besloten dat i Volgens de Nasa was Slayton bui hij normaal aan het ruimtevaartpro- tengewoon teleurgesteld toen hij het gramma zou deelnemen, terwijl zijn I besluit vernam. benutten voor een kort bezoek aan de Aalsmeerse bloemenveiling. De Koning ging daar terstond met en thousiasme op in en zo snelde een viertal auto's vijf minuten later naar Aalsmeer. Bij het gezelschap had zich ook namens de Nederlandse regering de sous-chef directie kabinet en proto col van het ministerie van Buiten landse Zaken, mr. H. F. C. Harden- berg, gevoegd. Het bezoek aan de veiling duurde bijna een uur. Vlak voor de KLM- machine naar Brussel vertrok keerde het vorstelijk paar op Schiphol terug en begaf zich aan boord. Om tien uur begon het laatste deel van de terugreis naar de Belgische hoofd stad. In Algerije hebben gisteren 41 mensen het leven verloren, van wie 31 Algerijnen. Het aantal gewonden bedroeg 45. Tot de slachtoffers behoorden 6 maat schappelijke werkers (3 Fransen en 3 Algerijen), die door de OAS vermoord werden. Het ge heime leger had de maatschap pelijke werkers reeds verschei dene malen bedreigd, omdat zij de zaak van de Algerijnen wa ren toegedaan, aldus de OAS. Alle scholen van Algiers zullen maandag als teken van rouw voor deze schanddaad gesloten blijven. Van de slachtoffers waren er enigen bij het onder wijs werkzaam. Een andere moordpartij heeft elf Algerijnen het leven gekost. In de mohammedaanse wijk Hoessein Dei in Algiers stonden ongeveer twintig mohammedanen in de ochtendsche- mer bjj een bushalte te wachten, toen er in de nabijheid een kleine auto stopte, waaruit een man met een machinepistool stapte, die de wachtenden neerschoot. Elf hunner werden dodelijk getroffen, de axide- ren werden gewond. Na de aanslag stroomden honderden moslims de straat op, waar zij auto's met ste nen bekogelden. Militairen wisten de menigte te verspreiden door waar schuwingsschoten in de lucht. Het bureau van de Franse rege ringsgemachtigde in Algerije heeft medegedeeld, dat de politie giste ren in Algiers elf OAS-leden heeft gearresteerd. Onder de arrestanten bevinden zich negen leiders van moordgroepen van het geheime le ger. De arrestaties worden verricht na het vinden van stukken in een door de politie aangehouden auto, waarin zich twee deserteurs van het Franse leger bevonden. In Frank rijk zijn twaalf OAS-leden gearres teerd. Zes studenten, leden van de OAS. die aanslagen met kneedbom- men hebben gepleegd, zullen in Tou louse voor de rechter worden geleid*. Vier hunner zijn afkomstig uit Al gerije. Tunesië heeft Frankrijk gisteren voor de tweede maal van „agressie" aan de Algerijnse grens beschuldigd. Op 13 maart zouden tanks met 75 mm kanonnen op een grenspost hebben gevuurd. Andere posten wer den door granaten beschadigd. Een Frans vliegtuig vloog over het ge bied van Sraja en keerde naar Al gerije terug nadat het Tunesische afweergeschut het vuur had geopend. Op 13 en 14 maart hebben andere Aan onze abonnees J; Na overleg met het Ministerie van Economische Zaken is be sloten de abonnementsprijzen van ons blad met ingang van 1 april a.s. te verhogen. Kwartaalabonnementen wor den f. 8.25, maandabonnementen f. 2,80, weekabonnementen f. 0,65 Deze verhoging is noodzakelijk geworden door de sterk gestegen kosten, welke met de verbetering van de redactionele inhoud ge paard gingen. De Directie. Tweehonderd nazi's nog voortvluchtig De minister van Justitie van de Westduitse deelstaat Baden-Wurt- temberg, dr. Wolfgang Haussman, heeft gisteren in het parlement ver klaard, dat ongeveer tweehonderd nationaal-socialisten, die van moord worden verdacht, aan de justitie hebben weten te ontkomen. Iets meer dan duizend nazi's, die hadden deelgenomen aan massa moord, zijn schuldig aan misdaden waarvoor vervolging nog steeds mo gelijk is. Meer dan tachtig procent van hen is bij name bekend en wordt systematisch berecht, aldus de minister. Dr. Hausmann verklaarde het bo venstaande naar aanleiding van be weringen van een vrouwelijke offi cier van Justitie in Mannheim, dr. B. Just-Dahlmann, dat tot de West duitse politie tal van moordenaars zouden behoren. Uit het Leidsch Dagblad van 17 Maart 1862: Te 's Hage kwam iemand zich bij de politie aangeven bewerende meel gestolen te hébben bij een bakker. De bakker, ontboden zijnde, wist van diefstal niets af, maar nam dadelijk zijn vroegere knecht weder in dienst. Te Fünfkirchen hebben dezer dagen twee meisjes een proces gevoerd omdat zij in het huwelijk wilden treden met denzelfden jongeling. De meest gegoede der meisjes heeft aan de andere f 300 uit gekeerd en zoo de zaak in der minne geschikt. Franse vliegtuigen over de gebieden Boejaber en Sakiet Sidi Joessef ge vlogen. aldus een communiqué. Volgens gisteren in Algiers ont vangen persberichten hebben groe pen van de FLN en de MNA in de afgelopen 48 uur in een 45 kilome ter van de Zuidalgerynse stad Bis kra gelegen streek gevechten gele verd die, naar van „betrouwbare particuliere zijde" wordt vernomen, aan beide zijden vele doden en ge wonden hebben gevergd. I De MNA staat onder leiding van I Messali Hadj, die in een hem aan- I gewezen plaats nabij Parijs woont. Deze Algerijnse beweging streeft ook de totstandkoming van een onaf hankelijke Algerijnse staat na, doch zonder hiervoor te ijveren met de 1 terreurmethoden van de FLN.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1