Kopersstaking bedreigt overhemdenindustrie Belofte in Senaat: Salarissen musici krijgen volle aandacht Opstootje van kopers om auto van consul DAF- TRUCKS GEBR. VAN ULDEN CONSUMENT ALS SCHERPRECHTER Dodelijke concurrentie met stoffen Tricot-Nylon Kleine voorraad Radiopropaganda Gelderlaiuldag in Keukenhof Voorbode In Amsterdam weer „porder"" Monaco weer democratisch LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 15 MAART 1962 (Van een onzer redacteuren) De concurrentiestrijd in de overhemdenindustrie heeft zich op het terrein van de te gebrui ken stoffen dermate toegespitst, dat de handelaar er thans de voorkeur aan geeft de kat uit de boom te kijken. Vooral de klei nere detaillisten hebben de in koop voorlopig gestaakt. Zij wachten af tot de scherp rechter in deze strijd de con sument in het algemeen, de huisvrouw in het bijzonder een keus heeft gemaakt. Deze afwachtende houding, die dus in feite een kopersstaking be tekent, heeft de overhemdenindus trie voor grote problemen gezet. Het is een hete tijd voor ons", zo drukte een fabrikant het kern achtig uit. „En als het te lang duurt kan deze situatie voor kleinere be drijven dodelijk zijn". Om de moeilijkheden goed te be grijpen moet men enkele jaren in de historie teruggaan Het begon eigenlijk al in 1956, toen het z.g. no-iron-overhemd in ons land zijn intrede deed. Dat bracht echter wel een omwenteling in de fabricage tot stand, maar niemand werd er slech ter van. Deze overhemden waren im mers vervaardigd van het oude ver trouwde poplin, dat voorzien was van een laagje kunsthars. Maar het feit bleef bestaan, dat de kunsthars zijn werking na korte of langere tijd verloor, zodat de huisvrouw toch naar een strijkbout moest grijpen en dat het overhemd op den duur wat vergeelde. Dus hapten de Nederlandse fabri kanten in 1958 gretig toe, toen een Zweed hier het tricot-nylon introdu ceerde. Dat syntetische produkt bood namelijk vele voordelen: erg solide mits het goed gewassen wordt en uitstekend kreukherstellend. Bo vendien werd deze nylon niet gewe ven, maar op breimachines vervaar digd, waardoor het vele malen snel ler gefabriceerd kon worden. Voor de katoenindustrie was dat een zware slag, vooral voor Ameri ka, waar de boeren katoen verbouw den met rijkssubsidie. In het re searchcentrum Deering Milliken, waar men al Jarenlang experimen teerde, werd sindsdien onder hoog- Loonakkoord bij Philips: 10—13 cent (Van onze Eindhovense correspondent) De onderhandelingen tussen Philips en de samenwerkende vak bonden hebben gisteravond in Eind hoven geleid tot overeenstemming over loonsverhogingen van 10 tot 13 cent in de werkklassen 1 tot en met 12. De laagst betaalden worden door samenvoeging van werkklassen nog eens extra bedacht. De vrouwenio nen worden vanaf 23 jaar met 5 pet van het maninkomen verhoogd. Over uitbreiding van de vakantie zal na der overleg gepleegd worden. Het College van Rijksbemiddelaars moet nog goedkeuring aan deze voorstel len verlenen. Koersen Nootdorp De uitslagen van de gisteren ge houden draverijen luiden: V. Oosterwijckprijs: 1. Yonker Hano ver (W. B. van Overeem) (1.35.5); 2. Zampa; 3. Xenlos van Vredenhof. Tot.: wl. f6.10, pl. 2.30, 1.40, 1.90, koppel 6.20. cov. 3.20. Mr. dr. Backerprijs: 1. Xon Messldor (M. Vergay) (1.33.4); 2. Y Dunst; 3. X van Paula BH. Tot.: wi. f 1.70, pl. 1.30. 1.60, koppel 5.90. cov. 4.20. Mr. J. v. d. Lelij-prijs: 1. Xanover (J. van Dooyeweerd) 3.01.8 (1.31.8); 2. Yec; 3. Vizier. Tot.: wl. f 1.60, pl. 1.50, 1.40, koppel 3.10, cov. 3.20.. Vrouwe Hester v. d. Gie'senprijs. Ie heat: 1. Youthful Nora Spencer (J. van Dooyeweerd) (1.27.1); 2. Sunny Williams; 3. Yvonne Hollandla. Tot.: wl. f2.50. pl. 1.10, 1.20, 1.30, koppel f7.10, cov. 2.90. 2e heat: 1. Youthful Nora Spencer (J. van Dooyeweerd) (1.29.-); 2. Sunnv Williams; 3. Rudolf G. Tot.: wl. f170. Pl. 1.10. 1.20. koppel 3.10. cov. 4.40. Definitieve uitslag door optelling der totaaltijden: 1. Youthful Nora Spen cer; 2. Sunny Williams; 3. Rudolf G. Totallsator-omzet f 37.528. De scheidsrechters commissie van de internationale voetbalbond (FIFA) heeft de namen bekendge maakt van de scheidsrechters uit 25 landen, die de eindronden van de strijd om het wereldkampioenschap voetbal zullen leiden. De Nederland se vertegenwoordiger is Leo Horn uit Bentveld. Het Italiaanse voetbalelftal, dat in mei uitkomt in de eindronden van het toernooi om het wereldkampioen schap, heeft woensdag in het San Si- ro stadion te Milaan een oefenwed strijd, tegen de Europese bekerhouder Benfica, met 41 gewonnen. 1— Het bestuur van de Nederlandse Boksbond heeft bekendgemaakt, dat aan de Rotterdammer Leen Jansen een boete is opgelegd van 250 gulden Wegens overtredingen van de regle mentsbepalingen in de ring tijdens de wedstrijd om de Nederlandse zwaargewichttitel tussen hem en ti telhouder Wim Snoek. Het bedrag zal door de boksbond worden bestemd voor een nader aan te wyzen liefdadig doel. spanning gewerkt. Met succes. Men vond de weg om door middel van een chemisch proces katoen molecu lair te veranderen. De katoen groeit in de natuur als het ware schoks gewijs. waardoor er knikjes in de vezel ontstaan. Men heeft nu ont dekt, hoe men deze vezel moet be werken om er voor te zorgen, dat hij zich in vochtige toestand strekt. Van deze bewerkte katoen vervaardigd is een overhemd bijzonder kreukher stellend en bovendien kan het ge kookt worden en met elk bleekmid del behandeld. Sinds februari zijn deze overhem den Bel-O-Fast, Bancare, Coton- cate. Bester. Cottonova cf hoe ze ook mogen heten ook op de Neder landse markt als een zeer ernstige concurrent van het tricot-nylon. De fabrikanten van dit laatste produkt hebben echter inmiddels alweer een tegenoffensief aangekondigd. Het is te begrypen, dat de han delaren er nu even de voorkeur aan geven de ontwikkeling af te wach ten. Voor de textielindustrie betekent dat een grote klap, want zij zit met veel minder orders. En de detaillis ten kunnen zich deze weelde ver oorloven, doordat door de sterk toe- genomey. overhemdenproduktie en de aanzienlijk verhoogde import, de levertijden tot het minimum zijn in gekrompen. In vele gevallen wordt zelfs al uit voorraad geleverd, het geen een jaar geleden nog ondenk- baar was. Derhalve kunnen de win- I keiiers het zich permitteren er klei ne hoeveelheden op na te houden. „Toch geloof ik dat alle vier soor ten overhemden zich zullen handha ven", meende onze zegsman. „Voor iemand, die zijn overhemden naar da wasserij stuurt, blijft het norma le poplin nu eenmaal ideaal. Waar om kreukherstellende stof nemen? De no-iron-overhemden zullen zeker in de lagere prijsklassen overeind blijven. Tricot-nylon en het z.g. „non-resinfinish" zullen het allebei wel doen. Want vergeet niet, dat de laatste stof ook nadelen bezit. Het is niet zo fyn van kwaliteit als poplin of no-iron. Het cachet is dus wat minder. Het moet ook wat gro ver zijn. omdat de soliditeit anders sterk terugloopt. En wat het verge len betreft: ach, ik geloof, dat ze daaraan allemaal wel onderhavig zün!" De consul-generaal van Zwitserland in Amster dam is kort voor zijn vertrek uit Nederland betrokken geraakt in een fikse ruzie tussen enkele autohandelaren die aan getrokken waren door de te koop aangeboden Volkswagen van de Zwit ser. Hij had in een ad vertentie aan de eerst komende de auto aange boden voor f2500. Gisterochtend al heel vroeg stonden er vlak achter elkaar twee auto handelaren op de stoep van het consulaat. Daar de consul-generaal nog niet aanwezig was, werd hun verzocht in de wachtkamer plaats te nemen. Even later kwam er een derde handelaar binnen. Hij werd er door zijn voorgangers op ge wezen, dat de koop vrij wel al gesloten was en dat hij maar beter weg kon gaan. Hij ver knoeide zijn tyd. De te- laatkomer ging ook weg, maar buiten wachtte hy de consul-generaal op, die uiteraard niets wist van de binnenvertoe- vende handelaren, druk te hem f 2500 in de han den en wilde met de wa gen wegryden. Zover kwam het niet, want de eerste handelaren had den lont geroken, storm den naar buiten, gaven de verbaasde consul- generaal ook f2500 en eisten de waen op. Er ontstond hevige ruzie tussen de autohandela ren. Zij werden zelfs handtastelijk. Het per soneel van het consulaat waarschuwde ijlings de politie. Het eind van het liedje was, dat het ge hele gezelschap in auto's naar het politiebureau aan het Leidseplein trok om de zaak te doen rechtzetten. De eerste koper van de auto kreeg een agent naast zich en terwijl de consul en de beide an- de handelaren in auto's volgden, reed men in de richting van het Leidse^ plein. Bij het Rijksmu seum stopte de eerste auto en men zag. dat de koper de sleuteltjes met een wijde boog in de tuin van het museum wierp. Terwijl de scheld partij opnieuw begon, zochten de politie-agen- ten bijna een half uur lang in de besneeuwde tuin. Eerst daarna kon de reis naar het bureau worden vervolgd. Daar bleek dat de ko per strafrechtelijk moei lijk aan te vatten zou zijn en dus bleef hij in het bezit van de auto. Het andere paar kreeg zijn f2500 terug met de mededeling, dat men wellicht civiel rechtelijk nog wat zou kunnen be reiken. Daarvan werd echter afgezien met de woorden: „We krijgen hem nog wel". Advertentie (Van onze parlementaire redacteur) Staatssecretaris mr. Y. Scholten heeft de Eerste Kamer gistermiddag toegezegd, dat zijn volle aandacht zal uitgaan naar een salarisverbete ring voor (orkest) musici. Het in terdepartementaal overleg hierover is nog niet afgesloten. Hij wil voorts gaarne een verte genwoordiger van het departement van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen aanwezen voor de com missie, die de Nederlandse Sport Federatie op het ogenblik samenstelt ter oplossing van het dopingsvraag- stuk. Inzake de toneelspreiding en de bouw van schouwburgen behoeft het roer nog niet te worden omgegooid, aldus mr. Scholten. Niettemin zou hij het toejuichen, als er in rustige sfeer een gelegenheid zou kunnen worden geschapen om van gedach ten te wisselen over de wenselijk heid van een kunstnota. De „kam pioen" van de avant-gardisten. mr. Cammelbeeck, die had gezegd, dat de overheid zich beter te veel dan te weinig met de moderne kunst uitingen kan bemoeien, kreeg van de staatssecretaris te horen, dat het de partement er niet toe kan overgaan om alles wat zich als kunst aandient te subsidiëeren. Men moet hier kie zen, en wel zo goed mogelijk. Hy kon mevrouw Van Ommeren-Ave rink (CPN) geruststellen, dat het verleden van de ex-KNIL-kapitein Westerling geen rol heeft gespeeld by het toekennen van diens beurs voor zangstudie. Naar aanleiding van de klachten van enkele Eerste-Kamerleden over een teveel aan politieke propaganda via de radio, zei de heer Scholten, dat de omroepverenigingen op pro- grammagebied onafhankelijk zijn. In het feit, dat de PvdA geld uit de algemene „kijkpot" heeft geweigerd voor tv-uitzendingen met een poli tiek tintje, en de VARA deze gel den wél accepteert voor het uitzen den van politieke programma's, zag hy een inconsequentie. Eerder op de middag had staats secretaris Stubenrouch gezegd, dat een rustige bezinning op de 5-daag- se schoolweek nodig is. De resultaten van een enquête over deze aangelegenheid, waaraan enige duizenden ouders hebben meegewerkt, moeten nog op het de partement worden bestudeerd. Drs. Stubenrouch kon zich voorstellen, dat de minister van Defensie een ,neen" zou kunnen laten horen, wanneer die gevraagd zou worden (Van een onzer verslaggevers) De streekdag van de 13e bloembollententoonstelling in de Keukenhof zal dit maal gewijd zijn aan de provincie Gelder land. Op 12 april rijdt een ge zelschap van ongeveer 200 per sonen per speciale trein van Arnhem naar Lisse. De Neder landse Spoorwegen besloten voor belangstellenden een extra wagenstel aan te koppelen. Na 25 maart worden speciale plaats- kaarten verkocht, die tevens toegangsbewijs voor de Keuken hof zijn. Op deze provinciale dagen, waarbij ieder jaar een provincie aan de beurt komt. wil men de streekfolklore op toeristisch attractieve wijze demon streren. Gelderland zal vertegen woordigd worden door het Huissense Gilde, de Huissense boerenkapel „De Bietenrooiers", de pottenbakkers van het Ambacht Haalderen, de ponyclub ..De Vier Heemskinderen", uit Bene den-Leeuwen, „Die Gelresangers" uit Arnhem, en een klederdrachtengroep van de Noord-Veluwe. ulo-leerkrachten vry te stellen van militaire dienst. Te oordelen naar wat de heer Al- gra (AR) gisteren aan principiële geluiden liet. horen aangaande het openbare en het byzondere onder wijs zal volgende week in de Twee de Kamer „de mammoet" het vuur na aan de schenen worden gelegd. Het vuurwerk mag wel voorname lijk van protestants-christelyke zy- de worden verwacht. Men zou kun nen proberen het van tevoren eens te worden over de terminologie. Het bleek bijvoorbeeld gisteren, dat mi nister Cals en de heer Algra aan het begrip „christelijk" een verschillen de inhoud geven: de minister inter preteert het nogal ruim. de heer Al gra uitsluitend Evangelisch. De begroting van O. K. en W. werd tenslotte zonder hoofdelyke stemming aangenomen, met de aan tekening dat mevrouw Van Omme ren-Averink en de heer Haken, bei den CPN, geacht wensten te worden tegengestemd te hebben. Volgende week dinsdag begint de Eerste Kamer met de behandeling van de begroting van Sociale Zaken en Volksgezondheid. (Van onze Amsterdamse correspondent) Amsterdam heeft weer een por der. Nadat de laatste porders enige jaren geleden het werk neerlegden wegens gebrek aan een rendabele klantenkring, hebben de heer en mevrouw A. Hofkes in de Geleen- straat de Amsterdamse Porders centrale opgericht. Men bepaalt zich overigens tot het telefonisch wekken van klanten, inplaats van het roepen, bellen en schoppen tegen de deur, waarvan de leden van het pordersgilde zich in vroeger dagen bedienden. Amsterdam telt enige telefonische boodschappendiensten, die zich met velerlei taken belasten, waaronder ook wel het wekken van mensen. De heer en mevrouw Hofkes zullen echter uitsluitend wekken. Inmid dels beschikken zij reeds over enige tientallen klanten, die zich in de vroege ochtenduren uit bed laten bellen. Er zijn verschillende tarie ven. Zij, die zich tussen midder nacht en 's morgens zes uur willen laten wekken betalen bijvoorbeeld meer dan degenen, die na zessen gepord willen worden. Overneming lege N.V. Strenger optreden tegen misbruik Naar het ministerie van Finan ciën mededeelt, komt het voor dat z.g. „lege naamloze vennootschap pen", die verrekenbare verliezen heb ben geleden, worden opgekocht om de heffing van vennootschapsbelas ting en inkomstenbelasting over na de overneming van die NV's te ma ken winsten te ontgaan. Tegen het misbruik van deze over nemingen om fiscale redenen is de belastingdienst in het verleden reeds met diverse middelen opgekomen. Aangezien met deze wijze van be strijding van het misbruik niet al- tyd een bevredigend resultaat is ver kregen, overweegt de staatssecreta ris van Financiën dan ook een strenger optreden, met name door mede een beroep te doen op de wet op de richtige heffing en op de leer der wetsontduiking. In verband hier mede heeft de Staatssecretaris de inspecteurs opgedragen, hem op kor te termijn een opgave te verstrek ken van de z.g. „lege NV's", die enigszins belangrijke verrekenbare verliezen hebben geleden en waar van is gebleken, dat zij om fiscale motieven zijn overgenomen. Groot aantal pokkengevallen in KONGO De Kongolese minister van Volks gezondheid, Kamanga, heeft het Kongolese persbureau in een vraag gesprek meegedeeld, dat er sedert oktober van vorig jaar te Leopold- stad nagenoeg 600 gevallen van pok ken zyn vastgesteld. Van die 600 ge vallen hadden 150 een dodelyke af loop. Op 26 februari is men in de Afrikaanse wijken van Leopoldstad begonnen met inenting op grote schaal, die wordt verricht door 40 groepen verplegers. Het aantal in entingen per dag is ongeveer vijftig duizend. Op vragen over de getalsterkte van het medisch personeel verklaar de de minister dat men in Kongo thans 350 geneesheren of ambtena ren van de wereldgezondheidsorga nisatie, 96 artsen van de regering en 15 dokters van vennootschappen telt. „Wij hebben er 600 meer nodig", al dus de minister, „en wij hopen deze binnenkort in verschillende Frans sprekende landen te kunnen wer ven op een contract, waarvan het ontwerp thans door de regering wordt bestudeerd". Hij stipte aan dat men er op rekent over twee jaar te kunnen beschikken over de dien sten van Kongolese artsen, wanneer de ongeveer 80 vroegere medische as- i sistenten, die naar Frankrijk en Bel- gië zyn gezonden, hun studies beëin- digd zullen hebben. Maatregelen tegen geluidshinder De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid heeft de gemeen tebesturen in kennis gesteld van wen- ker en aanwyzlngen ter beperking van de geluidshinder in etagewonin gen. Indien deze by 't ontwerpen van nieuwe woningwetwoningen worden gevolgd, zullen de hieruit voortvloei ende hogere kosten tot ln het alge meen ten hoogste f 400 per etagewo ning in de stichtlngskosten opgeno men kunnen worden. De wenken en aanwyzlngen van de minister kunnen als een aanvul ling op de bestaande „voorschriften en wenken voor het bouwen van woningen" worden beschouwd. Tot het uitgeven ervan heeft de minis ter besloten op advies van de stich ting studiegroep efficiënte woning bouw. DEALER VERDAMSTR. 6 - TEL. 23041 Een overzicht van de confe rentiezaal. waarin het ontwape ningsgesprek in Genève gisteren een aanvang nam. Prins Rainier van Monaco heeft besloten „de democratie te herstel len" in zijn land wat betreft de ver kiezing van de nationale en gemeen teraden, aldus is in palelskringen ge zegd. In januari 1959 schortte de prins de grondwettelyke bepalingen voor gekozen raden op. Hy benoemde een gemeenteraad en een jaar later be noemde hy zijn eigen nationale raad (parlement). In genoemde kringen wordt ver wacht. dat binnenkort een decreet tot herstel van de kiesrechten der Mo- negasken zal worden bekendgemaakt. Van de ongeveer 3.000 Monegasken is de helft kiesgerechtigd.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 5