Rondrit door Rijnsburg Monniken terroriseerden burgers Italiaans stadje Parijs-Nice TEN HOEVE S ROGGEBROOD BIJ ELKE MAALTIJD Onder dwang van de plaatselijke maffia? Rotterdam ontvangt weer 5000 Amerikaanse Marinemannen Echtpaar Klaasesz maakt Uw bakker heeft het; altijd vers Bespreking met gemeenteraad GERUCHTMAKEND PROCES IN MESSINA Sportsplinters Denk bij Sanostol niet alleen aan de kinderen! LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 14 MAART 1965 MINISTER SPAAK NAAR DEN HAAG De Belgische minister van Buiten landse Zaken, Spaak, zal zaterdag in Den Haag voorbereidende besprekin gen voeren met minister Luns over de Franse voorstellen voor een Europese politieke unie, aldus wordt van officiële zijde in Brussel ver nomen. Aan dit voorbereidende Benelux- overleg zal waarschijnlijk ook worden deelgenomen door de Luxemburgse minister van Buitenlandse Zaken, Schaus. Advertentie v L, .j, i, y - een gezonde, smakelijke afwisseling 114 V 1 'j EEN VAN ONZE 7 SOORTEN: ROZIJNEN Een Haags zoel broodje, .1 gevuld mei rozijnen en krenten. Alle soorten wor- den machinaal gesnedenA verpakt en gesteriliseerd. SMAAKT BIJ ELKE MAALTIJD^ Mr. J. Klaasesz, Commissaris der Koningin in de Provincie Zuid-Holland, heeft gistermid dag in gezelschap van zijn echt genote een werkbezoek aan Rijnsburg gebracht. Behalve een rondrit door de gemeente en de bezichtiging van enkele bedrij ven en instellingen stond er ook een bespreking met de raad op het programma. Tijdens deze raadsvergadering, die een min of meer besloten karakter droeg, werd de commissaris op de hoogte gesteld van de proble men, waarmede het bloemisten dorp te kampen heeft. Mevrouw Klaasesz begaf zich na de rondrit naar de chr. kleuterschool aan de Kortevaart waar zij geruime tijd verbleef. Zij ontmoette haar echtgenoot later op de middag in de nieuwe ambtswoning van de burge meester. Deze had het echtpaar tevo_ ren op zijn tocht door de gemeente begeleid, evenals trouwens de beide wethouders, de heren T. Kralt en Zandbergen. Na een kort bezoek aan de carosseriefabriek Mulder volgde de bezichtiging van de chr. lagere tuin bouwschool en de daarachter gelegen proeftuin. Mr. Klaasesz toonde veel Weer Russische storingsvluchten De Russen hebben gisteren op nieuw „storingsvluchten" in de luchtcorridors naar Berlijn gemaakt. Evenals maandag lieten zij gister ochtend vier militaire vliegtuigen op tijdstippen en hoogten vliegen waarop ook door een Westelijke maat schappij burgerlijke vluchten in de zuidelijke corridor naar Frankfort gemaakt werden. Naar uit kringen van de Westelijke Geallieerden werd vernomen hadden de Russen de luchtveiligheidscentrale vluchten van transporttoestellen op een hoog te tussen 2.150 en 3.000 meter aan gekondigd. Het burgerluchtverkeer ondervond van de Russische toestel len geen hinder. Voorts hebben Russische vliegtui gen gisteren boven Oost-Duitsland weer stukje zilverpapier uitgeworpen. Een deel ervan kwam ook in de mid delste en in de zuidelijke luchtcorri- dor terecht. Het Westelijke luchtver keer met Berlijn ondervond er geen hinder van. Liberale winst in Blackpool De Engelse liberalen hebben gis teren bij een tussentijdse verkiezing in Blackpool zoveel stemmen be haald, dat de conservatieve kandi daat, Miscampbell, de zetel in het La gerhuis maar met een kleine meer derheid voor zijn partij heeft kunnen behouden. De liberalen drongen de socialisten van de tweede naar de derde plaats in dit district. De conservatieven hadden in 1959 15.857 stemmen meer- dan nummer twee. de socialistische kandidaat. Hun meerderheid op nummer twee, de li berale kandidaat Hague, was nu 973 stemmen. De uitslag van gisteren was als het volgt: Miscampbell 12.711 stemmen, Hague 11.738 stemmen en de socialiste Shir ley Summerskill 8.776 stemmen. Rechts - radicalen in West-Duitsland verliezen leden De rechts-radicale organisaties in de West-Duitse Bondsrepubliek, die op het ogenblik ongeveer 35.000 le den tellen, hebben in de afgelopen twee jaar ongeveer een derde van hun aanhang verloren, aldus een verklaring van het Westduitse mi nisterie van Binnenlandse Zaken ter gelegenheid van een „week van broederschap" tussen christenen en joden. Volgens de verklaring bestaat er geen gemeenschappelijke organisa tie der politiek extreme krachten in West-Duitsland en wordt het rechtse radicalisme in de Bondsre publiek overschat, vooral in het bui tenland. In West-Berlijn is gisteren een Ïiroces begonnen tegen elf Westber- ijners en twee Westduitsers tussen 20 en 44 jaar die beschuldigd wor den van neo-nazi-activiteit en het propageren van anti-constitutionele ideeën. Dc heer S. C. H. Leenheer rechtsgeeft in de consistorie kamer van de Ned. Herv. Kerk een uiteenzetting over de jongste opgravingen, terwijl het echt paar Klaasesz samen met bur gemeester Koomans een aantal oude voorwerpen bewondert. (Foto LD/Holvast) voorwerpen, die bij deze opgravingen naar boven zijn gekomen. Ter sprake kwamen in de raads vergadering o.m. de kwestie van de grenswijziging, de woningnood en de tuindersbelangen. (Van onze Romeinse correspondent) In Italië worden vrijwel aan de lopende band eigenaardige processen gevoerd. Hèt proces van het ogenblik zou op zichzelf niet van veel betekenis zijn naar Italiaanse maatstaven althans maar het wordt eigenaardig omdat onder de beklaagden zich vier Capucijner monniken bevinden. Deze monniken staan terecht voor het hof van Assisi te Messina op grond van de volgende beschuldigingen: het vormen van een gemeen schap met misdadige doelein den, poging tot afpersing van 2 mil joen lires aan zekere Diriesi, poging tot afpersing van 10 mil joen lires aan de grootgrond bezitter Cannada. afpersing ten nadele van de apotheker Colaiani tot een bedrag van 2 miljoen, afpersing aan de weduwe van Cannada van 1 miljoen, afpersing ten nadele van pater Sebastiaan, provinciaal der Capucijnenorde van oost- Sicilië, van 100.000 lires, afpersing ten nadele van pater Constantijn van 650.000 lires, moord met voorbedachten rade op de grootgrondbezitter Can nada, onrechtmatig bezit van vuur wapenen. U ziet, het is een hele lijst. Met hen zitten in de beklaagdenbank vier eenvoudige boeren, die van dezelfde misdrijven worden beschuldigd, en verder van moord en poging tot moord op een paar politie-agenten, diefstal van enkele honderden scha- i pen en van enkele tientallen runde- ren, het overvallen en uitschudden van reizigers, e.d. Dit alles is gebeurd j in het kleine stadje Mazzarino. Als men de Capucijner monniken mag geloven die niet ontkennen dat zij deel hebben gehad aan deze misdrijven dan zyn zij in zoverre onschuldig, dat ze zelf onder sterke belangstelling voor de kassen met tul jen en anjers. In het schoolgebouw lad een gesprek plaats met öe di recteur. de heer G. Docter, die het een en ander over het tuinonderwijs vertelde. Het gezelschap reed ver volgens naar de bloemenkassen van de heer G. van Delft, die eveneens werden bezichtigd. De auto's stopten even later bij het bejaardencentrum „Avondzon" om de oudste bewoon ster van dit tehuis, de 91-jarige me vrouw W. J. C. Weening-de Lang, in de gelegenheid t-e stellen een boeket rode tulpen aan mevrouw Klaasesz aan te bieden. Het echtpaar Klaasesz trof hierna in de Ned Herv. Kerk o.a. de ama teur-historicus S. C. H Leenheer aan, die een uiteenzetting gaf over 'ongste opgravingen in deze om- ng. Het gezelschap bleek veel he istelling te hebben voor de oude De oudste bewoonster van het bejaardentehuis „Avondzon" te Rijnsburg, de 91-jarige mevrouw W. J. C. Weening-De Lang, biedt mevrouw Klaasesz bloemen aan. (Foto L.D./Holvast) Nog 309 vermisten in Hamburg In het vorige maand door over stromingen getroffen Hamburg wor den nog driehonderd personen ver mist. Men hoopt dat een aantal van hen elders verblijft, doch nagelaten heeft zich te laten registreren. Zoals bekend is heeft men van 303 perso nen zekerheid dat zij bij de over stromingen zijn omgekomen. pressie stonden van de plaatselijke maffia. Het werktuig van de maffia zou hun tuinman zijn geweest, Car- melo lo Bartolo, die een der hoofd schuldigen zou zyn. Helaas kan men dat niet nagaan, omdat die tuinman zich op 2 juli 1959 in zijn cel in de gevangenis van Caltanissetta heeft opgehangen. Er is echter een ding mysterieus aan die zelfmoord. Lo Bartolo was een oude tuchthuisboef en het was heus niet de eerste keer, dat hij in de gevangenis zat. De directeur van de gevangenis heeft verklaard, dat hij op die bewuste dag volkomen rustig en tevreden was. 's Middags had hij een filmvoorstelling bijgewoond in de bioscoop van de gevangenis en daarna had hij zijn bed opgemaakt om te gaan slapen. Hij moet zich bo vendien op een heel vreemde manier hebben opgehangen, want hij werd gevonden met de voeten op de grond staande. De familie mocht het li- chaam niet zien en bij de lijkschou wing werd alleen vastgesteld, dat hij was gestorven door verstikking, zon der verdere aanduiding. Vandaar dat sommigen twijfel uiten en erop wij zen, dat in de Siciliaanse gevangenis sen meermalen is voorgekomen, dat gevangenen, die teveel weten, om het leven worden gebracht. Tussenpersoon Volgens de monniken hebben zij I niets anders gedaan dan als tussen persoon gediend tussen hun welge stelde stadgenoten en de machtige maffia. Zij gaven de mensen de raad om maar liever te betalen, daar zij anders hun leven niet zeker waren. Cannada, die niet betalen wilde, werd inderdaad vermoord. Bij de apothe ker, die eerst ook weigerde te beta- j len. werd brand gesticht en daarna I gaf hij zich gewonnen. De Italiaanse kranten staan vol met foto's van de vier monniken, die al twee jaar in voorarrest hebben gezeten. Zij hebben prachtige koppen met zware baarden. Deze Capucijners zijn lang niet de eersten de besten. Degene die volgens het Open baar Ministerie de ziel van de hele bende zou zjjn, is een hoogvermaard vastenprediker, pater Carmelo, die jaar na jaar mensen in Catania en Messina tot tranen toe roerde en die ook veel op reis ging om als spreker in verschillende grote kerken op te j treden. Het is een knappe oude man met sneeuwwitte baard; hij is 83 jaar, maar nog buitengewoon flink. aan, u de jon geving langste WIELRENNEN De wegwedstrijd ParijsNice kreeg gisteren opnieuw een nieuwe leider. Dit keer nam de Belg Jos Plankaert in het eerste gedeelte van de vijfde etappe, een tijdrit over 27 km te St.- Etienne, de eerste plaats in het alge meen klassement van de Brit Tommy Simpson over. De rit tegen het uurwerk werd ge wonnen door de Fransman Jo Velly. Geldermans werd twaalfde, Malie paard veertiende. Het tweede gedeelte van deze etappe zou oorspronkelijk een rit worden over 85 km., maar door de hevige sneeuwstorm waren de organisatoren genoodzaakt de wed strijd terug te brengen tot 36 km. De Belg Noel Fore won de korte rit in de sprint van twee Fransen. Malie paard eindigde als achttiende. Het algemeen klassement luidt nu: 1. Plankaert 18.37.07; 2. Simpson (G-B) 18.38.14; 3. Poulidor (Fr.) 1838.48; 4. Altig (W.-Dld.) 18.39.02; 5 Desmet (Belg.) 18.39.38; Maliepaard staat zevende met 18.40.16; Geldermans dertiende met 18.42.03; Van Looy is zestiende. In het eerste gedeelte van de vijfde etappe werden de Italianen Conter- no en de Belg Everaerts door de or ganisatoren uit de strijd genomen I doen. Een Amerikaans vlooteskader, nog indrukwekkender dan de toch al geduchte gevechtsgroep, die rond de kerstdagen een bezoek aan Rot terdam bracht, stoomt op het ogen blik in de heftig deinende Golf van Biskaje naar het Britse Kanaal op weg naar een welverdiende va kantie van zes dagen in Nederland. De Task-groep 81/9 „Bravo", een van de vier Amerikaanse eenheden, die Een Italiaanse scheidsrechter, geassisteerd door twee landgenoten, zal de interland BelgiëNederland leiden. De wedstrijd wordt zondag 1 april in het FC Antwerp Stadion gespeeld. De voetbalwedstrijd tussen het zaterdagelftal en ZFC, die vandaag in Zaandam zou worden gespeeld, is in verband met de slechte terrein gesteldheid, afgelast. omdat zij de tijd van de winnaar met een bepaald (na de wedstrijd ver hoogd) percentage hadden over schreden De ploegleiders van deze renners dienden een protest in, dat later werd toegewezen. Voor Ever aerts en Conterno was het toen bijna al te laat. Zij waren reeds op weg naar het station toen hun werd mee gedeeld dat ze weer konden mee- in oorlogstijd de vitale scheep vaartroutes op de Atlantische Oceaan moeten beschermen tegen vijandelijke onderzeeboten, wordt met zijn bijna 5000 officieren en manschappen morgenochtend om half acht voor de monding van de Nieuwe Waterweg verwacht en zal ruim twee uur later afmeren in het Rotterdams, havengebied. Hij is samengesteld uit het vliegdek- schip „Wasp", een der veteranen uit de laatste wereldoorlog, acht torpedobootjagers, de tanker „Sala- monie" en de onderzeeër „Bang", een zusterschip van de aan de Koninklijke Marine uitgeleende on derzeeboten „Zeeleeuw" en „Wal rus" die organiek eigenlijk niet warme sympathie heeft voor de Amerikaanse jannen. De liefde schijnt overigens niet van een kant te komen. Volgens de mannen, die nu gaan komen, hebben hun voorgangers zich tijdens het kerst verlof best geamuseerd! Schooltelevisie in BELGIE (Van onze Brusselse correspondent) Gistermiddag is België met school televisie begonnen. De uitzending zou om 2 uur beginnen. maar dat - begin werd vijf minuten uitgesteld, tot het onderdeel behoort, maar j omdat was gebleken, dat de meeste scholen precies om 2 uur begin nen zodat de leerlingen een paar minuten nodig hebben hun plaatsen in te nemen. Voortaan zullen de we kelijkse uitzendingen dan ook om vijf over twee beginnen De eerste les was bestemd voor leerlingen van 10 tot 12 jaar en had betrekking op de Belgische vogelre servaten. Een vogelkenner en een vogelfotograaf hebben de uitzending samengesteld. De eerste vertelde de kinderen o.a„ dat de vogels groot ge vaar lopen, omdat de beschaving her verdringt. Hij wees de jongens en meisjes erop. dat zij de vogels van hun nesten kunnen verjager wanneer zy aan moerassen en ven nen gaan spelen Er waren goede film- en geluidsopnamen van in België inheemse vogels, zoals de damse vreemdelingenindustrie een 1 grutto, de karekiet en de roerdomp. desondanks een belangrijke rol kreeg in het intensieve oefen- schema. Voor Rotterdam wordt dit het tweede en grootse marinebezoek in drie maanden tijds een heel bij zondere attractie. De Maasstad krijgt nu langzamerhand het ka rakter van een Europees verlofcen trum na Southampton voor de Amerikaanse marine en dat is een ontwikkeling, die vooral in Ie Horecasector en door de souve- aishops gewaardeerd wordt. •j het laatste bezoek van dp Essex' lieten de Blue Jacks een bedrag van ruim f2 miljoen aan 'ollar; achter in de Maasstad Men moet dan ook begrijpen, dat de Rotter- De anderen zijn allen veel jonger, tussen de 40 en 60 jaar. Onder hen is pater Vittorio, een zeer geleerd theo loog. die o.a. aan de universiteit van Rome les heeft gegeven in het Ara mees. Het eigenaardige is, dat de monni ken in de beklaagdenbank zitten, ge huld in hun monnikspijen. Zij zijn niet geschorst „a divinis" en hebben onverminderd het recht behouden de mis op te dragen en de biecht te horen. Dit betekende nu dat hun di recte superieuren, in de eerste plaats de provinciaal der Capucijnenorde voor oost-Sicilië, pater Sebastiaan. een man van bijna negentig jaar, er van overtuigd zijn. dat zij met de beste bedoelingen hebben gehandeld. En dat niettegenstaande pater Se bastiaan zelf door hen werd afgezet, onder bedreiging dat anders zijn zus ters zouden worden vermoord. Zij kwamen overigens ongeboeid de rechtszaal binnen, terwijl de leken- beklaagden aan kettingen aan elkaar zijn gebonden, zoals dat in Italië bij grote processen gebruikelijk is. De provinciaal alsook pater Constantijn en de apotheker hebben zich alleen civiele partij gesteld, volgens het Ita liaanse recht, tegenover de leken-be- klaagden en niet tegenover de mon niken. De enigen, die zich ook tegen de monniken keren, zijn de weduwe er. de zoon van de vermoorde Can nada. Leger advocaten Een heel leger van de allergrootste advocaten heeft zich aangemeld voor de verdediging van de monniken en dit. zonder betaling te verlangen. De voornaamste verdediger is een van Italië's meest vooraanstaande rechts geleerden, de advocaat Carnelut-ti, 84 jaar oud, die de lange reis van Venetië naar Messina heeft onderno men om deze zaak op zich te nemen. Carnelutti is een formidabel spre ker en zijn pleidooi zal stellig hoogst interessant zijn. Enige maanden ge leden verklaarde hij zich te willen belasten met de verdediging van de monniken en hjj voegde daaraan toe: „Ik houd zielsveel van schurken en boeven, omdat ze zo heel dicht bij de heiligen staan. Wie van zichzelf weet dat hij een canaille is, kan een heilige worden. Laat ons nooit vergeten dat de enige persoon, die door Christus zelf tij dens zijn aardse leven heilig werd verklaard, een man was, die wegens zijn vele misdaden werd gekruisigd". Een andere verdediger van groot formaat is de advocaat Alessi, die jarenlang president is geweest fan het autonome gewest Sicilië. En er zijn voor de monniken nog tien an dere vooraanstaande advocaten aan het werk, drie voor elk van hen. De leken-beklaagden hebber elk maar één advocaat. De aanklagende party doet voor dit alles niet onder en heeft ook een reeks grote juristen naar Messina ge roepen, zodat bet debat voor het Ita liaanse publiek, dat zozeer in grote rechtszaken is geinteresseerd, heel wat belooft. Bijgelovig Om goed te kunnen begrypen wai dit alles betekent, moet men weten wat een Capucyner monnik in Zuid- Italië is. Dat is nog heel wat anders dan een pastoor. De mensen zyn daar, behalve katholiek, ook heel erg bygelovig en de Capucyner monnik wordt by alle mogelijke dingen inge schakeld Hij moet eraan te pas ko men als het te veel regent of als het te lang droog weer is. hy moet alle mogelijke dingen zegenen, van de oogst en de koeien tot pasgeboren kindertjes toe, by hem gaat men biechten als men werkelijk heel erge dingen te vertellen heeft en tegen ideze baardige figuur in zyn zware Ipy waagt ook de grootste boef het Twee van de vier monniken die in Messina wegens moord, afpersing en poging tot af per- sing terechtstaan. Links Vittorio, die vroeger colleges heeft gege ven aan de Romeinse universi teit, en rechts de 83-jarige Car melo, de ziel van de bende. niet leugens te verkopen. Een tik van een gordelkoord van een monnik tegen de rechterslaap is een middel tegen hoofdpyn en zo al meer. Die monniken zyn werkelijk in Zuid-Italië almachtig en wanneer de plaatselijke maffia er eens in ge slaagd is hen voor haar wagen te spannen, dan is het vrijwel uitgeslo ten dat Iemand de raad van de mon niken in de wind zou slaan. Het is bewezen dat de dreigbrieven geschreven werden op de schrijfma chine van pater Vittorio en het was de oude pater Carmelo aan wie de geëiste geldsommen moesten worden ter hand gesteld. Pater Carmelo wist nauwkeurig van alle welgestelde families in de stad hoeveel hun in komen bedroeg en hoe hun zaken er voor stonden. Naar het zeggen van de monniken, is er op één van hen, pater Agrippi- no, een aanslag gepleegd in 1956. Terwyi die monnik 's avonds zijn gebeden zei, werden er drie scho ten op hem gelost. Maar de talrijke andere monniken van het grote Ca- pucyner-klooster hebben niets gezien of gehoord en het Openbaar Minis- terie beschuldigt het viertal ervan, dat zy deze aanslag hebben geënsce- neerd om tegen hun slachtoffers te kunnen zeggen: „Mensen, jullie doen er beter aan te betalen, want we hebben hier te doen met lieden, die voor niets terugdeinzen en die zelfs in ons eigen klooster een aanslag op pater Agrippino hebben gepleegd". Natuurlijk is Sanostol in ons grillige klimaat voor volwassenen en teen agers nét zo onmisbaar! Daarom isdiezelfdeSanostolnuookverkrijg- baar in de vorm van aangenaam smakende tabletten: Sanostol-pel- lets! Geef de groten iedere dag één of twee Sanostol-pellets, dan krijgen zij hun noodzakelijke levertraan vitaminen en de kostelijke opbouw stoffen uit mout en sinaasappelen. Haal meteen morgen Sanostol-pel lets bij uw apotheker of drogist! J. H. J. MAENEN LID DER TWEEDE KAMER Als lid der Tweede Kamer is gister middag de heer J. H. J. Maenen geïnstalleerd. Hij neemt in de fractie van de KVP de plaats in van wijlen de heer J. M. Peters. De heer Maenen wonende te Heerlen, was tot dusverre j lid der Eerste Kamer. In de Tweede Kamer zal hij worden aangeduid met de voornaam „Jan", ter onderschei ding van zyn naam- en partijgenoot I J. H. Maenen, voortaan aan te duiden als „Jos".

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 7