Weelderig dubbel leven van kanselier te Parijs 15 i 4 16 3 i '7 i 3 VOORJAARSBEURS BOUW- EN TRANSPORTBEURS Minister Cals kan in de Senaat re^eerTssetefkTP een beetje op gang komen VOEDSEL OP DE BON IN CUBA „Foor de verleiding is hij bezweken weede Kamer aanvaardde Exretsontwerpen Servatius zal gratie vragen DOUWE EGBERTS Staat voor twee ton benadeeld Deed uit angst aangifte gericht 1 maart 1860 Woensdag 14 maart 1962 Derde blad no. 30603 DONDERDAGJÊÊ VRIJDAG M j0 W ZATERDAG MAART MAART MAART i Vredenburg en Croeselaanr Artikelen, voor huishoudelijk en persoonlijk gebruik. Croeselaan: Bouw- en Intern transport - Uitrustingen voor industrie en openbare diensten. anti-rookrapport i onze parlementaire redacteur) de pas herstelde minister Cals W/telegenheid te geven er weer een /yi je in te komen, vooral nu vol- pp e week in de Tweede Kamer het Tl over de „Mammoetwet" begint, en gisteren twaalf senatoren een -.at aantal problemen op het ge- van het onderwijs, de kunsten !/B( wetenschappen laten defileren OM de bewindsman, die aan de re- Ltt »gstafel 'n Eerste Kamer werd knkeerd door de staatssecretaris- •drs. G. C. Stubenrauch en mr. Scholten. ;ele van die problemen, opge- •ij de behandeling van de be- van O., K. en W.waren: in de sport, de 5-daagse k en vakantiespreiding, de spreiding, de geboortegolf van ie nu bij de universiteiten aan- de scholenbouw, en de zang voor de ex-KNIL-kapitein jond Westerling. »t verschenen doping-rapport irof. dr. I. A. Diepenhorst (AR) [eruststellen over de situatie, die het ogenblik in ons land be- inzake het toedienen van sti- inde middelen in de sport. Het dat de overheid hier heeft èrd, vond hij fout. Dezelfde af- ligde stelde de minister de of de universiteiten de ge- 'olf van vlak na de bevrijding ien verwerken. Voor verkiesing u-de de socialist mr. A. de Roos {licht geschut, toen hij minister I lijdelijkheid verweet bij het tot fcd brengen van een vijfdaagse bolweek en een doelmatige vakan- D onze parlementaire redacteur) je Tweede Kamer heeft gisteren der hoofdelijke stemming het werp- bestrijdingsmiddelenwet Igenomen. Nünister Veldkamp kondigde nog dat op zijn departement een Jijjontwerp op de raad inzake de swityerontreiniging wordt voorbe- ll?L Verder is de voorbereiding van •[nieuwe meststoffenwet ter hand «men. De bestrijdingsmiddelen, !nu zijn toegelaten zullen bij het jerkingtreden van de wet niet fctshalve worden toegelaten. Het ïe bedoeling met een schone lei |rteginnen. Woonwagens Inister Klompé zag gisteren een werp tot wijziging van de wet op nwagens en woonschepen zonder - Idelijke stemming aangenomen. eputeerde Staten van een pro- I krijgen de bevoegdheid een I fid maximum te stellen aan het I tfi woonwagens, dat kan worden f daten binnen het gebied van -I «emeente. Op een vraag van de C'lr-'Zwanikken (KVP) zei de be- isvrouwe, dat de voorbereiding têen geheel gewijzigde wet on- _eer een jaar in beslag zou ne- Zaak-Stalmann ïamens de vaste commissie voor gdbouw heeft mr. Biesheuvel E) gisteren in de Tweede Kamer Begedeeld, dat de vertrouwelijke «vens, die door het Centraal Bu- voor de Tuinbouwveilingen zijn sterkt over de zaak-Stalmann niet en worden vrijgegeven. Ir. Vre- tag (PvdA) had hier vorige i *k naar gevraagd in het debat r de begroting van Landbouw. Bef voor het handhaven van de eimhouding is, dat de gegevens m 1 de Kamercommissie zijn ver ft in een vertrouwelijk gesprek het dagelijks bestuur van het «pal Bureau. tiespreiding, prof. Schermerhorn daarentegen bediende grof geschut, dat weliswaar niet in stelling ge bracht was om minister Cals te tref fen, doch slechts om te imponeren in de aanstaande verkiezingsslagen. Hij zei namelijk, dat we op het ogen blik in Nederland in een kwalijk politiek klimaat leven, waarin de par lementaire functies nauwelijks tot hun recht komen. Mocht bij de ver kiezingen blijken, dat het Nederland se volk met deze situatie genoegen neemt, dan zouden de weinige krach ten die hem voor dit parlementaire werk zijn gelaten tevergeefs zijn ge weest. Een doelmatig beleid ten aanzien van de toneelspreiding en de salaris sen van de musici werd bepleit door prof. J. Gielen (KVP). Er schijnt, volgens mr. De Roos (PvdA) binnen de ter beschikking staande mogelijkheden nog ruimte te zijn voor het bouwen van meer scho len. Tussen scholen- en woning bouw kan volgens deze afgevaardigde een betere coördinatie worden be werkstelligd. Gloedvol De „avant-garde" in de Neder landse kunst vond gisteren een als altijd gloedvol pleitbezorger in mr. G. J. P. Cammelbeeck (PvdA). Deze wenste een „experimenteer-pot" voor de kunsten en, voor een beleid op langere termijn, een kunstplan. Wat de avant-garde betreft, was mr. Cammelbeeck van mening, dat de overheid zich hier eerder te weinig dan te veel mee bemoeit. Twee vrou welijke Eerste Kamerleden bezagen, een tweetal lastige zaken. Daar was dan eerst mevrouw Van Ommeren-Averink (CPN), die het liefst had gezien, dat men Raymond (De Turk) Westerling een rustig be staan had laten leiden in het lande- Massale amnestie in Joego-Slavië Het Joegoslavische parlement heeft gisteren eenstemmig een wet aange nomen waarbij aan meer dan 150.000 Zuidslaven amnestie wordt verleend. Wanneer de wet in wer king treedt zullen ongeveer duizend personen in vrijheid worden gesteld en meer dan 150.000 emigranten zul len zonder gevaar vervolgd te wor den naar Joego-Slavië kunnen te rugkeren. Het wetsontwerp is inge diend door vice-president Rnakovic. De maatregel slaat op mensen die bepaalde inbreuken tegen de open bare orde hebben gepleegd, de grens illegaal hebben overschreden, zich aan militaire dienst hebben onttrok ken, uit het leger zijn gedeserteerd en de naam van de staat, staatsor ganen en staatsambtenaren afbreuk hebben gedaan. Mensen die zich schuldig hebben gemaakt aan de organisatie of uit voering van zware oorlogsmisdaden en moorden of aan vijandige activi teit jegens Joego-Slavië in het bui tenland, vallen niet onder de bepa lingen van het ontwerp. lijke Dantumadeél, dan hem nu in het genot te stellen van een studie beurs, waardoor hij wederom een „heldenrol" kan gaan spelen, zy het dan ditmaal als „heldentenor". En ook was daar mevrouw Schou- wenaar-Franssen (VVD), die voor de Europese universiteit een treffende kwalificatie had: „Een koekoeksei, gelegd in een Italiaans nest". Minis ter Cals zou het vandaag rapen en er dan zijn mening over geven. (Van onze Londense correspondent) Het anti-rookrapport en de maat regelen van de regering om de pro paganda tegen het roken te bevorde ren heeft de Londense beurs tenslotte toch nadelig beïnvloed. Aanvankelijk waren de tabaksaandelen gestegen, omdat de eerste reactie zo was, dat het niet zo'n vaart zou lopen en de matige rokers toch aan het langste eind zouden trekken. Gisteren vielen de tabaksaandelen echter met 10 miljoen pond, d.i. honderd miljoen gulden. Amerika ontkent „schuld" JONGEN DOOR AUTO GEDOOD Gistermiddag is op de Molenweg i Voorthuizen een verkeersongeval gebeurd, waarbij de tienjarige Wil lem van Renselaar uit Voorthuizen om het leven is gekomen. De jongen, die van school kwam, mocht meerijden achterop een land bouwtrekker. uit Koot wij kerbroek. Bij de ouderlijke woning van de jon gen. stopte de tractor. De jongen stapte er af en stak de weg over. Daarbij werd hij gegrepen door een de tractor achterop komende perso nenauto uit Voorthuizen. De jongen was op slag dood. Achter de tractor was een aanhangwagen gekoppeld, die zowel het uitzicht van de jongen als dat van de autobestuurder be lemmerde. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buitenland se Zaken heeft gisteren de Cu baanse beschuldiging dat de VS verantwoordelijk zijn voor de in voering van voedseldistributie in Cuba, belachelijk genoemd. „Waar het communisme zijn intrede doet, volgt de honger", zei hij. De VS sympathiseren met het Cubaanse volk „dat het slachtoffer is van het Castro-communistische wanbeheer bij de landbouw". De woordvoerder verklaarde dit in commentaar op beschuldigingen van Fidel Castro, die maandag voor de Cubaanse televisie de dis tributiemaatregelen bekendmaakte en daarbij de economische blok kade door de VS als oorzaak noemde. De artikelen die in Cuba op de bon gaan, zijn in drie groepen verdeeld. Onder de eerste groep vallen vet ten, rijst en groente. Iedere Cu baan krijgt elke maand twee pond vet of olie het Cubaanse pond is gelijk aan 453 gram zes pond rijst en anderhalf pond bonen, lin- .zen of erwten. De tweede groep omvat zeep en was middelen. De inwoners van de 26 „grote" Cubaanse steden hebben elke maand recht op een stuk toi let- en een stuk huishoudzeep, een pakje waspoeder en een tube tand pasta voor twee personen. De derde groep is alleen van belang voor de bewoners van Havanna en omstreken. Dezen kunnen elke week 150 gram vlees per persoon krijgen. Voorts hebben zij om dé veertien dagen recht op een half pond vis en eens in de maand op een kip van twee pond. Ook mogen zij elke maand vijf eieren, 3Vt pond aard appelen en 50 gram boter kopen. Alle kinderen beneden de zeven jaar hebben recht op een liter melk per dag. De overige Cubanen zullen 't met een vijfde liter per dag moeten doen. Behalve melk gaan alle voe dingsartikelen op 19 maart op de bon. Melk zal met ingang van 26 maart gerantsoeneerd worden. De Veiligheidsraad zou vandaag een klacht van Cuba behandelen, waar in wordt gezegd dat de Organisatie van Amerikaanse Staten het hand vest der Verenigde Naties heeft ge schonden door economische en di plomatieke sancties tegen het be wind van premier Fidel Castro te treffen. Cuba zal de raad voorts verzoeken de kwestie van de rechts geldigheid van het O.A.S.-besluit naar het Internationale Gerechts hof te verwijzen. Guerrilla eist tal van levens in Zuid-Vietnam Zuidvietnamese regeringstroepen hebben in de provincie Guang Nam een vijftigtal communistische guer rillastrijders gedood. De groep op standelingen was ongeveer honderd man sterk. Tien soldaten sneuvelden toen de guerrillastrijders zowel in de provincie Tayninh als in Bienhoa een geisoleerde post aanvielen, waar bij door toedoen van aanhangers van de opstandelingen in de posten, deze regeringsmanschappen het le ven lieten. Zeventien leden van de burger wacht en de militie zijn in de twee de helft van de vorige week gedood of verdwenen tijdens enkele aanval len van communisten in de provin cies Binh Long, Phuoc Tuy en Dinh Tuong. Verder werd nog melding gemaakt van een aanval met jachtvliegtuigen in de provincie Phuoc Tljanh, waar bij vorige week elf guerrillastrijders werden gedood. Van welingelichte zijde is verno men dat in de nacht van maandag op dinsdag ongeveer twintig Sikors- ky-helikopters te Saigon zijn aan gekomen. Deze toestellen, waarmee vijftien man vervoerd kunnen wor den, zijn aan Zuid-Vietnam geleverd in het kader van het uitgebreide program van Amerikaanse militai- te hulpverlening. Indien het Israëlische hoogge rechtshof afwijzend beschikt op het beroep van Adolf Eichmann zal diens verdediger, dr. Servatius, gra tie voor zijn cliënt vragen bij presi dent Ben Zwi, zo is gisteren in Tel Aviv vernomen. Hoewel de meeste Israëliërs voor stander zijn van een terechtstelling van Eichmann, hebben de tegen standers van de doodstraf de laatste tijd hun actie uitgebreid. De beken de filosoof Martin Buber heeft on langs in een gesprek van twee uur premier Ben Goerion ervan trachten te overtuigen, dat een eventueel doodvonnis niet ten uitvoer mag worden gelegd. De eerste-minister zou zich echter niet hebben laten overreden. Rectificatie „Johannes Passion" In de kritiek betreffende de in Hazerswoude gehouden uitvoering van Bachs's „Johannes Passion" is inzake de zang van Leny Stevens een passage uitgevallen. Deze moet als volgt luiden: „Leny Stevens be schikt over een aanmerkelijke zang techniek, aan „Mein Jesus ist tot" om iets te noemen, gaf zij al de er aan toekomende innigheid mee". België verzacht de maatregelen tegen pokken De Belgische minister van Volks gezondheid, Custers, heeft gistermid dag in de Kamer medegedeeld, dat de in België tegen pokken genomen maatregelen zullen worden verzacht. Hij deelde mede, dat weliswaar in België de afgelopen weken enkele „verdachte gevallen" zyn waargeno men, maar dat zich geen enkel ge val van pokken heeft voorgedaan. In Verviers zyn gistermiddag de strenge maatregelen, die twee weken geleden werden getroffen in verband met de gevallen aan de Duitse grens, ingetrokken. Schouwburgen en bio scopen mogen hun voorstellingen hervatten en ook sportwedstrijden zijn weer toegestaan. Bijeenkomsten in feestzalen en optochten blijven echter nog verboden. Inmiddels zijn in Verviers stemmen opgegaan om schadeloosstelling te eisen voor de door de maatregelen veroorzaakte schade „omdat Verviers is gebruikt als bufferzone bij de beveiliging te gen pokken, waarvan het alléén na delige gevolgen moet dragen". In Cardiff, Zuid-Wales, is gisteren een 49-jarige man aan pokken ge storven. Het is het vyfde sterfgeval in Zuid-Wales. Een 18-jarige vrouw, die in hetzelfde huis woont als het laatste slachtoffer, wordt nu van pokken verdacht. Zachte geurige pijptabak PRINS BERNHARD NAAR LIBERIA Prins Bernhard is gisteren per vliegtuig uit Oeganda naar Liberia vertrokken. Hy zal een officieel be zoek aan dat land brengen. De Prins heeft als president van de internationale wildstichting drie weken in Oeganda doorgebracht. In Wijk aan Zee is gisteren liet hotel „Berg en Dal" uitge brand. De brand ging gepaard met een enorme rookontwikke ling. (Van onze Haagse correspondent) Uiterlijk onbewogen erkende gistermiddag voor de rechtbank in Den Haag een 48-jarige ex-ambtenaar van de Buitenlandse Dienst in Parijs, dat hij zeven jaar lang een dubbel leven heeft geleid. Zijn superieuren en collega's kenden hem als de plichtsgetrouwe kanselier der eersteklasse van de gecombineerde Nederlandse vertegenwoordiging bij de NATO cn de OEES, maar 's avonds nam hij deel aan het uitgaande leven in de Lichtstad en waren zijn uitgaven veel hoger dan hij zich kon veroorloven. „Deze man heeft de weelde niet kunnen dragen. Hij is bezweken voor de verleiding, die in Parijs voor het grijpen ligt", zei de officier van Justitie, mr. dr. J. C. Maris. Hij eiste een gevangenisstraf van een jaar en acht maanden met aftrek van het voorarrest voor de ver duistering van ruim twee ton ten nadele van de Staat. Hoe is deze fraude, waarvan de ambtenaar tenslotte zelf zijn chef op de hoogte heeft gesteld, mogelijk geweest? Elke maand waren er twee controles, een in Parijs en een op het departement van Buiten- j landse Zaken in Den Haag. De controle in Parijs betrof alleen de inhoud van de kas en hier knoeide de verdachte dan ook voortdurend met fictieve boekingen en over schrijvingen, hetgeen mogelijk was j doordat de posten op zichzelf niet i gecontroleerd werden en ook de bankrekening niet aan een controle I onderworpen werd. Het systeem In Den Haag werden bepaalde be scheiden gecontroleerd. Bij deze con trole gaf de verdachte de juiste boe kingen, maar hier werd het kaste kort uiteraard niet opgemerkt, om dat by de controle in Parijs de stand van de kas „in orde" was be vonden. „Elk controle-systeem kent mazen in het net, waarvan de in sider gebruik kan maken", zo zei de officier van Justitie over dit punt in zijn requisitoir. „Zijn malversa ties waren geheel op dit systeem af gestemd". Uitvoerig is voor de rechtbank ook ter sprake gekomen dat het grootste gedeelte van de verduisteringen in de laatste jaren is gepleegd. Tot 1958 (in vier jaar tyds» was het tekort nog maar een halve ton. In twee jaar tyds liep het op tot ruim f 100.000,- en nog een jaar later was dit bedrag verdubbeld. Bankreken i ng De verdachte gaf er geen verkla ring voor. „Myn leefwijze was de zelfde gebleven", zei hij. ,Hebt u soms een bankrekening in het buitenland geopend?" wilde de officier van Justitie weten. Maar de verdachte ontkende dat ten stel ligste. Volgens de verklaring van de ambtenaar is hij in de zomer van 1953 begonnen met het nemen van voorschotten op zijn maandsalaris, hetgeen veel gebeurde maar niet was toegestaan. Naar zijn zeggen be droeg zijn achterstand f 4500,- toen hem in 1954 een tas met eenzelfde bedrag werd ontstolen. Hij deed er geen aangifte van uit angst voor ontdekking van zijn achterstand. Toen beschouwde hij de zaak reeds als verloren en kwamen de verduis teringen pas goed op dreef. Op het laatst wachtte hij tenslotte in een „fatalistische berusting" zoals hij hetzelf noemde de onvermijdelij ke ontdekking af. Maar aan het be gin van dit jaar kwam hij zelf maar met zijn bekentenis. Wat zyn ver- dachte's motieven geweest? De amb tenaar zelf heeft als een van zijn motieven opgegeven de spanningen in zijn huwelijk die in 1956 resul teerden in een scheiding. Ook zei hij in een toestand van overwerkt heid te hebben verkeerd. Rustig en evenwichtig „Ik begrijp het niet", zei de pre sident mr. Hellemondt. „U bent een rustig mens, een evenwichtig figuur. VINDER R.A.F. PET IS NU BEKEND (Van onze correspondent Gistermiddag heeft dè man met dè pet van John Stead zich bij de politie gemeld. Het is de thans 71- jarige gepensioneerde gemeente ambtenaar P. Stout van de Sion- dwarsstraat 12a. Deze had het briefje, dat voorzien was van een briefhoofd, bij zich. De handteke ning van Stead staat erop. De vlie ger had verzocht terug te schrijven maar omdat de vinder geen Engels kent, had hij dat niet gedaan. De pet, die zwaar beschadigd was, had hij later weggegooid. Zo komt u ook uit de rapporten naar voren en toch hebt u een tweeslachtig leven geleid: overdag de plichtsgetrouwe kanselier, 's avonds het uitgaande leven, vrou wen, theaters, nachtclubs Een op alle punten bevredigende verklaring kon de verdachte niet geven. „Er blijft voor my een sluier over deze zaak liggen", aldus de pre sident, die erop wees dat ook de rapporteur' van mening is, dat de ambtenaar achtergronden in het verborgene heeft gelaten. Op een vulkaan U moet toch met het schrik beeld van een bom, die eens moest exploderen, voor ogen hebben ge leefd", aldus de president, „u hebt als het ware op een vulkaan ge danst". In zijn requisitoir zei de of ficier van Justitie dit een hoogst ernstige fraude te vinden, mede om dat de reputatie van ons land en van de buitenlandse ambtenaren er door wordt aangetast. Hij heeft wel op zeer treurige wijze misbruik ge maakt van een vertrouwenspositie. De officier meende dat er geen reden is om een psychiatrisch rap port over de verdachte te laten uit brengen. De president van de recht bank had zich namelijk afgevraagd of hier geen termen voor aanwezig zouden zijn. Daarna stelde de offi cier zijn (milde) eis. De verdediger, mr. J. H. Versle gen, wees op de spanningen in het prive-Ieven van de verdachte. Hij noemde het kordaat dat de ambte naar zelf aangifte heeft gedaan van zijn malversaties. Hy wilde geen cle mentie vragen, maar vroeg de recht bank „recht te spreken in barmhar tigheid". Uitspraak op 27 maart.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 5