Rusk loopt vergeefs storm op onbuigzame Gromiko VER. STATEN ZIJN OPTIMISTISCH VRIJ Roemers eist intrekking aanwijzing loonpolitiek Russen houden vast aan troïka-principe Westduitse coalitie onder zware druk Suggesties heide gedaan aan partijen Christendemocraten vertoornd op ketterse liberaal Dehler Parijs trekt verloven in Het „Vooroverleg" in Amerika? Interpellatie in Tweede Kanier teuws Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 14 MAART 1962 No. 30603 LEIDSCH DAGBLAD Directeur. E. A E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 17.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0 59 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze reisredacteur. W. L. Brugsma) Genève Dean Rusk, de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, heeft gisteren in Genève weer twee uur tevergeefs stormgelopen op Gromiko's afwijzende houding. Welk punt er ook ter sprake kwam (Berlijn, Duitsland, het staken der kern proeven of de ontwapening), de Russische minister week geen duimbreed af van zijn zo langzamerhand overbekende standpun ten. Hoewel de atmosfeer niet onvriendelijk was, eerder koel- zakelijk, was de inhoud der gesprekken ontmoedigend. Gromiko weigerde in te gaan op waargenomen. Op de dag, dat een de Westelijke protesten tegen liet storen van cle radar in de luchtcor- ridors naar Berlijn. Hij legde meer de nadruk op een vredesverdrag met Oost-Duitsl-and dan op een voor allen aanvaardbare regeling voor West-Berlijn. Er ivas bij hem hoe genaamd niets te bespeuren van enige bereidheid om zelfs maar het •principe te aanvaarden van controle op het verbod van atoom/proeven. Naast het „njet" van de Russen op deze bekende punten, rezen er nog andere moeilijkheden. Bijvoor beeld op het gebied van de procedu re voor de ontwapeningsconferentie der 17 landen, die hedenmiddag om 5 uur zou moeten beginnen Want de procedure baart zorgen. Hoewel de conferentie op initiatief van de VN tot stand is gekomen en in het Paleis der Naties wordt ge houden, nemen de VN haar niet werkelijk onder haar vleugels. Toen gisteren de vraag van het voorzitterschap rees. brachten de Russen onmiddellijk het troïka-prin cipe op tafel. Zij wensen een Wes telijke, een Oostelijke en een neu trale voorzitter. Dat voorstel heeft niet veel kans van slagen; de acht neutralen op de conferentie zijn van tè zeer verschillend pluimage om ze als één blok te beschouwen. Compromis De scherpzinnigheid der diploma tie vond een voorlopig compromis. Op de openingszitting zal vermoede lijk een gezamenlijk Russisch-Ame- rlkaans voorzitterschap worden voor gesteld. Op de conferentie zal dan verder het voorzitterschap per dag door de deelnemende landen worden Behandeling van Baarnse moordzaak in juni? De arrondissementsrechtbank in Utrecht zal de Baarnse moordzaak nog voor het vakan tieseizoen in behandeling nemen. „Men streeft ernaar deze zaak in juni op de rol te plaatsen", aldus dr. O. Bronkhorst, die als rechter-commissaris optreedt. Twee van de verdachten zijn in strafrechtelijke zin meerderjarig. Daarom zal hun zaak normaal door de meervoudige kamer van de Utrechtse rechtbank worden behan deld. Mr. G. H. C. van Dijken zal optreden als officier van Justitie. Bij de president van de rechtbank ligt de beslissing, of de zitting (en) al dan niet in het openbaar zal (zullen) worden gehouden. Mr. Francois Pau wels uit Amsterdam heeft de verde diging van Henny W. op zich ge nomen. Mr. C. Dietz uit Baarn zal voor Ewout H. pleiten, terwijl mr. Johan K. Mathuisen uit -Arasterdam Boudewijn H. zal verdedigen. Aan de reconstructie van de moord, die gelijk gemeld gisteren in en rond de villa Canton te Baarn plaats vond, hebben Henny W. en Boudewjjn H. meegewerkt. Eerstgenoemde werd 's morgens naar de plaats van het misdrijf gebracht, 's Middags was Boudewijn H. aan de beurt. Dr. Bronkhorst deelde mee, dat Boudewijn H. aanvankelijk geen me dewerking verleende; later wijzigde hij zijn houding. De reconstructie was omstreeks half vijf voltooid. De drie verdachten bevinden zich sinds begin november in voorlopige hechtenis. WEERBERICHT ZONNIGE PERIODEN De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Zonnige perioden, maar ook plaat selijk een sneeuwbui. Overwegend matige wind tussen noordwest en west. Vannacht lichte tot matige vorst, morgenmiddag temperatuur om het vriespunt tot lichte dooi. (Opgemaakt te 11.15 uur). 15 MAART Zon op: 6.56 uur; onder: 18.43 uur. Maan op: 12.52 uur: onder: 4.10 u. Hoogwater te Katwijk te 11.07 uur. Laagwater te 6.05 en 19.04 uur. Dit nummer bestaat uit 18 pagina's neutraal presideert, zal hij dus met de permanente Russische en Ame rikaanse voorzitters defacto maar niet. dejure een troïka vormen. Gisteravond keerde het voorover leg weer naar praktische geschilpun ten terug. Alleen nam nu Lord Ho me de fakkel van Rusk over. Op een diner in Home's residentie tast te de Britse diplomaat Gromiko's pantser af op zwakke plekken. Naast terreinen, die Rusk te bespreken had. werd nu ook Zuidoost-Azië ver kend. Voor het wespennest Laos dragen Britten en Russen, als voor zitters van de in slaap gesukkelde Geneefse conferentie over dat ko ninkrijkje. de gezamenlijke verant woordelijkheid. Anierika's hulp aan buitenland twintig miljard President Kennedy heeft gis teren een program voor militaire en economische hulp-aan-het- buitenland ten bedrage van 5.778.400.000 dollar (twintig miljard gulden) aan het Con gres voorgelegd. Hij verzocht ten behoeve van dit program, dai betrekking heeft op het be lastingjaar, dat op 1 juli begint, 4.378.500.000 dollar (te weten 3.378.500.000 dollar voor econo mische bijstand en anderhalf miljard dollar voor militaire steun) aan nieuwe fondsen toe te v/ijzen. De rest van het pro gram kan worden ,,Al dertig jaar lang oorlog niet rood Rusland (Van onze correspondent in Bonn» Adenauers christen democraten in de Westduitse Bondsdag hebben be kend gemaakt dat zjj de liberaal dr. Thomas Dehler niet langer als een van de vier vice-presidenten van de itoevoerd Hondsdag accepteren. De fractie 'i i i noemt dit standpunt ln naar aanlei- met reeds eerder beschikbaar gestelde bedragen. In miljoenen dollars zijn de voor gestelde bedragen: 624 voor het Verre Oosten, 350 voor Afrika, 625 voor Latyns-Amerika en 1.028 "dus ruim een miljard) voor het Nabije Oosten en zuid-Azië. In een speciale boodschap aan de Senaat en het Huis van Afgêvaardig- I smGS liKa' den vroeg de president het Ameri- j Dehler, die erop wees dat zijn kaanse volk, de last van de hulp standpunt door zijn partij unaniem aan andere landen te blijven dragen. 1 wordt gedeeld, noemde Adenauers po- Men moest zich hierby realiseren, litiek een serie van gemiste kansen, dat de V.S. steun geven aan landen. Het wordt eindelijk tijd, dat er heel die gelegen zijn in de frontlinie van gewoon rechtstreeks met de Russen ,,de langdurige schemerstrijd voor de wordt gepraat over een vredesver- vrijheid" of die zich gesteld zien voor drag met geheel Duitsland, zo zei de moeilijkheden van een pas ver- j Dehler temidden ners. Volgens de liberale politicus ia het absurd alleen de kwestie-Berljjn op te lossen. Het hele complex pro blemen rondom Duitsland en de ont wapening moet aan de orde worden gesteld, zo zei hy. Niet meer'dan natuurlijk achtte hjj het, dat op dit moment in Genève de kwesties-Ber- lijn en -ontwapening samen bespro ken worden. Een oplossing voor Ber lijn is alleen mogelijk als Duitsland wordt herenigd, en dat was pas werkelijkheid als Ooet- en West- Duitsland beide uit hun militaire bondgenootschappen treden en er nieuwe wegen worden gevonden om dc veiligheid van een herenigd Duitsland te waarborgen, aldus Deh ler. Deze opinie achtte de Christen democratische Unie, die overigens met de liberale Vrije Democratische Party de coalitieregering vormt, der mate ketters, dat zij Dehler als plaatsvervanger van Bondsdagpresi dent Gerstenmaier niet langer ac- De Britten probeerden verder zo weinig mogelijk over Berlijn en zo veel mogelijk over een akkoord van het staken van kernproeven te pra ten. Zy zijn bereid tot een veel be perkter controle op de uitvoering van zo'n akkoord dan de Amerika nen. En zo'n akkoord zou het ge- i heeft gesproken over de vervanging makkelykst de weg banen naar de van de Westduitse ambassadeur in De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk rechtswordt bij de Russische ambassade te Genève begroet door zijn Russische collega Gromiko (links), die hem een lunch aanbood op de dag voor dat de ontwapeningsbesprekin gen begonnen. worven vrijheid. topconferentie, die Macmillan begeert. De liefhebbers van politiek al pinisme hoeven overigens niet te wanhopen. Weliswaar zou enige Oost-West-overeenstemming de meest verkieslyke aanloop tot zo'n bestijging zijn, maar zowel Kennedy als Macmillan heeft laten weten tot een top bereid te zyn, wanneer het tot een internationale crisis zou ko men. Voor pessimisten hier ziet het er voorlopig naar uit, dat het Oost blok de korte maar riskante weg van de crisis prefereert boven de omweg der concessies. De verschijning van de drie gro ten zou in ieder geval de verveling wegnemen, die het vruchteloos ge scharrel van de kwartiermaker in het basiskamp Genève boven alles kenmerkt. Men zou zich over de in ternationale anarchie bezorgd moe ten maken, maar verliest zich in een warnet van gecompliceerde voor stellen en tegenvoorstellen, die maar een ding gemeen hebben: namelyk, dat de indieners weten dat zy voor de tegenpartij onaanvaardbaar zijn. Maar de problemen zyn zo gecompli ceerd. dat men by de regeringen de neiging bespeurt eerder met de ge vaarlijke impasse verder te willen leven dan aan een haar onmogelijk lykende oplossing te beginnen. Tot zover onze reisredacteur. Schroder bij Gromiko De Westduitse minister van Bui tenlandse Zaken Schroder, en zijn Russische ambtgenoot, Gromiko, hebben gisteren in Genève ruim vyf kwartier met elkaar gesproken. Schroder zei na afloop dat de be sprekingen „zeer interessant" waren geweest. De Duitse minister wilde niet zeggen of hy met Gromiko Moskou, Kroll. Volgens een Russi sche woordvoerder had minister Schroder het initiatief tot dit ge sprek genomen, dat in het gebouw van de Russische delegatie werd ge houden. Van gezaghebbende Westduitse zijde is gezegd dat Schroder de be zorgdheid van zijn regering heeft uitgesproken over een eenzijdig Rus- sich optreden in Berlijn, zoals het hinderen van het luchtverkeer. De Russische minister heeft het stand punt van zyn regering ten aanzien van Berlijn en Duitsland tot in by- zonderheden uiteengezet. Het ge sprek was „hartelijk en zakelyk". ö?ng van •'en televisiegesprek met vier journalisten, waarin Dehler heeft gezegd, dat de Duitsers al rinds het kabinet-Von Papen, der tig jaar geleden, oen afwisselend koude en warme oorlog voeren tegen het bolsjewistische Rusland, en dat deze houding van Duitsland de oor mak is van de negatieve ontwikke- 7o.T USS e re,lt!es cepteert. Daar Dehler echter met nadruk heeft gesteld, dat zyn par tij er net zo over denkt als hij, vraagt men zich in Bonn af of de coalitie niet ernstig in haar voegen begint te kraken door deze kwestie. Aan de andere kant was het nim mer een geheim, dat visie op de bui tenlandse politiek van de grote rede naar Dehler, die al jaren een fer vent tegenstander is van Adenauer, in de liberale party lang niet over al aanhang vond. Het overnemen van de partyteugels door de meer voorzichtige Erich Mende en het daarop gevolgde succes voor de FPD by de verkiezingen waren trouwens voor vele liberalen reeds tekenen, dat de politiek van Dehler niet zonder meer moet worden voortgezet. ke opwinding van zijn gesprekspart- In Frankryk zyn alle militairen van land-, zee- en luchtmacht in hun kazernes geconsigneerd. Alle verloven zyn ingetrokken. Dit hebben militaire autoriteiten vandaag in Parijs mee gedeeld. In de vlootbasis Toulon worden de toegangen tot het arsenaal door met machinepistolen bewapende mariniers bewaakt. Enige schepen van de Franse vloot, die oefeningen houden in het Westelijke deel van de Mid dellandse Zee, kruisen voor de kust van Algerye. Volgens vlootkringen het r (Vari onze Amerikaanse correspondent) De mogelijkheid bestaat dat het vooroverleg tussen Nederland - en Indonesië .al plaatsvinden ergens in Amerika, waar zo'n ge- warê^ge^omemliaïJ"SunTand sprek qeheel onttrokken zal zijn aan publiciteit. Deze bijeenkomst jte laten terugkeren. „De Indonesiërs op ambassadeursniveau en in het bijzijn van een derde partij zou vooral ten doel hebben een agenda vast te stellen voor de eigen- besprekingen, waartoe Nederland al lijke onderhandelingen. 'e-n1^ bereld Als deze argwaan onjuist Is en als Indonesië werkelijk bereid is de Pa poea's eventueel onafhankelyk te la ten worden, dan zou het niet moei lijk moeten zyn om op deze basis met de Nederlanders tot een regeling te komen. Tevens zou men dan in Dja karta geen enkel bezwaar moeten hebben tegen een V N-waarborg of een andere vorm van internatio nale garantie voor zulk een regeling", aldus het blad. Versoenend gebaar Voorts schrijft het blad dat de Ne derlanders een verzoenend gebaar hebben gemaakt door de 52 Indone siërs. die in januari na het tot- zin- In Amerikaanse kringen in Washington is men vrij optimistisch. Men meent aanwijzingen te hebben dat de Indonesiërs bereid zijn tot een overleg zonder prealabele voorwaarden. In het Nederlandse kamp houdt men het thans stellig voor mogelijk, dat het binnenkort tot een overleg komt, doch zolang Djakarta niet onomwonden „ja" gezegd heeft en zolang geen overeenstemming over de bijzitter is bereikt, blijft er nog enige onzekerheid bestaan. Wat Nederland betreft zou het vol doende zijn, indien men een integere figuur vond die nauwkeurig de ge sprekken volgde en steeds een helder begrip had van het standpunt der beide partijen. De correspondent van dc New York Times in Den Haag opperde de mogelijkheid, dat de offi ciële besprekingen in Genève zouden plaatsvinden Daarover staat nog niets vast. Genève lijkt echter voor de Nederlandse onderhandelaar, dr. aldus het blad. Geen van beide partyen moet voor afgaande voorwaarden stellen. Maar Chinese bedreiging van noord-Laos De Siamese minister-president, veldmaarschalk Sar it Thanarat, heeft onthuld dat de Chinezen een weg aanleggen, die tot in de Lao- tiaanse provincie Phongsaly leidt. De Chinezen, die reeds in Laos wonen willen deze weg om hun bewegingen in dat land gemakkelijker te maken, aldus de premier. afgezien van voorwaarden moeten de besprekingen gericht zyn op een re geling, waarby het recht van de Pa poea's verzekerd: wordt om te zijner tyd over hun eigen politieke toe komst te beslissen", aldus de „New York Times." Mevr. Jacqueline Kennedy heeft in de Indiase hoofdstad Nieuw-Delhi een bezoek ge bracht aan president Rajendra Prasad, die hier met zijn char mante gaste voor de fotografen poseert. Onpartijdige bijzitter De Amerikaanse regering heeft zo wel aan Den Haag als Djakarta een telegram gezonden, waarin een aan tal suggesties is gedaan omtrent een onpartydige bijzitter voor het. voor overleg. Naar verluidt heeft men zal de kruiser Colbert, het vlaggen- daarin diverse namen genoemd. Van Roijen, die ambassadeur te - ir UVI1 liar 111 f Ho Kllltrë schip van admiraal Jubelin. morgen uiteraard ook van verscheidene Ame- een voorgenomen bezoek aan Napels i rikanen. Het lijkt niet zo moeilijk brengen. Verwacht werd dat de voor de beide partijen, indien zij van kruiser later ook naar de kust van I goede wil zijn, om het eens te wor- Noord-Afrika zal varen. den over een byzitter. Huidige beleid is binet-De Quay stelde een grotere kon hy instemmen met dit akkoord, I vrijheid en verantwoordelijkheid voor omdat de werkgevers hadden toege- het bedrijfsleven in het vooruitzicht, dirigisme tot in bijzonderheden. Het systeem functioneert, niet meer. Slechts een enkeling begrijpt er nog iets van. Drs. Roemers, die zich deze mid dag niet zo zeer met de cijfers wilde schoolvoorbeeld van Swat er u" de bus *wam 15 een schijn en wezen" (Van onze parlementaire redacteur) T bezighouden als wel met de loonpo- Is minister Veldkamp bereid de liti k toestand in het algemeen, jongste „aanwijzing inzake de loon- 1 - - - meende dat het loonbeleid voor de mensen begrijpelijker moest woerden gemaakt. Het is nu zo geworden, dat- de in de „vryere loonpolitiek „ge bruikte maatstaf van proauktiviteits- ontwikkeling per bedrijfstak of on derneming voor de loonbepaling eco nomisch onhoudbaar en praktisch onuitvoerbaar is. Niet onredelijk Hoewel drs. Roemers de gang van I Drs. Roemers vond het eind vorig zaken in de huidige loonpolitiek niet jaar op Oud-Wassenaar bereikte ma- belachelijk wilde maken, bracht hij tigingsakkoord in het algemeen niet ernstige kritiek te berde. Het huidige onredelyk. Hy had begrip voor de beleid is volgens hem een schoolvoor- zorgen van de regering over de span- beeld van „schyn en wezen". Het ka- I ningen in de conjunctuur. Bovendien politiek in te trekken aangezien deze aanwijzing in strijd is met het Ak koord van Oud-Wassenaar? Aan het eind van een langdurige rede stelde drs. D. Roemers (PvdA) gisteren deze vraag in de Tweede Kamer, toen hy de minister van So ciale Zaken en staatssecretaris Rool- vink interpelleerde over de loonpoli tiek. De twee bewindslieden zouden vanmiddag antwoorden. Washington is. vrij ver uit de buurt. Wachten op Djakarta Een woordvoerder van de Neder landse ambassade in Washington noemde de Amerikaanse boodschap pen een onderdeel van het voortgezet diplomatiek initiatief tot het tot stand brengen van voorbereidende I besprekingen tussen Nederland en I Indonesië. „Nederland", zo zei hy, I „heeft in beginsel de nieuwe door j Amerika voorgestelde formule aan vaard, volgens welke de besprekin gen in aanwezigheid van een derde party zullen worden gehouden. De woordvoerder zei dat Nederland had laten weten, dat het geen voor afgaande voorwaarden zal stellen aan de voorbesprekingen of aan de volledige onderhandelingen, waartoe I deze voorbesprekingen moeten leiden. „Het wachten is nu nog op het be richt, dat Indonesië dezelfde begin selen is toegedaan", aldus de Neder- zegd de compensatie voor de beoogde huurverhoging van volgend jaar voor hun rekening te nemen. Wat overi- 'andse woordvoerder, gens niet wegneemt, dat de fractie der PvdA zich haar standpunt over deze huurverhoging voorbehoudt-. De interpellant vroeg zich af, of bet fundamentele loonpeil in ons land niet te laag is. Er is volgens hem immers kennelijk ruimte voor „zwarte" lonen, zonder dat onze eco- Recht van Papoea's verzekeren De „New York Times" schryft in een hoofdartikel over de kwestie- o.mda; het zelfbe- nomie wordt dolgedraaid. Er zou in schikkingsrecht van de Papoea's de totaal zelfs voor f900 miljoen aan grootste hinderpaal blyft voor een zwarte lonen zy,, uitbetaald. Vol- oplossing van het geschil. „Indonesi- gens de socialistische woordvoerder I sche autoriteiten hebben vage ver komt het erop neer, dat de mensen klaringen afgelegd over erkenning de werkelijkheid anders bekijken dan Van dit recht maar tot op heden de theorie. j blyft Indonesië vasthouden aan Grootste bezwaar van drs. Roemers overdracht- van het betwiste gebied verwacht. De president zal dan was, dat het loonbeleid thans niet .zonder enige voorafgaande, interna- Zondag rede van Soekarno De eerste reactie van presi dent Soekarno in het openbaar op de Nederlandse verklaring waarin werd gezegd dat Neder land bereid is tot voorbespre kingen over de kwestie-Nieuw- Guinea met Indonesië in tegen woordigheid van een derde partij, wordt op zondag 18 maart wordt gevoerd volgens de uitgestip pelde spelregels. De verschillen tussen de officiële loon voorschriften en de praktijk zijn wel bijzonder groot. De vakbeweging komt door dit alles in een moeilyke positie. Vervolg op pag 2 enige voorafgaande, tionale garantie voor het zelfbeschik kingsrecht van de Papoea's. De In donesische houding wekt natuurlijk de argwaan op, dat de Papoea's niet voor onafhankelykheid zouden mo gen kiezen, als de Indonesiërs een maal Westeiyk Nicuw-Guinea in hun bezit hebben gekregen. een redè houden te Djocjakarta, President Soekarno is gisteren uit Djakarta naar Bali vertrok ken voor een paar dagen vakantie. Uit het Leidsch Dagblad van 14 Maart 1862; De Leidsche Gemeenteraad heeft in de zitting van heden Donderdag benoemd tot re gent van het H. Geest- of arme Wees- en Kinderhuis den heer Mr. F. Pont en tot regent van het Gereformeerd Minnehu{s den heer H. C. HartevelL. Uit Lemberg wordt het volgende gemeld: De inspec- teuren van 't gymnasium al- hier hebben een nieuw getto gevormd; zij hebben namelijk bevolen dat de Israëlitische scholieren op een afzonder lijke bank moeten geplaatst worden.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1