„Mensen interesseren zich voor mensen Drukke dagen voor cineast K.EES BRES SE Volleybal-prognoses Sjoukje prinses Dijkstra schreed als een door haag van Tsjechen f999.99 (jgtflO- DOSR-Lugdunum Edet- toppunt van zachtheid Moderne mensen Mezen Edet GEBR. HUISMAN Opgericht 1 maart I860 Woensdag 14 maart 1962 Vierde blad no. 30603 (Van een onzer redacteuren) Het zijn bijzonder drukke da gen voor Kees Brusse zo vlak voor de galapremière van zijn eerste grote speelfilm „Kermis in de regen". Dat bleek ons vorige week al, toen wij hem opbelden om een afspraak te maken. „Donderdag kan ik niet. Vrijdag perspremière, daarna heb ik ook geen tijd. Zaterdag eveneens de gehele dag bezet. Zondag neem ik een vrije dag En dat bleek ons deze week opnieuw, toen hij ons begroette in de zonnige woonkamer van rijn riante woning aan de stem mige Hoefloo in Laren. „Eigenlijk had ik alweer weg moeten zijn. Maar laat u dat niet weerhouden. Gaat u rustig zitten". Herhaaldelijk wordt ons gesprek onderbroken door het ratelen van de telefoon. „Het is gewoon een gekken huis", merkt Kees Brusse op. „Dat ding gaat de hele dag. Het lijkt wel of ze mij allemaal willen opbellen". „Kees, wil je intussen een boter hammetje eten?", vraagt zijn vrouw, Mieke Verstraete. HU gaat op dat voorstel in. Terwül hü ontbyt en wU een kopje koffie gebruiken, ontwikkelt zich een ge- noeglijk gesprek met deze vlotte cau seur. Wanneer de telefoon haar even met rust laat komt mevrouw Brusse door televisie en radio is men zo gewend geraakt aan Mieke Verstrae te, dat men even moet wennen aan dat „mevrouw Brusse" erbij zitten. In niets laten zy blijken, dat zy haast hebben. Nergens verraden zy de spanning, die hen in deze dagen moet omgeven. Volkomen ontspannen zitten zy op de bank. Uitvoerig geven zjj antwoord op onze vragen. „Ach, eigenlijk is voor onze deze film alweer voorbij", zegt Kees Brus se, terwijl hij zyn hand achter het hoofd legt en behaaglijk in het hoek je van de bank kruipt. „Vergeet u toch niet, dat wij er maanden ge leden aan gewerkt hebben. Met onze gedachten zijn wij alweer druk bezig met een nieuwe film". Hij reageert onmiddellijk op ons vragend gezicht: „We gaan er abso luut weer een maken. Het is de be doeling met Polygoon-Profiti. Meer kan ik er nog niet over vertellen. Er staat nog zo weinig van vast. We wei felen nog over enkele scenario's. Ik hoop, dat we in november kunnen beginnen, maar dat zal wel later worden." Eén procent Eigenlijk staat Kees Brusse zelf verwonderd, dat hij over een volgen de speelfilm kan denken. Dat er zelfs over een speelfilm gedacht kan wor den. Hij heeft diepe bewondering voor de mensen, die voor het geld willen zorgen. „Want waar ter wereld vind je een zakenman, die laten we zeggen vijf ton wil investeren in een zaak, waarvan hij misschien voor één pro cent kans heeft, dat hij er iets aan kan verdienen? En toch is de risico factor voor de financier van de Ne derlandse speelfilm in die orde van grootte". Dat is ook de reden, waarom Kees Brusse er zelf wat geld heeft inge stoken. Hij wil op die manier uiting gev enaan zijn waardering. Maar ondanks alle sombere ge luiden uit de Nederlandse filmindus trie in het algemeen en de verdeelde kritieken over zijn film in het bij zonder Kees Brusse is en blijft op timist. „Ik ben ervan overtuigd, dat het publiek deze film zal kunnéh en wil len begrijpen. De mensen zijn nu een maal geïnteresseerd in mensen. Zy Een van de vele welsprekende gebaartjes, waarmede Kees Brusse zijn vlot en uitvoerig ge geven antwoorden vaak onder streept. (Foto Leidsch Dagblad) willen weten, wie en wat ce persoon is, die zij op het witte doek zien. Vanzelfsprekend willen zij dat om lijst hebben door een vlot, levendig verhaaltje, maar in de eerste plaats gaat het om de mens in zijn verhou ding tot anderen". Verschillen Deze pretentie brengt ons meteen op de eerste kritieken, die na de pers première zyn losgebarsten. „Eerlijk, ik vind ze heel fijn. Ik wist tevoren, dat de meningen ver deeld zouden zijn over mijn persoon lijke aanpak. Aan verschillen in waardering ben ik tijdens mijn jaren lange toneelcarrière trouwens wel ge wend geraakt. Maar het leuke is, dat er nu felle voor- en felle tegenstan ders zijn. De eerste juichen over de sfeer en de typeringen. Zij vinden die belangrijker dan het verhaaltje. De andere categorie daarentegen hecht juist het zwaarste gewicht aan dat gegeven". „Maar dat is het nu juist. Ik heb niets spectaculairs willen bren gen. Ik heb geen gewone gangster film willen maken. In de eerste plaats lopen er in ons land nu een maal geen gangsters rond. En bo vendien heb ik daar geen belangstel ling voor. Misdaden, als in mijn film, gebeuren nu eenmaal. Maar het leven gaat gewoon door. Zo had ik by de bankoverval, die ik in beeld heb ge bracht. veel sensatie kunnen maken. Maar mij ging het om de angst van de mannen, die zoiets nooit eerder hadden gedaan, de relatie tot elkaar en het water, dat in de ketel staat te koken. Heel gewone dingen. Eenvou dige menselijkheid in een gemakke lijk te herkennen situatie. Daar kun nen de bezoekers met meeleven". Litteratuur De kritieken hebben dit uitgangs punt nogal verschillend beoordeeld. „Er zijn er zelfs, die schreeuwen, dat het een schandaal is, dat Kees Brus se zoiets heeft durven maken. Maar men kan van mijn eerste speelfilm toch geen wonderen verwachten? En we mogen niet voorbijgaan aan de moeilijke situatie, waarin de Neder landse speelfilm zich bevindt. Som- film, maar toneel („op dit moment mige critici verwachten van ons al leen litteraire werken, zoals zij van het buitenland gezien hebben. Maar die hebben het grote nadeel, dat er geen mens naar komt kijken. En vaak ook botst deze litteratuur met de dramatische opvattingen, die crea tieve filmers in de praktijk hebben ontwikkeld". Kees Brusse wil ook niet tot het andere uiterste gaan. „Beslist niet. Wij mogen ons niet bepalen tot gewone thrillertjes met veel schieten en een heleboel ka baal. Wij moeten een midden weten te vinden, waarin de menselijkheid voorop staat. Zo mogelijk met een typisch Nederlands accent. Maar in geen geval verhaaltjes in de sfeer, waaraan de Nederlandse speelfilm vroeger ten gronde is ge gaan. Daar wil ik niet aan werken en daarin wil ik ook niet spelen. Daaraan is ook het waanidee te wijten, dat Nederlandse acteurs niet in films kunnen spelen. Larie, maar die verhalen waren niet te spelen. Ik weet best, dat het verhaaltje in „Ker mis" niet groots is. Het is heel ge woon, eenvoudig. Maar speelbaar. Daarom zijn Guido de Moor en Ko van Dijk goede typen geworden. Daarover is iedereen het wel eens. Dat is geen toeval". „En het geluid heb ik gehouden, zoals het volgens mij moet zijn. Iemand, die achterin een straat loopt, kan je niet op dezelfde manier horen als iemand, die in een close-up voor de camera staat. Als er een dronken kerel vooraf voorbij gaat, kan het mij echt niet schelen, dat ik niet precies kan verstaan, wat hij over het mooie weer lalt. Volgens mij is dat een benadering uit een fil mische wereld, die overigens niet overal begrip heeft gevonden. Daar om heb ik met Bert Haanstra ge durende het weekeinde de film nog eens geanalyseerd. Zeker, er zijn fou ten gemaakt, maar we kwamen toch tot de slotsom, dat ik mij niet be hoef te schamen voor mijn filmische eersteling". In 12 films Eersteling op het gebied van de grote speelfilm. Want Kees Brusse „ik heb in zo'n twaalf films gespeeld, ook in het buitenland, daar heb ik veel van geleerd" heeft al twee korte filmpjes gemaakt voor Pro Ju- ventute: „De paraplu" en „Het Ge rucht". Ze draaien nog in vele landen ter wereld. In zeven talen nagesyn chroniseerd of met ondertitels. „Heel simpele menselijkheid in gemakkelijk te herkennen situaties" „De kritieken van deze filmpjes waarover men nu alleen nog maar met lof spreekt, waren na de eerste vertoningen ook niet zo bijster enth ousiast", lacht Kees Brusse. „Aan die filmpjes ben ik heel toevallig be gonnen. Ik heb mij altijd wel voor films geinteresseerd, maar die Pro Juventute-filmpjes heb ik toch al leen maar gemaakt, omdat mijn buurman daar een hoge functie ver vulde". Kees Brusse, die van zijn zestiende jaar af op de planken heeft gestaan en zich een zeer veelzijdig artiest heeft getoond, heeft geen uitgespro ken voorkeur voor een bepaald me dium. Hij is dezer dagen bezeten van Kees Brusse heeft nauwelijks tijd om rustig te ontbijten. Maar Mieke Verstraete zorgt er wel voor, dat haar man aan zijn trek komt. (Foto Leidsch Dagblad) geen vast engagement"), radio en te levisie zijn hem even dierbaar. „Weet u, waarom er een punt achter dat succesvolle Pension Hom meles gezet is? Om precies dezelfde reden: niet litterair genoeg. Annie Schmidt en de artiesten, die er aan meewerkten, kregen dat herhaaldelijk te horen. Waarom dan toch?" Zwaar werk Maar voorlopig dus film voor Kees Brusse. die het filmen overigens zo wel psychisch als fysiek enorm zwaar werk vindt. „Men heeft er geen voor stelling van, wat er in ons land van een filmer geëist wordt. Het is ver schrikkelijk. We hebben dagen ge maakt van half acht 's ochtends tot half vijf 's nachts. En dan de vol gende morgen maar weer op pad. En dan die onverwachte moeilijkheden, die overal en steeds kunnen opduiken. Eén voorbeeldje: we hadden een on geluk geënsceneerd bi) het viaduct in Baarn. Kennelijk zo levensecht, dat er prompt vier auto's op elkaar vlogen. „Trekt u zich er maar niets van aan. Ze behoren op de weg te kijken", zei de politie. Maar we hebben onze spul len toch maar opgepakt en zyn met het gehele gezelschap inclusief 35 man figuratie de polder inge trokken". Deze week gaat het resultaat van deze en véle andere arbeid „Fil men is groepswerk. De regisseur bepaalt sfeer en tekening. Maar niemand van de vele medewerkers kan gemist worden") in twintig Nederlandse plaatsen in circulatie, ook in Leiden. Maar eerst nog de galapremière te Amsterdam in aanwezigheid van Koningin Juliana. „Een grote eer", zegt Kees Brusse. „Maar voor zo veel drukte is mijn film eigenlijk niet geschikt. Dat is mooi voor een nieuw stuk van een wereldvermaard schrijver. Maar mijn film hoort niet thuis in de grootste theaters. In een gezellige bioscoop met gezéllige mensen, daar is hij beter op zijn plaats". „Kermis in de regen" gaat ook naar verschillende festivals. En naar het buitenland. Welke landenf Kees Brusse wil het nog niet zeggen. Het is voor hem en de zijnen te hopen, dat het vruchten zal afwer pen. „Anders: nog een paar films en we wonen ook weer op een flatje", lacht Kees Brusse. Het programma voor de Hoofd en Ov.klasse luidt voor de Leidse ploegen als volgt: Dames: Donderdag, gymnasium: KangeroesRVC 2, 21 uur. Heren: Vrijdag, gymnasium: HVL SOS, 21 uur; zaterdag, Dordrecht: ORAWIPW, 19 uur; Katwijk: KVCPunch, 16.30 uur. PW I kan in Dordrecht ORAWI de voet dwars zetten op zijn weg naar het kampioenschap van de Over gangsklasse A. De blauwwitten zijn zo langzamerhand weer op toeren gekomen en wat dat betekent heeft afgelopen week runner-up Syrèna in Den Haag aan de lijve ondervonden. Na vel eangstige momenten konden de mannen van Piet Kaptein nog een puntenverdeling bewerkstelligen. We verwachten een zware wedstrijd voor PW I, welke echter zeker een gelijk spel voor de Leidenaars kan opleveren. In Katwijk moet KVC het Delftse Punch bedwingen om een theoreti sche kans op een plaats in de hoofd klasse te behouden. Joop Hermans en zijn mannen staan op het ogenblik met 22 punten uit 17 wedstrijden op de derde plaats van de ranglijst. Op de tweede plaats heeft Libanon '50 2 zich genesteld met eveneens 22 pun ten, maar uit 16 wedstrijden. De Li- ba nezen hebben nog een zware te genstander op het programma, n.l. Delta. Er is dus nog van alles mo gelijk als de KVC-ers Punch ten minste bedwingen. Punch is een moeilijke tegenstander. De ene keer is het spel van de studenten vierde- Arsenal ontslaat manager Swindin De Engelse eerste divisie club Ar senal heeft zijn manager George Swindin dinsdag meegedeeld dat zy na afloop van het seizoen geen ge bruik meer wenst te maken van zijn diensten. Swindin heeft Arsenal 22 jaar gediend. Van 1936 tot 1954 als doelman en van 1958 af als mana ger. Van. 1954 tot 1958 was Swindin als trainer-speler aan Peterborough United verbonden. Arsenal dat momenteel de 12de plaats bezet in de eerste divisie, is de 28ste Engelse club, die sinds het begin van het seizoen zijn manager ontslaat. Advertentie Extra bussen. Opgeven donderdag, en vrijdagavond in de kantine. Adspiranten en pupillen bij de Jeugdcommissie. PAARDESPORT Koersen Hilversum afgelast Zeven paarden verzamelden zich gisteravond in de eerste koers onder de hoede van de starter. De lichte sneeuwval scheen geen stagnatie te zullen geven. De neerdwarrelende vlokken werden echter steeds groter en het werd een sneeuwjacht, die de baan in korte tyd onberijdbaar maakte. De koersen werden toen af gelast en de toegangsbewijzen geldig verklaard voor de eerstvolgende meeting te Hilversum. Daar velen hun toegangskaartjes al hadden weggegooid, moesten deze bezoekers dus dubbel teleurgesteld huiswaarts keren DAMMEN Sassenheim klopte Zwammerdam (12-8) De tweede beslissingswedstrijd tus sen Zwammerdam en Sassenheim is geëindigd in een prachtige 128 overwinning voor de Sassenheimers. Bijzonder spannend ging het in deze wedstrijd toe aan de eerste vyf borden, waar talrijke verrassingen vielen. De gedetailleerde uitslagen luiden G. van Muiswinkel (Zwammerdam I):W. T"rom (Sassenheim I) 11; F. ZwaanIJs de Jong 20; P. WortmanJ. van der Poel 02; G. WiemanN. Demmenie 02; A. WortmanW. Pauw 20; W. van klas. de andere keer zyn zy gewoon niet te „bespelen". Een belangrijke wedstrijdeigenschap hebben de stu denten voor op de meeste ploegen: een onverwoestbaar moreel. „Attent blijven" is het devies voor KVC. Prog nose: 31 voor KVC. HVL zal het stuk tegen SOS we worden niet moe het te zeggen alleen redden wanneer het de ge dacht van te moeten winnen, loslaat. Spelen de roodbaadjes zoals verleden vrijdag tegen AMVJ, dan zit er zeker een winstkans in. Jammer overigens dat in de hoofdklasse een punten verdeling niet mogelijk is. HVL zou in dat geval heel wat beter op de ranglijst staan dan nu! Memoreren we even, tegen Libanon'50 (uit), SOS (uit) en Valboval, US, AMVJ en Cito (thuis) ging de wedstrijd met 2—3 verloren, na een voorsprong van 20 of 21. Technisch komen de pupil len van Van der Werff best mee in het hoge milieu, maar tactisch valt er nog wel iets te verbeteren. Varia tie in de aanval is er b.v. niet te be speuren. Prognose: 32 voor SOS. De dames van Kangeroes moeten tegen de RVC-reserves op hun hoede zijn. Het kampioenschap kan Blok keer weliswaar zo goed als niet meer ontgaan, maar men kan nooit weten. Kangeroes heeft als sterk wapen de service, maar dat onderdeel is ook bij de Haags^ dames goed verzorgd. We houden het op 2—2. Edet toiletpapier, het zachtste dat er is! Het beste ook. Gemaakt voor moderne mensen, die gesteld zijn op goede persoonlijke verzorging. Men sen die hygiëne belangrijk vinden. Zo kiezen zij hun toiletartikelen, zo wensen zij ook Edet toiletpapier. Edet uit Zweden, voor moderne Nederlanders die weten hoe het hoort 1 Edet, in wit, rose, geel of groen, bevat ca. 350 vel per rol - bijna 3 x zoveel als een rol gewoon toiletpapier. Edet King Size (alleen in wit) bevat ca. 500 vel per rol - bijna 4 x zoveel als een rol gewoon toiletpapier. (Van onze speciale verslaggever) Praag, dinsdagavond Vijf tot zeshonderd Tsjechen hebben vanavond ruim drie uur lang de venijnige, koude vrieswind ge trotseerd, die sedert vanmorgen over de hoofdstad van de Tsje chische democratische republiek strijkt. De vrouwen, diep weg gedoken in de jassen, de man nen uitkijkend onder de rand van grauw-bruine bontmutsen. Het was slechts een voorproef van wat de deelnemers en deel neemsters aan de wedstrijden om het wereldkampioenschap kunstrijden op de schaats aan geestdrift hier in Praag te wachten staat. Vandaag was de officiële ont vangst door de primaat van Praag. Zeker een uur tevoren dromden de Tsjechen hunkerend samen voor het prachtige oude stadhuis, in de hoop een glimp op te vangen van Sjoukje Dijkstra en om nu eens zelf te aan schouwen hoe de Japanners, de Amerikanen en al die andere gro ten uit de kunstrijsport er nu wer kelijk uitzien. De dagbladen brach ten op de achterpagina's de foto's van alle deelnemers en in radio-uit zendingen was bekendgemaakt, dat Praag de officials en deelnemers een grootse ontvangst bereidde. Wel, de Praagse bevolking heeft ze gezien. Sjoukje Dijkstra schreed omstreeks zes uur als een prinses door een schare geestdriftig applaudisserende Tsjechen. Binnen, in de vele zalen, richtten tientallen foto- en filmca mera's zich op de blonde Amstel- veense. Hymne Vanaf een balkon stortte een or kest de klanken van de speciaal voor deze titelstrijd gecomponeerde hym ne over de honderden genodigden uit. Na de, door tolken in het En gels, Frans, Duits en Russisch ver taalde, redevoering van Praags eer ste burger, sloegen de klanken van de met bravoure geblazen hymne wederom kapot tegen de wanden van de met kostbare schilderijen be hangen ontvangstzaal. Daarna haastte de Zwitserse trainer Arnold Gerschwiler zich een glas jus d'oran- ge te bemachtigen voor zyn pupil Grote geestdrift in Praag VeenJ. Couvee 1—1; G. van EistSjoukje Dijkstra en vijf minuten la- P. Krom 11; H. ZwaanA. Lange laan 0—2; M. BroereJ. Dreef 02; T. ZwaanA. Wijnhout 11. Totaal 9—12. Zwammerdam en Zegveld zullen nu moeten uitmaken wie volgend seizoen in de overgangsklasse mag uitkomen. ter bracht hij haar een uitgeholde sinaasappel, gevuld met room. Le pelend van de room liet Sjoukje ge laten alle vragen van de journalis ten over zich heengaan. Vooral de Amerikanen lieten niet na Sjoukje te belagen met hun vragen. Het is immers duidelijk: Amerika ziet in de Europese kampioene de enige werkelijke concurrente, die mogelijk Barbara-Ann Pursley-Roles van de wereldtitel kan afhouden. Sjoukje heeft vanavond haar training over geslagen. Om negen uur verdween zij van de ontvangst, om in hotel International haar bed op te zoeken. Alle deelnemers en deelneemsters zijn nu gearriveerd. Als laatste kwam vanavond de Noorse Karin Dehle in Praag aan. Voor het eerst sedert vele jaren ziet men op de deelnemerslijst van de paren de namen van het West- duitse duo Rita Blumenberg en Wer ner Mensching niet terug. Zij heb ben zich vandaag officieel laten schrappen. Na het echec van Ge- nève, waar Mensching driemaal bij een sprong ten val kwam en waar door de Westduitsers naar de negen de plaats zakten, hebben zy beslo ten over te gaan naar de ryen der professionals. Waarschijnlijk zullen beiden aangesteld worden als trai ner, hoewel ook enkele directies van ijsrevues belangstelling hebben voor dit innemende, charmante paar. Uitverkocht In heel Praag is geen kaartje meer te krijgen. Iedere avond zullen 18.000 toeschouwers in de enorme ijshal men kan gerust spreken van een ijspalies geboeid kijken naar de prestaties van de beste kunstrijders ter wereld. En één van hen is Sjoukje Dykstra, de 20-jarige dok tersdochter uit Amstelveen, van wie 90 procent van de journalisten ver wacht dat zij wereldkampioene zal worden. De overige 10 procent houdt het op Barbara-Ann Pusley-Roles. IJSHOCKEY Ned. ijshockeyteam verloor met 12—1 In poule A van het toernooi om de wereld- en Europese ijshockeytitels in Colorado Springs heeft Zweden een 53 overwinning behaald op Ca nada, met de Zweedse ploeg favoriet voor de titel. Het Nederlandse team kreeg in poule B zijn eerste neder laag van dit toernooi te slikken. Met 121 gingen onze landgenoten tegen Oostenrijk ten onder. De uitslagen van de dinsdag ge speelde wedstrijden luiden: POULE A: Zweden—Canada 53 (2—0, 2—1, 12), Verenigde StatenWest Duits land 8—4 (3—2, 4—1, 1—1). POULE B: Oostenrijk—Nederland 12—1 (6—0, 3—1, 3—0), Frankrijk—Australië 13—1 (6—0, 5—0, 2—1). Huisman speelt in Ter Aar De heer L. K. v. d. Vlist, voorzit ter van de LDDB en LDV zal van avond om 8 uur in zaal Blom (v/h Van Acker) te Aardam een grote propaganda-avond bij de damclub „Nooit Gedacht" openen. De Leidse eindspelcomponist Jos Mertens zal op deze avond een aan tal rperkwaard'ge standen uitwerken, die de grote gecompliceerdheid van het spel aantonen. De oudkampioen- van Nederland Wim Heemskerk geeft daarna een simultaanséance voor een onbeperkt aantal borden. Iedere damliefhebber, die een dambord tot zijn beschikking heeft kan zyn krachten met Huisman meten. HENGELSPORT Viscollege „De Zinker" hield een wedstrijd in het Oegstgeesterkanaal, ter hoogte van Rijnsburg. Uitslag: Chr. Joh. de Wit 19 stuks 1015 gram; J. van Gent, 11 stuks, 750 gram (grootste bliek 310 mm); W. de Wit jr. 310 gram; P. Willemse 255 gram; H. van der Leek 240 gram; B. Krom hout (grootste voorn 235 mm) 230 gram; Andr. v. d. Blom 215 gram; S. Tegelaar 160 gram; C. Willemse 150 gram; W. de Wit sr. 140 gram. Advertentie WIN IN FEBRUARI, MAART EN APRIL TERUG OP UW VESPA SCOOTER Wees erbij vóór 15 april! Vraag wed strijdformulier bij de Vespa- dealer IMPORTEURS: IMPORT "NEGA" N.V. G.AM. j N.V. NEDESPA Rotterdam Soerweg 25 I Roermond Telefoon 176600 Telefoon 4354 Overal dealen in timen- en Buitenland RUIM TWEE MILJOEN OP DE WEG! VESPA-DEALER voor Leiden en omstreken HOGEWOERD 66—68

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 13