14 FA f is g'J ie 17 VOORJAARSBEURS BOUW- EN TRANSPORTBEURS Mr. Luns in Den Haag Filiale Interscliolair Muziekconcours De rechtsbescherming tegen de overheid HARTLIEB WORDT OVERGEPLAATST Maakte omweg over Düsseldorf Amerika herhaalt poging tot naaldjesgordel in de ruimte Zeer vele hoge prestaties Meer waarborgen noodzakelijk Oostduitse landbouw nog meer aan banden Opgericht 1 maart 1860 Maandag 12 maart 1962 Vierde blad no. 30601 Getp^OO DINSDAG MAANDAG van 9-1B uur Toegangsprijs maart MAART WOENSDAG DONDERDAGSS VRIJDAG W ZATERDAG MAART MAART M 11 W MAART MAART Vredenburg en Croeselaan: Artikelen voor huishoudelijk en persoonlijk gebruik. Croeselaan: Bouw- en Intern transport - Uitrustingen voor Industrie en openbare diensten. (Van onze Haagse correspondent) Gistermiddag omstreeks kwart over drie is minister Luns in Den Haag gearriveerd. Hij was met een taxi uit Düsseldorf ge komen. waarheen het KLM-vliegtuig. dat hem naar Schiphol zou brengen door de dikke mist, die bovfn dat vliegveld hing. was uitgeweken. Een uur lang heeft het KLM-vliegtuig rond Schiphol gevlogen, voor de gezagvoerder besloot koers te zetten naar Düsseldorf. De Japanse ambassadeur, de heer Miyazaki, die zich naar Schiphol had begeven, vertrok per auto naar zijn residentie. Anders was het met de journalis ten, die zich naar Den Haag spoed den, om minister Luns bij zijn woning aan het Plein 1813 op te wachten. Toen minister Luns daar om drie uur aankwam hij was eerst om kwart over twaalf uit Düsseldorf vertrokken wilde hij direct zijn woning binnengaan. Toen hij echter de wachtende journalisten zag, was hij zo vr iendelijk nog even terug te komen. Hij zei: „Heren, ik heb niets te zeggen. Overigens zult U begrijpen, dat ik na 36 uur in het vliegtuig te hebben gezeten, behoef te heb om te gaan slapen. Ik zie U in de komende dagen wel weer". Waarop een der journalisten de minister een hartelijk „welterusten" wenste, welke wens de minister glimlachend in ontvangst nam. Gevangenen in Djakarta De 52 Indonesiërs die bij het tref- f»" in de wateren bij Nieuw-Guinea gehangen waren genomen, zijn giste ren in Djakarta aangekomen. Toen zy uit het vliegtuig stapten dat hen van Singapore naar Indonesië bracht, werden zij door een grote menigte begroet. Toen zij per bus naar het versierde marinehoofdkwartier reden riepen de talrijke aanwezigen anti- Nederlandse leuzen. De staf-chef, ad miraal R. E. Martadinata, sprak de bemanning van de gezonken motor torpedoboot „Matjan Toetoel" toe. De staf-chef verzocht een minuut stilte om degenen te herdenken die tijdens de actie zijn omgekomen. Soekarno naar Bali President Soekarno is gisteren voor een korte rustpoos naar Bali vertrok ken. Hij heeft influenza gehad. Dr. Hatta in Duitsland Dr. Moh. Hatta, de voormalige vice- president van Indonesië, is zaterdag per vliegtuig in Düsseldorf aange komen voor een particulier bezoek aan West-Duitsland. Hatta werd op het vliegveld ver welkomd door de Indonesische am bassadeur in Bonn, dr. Loekman Ha- kim. Zij vertrokken vervolgens naar de ambtswoning van de ambassadeur in Königswinter, bij Bonn. Dr. Hatta kwam uit Wenen, waar hij een internationale conferentie over culturele zaken heeft bijgewoond. I Over zijn opvatting inzake de kwestie-Nieuw-Guinea heeft dr. Hat ta verklaard: „Ik geloof in een vreed zame oplossing, mits de Nederlandse regering over het prestige-standpunt heen kan stappen. Daar Nederland al van plan is de soevereiniteit over West-Irian over te dragen name lijk aan de V.N. is de kwestie van de overdracht naar mijn mening al gemakkelijk geworden. Het zou juister zijn ze aan Indonesië over te dragen". Een woordvoerder van de Indonesi sche ambassade in Bonn heeft op te lefonische vragen geantwoord, niets af te weten van enig verband tussen dr. Hatta's bezoek aan West-Duits land en eventuele Nederlands-Indo nesische besprekingen, over Nieuw- Guinea. De Indonesische woordvoerder zei. dat de komst van dr. Hatta een par ticulier bezoek is aan de Indonesi sche ambassadeur. Voor zover de woordvoerder wist, zou dr. Hatta geen besprekingen voeren over een Neder lands-Indonesische samenkomst. De woordvoerder deelde mee. dat dr. Hatta 15 maart uit West-Duits land naar India zal vertrekken, ge volg gevend aan een uitnodiging van premier Nehroe van India. Wenst Rusland vreedzame regeling? Welingelichte zegslieden hebben te Washington verklaard dat Rusland bedekt de wens te kennen heeft ge geven dat het geschil tussen Indone sië en Nederland over Westelijk Nieuw-Guinea op vreedzame wyzezal worden geregeld. Volgens de zegslie den heeft Rusland, ondanks zijn steun aan de Indonesische eisen en zyn belofte voor wapenleveranties ter waarde van vier miljard dollar, ach ter de schermen op de regering-Soe karno een matigende invloed uitge oefend. De zegslieden achten het niet on mogelijk dat de Russen bang zijn dat communistisch China uit een even tueel gewapend conflict tussen Ne derland en Indonesië als de grote overwinnaar tevoorschijn zal komen. Men meent voorts dat Soekarno een oorlog om Westelijk Nieuw-Gui nea blijkbaar eveneens wil vermijden, zij het om geheel andere redenen. Zij wijzen erop dat de Indonesische premier ervan doordrongen is, dat hij de grote mogendheden door een ge wapend conflict om het omstreden gebied zal dwingen partij te kiezen. Het Westen zou dan waarschijnlijk Nederland steunen, waarop de com munistische landen Soekarno hun hulp zouden aanbieden. Soekarno zou dit communistische aanbod moeilijk, zo niet onmogelijk, kunnen weigeren en zich op deze wijze onherroepelijk aan de zijde van „sikkel en hamer" scharen. Dit nu zou Soekarno willen vermij den omdat hij de mogelijkheid zou verliezen om zowel van de oostelijke- als van de westelijke buitenlandse hulo gebruik te kunnen maken. De zegslieden menen dat een en ander de kans op een vreedzame be slechting van het geschil vergroot. Voorjaarsbeurs vandaag geopend Grootste ooit gehouden Zonder enig officieel vertoon is vanmorgen in Utrecht de 78ste internationale Jaarbeurs geopend. Deze beurs is de grootste die ooit in ons land gehouden is. Op meer dan 80.000 vierkante meter exposeren 3330 firma's uit 27 landen. Ondanks protest van astronomen Eerste poging faalde door technische fout De Verenigde Staten zullen dit jaar de omstreden poging tot het brengen van een gordel van naald jes in de ruimte om de aarde her halen. Veel bu'tenlandse geleerden waren fel gekant tegen de poging die Ruim 43000 vierkante meter wordt op 21 oktober 1961 is genomen, en die in beslag genomen door de bouw transportbeurs. Werktuigen en mate rieel voor bouw en transport worden hier voor het merendeel door West- Duitsland gebracht. Daarna volgen o.m.: Nederland, Engeland, de V.S., België, Denemarken, Frankrijk en Italië. In de afdeling bouwmaterialen is Nederland de grootste exposant. Ook hier echter zijn tal van buitenlandse inzendingen. Men verwacht voor deze beurs grote belangstelling vooral van bui tenlandse zijde. Reeds om acht uur vanochtend voerden treinen, bussen en auto's honderden Jaarbeursbe zoekers aan. mislukte. Volgens hen wordt het as tronomisch onderzoek erdoor bedreigd en levert het zelfs gevaar op voor de komende ruimtevaart. Een spe ciale groep van de presidentiële ad viescommissie in Washington ver klaarde echter dat er geen gevaar zal ontstaan. De Amerkaan.se nationale Akade- mie van Wetenschappen heeft zon dagavond de Internationale Astrono mische Unie van haar voornemen tot herhal nc van de proef op de hoogte gesteld. Bij de komende lancering zal voorkomen werden dat de bijna on zichtbaar durne metalen „dipolen" worden uitgeworpen wanneer geen bruikbare baan wordt bereikt. (Van onze correspondent) Het koor van het christelijk streeklyceüm ..Buitenveldert" te Amstelveen heeft zaterdag de finale van het interscholair muziek concours, die in de Singerzaal te Laren werd gehouden, gewon nen. Het koor had bijzonder veel succes met een uitvoering van de kantate ,,A negro goes to school'' van Ign^ce Lilien. Het koor stond onder leiding van de concertzanger Reinhardt van In een rapport zegt de academie dat by dc vorige poging door een mechanische fout het pekket met 350 nrljoen naaldjes werd uitgesto ten zonder de wenteling die nodig was om de naaldjes los te maken en te verspreiden. Zij blyven in vijf of zes kleine klompjes aaneenklitten, die verscheidene maanden lang door radar zyn waargenomen. Volgens het rapport is het „buiten gewoon onwaarschijnlijk dat deze tamelijk grote s'ukkrn, waar:.n het pakket uiteenviel, ooit een wolk of gordel zullen vormen". Doel van de proef is vast te stel len of het mogelijk is radiobood schappen door weerkaatsing van de dunne naaldjesgordel, die op enige duizenden kilometers boven de aarde moet komen, over zeer lange af standen te verzenden. Het aantal naaldjes bij de nieuwe proef zal minder dan 250 miljoen zijn. Randwijk. De voorzitter van de jury, de heer Ru Sevenhuizen, wees erop, dat bij deze uitvoering uiteraard andere emoties dan alleen muzikale ook een rol hadden gespeeld. De jury bleek zeer tevreden over het algemeen peil van hetgeen op deze laatste middag gepresteerd werd. Trouwens, alle voorafgaande ronden, zelfs 24 in ge tal met in totaal 63 deelnemende scholen, hadden aan de hoogste ver wachtingen voldaan. De heer Seven huizen meende, dat dit een goed uit zicht biedt voor het Nederlandse muziekleven van bijvoorbeeld over 10 of 20 jaar. De jury bestond, naast OOSTDUITSERS schieten op een Britse auto (Van onze correspondent in Bonn) In de nacht van zaterdag op zon dag hebben Oostduitse politieman nen bü de grens tussen West-BerRjn en Oost-Duitsland het vuur geopend op een auto van de Britse militaire missie in Potsdam. De bestuurder van de auto werd door een schot in de maagstreek gewond en in het zieken huis geopereerd. Twee leden van de militaire missie, die achterin de auto zaten, liepen geen verwondingen op. De chef vmi de Britse militaire mis sie heeft gisteren contact opgenomen met de leider van de Russische missie. Hy protesteerde tegen het gebeurde en wees erop, dat geen enkele aanlei ding had bestaan voor het schieten van de Volkspolitie. Van Russische zyae werd hierop meegedeeld dat men het incident betreurde. Eerder was gisteren door de Oost duitsers gezegd, dat de schoten op de auto gelost waren, nadat de bestuur der geen gevolg had gegeven aan een sein tot stoppen, dat met rode lich ten was gegeven. De drie Westelüke geallieerden hebben besloten geen nieuws meer te verstrekken over incidenten met Rus sische vliegtuigen en andere activi teit in de luchtcorridords naar Ber- lijn, zo wordt van geallieerde züde vernomen. Nog twee doden door pokken in zuid-WALES In Zuid-Wales zijn gisteren twee mensen aan pokken overleden. In Rhondda Valley zijn in het geheel elf mensen In ziekenhuizen opgeno men, omdat zij vermoedelijk met de ziekte besmet zijn. Het zoeken naar mogelijke andere verdachte gevallen duurt voort. In Zuid-Wales zijn de laatste weken honderdduizend men sen tegen pokken ingeënt. Brazzaville, de hoofdstad van voormalig Frans Kongo, ls besmet gebied verklaard. Er zijn verscheide ne gevallen van de ziekte gerappor teerd. De internationale luchthaven valt buiten het besmet verklaarde ge bied. Spaanse miljardair March overleden De Spaanse miljardair Juan March, generaal Franco's belangrijk ste geldschieter tijdens de burgeroor log, is zaterdag op 81-jarige leeftijd in Madrid overleden. March was de rijkste man van Spanje. Newlyn in Engeland is on langs getroffen door een over stroming. De Marine heeft de huizen na het terugvallen van het water drooggeblazen met compressors, die warme lucht door de woningen persten. BElASTINGCONCESSiES MONACO BEDREIGD In Parijs beginnen morgen bespre kingen tussen Frankrijk en Monaco. Naar verluidt zou Frankrijk van plan zijn te vragen een einde te ma ken aan de belastingconcessies, die het vorstendom geniet. In Monaco bestaan geen directe inkomstenbelas ting, geen vennootschapsbelasting en geen successierechten. De Franse autoriteiten zijn van oordeel, dat een fundamenteel ver schil op belastinggebied tussen Frankrijk en Monaco niet te recht vaardigen is binnen het raam van de Europese gemeenschappelijke markt. Vorige maand ontstond een con flict tussen de twee landen, doordat Prins Rainier zijn minister van staat. Emile Pelletier, die door Frankrijk was „uitgeleend", ontsloeg naar aan leiding van een meningverschil op fi nancieel gebied. de heer Sevenhuizen. uit de heren Max Vredenburg en J. Thijssens. Tweede werd het Hilversumse nieuwe lyceum, waarvoor de scho- ltercellist Christaan Norde, aan de vleugel begeleid door Freek de Vos. een cello-sonate van Willem de Fesch op bijzonder muzikale wijze uitvoerde. Van de jury kreeg deze solist, evenals de jonge bariton Loek Krassenburg uit Leiden, de pluim, dat hy wel een bijzondere moed had weten op te brengen, om het in zijn eentje voor zijn school op te nemen •tegen grote koren en orkesten. De derde prijs was voor het meis jeskoor van de kweekschool Marien- burg uit Den Bosch. Dit koor bleek onder leiding te staan van een me de-scholiere, Ton Jansen, die op bij zonder bezielende wijze haar inten ties op haar koor wist over te bren gen. De vier andere finalisten waren de christelijke kweekschool uit Lel den, de bisschoppelijke kweekschool uit Oudenbosch, het nieuwe lyceum uil Heerenveen en het gemeentelijk Lyceum uit Emmen. De laatste school werd nog speciaal genoemd, omdat zij met een compleet harmonie-or kest voor de dag kwam: een wel zeer unieke prestatie voor een school. De eerste prys bestond uit een ge luidsprojector, de tweede uit een schooltelevisietoestel en de laatste uit een radio-grammofooncombina tie voor de school. Gezien de hoge al gemene prestaties werd echter te elf der ure nog besloten ook de vier an dere finalisten een prijs toe te ken nen: een transistorradiotoestel. De jury-voorzitter legde er de na druk op, dat men dit niet als een troostprijs moest beschouwen, maar als een prüs die vokomen verdiend werd. Bovendien kregen alle deelnemen de scholieren nog een aardig gram mofoonplaat als herinnering aan dit concours. De voorzitter van de Stich ting, de heer Pi. Scheffer, heeft alle medewerkenden aan dit concours bijzonder hartelijk dank gezegd. In het bijzonder richtte hU zich nog tot twee officiële Belgische gasten, die speciaal waren overgekomen om dit alles mee te maken. Wellicht kan hieruit nog een uitgroei van het in- terscholaire concours in Beneluxver- band te voorschyn komen. Aan de eersteprijswinnaars werd ook nog toegekend de dit jaar in gestelde en dus voor het eerst toe gekende speciale prils van de vereni ging „Jeugd en Muziek. De jury voorzitter herinnerde er tenslotte nog aan, dat het Buitenveldert-lyceum onlangs door een ernstige brand werd getroffen. De nu gewonnen ge luidsprojector kan een begin vormen voor een geheel nieuw Instrumenta rium. De AVRO zal in haar programma „Op de jonge golf", a.s. woensdag middag tussen half zes en zes uur, een gedeelte van de finale uitzen den. Lanceerbasis door storm beschadigd Een woordvoerder van de officiële Amerikaanse organisatie voor de lucht- en ruimtevaart NASA heeft op het ter hoogte van de Amerikaan se staat Virginia gelegen eiland Wal lops verklaard dat de aldaar gelegen lanceerbasis als gevolg van schade, die werd aangericht door de storm welke dinsdag jl. de Amerikaanse oostkust heeft geteisterd, gedurende verscheidene weken niet zal kunnen worden gebruikt. De woordvoerder zei, dat de basis veel van de storm te lüden heeft gehad. Bepaalde Installaties hebben meer dan twaalf uur onder een me ter water gestaan. Verscheidene voorgenomen lanceringen zullen wor den uitgesteld. Communicatie via satellieten De Amerikaanse onder-staatssecre taris van Buitenlandse Zaken. Gard ner, heeft in een toespraak te Washington de oprichting van een internationaal lichaam voor tele communicatie via satellieten voorge steld. Gardner verklaarde dat „bin nen één twee jaar" de televisie kijkers in Europa de debatten in de Verenigde NaAies op hun scherm zullen kunnen volgen. Hij voorspelde, dat het eens mogelijk zal zijn tele foongesprekken met landen aan de andere kant van de wereld te voeren tegen een tarief dat men thans be taalt voor een gesprek met een na burige gtad. Hij beklemtoonde de noodzaak van internationale samen werking op heit gebied van het vreed zaam gebruik van de ruimte en noemde deze samenwerking zowel voor de Sowjet-Ursie als voor de V.S. van nationaal belang. Een wereldomvattend systeem van radiografische, telefonische, radio- telefonische en televisie-verbindingen zou, volgens Gardner in 1970 gereed moeten zijn. De kosten hiervan wer den door hem geschat on ruim twee honderd miljoen dollar. Met behulp van satellieten zullen de verbindin gen veel eenvoudiger zün en er zul len twintig maal meer gesprekken tegeiyk mogelijk zijn dan via de hui dige transatlantische kabels, aldus Gardner. Hogere tarweprijs De tarweconferentie van de Ver enigde Naties is zaterdag in Genève geëindigd. Men is overeengekomen de tarweprijs met twaalf en een halve dollarcent per bushel te verhogen. De tegenwoordige minimumprijs van 150 cents per bushel wordt 162*4 cents en de maximumprijs van 190 cents wordt vertioogd tot 202% cents per bushel. De ontwerpovereenkomst zal nu worden voorgelegd aan de regeringen van de ongeveer 60 landen die aan de conferentie hebben deelgenomen. Af gevaardigden verwachten, dat het akkoord op 1 augustus van kracht zal kunnen worden. Het zal gelden voor een periode van drie jaar. V.S.-hulp Latijns-Amerika al 11/4 miljard dollar Het Amerikaanse bureau voor in ternationale ontwikkeling heeft zon dag in Washington bekendgemaakt, dat de Verenigde Staten in het kader van het bijstandsprogram voor ont wikkeling van Latijns-Amerikaanse landen sedert maart 1961 meer dan één en een kwart miljard dollar heb ben toegewezen. De VS. hadden vorig jaar toegezegd een miljard dollar be schikbaar te zullen stellen voor het eerste jaar van dit tienjarenprogram. (Van onze parlementaire redacteur) Prof. mr. C, H. F. Polak, hoogleraar te Leiden, en mr. dr. C. Berkhouwer, lid der Tweede Kamer, hebben zaterdag op de jaarvergadering van de WD te Leeuwarden gesproken over het onderwerp „rechtsbescherming tegen de overheid". Prof. Polak meende dat deze rechtsbescherming nog voor uit- breidine vatbaar is. De burger wordt beschermd door een onafhankelijke rechtspraak en verder heeft hy o.m. de mogelykheld zich per verzoekschrift te richten tot de Staten-Generaal. Er blyven echter wensen bestaan, te meer nu de moderne overheid zo zeer in het leven van elke burger ingrypt. Wie macht heeft kan daarvan misbruik maken. Er kunnen gevallen zün waarin een burger klachten heeft over laakbaar gedrag van overheidszyde, zonder dat voor deze klachten een bevredigende procedure bestaat. Prof. Polak vond de behandeling van verzoekschriften door het parle ment niet geheel bevredigend. Per jaar komen ongeveer 300 verzoek schriften binnen. Slechts in 4 èi 5 van de gevallen heeft de adressant succes. Prof. Polak achtte het ge wenst, dat een zelfstandige figuur met het onderzoek van klachten wordt belast. In de Scandinavische landen bestaat daarvoor de „ombuds man", een jurist van erkend gezag, door het parlement benoemd. Wat ons land betreft dacht prof. Polak aan een „procureur der Staten- Generaal", die klachten over onjuist overheidsgedrag zelfstandig zou moe ten onderzoeken en daarover schrif telijk verslag aan de Kamer zou moeten uitbrengen Hierdoor zou kun nen worden voorkomen dat vele ge ruchten en zg. schandalen de sfeer bederven. Volgens prof. Polak is het de taak van de moderne liberalen, meer Na kritiek op Krolt Dr. Wilhelm Hartlieb, West duits ambassaderaad in Moskou, wordt naar het ministerie van Buitenlandse Zaken in Bonn overgeplaatst omdat hij zijn ambassadeur, dr. Hans Kroll, in het openbaar heeft gekritiseerd, zo is officieel in Bonn meege deeld. Nadat dr. Kroll naar Bonn was ontboden om een verklaring te geven voor de persberichten dat hy een ak koord tot elke prüs met de Sowjet- Unie zou voorstaan heeft dr. Hartlieb tegenover verslaggevers verklaard, dat Krolis standpunt op het gebied der Oosteuropese zaken „een illusie" is. Bondskanselier Adenauer heeft tot nog toe dr. Kroll niet ontvangen. Hy schijnt zich van de affaire te willen distantiëren. Volgens diplomatieke waarnemers moet de gedane aankondiging om trent Krolls overplaatsing gezien worden als een aanwyzing vanwege de kanselier dat, ofschoon Kroll moet heengaan, de politiek van een vrien delijke houding tegenover Moskou niet noodzakelijkerwijze verandering behoeft te ondergaan. De reden dat Kroll ondanks alles, voor enige tijd naar Moskou terug keert, aldus onze correspondent in Bonn, ligt in Adenauers vrees met een ontslag aan de dynamische, by de Russen zo goed aangeschreven Kroll zowel vriend als vijand voor het hoofd te stoten. Bekend is Im mers. dat de punten, waarover Kroll met de Russen een gesprek mogelijk acht. ook door de Amerikanen en de Britten overwogen zyn. Voorts is het regelrechte contact, waarvoor ambassadeur Kroll pielt, in overeenstemming met de opvattingen in Washington en Londen, dat di recte gesprekken tussen Bonn en Moskou veel van de Duitse problemen tot opheldering zouden kunnen bren gen. Met een ontslag aan Kroll zou Adenauer tegenover de Angelsaksi sche bondgenoten dus geen goed fi guur hebben geslagen. Nog veel min der zouden verder de Russen het verdwynen van Kroll hebben gewaar deerd. Chroesjtsjow schynt persoon- lyk met de rondborstige Hans, die uiterlijk wel wat van de dikke eerste Russische burger weg heeft, veel op te hebben. naar Bonn terugkeert. Deze gang van zaken mag een Pyrrhus-overwinning voor Kroll zün, een soort overwinning is het toch zeker dat hy naar Mos kou terugkeert ondanks de grote an tipathie, die men jegens hem in zijn ministerie koestert en ondanks de hele Intrige, die tegen hem was aan gespannen. Een driedaags Oostduits land- bouwcongres is zondag in Maagden burg geëindigd. Volgens het Oost duitse persbureau ADN hechtten de tweeduizend afgevaardigden hun goedkeuring aan de door partyieider Ulbricht voorgestelde veranderingen in de collectieve landbouw. De aan bevelingen van het congres zullen worden voorgelegd aan het Oostduit se kabinet. Waarnemers menen dat de voor stellen van het congres een ver scherping van het systeem voor de besturing van collectieve landbouw- bedrüven inhouden en een verdere beperking van de hoeveelheid land en vee, dat de Oostduitse boeren mo gen bezitten. Het congres keurde voorts een voorstel van Ulbrioht goed om voort aan uitsluitend vertegenwoordigers van de communistische party lei dinggevende posten ln de landbouw te doen bezetten. Tot dusver werden deze functies ook door vertegenwoor digers van andere partyen bekleed. Tussenweg Men heeft nu oon tussenweg ge vonden Kro' wel terug naar Moskou, waai' iiy gedurende de ko- ■uende maanden v n Oost-West over leg nog belangrijk werk kan doen Z(jn persoonlijke positie is echter al bij voorbaat beperkt door het nu al- Nieuwe woningen in januari In januari 1962 zün volgens gege vens van het Centraal Bureau voor de Statistiek, 4.882 nieuwe woningen gereed gekomen. In januari 1961 werden 5.537 woningen opgeleverd. Van de in januari 1962 gebouwde woningen werden er 383 uitgevoerd in systeembouw. Sedert de bevrüding zün nu ln to taal 940.611 nieuwe woningen ge bouwd. In Januari 1962 werden 6.641 wo- ningen in aanbouw genomen (Januari 1961: 7.626). Daar het aantal wonin gen met de bouw waarmee in januari werd begonnen, groter was dan het aantal gereedgekomen woningen rechtswaarborgen aan de „welvaarts staat" te geven. Mr. Berkhouwer ves tigde vooral de aandacht op moge lijke onhjliykheden in de praktijk, by woonruimtevordering. Volgens hem zün er vooral in kleine plaatsen machthebbers die hiermee kleine veten uitvechten. By de discussie zei mr. H. van Riel, ondervoorzitter van de party, dat veel conflicten tussen overheid en burger in de psychologische sfeer liggen. Er bestaat een toenemende neiging tot kritiek op de overheid, die in onze gemeenschap zwaar is belast. De rechtsbescherming zou die gevallen moeten betreffen waarin een burger in algemeen menselyk opzicht onrecht heeft ondervonden. KLM: vijfde in wereldluchtvaart De internationale Organisatie voor de Burgerluchtvaart (O.A.C.I.) heeft een overzicht gepubliceerd van de belangrijkheid der aangesloten lucht- vaartmaatschappüen. gerangschikt naar het aantal passagiers-kilometers in 1961, d.w.z. het aantal vervoerde passagiers, vermenigvuldigd met de door hen afgelegde kilometers Van de dertig landen, waarvoor dit over zicht geldt, nemen de Verenigde Sta ten de eerste plaats in met 13.955.390.000 km. (bijna 14 miljard), gevolgd door Engeland (7.003.725.000 km.). Frankrijk (3.226.795.000 km en Canada <1.953.645.000 km.). Neder land staat als vyfde op de ranglijst van dertig landen en dus vóór West- Duitsland (tiende plaats), Zwitser land (13) en België (14). Aanval op politie Een menigte van 500 godsdienstige fanatici ln Bnei Brak, een plaats dichtby Tel Avlv, heeft zondag de politie aangevallen om te verhinde ren dat het lijk van een man, die op straat was ineengezakt en over leden naar de Ujkschouwer werd ge bracht. De menigte viel de politie aan met stenen en ijzeren staven. Zeven po litiemannen werden gewond, van wie een ernstig, terwyi enkele politiewa gens werden vernield, voordat het lijk van de man, zes uur na zijn dood, kon worden weggevoerd. De aanvallers zün van mening, dat een lükschouwing ln strijd is met de Joodse godsdienstwetten. Russische theologen in ons land Aartsbisschop Johan, exarch van het patriarchaat van Moskou, en professor Sjesjkin van de theologi sche academie in Leningrad heb ben tydens een dit weekeinde ge houden conferentie ongeveer vyftig Nederlanders een en ander verteld over het leven en de theologie van de Russisch Orthodoxe Kerk. De conferentie is gehouden in het cen trum van „Kerk en Wereld" te Drie bergen. Behalve de exarch en prof, Sjesjkin waren de Tsjechische pre dikanten ds. Ondra en ds. Ondreje- witsj en de secretaris van de exarch, mr. Klapowski, de gasten van de Ne derlanders. De conferentie kan wor den gezien als een eerste voortzet ting van de gesprekken tussen Oost en West, die zijn begonnen tydens de vredesconferentie van Praag. Het ligt in de bedoeling van de Russen po\ andere landen ln West-Europa te bezoeken. Aartsbisschop Johan wekte de conferentiegangers en via hen alle christenen in Oost en West op de ko mende conferentie van de achttien landen ln Genève te steunen op alle wyze, waarop hun dat mogeiyk ls. Nieuwe uitgaven Een vreemdeling klopt aan. door M. Hay ley Bell. ültg.: De Tijdstroom, Lochem Vlucht, door N. Funke-Bordewljk. Ultg.: NIJgh en Van Dltmar, Den Haaa. Tot de tanden gewapend weerloos. Gedichten van W. Gjjsen. Ultg. Nijgh om bekende feit, dat hij in de herfst die maand. aaxlMl KCl CCULCAUlllCU WUlllllKCll, steeg het aantal in aanbouw Minde KMrt roï ™!?flêk N%erland. doo, drs. H. G. Leln. Ultg.: J. H. Kok. wkny. woningen tot 110.588 op het eind van I

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 7