Levensomstandigheden belangrijker dan prijs E.E.G.-invloed is moeilijk te bewijzen Siertn ineen 1 rum in Boskoop uitgebreid BEURS VAN AMSTERDAM LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 12 MAAKT 1962 De consument en de Euromarkt (II) [Van een speciale medewerker) Nuchtere zakenlieden voorspelden al in 1958 dat de Euromarkt voor Nederland eerder stijgende dan dalende prijzen te zien zou geven, gezien het prijspeil en de levensstandaard bij de partners. Daar de Nederlandse douanetarieven niet aan de hoge kant waren zou het effect van de verlaging der invoerrechten tel kens slechts 10% op de eindprijs zo goed als nul zijn. Boven dien waren er niet alleen importeurs die het voordelig verschil in eigen zak staken, maar ook buitenlandse handelaren die de prijzen verhoogden en een Nederlandse regering die soms de invoer rechten door accijnzen verving. De prijsontwikkeling van tal van artikelen is in de praktijk onmogelijk te volgen. De toegevoegde waarde voornamelijk lonen is dikwijls veel j hoger dan de uit het buitenland in- gevoerde grondstof. Tegenover de verlagingen voor Euromarktproduk- ten staan dan weer sinds verleden Jaar verhogingen voor de artikelen uit de zogenoemde „derde landen". En daar Nederland slechts met twee van de vijf EEG-partners intensief handel dreef en voor het overige voornamelijk op de Engelssprekende gebieden was aangewezen, pakt dat niet voordelig voor ons uit. Men denke slechts aan de tabak, die in de Benelux met 7,2 was belast, maar nu zeker naar 24 zal gaan. In dit geval heeft de regering de gevolgen van de eerste étappe der verhoging door accijnsverlaging ver zacht. Spectaculaire prijsverlagingen zijn tot nu toe alleen in de automo bielbranche voorgekomen, maar voor de meeste Nederlanders heeft dat slechts geringe praktische betekenis. Bovendien is die ontwikkeling min der een gevolg van de verlaging der tolmuren dan van de verscherpte concurrentie: ook de Engelse auto's zijn goedkoper geworden iets derge lijks kan gezegd worden van de far maceutische artikelen en van de 6choenen. Niet zelden gebeurt het dat een verlaging uit hoofde van de EEG te niet wordt gedaan door een verho ging tengevolge van andere oorzaken. Zo verlaagde een grote Duitse speel goedfabriek in september van het vo- rig jaar zijn prijzen met 11 tot 12 op grond van de lagere invoerrech ten. Maar op 1 januari was die pret alweer voorbij, omdat de hele verla ging werd opgeslokt door de loon stijgingen in Duitsland. Onder druk Minister De Pous heeft in novem ber van het afgelopen jaar de im porteurs onder druk gezet om de con sument toch nog iets te laten mer ken van de nu tot 40 opgeklom men verlaging der douanetarieven, waarbjj dan nog de revaluatie van de gulden met 5 komt. Zijn aan drang heeft onder meer tot gevolg gebad dat sommige Franse parfume rieën de vorige maand 10 goedko per werden en dat er wat beweging kwam in de sanitaire artikelen. BIJ wijze van compromis werden de toiletpotten belangrijk voor de woningbouw goedkoper, maar mochten de badkuipen gelijk blijven. Op het gebied van de kantoormachi nes zijn er ook wat correcties ge weest bij individuele importeurs, want de bedrijfstak als geheel is zeer concurrerend maar de totale in druk van het resultaat van de prij- zenbeschikking is toch niet overwel digend. Daarbij komt dat het cij fermateriaal dat voor een objectieve beoordeling van de gevolgen van de Euromarkt nodig is ontbreekt. Het materiaal is er desnoods wel, maar aan de groepering moet nog alles worden gedaan. Een ambtenaar van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek heeft vijf maanden zitten plussen en minnen uitsluitend over het onderdeeltje confectietextiel om te ontdekken dat de EEG-invloed OEGSTGEEST Danssuccessen De volgende leerlingen van het Dansinstituut „STYLE" zijn geslaagd voor de Medaltest in moderne dan sen en Latijns Amerikaanse dansen: Voor brons moderne dans (Engelse wals. tango en quickstep) de dames P. J. Groenheijde, L. Verdoes, M. Hoogesteger, J. Verhoef, C. v. Velsen en G. v. Duijvenvoorde en de heren H. Hoogesteger, F. J. Dankmeijer, J. R. v. d. Kooij, J. Timmermans. Voor zilver moderne dans (Engelse wals.tange en quickstep) de dames N. v. Espeen, E. Doets, J. v. d. Heijde, L. v. Steenis, W. Nijgh v. Beelen, C. S. Matthijse, M. Burgerjon en de I heren D. Jansen, F. Basters, C. Mat ser. B. Matser. W. Nijgt G- J. "Visser, A. v. Duijvenvoorde. Voor zilver met ster (Engelse wals. tango, quickstep en slow fax) mej. A. van Rijn en de heer A. van Duij venvoorde. Voor brons Latijn-Amerikaanse dansen, rumba, cha cha-cha, jive) de dames S. Manschot, M. de"Mooy, D. j Blöte, J. Paats, A. Schippers, M. Vooijs, T. Kanminga, T. v. Dongen, T. Walraven, N. v. Veen, M. Venetië. I G. Handgraaf, J. Budding, J. v. d. Meij, C. C. v. Heijden. A. v. d.Bent N. Durieux, L. v. Duivenbode, D. de Leeuw, A. Tauran, E. Burgerjon, J. Jansen, A. Goedhart, W. Rosenburg, A. Pulmans, M. L. Muller. M. M. Perdok, IJ. de Grol. W. v. Rijn, W. MARKTBERICHTEN KATWIJK AAN DEN RIJN, 10 maart -■ Groenteveiling: waspeen per kist Al 14.20-16.10, A2 3.80-10.30, BI 14.00-18.20 120 OÓ30"6'00' 01 9'9°' 02 6'4°' PrCl „.Aanvoer waspeen 65.000 kg, waarvan o9.000 kg voor export werd verkocht. RIJNSBURG, 10 maart. Bloemen- l Flora. Tulpen: Copland 135- 1 v- d Eerde 145-150, Queen of the «Ight 215-225. Elisabeth 2 160-165, «ach Blossem 95-105, Ibis 95-100, Win r?r Gold 95-100, Sweet Harmony 215- T7c' Pink Attraction 225-230. Olaf 140- SX' ^enober 115-125. Apeldoorn 185- 5®'-Oxford 205-215 per bos: Narcissen: golden Surprlce 95-105. Carlton 85-95. King Alfred 85-95. Rembrandt 85-90, nJ?r.le.t EleSant 80-90 per bos, Blauwe I ,^lfJes 30-40 per bosje, Hyacinten: 85 I "I05 per bos. ROTTERDAM. 12 maart. Veemarkt •jotale aanvoer 1335. Vette koelen en i ossen 1335. o^tJzen: vette koelen le kw. f3.00- ji 30. 2e kwal. f 2.70-2.95, 3e kw. f 2.50- VaAfvoer; vette koelen groter, handel: kele nPfJLz®.n vvooEal_ n„le}. J108eï'..,En' traag. prima's boven notering. Afloop gelijk is aan twee kwartjes verlaging op een kostuum van f 120,—! Eenzijdige propaganda Economen betreuren het dat de propaganda voor de Europese Ge meenschap destijds zo eenzijdig werd gericht op de veronderstelde prijs verlagingen. Zij vinden de verbete ring van de produktie-omstandighe- den welke een geleidelijke inkomens ontwikkeling bewerken veel belang rijker. De Nederlandse industrie, die voor de oorlog vrij onsamenhangend was, is door de ontsluiting van een Euro pese markt met 170 miljoen inwoners in staat geweest tot massaproduktie te komen en heeft zich meer gediffe rentieerd. De zekerheid dat men voor een grotere markt werkt, heeft de bereidheid om nieuwe projecten aan te pakken vergroot. Men wijst erop. dat de lonen sinds 1950 met 50 zijn gestegen, de kos ten van levensonderhoud met 4. Iri hoeverre dat aan de Euromarkt te danken is, zal nimmer nauwkeu rig kunnen worden vastgesteld. Er is immers van een algemene hoogcon junctuur sprake waaruit „de verbete ring van de levensomstandigheden", het doel van de Europese Economi sche Gemeenschap, vanzelf voort vloeit. En er zal wel niemand zyn die op een malaise hoopt omdat de EEG dan kan tonen wat ze werke lijk waard is. de Mooij, F. Remmen zwaai, R. Pronk, N. de Vos, J. Verhaar, R. Volker, A. Koppenol, M. Roetert Steenbrugge, H. Chaudron, L. Verlinde, M. Mun ting, E. Greeve, M. Zimmerman, P. J. Groenheide, L. Verdoes, M. Hooge steger, G. v. Duijvenvoorde, C. van Velzen, J. Verhoef, A. Langenberg, E. Veerman: en de heren G. J. Houwerd, T. Veldhuizen, F. Bol, P. Goedhart, C. Matzer, J. A. C. Bol, L. J. de Ro ver, A. Kromhout, KI. de Kwaak, N. van Schaik, T. Kralt, P. de Rover, W. J. Heijmans, M. v. d. Luyt, R. Goedhart, J. Parlevliet, H. J. Tim- mers, J. van Maanen, C. v. d. Boon, G. J. Visser, R. de Zeeuw, K. Volker. M. Swanenveld, B. Matser, A. v. d. Walle, P. Klerk, B. Kukler, W. Veen, M. Hoogesteger, J. Timmermans, J. R. v. d. Kooij, D. Verdoes, F. J. Dank meijer. WARMOND Jaarfeest korfballers De Chr. Korfbalvereniging „War mond" hield in t Trefpunt haar twaalfde jaarfeest. De voorzitter, de heer G. Robbenregt, heette in het bijzonder welkom, de burgemeester, de gemeente-secretaris en het erelid, de oud-voorzitter H. Dekker. Het is voor de vereniging een goed jaar geweest, aldus de heer Robben regt. De vereniging telt 75 leden. Als eerste kwam voor het voetlicht de heer P. J. van Huis met zin pupil len. die een demonstratie gaf van grondgymnastiek en een schaatsrij- dersoefening. De grotere jongens ga ven een knap staaltje van kastsprin- gen te zien. waarna de grote meisjes een hoepeloefening deden. Aan de heer van Huis werd na deze oefe ningen het erelidmaatschap aange boden voor het vele werk dat hi belangeloos doet voor de vereniging. Ook werd hem een boekenbon aan geboden. Voor de pauze werd nog een één-acter opgevoerd, „De Schoon zoon". Later op de avond volgde de opvoering van het toneelstuk „U Nichtje uit Buenos Aires". WASSENAAR Jaarverslag U.V.V. Het jaarverslag van de Unie van Vrouwelike Vriwllligers, afdeling Wassenaar over '61 is een uitvoerig overzicht geworden van velerlei acti viteiten van de plaatselike UW-af- deling. Mevrouw J. Baronesse van Winbergen-Michiels van Kessenich bedankte na het aftreden van haar man als ere-voorzitster en werd in deze functie opgevolgd door mevrouw A. Geertsema-Schoonenberg. Mevr. van Wingaaredn werd tot erelid be noemd. Het aantal leden aan het einde van het verslagjaar bedroeg 129. In de bejaardencommissie, die veel werk verricht voor de bejaardensocieteit in Dorp en Kerkehout deden zich en kele mutaties voor. Mevr. I. H. Eernstman-Steghers achtte na 11 jaren de tijd gekomen om af te treden als voorzitster van deze commissie en mevr. S. J. van Unen-Kramer, die vele jaren hoofd leidster was trad als zodanig af en werd opgevolgd door mevr. N. F. van Gelder-Schrijver. Een nieuwe vorm van activiteit voor bejaarden was het begin van een we kelijkse gymnastiekles voor bejaar den onder leiding van mej. M. L. Post. Begonnen werd, b(j wijze van proef, in net Dorp. De kring van deel nemers breidde zich steeds uit en ook in het Kerkehout werd met de lessen begonnen. Nog vele andere zaken hadden de aandacht van de UW: de verkoop van kinderpostzegels, lectuurvoorzie ning ten behoeve van de bejaarden die de sociëteit bezoeken, cursussen individuele zelfbescherming, de jaar lijkse collecte voor de Samenwerken de Instellingen voor Kinderbescher ming, een inzameling van melkcapsu- les, de actie „Opgeruimd staat net jes" enz. Het UW-bestuur hield zich ten slotte bezig met een probleem, dat al heel lang in deze gemeente bestaat; de behoefte aan een verenigingsge bouw of wijkcentrum. Er werd een beroep gedaan op het College van B. en W. Als antwoord raadde het college het bestuur aan met anderen contact op te nemen. Er werd hierna een circulaire gezonden aan 140 verenigingen en instanties en vervolgens werd opnieuw een verzoek tot het gemeentebestuur gericht. Blauw Zwart-Actie voor nieuwe kleedkamers Reeds enige tijd wordt er in de gelederen van de R.-K. Voetbalver. „Blauw Zwart" druk gepraat over nieuwe kleedkamers, en gepraat niet alleen, maar ook gewerkt. De junio ren bijvoorbeeld brachten oud papier bijeen en verkochten lucifers en ver dienden daarmee een bedrag van ongeveer f 1000.—. De oud-papier actie is nog steeds aan de gang. Op alle trainings- en contactbijeenkom sten is er gelegenheid oud papier in te leveren. A.s. dinsdagavond zal door het be stuur van Blauw Zwart een bouw commissie worden geïnstalleerd, waar in zitting helAen genomen de heren H. van der Ploeg, J. van der Horst, J. van Steen, H. van Steen, C, J. Knijnenburg en W. Kerkvliet. De bouwcommissie zal alles in het werk stellen om de nieuwe kleedkamers voor het seizoen 1962/1963 gereed te hebben. Gebrandschilderd glas Voor de Vrouwenvereniging tot be vordering van het geestelijk-sociale leven heeft vrijdagmiddag in Zui derhout de glazenier en kunstschil der Wim Mulder uit Otterlo een in teressante lezing gehouden over ge brandschilderd glas. De heer Mulder vertelde een en ander uit de historie van het glas, dat 3000 Jaar voor Christus by de Egyptenaren al bekend was in de vorm van verglaasd aardewerk en kralen. De Egyptenaren moeteno ver verfynde instrumenten hebben be schikt; dat zy zich zouden hebben moeten behelpen met primitieve middelen is een fabeltje. Dat geldt wèl voor de Middeleeuwen. Om streeks 1000 jaar voor Christus slaagt men er in holle vaten van glas te maken en komt er dus glazen vaat werk. In het begin van onze jaar telling ontstaat het eigenUjke glas blazen en de glasblaaskunst bereikt een hoogtepunt omstreeks 1530 in Venetië. De heer Mulder ging hierna ver der in op de glazenierskunst in de Middeleeuwen, toen er in Frankryk reizende werkplaatsen ontstonden die door het land trokken om werkzaam te zyn by de bouw van kathedra len. De kathedraal te Chartres is wel het hoogtepunt van wat de kun stenaars van toen op het gebied van gebrandschilderde ramen hebben be reikt. Met eenvoudige middelen en niet meer dan drie kleuren wist men prachtige resultaten te bereiken. De heer Mulder vertoonde een se rie kleurendia's over gebrandschil derde ramen in Chartres en andere plaatsen. En na de pauze liet hü zien, hoe een gebrandschilderd raam gemaakt wordt. Leidse schilder nam recht in eigen hand „Ik had het recht om een kleine aanrijding te maken zei een 41-jarige Leidse schilder vanmorgen zonder blikken of blozen tegen de Haagse politierechter, mr. J. Schaafsma. voor qie hy terecht stond wegens het doorrijden na een aanryding zonder dat zijn identiteit kon worden vastgesteld. Op 7 oktober van het afgelopen Jaar had deze Leidenaar zich geër gerd aan het, naar zyn mening, fou tieve ryden van een collega-automo bilist. Hieraan ontleende hy het „recht" op de Rijnsburgerweg de an dere auto te „snyden", als een soort „afstraffing", zoals hy het zelf by de politie noemde. Het gevolg was een lichte aan rijding. Tegenover de politie heeft de verdachte toegegeven een lichte tik gevoeld te hebben, maar nu beweer de hij niets van de aanryding ge merkt te hebben. .Iemand die zich op een dergeiyke wijze in het verkeer gedraagt, behoort niet op de weg thuis", meende de Dolitierechter. „Het publiek moet in bescherming worden genomen tegen dergeiyke wegpiraten", meende de of ficier van Justitie, mr. Luiofs, die een maand gevangenisstraf en een jaa ontzegging van de rybevoegdheid eiste. De Leidenaar, die reeds eerder voor een soortgelyk feit is veroordeeld, kreeg twee weken gevangenisstraf, waarvan een week voorwaardelyk, en een Jaar ontzegging van de rybe voegdheid. Bovendien belastte de po litierechter de schilder binnen zes maanden de schade aan de andere auto te vergoeden LEIDERDORP Kon. onderscheiding voor J. J. den Outer Zaterdag 10 maart jl. was de da tum, waarop de heer J. J. den Outer het feit herdacht, dat hy veertig jaar geleden in dienst trad by de N.V. Vereenigde Touwfabrieken. De officiële huldiging had vrydag plaats in de kantine van het kan toor- en technische personeel. De directeur, de heer H. B. Haan appel, memoreerde hoe de jubilaris op 10-Jarlge leeftyd by de firma Hoos te Rotterdam in dienst was ge treden. Op grond hiervan, aldus spreker, zou de Jubilaris reeds zyn 50-jarig jubileum hebben kunnen vieren. Bleef de vader van de heer Den Outerna de fusie van de fir ma Hoos met andere touwslageryen, in dienst van de N.V. Vereenigde Touwfabrieken, in Leiderdorp wer ken, de Jubilaris, aldus de heer Haanappel, keerde pas in 1925 by de V.T. terug. De heer Haanappel sprak zy n dank en waardering uit voor de trouw en plichtsbetrachting, waarmede de jubilaris gedurende 40 jaar heeft gewerkt, alsmede voor de wyze, waarop hy zyn werk heeft ver richt eerst in de spnnery, in de cri- sistyd ook in de staalkabelfabriek. De heer Haanappel overhandigde hem het getuigschrift van de Maatschap- py voor Nyverheid en Handel, de daarby behorende zilveren draagin signe. een gouden armbandhorloge en een enveloppe met inhoud. Ver volgens nam de loco-burgemeester van Leiderdorp, de heer C. Meer burg het woord. Het feit, dat de Ju bilaris na een onderbreking van en kele jaren toch naar de V.T. was te ruggekeerd, bewees, aldus de heer Meerburg, de voorliefde en de liefde voor het bedryf. De beer Meerburg zei tenslotte, dat het H.M. de Koningin had behaagd de heer Den Outer, de bronzen me daille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau te verlenen. De heer Vogelenzang, bedryfslei- der van de vezelafdelingen, sprak zyn bewondering uit voor de bereid willigheid. waarmede de jubilaris steeds zyn werk verricht. De be. dryfsleider van de staakabelfabriek, ir. D. J. v. d. Moortel, sprak even eens zijn gelukwensen uit. Vervolgens memoreerde de chef van de spinnery, de heer J. Nievaart, de goede tyd, waarin hy zo prettig met de jubilaris had samengewerkt. Namens het bu- bileumfonds bood de heer W. Kooien naast harteUjke gelukwensen, een ra diotafel aan. Vervolgens feliciteerden nog de heer K. Kuperus, chef van de spinnery, namens de Ondernemings raad de heer A. Bey er* de maat- schappeiyk werkster, mej. mr. H. G. A Streed er. Geen particuliere vliegtuigen in Franse luchtruim De Franse regering heeft bepaald, dat met Ingang van vanmiddag 12 uur tot nader order geen particu liere of huurvliegtulgen in Frankrijk mogen opstygen of landen of zich in het Franse luchtruim mogen bevin den. De maatregel geldt niet voor ïynvliegiuigen van Franse of buiten landse maatschappijen. Een dergelyk verbod werd vorig jaar april afgekondigd, toen van mi litaire zijde in Algiers een poging tot een staatsgreep werd gedaan. In dringende gevallen kunnen de autoriteiten ontheffing van het ver bod verlenen. Als gevolg van het verbod mochten enige Duitsers, die met een particu lier vliegtuig naar het Parijse vlieg veld Le Bourget waren gekomen, vanochtend niet met hun toestel naar Frankfort terugvliegen. SOEBANDRIO: Amerikaanse leiders zijn optimistisch De Amerikaanse leiders schUnen „zeer optimistisch" te zijn over de mogeiykheid een formule te vinden die het Indonesië mogelyk zou ma ken onderhandelingen met Nederland te beginnen over de kwestie-Nieuw- Guinea. zo heeft minister Soebandrio volgens „Antara" verklaard. De minister zei dit na een onder houd met de Amerikaanse ambassa deraad Anderson. Hy zei dat hy met Anderson ook ontwapeningskwesties had besproken. Ambassadeur in Damascus Binnenkort is de benoeming te ver wachten van jhr. D. van den Bran- deler. ambtenaar van de buitenlandse Dienst, thans chef der directe voor lichting buitenland van het minis terie van Buitenlandse Zaken, tot Harer Majesteits buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur in Da mascus. Idenburg-top bestegen De leider van de expeditie naar de Carstenszpyramide, de Oostenry- ker Harrer en zijn tochtgenoot, de Nieuwzeelander Temple, zyn vry- dagmorgen, na een succesvolle be klimming van de (4800 m. hoge) hoogste top van het Idenburg-ge- bergte, teruggekeerd in de Uaga- vallei op Nieuw-Guinea. Het was de eerste keer, dat deze hoogste top werd beklommen. Beide expeditieleden willen thans een pla,ats bezoeken naby Uaga, waar een gesteente wordt gevonden waarvan de stenen bijlen worden vervaardigd, die in het centrale bergland door de bevolking worden gebruikt. Dit gesteente, het zg „glaucofaan schist" is byzonder hard. De bewerking van een stuk ervan tot een gladde stenen bijl vergt een maandenlange arbeid. Zoals reeds eerder gemeld, is de heer Harrer thans nog voornemens vanuit de Baliem-vallei een door steek te maken door de nog maag- delyke Baliem-kloof naar de Eilan den-rivier in het zuiden. Hy zal ver- moedelyk per vlot of prauw de ri vier afzakken naar Agats Verwacht wordt, dat hy daarna zal terugke ren naar Hollandia. Grootste tankschip wordt gedoopt Woensdagmiddag zal bij Verolme's Dok- en Scheepsbouw My. op Rozen burg door mevrouw L. W. Elliot, echtgenote van een der directeuren van de Standard Oil Co. Het groot ste schip dat ooit in ons land werd gebouwd, de tanker „Esso Hamshire", worden gedoopt. Voor de Nederlandse scheepsbouw is dit ongetwijfeld een mylpaal, welke er het bewijs van is, dat ook de Nederlandse scheepsbou wers deel hebben aan de ontwikke ling die de tankvaart in de laatste 20 jaar heeft ondergaan. De kiel voor het schip werd ge legd op 16 augustus 1960 en op 18 september van het vorig jaar ver liet net schip het bouwdok. In de loop van de volgende week zal ver- In het kader van een onpersooniy- ke reclame, ter propagering van de afzet in het binnenland van de Bos- koopse boonikwekerij-produkten, hebben ongeveer 20 boomkwekers zich verenigd in de exploitatie van de tuinwinkel Florida. Dit handelscen trum is gelegen aan de Goudse Rij weg nabij de z.g. Bulkse brug. Parti culieren kunnen hier de planten zelf kopen en als de omvang en grootte fcet toelaten zelf meenemen naar huis. Met dit werk heeft men thans enige jaren ervaring en het resultaat is, dat de samenwerkende boomkwekers besloten het terrein uit te breiden, teneinde met een nog gro ter sortiment aan de vraag te kun nen voldoen. Het werk met de ver grote t nwinkel zou reeds zijn aan gevangen, ware het niet, dat de aan houdende koude een grote belemme ring betekende. Uit alles biykt, dat het gestelde doel om de binnenlandse handel in boomkwekeryprodukten te stimu leren zeer zeker wordt bevor derd. Naast deze samenwerking voor het binnenland bestaat ook nog de zich meer op de export richtende Stichting Plant Propaganda Holland. Het aardige is, dat men in deze tuinwinkel de planten, voorzien van naam en toenaam op de aangehechte labels, uit voorraad kan kopen, waar- by de nodige garantie voor de levens vatbaarheid wordt verleend. Deze Instelling van de Boskoopse boomkwekers is dus speciaal gericht op de bezitters van kleine en grotere Ter stimulering binnenlandse handel 30500 30500 30500 tuinen. In verband met de te ver wachten toeloop wordt geadviseerd niet te lang te wachten met het be zoeken van deze tuinwinkel. Daarby verdient het voorkeur om op de za terdagmiddag de inkopen te doen. Deze spoed klemt temeer, als men bedenkt, dat de voorraden niet on- uitputteiyk zijn, juist omdat uitslui tend met eerste klas kwaliteit wordt gewerkt. Geünieerde Loge van Theosophen Op de openbare byeenkomst van 11 maart werd het onderwerp „Op zoek naar Go d" besproken. Voor vrywel allen in het Westen, die ern stig God zoeken, is God weliswaar een wezen van hoger orde, maar niettemin persoonlijk en staande buiten en boven het heelal, dat door Hem slechts eenmaal en uit niets wordt geschapen. Voor deze staat God dus buiten henzelven en ver eenzelviging met het Goddelyke is dus niet mogeiyk. Niet aldus vol gens de Theosochie. Het Goddelijke vertoont volgens haar wysbegeerte geen persoonlijk, extra-cosmisch ka rakter. Het is een beginsel, dat eeu wig en ondenkbaari s. Op gezette tyden welt uit dit oneindige een aandrift tot manifestatie op in de vorm van een plan daartoe en te- zelfder tyd de daardoor nodige ach tergrond. Door de stuwende kracht die tydens de manifestatie van het verborgen centrum uitgaat, ontstaat door wisselwerking dezer beiden geest en stof een heelal, dat dus tydelyk is. Dientengevolge doet het volstrekte Godsbeginsel zich tydens de periodieke manifestatie in al het geopenbaarde actief gelden: het is dus alom aanwezig, alom werkdadig ook in de mens. Het Goddelyke is dus in de mens en niet boven of buiten hem. Het kan zich in zyn levenshouding doen kennen, dank zy de tweeledigheid van het mense- lyke bewustzyn. De mens is dus een mogelykheid een God, kan een ka naal voor goddeiykheld worden. In allen van ons is dus als het ware een vonk van het centrale, stuwen de goddelyke vuur aanwezig. De nog geringe geestelyke evolutietrap van de huidige mensheid brengt met zich mede, dat die aanwezigheid niet daadwerkelyk wordt, maar zich doet gelden als een reflee, een vaag ge voel van saamhorigheid met de ge hele kosmos als gevolg van de a lom aanwezigheid van het goddelyke. Dit gevoel wordt wel het religieuze instinct genoemd. Krachtens zijn goddelyke aard inspireert het ern stig strevenden tot het zoeken naar de bron van dit Instinct en dit leidt dan. getint door godsdienstige over tuiging in wezen steeds dogma tisch en sectarisch tot de vor men van het zoeken naar God, zoals wy die om ons heen kunnen waar nemen. Het kan kwezelarij,h uiche- lary of blind geloof zijn. Doch het meest zuiver spreekt het in hen, die onpersoonlyk en onzelfzuchtig po gen, de oorsponkelyke zedeleer van Jezus in hun leven tot uitdrukking brengen: niet bidden, maar doen. In het licht der Theosophie zal dit zoeken steeds onvruchtbaar blyven als gevolg van een onjuist gods begrip. De „Vader in het verborge ne", het godsbeginsel is niet buiten ons, maar in ons; en wy zullen Hem vinden, als het door vele levens van onzelfzuchtigheid en onpersoon lijk pogen gelukt, het instinctieve be sef van het inwonend goddeUjk Zelf een realiteit te maken en dit in onze levenswandel tot uitdrukking te brengen. Dit is de culminatie van zelfverworven, geestelyke evolutie, waarbij het persoonlijke bewustzyn in Albewustzyn verkeert; dit is wat in het Oosten Nirwana is geheten. „De Wama's" op personeelsfeest Het personeel van de I.K.I. vierde zaterdagavond feest in de grote zaal van „Den Burcht". Voordat met de afwerking van het cabaretprogramma een aanvang werd genomen vond de huldiging plaats van een trouw mede werker. De heer Veldkamp nl. heeft het bedryf al gedurende een periode van dertig jaar gediend. Als blyk van waardering bood de voorzitter van de P.V., de heer A. v .d. Velde, hem een fototoestel aan. De confe rencier-tekenaar Roland Wagterwas bereid om later op de avond een grappige karikatuur van de jubilaris op papier te zetten. Deze geste werd vanzelfsprekend zeer gewaardeerd. Hoogtepunt van het feest was onge twijfeld het optreden van de Wama's, die met hun dwaas gezongen liedjes wie kent ze niet? veel succes oogstten. Het tweetal bleek voor de zoveelste maal in topvorm te zyn. Franski, de muzikale komiek, ver scheen op de planken om allerlei vreemdsoortige instrumenten te be spelen. Verder traden nog op het zangduo Heelsbergen en de acrobaat Maurice Delmonte. Enrico Neckheim zorgde voor een voortreffelijke piano begeleiding. Na de voorstelling was er gelegenheid om onder leiding van de heer J. Alphenaar te dansen op de muziek van „The Cornets". Verontruste moeders bij de Koningin (Van onze Amsterdamse correspondent) H.M. de Koningin heeft vanmor gen te Soestdyk vyf moeders van dienstplichtige soldaten ln audiëntie ontvangen, die uiting gaven aan hun verontrusting over de mogelijkheid van een gewapend conflict ln Nieuw- Guinea. Hare Majesteit heeft veel begrip, medeleven en belangstelling getoond, aldus vertelde initiatief-neemster me vrouw M. Veltman-Diamant vanmid dag op een persconferentie in Am sterdam Tydens de audiëntie by de Konin gin was zy vergezeld van de dames P. Bartels—De Boer uit Hattem, C. Boon—Van Weizen uit Rotterdam, B. I de Ruiter uit Den Haag en J. van Hilst uit Groningen. Alle dames zei den zich na het bezoek aan Soestdyk zeer opgelucht te hebben gevoeld, zy beseften echter heel goed, dat zij geen concrete toezeggingen van de vorstin konden ontvangen. Over de wyze waarop het Nieuw- Guinea-vraagstuk moet worden op gelost wilden de dames zich niet uit laten. „Wijz ien niet in, waarom onze zo nen buiten Nederland zouden moeten gaan. Het is onnodig bloed te vergie ten. Door het uitzenden van militai ren wordt een oorlog in de hand ge werkt", aldus mevrouw Veltman, die nog nadrukkelijk verzekerde: „Onze enige gemeenschappelijke basis is de verontrusting. WU zyn als moeders en niet als politieke personen naar Soestdyk gegaan". Wij verzoeken onze abon nees in Leiden, die een keer de krant niet ontvangen, vóór 7 uur n.m. (zaterdags tussen 4 en 6 uur) no. 30500 te bellen, waarna ons blad alsnog wordt bezorgd. Voor de buitengemeenten wordt voorzover de agent schappen telefonisch bereik baar zijn. elke klacht onmid dellijk doorgegeven. Bel vooral niet onze in dm telefoongids vermelde kan toornummers voor Admin. of Red., want deze kunnen U niet helpen. 30500 30500 30500 BEURSOVERZICHT PHILIPS FLAUW Amsterdam. 12 maart. Het Damrak heeft vandaag de nieuwe beursweek ingezet met een flauwe stemming voor de Philipsaan- delen, nadat deze stukken vrydag j.l. reeds een gevoelig koersverlies had den geïncasseerd. Als redenen voor de flauwe stemming werden opgegeven de te verwachten lagere winstcyfers over 1961. Deze cyfers zouden, aldus de beurs, na beurs worden bekend ge maakt. „De beurs" taxeert de netto winst over 1961 van het Philipscon cem 20% lager vergeleken by die over 1960. Het buitenland, met name New York. dat juist de laatste tyd belang stelling voor de Nederlandse Electro- aandelen had getoond met als gevolg een flinke koersstyging, ging tot ver kopen in dit fonds over. Vorige week donderdag en vrydag was Wall Street voor Philips flauw. Dit had steeds la gere koersen in Amsterdam tot ge volg. Vanmorgen daalde de koers van 1009 tot 992. De slotkoers van vrydag was 10214. Vanmiddag werd op 997 ingezet waarna 996 werd gedaan. Op dit ni veau vonden enige dekkingsaankopen Voortbestaan van Keukenhof tot 1986 verzekerd Door het stichtingsbestuur van „Keu hof" is met de grondeigenaar, graaf Van Lynden overeenstemming be reikt om het tentoonstellingster rein, dat tot 1971 gehuurd was, ta huren tot 1986. Het voortbestaan van de Keukenhof is hiermee tot 1986 verzekerd. De gemeente Lisse zal nu de garantie voor de Keu kenhof ook tot 1986 moeten ver lengen, waartegen B. en W. aller minst bezwaren hebben. (Deze pagina is ongecorrigeerd) op kleine schaal plaats waardoor de koers steeg tot iets boven de 1000. Kon. Olie noteerde een paar dub beltjes beneden de vorige slotkoers. Donderdag a.s. zullen de Jaarcyfers over 1961 van de Kon. Shellgroep worden bekend gemaakt alsmede het divldendvoorstel. Over 1960 werd f 5.25 plus 10% in agio-aandelen uit gekeerd. Aku lag verlaten op 3924 hetgeen dit concern op een koersver lies van circa 7 punten kwam te staan. Unilever een weinig lager op f 185.70. Hoogovens nauweiyks prys- houdend op 828. Certificaten Deli en aandelen Am sterdam Rubber lagen wat beter in de markt. De Scheepvaarten gaven lichte afbrokkelingen te zien met zeer weinig zaken. In de Staatsfondsen- hoek was de stemming iets gemak kelijker. Aandelen Van der Grinten zakken verder in. De koers werd geadviseerd op 1585 (1597). Vorige week verloor dit fonds 80 punten. Aandelen Wal visvaart kregen een lagere adviesprijs op 105 (1064). WISSELKOERSEN Amsterdam, 12 maart 1962 Londen: 10.16—10.184; New York 3.614-3.61*4; Montreal 3.444-3.444; Parys 73.774—73.824; Brussel 7.264 —7.264; Frankfort 90.374—90.424; Stockholm 70.14—70.19; Zürich 83.35- 83.40; Milaan 58.23 4-58.284- Ko penhagen 52.564—52.614: Oslo 50.75450.804; Wenen 14.0014.01; Lissabon 12.69—12.704. moedeiyk de technische proefvaart plaatsvinden. Dit gebeurt dus na de overdracht aan de Esso Petroleum Company N.V. in Londen die de op dracht tot de bouw van dit schip gaf. Maandag 12 maart ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 44 1024 101% Ned. '59 44 1024 102 Ned. '60-1 44 1024 102 Ned. '60 II 44 1024 102 Ned '59 4% 100 4 100ft Ned. '60 4% 1004 100ft Ned. '61 4% 1004 100ft Ned. '53 34 97% 974 Ned. Gb obi. 34 824 Ned. '47 34 934GL 93% Ned '51 34 984 984 B Ned. '53 I-n 34 964 964 Ned '56 34 964 96 Ned. '48 3y4 904 904 Ned. bel. cert. 3y4 89ft Ned. '50 I-II 3% 90 4 904 Ned. '54 I-n 3% 914 914 Ned. *55 I 34 914 914 Ned '55 n 34 92% 92'^ Ned *37 3 92% 92% Ned G.b obi '46 3 93 GL 924 Ned dol In '47 3 93 93 Ned. Inv cert. 3 99ft 99':. GB Ned. 62-64 3 99ft 99ftGL Indië *37 3 99% 99% Indië *87 t. 395 944 Ned. won. bJ. *57 6 108% 108% Ned. w.bl.'58 44 104 101% ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber 117% 117 Ver. HVA-my. 1384 139 A.K.U. 399% 3914 Deli My cert. 166.50 166.80 L Hoogovens cert.8294 Philips gem. bez. 1021 4 1002 4 Unilever cert. 186.10 185.80 Dordtse Petr6424 6454 Kon P 50 120) 139.10 139.80 Holl. Amer Ujn 1494 1464 Java China Pak 1524 1504 KLU 69.90 70 Kon. Ned. St.boot 178 177 Kon Paket My 1514 151 Stoom My Ned 1724 172% Niev Goudr cert 147 1454 v Ommeren cert 332 3334 Kon. Rott. Lloyd 1524 149 4 N Scheepv Unle 152% 151 NIET ACTIEVE OBLIGATIES Prov.l en Gem. leningen A'dam "47 (34) 3 964 96% Idem 48 34) 96 4 96% R'dam '52-1 (44) 100 4 1004 id -37 I-n (34 96% Z - Holl "55 44 100% Bankwezen Bb NUera 58 54 104% 104% id NWB'52 (441 100% 994 BVG rspbr f 500 196 1964 BVG rspbr '52 1444 1444 Industr Obligaties Philips Doll. *51 94% Premieleningen Vorige Slotkoers koers v. heden A'dam *53 3 107 A'dam *51 I 24 86 86 A'dam *56 I 24 86% 86% A'dam '56 n 24 914 91 i? A'dam "56 CU 24 914 Eindhoven '54 844 844 Enschede '54 24 844 Den Haag *521 2% 92 92 L Idem n 24 944 94 R'dam '52 I 24 934 Idem n 24 101B Idem '57 2 4 90 4 90 Utrecht "52 24 96 B 97 b Z.-Holl. 1957 24 93% 924 Zuid-Holl *59 24 105ft 1054 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco255 255 Amst Bank 4084 409% Cultuurbank 35 35% Holl Bank eert. 222 4 222 4 Ned Handelmy 370 376 Rott Bank386 3894 Twentsche Bank 356 356 Senembah 410 B 410 B Industrie Ondernemingen Albert Heyn 738 735 Berkei's Pat315 3134 Borsumy-Wehry 84 834 Calvè Delft eert. 915 905 Electralasmy 390 389 K. Pap. v Gelder 394 K. Ned. Grofsm. 186% 197 Holl. Constructie 445 Ing. bur v Bmy. 239 4 248 Intematio 232 2254 Int. Kunstst Ind. 75y4 77 v. Kemp en Beg. 156 L 156 Leidse Wolspry 559 5564 Müller en Co N J3 500 500 L Ned Kabelfabr 603 609 Philips prei 3024 2^6 Rott Droogd My 561 561 Sikkena Groep 964% 965 Ver Touwfabr 400 Walvisvaart 1064 105 Wernink's Betmy 247 236 Wilton Feljenoord 331 3354 v Wyk - Heringa 95% 934 Zaalberg 147 1464 Mynbouw en petroleum Bill ton 2de r Kon Petr (f20) Amerik fondsen Canad Paciric R Intern Nickel Anaconda Bethlehem Steel Cities Service General Motors Kennecott Republic SteeJ Shell OU Union Pacific Un. States Steel 508 510 139.10 133 254 24ftexd. 78% 79 ft 50 49 ft 424 41%exd. 57 56% 57 57 82% 82 58 58 39% 39% 33 32% 72% 72%

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 11