Triomfale terugkeer Marie-T erese Fourneau Gezondheidsonderzoek bij 2400 Leidenaren boven veertig jaar Poslawsky groeit sterk als dirigent Prinses Beatrix als getuige bij huwelijk in Oegstgeest Bijval van K. en O. leden Steekproef inzake voorkomen van langdurige ziekten NCBO - BESTUURDER UIT KRITIEK OP LOONBELEID Afgep.Terlenka Gordijnen P I E C K Couture Riël - Leiden - bracht in Scheveningen nieuwe mode Opgericht 1 maart I860 Vrijdag 9 maart 1962 Tweede blad no. 305GS „Populair" kan men de concerten voor de K. en O.-groene kaarthouders tegenwoordig niet meer noemen. Daarvoor is het gehalte, mede in verband met de gelukkig sterk gestegen smaak van het gehoor te waardevol. Zo ook op deze avond! Overtuigend heeft de gastdirigent Elie Poslawsky een der eerste violisten van het Residentie-Orkest wederom aangetoond volledig te beantwoorden aan de grote verwachtingen, die wij sinds lang van hem koesterden. Ditmaal waren de klinkende resultaten onder zijn leiding zo goed, dat wij in hem een bijzonder welkome aanvulling van het wanhopig schaarse, werkelijk veelzijdig kundige dirigen- tengilde mochten onderkennen. Zijn grote ernst, zijn zin voor ge acheveerde afwerking, zijn kleurge voel stempelen hem tot iemand, die gerechtvaardigde aandacht verdient en wiens verdere ontwikkeling wij met vertrouwen tegemoet kunnen zien. Een onschatbaar voordeel daar bij is, dat zijn comparanten zich onder hem best thuisvoelen. Hij oefent over hen een beslist overwicht uit: dat betekent voor Poslawsky een grote overwinning. Indien hij zich op den duur aan een nog al te correct keurslijf weet te ontworstelen, zal dit zijn soms wat stijve directie ten goe de komen. Leiderscapaciteiten heeft hij onge twijfeld! De kennismaking met het „heront dekte" en in 1949 uitgegeven „Con cert voor twee orkesten" van Vivaldi frappeerde door de verantwoorde ba rokstijl, waarin het was vervat, in opvallend juist evenwicht. Een nadeel vormde het elektronisch orgeltje, waarvan de klank een ware dissonant vormde in het overigens weldadige geheel, dat in de hoekdelen uitmunt te door precisie, in het melodieuse middendeel door grote zangerigheid. Dat orgeltje werd uitnemend be speeld door Hubert Buurman, aan het klavecimbel was Corrie Vierdag de kundige bespeelster. Maar bovenal trof de superieure toongeving van de violist Adrienne de Smet in haar onderscheidene soli. Deze „nieuwe" Vivaldi is een wel kome verrassing geweest! Het wordt intussen de hoogste tjjd dat nu eens een écht orgel zjjn in trede in de Stadsgehoorzaal gaat doen. Dat is culturele noodzaak! Deze wens wordt hierbij dringend onder de aandacht onzer vroede vaderen ge bracht! Nog een welkome verrassing was de terugkomst van de pianiste Marie Thérèse Fourneau. Wij noemden haar indertijd een der verbluffende verschijningen uit het flonkerende sterrenmateriaal der Pa- rij se school van Marguérite Long. In Beethoven's raadselachtig ge noeg zelden gespeeld Tweede Piano concert in Bes gr. t. op. 19 eigen lijk diens „Eerste" betoonde zij zich wederom een rasmusicienne van internationale allure. Zeker: er wa ren aanvankelijk enkele slordigheden en vergissingen. Maar alras herstelde zij zich volkomen en de weergave groeide uit tot een triomf! Haar zingend toucher onderscheidt zich door glasheldere klaarheid, het bevat tevens een nauwelijks te even naren kleurenpalet. Zij schitterde in dertijd briljant in werken van Franse componisten, doch ook in deze ge zond weergegeven Beethoven, met heldere contrastwerkingen in de fu- gatische cadenz, hield zij haar grote reputatie hoog. Technisch beheerst deze pianiste alles wat in haar handen wordt ge- Verdwenen meisje was in Brussel Het Leidse meisje Berendine Stei ger (16), dat ruim een maand gele den spoorloos verdween en wier op sporing de politie destijds verzocht heeft is terecht. Bij een pascontrole in Brussel ontdekte men haar. On middellijk heeft men haar op trans port naar Leiden gesteld. Aan de catalogus van de Jaar beurs moet aan de lijst van deel nemers nog worden toegevoegd: C. F. Meerpoel, importeurs van naaimachi nes, alhier. Zoekt U moderne of klassieke modellen gouden verlovingsringen v. d. WATER, Haarl.straat 207, heeft het. Zeer grote keuze. Op het graveren kunt u wachten BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Hendrik Leonardus, zn van H. A. Blonk en B. van Kampenhout; Ronald Jozef Maria, zn van J. J. v. d. Meer en M. c. van Hameren; Johannes Willem Alexander, zn van R. F. Engelen en A. Ravestein; Maria Jacoba, dr van J. Bekooy en M. Brocaar; Johannes Pie- ter, zn van J. Groen en A. van Duljn; Michael Henny Rudolf, zn van C. M. van Tol en C. H. Kappel; Jan Willem, zn van W. P. v. d. Wel en E. Hooge- boom; Heieen, dr van W. v. d. Leeden en A. van Woerkom; Gerardus Fran- ciscus Maria, zn van H. L. Volwater en M. v. d. Zwet. GETROUWD S. Springer en L. Kooien; M. P. ter Haar en C. S. Tuinhof de Moed; W. de Wit en M. J. Willemse; H. A. M. Borst en A. M. Verhaar; M. Colpa en E. Slingerland; W. Kramers en A. Meijer. OVERLEDEN J. Verhoogt, 77 jr. man; J. H. M. van der Holst, 2 weken, dochter; J. B. M. A. Kramer, 50 Jr, w.v. J. T. Ede- lanr „De tovenaarsleerling". Ook daarin gaf Poslawsky de vereiste effecten het volle pond met als heftige climax het uitspreken der bezweringsfor mule. Hij en het orkest mochten er gerust het ere-saluut van het opge togen auditorium voor in ontvangst nemen. Kortom: dit „populair" concert stond op hoog niveau. Het orkest heeft zich onder deze veelbelovende dirigent van zijn schoonste zijde doen kennen! H. Stichting Interkerkelijke Gezinszorg De huis-aan-huis-collecte t.b.v. de Stichting Interkerkelijke Gezinszorg welke vorige week werd gehouden, heeft een resultaat opgeleverd van f 1.606,- bruto. Vorig jaar bedroeg dit f 1.138.-. De Stichting is zeer dankbaar voor dit resultaat, temeer, waar uitbrei ding van het werk dringend gewenst is, hetgeen de financiële lasten even redig vermeerdert. Ds. W. G. DE VRIES 17 MAART WEER THUIS Ds. W. G. de Vries, predikant van de Geref. Kerk tVrijgemaakt) alhier, zal na een buitenlands verblijf van een halfjaar hij zocht o.a. Curasao en Aruba zaterdag 17 maart weer in deze gemeente terugkeren. Om circa één uur komt hU die dag op Schiphol aan. o.m. de gepensioneerden zonder meer „in de kou laat staan". Uitvoerig stond spreker stil bij de behandeling van het salarisbeleid in de Tweede Kamer, de bekende door de minister naast zich neergelegde motie en de verklaring van de be windsman dat hij geen heil meer zag in een heropening van het over leg. „Hoe kon de minister", aldus de heer Ten Heuvelhof, spreken over een heropening van het overleg als er van enig overleg zelfs geen sprake is geweest". Voor het aanvragen van een on derhoud met de bewindsman tenein de een en ander nog eens nader te bepleiten, voelde de NCBO totaal niets, aldus spreker. „Daar achten wij onze bond te hoog voor. Wy zijn geen bedelaars of marchandeurs en legd. Daarboven rijst thans ook gees telijke rijpheid op, waarvan speciaal in het Adagio blijk gegeven werd. En het juichende Molto Allegro was een waar feest der pianistiek. een stra lende en glanzende verrukking. Beet hoven's magnetisme had voor de zo veelste maal gezegevierd. Uitbundig is Marie Thérèse Fourneau toege juicht en met bloemen gehuldigd. Zij betrok dirigent en orkest hartelijk en welverdiend in de grootse ovaties. Het rijkelijk lange programma be vatte voorts Schuberts' Rosamunde- ouverture (ballet- en entr'actemu- ziek vervielen in verband met de tijdsduur), het geniale voorspel tot een overigens waardeloos toneelspel, fijnzinnig weergegeven in zuiver ro-1 mantische sfeer en Tsjaikowsky's ouverture-fantasie „Romeo en Julia": i liefdestragiek en gloed, brand van j verlangen, van geëmotioneerde lyriek, van onheilszwangere noodlotssfeer, vervuld van heerlijke cantilenen, naast geladen dramatische bewogen heid in overrompelende climaxen. Daarin plaatsen Shakespeare-Tsjai- kowsky de twee tot in de dood elkaar lievenden. Dat alles werd, in gecom primeerde opbouw en uitwerking, j meeslepend en gespannen gereali seerd, al kan men zich de vervoerin- gen en ontroeringen nog inniger dan wel extatischer indenken. Tenslotte een illustratieve, sugges tieve en raak getypeerde uitbeelding I van Duka geneiaal gecomponeerde Marie - Thérèse Fourneau Door het Nederlands Instituut voor Praeventieve Geneeskunde is een voorbereidend onderzoek begonnen naar het vóórkomen van langdurige en chronische ziekten. Dit onderzoek is wenselijk geworden op grond van de verschuiving van het algemene ziek tepatroon als gevolg van de aanzienlijk verbeterde sociaal-econo mische en hygiënische omstandigheden, waardoor deze langdurige ziekten meer en meer op de voorgrond treden. Het onderzoek omvat in eerste instantie een groep van ongeveer 2400 Leidenaren van ouder dan 40 jaar, die een schriftelijke uiteenzetting en vragenlijsten hebben toegezonden gekregen. Men hoopt uit dit onderzoek, waarvan de thans genomen steekproef slechts een begin is, gegevens te kunnen verzamelen die een inzicht kunnen geven in het vraagstuk der voorzieningen ten behoeve van lijders aan de hier bedoelde ziekten. Ook gezonden Verschoven patroon Vooral in de westerse landen, waar de levensomstandigheden zich de laatste decennia gunstig hebben ont wikkeld, doet zich het verschijnsel van het verschuiven van het ziekte patroon in sterke mate voor. Besmet telijke ziekten en aandoeningen ten gevolge van ondervoeding e.d. doen zich veel minder voor dan in het ver leden, waardoor ook de gemiddelde leeftijd veel hoger is komen te lig gen. Daardoor komen echter relatief de ziekten, die vooral op middelbare leeftijd en in de ouderdom optreden, veel meer voor. Langdurige en chronische ziekten eisen in verscheidene landen in toe nemende mate de aandacht zowel van hen, die zich bezighouden met medisch speurwerk als van hen, die werkzaam zijn op het gebied van de gezondheidszorg. Het is duidelijk, dat dit noodzakelijk is voor de verdere ontwikkeling van de geneeskundige zorg. Ook in Nederland is men zich be wust van de ernst van het vraag stuk van de langdurige en chroni sche ziekten. Een der uitingen daar van is het onderzoek naar het voor komen van langer durende ziekten, dat thans in Leiden een aanvang neemt. De afdeling Sociale Hygiëne van het Nederlands Instituut voor Prae ventieve Geneeskunde is in 1961, in samenwerking met andere afdelingen van het Instituut en met het Insti tuut voor Sociale Geneeskunde der Rijksuniversiteit te Leiden begonnen met de voorbereidingen van een om vangrijk onderzoek betreffende lang durige en chronische ziekten. Dit on derzoek staat onder leiding van dr. R. J. van Zonneveld. Doel De bedoeling van dit onderzoek is een betrouwbare indruk te krygen van de aard dezer aandoeningen en de mate, waarin zy onder de bevol king voorkomen. Ook zal worden ge tracht gegevens te verzamelen, die inzicht kunnen geven in het vraag stuk der voorzieningen ten behoeve van lyders dezer ziekten, zowel in eigen milieu als op het gebied van zorg in inrichtingen als verpleegte huizen, ziekenhuizen voor langdurige zieken, reactiveringscentra e.d. Tot dusverre bestaan in ons land nog slechts weinig gegevens over het voorkomen van een reeks langdurige ziekten onder de bevolking als zoda nig. Daarom is het nodig aan een groot aantal personen zelf te vragen of zij aan een dergelijke ziekte lij den en in welke mate zij daarvan last ondervinden. Pas als alle men sen, zieke zowel als gezonde, die om inlichtingen worden verzocht, ant woord geven op de daartoe te stellen vragen, kan mede op grond van deze gegevens de omvang van het vraag stuk worden aangegeven en kunnen maatregelen worden beraamd om in de toekomst de zieken zo goed moge lijk te helpen. Deze vragen staan vermeld op een vragenlijst, die aan een groot aantal personen van 40 jaar en ouder zal worden gezonden of gebracht. Primeur Het is in Leiden, dat de methode voor het eerst op grote schaal wordt beproefd. Het behoeft nauwelijks be toog, dat de medewerking van een ieder, die hierom wordt gevraagd, noodzakelijk is, om een dergelijk on derzoek te doen slagen. Deze ongeveer 2400 personen vor men een steekproef, verkregen dank zij de medewerking van de afdeling bevolking van de gemeente Leiden. Later zal waarschijnlijk aan nog meer mensen om medewerking wor den gevraagd. De vele leden van de Leidse afdeling van de Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel, die gisteravond in het gebouw voor Chr. Soc. Belangen voor de algemene jaarvergadering bijeen waren, hebben met veel inte resse geluisterd naar bondsvoor zitter J. ten Heuvelhof, die enige facetten van de huidige salaris kwestie en wat zich hierom heeft afgespeeld nog eens aan een nadere beschouwing onder wierp. In verband hiermede werden de voorafgaande huishoudelijke zaken zeer vlot afgewerkt. Na een korte meditatie en een inleidend woord van de voorzitter, de heer W. J. Loeve, bracht de secretaris de heer J. G. Lamers het jaarverslag uit, waarin duidelijk tot uitdrukking kwam, dat de thans ruim 600 leden tellende af deling o.m. inzake georganiseerd over lee wederom een zeer actief jaar achter zich liet. Het maakte o.m. met nadruk gewag van het feit. dat in het Leidse Diaconessenhuis van eni gerlei overleg noe geen sprake kan zijn en dat de vakorganisatie daar I zelfs nog niet als een erkend insti tuut beschouwd wordt, dat bevoegd- I heid heeft tot enig overleg inzake I arbeids- en dienstvoorwaarden. De moeizame pogingen hiertoe zullen echter aldus het verslag in samen werking met de andere bonden on verflauwd worden voortgezet. Het jaarverslag van penningmeester S. Barkema gaf reden tot vreugde om dat er een batig saldo bleek te zijn. Voordat de voorzitter de uitslag van de schriftelijke stemming over het nieuw te vormen bestuur be kend maakte, richtte hij zich met een hartelijk toespraakje tot de he ren F. N. Grims en G. Blansjaar, die respectievelijk 40 jaar en 25 jaar lid van de bond zijn geweest. Na zijn toespraak tot beide jubilarissen, waarin spreker de heer Grims hul digde als een pionier en medeopbou wer van de bond en de heer Blans jaar, gezien de diverse functies die deze had bekleed, een voorbeeldig or ganisator noemde, overhandigde hij de heer Grims de CNV-oorkonde en decoreerde hij de heer Blansjaar met de gouden CN V-speld. Hierna was het woord aan de heer Ten Heuvelhof, die een kort overzicht gaf van de spanningen, die zich al geruime tijd rond de salarisherziening afspelen en de salarisvoorstellen, die de drie ambtenaren-centrales bij de minister hebben ingediend. Met nadruk wees spreker op het feit, dat van enig overleg geen sprake is geweest, daar de minister, toen de partijen uiteindelijk voor overleg bij een kwamen, zjjn salarisbeleid al had vastgelegd en niet meer bereid bleek te zijn hierover in discussie te treden en geen cijfers wilde overleggen waaruit de z.g. „trendberekening" zou kunnen worden nagegaan. In plaats van als volwaardige onder handelaars beschouwd te worden, werden de vertegenwoordigers der centrales dus min of meer gedegra deerd tot een „hoorcommissie", die haar advies voor kennisgeving zag aangenomen, omdat aan het vastge stelde salarisplan toch niets meer veranderd zou worden. Bijzonder teleurstellend en onbe vredigend noemde spreker vervolgens het onderhavige salarisbeleid met welk beleid de regering zonder meer haar eerder gegeven woord brak en BUSKANTOOR WAS DIEVEN-DOELWIT In de nacht van woensdag op donderdag is ingebroken in de bus- restauratie van de NZH. De daders verschaften zich toegang door een tuimelraam aan de achterkant van het gebouw. Door een grote spiegel ruit in te slaan, verschaften zij zich toegang tot het plaatskaartenkan- toor. Uit een blikken trommel stalen zij een bedrag van f. 128.91. Ook worden enkele plaatskaarten vermist. vragen niet om een gunst, doch louter en alleen om een gezond en vrucht baar overleg zonder dat vooraf alles al bedisseld is. Met een opwekkend woord, waarin hij de nadruk legde op de voorzetting van de strijd in zake een rechtvaardige salarisrege ling voor het overheidspersoneel, be sloot spreker zijn met grote aandacht gevolgd betoog. Persoonlijk De bedoeling is, dat de vragenlijst wordt ingevuld met gegevens over de gezondheid van diegene, die de brief met verzoek om medewerking ont vangt. Is de brief dus bijv. aan de vrouw des huizes gericht, dan dienen op de vragenlijst alleen haar gege vens te worden vermeld, ook al is zij geheel gezond. Vanzelfsprekend worden alle ver strekte gegevens vertrouwelijk be handeld, en alleen gebruikt voor het strikt wetenschappelijk onderzoek. De huisartsen zijn op de hoogte ge bracht van dit onderzoek. Een klein voorbereidend onderzoek in deze vorm is enkele maanden ge leden in Leiden verricht. De resul taten daarvan wettigen de hoop, dat de Leidse bevolking de voor het sla gen noodzakelijke medewerking zal willen verlenen. Stierenkeuring zwartblaar te Leiden Naar aanleiding van een krantever- slag d.d. 15 febr. 1962 waarin werd vermeld, dat op een vergadering van de Bond van Rundveefokverenigingen in de Rijnstreek was besloten tot ver plaatsing van de stierenkeuring van Leiden naar Woerden, deelt de direc teur van de Markt- en Havendienst ons mede, dat dit bericht voorbarig blijkt te zijn. Na het verschijnen van bovengenoemd verslag heeft de heer Weima zich in verbinding gesteld Haarlemmerstraat 228 Telefoon 20510 met de Provinciale Commissie ter be vordering van de Rundveefokkerij in Zuid-Holland. Deze Commissie regelt de stierenkeuringen. In een vergadering met deze Com missie is hem gebleken, dat nog geen enkele beslissing in deze is genomen. Alleen een kleine commissie had tot taak te onderzoeken op welke wyze er samenwerking tussen de provin cies Utrecht en Zuid-Holland tot stand kan worden gebracht. Wat ge noemde commissie zal rapporteren is de grote Commissie nog niet bekend. In een vergadering, welke 6 maart J.l. te Rotterdam gehouden werd, had de heer Weima gelegenheid te pleiten voor het behoud van de traditionele plaats voor de Blaarkoppen in het Westen: Leiden. Een echtpaar in de Sowjet-repu- bliek Kazakstan heeft zijn pas gebo ren drieling de namen Joerl, Gherman en John gegeven, naar de Russische ruimtevaarders Gagarin en Titow en de Amerikaanse astronaut Glenn. Dit is door het persbureau Tass bekend gemaakt. (Va7i een bijzondere medewerkster) De modeontwerpers hebben dit seizoen een zeer vrouwelijke en frivole mode voorgeschreven. De wijzigingen zijn niet ingrijpend, maar het zijn de details, zoals garneringen van ruches, plissé en draperieën, die het j modieuze cachet geven. Deze mode presenteerde Couture Riël, Breestraat, gisteravond in het Kurhaus te Scheveningen. De mantelkostuums en pakjes, be staande uit japonnen of rokken met blouses met jasjes namen een grote plaats in in deze show, welke door zes mannequins werd gebracht. De voortreffelijk gesneden pakjes zijn vloeiend van lijn. Het materiaal is wollen stof of linnen. Meestal zyn de blouses uit dezelfde stof vervaar digd als de voering van de jasjes, en toonde hierin prachtige kleu rencombinaties. De modellen van de mantels waren merendeels in de re- dingotelijn. De schouders zyn smal afgerond; de kragen zijn klein of vaak helemaal niet aanwezig. Voor de rijpere vrouw bracht dit modehuis een prachtige collectie complets bestaan uit effen of impri- mé japonnen waarover mantels in harmonische kleuren getoond wer den. Heel apart was een wit-blauw gestreepte japon met een blauwe jas met dezelfde garnering als de japon met aan de achterkant een lang split De modellen van de japonnen wa ren merendeels in de prinsessenlijn Soms wordt de taille verlaagd doo: het aanbrengen van een naad of ceintuur. De hoogzomerjurken wa ren voorzien van een nauwsluitend lijfje, met een diep rugdecolleté en wijde rok. Heel apart was een lila- geel-rode jurk met gele ceintuur, waarvan het rugpand geheel was ge- plisseerd. De namiddag-japonnen van effen of gebloemde zijde of mousseline, waren meestal voorzien van asymmetrische draperieën. De show werd besloten met het tonen van enkele groot-avondtoilet ten van satin duchesse en nylon Zeer exclusief was een zachtrode ja pon met een ingenieus rugdecolleté. De bijpassende hoeden van stro, organza en tulle, waren met zorg gekozen. Prinses Beatrix was vanochtend getuige bij het huwelijk van de 26-jarige heer T. J. Bast en de 24- jarige mej. O. A. J. Fasting, dat in Oegstgeest werd voltrokken. De Prinses zag er in haar lichtblauw mantelpakje en met haar wit bonthoedje bijzonder charmant uit. De bruid, die als juriste werk zaam is bij de Raad voor de Kin derbescherming in Den Haag, heeft samen met de Prinses in Leiden gestudeerd. Haar ouders, die in ZüHch wonen, waren voor deze gelegenheid naar ons land overgekomen. De bruidegom, een zoon van prof. Bast, chirurg in Amsterdam, zal zich als arts te Rijswijk vestigen. Als ambtenaar van de burgerlijke stand trad mr. B. C. van Krieken op. Na de plechtigheid in het gemeentehuis van Oegstgeest reden de bruilofts gasten in koetsjes naar de Groene Kerk, waar de kerkelijke inzege ning plaats had. Op de foto ziet men de Prinses bij het verlaten van de kerk. (Foto LD/Holvast)

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3