SIR ROY DAAGT ENGELAND UIT Belastend dagboek van SS-moordenaar duikt op Circa tachtig C.A.O.'s wachten op afhandeling Dertig doden bij een Westduitse mijnramp ÉW ^ÏCÏe Premier rekent op steun kiezerskorps Interpellatie wordt afgewacht RHODESISCH PARLEMENT ONTBONDEN Proces-Landau neemt nieuwe wending jj Situatie is zeer ernstig Ontploffing van mijngas bij springwerkzaamheden Stichting komt op 22 maart weer bijeen VERSIER HET BI0SC00PJE EENS! teuws Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 9 MAART 1962 No. 30599 LEIDSCH DAGBLAD Directeur. E A E van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LLiDEN EN OMSTREKEN r 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0 59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Sir Roy Welensky, de premier van de Centraal-Afrikaanse Federatie (Zuid- en Noord-Rhodesië en Njassaland) heeft het federale parlement ontbonden en zal het overwegend blanke kiezerskorps een mandaat vragen „om te voorkomen dat de federatie uiteenvalt". Gisteravond heeft hij in Salisbury bij de gouverneur-generaal het ontslag van zijn regering ingediend. Welensky deelde gisteren in het parlement mee, dat hij de verkie zingen zou uitschrijven „om over- i gave aan het gejank van onverschil- I lig welke op macht beluste ras-1 I fanaticus te voorkomen". Sir Roy doelde hierbij op de door Engeland voorgestelde grondwet voor Noord- Rhodesië, die de Afrikanen een betere kans geeft een meerderheid i te krijgen in de wetgevende raad. Welensky is een felle tegenstander van dit grondwetsontwerp. De Rhodesische premier wil hand having van de acht jaar geleden ge vormde federatie, waartegen de Afrikaanse nationalistische leiders zich steeds hebben verzet. De Britse regering speelt volgens hem door haar voorstel in de kaart van deze leiders. Waarnemers in Salisbury zijn het erover eens, dat de ontbinding van het parlement een duidelijke en uit dagende waarschuwing aan het adres van Engeland is, dat Welensky's dreigementen om de federatie zonodig a met geweld in stand te houden, niet 1 zonder meer grootspraak waren. In dien nieuwe verkiezingen Welensky opnieuw de macht geven, dan zal hij aanzienlijk meer armslag krijgen en voor Engeland een probleem worden van zorgwekkende omvang. J De leider van de (inheemse) Ver enigde Nationale Onafhankelijkheids partij in Noord-Rhodesië, Kenneth Kaoenda, heeft gisteravond in Loe- saka verklaard, dat de Afrikaanse nationalisten de verkiezingen zullen boycotten. Ook zouden zij zich niet gebonden achten aan de uitslag, om dat deze niet door alle bevolkings groepen, doch „slechts door een paar Europeanen" zou worden bepaald. Verwacht wordt dat het besluit van Welensky in Noord-Rhodesië en Njassaland zal leiden tot verbolgen en zelfs gewelddadige acties. Een datum voor de nieuwe verkie zingen is nog niet bekendgemaakt. Een woordvoerder van het ministe rie voor het Gemenebest in Londen heeft geweigerd commentaar te leve ren op het besluit van Sir Roy Welensky. Volgens zegslieden kan de Britse regering weinig doen om Welensky te verhinderen zyn plan nen uit te voeren. „Hij heeft volledig het recht om het parlement te ont binden, wanneer hij dat wenst", zo werd gezegd. TOWER BRIDGE blijft behouden (Van onze Londense correspondent) De beroemde Tower Bridge, de reusachtige dubbele klapbrug met de hoge torens over de Theems, zal on der geen omstandigheden worden af gebroken. Dit is officieel medege deeld. Wij meldden reeds, dat er 1 plannen bestaan om het brugverkeer i te ontlasten door de aanleg ter plaat se van een tunnel onder de rivier. Ook als deze tunnel wordt aange- I legd, zal de brug als monument wor- I den behouden en een secundaire functie blijven vervullen. De andere I grote verkeerstunnel onder de Teems, c'e Blackwall-tunnel, dichter bij de monding van de rivier, bestaat al vele tientallen jaren. Er zijn ook r g i enkele voetgangerstunnels onder de Theems. Onderzoek naar beschuldigingen tegen Strauss (Van onze correspondent in Bonn) Bondskanselier Adenauer heeft, zo deelde gisteren de liberale partijvoor zitter Mende in Kiel mee, een onaf hankelijke persoonlijkheid belast met een onderzoek naar de juistheid van beweringen van het Hamburgse week blad „Der Spiegel", dat minister van Defensie Strauss uit vriendjespolitiek een halfgeschoolde architect aan Washington zou hebben aanbevolen I voor het bouwen van een Amerikaans woningproject in de Bondsrepubliek, i dat 300 miljoen mark zou belopen. Strauss zou dit gedaan hebben uit vriendschap voor ar. Hans Kapfinger, uitgever uit het Beierse plaatsje Fassau. De minister zou niet geweten heb ben dat Kapfinger financieel belang had bij de woningbouw. Der Spiegel lanceerde zijn verhaal over deze kwestie, die, naar de bouwfirma waar alles om draaide, de Fibag-kwestie wordt genoemd, omdat de „architect" een medewerker onder ede ver klaarden dat Kapfinger tegen hen I had beweerd zijn aandeel in het I bouwproject (25 pet. van de aande- i len, zonder iets te betalen, alleen I voor de goede relaties) te moeten de len met minister Strauss. Der Spiegel eiste daarop van de minister, dat deze Kapfinger zou aanklagen. Strauss klaagde Der Spiegel aan. Nog voor het tot een uitspraak kwam werd evenwel een vergelijk tussen klager en beklaagde bereikt, volgens welke Der Spiegel verklaarde nooit te hebben geschreven en nooit te zullen schrijven, dat Strauss financieel voor deel bij de Fibag-kwestie beoogde. Het proces tegen de SS-moordenaar Felix Landau te Stuttgart West-Duitsland) heeft gisteren een nieuwe wending genomen door het plotseling opduiken van een dagboek, dat de verdachte over zijn ervaringen in 1941 en 1942 heeft bijgehouden. Jaren lang gold dit dagboek als spoorloos verdwenen, hoewel er in buitenlandse publikaties telkens weer delen uit werden aange haald. Maar gisteren legde de openbare aanklager plotseling het origineel van het dagboek over, dat hem waarschijnlijk door iemand die onbekend wenst te blijven, uit het buitenland is toegezonden. Landau poogde aanvankelijk de echtheid van het geschrift aan te vechten, maar later moest hij toe geven: „Ja, dat is mijn hand". Daar ook zijn verdediger van mening was, dat het plotselinge opduiken van het dagboek een nieuwe wending in het proces heeft ingeluid, bepaalde de rechter dat het gehele boek zal wor den voorgelezen. De nu 51-jarige binnenhuisarchitect Landau was in de tweede wereldoor log sergeant-majoor van de SS en drager van de „Bloedorde". Landau wordt ervan beschuldigd in 1941 in de Poolse stad Drohobycz 21 joodse dwangarbeiders te hebben laten doodschieten. Landau had het dagboek uitslui tend voor zyn toenmalige geliefde en latere tweede vrouw geschreven. Het r i Nieuw vervol gverliaal In ons nummer van heden maken wij een aanvang met de publikatie van een nieuw ver volgverhaal. „De dodenlijst van Adrian Messenger", door Philip Macdonald, een boeiend verhaal, dat ongetwijfeld de aandacht van de lezers tot de laatste af- levering gespannen zal houden. WEERBERICHT VRIJ VEEL BEWOLKINS De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Vrij veel bewolking met plaatselijk enige regen en hier en daar mist. Over het algemeen iets zachter. Zwakke tot matige wind in hoofd zaak tussen zuidoost en zuid. (Opgemaakt te 11.15 uur). 10 MAART Zon op: 7.08 uur; onder: 18.34 uur. Maan op: 9.25 uur; onder: -.- uur. Hoogwater te Katwijk te 6.05 en 18.28 uur. Laagwater te 1.52 en 14.19 uur. Dit nummer bestaat uit pagina'9 Mond-klauwzeer .5? Door de mond- en klauwzeer is er een zeer ernstige situatie ontstaan. De gevaarlijke dierenziekte kon nog steeds niet tot staan gebracht wor den. Alleen al in oostelijk Noord- Brabant en Noord-Limburg werden er in de afgelopen week weer enige tientallen gevallen gesignaleerd, al dus dr. Van 't Hooff, adjunct-direc teur van de Veeartsenijkundige Dienst. „Nu het snel afdammen van het mond- en klauwzeer in ons land niet is gelukt, is de hele vee-uitvoer op het spel komen te staan. Varkens en runderen mogen nu niet meer het land uit en ten aanzien van andere landbouwprodukten is de toestand precair geworden" Met betrekking tot de maatregelen, die nodig worden geacht ter bestrij ding van mond- en klauwzeer, welke ziekte voor kan komen bij runderen, varkens, schapen en geiten, en zo be smettelijk is als vrijwel geen andere ziekte, deelde dr. Van 't Hooff mee, dat mensen, honden, katten, ratten, jutezakken en verder de wind, met opwaaiend stro, de smetstof kunnen overbrengen. Het vasthouden van honden en katten, alsook het rigou reus bestrijden van ratten en mui zen, behoren tot de allervoornaamste preventieve maatregelen, om het mond- en klauwzeer buiten de deur te houden. bevat liefdesbetuigingen en zelfbe schouwingen, maar daarnaast ook uitvoerige beschrijvingen van te rechtstellingen van joden in de Pool se steden Lemberg en Drohobycz. Men is van mening, dat het dagboek nog belastender voor de verdachte is dan de getuigeverklaringen. Belangrijk voor het proces tegen hem is hetgeen Landau op de 22ste juli 1941 in het dagboek schreef. Hieruit blijkt dat er die dag een aan tal joodse arbeiders niet op het werk was verschenen, dat onder leiding v. Laudau werd uitgevoerd. Landau be gaf zich daarop naar de verzamel plaats der arbeiders. Toen deze hem zagen verschijnen, stoven zij naar alle richtingen uiteen. Landau bezocht daarop de joodse raad te Drohobycz. Hij eiste, dat hem binnen een uur honderd joodse ar beiders ter beschikking zouden wor den gesteld. Als zij niet zouden wor den gevonden, zou hij zelf honderd joden uitzoeken, maar niet om te la ten werken, doch om dood te laten schieten. Binnen het half uur waren de honderd joden er, aangevuld met zeventien plaatsvervangers voor de I gevluchten. Landau meldde het voorgevallene I aan zijn meerderen. Hij stelde tevens de eis dat de gevluchte joodse arbei- jders wegens „weigerachtigheid om te werken" zouden worden doodgescho ten. Dat geschiedde precies twaalf i uur later. „Twintig gevluchten wer den doodgeschoten', aldus Landau in zijn dagboek. Uit het dagboek blijkt ook dat Landau deel heeft uitgemaakt van vuurpeletons die joden doodschoten. Aartsbisschop van Sevilla bepleit betere lonen De aartsbisschop van Sevilla, kar dinaal Bueno Monreal, heeft in een herderlijke brief aangedrongen op verbetering van de lonen en van de grondverdeling in zijn bisdom. Hij deed hierbij aanhalingen uit de en cycliek .Mater et magistra" van Paus Johannes XXIII over maat schappelijke kwesties. De aartsbisschop zegt in zijn schrijven: „Er bestaan bij ons, in het bijzonder in de landbouw, te veel verschillen wat de ver deling van de welvaart aangaat. Een luchtopname van KLM- Aerocarto, die een deel van de Zuiderzeewerken in beeld brengt n.l. de werken bij Nijkerk ten behoeve van de polder Zuidelijk Flevoland. Op de voorgrond de bouwput voor schut- en uitwate ringssluizen tussen Veluwemeer en Eenmeer. Op de achtergrond een reeds aangelegd gedeelte van de Meerdijk in de richting Spakenburg. Deze Meerdijk is aan de zijde van het Eenmeer voorzien van brede stranden die van belang kunnen zijn voor de recreatie. Naast enkelen die duizenden - hectaren land bezitten zijn er duizenden zonder eigendom. De toch al lage lonen worden nog ongunstiger door maandenlange seizoenswerkloosheid". Er moe ten volgens de aartsbisschop ook nieuwe bedrijven gesticht wor den om de werkloosheid tegen te gaan. Slot pag. 2 KRENTERIG De Egyptische geheime dienst betaalt zijn spionnen zeer slecht, aldus verklaarde een Arabische jood, Jasr El- marbua, voor een rechtbank in Jeruzalem, waar hij onder beschuldiging van spionage terecht staat. „Commandant i Said, van de inlichtingen- f dienst in Gaza, betaalde ons I slechts drie Egyptische pon- I den voor elke inlichting die I wij hem uit Israël stuurden". aldus Elmarbua. (Van onze correspondent in Bonn) In West-Duitsland heeft zich opnieuw een mijnramp voorge daan: vanochtend om even over half zes zijn in de mijn „Sach- sen", in de buurt van Hamm in Noordrijn-Westfalen, 30 mijnwer kers om het leven gekomen en 9 gewond door een explosie van mijngas tijdens springwerkzaamheden. De ramp voltrok zich kort voor het aflossen van de nachtploeg op een diepte van 1.150 meter. Op 7 februari j.l. vonden 229 mijnwerkers de dood bij een ontploffing in de mijn „Luisenthal" te Völkingen. Een geluk was, dat geen brand uit- (Van onze Haagse correspondent) De Stichting van de Arbeid is gis teravond in het gebouw van de S.E.R. in Den Haag bijeengekomen om de situatie te bezien, die thans is ont staan door de verklaring van het NVV, dat het de laatste algemene aanwijzing van de regering naast zich neer zal leggen. Na de vergadering, die bijna drie uur duurde, werd het volgende com muniqué uitgegeven: „Het bestuur van de Stichting van de Arbeid zal de algemene situatie opnieuw in beschouwing nemen na de interpellatie, die over het loon- beleid volgende weck zal plaats vin den. Het komt daartoe op 22 maart opnieuw bijeen. Inmiddels zal de looncommissie haar werkzaamheden voortzetten voor zover het voorstellen betreft, waarop de jongste algemene aanwij zing geen betrekking heeft". De vergadering, die op verzoek van het CNV was uitgeschreven, begon om half acht onder voorzitterschap van de voorzitter van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond, ir. W. H. Kruyff. Na de opening gaf deze het woord aan de heer C. H. Bakker van het CNV, die de motieven toelichtte, die hebben geleid tot het aanvragen van de vergadering. Het bleek al spoedig, dat de meeste leden de in terpellatie van drs. Roemers in de Tweede Kamer (die gistermiddag om 3 uur of woensdag om 1 gehouden zal worden) wilden afwachten. Van daar dat men besloot donderdagavond 22 maart opnieuw bijeen te komen. Teneinde de looncommissie van de Stichting praktisch te kunnen laten werken, kwam men tot het besluit, dat de ingediende CAO's, die niet. met de jongste richtlijn in botsing kun- inen komen, zouden worden afgehan deld. Zij zullen dus van een advies worden voorzien. Het is thans zo, dat het aantal CAO's met de dag gro ter wordt. De secretaris van de Stich ting van de Arbeid, dr. S. Pels, vertel de, dat er gisteren weer zeven nieuwe concept-CAO's waren binnengeko men. Een dag tevoren waren er drie ontvangen. Naar schatting zullen ongeveer zo'n kleine 80 CAO's op af doening liggen te wachten. Ongeveer dertigduizend werknemers zijn daar bij betrokken. De heer Van Tilburg van het NVV verklaarde, dat verwaent kan wor den, dat de thans niet voor behan deling in aanmerking komende con tracten, wel niet zullen worden terug_ gezonden om opnieuw behandeld te worden. Hoewel hij geen zekerheid kon ge ven, dat dit inderdaad het geval zou zijn, houdt het NVV rekening met een contractloze periode in die be drijven, waar een „controversieel" ontwerp-CAO door werkgevers en werknemers is aanvaard. Slot pag. 2 brak na de ontploffing. Voorts was het grootste deel van de ochtend ploeg nog niet beneden, waardoor de gevolgen van de explosie beperkt bleven. De mijn „Sachsen" behoort aan de Markische Steinkohlengewerkschaft en is Westduits staatsbezit. Er wer ken 3.500 man. De myn werd in 1914 in bedrijf genomen en later gemoder niseerd. Volgens een der mijnwerkers waren in de mijn reeds herhaaldelijk kleine branden ontstaan, die echter tijdig geblust konden worden. Op 3 april 1944 kwamen bij een ongeluk in een ander deel van deze mijn 138 Duitse mijnwerkers en Rus sische krijgsgevangenen om het leven. Toen kon slechts een klein deel der doden worden geborgen. Onderhoud Van Roijen-Tyler (Van onze correspondent in Washington) Gistermiddag heeft de Neder landse ambassadeur in de V.S., dr. Van Roijen, een bezoek ge bracht aan de functionaris van het Departement in Buiten landse Zaken, Tyler, die deel nam aan de onlangs door minis ter Luns gevoerde besprekingen. Dr. Van Roijen bracht daarbij vooral de laatste rede van pre sident Soekarno onder de aan dacht van Tyler. Speel zélf eens een actieve rol als u naar de bioscoop gaat. Doe het niet afgemeten haastig. Versier het gezellig met vóór of né de film ergens neer te strijken, wat te drinken of iets te eten. Met zo'n initia tief kunt u tegen de grootste ster van het witte doek con curreren. Nóg een tip voor een leuk initiatief: als u een ca deautje moet geven, geef dan Horeca-cheques, waarmee in elk Nederlands Horecabedrijf betaald kan worden. Cheque boekjes a 10.- of 25.-, in coupures van f 2.50, kunt u bestellen bij het Bedrijfschap Horeca, Koninginnegracht 58- 59, Den Haag. (giro 63.53.00;^ vermelden: Cheque boekje). C*- Vele doden in ZUID-VIETNAM Bij een gevecht met communisti sche guerrillastrijders op 90 km. ten zuiden van Saigon, de hoofdstad van Zuid-Vietnam, zijn woensdag 24 mi litairen gesneuveld en zeven gewond. Dit is door het Zuidvietnamese pers bureau bekendgemaakt. Zeven leden van de regeringstroepen worden ver mist. Over de verliezen aan commu nistische zijde werden geen bijzon derheden verstrekt. Volgens het persbureau zijn zater dag 60 communistische verzetsstrij ders verdronken, nadat zij te Bau Phoeng uit de lucht waren aange vallen. Uit het Leidsch Dagblad van 10 Maart 1862: Men verzekert, dat Z.M. aan Prof. J. de Wal op zijn verzoek een verlof van één jaar heeft toegestaan, om zijn geschokte gezondheid in het buitenland te herstellen. In de Vrijdagavond gehou- den vergadering v. d. Mij d. a Ned. Letterkunde iverd Dr. L. a A. te Winkel als bibliothecaris a onder dankbetuiging ontsla- i gen, nu hij zijn krachten on- verdeeld aan het Woorden- f boek wilde wijden. Voorlopig j wil Dr. W. N. de Rieu het f bibliothecariaat waarnemen, j

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1