MATOESJKA: MISDADIGE EXPERT IN TREINRAMPEN in 1964 Kennedy's rivaal? Nu nog voortvluchtig Visserij in Nederland steekt gunstig af bij andere landen" Actiecomité A.V.R.O. stelt 9 kandidaten Uiterlijk gemoedelijke en vriendelijke man Leo' A MINISTER MARIJNEN IN TWEEDE KAMER: Katwijk (zo liet 11 haven krijgt) moet wachten op Schevemiigeii VAN DE KLEINERE AVTO IN DE GROTE noem m banaan bij 2ijn naam Nieuwe uitgaven Landbouw sluit lange rij van begrotingen Eerste stap Maandblad Meer immigranten in Zuid-Afrika 1 maart 1860 Vrijdag 9 maart 1962 Vierde blad no. 30599 Advertentie p RGENS ter wereld vierde vorige maand een man zijn zeven- _j tigste verjaardag, van wie vele spoorwegdirecties hopen dat iet zijn laatste verjaardag is geweest. Of hij nog leeft en waar hij eeft is een open vraag, maar de naam van Matoesjka leeft onster- elijk voort in de internationale spoorweghistorie. U zult het niet geloven, maar diep in zijn hart was hij een lardige man. Uiterlijk was hij een gemoedelijke en vriendelijke aan, die vele mensen voor zich in wist te nemen. Maar tevens was lij ook een verschrikkelijke man, een meestermisdadiger, die iloedsporen naliet, overal waar hij kwam. Zijn naam was Syl- rester Matoesjka en mensen die hem gekend hebben zeiden dat ze zoiets" nooit van hem hadden verwacht. Zoiets" waren de poorwegaanslagen, waaraan Matoesjka zich schuldig maakte. In 934 hadden er drie vreselijke treinrampen plaats, alle drie met en tussenpoos van ongeveer een maand en alle drie onder ver lacht overeenkomstige omstandigheden. Het eerste ongeluk had plaats bij nsbach in Oostenrijk, het tweede abij Jüterberg in Duitsland en het srde bij Bia Torbacy in Hongarije, alle drie de gevallen ging het om xe passagierstreinen die na enor- e explosies ontspoorden. Zowel de einen als de spoorweg zelf werden nor de ontploffingen ernstig be- hadigd en de gevolgen waren ver- ihrikkelijk: vernielde wagen, dode- li gewonde mensen, kreten van ervenden, gereutel van gewonden De ramp van Bia Torbacy bij- lorbeeld, die de Oriënt-Express rerkwam, had vreselijke gevolgen: personen, mannen, vrouwen en nderen, kwamen om het leven -en it aantal gewonden was vér over honderd. Heel Europa geraakte in opwin- ng; alle kranten schreven met ■ote letters over sabotage en opzet, de politiek zo onrustige sfeer van dertiger jaren was dit alles zeer egrijpelijk. Vele mensen wilden et langer per trein reizen en voor de internationale sneltreinen onden in een zeer slechte reuk, int op deze treinen hadden de sa- iteurs het blijkbaar in het btfzon- jr begrepen. De Duitse politie gaf de schuld in een wijdvertakt communistisch implot, hoewel het allesbehalve ïidelijk was welk voordeel commu- sten zouden kunnen trekken uit it veroorzaken van treinrampen, aandenlang zat de Europese poli- internationaal met de handen in et haar Geen bewijzen /an alle kanten eisten veron- waardigde dagbladredacties de onmiddellijke arrestatie van de boteurs. Nagelaten familieleden uurden wanhopige brieven aan de Dlitie-autoriteiten en eisten onmid- ïllijke actie. De politie had geen ikel aanknopingspunt totdat een invoudige politieman in Boedapest, e terug dacht aan het afschuwelij - i ongeluk bij het viaduct van Bia orbacy, zich plotseling iets herin- :rde. Deze politieman had toezicht ge- ouden op de reddingswerkzaamhe- tn bij het licht van zoeklichten en ntaarns, toen hij werd aangespro- en door een kleine, dikke man met iendelijke manieren, die zei, dat j op het viaduct was geweest en ït hij dolgraag wilde helpen. De olitieman had de hulp zonder meer in de hand gewezen maar er was ts geweest in de gretige belang- elling van deze man, die hem na ramp aan het denken bracht, ij meldde zijn indruk aan zijn lef, die de mening was toegedaan j»t men geen enkele mogelijkheid fer het hoofd mocht zien en er ipport van maakte. Geheel afgaande op intuïtie ging Hongaarse politie aan het werk slaagde er wonder boven wonder om de naam en de indentiteit ist te stellen van deze man van ie men alleen vermoedde dat hij ostenrijker was. Tenslotte kon de ilitie in Boedapest in Wenen om tlevering vragen van de Oosten- jkse handelsman Sylvester Ma- esjka. Het bewijsmateriaal was trig; men wist alleen dat hij ten de van de ramp in Hongarije in a Torbacy was geweest en dat hij ch op het tijdstip van de andere ,mpen niet in Wenen had bevon- :n. Gearresteerd Matoesjka werd gearresteerd; hij ond op het punt voor. zaken naar rankrijk te vertrekken. Hij ontken- heftig iets met de treinrampen maken te hebben, maar de politie i Boedapest besloot, na Matoesjka ■ie dagen lang te hebben verhoord, ogmaals op haar intuïtie te ver ouwen. De commissaris toonde Matoesjka ider het verhoor plotseling een tra- sche foto van de afschuwelijke imp bij Bia Torbacy, waarop de jen van de talrijke slachtoffers, oden en gewonden, duidelijk te zien aren. Er waren ook foto's van de rancards met verminkten. Het effect was verbijsterend. De ostenrijker griste de Hongaarse po- tieman de foto's uit de handen, uste ze en riep in duivelse vervoe- ng „Ja, ik heb het gedaan! Ik heb Hes gedaan! Ik heb die doden daar eergelegd! Ik ben de man die u >ekt. Dat was het ogenblik waarop de ilitie begon te twijfelen, want er jn zoveel mensen die zichzelf be- ïhuldigen. Hoewel Matoesjka's tould geensdeels vaststond besloot ien hem voor de rechter te bren- Hij was voor de buitenwereld een geziene zakenman, eigenaar van ver schillende flatgebouwen, welgesteld, gelukkig getrouwd en zeer godsdien stig. Maar er was nog een andere Matoesjka, een monsterlijk slecht wezen, dat hem opzweepte en tot wandaden dreef, een boze geest die hy „Leo" noemde. Die „Leo" beheerste zijn gedrag vaker en vaker naar Matoesjka ver klaarde en hij werd dan gedwongen tot de afschuwelijkste misdaden. Sylvester Matoesjka had in de eer ste wereldoorlog grote handigheid verworven in de omgang met explo sieve stoffen. Als „Leo" hem beheer- e rechtszaak in Boedapest trok enorme internationale belang stelling. Bij elke zitting was de ,ial vol met journalisten en psychia- jtrs uit de hele wereld. De onthul- van Matoesjka overtroffen ielfs de verbeelding van de grootste '"dist in afgrijselijkheid. Matoesjka is een sadist, een man die dr. [ekyll en mister Hyde tegelijk was. ste vergat hij zijn vrouw, zyn gezin en zijn zaken. Met grote geslepen heid organiseerde hij zijn treinmoor- den. Hij verborg zich ook altijd in de nabijheid van de plaats van de ramp om getuige te kunnen zijn van de ontsporingen. Verward Matoesjka was een verwarde geest. Bij een proces verklaarde hij dat „Leo" hem onder verschillende persoonlijkheden verscheen. Op een gegeven ogenblik verklaarde hij zelfs dat een der rechters „Leo" was. Hij zelf schreef zijn misdaden toe aan godsdienstige beweegredenen. Hij vertelde dat hij een eigen sekte had willen stichten en dat al zijn aan hangers er dan uit zouden trekken met zijn naam op rode vaandels. Eerste voorwaarde daarvoor was, dat hij in één jaar tijd twaalf grote treinrampen zou weten te bewer ken. Matoesjka's advocaten beweerden dat hij krankzinnig was en soms ge droeg Matoesjka zich daarnaar. Hij vroeg het hof tijd om Frans en En gels te studeren opdat hij zich in die talen zou kunnen verdedigen. De rechters achtten hem echter volko men verantwoordelijk voor zijn da den ondanks het verhaal in een Brits zondagsblad, dat vertelde, hoe Matoesjka een krankzinnige spoor wegmonomaan was geworden nadat hij in de eerste wereldoorlog een troepentrein van de Russen in de lucht had moeten laten vliegen. Geen doodstraf Matoesjka de man die tientallen mensen de dood had ingejaagd, die honderden mensen pijn, verwondin gen en verminking had bezorgd, ont ging de doodstraf. Oostenrijk, dat hem had uitgeleverd, kende geen doodstraf en Matoesjka was uitge leverd op voorwaarde dat hij aan die wetten onderhevig zou blijven. Zo ontkwam deze man de Hon gaarse guillotine. De autoriteiten in Boedapest ston den weliswaar onder zware druk van de openbare mening, maar kon den geen doodvonnis uitspreken. Ma toesjka werd tot levenslange gevan genisstraf veroordeeld door te bren gen in het psychopatengesticht van Vacz. Daar was hij een model gevangene, die zijn memoires in alle rust schreef en niets verborg. In 1944 werd de stad Vacz oor logstoneel en achtergrond voor een verbitterde strijd tussen Duitsers en Russen. De Russen ontruimden de gevangenis en in de verwarring wist Matoesjka te ontsnappen. Toen dit nieuws bekend werd, werd er inter nationaal een grote jacht ingezet op deze man van wie men alles kon verwachten. Vanaf Griekenland tot Noorwegen was de politie op haar hoede. Ma toesjka's signalement werd overal verspreid en alle spoorwegautori teiten werden gewaarschuwd. Ge rapporteerd werd hij op vele plaat sen, het vaakst in Joego-Slavië maar gevonden werd hij niet. Dat betekent, dat de man die de treinen haatte nog altijd op vrye voeten is en mogelijk weer zal worden bezeten door de geest van „Leo" die hem aanzet tot treinaanslagen ,vW- -«HP 1■fy.toünjG&ttC (Van onze parlementaire redacteur) Volgens minister Marijnen steekt I de positie van de Nederlandse vis serij gunstig af bij die in andere I Europese landen. De bewindsman zei dit gistermid dag in de Tweede Kamer bij de be antwoording van de leden, die gis teren over de afdeling visserij van zijn begroting het woord hadden ge voerd. Twee dagen geleden heeft de minister een tussentijds rapport van de commissie-Diepenhorst over de problemen van de visserij ont vangen. Hij zal dit nog bestuderen. Het speet de bewindsman, dat het overleg in de commissie-Berger over de sociale problemen in de visserij is vastgelopen. Ook betreurde hij, dat het nog niet mogelijk was ge weest een wetsontwerp tegen de wa- terverontreinigirg in te dienen. maar het betref t hier een moeilijk technisch probleem. De minister 1 voelde voorlopig niet voor een uit- breiding van de vangsttijd in de kuilvisserij. Het doel van een ver- korte kuiltyd is om een grotere to- I tale opbrengst mogelijk te maken. De bezwaren tegen deze regeling le ken hem daarom niet gezond. Over de afzetmogelijkheden van p'atbaars en roodbaars kon de iginister nog niets naders vertellen. Het is een wonder dat Ma toesjka niet eer der werd gevat bij zijn spoor wegaanslagen. Toen hij de aan slag bij Jüter berg in Duits land pleegde, werd hij verrast door een land loper die zich pas later meld de. Na de ramp van Bia-Tor bacy werd hij herkend door een Hongaarse politieman. (Van onze correspondent in Washington) Romney de president-directeur van American Motors, heeft zich kandidaat gesteld voor het gouverneurschap van de staat Michigan. De verkiezingen daarvoor worden einde dit jaar ge houden. Maar omdat Nixon noch Rockefeller veel ambitie toont om in 1964 aan bod te komen voor het presidentschap van Amerika, zien velen thans Romney als de meest waarschijnlijke tegenstander van Kennedy in dat jaar. De 54-jarige George Romney maakt zeker een goede kans om John Swainson, een onopvallende Demo craat, die thans gouverneur van Mi chigan is, in november van zijn zetel te stoten. In Michigan is ongeveer 26 procent van het kiezerskorps par tijloos en onder die partijlozen heeft Romney heel wat aanhang. Pas in september 1S61 heeft Romney van zichzelf gezegd dat hij Republikein is. Daarvóór heeft hij openlijk kri tiek uitgeoefend, zowel op de Repu blikeinen als op de Democraten. Hij was van mening, dat de Repu blikeinen in de macht waren van de grote ondernemingen en betoogde, dat de Democraten afhankelijk wa ren van de vakbeweging. Romney wenste de politieke partijen „terug te geven aan het volk". Nationaal is Romney het bekendst geworden als de man, die het initia tief nam tot het vervaardigen van kleinere, „compacte" auto's. Toen Romney in 1954 aan het hoofd kwam te staan van American Motors (een fusie van Nash en Hudson) werkte die onderneming met verlies. Rom ney was van oordeel, dat er in Ame rika een markt was voor kleinere auto's. Het normale formaat be schreef hij als een „benzine zuipen de dynosaurus". Bat was dan nog maar een kwalificatie in het alge meen. Romney schrikte er echter ook niet voor terug om in advertentie campagnes zijn concurrenten bij de naam te noemen en allerlei minder vleiends over hun produkten te pu bliceren. Dat heeft men hem nogal kwalijk genomen. Maar dank zij reclame en onge twijfeld ook dank zij een goed p.o- dukt is Romney er in vier jaar tijd in geslaagd American Motors weer winst te doen maken. Zijn actie heeft ertoe geleid, dat ook vrijwel alle an dere Amerikaanse autofabrikanten ..compacte" auto's zijn gaan maken en eveneens met veel succes. In Europa vindt men die auto's nog al tijd vrij groot (in omvang te verge lijken met een Opel Rekord), maar in vergelijking met de traditionele Amerikaanse „slee" zijn ze inderdaad compact. U:t het bovenstaande zal men wellicht de indruk hebben gekregen, dat Romney een keihard zakenman is. Dat is hij ook wel, maar dat sluit bij hem idealisme zeker niet uit. Toen hij tot over de oren in het I werk zat (in 195S) zwichtte hij toch voor de aandrang, toen men een be roep op hem deed een actie te steu- nen voor beter onderwijs in Michi- I gan en later toonde hij zich zeer ge ïnteresseerd, toen er een conventie gevormd moest worden om Michigan j een betere grondwet te geven. Polygamie Romney behoort tot de eigenaar dige sekte der Mormonen. Polygamie komt thans officieel niet meer voor in Amerika, maar Romney's grootva der had nog vier vrouwen. Toen po lygamie in 1885 werd verboden, week de familie uit naar Mexico. Daar werd George in 1907 geboren. In 1912 kwam hij naar Amerika terug. Offi cieel is nooit uitgemaakt, of iemand, die buiten de Verenigde Staten is ge boren, president kan worden, maar daar beide ouders van George Ame rikaan waren, lijkt hier toch geen al te groot obstakel in zicht. Op het ogenblik echter wenst Rom ney niet ever een eventuele kandida tuur voor het presidentschap te pra ten: het is het gouverneurschap van Michigan waar hij officieel naar streeft. Toch denken velen reeds ver der. In 1964 moet er opnieuw een pre sident worden gekozen. Het zal zoals de zaken er thans uit zien niet gemakkelijk zijn Kennedy te verslaan. Sommige Republikeinen van betekenis schijnen in dat jaar het liefst hun beurt maar voorbij te laten gaan. Nixon bijvoorbeeld, die in november zal trachten gouver neur van Californië te worden, heeft aangekondigd, dat hij zijn termijn daar wil uitdienen en dat schakelt hem als hij het gouverneurschap wint uit voor de presidentsverkie zingen in 1964. Rockefeller, die thans gouverneur van de staat New York is, moet in november weer herkozen worden. In New York geeft men hem een be hoorlijke kans. maar het feit, dat hij onlangs gescheiden is, maakt zijn kansen om het ooit tot president te brengen veel geringer. Verder is er natuurlijk nog sena tor Barry Goldwater, een Republi kein van de rechtervleugel. Zoals men weet is er aan de uiterste rechterzij de nogal wat activiteit in Amerika de laatste maanden. Maar het ziet er toch nog beslist niet naar uit, dat de Republikeinse partij met Gold water in zee zou willen gaan. De Re publikeinen hebben vooral behoefte aan een man, die vat kan krijgen op de partijloze, onafhankelijke kie zers en zo'n man is Goldwater be slist niet. Fotogeniek Juist omdat hij de partijlozen ach ter zich kan krygen hebben sommige Republikeinen thans hun hoop ge vestigd op Romney. Zelf hebben we hem één keer ontmoet. Hy is een knap uitziend, energiek man. Sym pathiek in de omgang en ongetwij feld fotogeniek. Wat dat laatste be treft behoeft hij voor president Ken nedy niet onder te doen en in het tijdperk van de televisie betekent dat wel iets. Nixons voorkomen bijvoor beeld was beslist een handicap in zijn televisiedebat met Kennedy. De rede. welke dr. Ph. Idenburg op 16 september van het vorige Jaar heeft uitgesproken ter gelegenheid van het 25-Jarig bestaan van „Het Rijnlands Lyceum" over „Taak en vorming van l de intellectueel in het nieuw-? Europa" is bij J. M. Meulenhoff m in druk verschenen. EEGRAFEN1S VAN CORNELIS VETH (Van onze Haagse correspondent) Op de begraafplaats Nieuw Eyken- duynen te Den Kaag is gisteren het stoffeiyk overschot van de op 82- jarige leeftijd overleden letterkundi ge, kunstcriticus en tekenaar Corne lls Veth ter aarde besteld. Onder degenen, die hem naar zijn laatste rustplaats begeleidden, zagen wij o.m. de kunstschilders H. H. Ka- merlingh Onnes en Kees Venvey, de schrijver Johan Fabricius namens de P.EJN.-club. en mr. J. J. Boasson, oud-gemeentesecretaris van Den Haag. Aan het graf sprak mr. J. J. Boasson als vriend enkele woorden van afscheid. Hij schetste de per soon van Cornells Veth als mens en als kunstenaar en sprak er zijn vol doening over uit, dat de overledene door de grote belangstelling, die hij heeft ondervonden, heeft geweten hoe hij in grote kring gewaardeerd werd. „Zijn leven", zo eindigde mr. Boasson. zal blyven stralen in de vcseha-'denr van Hp K- - -'erlandsc cui tuur" F>n familielid -ie heer Cif- t( u dankte voor de bel fst Hing. Misschien is langs chemische weg een verbetering van de viswateren te verkrijgen. De minister beloofde medewerking aan de organisatie ver betering binnenvisserij. Hij kon nog niet zeggen, wanneer een wetsont werp tegen de waterverontreiniging zou worden ingediend. Het gaat hier over een zeer moeilijke zaak met veel internationale problemen. De beperking van de vangsttyd voor de kuilvisserij op het IJssel- meer leidt volgens de minister niet tot een geringere opbrengst, integen deel. De inkrimping van de vangst- tijd is geadviseerd door de commis sie Van der Zaal. Enige Kamerleden hadden gevraagd, de kuilperiode weer met een maand te verlengen, desnoods in twee etappes van veer tien dagen. Alvorens een beslissing te nemen wilde de minister een advies van het Visserijschap afwach ten. Met de begroting van Land bouw werd die van Visserij zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Havens Veel nieuws over de haven van Scheveningen kon de minister niet mededelen. 1-Iij herhaalde, dat met de verbetering zal worden begon nen, zodra het werk van de haven mond te IJmuiden gereed is. Hij moet afwachten, hoe de ervaringen daar zullen zijn. O? Katwyk een haven zal krijgen is thar.s nog niet te beoordelen, daar thans in de eerste plaats voor Sche veningen een voorziening moet wor den getroffen. In ieder geval zal mi nister Marijnen contact opnemen met zijn collega Korthals van Ver keer en Waterstaat. Deze is de eerst verantwoordelijke bewindsman. Minister Marijnen merkte op dat de aanwezigheid van oude drijfnet- loggers de vernieuwing van de vis sersvloot niet had belemmerd. Sportvisserij Wat de sportvisserij betreft be steedde de minister aandacht aan pootvis, verbetering van de viswate ren en het tegengaan van waterver ontreiniging. Er was gevraagd, hoe het staat met de viskwekerij in O. Flevoland en met de levering van pootsnoek. De minister zei. dat aan voer in enigszins redelijke omvang niet kan worden verwacht voor 1965. De Tweede Kamer heeft zonder hoofdelijke stemming de begroting van Landbouw en Visserij en die van het Landbouwegalisatiefonds aangenomen. Daarmee heeft zij de hele begrotingsbehandeling-1962 achter de rug. Het is een werk van lange adem geweest. Sinds oktober is er een groot deel van de tijd dei- Kamer aan besteed. Overigens waren minister Marij nen en de Kamer nog niet van el kaar af, toen de begroting van Landbouw en Visserij was aangeno men. Er werd namelijk nog een be gin gemaakt met de bespreking van het ontwerp- bestrijdingsmiddelen wet. Hierbij was ook minister Veld kamp (Sociale Zaken) aanwezig. Bij de bestrijding van planten ziekten, ongedierte, onkruid en pa rasieten worden vaak giftige stoffen gebruikt. De bedoeling van het ont werp is, de handel in en de toepas sing van deze middelen te regelen. (Van onze A'damse correspondent) De AVRO gaat zoals gisteren in een gedeelte van onze oplage ge meld in hoger beroep tegen het vonnis van de Amsterdamse recht bank, dat intussen wel uitgevoerd zal worden. Als intussen de leden van de AVRO over enkele dagen, ingevolge die uit spraak een stembiljet thuisgestuurd krijgen voor de verkiezing van de ge westelijke bestuursleden, zullen zij hieruit niet kunnen opmaken, welke kandidaten door het bestuur en wel ke door de oppositie zijn gestald. Deze zorg vervult op het ogenblik het actiecomité van AVRO-vrienden, dat derhalve gisteren op een persconfe rentie in Amsterdam de lijsten be kendmaakte met de namen van alle kandidaten. „Tijdens het kort geding bij de president van de Amsterdamse recht bank heeft de raadsman van de AVRO terecht opgemerkt, dat het bestuur van deze omroepvereniging over een machtig propaganda-appa- raat beschikt, zodat de oppositie er bij de verkiezingen niet aan te pas zou komen", zo merkte de secretaris van het actiecomité, ir. C. E. van de Stadt uit Bilthoven op. „Wij willen echter open verkiezingen en wij zijn ervan overtuigd, dat onze kandidaten bij een dergelijke strijd met open vizier zullen winnen". Het actiecomité heeft in negen ge westen kandidaten gesteld. Dit zijn o.a. in Noord-Holland mr. A. W. Vogt uit Blaricum (zoon van de bekende AVRO-pionier Willem Vogt) en in Zuid-Hoiiand mr. P. Q. Dekker uit Leiden. De uitspraak van de rechtbank president. die het mogelijk heeft ge maakt, dat alle AVRO-leden kunnen stemmen, ziet het comité als een eerste stap op de weg, die kan leiden tot democratisering van de AVRO Het comité gaat de verkiezingen ech ter in zonder enig beginselprogram ma. behalve het streven naar demo cratisering en verandering van sta tuten en huishoudelijke reglement op basis van het tien jaar geleden aan het AVRO-bestuur uitgebrachte hooglerarenrapport. Voorts wil het actiecomité met zijn kandidaatstelling een snellere door stroming van de gewestelijke bestu ren bewerkstelligen. Men wijst op het feit, dat bijvoorbeeld in Gronin gen door het bestuur iemand kandi daat is gesteld, die al 26 jaar zitting heeft in het bestuur van dat gewest, doch in die tijd slechts drie verga- .--ringen heeft bijgewoond. Als hij thans opnieuw wordt gekozen, zal dat voor -i't'ncsperiode van' tien jaar •jn. Het actiecomité houdt rekening met de mogelijkheid, dat het door de pro paganda van het AVRO-bestuur zal worden verslagen. Het zal de actie dan echter „op een laag pitje" voortzet ten. Met ingang van volgende maand zal het een maandblad doen ver schijnen, waarvan een deel van de abonnementsprijs voor het strijdfonds zal worden gebruikt. Daarnaast wil men begunstigers werven, die „abonné-breekijzer" zul len worden genoemd en de kas met grotere bedragen moeten spekken. Het ligt tenslotte in de bedoeling het actiecomité rechtspersoonlijkheid te geven iri de vorm van een stichting of een vereniging. De onlangs aangestelde minister van Immigratie, A. E. Trollip, heeft in het Zuidafrikaanse parlement meegedeeld, dat in 1961 16.139 im migranten naar Zuid-Afrika zijn gekomen, d.i. 6.530 meer dan in 1960. Hoewel de stjjging voor een deel was veroorzaakt door immigranten uit andere delen van Afrika <9.238 in het afgelopen jaar, 3.937 in 1960) steeg ook het aantal immigranten uit Europese landen aanzienlijk: 7.081 in 1961, het paar te voren 5.852. Hoewel in beginsel de immigratie van personen uit Afrika en speciaal uit de aan Zuidafrikaanse grenzende gebieden als de Rhodesische Federa tie, Angola en Mozambique niet zal worden aangemoedigd, zullen alle personen uit deze gebieden, die zich in de Republiek willen vestigen, wor den toegelaten. De minister was van mening, dat Zuid-Afrika nog altijd een belangrijk immigratieland voor West-Europa is, ook voor die West- europese landen, waar thans een pe riode van welvaart heerst. Geen an der land kan Zuid-Afrika evenaren ten aanzien van behuizing, onderwijs, werkgelegenheid en vooral de gun stige mogelijkheden om een elfstan- dige onderneming op te zetti Het Zuidafrikaanse departement I van Immigratie wil dit jaar op groter I schaal dan voorheen, nieuwe immi granten aantrekken. Immigratiedes- kundigen zullen naar alle in aan- merking komende landen worden uit gezonden om de nodige contacten te leggen. De eerste van deze ambtena- 1 ren is al in Nederland gearriveerd.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 13