Westduitse regering steunt zeevisserij Verdere uitbreiding van de visserijvloot BNA organiseert prijsvraag tot verbetering van de woningbouw Hoe berg ik mijn boeken uit De dichter A. Roland Holst I Vuur verwoest twee bedrijven in Amsterdam Internationale kunstrij - elite naar Jaap Edenbaan Sportsplinters sempra sls«u«ifet( Rechtse Republikeinen in New York bijeen AUPING LEDIKANTEN W.J.ZIRKZEE LEIDSCH DAGBLAD - VRIJDAG 9 MAART 1962 TOEN ik A. Roland Hólst opbelde om een afspraak te maken reageerde hij nogal onthutst met de woorden: „Een interview? Nee, liever niet. Ik weet nooit wat ik zeggen moet". Eigenlijk is het geen interview"verbeterde ik mezelf haastig. „Ik kom alleen maar naar je kamer kijken en je hoeft maar heel weinig te zeg gen". „En waarom kom je dan naar mijn kamer kijkeninformeerde de dichter achterdochtig. „Om er iets over te schrijven", antwoordde ik naar waarheid, ,,en om jou een paar vragen te stellen. Hoe je tegenover het bezit van boeken staat bijvoorbeeld, en hoe je je boeken opbergt". 1 De°' si Aan het andere eind van de laan klonk een intensief gegrinnik. Daar op zei de stem van Roland Holst la coniek: „Het bezit van mijn boeken is zo'n bezit geworden, dat ik mij al jaren afvraag hoe ik ze uit in- plaats van opberg". Hetzelfde ogenblik dat ik zijn huis aan de Nesdijk in Bergen betrad, werd mij de oorzaak van deze ver zuchting duidelijk. Er was in dit kleine, eenvoudige landhuis nauwe lijks meer plaats voor „de prins on zer dichters", die door zijn boeken langzaam maar zeker wordt ingekap seld. Niet alleen de boekenkasten, maar bijna alle meubelen in zijn ka mer zyn door deze sympathieke in dringers geannexeerd. Ze liggen op stoelen, op de bank en op de divan, een grote tafel is er onder bedolven en op de vloer, gedeeltelijk voor het oog verborgen, staan hele stapels. Hier blijft het nog lang niet bij, want ook de slaapkamer, de badka mer, de logeerkamer en zelfs het toi let zijn ermee overladen. Ro land Holst lacht een beetje cynisch. „Ik begon boeken te lezen en te ver zamelen om mijn gedachten en mijn leven te ordenen, maar het is geëin digd in een chaos". Hij zit in de oude Windsor-stoel naast zijn ronde tafel, waar hij al zo'n dertig jaar zijn vaste plaats aan heeft. Op deze stoel en aan deze ta fel doet hij alles. Dichten, eten, schrijven, dromen, lezen, theedrin ken, (een dagelijks ritueel waar hij de tijd voor neemt) praten, roken, zwijgen, een glas wijn drinken en gastheer spelen. De tafel heeft er haar eigen bestaan door gekregen. Zij ademt en leeft door de schemerlamp, het theeblad, de asbak, het bergkris tal, de vaas met bloemen, het open geslagen boek, de blocnote met het potlood ernaast deuren naar de tuin staan open. De deuren die „open staan op de nachthet be kende beeld uit zijn gedichten. Het is geen mooie tuin in de zin van goed verzorgd, maar een kleine wildernis vol onkruid en woeste struiken. Zon der paden of bloemen behalve het 6malle pad dat naar de huisdeur leidt Vijf indrukken van schrijverskamers Door de radio en vooral J door de televisie hebben schrijvers en hun werk een zoveel grotere kring van het i publiek benaderd, dat f eigenlijk geen interviews1 meer nodig zijn om hen beter i te leren kennen. Daarom leek het mij een welkome aflei- 1 ding het eens over hun werk- i kamer te hebben. Over de vier l wanden van dat ene vertrek i dat zo belangrijk is voor een i 1 schrijver, en waar U over 't f algemeen zo weinig van iveet,1 i daar V deze zelden of nooit op de televisie zult zien. Die speciale ruimte waarin alle 1 j boeken en boekjes die 'U bij i i de boekhandel ziet liggen, tot 1 stand komen en waarin alle 1 schrijvers het grootste en 1 meestal het beste deel van hun leven dootbrengen. Een 1 blik eigenlijk achter de scher- men van die onmisbare werk- plaats in het geboortehuis van het boek. Hoe ziet zo'n kamer eruit? Hoe beweegt de schrijver er zich in? Wat hangt er voor een sfeer? Is de schrijver aan i zijn kamer of aan zijn huis te herkennen? Hoe staat hij zelf tegenover het bezit van 1 boeken? Hoe, en waar bergt J hij ze op? Om een antwoord op deze vragen te krijgen waardoor i de figuur van de schrijver van een andere zijde belicht ,f wordt, heeft onze medewerk- i ster Tonny van der Horst vijf auteurs opgezocht: de dichter f A. Roland Holst, de kranten- i stukjes-schrijver Simon Car- rniggelt, de dichteres en kin- f der-, radio- en televisie- schrijfster Annie M. G Schmidt, de jonge roman- en toneelschrijver Harry Mulisch en dr. V. E. van Vriesland. Hierbij de eerste schets i over Roland Holst. en met hoog, wuivend riet, dat boven de ramen uitgroeit. „Sommige mensen verdwijnen in het niet, ik in het riet", mompelt Roland Holst met humorrimpeltjes aan weerszijden van zijn ogen. Eigenlijk vertoont zijn kamer veel gelijkenis met de tuin. Zij is ook een soort kleine wilder nis, want veel ruimte om te lopen is er door de jaren niet in over ge bleven. Een wonderlijke kamer, door drie spiegels weerkaatst. Een die op de bank staat, zodat je er nog net naast kan gaan zitten, één boven de schoorsteen met de binnenwaartse kwetsingen van ouderdom; als een gestolde tranen, of als grillige, Chi nese lettertekens, en een antieke bol- spiegel tegen de wand, waarin de kamer wordt getransformeerd ineen languitgerekt vertrek met kabouter- kleine meubelen. Naast de bank staat een glimmendverschroomde pick-up. („Ik wil geen radio, maar hier zou ik niet meer buiten kunnen", bekent Roland Holst). Het moderne voorwerp detoneert een beetje bij de oude dingen in de kamer. De hoge vaas met Schimmel penning, de ondoorgrondelijke stenen kat op de schoorsteen, de antieke kist met souvenirs, tekeningen en por tretten, en de porseleinen hond op het verkleurde, Perzische tapijtje. De wind waait naar binnen. Roland Holst steekt de lampen aan en sluit de gordijnen. Hij schenkt de wijn in de glazen en het kristal op zijn tafel begint te flonkeren. Later op de avond loopt hij met mij mee tot de bushalte. De maan is vol en wit en de sloot langs de Nesdijk lijkt blauw bevroren. „Er is veel veranderd in Bergen, sinds ik er kwam iconen, maar dit uitzicht blijft gelukkig. Hier mag niet gebouwd worden", zegt Roland Holst met een gebaar naar de weilanden tegenover zijn huis, met hier en daar een boerderij, en de donkere duinrand in de verte. „Tot ziens. Kom nog eens terug, maar dan niet voor mijn kamer", zegt hij als ik de bus instap, en wuift met zijn hand. Als ik uit het raampje kijk zie ik hem het maanverlichte pad teruglopen in de richting van zijn huis achter het wuivende riet en de woete struiken. Tonny van der Horst Onbekend monster uit zee opgevist Een wetensdchappelijke expeditie heeft bij de kust van Tasmanië een onbekend dier gevonden dat geen geraamte en geen ogen of andere organen bezit. Het vreemdsoortige, uit zee afkomstige schepsel is onge veer zes meter lang, 45 centimeter breed en ongeveer 1.3 meter dik. Het weegt meer dan vijfduizend kilo. Dergelijke wezens zijn voor het eerst in juni 1960 waargenomen. Deskun digen zullen het beest onderzoeken. Fabricage van plasticmortel Sikkens Lakbabrieken in Sassen- heim zijn voornemens, als eerste in Europa, plasticmortel te gaan fa briceren onder meer voor de wegen bouw. Plasticmortel heeft in zoverre overeenkomst met betonspecie, dat er o.a. zand en grind wordt gebruikt. In plaats van cement worden er ech ter kunststoffen aan toegevoegd. Het bedrijf is tot deze ontwikkeling gekomen op grond van de vele er varingen, die men in de laatste tien jaar heeft opgedaan met plastic grondstoffen voor lakken en verven, deelde een van de directeuren, ir. M. F. Kooistra, mede in een lezing voor verkeersdeskundigen. Plasticmortel zal belangrijke duur der zijn dan betonmortel maar heeft, zei de heer Kooistra, daartegenover voortreffelijke eigenschappen. Het is zeer slijtvast, wordt niet aangetast door water, benzine of olie en heeft dientengevolge een zeer lange levens duur. Verder kan het gemakkelijk ge kleurd worden en verhardt het snel zodat een behandeld weggedeelte al na enkele uren in gebruik kan wor den genomen. Als toepassingen ziet men o.a. de mogelijkheid van het aanbrengen van sterke slijtlagen ter dikte van enkele centimeters op slipgevaarlijke v/eggedeelten, opritten van bruggen, stopplaatsen voor autobussen e.d. De deskundigen van het bedrijf zijn van oordeel dat er in Europa veel belangstelling zal zijn voor het nieuwe produkt. (Van onze A'damse correspondent) Zwarte rookkolommen verduister den gistermiddag de hemel boven het oostelijk gedeelte van Amsterdam. De oorzaak was een hardnekkige brand, die was ontstaan in een met een laag olie bedekte sloot langs het industrie terrein van de randgemeente Die- men, waar de brandwachten van Diemen, Ouder-Amstel en Weesp een verbeten strijd met het vuur streden. Zij konden niet voorkomen dat twee achter elkaar liggende gebouwen in as werden gelegd. Hierin waren de groothandel in koloniale waren, Post en Teekman, en de meubelfabriek Heesink gevestigd. De olielaag in de sloot was een overblijfsel van een lekkage van een olietank op een terrein van een na bijgelegen schroevenfabriek. De lek kage was weliswaar reeds maanden geleden opgeheven, maar via het Advertentie Zo juist verschenen: de nieuwe stalenboeken R D-behang, jaar gang 1962. Wij sturen U een kleine bloemlezing als U een briefkaartje schrijft (met 30 ct. extra postzegels) naar Rath Doodeheefver, Afdeling D, Prinsengracht 730, Amsterdam. •n R&D-HUIS HARTELIJK CENTRUM VAN ONS LEVEN grondwater blijkt er sindsdien nog steeds olie in de sloot te komen. Toen personeel van een autosloperij gis termiddag enig afval wilde verbran den, sloegen er vonken over op de olie] die snel vlam vatte. De brandwachten, geholpen door van schuimblussers voorziene perso neelsleden van omringende bedrijven, slaagden er eerst na 1 uur zwoegen in de brand onder de knie te krijgen. (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse zeevisserij zal het komende jaar meer financiële hulp van de Bondsregering krijgen. De be doeling is, aldus het ministerie van Voedselvoorziening in Bonn, over gangsmaatregelen te treffen waar door de zeevisserij zich zal kunnen consolideren nog voor een gemeen schappelijke visserüpolitiek binnen de Europese Economische Gemeen schap werkelijkheid zal worden. In de ontwerpbegroting voor 1962 is een bedrag van ongeveer 31 miljoen mark aan toeslagen en 22,5 miljoen aan le ningen voor dit doel uitgetrokken. Voorts wil de Bondsregering nog 20 miljoen uitgeven aan een speciale Ruim 800 vaartuigen De vernieuwing van de Neder landse visserijvloot is in 1961 verder j doorgezet, hetgeen vooral is te dan ken aan de nieuwbouwkotters, die voor de grootste uitbreiding hebben gezorgd. Op 1 januari 1962 bedroeg het aantal zeegaande vissersvaartui gen 824, met een gezamenlijke ton nage van 74.494 brt. en met een ver- De Vlaardinger vloot telt nog steeds twee stoomloggers, die vorig jaar nog meegedaan hebben aan de haringteelt. Het is op het ogenblik nog niet bekend of deze loggers in de teelt van 1962 naar zee zullen gaan. De motortreiler- en -logger- vloot vermeerderde met een treiler, maar de totale tonnage namen toe mogen van 191.222 pk. In totaal met. 1312 brt. en 6497 pk., hetgeen groeide de Nederlandse visserijvloot i erop wijst dat in deze sector grotere met 52 schepen, die een vermogen hebben van 21.971 pk. In de groep motortreilers en -log gers (die op het ogenblik 254 een heden telt) werden 4 treilers en 6 loggers afgevoerd en 13 nieuwe trei lers in de vaart gebracht, een winst dus van een treiler. In de sector kot ters werden in totaal 64 kotters aan de vloot toegevoegd en 8 eenheden afgevoerd, een toeneming dus van 56 schepen. De groei van de kotter- vloot zal, naar wordt verwacht, zich dit jaar verder ontplooien, evenals dat bet geval is met de treilervloot. Expositie van vindingrijkheid in BRUSSEL In Brussel is de elfde Interna tionale Uitvinderssalon geopend, een tentoonstelling van de vin dingrijkheid uit zeventien landen, die tezamen voor 920 inzendingen hebben gezorgd. Frankrijk staat bovenaan met niet minder dan 190 inzendingen. Dat niet alle „uitvindingen" voor de hand lig gen, blijkt wel hieruit, dat aan inzendingen op de salon van het vorig jaar die door 120.000 nieuwsgierigen werd bezocht) meer dan 150 octrooien werden verleend, terwijl vindingen wer den verkocht voor bedragen, schommelend van vier tot 150 duizend gulden. Tot de uitvindingen van dit jaar behoren Een gemakkelijk in de trein mee te nemen breimachine, waarmee 28 gram wol in een minuut kan worden ver werkt; een tabakspijp met ingebouwde koe- j nationale Engelse elftal, Johnny ling, die waarschuwt als men te snel Byrne, is donderdag voor 65.000 Een aantal van de beste kunst rijdsters, -rijders en ijsdansparen ter wereld zal zonder 25 maart op de Amsterdamse Jaap Eden-baan komen demonstreren. Rond de hul diging, die de drievoudige Euro pese kampioene Sjoukje Dijkstra wordt bereid, is een programma sa mengesteld, waaraan behalve door Sjoukje zelf zal worden deelgeno men door de dames: Regina Heit- zer (Oostenrijk), tweede in het Europees kampioenschap en haar landgenote Karin Frohner, die der de werd, de Italiaanse kampioene Sandra Brugnera en de Duitse Ka rin Gude, die verleden jaar kam pioene van Duitsland werd. Bij de heren zijn van de partij: Europees kampioen Alain Calmat Record-transfer in Engeland Een der voorhoedespelers van het rookt en het onmogelijk maakt ta bakssap in de mond te krijgen; vloerbedekking met ingebouwde verwarming; knopen, die zich niet gemakkelijk laten afrukken; een 28 gram wegend radiootje, dat het kleinste ter wereld zou zijn en in de oorschelp kan worden opge borgen. Er is vrijwel geen terrein, waarop de uitvinders hun krachten niet heb ben beproefd: machinerieën, meube len. huishoudelijke apparaten, medi sche instrumenten en landbouwma chines. POKKEN IN MONSCHAU In het gebied van Monschau zijn enige nieuwe gevallen van vermoede lijke pokken geconstateerd. De pa tiënten bij wie verdachte verschijn selen zijn waargenomen, zijn een 12-jarige jongen uit Kalterherberg en een 5-jarig meisje uit Rolles- broich. Beiden zijn in het onder quarantaine staande ziekenhuis van Simmerath opgenomen. In Kalter herberg en Rollesbroich zijn thans de scholen gesloten. Het derde geval betreft een 78-jarige man, die reeds in het ziekenhuis van Simmerath in quarantaine was. pond (ruim 650.000 gulden) door zijn club Crystal Palace (derde di visie Engelse league) verkocht aan West Ham. dat in de eerste divisie uitkomt. West Ham moest boven dien de binnenspeler Ron Brett aan Crystal Palace afstaan. 65.000 Pond is een record-bedrag voor transfers tussen Britse clubs. Het hoogste bedrag tot nu toe was de 55.000 pond die Manchester City aan Hudderfield betaalde om de Schot Dennis Law, die inmiddels alweer voor een Italiaanse club uitkomst, over te nemen. De vereniging Alpliia is aanspra kelijk gesteld voor het staken van de wedstrijd SleutelsAlphia (zaterdag competitie Afd. Leiden). De wedstrfjd zal, indien de compe titiestand zulks noodzakelijk mocht maken, t.z.t. worden uitgespeeld op het terrein van Sleutels. Aan Alphia worden twee winstpunten in minde ring gebracht. (Fr), Mangred Schnelldorfer (W.- Duitsl), die derde werd in het Euro pees kampioenschap, de Westduitse titelhouder Sepp Schoenmetzler en de Oostenrijkers Peter Jonas en Em merich Danzer. Bij de paren ne men deel: Maria en Otto Jelinek (Canada), Canadees en Noord-Ame rikaans kampioen, het viervoudige Europese kampioenspaar Marika Ki- lius-Hans Juergen Baumler (W-Dld) en de kampioenen van West-Duits- land Margret Goebl-Frans Ningel. In het ijsdansen treden op het Europese kampioenspaar Christiane en Jean-Paul Guhel (Fr) en het echtpaar Helga en Hannes Burk- hardt, titelhouders van West Duits land. De organisatoren zijn nog in onderhandeling met het Tsjechische paar Eva en Pavel Roman, dat bij de strijd om de Europese titel in Genève derde werd, doch de beste vrije dans liet zien. Het bestuur van de Amsterdamse kunstijsbaan heeft medegedeeld, dat met het gemeentebestuur besprekin gen worden gevoerd om de baan, die 1 april zyn poorten sluit, geheel als ijsbaan te handhaven en niet elk voorjaar weer „om te bouwen" tot sintelbaan. Indien hiertoe wordt besloten, be tekent dit een ernstig verlies voor de Nederlandse atletiek. sterkere schepen worden ge bouwd Van de 11 nieuwgebouwde treilers werden er 6 voor Katwijk ge bouwd, 2 voor Scheveningen en ver der voor Den Helder, Vlaardingen en IJmuiden ieder een. 35 procent van de treiler- en loggervloot is van na-oorlogse-nieuwbouw, en de ge middelde leeftijd van de schepen is van 37 jaar teruggelopen tot 31 jaar, een niet onbelangrijke vooruitgang. Voor 1962 zijn minstens 10 treilers in bestelling. Kotters De groei van de kottervloot vormt een hoofdstuk apart in de ontwikke ling van de Nederlandse visserij vloot. Het totale aantal kotters is van 181 eenheden in 1951 gegroeid tot 423, een enorme groei, die de gemiddelde ouderdom heeft terugge bracht op slechts 11 jaar. In totaal kotters aan de vloot toegevoegd (en 8 afgevoerd). Hieronder waren 43 Noordzeekotters (waarvan er 38 wer den nieuwgebouwd) en 21 zeegaan de garnalenkotters. Ook het motor vermogen laat een opgaande lijn zien. premie op goede vangsten. In totaal zou de Bondsrepubliek in 1962 aan haar visserij 65 miljoen willen uitge ven, dat is ongeveer 45 miljoen meer dan in '61. In zijn bericht aan de Bondsdag zegt de Westduitse minister van Voedselvoorziening dat ook binnen de EEG een eigen zeevisserij nodig is, indien men niet de economische basis van de hele Westduitse visserij wil aantasten. Naast alle hulp van de regering zegt de minister ook te re kenen op eigen maatregelen van de visserij. Hierbij zegt hij te denken aan goedkopere werkwijzen door co- ordinering bij het vissen. Bij het huidige Duitse systeem is de vissers vloot slechts voor 65 pet. productief. Voorts noemt de minister als ratio nalisatiemaatregel voorraadvorming en levering op langere termijnen om het sterke schommelen van de vis- prijzen tegen te gaan. Het bericht van de minister meldt voorts nog dat de Bondsregering en de aan de kust gelegen deelstaten samen van 1948 tot 1961 ongeveer 284 miljoen mark aan toeslagen en bijna 90 mil joen aan leningen hebben verstrekt aan de visserij. In dit verband zijn nog enige juist dezer dagen gepu bliceerde getallen interessant. In 1961 verbruikten de Westduitsers 765.000 ton vis, bijna 50.000 ton min der dan in 1960. 516.000 ton hiervan werd door Duitse vissers binnenge haald, 249.000 ton moest worden inge voerd. Bij deze invoer ging het voor namelijk om verse en bevroren ha ringen. Tegenover de invoer, die een waarde had van 232 miljoen markt, stond slechts een export van Duitse vis van 53.000 ton voor een waarde van 73 miljoen markt. Uitgevoerd werd voornamelijk naar Nederland, Oostenrijk, Italië en Frankrijk. Drie vliegtuigen? (28 inzittenden) verongelukt Een Turks verkeersvliegtuig met acht mensen aan boord en een transportvliegtuig van de Amerikaan se luchtmacht met twaalf personen worden sedert gisteren vermist. Het Turkse toestel, een F-27 bevond zich boven of nabij zuid-Turkije toen men het contact ermee verloor. Het Amerikaanse C-130 transportvliegtuig werden in 1961 niet minder dan 64 j maakte een oefenvlucht boven Nor- Uw plafond in één keer ■ffage/wit! 'n product' van VEVÜÓ - Schiedam mandië. Aangenomen wordt dat dit toestel nabij Mayenne is neergeko men, aldus een woordvoerder op de Amerikaanse basis te Vevreux in Normandië. Voorts is gisteravond laat een Italiaans chartervliegtuig, dat van Karthoem op weg was naar Rome, tegen een der toppen van het Abruzzen-gebergte, in midden-Italië, gevlogen. Gevreesd wordt, dat de uit vijf leden bestaande bemanning om het leven is gekomen. Het wrak van het vliegtuig, een DC-6, werd gevon den door inwoners van een nabij ge legen dorp, die vijftienhonderd meter hoog door de sneeuw moesten zwoe gen om de plaats van het ongeluk te bereiken. Gisteren 21 doden in ALGERIJE Bij aanslagen en ordeversto ringen in geheel Algerije zijn gisteren 21 mensen (vier Euro peanen en zeventien mohamme danen) gedood en 77 gewond. In het stadscentrum van Algiers vond de politie gisteren het lichaam van een Algerijn, die door wurging om het leven was gebracht. Op zijn kleding Waren in zwarte letters de initialen „OAS" geverfd. Twee dagen geleden werd een soortgelijke gruwelijke vondst gedaan. Tot eind 1961 heeft de Algerijnse oorlog aan 17.250 Franse militairen het leven gekost en naar schatting aan 141.000 Algerijnse opstandelin gen. In deze cjjfers zijn niet de slacht offers onder de burgerbevolking be grepen, die thans in de Algerijnse steden z(jn gestegen tot meer dan vijfhonderd doden per maand. Deze cijfers, afkomstig van het Franse mi nisterie voor de strijdkrachten, zijn volgens de Algerijnen te laag; vol gens hen zouden sinds het begin van de oorlog meer dan een miljoen moslims z(jn gedood. De politie in Rennes (Bretagne) heeft meegedeeld dat de drie dagen geleden in zijn kasteel bij Nantes ge arresteerde graaf Horace Savelli be kend heeft de geheimzinnige „Mar- ceau" te zyn, die aan het hoofd stond van een net van OAS-mannen in westelijk Frankrijk. De graaf is bur gemeester van het dorp La Chapelle sur Erdre en landelijk president van de bond van oudstrijders, die circa 300.000 leden telt. Het vuur van mortieren en auto matische wapens vanaf Tunesisch ge bied in de nacht van maandag op, dinsdag heeft in het Algerijnse ge bied van Koeif vijf personen het le ven gekost, terwijl er 20 burgers en vier militairen werden gewond. Dit is gisteren van officiële zjjde te Algiers bekendgemaakt. De vyf slachtoffers waren burgers. Het vuur van de Tunesische kant van de grens was gericht op mensen, die bezig waren met herstelwerkzaam heden aan de onder stroom staande prikkeldraadversperring langs de grens. Volgens een officiële woord voerder in Algiers deden Franse troe pen een tegenaanval, waarbij een aantal opstandelingen werd gedood of gevangen genomen. In Mascara, west-Algerije, hebben mohammedanen een 60-jarige rabbijn gewond en een Europeaan gedood. Joden gingen daarna tot een tegen aanval over. Sterke politie-eenheden kwamen tussenbeide, maar er vielen toch nog vier doden (2 moslims en 2 Europeanen). In New York is gisteravond een bijeenkomst gehouden door aanhan gers van de uiterst rechtse vleugel in de Amerikaanse Republikeinse Par ty. De 18.000 aanwezigen lieten her haaldelijk kreten van afkeuring ho ren wanneer de haam van president Kennedy werd genoemd. De bijeen komst was georganiseerd door een vereniging, die zich „Jonge Amerika nen voor de Vrijheid" noemt. Er werd een onderscheiding toege kend aan president Tsjombe van Katanga „voor zijn toegewijdheid aan de grondbeginselen van de vrij heid". Een spreker zei dat het mi nisterie van Buitenlandse Zaken pre sident Tsjombe belet heeft deze ver gadering bij te wonen. Tegelijkertijd hielden ongeveer 3.000 anti-conservatieve liberale aan hangers een tegendemonstratie. Zij vergaderden in een gebouw in de na bijheid van de conservatieve bijeen komst. Advertentie 80/190 Cleopatra f52.50; Clipper f52.50; Cricket f 59.Ariëlle f 69. Carroof85.Libardoo f 89. Wentelbed f79.—. Auping matrassen, vanaf f 75. Rubbermatrassen f 134. Textielhandel en Woninginrichting VAN 'T HOFFSTRAAT 7—7A TEL. 24610 - LEIDEN - MIDZA Gifgasgranaten zullen in zee verdwijnen Ongeveer 16.000 gifgasgranaten uit de eerste wereldoorlog, die kort geleden in de buurt van de West- Voor het eerst sinds verleden jaar mei toen geelzucht haar het tennissen onmogelijk maakte, is de Iduitse plaats Monzingen in een on tweevoudige Wimbledonkampioene i deraardse opslagplaats waren gevon- MMaria Bueno (Brazilië) weer in een den. zullen begin april op een diepe In het district Monschau zijn tot groot internationaal toernooi uitge- plaats in de Noordzee tot zinken dusver zeven quarantainestations in- komen. In de eerste ronde van het worden gebracht. Plannen om de gericht, waarin ruim honderd ver-tennis toernooi van Jamaica versloeg I granaten ter plaatse onschadelijk te moedel'ijke contactpersonen zijn on- de Braziliaanse met 6-2, 6-3 de Aus- maken, konden slechts ten dele ver- dergebracht. 1 tralische Margaret Hellyer. I wezenlij kt worden. (Van onze Utrechtse correspondent) Mogelijk zal een prijsvraag voor experimentele woningbouw, uitge schreven door de BNA. ertoe bijdra gen dat aan de ene kant stedebouw- kundige, woontechnische en archi tectonische sleur doorbroken wordt en dat aan de andere kant de over heid een duidelijker beeld krijgt van wat met een betrekkelijk geringe ver hoging van de bouwkosten (byv. f 500 per woning) is te bereiken aan fundamentele woningverbetering. De overheid zal er dan eerder toe komen de huidige normen te verho- werpen van een bebouwingsplan voor 500 woningen in een gegeven situatie, benevens het ontwerpen van de be langrijkste daarin voorkomende wo ningtypen. De tweede bestaat uit het ontwerpen van één of meer woning typen. gezien in hun onderlinge groe pering. De BNA looft in totaal f 12.000 aan prijzen uit, met een hoofdprijs van f5000. Het ministerie heeft 10 premies van f300 beschikbaar gesteld, ter be kroning van afzonderlijke goede gen dan onder de tegenwoordige om standigheden, nu zy op grond van ervaringen in het verleden de indruk heeft dat een marge van f 500 niet gebruikt zou worden voor essentiele verbeteringen, maar voor bijkomstig heden. Dat is de achtergrond van een pro ject, dat op touw is gezet door de Kon. My. tot Bevordering der Bouw kunst en de Bond van Nederlandse Architecten, met volledige medewer king van het ministerie van Volks huisvesting en Bouwnijverheid. Ttvee opgaven De BNA heeft een prijsvraag uit geschreven met het doel te onderzoe ken, welke mogelijkheden zouden be staan voor vernieuwing en verbete ring van de volkswoningbouw, als men zich bij het ontwerpen niet vol ledig aan de voorschriften zou be hoeven te houden. Deelnemers kunnen kiezen uit twee opgaven: de eerste omvat het ont- Op een bijeenkomst in Utrecht, waarop de BNA de prijsvraag bekend maakte, verklaarde ir. H. M. Buskens, directeur-generaal van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid, dat het mi nisterie alles zal doen eventuele be langrijke projecten, die uit de prijs vraag tevoorschijn komen, ook rea liteit te laten worden. Verleiders Kwaliteitsverbeteringen, waarvoor speciaal belangstelling bestaat, be treffen o.m. de geluidswering, ver warmingssystemen, betere platte gronden met eventueel op sommige punten wat verruiming juistere keuze van het aantal woon lagen, betere uitrusting en betere on- derhoudsmogelij kheden Architect H. A. Maaskant, vice- voorzitter van de BNA, pleitte voor investering van een groter deel van de tegenwoordige welvaart in onze woningen, een opvatting, die door ar chitect E.F. Groosman, van de stu diegroep woningarchitectuur van de BNA, onderstreept werd met de slo gan: „Elke verruiming van het bud get wordt opgesoupeerd door tand pasta- en speedbootfabrikanten en door andere „verborgen verleiders". Tegenover de verborgen en niet verborgen verleidingen van de tegenwoordige maatschappij, wil de BNA nog eens wijzen op het grote belang van een werkelijk goede wo ning voor individu, gezin en maat schappij. De sluitingstijd van de BNA-prijs- vraag experimentele woningbouw is 1 september. Dr. J. J benoemd in Kiwiet Amerika Dr. J. J. Kiwiet, predikant-direc teur van het Nederlandse Baptisten centrum „De Vinkenhof" en conrec tor van het Baptistenseminarium te Bosch en Duin heeft per 1 septem ber 1962 een benoeming als leraar aan het Bethel-college te St.-Paul (VS) aangenomen. Dr. Kiwiet zal daar onderwijs geven aan het college (met 600 studenten) in de wijsbe geerte en aan het daaraan verbon den seminarium (met 120 studen ten). Als zakelijk leider van de Neder landse baptistencentra. waartoe naast De Vinkenhof te Bosch en Duin ook behoren het buitencentrum Renderloo te Epe en het kampcen trum de Moraine te Beilen. is met ingang van 1 april benoemd de heer B. Mein te Zuidlaren.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 11