Barneveld stelt vertrouwen in burgemeester van Diepeningen Receptie en zanghulde na de installatie Wassenaar leent f 5 miljoen voor grote INVESTERINGEN Toestand lichamelijke oefening nog droevig Aangekomen uit LEIDERDORP Hartelijke ontvangst Kon. onderscheiding J. H. Smit „Een reisje langs de Rijn" met de Ned. Reis Vereniging „Kwestie van liet dierenasiel is een zeer pijnlijke zaak" S.J. van den Berg toegelaten tot raad BEURS VAN AMSTERDAM Opgericht 1 maart 18S0 Dinsdag 6 maart 1962 Tweede bled no. 30596 Maandag was het een bltfde dag voor de gemeente Barneveld door de komst van haar nieuwe burgemees ter, de heer K. van Diepenin gen, voordien 15 jaar burgemeester van Leiderdorp. De nieuwe burgemeester werd aan de grens van de gemeente aan de Lunterseweg ontvangen door de wet houder B. v. d. Brink en E. Zand bergen en de landeiyke ruiters van „De Schaffelaar", terwyl aldaar een groot aantal schoolkinderen aanwe zig was. De stoet werd voorafgegaan door de ruiters, burgemeester en mevrouw Van Diepeningen zaten in de auto te samen met de beide wethouders v. d. Brink en Zandbergen. De vol gende auto, waarmede het gezin uit Leiderdorp was aangekomen werd bestuurd door één van de twee zonen van de nieuwe burgemeester. Beide zonen waren gekleed in hun offi ciersuniform van de Koninkiyke Ma rine. Een haag van belangstellenden stond langs de route die de stoet volgde. Tussen de opgestelde ruiters be trad het burgemeestersgezin het ge meentehuis, nadat Stieneke Melis bij de ingang aan mevrouw Van Diepe ningen bloemen had aangeboden. Inmiddels was de gehele raadzaal niet alleen gevuld met 18 van de 19 leden van de raad (de heer Plas was afwezig wegens verblijf in Zwitser land), maar ook met vele burgemees ters van de Kring Noord Veluwe, o.w. de heer en mevrouw Kuntze, belang stellenden uit Leiderdorp, de voor zitter van de burgemeesterskring Rijn en Gouwe, burgemeester Bruins Slot uit Alphen aan den Rijn, hoof den van diensten in de gemeente Barneveld en vele anderen. Klokslag 1 uur opende loco-bur gemeester E. J. ten Ham de open bare vergadering van de gemeente raad, die maar één agendapunt ver meldde n.l. de installatie van de nieu we burgemeester. Nadat de secretaris, de heer M. F. de Visser, het benoemingsbesluit had voorgelezen leidde de commissie van ontvangst, bestaande uit de gemeen tesecretaris en de raadsleden Wiersma, Erkens en Klomp, burge meester en mevrouw Van Diepenin gen de raadzaal binnen. Genoeg animo Loco-burgemeester Ten Ham riep de familie Van Diepeningen een har telijk welkom toe en feliciteerde de nieuwe burgemeester met de benoe ming. Ondanks de krappe arbeids markt, aldus de heer Ten Ham, was er nog genoeg animo voor het bur gemeestersambt van Barneyeld. Het is een blijde dag voor burge meester Van Diepeningen en voor de gemeente Barneveld. De raad ziet U met vol vertrouwen tegemoet en hoopt op dezelfde wijze als met Uw voorganger samen te werken. Hij wenste de nieuwe burgemeester Gods zegen toe, waarna de loco-burge meester hem de ambtsketen omhing en de wens uitsprak, dat hij deze nog lange jaren in gezondheid dra gen mocht. Zaak van vertrouwen Burgemeester van Diepeningen sprak hierna zijn eerste reae in de raadsvergadering uit. Hy wees o.m. op de gezegende tijd doorgebracht in Leiderdorp en het afscheid daar. Hij sprak de wens uit, dat er een even hartelijke samenwerking zou zijn tussen de raad en zijn ambts voorganger. Hij hoopte dat zyn houding er één is van een magi straat, die er van doordrongen is dat hij mag besturen en leiding geven in diepe afhankelijkheid van God. Nadat burgemeester Van Diepe ningen een passage had aangehaald uit de toespraak van H.M. de Ko ningin op het congres ter herden king van het 100 jarig bestaan van de gemeentewet, vroeg hij de me dewerking van de wethouders en de ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zijn geslaagd voor het kand.ex. Westerse Sociale Wetenschappen mej. T. C. Osinga (Aerdenhout) en de heer A. Rutgers van der Loeff te Laren (N -TT.-». raad voor het besturen van de ge meenteraad. Daarbij vroeg hij te vens de medewerking van het ge- meentepersoneel van hoog tot laag. De eerste ontmoeting in deze ver gadering is vluchtig, er wordt een afwachtende houding aangenomen, misschien is het een krachtmeting, doch naar sprekers oordeel meer een zaak van vertrouwen, waarin de raad en de burgemeester elkander ont moeten. Ten slotte hoopte hij de be langen van de gemeente Barneveld naar beste vermogen te zullen voor staan en bevorderen. Leiding waard Eerste spreker was hierna burge meester Kuntze van Ermelo, voor- De loco-burgemeester van Barne veld hangt de ambtsketen om de schouders van de heer K. van Diepeningen. dien van Barneveld namens de kring van burgemeesters van de Noord Veluwe. Het kon haast niet anders of burgemeester Kuntze riep niet al leen de nieuwe burgemeester een hartelijk welkom toe doch tevens wees op de belangrijkheid van Bar neveld als gemeente met een burge rij, die waard is geleid te worden. Hij wenste burgemeester van Die peningen toe, dat deze met zijn vrouw een even prettige tijd mocht hebben als hij en zijn vrouw had den gehad. Dynamische figuur Burgemeester Bruins Slot sprak namens de burgemeesterskring Rijn en Gouwe en wethouder Meerburg, thans loco-burgemeester namens de gemeente Leiderdorp, die de nieuwe burgemeester schetste als een dyna mische figuur. Nadat burgemeester Oldenhof namens de buurtgemeenten had gesproken en inspecteur H. M. Bos namens het onderwijstoezicht, dankte burgemeester v. Diepeningen voor de hem toegesproken woorden. Hierna volgde een zeer druk be zochte receptoe ten gemeentehuize, waar zeer veel verenigingen en voor aanstaande figuren uit Barneveld tegenwoordig waren. Zanghulde Na de receptie had de zanghulde plaats in de nieuwe eierhal, nadat de heer A. J. Willemars namens Plaatselijk Belang burgemeester Van Diepeningen welkom had geheten. Namens de commissie van school hoofden en in die kwaliteit namens de 2000 aanwezige schoolkinderen riep de heer P. Mildebrand de nieu we burgemeester een hartelijk wel kom toe. Onder leiding van de heer Nog geen verklaring over Nieuw-Guinea De voorzitter van de Tweede Ka mer deelde vanmiddag mee, dat de regering nog even wil wachten met het afleggen van een verklaring over Nieuw-Guinea. De ministerpresident wenst de ver gadering van de commissie van Bui tenlandse Zaken op a.s. donderdag, de ministerraad van a.s. vrijdag en de terugkeer van minister Luns af te wachten. J. Doomebal zongen de kinderen hierna een welkomstlied gemaakt, door het hoofd van de Ireneschool, de heer J. Minnen en het Gelders Volkslied. Vooraf hadden Gertie van de Kraats en Henriëte Bos, twee leerlingen van de eerste klas van de Ireneschool burgemeester en mevr. Van Diepeningen bloemen aangebo den. De nieuwe burgemeester dankte hartelyk voor de zanghulde en maakte vervolgens nog een rondrit door het dorp, waarbij hij tevens alle aanwezige brandweerkorpsen hartelijk welkom heette, nadat de ze waren voorgesteld door de ge meentelijke commandant de heer C. van Dijk. Veertig jaar bij Leidse Hortus De belangstelling voor de film avond van de Leidse afdeling van de Ned. Reis Vereniging, die gisteren in de foyer van de Stadsgehoorzaal werd gehouden, was minder groot dan gewoonlijk. Toch was het pro gramma interessant genoeg: kleu renfilms over het stroomgebied van de Rijn. Terecht werd voor de aanvang van de voorstelling opgemerkt, dat geen rivier zo spectaculair en fotogeniek is als juist deze Rijn, die zijn oor sprong hoog in de Zwitserse bergen vindt. De beelden, die op het witte doek verschenen, waren alle even imponerend. De filmploeg van de NRV, die de haar opgelegde taak wel weet te verstaan, heeft niet alleen opnamen gemaakt van de Rijn, maar zij heeft ook veel aandacht gewijd aan de talrijke zijriviertjes in dit ge bied. Wie wel eens het bekende reisje langs de Rijn heeft gemaakt zal on getwijfeld met veel genoegen alle lieflijke plekjes, vol van romantiek, hebben herkend. Van Bonn tot Ba zel, een lange, maar heerlijke reis op het soms wat woelige water. Op de film ging het echter in omgekeer de richting: via het Meer van Kon- stanz en Schaffhausen (de val van de Rijn) naar Bazel en van daar door de Bovenrijnse laagvlakte naar Nederland. Wat de zijriviertjes be treft er waren opnamen zowel van de Reuss, de Aar, de Limmath, de Saane, de Landwasser Landquart in Aan het begin van de vergadering van de Wassenaarse gemeenteraad heeft burgemeester mr. W. J. Geert- sema medegedeeld, dat het VVD- raadslid, mr. J. A. van Lanschot Hu- brecht zijn ontslag als zodanig heeft aangeboden in verband met zijn ver trek naar Den Haag. Het scheidende raadslid heeft betrekkelijk korte tijd zitting gehad in de Wassenaarse twee politiedienstwoningen Raaphorstlaan. Wateroverlast Daarna nam de raad twee beslui ten die verband houden met de wa teroverlast, die in het zuidelijk deel van de gemeente wordt ondervon den. Een krediet van f. 21.690.- werd toegestaan voor de vernieuwing van de duiker in de Oud Wassenaarse- weg, die de verbinding vormt tus sen de sloot langs de Pius X-school en de vyver voor Kasteel Oud Was senaar. De tot nu toe bestaande dui- raad, maar hü heeft in die tijd op ker was te klein van capaciteit. Bo- levendige wijze aan de werkzaamhe- vendien werd besloten een gedeelte den deelgenomen. Hij was o.m. een aan te leggen van een regenwa- bijzonder waardevol lid van de com- terriool in de Lindelaan en de missie voor de bedrijven. Zaken die Groen van Pnnstererlaan, waardoor zijn bijzondere aandacht hadden een beter afwatering van het water waren het verkeer, de propagering j uit deze omgeving bereikt zal kun- van de Europese gedachte en het nen worden. Op een vraag van mr. vrijheidsideaal. Zijn vertrek betekent voor de Wassenaarse raad het verlies van een bekwaam en prettig raads lid, aldus burgemeester Geertsema. De commissie voor het onderzoek van de geloofsbrieven van nieuwbe noemde raadsleden deelde hierna mede, dat de geloofsbrief van de heer S. J. van den Bergh. die de heer Van Lanschot Hubrecht zal opvolgen, in orde bevonden was. Besloten werd de heer Van den Bergh als lid van de raad toe te laten. Een belangrijk agendapunt, het aangaan van een geldlening van f 5 miljoen voor het financieren van grote investeringen, werd na een en kele vraag afgedaan; de raad stem de met de lening in. Er waren evenmin bezwaren tegen het aanschaffen van twee nieuwe auto's voor de Wassenaarse politie. De heer H. L. J. van Dillen (KVP) stelde een vraag over de onderbezet ting van het politiekorps en kreeg van de voorzitter ten antwoord, dat Wassenaar de laatste tijd met de werving van nieuwe adspiranten enig succes heeft geboekt. Er heeft zich voor het eerst ook een vrouwelijke kandidaat gemeld. Besloten werd f 10.000 te besteden voor de aanschaffing van twee mo torspuiten ten behoeve van de wijk- ploegen van de B.B. De spuiten kun nen door een personenauto getrok ken worden. De heer A. C. Duyve- stijn (KVP) vroeg of het niet ver standig was, ook tractiematerieel aan te schaffen maar de burgemeester antwoordde, dat net de bedoeling is, dat de spuit getrokken zal worden door een personenauto van een van de leden van de wijkploegen. Tegen het voorstel om aan de Thorbeckestraat een stukje grond van 120 m2 te verkopen, waarop de heer Th. J. Joling 6 garages zal laten bouwen had de raad geen be zwaren. Wel werden er enkele vragen gesteld. Mr. C. A. van Gorcum (PvdA) vroeg o.m. bijzondere aan dacht te besteden aan de esthetische vormgeving van de garages, opdat geen storend element in de woonwijk zal ontstaan. Besloten werd ook aan een Haagse N.V. een stuk grond aan de Starrenburglaan te verkopen, waarop een garagebedrijf met 8 bo venwoningen gebouwd zal worden. Een krediet van f 7.000 werd beschik baar gesteld voor het opknappen van C. A. van Gorcum antwoordde wet houder mr. R. T. M. van der Lugt dat het door B. en W. toegezegde rapport over de wateroverlast in het zuidelijk deel van de gemeente bin nenkort aan de raad zal worden aangeboden. Daarna zal beraad slaagd moeten worden over de maatregelen die in verband hier mede genomen zullen moeten wor den Het maken van een nieuwe dui ker en het aanleggen van een re genwaterriool zyn slechts onderde len van een groter geheel, onderde len die zonder bezwaar reeds nu ter hand kunnen worden genomen. De raad besloot een aanvrage van het bestuur van de Pius X-school om een aantal voorzieningen in deze school in te willigen en benoemde met algemene stemmen mej. M. C. Poort uit Den Haag tot hoofdleid ster van de openbare kleuterschool van de Bremhorstlaan. Dierenasiel Tenslotte hield de raad zich bezig met de kwestie van het dierenasiel van Dierenbescherming. Zoals be kend had Dierenbescherming plan nen een nieuw asiel te vestigen op een terrein aan de Vinkenlaan. Het terrein werd nadat daarover overeenstemming bereikt was met het gemeentebestuur door Die renbescherming aangekocht. Niet al leen maakten omwonenden ernstige bezwaren, maar ook het gemeente bestuur kwam bij nader inzien tot de conclusie, dat de vestiging van het asiel daar op bezwaren op grond van het uitbreidingsplan stuitte. Vandaar dat aan de raad werd voor gesteld, het terrein met de daarop staande woning van Dierenbescher ming over te nemen voor dezelfde prijs als waarvoor het bestuur dit gekocht had en bovendien een ver goeding voor renteverlies toe te kennen. De heer D. Bloemendal (P.v.d.A.) merkte op dit een zeer pijnlijke zaak te vinden. De gemeente voelt zich verplicht aldus spr. zich een strop van f. 35.000.- op de hals te halen. Hij achtte deze prijs veel te hoog. Zwitserland als van de Neckar, de Lahn, de Moezel en de Wupper in est-Duitsland. Het reisje langs de Rijn blykt nog steeds de moeite van het maken waard te zijn! Nota Van der Putten De door minister Visser ingediende nota over de zaak-Van der Putten zal worden gesteld in handen van een bijzondere commissie van zeven leden, die zal moeten adviseren over de tenslotte te volgen procedure. De commissie zal bestaan uit de Tweede-Kamerleden Van Rijckevor- sel. Blom, Van Doorn, Franssen. Die penhorst, Meulink en Berkhouwer. Doopsgezinden zwijgen over Nieuw-Guinea Het R.-K. Episcopaat sprak zich uit over Nieuw-Guinea, de Hervormde Synode deed een oproep uitgaan en de Geref. Kerken riepen op tot voorbede, maar de doopsgezinden onthiel den zich tot nu toe van iedere uitspraak. In kringen van de Doopsgezinde Sociëteit in Nederland en Nieuw- Guinea blijkt ongerustheid te be staan over dit doopsgezinde stilzwij gen. Zendingsarbeiders hebben zich by monde van de doopsgezinde ds. L. Koopmans daarover kritisch uit gelaten. Opgemerkt wordt, dat dit stilzwygen of te wyten is aan een onderschatting van het kritieke ka rakter van de Nieuw-Guinea-situatie of aan, wat genoemd wordt, een mis plaatste huivering zich als geloofs gemeenschap in te laten met „we reldse zaken". Ds. Koopmans c.s. richten zich thans in een open brief tot hun ge loofsgenoten. Betreurd wordt, dat het niet gekomen is tot een oproep van doopsgezinde zyde tot voorbede en bezinning over het Nieuw-Guinea- probleem. De broederschap is hier ernstig tekortgeschoten, aldus de brief. In een eerste commentaar ant woordt de Amsterdamse doopsgezinde ds. H. Bremer, dat de Doopsgezinde Broederschap en de Doopsgezinde Zendingsraad geen oproep konden doen uitgaan, zoals bijvoorbeeld de hervormde kerkleiding heeft doen uitgaan, omdat „by doopsgezinden ten enenmale eenstemmigheid t.a.v. de kwestie-Nieuw-Guinea ontbreekt. Daarom is gezwegen", aldus ds. Bre mer. Voor de heer J. H. Smit, in de Leidse tuinierswereld en het vereni gingsleven een bekende figuur, was het vandaag een biyde dag. Vyftig jaar was hij hovenier hy ontving zijn opleiding by de firma's Verbiest, Kors en Buurman waarvan veer tig jaar werden volgemaakt by de Leidse Hortus. Naast zyn dageiykse werkzaamhe den in de Hortus heeft de heer Smit, die thans tuinbouwkundig ambte naar A is, zitting ln tal van tuin bouworganisaties zowel voor vaklie den als zgn. liefhebbers en ls hy o.m. voorzitter van de Kon. My voor Tuinbouw en Plantkunde, afd. Leiden e.o., de Tuiniers- en Bloemis tenvereniging DEV, de Bloemisten vereniging Floralia Tuinstad wyk), secretaris van de landeiyke onder- wyscommissie en de tentoonstellings commissie van de Kon. My voor BEURSOVERZICHT Disagio voor nieuwste staatslening Amsterdam, 6 maart Vandaag werd voor de eerste maal de nieuwe 4% staatsobligatie 1962, waarop gister werd ingeschreven tot een koers van 99%%, verhandeld. Ge daan werd 98 7/8, daarna dalend tot 98%%. Van de lnschryvingen op ge noemde staatslening groot f300 min. wordt 5,79% toegewezen. Deze toe wijzing is hoger dan waarop men had gerekend. Zy die voor een te hoog bedrag hadden ingeschreven (ma joreren), kregen nu meer stukken toegewezen dan zy in werkelykheid nodig hadden. Het gevolg hiervan was dat het zeer ongebruikeiyke zich gisteravond heeft voorgedaan in de effectenhandel. Toen is gedurende het telefonische effectenverkeer ge handeld in de nieuwste staatsobli- faties. Gedaan werd 99 dalend tot 9. De koers schommelde vanmiddag gedurende de verdere beursduur rond de 98 7/8%. Philips kon zich toen goed hand haven op 1051, plus 4 punten. Later werd 1054 voor de stukken betaald. Aku steeg van 399% tot 404 (400%). Unilevers circa 70 centen lager op f187, Kon. Olie min f 1,50 op f 141,50 Hoogovens herstelden zich tot 826, na 822. De vorige slotkoers was 825%. Certificaten Deli en Amsterdam Rubbers noteerden een weinig bene den het vorige slotniveau, terwyl HVA's praktisch onveranderd bleven op 138%. Voor de laatste verhandeldag wer den claims Helneken op f 650 gead viseerd, neerkomende op 575 voor de nieuwe aandelen. Claims Heineken Belegging en Beheer Maatschappy werden op f200 geadviseerd neerko mende op 525% voor de aandelen. Prof. dr. W. K. H. Karstens speldt de Koninklijke onderscheiding op. Tuinbouw en Plantkunde. Ter gelegenheid van dit Jubi leum vond hedenochtend in het ge bouw van de Hortus Botanicus in de Nonnesteeg een harteiyke huldiging plaats. De Jubilaris, die in gezelschap was van zijn vrouw en familieleden, werd allereerst toegesproken door de directeur van de Hortus, prof. dr. W, K. H. Karstens, die een jubileum geen zaak van de Jubilaris alleen noemde, maar zei, dat dit eveneens de grote kring waarin hy zyn arbeid verricht en de familie aangaat. „Uw jubileum vervult ons met grote vreugde om persooniyke en zakeiyke redenen", aldus prof. Karstens. „U bent een byzonder graag gezie ne persoon in de Hortus, bovendien heeft u zich laten kennen als een uitstekend vakman met een opmer- kelyke staat van dienst. U hebt alle rangen doorlopen die er maar te be halen vallen, uitgezonderd die van tuinjongen en volontair. In al die Ja ren hebt u alles aan de Hortus ge geven en u hebt er ook alles uitge haald tot uw levensgezellin toe Prof Karstens speldde zelf de ere medaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, de jubila ris op de revers. Als persoonlyk ge schenk overhandigde de directeur de draagmedallle van deze onderschei ding. Vervolgens werd de heer Smit toe gesproken door de heer H. Veendorp, hortulanus, die sprak namens alle medewerkers van de Hortus en het laboratorium. Spr. herinnerde aan nog een ander jubileum van de heer Smit. nl. het 50-jarig verband met de tuinbouw in het algemeen. Ook mevrouw Smit werd door de heer Veendorp in de hulde betrokken. En kele geschenken onderstreepten spre kers woorden. Namens het Ryks Herbarium sprak de directeur van dat instituut, prof dr. H. Lam, die met een afvaar diging de huldiging van de heer Smit meemaakte. By zijn vele waarderen de woorden tot de jubilaris, sprak prof. Lam van de recente pogingen, de Hortus en het Ryks Herbarium van elkaar te scheiden. „Deze snode plannen worden door ons echter met kracht van de hand gewezen, omdat wij de Hortus niet kunnen missen. Dit is mede te danken aan de acti viteiten van de heer Smit". Prof. Lam kwam ook met een geschenk: sigaren in droge vorm, zoals dit een geschenk van het Herbarium be taamt. De jubilaris sprak tenslotte een warm en geestig dankwoord tot de sprekers persoonlyk en allen, die by deze huldiging door hun aanwe- Izigheid betrokken waren. Vanmiddag I werd de heer Smit door velen geluk - i gewenst te zynen huize aan de Aca- I ciastraat 19. Burgemeester Geertsema ant woordde, dat, de omstandigheden in aanmerking genomen, die prys niet onredelijk is. De gemeente zal trachten het huis te verkopen en voor de grond een geschikte bestem ming vinden. Gedacht is bijvoor beeld aan volkstuintjes of een andere agrarische bestemming. De burgemeester liet wel uitkomen dat het voor Dierenbescherming heel moeilyk zal zyn een geschikt ter rein te vinden en dat het niet mo gelijk zal zyn de plannen voor een asiel te realiseren zonder dat de ge meente financiële steun verleent. De raad ging hierna met het voorstel van B. en W. akkoord. Tweede lezing Sport en Overheid „Koppie volduwen met kennis. Dat schijnt voor het ministerie van On derwijs het enig belangrijke punt te zijn by de vaststelling van de les roosters. De lichamelijke opvoeding hangt er maar een beetje by. Als gymnastiek mogelyk is dan is dat leuk en andersach...." De heer S. van Gelderen, hoofd van de afdeling „recreatie en Sport van de Verenigde Nederlandse Ge meenten", die gisteravond in restau rant Van der Heyden de tweede le zing gaf in de serie „Sport en Overheid", nam geen blad voor de mond waar het de gedragslijn van de regering in sport- en lichamely- ke opvoedingskwesties betreft. Maar ook de houding, die de sportvereni gingen- en bestuurders zo nu en dan ten opzichte van de overheid innemen, kon de heer Van Gelderen niet alt yd goedkeuren. In 1920 kwam er een wet, die li chamelijke opvoeding op de scholen verplicht stelde, maar de uitvoering van die wet was slecht. Droevig ge noeg kwam er pas verandering toen de Duitsers in 1940 de macht over namen en eisten dat de lichameiyke oefening ook in de prakrijk als „ver plicht vak" behandeld werd. Maar na de oorlog verborg men het ge zicht weer haastig achter twee han den vol vingers als de lichameiyke opvoeding door het grote gebrek aan zalen schromeiyk werd ver waarloosd. Geen regeling „En zo is er dan in 1962 nog al tyd geen vaste regeling voor licha melijke opvoeding op nyverheids-, huishoud- en technische scholen. Nog altyd gaat de overheid uit van het standpunt van de vorige eeuw, dat sport niet op één iyn kan staan met andere leervakken. Ten opzich te van de verenigingen en sport in het algemeen is nu wat verbetering ingetreden, maar het departement dat de sportzaken behartigt is nog altyd klein. En hoe kleiner het de partement, hoe geringer het bedrag dat er voor wordt uitgetrokken", al dus de heer Van Gelderen. Subsidies zyn beschikbaar voor het centraal apparaat van een sport bond en voor de kadervorming. Vooral voor dat laatste punt heeft de regering begrip en juist hier ont breekt het aan initiatief van de zy de van de sport. Slechts heel wei nig bonden getroosten zich de moei te een kadervorming in te stellen, hoewel de regering bereid is byna alle kosten te dragen! Volgens de heer Van Gelderen heeft de sport ook van de provincie niet al te veel te verwachten. Een gedeelte van sommige acommodatie- kosten wil men wel dragen, maar verder beschouwt men de post „sport" toch als een sluitpost. „Daar ben ik doodsbenauwd voor aldus de heer Van Gelderen, „want als de conjunctuur straks draait Gemeente Na de centrale regering en de pro vincie behandelde de heer Van Gel- deren de gemeente. „In dehuidige situatie moet de sport het van de gemeente hebben, vond de heer Van Gelderen. In de laatste tien jaar is gemiddeld 65 miljoen gulden per jaar voor de sport uitgetrokken. En dat is veel, hoe ontevreden men in sommige kringen ook nog is". Uit voerig behandelde hy hierna de houding van sommige sportclubs. „Velden zyn uiterst kostbaar en kos ten de gemeente handenvol geld. zy kan bovendien niet alle kosten dra gen, want zy heeft nog meer taken. Vaak krijg ik de indruk dat de ver enigingen te weinig „recht op" staan, te vaak aan de gemeente hangen voor steun waar dat niet altyd no dig is. Van gemeente- en sportzyde moet men gevoel voor rechten en plichten hebben. Als men die beseft dan gaan wy de goede kant op, al zal het zelfs dan nog heel veel jaren duren voor de toestand wat gunsti ger is". DINSDAG 6 MAART 1962 ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v heden Ned '58 4% 103 102H Ned '59 4% 103% 102% Ned '60-1 4% 103% 102% Ned '60 11 4% 103% 102% Ned '59 4% 101% 100% Ned '60 4% 101% 100% Ned '61 4V4 101% 100% Ned '53 3=% 98 98 Ned Gb obi 3% 82% Ned '47 3% 941 GL 93HGB Ned '51 3% 98% 98% Ned '53 I-II 3% 96% 96% Ned '56 3% 96% 96% Ned '48 3V4 90% 90% Ned bel cert 3V4 90% Ned '50 I-II 3% 91 90% Ned '54 I-II 3% 92% 91% Ned '55 13% 92» 4 917'a Ned '55 11 3% 93% 92% Ned *37 3 92% 92% Ned G b obi '46 3 92% 93% Ned dol ln '47 3 93% 93 Ned Inv cert. 3 991SGL 99% Ned 62-64 3 99 s'-GB 99% Indië '37 3 99% Indië "37 r. 3 95% 95% Ned won b.l '57 6 109 A 109 A Ned w b.l '58 4% 102% 102 ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber 117% 117 Ver HVA-my 137% 138 AiCU 400% 403% Deli My cert 167% 166.50GL Hoogovens eert. 825% 824% Philips gem bez 1047% 1053% Unilever cert 187.75 186.80 Dordtse Petr655% 647% vnn P <50 f 20' 142.90 141.50 Holl Amer iyn 149 149 G L Java China Pak 152 153% KLM 69.90 69.50 Kon Ned St.boot 179 178% Kon Paket My 153 151 Stoom My Ned 170 170% Niev Goudr eert 145 144% v Ommeren eert 330 GB 328V4 Kon Rott Llovd 150 150 N Scheepv Unie 150%GB 150% NIET ACTIEVE OBLIGATIE: Prov.l en Gem leningen A dam '47 (3%) 3 96% 96% tdem 48 (3%) 96% 96% R'dam *52-1 (4%) 100% 104% ld "31 [-11 <3%) 96% 96% Z - Holl *55 4%.. 100% 100*4 Bankwezen Bb N Gem 58 6% 105 104% id NWB '52 (4y4i 100% BVG rspbr f 600 196% 195% BVG rspbr -52 144% 144% Industr. Obligaties Philips Doll, 'öl 94% Premleleningen Vorige Slotkoers koers v heden A'dam *53 3 106% 106% A dam *51 I 2% 85% 85% A dam 56 12%.. 85% 86 Adam '56 II 2% 91% 91% A'dam -56 III 2% 91% 92 Eindhoven "54 83 Enschede '54 2% 85 85% Den Haag '52 1 2% 94% 93 L Idem II 2% 94% 95 R'dam -52 1 2% 93% 93% Idem II 2% 99 B 100 B Idem '57 2% 93% 92 L Utrecnt '52 2% 95tV O4"» Z -HoU 1957 2% 92% 93% Zuid-Holl *59 2% 105% 105A NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco255.50 255.50 Amst Bank 404% 405 Cultuurbank 35% 36 HoU Bank U eert. 223% 222% Ned Handetmy 370 374 Rott Bank 383 386 Twentsche Bank 351 352 Senembah 410 400 B Industrie Ondernemingen Albert Heyn 742 728 Berkei's Pat 317 318 Borsumy-Wehry 81% 83 B Calve Delft eert 917 917 Electralasmy 400 390 K Pap v Gelder 400% 403% K Ned Grofsm 198% 197 Holl Constructie 445 Ing our v Bny 245 247 Interuutlo 233 232 Int Kunstst Ind 75 75 v Kemp en Beg 159 159% Leidse Wolsp ry 566 563 Mtillei en Co N B 505 504 Ned Kabelfabr 630 625 Philips prei 310 311 Rott Uroogd My 575 583 B Sikkens Groep 952 960 Ver l'ouwtabr 414 414 Walvisvaart 109% 108% Werninks Bet my 233 237 Wilton Feyenoord 336% 337 v Wiik - Heringa 93 94% daalberg 146 148% viynbuuw en petroleum Billton 2de r 508 512 Kon Petr (f20) 143 140 Amerlk fondsen Canad Pacific R 26% 26% Intern NickeJ 76% 77 Anaconda 50% 50% Bethlehem Steel 42% 41% Cities Service 57% 57 Jenerai Motors 53% 545 J Kennecott 82% 82 Republic Steel 58 57% Shell Oil39% 39% Union Pacific 33A 33% Un. States Steel 71A 71%

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 5