Veertigduizend gulden voor liet inrichten van tentoonstelling Kantonrechter gaf praktisch college Leidse raad besluit Advies gevraagd over bouw winkelcentrum Schuttersveld Jongensmarki PANTALONS 14. Peek&Cloppenburg Zes Franse mannequins op Boussac - Gronheid show Katoen de grote mode Opening Tlieol. Hogeschool te Yaoundé (Kameroen) Jpgericht 1 maart 1860 1 Dinsdag 6 maart 1962 Tweede blad no. 30596 L Questroof. 1000.— voor affiches en advertenties is te weinig Slechts drie van de 22 voorstellen ontlokten gistermiddag een iscussie in de Leidse raad. Kon men het na opmerkingen van de fren Duyverman en Woudstra vrij spoedig eens worden over de erdere inrichting van het Pedologisch Instituut, meer tijd in eslag nam de beraadslaging om een bedrag van f. 40.000 be- Jhikbaar te stellen voor de inrichting van een tentoonstelling in >t Waaggebouw betreffende de plannen voor sanering en adsvernieuwing (wegenplan). Hoewel alle fracties het inrichten gn een dergelijke tentoonstelling toejuichten, werd over details og lang het woord gevoerd. Een zelfde lot was het voorstel, om in bedrag van f. 6.800 beschikbaar voor een onderzoek naar Et eventueel bouwen van een winkelcentrum op het Schutters- tld, beschoren. De heer Plena Pv. d. A.), die t eerste spreker het ivoord voerde er het inrichten van de expositie het Waaggebouwzeide, dat zijn jictie met het voorstel akkoord kon Ian, al is hiermede dan ook een wt bedrag gemoeid. Men dient er Mer voor te zorgen, dat zo breed bgelijke aandacht aan alle facet- van het plan wordt besteed. Als fianig noemde spreker de recrea- I, parkeerruimten, wegenaanleg, feeZ- en volkstuinen. De heer Kortmann (KVP), die wel j it het voorstel akkoord kon gaan, - htte het bedrag van f 40.000 „wat jf", om niet te spreken van hoog. de komende Jaarbeurs kan men k stand van vrijwel dezelfde afme- ten inrichten voor circa f 18.000. lorts vroeg spreker zich af of de j te richten tentoonstelling niet te itisch wordt. Kan de opzet een niet ser dynamisch karakter verkrijgen? r. meer in de geest van wat reeds jeikt is en wat nog moet volgen? Dok de heer Portheine (VVD) mste te weten hoe de tij toons tel- jg wordt ingericht. Laat men de na- ipc leggen op hetgeen de raad in s zitting van 19 februari j.l. heeft 4 tivaard (fase I) en duidelijk laten dat in fase II en III nog bigingen kunnen worden aange- icht. Zoals b.v. de bebouwing van Schuttersveld. De heer Roorda (PvdA) bevreemd- het, dat wel de Commissie van 5 lenbare Werken en Financiën en c techt in het overleg waren be nton en niet de Verkeerscommis- s.Het komt spreker van belang voor t in de Commissie van voorberei- :ejg ook een vertegenwoordiger van z[verkeerspolitie zitting krijgt. I zAg d'lcl Te weinig voor reclame j" )e heer Questroo (Prot. Chr.)die 'owkeurig aandacht had geschon- a aan de posten, waaruit de be- n.lting was samengesteld, kon zich 30 It aan de indruk onttrekken, dat geraamd bedrag van f 1.000 voor iches, convocaten en advertenties de zeer lage kant was. Laat men cfllh een vakman en niet alleen g.lbtenaren met de voorbereiding d.lasten. Een vakman, die verstand 40eft van het inrichten van een ten- en ook iets ja veel reclame afweet. het publiek ergens heen te ikken, moet men de juiste snaar lc>iten te treffen, aldus de heer mJestroo. OODe heer Van Weizen (CPN), die le-énals de heer Kortmann aan de Sjjpositie gaarne een dynamisch ka- gaf, achtte het gewenst om het Exposeerde materiaal „wij kun- n in de Waag niet permanent ex- Beren" na de sluiting van de jtoonstelling elders onder te bren- q, b.v. in een museum. In tweede Stantie deed de heer Kortmann q dergelijke suggestie: kleine ex- sities in te saneren wijken. Iets goeds naar voren brengen m.,Het College is er zich van bewust, het op de a.s. tentoonstelling iets ™«ds naar voren moet brengen, Jn'arbij nimmer de gedachte heeft 70#rgezeten bepaalde commissies te lOOren", aldus wethouder Jongeleen >ekt U een schoorsteenklok, wandklok of wekker. m. f. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het. De beste merken, [unghans - Kienzle - Mauthe. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN sH GEBOREN döfians Nicolaas, zn van H. Boom en n |P. van der Lelie; Maria Margaretha Itonette, dr van J. F. Breedeveld en Tuin; Jurgen Jacques, zn van J. |1 en W. M. A. Hoppezak; Andrea hanna, dr van A. J. Lancel en H. E. q by; Dirk, zn van J. Plug en G. Hoek; Qjlsalinda Bernadetta, dr van J. M Oberland en P. C. Mieloo; Woutertje 4'cqueline, dr van L. Lans en W. Ved- 0 f: Wiebrem Martinus, zn van H. H. 0 ftsveld en E. Struik; Marten Wiegard. 0 van M. Jongsma en W. J. H. Hof- 0 Maarten Simon, zn van F. Wagen- 0 *ker en M. M. J. Hameleers; Cornelia ofrla Josepha, dr van N. P. de Jong 0 C. M. Otto; J; oba Catharina Maria, 3^van N. P. de Jong en C. M. Otto; O.ïk Jan Peter, zn van T. Hofmans 0 H. H. F. Schraa; Angela Adriana 8 jristina Maria, dr van T. G. van der 3 Hst en A. M. Zonneveld; Petrus Ma 12 ins Maria, zn van C. J. Waaijer en 1 M. Tijssen; Joseph Cornelis Maria, !3| van P. J. Gordijn en M. G. van ten; Margaretha Johanna, dr van J. 1|jijmenberg en M. van Oosten. SI GETROUWD Storteboom en M. H. de Vlees- J. la Rlvière en D. Heijnen. —3 i OVERLEDEN jjk d- Vos, 85 jr, e.v. H. van Dalen; n H. Scharloo, 73 jr, e.v. J. Boter; A. nBeland, 56 jr, man; J. Diederiks, 15 I zoon; M. J. Klootwijk, 52 jr, e.v. de Roode; C. P. van der Poel, 35 Jr, M p. den Engelsman; P. van La- 4 stor J^jUwer; in zyn antwoord aan de raad. Men dient echter niet te vergeten, dat het in de allereerste plaats een stede- bouwkundige aangelegenheid is. Inderdaad is de eerste aankoop duur, doch zeer veel materiaal is van blijvende waarde. De suggestie van de heer Kortmann: kleine exposities in bepaalde te saneren wijken, zal het College in overweging nemen. J.l. donderdag is de Commissie van voorbereiding voor het eerst bijeen gekomen. Er zijn toen nog maar in formatieve besprekingen gevoerd. Het is niet uitgesloten, dat de Commissie nog een deskundige (een vakman) zal aantrekken. De Stedebouwkun- dienst beschikt echter over een zeer goede maquettebouwer. Vanzelfspre kend zal aan fase I de grootste aan dacht worden besteed. Na deze toe lichting werd het voorstel z.h.s. aan genomen. Winkelcentrum op Schuttersveld By de discussie om het Economisch Technologisch Instituut voor Zuid- Holland een onderzoek op te dragen inzake de bouw van een winkelcen trum op het Schuttersveld en daar voor een bedrag van f 6800,- uit te trekken, liet de heer Portheine (VVD) een waarschuwend geluid horen. In de Randstad Holland zullen straks drie grote „shopping-centres", t.w. in Leidschendam, Den Haag en Rijswijk verrijzen, terwijl ook rekening moet worden gehouden met het voornemen van Oegstgeest een winkelcentrum te bouwen. Daarnaast moet ook het winkelcentrum van de binnenstad zyn aantrekkelijkheid behouden. Krygen wij, aldus spreker, met nog een „shopping-center" op het Schut tersveld van het goede niet te veel? Tenslotte brak de heer Portheine een lans om bij deze studie ook het Centraal Orgaan ter Bevordering van de Bouw van Middenstands- en Be drijfspanden in te schakelen. Aange zien een dergelijk centrum eerst bij de derde'fase aan de orde komt, had i spreker in dit geval geen behoefte aan snelheid van handelen. (Het E.T.I. denkt 2 k 3 maanden voor de samen stelling van het rapport nodig te hebben. Red.). Mevr. GeelkerkenBrusse (Prot. Chr.) kon het met deze opmerkingen voor een groot deel eens zijn. Waar om met dit onderzoek zulk een haast gemaakt? De derde fase ligt nog lang in het verschiet. Ook tegen de plaats ontwikkelde spreekster enkele be zwaren. Het centrum ligt dicht bij de binnenstad en Oegstgeest en niet aan een grote verkeersweg. De heer Winsemius (PvdA) wenste nog niet te treden in het beantwoor den van de vraag: we lof geen win kelcentrum op het Schuttersveld, aangezien het daarom thans niet gaat. Het gaat slechts om het voor stel de E.T.I. een rapport te laten brengen. Misschien is dit rapport wel negatief. Met de heer Portheine kon ook de heer Winsemius voelen voor het inschakelen van het Centraal Orgaan. Ook de heer Lambermont (KVP) kan hiervoor voelen. Nog geen gemeengoed van College Wethouder Jongeleen moest de raad toegeven, dat een bebouwing van het Schuttersveld, waarvan hier sprake is, ook bij het College „nog geen gemeengoed was". Vandaar dit voorstel om de E.T.I. een onderzoek te laten instellen. Teneinde niet het verwijt te krij gen „het College is er te laat mee", wensen B. en W. reeds thans advies in te winnen. Inderdaad ligt het eventueel te bouwen Winkelcentrum niet aan een grote verkeersweg, doch wel aan een belangrijke invalsweg. Het is spreker gebleken, dat bij de groothandel nu reeds interesse voor dit plan bestaat. Laten wij echter voor verder te spre ken en handelen, 't rapport rustig af wachten. De raad kon met deze laat ste opmerking akkoord gaan en be sloot conform het voorstel. Vooraf had de heer Jongeleen nog opgemerkt dat het College een inschakeling van het Centraal Orgaan zal overwegen. Persoonlijk kon hij hiervoor wel voelen. Zonder discussie werden alle ove rige en door ons reeds geplubli- ceerde voorstellen deze middag aangenomen. VOLKSTUINDERS LIJDEN SCHADE Het raadslid de heer K. F. de Bree (KVP) heeft de volgende vragen tot B. en W. gericht; Is het juist, dat de Vereniging van Volkstuinders niet tijdig bekend was met de verandering van bestemming van de gronden welke haar ter be schikking zijn gesteld ten behoeve van hun leden volkstuinders? Is het College ervan op de hoogte, dat de leden volkstuinders, gezien hun onbekendheid met het boven staande, deze gronden normaal heb ben bewerkt, in verband met het ko mende seizoen en materiële schade zullen lijden door nutteloos zaaien en poten? Zijn B. en W. niet van mening, dat een zekere financiële tegemoetko ming van overheidswege aan deze ge dupeerde volkstuinders billijk zou zijn, indien deze schade buiten him toedoen is ontstaan? Carnavalsbuilen Een achtjarige jongen was gister middag zo in de ban van het mom bakkes dat hij ter gelegenheid van carnaval voor zijn gezicht had, dat hy zonder uit te kijken de Burggra- venlaan overstak en door een per sonenauto werd aangereden. Zijn carnavalsroes had geen al te ernsti ge gevolgen, al zullen enkele builen en schrammen aan zijn gezicht hem nog wel enkele weken aan zijn on voorzichtigheid doen herinneren. Na een onderzoek in het Academisch Ziekenhuis kon hij weer naar huis terug keren. De uit vroeger jaren bekende actrice Marie Faassen, die mor gen haar negentigste verjaardag hoopt te vieren. Lek in gasleiding Een lek in de hoofdgasleiding Wassenaar-Leiden heeft gisteren ruim een uur vertraging veroorzaakt in het verkeer over de Morsweg. Door het ontsnappende gas werd het wegdek van de Morsstraat om hoog gedrukt. Ijlings zette de po litie de weg af, want het gevaar van ontploffingen was niet denkbeeldig. Vanochtend zijn mannen van ge meentewerken begonnen met de de finitieve repartie van het lek. Contactavond Oud Kath. parochie De jaarlijkse contactavond bracht vele jonge en oudere lidmaten van de Leidse Oud-Katholieke Parochie gisteren bijeen op een bijeenkomst, die de organiserende commissie de ti- tel.gegeven had „Uit de Oude Doos". Het bleek dat twee oude spelen de hoofdmoot van de avond vormden: kienen en ganzeborden. Bij dit laat ste spel werden alle aanwezigen groepsgewijs als levende pionnen be trokken, een echte put, een gevange nis en een herberg wachtten op hun gasten. In het openingswoord van de voor zitter, de heer J. Schoneveld en in de muzikale sluiting door pastoor en mevrouw Glazemaker, kwam tot uiting, hoe ook dit soort con tactavonden hun betekenis hebben voor de onderlinge band, ook tussen ouderen en jongeren en de verschil lende kringen in de parochie. elke woensdag Zo'n moderne vlotte pantalon wil elke jongen graag dragen. Het is een sportief smal model zonder omslag. En natuurlijk bij P C in de beste kwaliteit: 55% Terlenka, 45% wol. Prima wasbaar. Speciaal verlaagde J. M. prijs leeftijd 8 jaap 75 met kleine stijging per meat b.V. 12 jaar 17.75 Leids kantongerecht Daar de berechting van een groot aantal zaken gistermiddag vanaf de publieke tribune werd gevolgd door niemand minder dan prof. mr. J. M. van Bemme- len, alsmede een aantal studen ten in de rechten, genoot de middagzitting dus wel zeer des kundige belangstelling en kreeg het geheel min of meer het karakter van een praktisch col lege. Uitgezonderd misschien het feit, dat de officier mr. C. Sluyk tijdens zijn requisitoirs ditmaal bij wijze van toegift de betreffende wetsartikelen citeer de, deed een en ander aan de gewone gang van zaken niets af en kreeg iedere verdachte zowel t.a.v. zijn recht tot ver weer als de hem toekomende strafmaat ook nu weer ,,het volle pond". Het volle pond kreeg een 19-jarige broodbezorger uit Noordwijkerhout, die in de avond van 2 januari met zijn bromfiets op de Langeveldse- weg vier voetgangers een vader met drie dochters min of meer had geschept, alhoewel het viertal in de grasberm aan de rechter-weg- kant liep. Hoewel allen, verdachte en zijn duopassagiere incluis, een flinke tuimeling maakten, liep nie mand ernstig letsel op. „U kwam uit een café en had de nodige biertjes gedronken", las de kantonrechter yi het proces-verbaal. Hierin stond eveneens, dat verdachte te keer was gegaan tegen de geheel onschul dige voetgangers en daarbij „ge- gespierde taal" had gebezigd. „Ik maakte mij kwaad omdat ze mij voor drankorgel uitscholden. Ik was absoluut niet dronken van die paar glaasjes bier, die ik gedronken had", was verdachtes verweer. Wat de aanrijding zelf betreft, voerde hij tot zijn verdediging aan, dat hij even te voren door een tegenligger was verblind. Daar het viertal in de grasberm had gelopen en van een tegenligger niets had bemerkt, klonk verdachtes verklaring zeer ongeloof waardig. Hoewel verdachte het rij den onder invloed niet ten laste was gelegd, verdisconteerde de officier het alcoholgebruik wel in zijn straf maat. Hij eiste f 40 boete subs 8 da gen. In verband met zijn financiële omstandigheden vroeg verdachte uiterste clementie. De kantonrech ter achtte de geëiste correctie nog wat te laag en vonniste met f50. boete subs 10 dagen. Eerste mysterie Wie werkelijk achter het stuur zat van de auto, die op 20 oktober van het vorig jaar langs de Herenweg te Warmond stilstond en toen door de CONCERT „TOONKUNST" Niet het Danzi-'kwartet, .pelijk abusievelijk gemeld, doch het Danzi- kwintet zal optreden tijdens het vrij dag a.s. te houden derde concert der Toonkunstserie. De heer D. Lemson alhier is be noemd tot lid van de examencommis sie Nijverheidsonderwijs 1962 voor hen, die onderwijs gaan geven in de consumptieve sector. De heren G. A. N. Cornelisse al hier en G. J. Boven te Wassenaar zijn benoemd tot leden van de com missie van Gecommitteerden voor de Verkeersexamens aan de Kweekscho len in 1962. Zes Franse mannequins van Boussac uit Parijs presenteerden gister middag en -avond in de Stadsgehoorzaal op charmante wijze een mode show voor de firma Gronheid, Botermarkt. De modellen waren vervaar digd uit kleurrijke, soepel vallende katoenen stoffen in bloemen of abstracte dessins, die soms het vermoeden wekten, dat men met zijde te doen had. Er was op dez eshow veel aan dacht besteed aan de vrije-tijdskle ding. Het materiaal voor deze kle ding is badstof, een nieuw weefsel, dat is voorzien van een klein lusje, zodat de stof niet zo gauw ophaalt. Hiervan toonde men een grote col lectie strandpakjes en pantalons, waarop korte jasjes, bolero's of capes gedragen werden. Katoen met een shantung effect kan men voor vele doeleinden ge bruiken. Drie mannequins toonden hiervan japonnen in verschillende combinaties. Op de bijpassende para sol kon men de verkrijgbare kleuren zien. De kleuren, welke dit seizoen ge dragen zullen worden, zijn over het algemeen wat donker. Men ziet veel strepen en ingeweven ruitdessins. Bruin en oranje domineren. Hier naast ook blauw met groen en na tuurlijk zwart-wit en marine. Som mige dessins waren ontworpen door de grote modehuizen o.a. Nina Ricci. De effen kleuren worden terugge vonden in de imprimé's, zodat men naar hartelust kan combineren. Er werden verschillende pakjes getoond, zowel in japonnen als rokken en blouses met jasjes. Soms werden de jasjes gevoerd met dezelfde kleur als de blouse. De modellen van de getoonde ja ponnen waren over het algemeen vloeiend van lijn, met het accent, door het aanbrengen van een cein tuur op de heupen. Soms is de cein tuur ingenieus verwerkt of voorzien van een strik of een sieraad. Hier naast zagen wij nog veel modellen met de taille op de juiste plaats en vaak voorzien van een bloesend rug pand. Ook in de rokken is een on eindige variatie. Men zag op deze Franse show, toch veel rechte modellen, terwijl de gérende en laag ingezette plooirok ken en vogue zijn. Het materiaal voor de namiddagjaponnen was crêpe en voile in de mooist denkbare dessins en kleurencombinaties. Voor de wat oudere vrouw brengt men veel kleine motieven. De modellen waren vaak voorzien van een asymmeti'ische gar nering. De tuniek zagen wij in aller lei variaties. Soms geheel over een japon met alleen aan de zijkant twee grote splitten, dan weer als garne ring van drie onder elkaar gescho ven lagen stof bij de zoom. Een prachtige combinatie was een tuniek van cyclaamrood met groen waaron der een zwarte basisjapon. De cock tail japonnen werden vaak gecom pleteerd met wijde cape-vormige mantels. Zeer extreem waren de korte avondjaponnen met aan de achter kant een klokvormige sleep. De show werd besloten met het presenteren van enkele mooie groot avondtoiletten in abstracte of bloem- dessins. De modellen waren koker- vormig. De witte katoenen bruidsja pon was voorzien van een lange voile sleep. Oegstgeestricht blik op Afrika Christendom met Afrikaans denken confronteren en daai'aan inhoud geven Voor „Oegstgeest"middelpunt van tal van hervormde zendingsactivi teiten in een groot deel van de wereld en voor het protestantisme in geheel Franssprekend Afrika, vond in Yaoundé Kameroeneen belang rijke gebeurtenis plaats. In tegenwoordigheid van kerkelijke leiders uit Kameroen, Gabon, Centraalafrikaanse republiek, Togo en Dahomey; van Kameroens presi dent Ahidjo (een moslim), vice-president Foncha (de leider van voormalig Brits Kameroen), eerste minister Assale (protestant), van ministers, Kamerleden en ambassadeurs werden de gebouwen van de theologische hogeschool in gebruik genomen. Een hogeschool om zelfs in Nederland jaloers op te zijn. Een hoofdgebouw met vier college zalen, een bibliotheek en een aula. Daarachter twee gebouwen met elk tien kamers voor ongehuwde studen ten. Een eetzaal met keuken. Terzijde vier bungalows voor de professoren en vier woningen voor gehuwde stu denten. Het geheel gelegen op een van de heuvels aan de rand van Yaoundé. Het evangelie is in Afrika verkon digd door zendelingen, maar de Afri kanen zijn bekeerd door zwarte ca techisten (inheemse lekehelper van een zendeling). Met andere woorden: vanaf het prille begin heeft de zen ding predikers gevormd. Eerst heel eenvoudig: de opleiding bestond uit leren lezen en bijbelkennis. De besten Het nieuwe moderne gebouw van de Theol. Hogeschool. van deze catechisten zijn de eerste 5 predikanten geworden. Daarna zijn theologische „middelbare scholen" op gericht. Een groot deel van de hui dige Afrikaanse predikanten en dat zijn e ralleen al in Kameroen 200 hebben deze opleiding gehad. Een twintigtal van hen is daarnaast een jaar naar een Franse, Zwitserse of Amerikaanse theologische school ge weest. Yaoundé's facult-'t toela ting eindexamen gymna .urn, profes soren die dr. in de theolog: zijn, te verlenen diploma's gecontroleerd door de theologische faculteit van Genève is het logisch gevolg van deze ontwikkeling. Met de srrelle opkomst van de Westafrikaanse landen werd een theologische opleiding op niveau een dringende eis. Zeven denominaties van het her vormde, lutherse, baptisten en metho disten type werken samen in deze school. De rector is de in Zwitserland geboren Amerikaan dr. Gelzer. Ver der zullen er een Fransman, een En gelsman en een Kameroenees doce ren. Deze laatste, Jack Ngaly, hoopt dit jaar in Münster te promoveren. Het Theological education fund, een fonds van de Zendings-Commissie van de Wereldraad van Kerken, heeft de helft van de gebouwen betaald.. De Rockefeller Foundation schonk ter stichting van dit fonds enige jaren geleden 2.000.000 dollar onder voor waarde dat de Amerikaanse kerken in de loop van vijf jaar ook 2.000.000 dollar hiervoor bijeen zouden bren gen. Dit laatste bedrag was binnen enkele maanden toegezegd. De rest is gekomen van de ver schillende in Franssprekend Afrika werkende kerken en zendingen. Dr. Gelzer beschreef het doel van deze school als volgt: 1. Het vormen van predikanten. Niet van kerkelijke leiders, maar van pastores. 2. Het Sti muleren van Afrikaanse doordenken van de heilboodschap van het evan gelie. Zoals ds. J. Kotte, secretaris generaal van de synode der Evange lische Kerk in Kameroen en sinds New Delhi lid van het Centrale Co mité van de Wereldraad van Kerken, bij de opening zei: „Wij hebben het Christendom in een westerse verpak king ontvangen. We weten helaas soms niet eens goed verpakking en inhoud te onderscheiden. Laat deze school ons dit duidelijk maken om daarna die wezenlijke inhoud met het Afrikaanse denken te confronteren". De verantwoording voor deze stoel voor Afrikaanse cultuur is in han den gegeven van dr. Reyburn, een Amerikaanse linguist-anthropoloog, die o.a. verbonden is aan het agent schap van het Bijbelgenootschap in Kameroen. 3. Het fungeren als vor mingscentrum. Gezien de ethische nood, waarin vele Afrikaanse chris tenen zich bevinden, kan de theolo gische school een grote steun beteke nen door het organiseren van korte cursussen voor leken. Om dit grote maar dringend no dige programma te kunnen uitvoeren is nog een tweede serie gebouwen nodig. Het is mogelijk, dat Nederland hieraan gaat meewerken. Logisch: nu naast het Bijbelgenootschap ook de Ned. Herv. Zending zich intensief met het kerkewerk hier gaat bezighouden. De inauguratie van Yaoundé's theo logische faculteit verliep haar pro gramma en doel waardig. In de schriftlezing „Christus de hoeksteen". Kameroens eerste minister: „Wij zyn dankbaar dat de kerk de geestelijke vorming in onze landen zo serieus neemt", ds. Kotto: „Dankbaar aan Hem, die alles geeft, aanvaarden wy dit instrument tot Zijn Eer". En dat alles was belangrijker dan de feestelijke uniformen van de ere wacht van president Ahidjo. Eén man werd in het bijzonder bedankt. Ds. Jean Keller, secretaris van de bus, bestuurd door een 38-jarige chauffeur uit Leimuiden, werd aan» gereden, bleef gisteren nog een mys- terie. Volgens verdachte en de verkla ringen van niet minder dan vijf ge tuigen zat er een ander achter het stuur dan degene, die zich hiervoor tegen de politie uitgaf. „Hij zat ty- dens de aanrijding niet eens in de auto en kwam even later ergens een deur uitrennen", aldus de min of meer verontwaardigde getuigen. „Ik kon er gemakkelijk langs en was al haast voorbij die auto toen ik de klap hoorde en voelde, aldus ver dachte, die hieruit opmaakte, dat de „feitelijke bestuurder" was gaan rij den op het moment dat de bus pas seerde. „Een zaak met vele proble men, waarbij nog komt, dat die auto fout geparkeerd stond", aldus de of ficier in zijn requisitoir, dat resul teerde in f20 boete subs 4 dagen. Gezien de verklaringen van de ge tuigen, alsmede verdachts vermoe dens, was verdachtes raadsman de mening toegedaan, dat hier alleen vrijspraak het enige juiste vonnis kon zijn. Na enig ré-en dupliek bleek de kantonrechter er weinig voor te voelen om in deze „mysterieuze zaak" direct vonnis te wijzen en gaf hij er de voorkeur aan het geheim van „de man achter het stuur" te ontrafelen alvorens uit te maken wie nu de feitelijke schuldige was. De onthulling van het bestuurders mysterie zal nu over 4 weken plaats vinden. Tweede mysterie „Ik kocht die auto medio november en kan er dus moeilijk in oktober een overtreding mee hebben be gaan", luidde de verklaring van een 31-jarige laborant uit Velsen, wie ten laste was gelegd, dat hy met zyn auto op 8 oktober het stopver bod bij een afrit op de provinciale weg onder Alkemade had overtre den. Uit het onderzoek bleek, dat de politie via het destijds genoteerde kentekennummer de eigenaar van de auto had opgespoord. Deze verklaar de echter, dat hij de auto in sep tember aan de laborant had ver kocht en dus onmogelijk „de dader" kon zyn. De laborant had, aldus de ex-eigenaar, natuurlijk verzuimd het kentekenbewijs op zijn naam te la ten overschrijven. .Gelogen, aldus de laborant. „Ik kocht die auto pas medio november van hem, hetgeen blijken mag uit de datum waarop het kentekenbewijs op myn naam werd geschreven". „Weer een myste rieus geval", vond de kantonrechter. „Wij zullen de vorige eigenaar er dus by moeten halen om uit te ma ken wie de feitelijke eigenaar op 8 oktober was" kwam hij tot de slot som. Over 2 weken wordt ook dit mysterie ontsluierd. Onderwijsopdrachten Bij besluiten van curatoren der Leidse Universiteit zyn aangewezen dr. H. van Dijk, wetenschappelijk hoofdambtenaar A by de natuurkun de om, voor het tydvak van 1 maart 1961 tot 1963 onderwijs te geven en examens af te nemen in de thermo- metrie; drs. H. P. Goddijn, weten schappelijk ambtenaar le-klasse voor de sociologie, om, voor het tydvak van 19 september 1962 tot 1 septem ber 1962, onderwijs te geven en examens af te nemen in de ge schiedenis van de sociologische theo rie; drs. L. Kuenen, wetenschappelijk hoofdambtenaar A voor de inwendige geneeskunde, om, voor het tydvak van 1 september 1961 tot 1 september 1962, onderwijs te geven en examens af te nemen in de inwendige genees kunde; dr. K. F. A. Ross, wetenschap pelijk ambtenaar voor de zoölogie, om, voor het tydvak van 1 september 1961 tot 1 september 1962, onderwijs te geven en examens af te nemen in de cytologie en histologie; drs. P. Thoe- nes, wetenschappelijk hoofdambte naar voor de sociologie, voor het geven van onderwijs en het afnemen van examens in de toegepaste socio logie. Bij de Zuldkoreaanse stad Wonjoe zijn gisteren vijftien personen om het leven gekomen en 22 gewond, doordat een autobus in een vijftig meter diep ravijn reed. Federatie van kerken en zendingen in Kameroen en equetoriaal Afrika, die tgeen iedereen en alles in deze school had doorgezet. Voor hem was deze dag de bekroning van meer dan der tig jaar arbeid in de zending. Hy begon destyds op een zendingsstation in de Gabon met de simpele cate chisten, Nu gaat hy binnenkort met pensioen, dankbaar, dat hij een in strument heeft mogen zyn voor het tot stand brengen van deze school, één van de tekenen van de volwas senheid van het evangelisch Chris tendom in West-Afrika. Ds. Y Sch««f

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3