NVV ZAL AANWIJZING REGERING NEGEREN OAS werpt bommen in gevangenis in Oran Gromiko naar Geneve VN ontkennen aanval op Kamina (Katanga) Geen medewerking bij herziening CAO Terreur in Algerije steeds heviger Westers voorstel aanvaard HUIDIGE LOONPOLITIEK IS FAILLIET .Disharmonie WEERBERICHT Soeadi gelooft niet in oorlog Grootscheepse beweging van de gendarmerie waargenomen (§uc/ QTieuws Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 6 MAART 1962 No. 30596 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 17.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 j? Het Verbondsbestuur van het N.V.V. zal zijn vertegenwoor digers in de looncommissie en het bestuur van de Stichting van de Arbeid opdragen de nieuwe regeringsaanwijzing het matigen van trapsgewijze verhogingen in collectieve arbeidsovereenkom sten bij hun beleid buiten beschouwing te laten. Het Verbondsbestuur verwacht voorts, dat de bij het N.V.V. aangesloten vakbonden géén medewerking zullen verlenen tot herziening van reeds overeengekomen contracten en bij komende contractbesprekingen de regeringsaanwijzing niet in aanmerking zullen nemen. Dit besluit is gisteravond genomen tijdens een vergadering van het Verbondsbestuur, dat naast het dagelijks bestuur van het N.V.V. is samengesteld uit voorzitters van de aangesloten vakbonden. w- officiële-zwarte) bij de lonen Reeds vrijdag j.l. onmiddellijk na dat staatssecretaris Roolvmk ae looncommissie van de Stichting van de Arbeid had laten weten, dat de regering een „algemene aanwijzing naar het College van ^bemidde laars zou doen uitgaan, heeft NVV- voorzitter, drs. D. Roemers verklaard dat hij het regeringsstandpunt dus danig in strijd achtte met hetgeen in Oud-Wassenaar was overeengeko men, dat degenen, die zich aan dat akkoord hadden gebonden, zijns in zien niet meer gebonden zouden Z1JIri een toelichting op het besluit van zijn Verbondsbestuur bracht drs Roemers gisteravond in herinnering dat de gezamenlijke vakbeweging tijdens de besprekingen op Kasteel Oud-Wassenaar" de aandacht van de regering reeds had gevestigd op het feit, dat er als gevolg van de spanningen op de arbeidsmarkt een steeds toenemend verschil was tus sen de officiële loonvoorschriften en de in de praktijk ontstane loonvor ming. Zij heeft de regering erop ge wezen, dat er naast matiging vol gens de officiële loonvoorschriften andere maatregelen getroffen dien den te worden, om de conjunctuur te beheersen. Naar het oordeel van het N.V.V. heeft deze wanverhou ding mede zijn oorsprong in een structureel te laag loon- en prijspeil in ons land. „De drie voorzitters van de vakcentrales hebben toen trouwens op die wanverhouding ge wezen". Slag in lucht Vergaande matigingsvoorschriften als thans door de regering zijn af gekondigd, wijst het N.V.V. af, als zijnde in strijd met het „Akkoord van Oud-Wassenaar". „Wij beschou wen deze aanwijzingen, waaraan in de praktijk toch niet de hand wordt gehouden, als een slag in de lucht. Zij hebben ons verbaasd en be vreemd. Wij weigeren verantwoordelijkheid te nemen voor maatregelen die een loonanarchie in de hand werken", aldus drs. Roemers. De NVV-voorzitter zei voorts, dat zyn verbondsbestuur van mening is, dat het thans toegepaste loonsysteem failliet is en zo spoedig mogelijk moet worden vervangen door een soepeler systeem, dat hanteerbaar dient te zijn. De consequenties van de beslissing van het N.V V.-verbondsbestuur .zijn nog moeilijk te overzien. Het blijft in theorie mogelijk, dat er collectie ve arbeidsovereenkomsten zullen wor- Minister Lüns bij Keizer Hirohito Minister Luns is gisteren te Tokio in audiëntie ontvangen door Keizer Hirohito van Japan. Minister Luns vertoefde een half uur in het Keizerlijk paleis. TOENEMENDE M'!ND De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Heldere nacht met weinig wind en lichte tot matige vorst. Morgen overdag geleidelijk toe nemende bewolking, maar op de meeste plaatsen droog weer. Matige tot vry krachtige zuidoostelijke wind. Maximum temperaturen enkele gra den boven nul. (Opgemaakt te 11.15 uur) 7 maart Zon op: 7.14 uur; onder 18.29 uur. Maan op: 8.02 uur; onder: 20.02 uur. Hoogwater te Katwrk te 3.53 en 16.09 uur. laagwater te 12.05 uur. (Dit nummer bestaat uit 10 pagina's) den afgesloten of herzien, waar bij het N.V.V. geen contractpartij is. Het College van Rijksbemiddelaars heeft tot dusver CAO's slechts ver bindend verklaard, als de overgrote meerderheid van werkgevers en werknemers er achter stond. Het NVV-Verbondsbestuur meent: „Natuurlijk kan het College contrac ten van bovenaf opleggen, maar dat is dan geheel voor verantwoordelijk heid van dat College". Engelse arbeiders in 24 uur staking Gisteren hebben, voor de tweede keer in nog geen vijf weken tyds, drie miljoen arbeiders in Engeland een symbolische staking gehouden van 24 uur waardoor de helft van de Britse zware industrie was ver lamd. Dezelfde arbeiders hebben ook op 5 februari gestaakt. Zij proteste ren tegen de „loonpauze" van de re gering en tegen de ontwrichting van het onderhandelingsapparaat. Te ingewikkeld Drs. Roemers zei desgevraagd er toch geen behoefte aan te hebben het „Akkoord van Oud-Wassenaar" op te zeggen. „Dan zouden wij straks weer opnieuw over de com pensatie van de huurverhoging kun nen beginnen". Op de vraag hoe het N.V.V. zich de invoering van een „soepeler loonsysteem" denkt, zei hij„er wordt door de commissie- Schouten hard aan gewerkt. Ik mag wel zeggen: harder dan voorheen. Er ligt zelfs al een conceptie bij de vakcentrales maar ik mag er niet op vooruitlopen. Vaststaat, dat het zo niet langer gaat. Het N.V.V. is nooit gelukkig geweest met het huidige loonsysteem Het is zo ingewikkeld, dat iedere vakcentrale misschien maar 3 of 4 mensen heeft, die het geheel onder de knie hebben. De spelregels zijn zelfs voor de voorzitters „abacada- bra". Op de vraag of deze verklaring consequenties heeft inzake de ver houding tussen de vakcentrales ant woordde drs. Roemers: „Dit is moei lijk te zeggen. Wij hopen de goede betrekkingen te handhaven". Slot pag. 2 Partij-coalitie in Nieuw-Guinea Vermoedelijk nog deze maand zal een nieuwe party, de Partai National Papoea", worden opgericht, die een coalitie zou zijn van drie partyen in Hoilandia (de Partai Papoea Mer- deka, de Kena oe Embai en de de mocratische Volksparty) en drie par tyen in Manokwari (de Partai Orang Nieuw-Guinea, de eenheidsparty Nw- Guinea en de Partai Serikat Pemoe- da Pemoedi Papoea). Vermoedelijk zullen ook partyen in Sorong zich by de nieuwe party aansluiten. Achter de coalitie zouden vele leden van het in oktober 1961 opgerichte nationaal comité staan, die tevens zeer bekende leden van de Nieuw- Guinearaad zijn. Intussen zou het nationaal comité omwille van de nieuwe partij reeds opgeheven wor den. De P.N.P. zou voornamelijk be doeld zijn als tegenhanger van de Partai nationaal, de Parna. Tv in Israël: „luxe" De Israëlische regering heeft zich uitgesproken tegen de invoering van televisie, zulks met het oog op de strijd tegen „luxe". Over enkele ja ren zal de kwestie opnieuw worden bezien. Steeds heviger wordt de terreur van de OAS in Algerije, nu een definitief akkoord tussen de Franse regering en de FLN in zicht komt. Na het bommenoffensief in Algiers zette het Geheime Leger zijn verweer tegen De Gaulles Algerijnse politiek voorts kracht bij door een reeks bomaanslagen in Philippeville, een aan val op de gevangenis in Oran, een geslaagde 24-uurstaking in Böne en een massale demonstratie in Constantine. In geheel Algerije zijn gisteren bij gewelddaden 35 personen gedood en 142 gewond. Onder de doden zijn 27 moslims. Volgens de politie in Algiers wer den tien moslims gewond, toen giste ren in de ochtenduren 200 kneedbom- men explodeerden. De aanslagen wa ren kennelijk bedoeld om demonstra ties van Algerijnen uit te lokken, waardoor van een wapenstilstand niets zou kunnen komen. In Oran was het de hele dag bij zonder onrustig. Veertig tot vyftig OAS-mannen overvielen 's avonds de gevangenis, waarin zich 1.900 moslims bevinden. Er werden kneedbommen in het gebouw geworpen, waardoor een grote brand ontstond. Bovendien openden de OAS-leden het vuur op de gevangenen. Twee moslims wer den gedood en dertig gewond. Eerder op de dag waren by relletjes in deze stad al zeven doden gevallen. In Constantine raakte de politie slaags met vijfduizend Europese demonstranten, waarbij vijf personen om het leven kwamen en 26 werden gewond. In Algiers zyn gisteren in totaal 22 Europeanen gearresteerd. Een Ameri kaanse persfotograaf werd gisteren door twee Franse jongelui staande gehouden, niet ver van zijn hotel. Toen de Amerikaan bevesti gend antwoordde op de vraag of hij journalist was, haalde een van de jongens een scheermes te voorschijn waarmee hij de fotograaf aan het ge laat verwondde. „Dit is nog maar een waarschuwing", werd hem gezegd. Na de elf Italianen hebben nog twintig journalisten van verschillen de nationaliteiten Algerye verlaten. De politie in Algiers heeft aangekon digd, dat speciale veiligheidsmaatre gelen worden genomen om de onge veer zestig verslaggevers in het Aletti- hotel te beschermen. Het Italiaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft gisteren be kendgemaakt, dat zijn ambassadeur in Parijs van de Franse autoriteiten de verzekering heeft gekregen, dat speciale maatregelen zijn getroffen voor de veiligheid van Nicola Caca- ciolo, de enige Italiaanse journalist die ondanks dreigementen van de OAS in Algiers is gebleven. Italië heeft de toegang tot en het verblijf in het land verboden voor Vreedzame regeling? De Indonesische ambassadeur in Australië, brigade-generaal Soeadi, heeft gezegd niet te ge loven dat zijn land oorlog zou gaan voeren om Westelijk Nieuw-Guinea. „Wij willen een vreedzame oplossing en dat zal waarschijn lijk tot stand komen onder auspiciën van de V.N." Indonesië had zich gemobili seerd om voorbereid te zijn op een noodtoestand. vreemdelingen die deel uitmaken van de OAS. Alle grenswachten hebben een lijst gekregen van Fransen van wie bekend is dat zij tot de organi satie behoren. Eén Fransman is al het land uitgezet. Slot pag. 2 Bezetting basis in paraatheid Een woordvoerder van de Verenigde Naties heeft gisteren in de Kongolese hoofdstad Leopoldstad ontkend, dat V.N.- troepen van de basis Kamina een onverwachte aanval hadden gedaan op het Katangese gar nizoen in Elisabethstad. Dit was bekendgemaakt door president Tsjombe, die ook mededeelde, Minister mr. J. M. L. Th. Cals heeft gisteren in Den Haag het internationale perscentrum Nieuwspoortgeopend, door een telexiste een gelukwens te Laten tikken. Links dr. L. G. Kortenhorst, voorzitter van de Tweede Kamer en president-cu rator van de stichting „Nieuws poort". KIND OVERLEEFDE VAL VAN 5 METER De 2-jarige Bea Snippe uit de Weerdjesstraat in Arnhem heeft een val van vijf meter hoogte overleefd. Met haar tweelingszusje en haar vier-jarige broertje speelde zij in een box onder een raam, dat op een kier i stond. De kleuter zag kans het raam verder open te krijgen en klom toen op het kozijn. De val van het meis je werd gebroken door een kabel Met slechts een bezeerde arm werd zij naar het kinderziekenhuis over gebracht. De Sowjet-Unie heeft de Amerikaanse regering laten weten, dat de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Gromiko, zich naar Genève zal begeven voor de 18-mogendheden-conferentie over ontwapening die op 14 maart begint. Gromiko zal enkele dagen eerder in de Zwitserse stad aankomen. Chroesjtsjow heeft dus ingestemd met het Amerikaans-Britse voorstel om de delega ties door de ministers van Buitenlandse Zaken te laten leiden. De Russische nota, waarin de komst van Gromiko werd aangekon digd, was een antwoord van premier Chroesjtsjow op een boodschap van president Kennedy, waarin deze op nieuw het voorstel tot het houden van een „top" voorafgaande aan de conferentie had afgewezen. Naar ver luidt heeft de Russische leider in zijn antwoord echter ook kritiek laten ho ren op de Amerikaanse politiek in zake ontwapening. Chroesjtsjow heeft te kennen ge geven, dat Gromiko bereid zal zijn deel te nemen aan inleidende be sprekingen met zyn ambtgenoten van de VS en Engeland, resp. Rusk en Lord Home. De Franse minister Cou- ve de Murville zal niet aan de Ge- neefse conferentie deelnemen. In een officiële verklaring van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken is gisteren gezegd, dat Frank rijk geen afgevaardigden naar Ge nève zal zenden „omdat besprekingen tussen de achttien landen zelfs geen gedeeltelijke oplossing voor de betrok ken vraagstukken zullen opleveren". Het Franse standpunt is niet ge wijzigd door de Russische instemming met het houden van een inleidende bespreking op het niveau van minis ters van Buitenlandse Zaken. Er werd aan toegevoegd, dat er geen tekenen zijn dat generaal De Gaulle aan een ontmoeting op topniveau aan het ein de van de conferentie zal deelnemen. De Britse premier, Macmillan, die gistermiddag in het Lagerhuis het Russisch besluit bekendmaakte, zei te hopen, dat het verloop van de con ferentie het mogelijk zou maken dat president Kennec'v en hijzelf in Ge nève een samenkomst zullen hebben met Chroesjtsjow teneinde de slot fasen te beëindigen van een verdrag voor een verbod op kernproeven. dat de Zweedse en Indiase troepen van de basis mortieren en automatische wapens hadden gebruikt. Hij verklaarde verder, dat de aanval van de V.N. een poging was om zijn voorgeno men ontmoeting met premier Adoela van de centrale regering te saboteren. Hij kondigde aan, dat hij op 15 maart naar Leopoldstad zal gaan mits hem duidelijke waarborgen worden gegeven dat hij te allen tijde naar Elisabethstad kan terug keren. Ook moeten de vijande lijkheden in geheel Kongo wor den gestaakt. Een woordvoerder van de V.N. deel de later nog mee, dat <?r enige pa trouille-activiteit van geringe bete kenis is geweest, waarby een groep van twaalf Ghanezen was betrokken. Ook hebben Zweedse V.N.-straal vliegtuigen een verkenningsvlucht boven het gebied van Kamina onder nomen, waarby één van deze toestel len door vuur van Katangese gendar mes werd getroffen. Het beschadigde toestel kon echter veilig naar zyn basis terugkeren. Bij de luchtverken- ning zyn grootscheepse bewegingen van de gendarmerie in en om de stad Kamina waargenomen. Op grond van deze waarnemingen is de bezetting van de basis Kamina in staat van pa raatheid gebracht. Premier Adoela van de Centrale Kongolese regering heeft president Tsjombe van Katanga meegedeeld, dat d<" troepen van zijn regering, die zich in Katanga bevinden bevel heb ben gekregen niet te schieten tenzij zij worden aangevallen. Adoela heeft aan Tsjombe geschreven, dat het op nieuw bezetten van Kongolo door Katangese troepen een teken van wantrouwen is. De troepen die on langs Noord-Katanga zijn binnenge trokken, hebben geen oorlogszuchtige opdracht gekregen, aldus Adoela. Tijdens de artiestenuitvoering van circusnummers in Parijs ten bate van liefdadige doeleinden zal binnenkort ook de beroemde zangeres Juliette Greco optreden. Z,ij is druk bezig met de training voor een draadnummer. De ambassadeur zei dit tegen jour nalisten na een gesprek met de Australische minister van Buiten landse Zaken, Sir Garfield Barwick, waarin hy de opvattingen van pre sident Soekarno meedeelde. Brigade-generaal Soeadi, die kort geleden uit Djakarta naar Canberra is teruggekeerd, zei dat de Australi sche minister van Buitenlandse Zaken Indonesië had aangeraden geduld te oefenen by het oplossen van het geschil. Ambassadeur Soeadi zei dat via diplomatieke kanalen onofficiële be sprekingen tussen Indonesische en Nederlandse vertegenwoordigers in verscheidene hoofdsteden in de wereld worden gevoerd. Hy was hoopvol gestemd dat zij resultaten zouden opleveren en zou den kunnen leiden tot officiële be sprekingen over een vreedzame rege ling. Indonesië is bereid rechtstreekse besprekingen met de Nederlanders te beginnen wanneer Nederland instemt met overdracht van Westelijk Nieuw- Guinea. Mr. C. L. W. Fock, secretaris-generaal van het Mi nisterie van Algemene Zaken wiens benoeming tot Commissa ris van de Koningin in Gtonin- gen verwacht wordt. Advertentie PIJNSTILLER legen hoofdpijn, kiespijn, griep, reumatische pijnen etc. Uit het Leidsch Dagblad van 6 Maart 1862 Vit 's Gravenhcige wordt berigt: de heer Thorbecke wil eene wijziging der concessie voor de doorgraving van Hol land op zijn smalst en een verbetering van den water weg van Rotterdam naar zee van staatswege en niet bij wijze van concessie.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1