Internationaal katoen-akkoord symbool van een nieuwe tijd Twee Warmonders kononderscheiden Leidse raad heden hijeen Europa-vlag wappert woensdag van Stadhuistoren M. v. d. Boomgaard hartelijk gehuldigd in Voorschoten BEURS VAN AMSTERDAM LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 5 MAART 1962 Voor de behandeling van een korte genda. waarop als belangrijkste unt prijkte het Economisch Techno- jgisch I tovuoutitsnroh jgisch Instituut voor Zuid-Holland en onderzoek te laten instellen naar e wenselijkheid een gedeelte van het ichuttersveld te bestemmen voor een ïinkelccntrum, kwam de Leidse raad ledenmiddag bijeen. [an het begin van deze zitting deel- je de burgemeester mede. dat a.s. loensdag van de stadhuistoren de Juropa-vlag zal wapperen ter gele enheid van de Europa-dag. In dit erband schonk spreker aandacht an 'het belang van internationale amenwerking, eerste voorwaarde bor een vrij en gezond Europees be- taan. Alvorens de voorstellen aan de orde kwamen, verleende de raad eervol htslag aan de heer J. C. Bos. onder- rij zer aan de openbare ULO-school an de Sumatrastraat. Een bedrag an f. 14.562 werd beschikbaar ge teld voor de aanschaffing van leer- ïiddelen en meubilair t.b.v. de Al ert Schweitzerschool aan de Oude test. Aan een verzoek van het be tuur van de Ver. voor Chr. Onder lijs om medewerking te verlenen oor ihet aanbrengen van vloerbe- ekking in de bijzondere scholen voor iLO aan de Middelstegracht en de !ar Vollenhovenkade, zal worden Nadat een voorschotregeling op die rploitatievergoeding van enkele bij - jndere scholen was vastgesteld, wam het voorstel aan de orde om ;n bedrag van f 45.556 beschikbaar stellen voor een eerste inrichting iet meubilair en leer- en hulpmid- ;len van het Pedagogisch Instituut, [ej. Van Nienes (P. v. d. A.) achtte et gewenst, dat er ook een overblijf- ikaal in het Instituut kwam. De heer luyverman (VVD) wees er o.a. op, at de begroting met 50% is over treden. Ook is er geen hoofd. De eer Woudstra (Prot. Chr.) vroeg aar de subsidienormen. Ook spreker ïndt het niet juist, dater nog geen oofd is. Wethouder Van Schaik eelde mee, dat overblijvers gebruik linnen maken van de keukeninrich- ,ng. Een overblijflokaal is er nog niet. liverse posten zijn thans ook in de egroting opgenomen. Er is een Dhoolhoofd benoemd, die 1 april aan- rezig zal zijn. Twee jaar geleden was slechts een [obale begroting opgesteld voor de erste inrichting van de school, thans 5 ook een krediet aangevraagd voor ,e inrichting van het Instituut. De OECSTGEEST Prot. Chr. lijst De officiële kandidatenlijst voor de S. gemeenteraadsverkiezingen is in amenwerking met de C.H.U. onder e naam „Protestants Christelijke lijst" als volgt samengesteld: 1. M. d. Voet (aftredend), 2. P.v.Nieuw- oop (aftredend), 3. G. Blansjaar aftredend), 4. J-. P. Brouwer (af- pedemd), 5. N. v. Welizen (aftredend) A. v. d. Bos, 7. G. Kamsteeg, 8. A. roedhart. 9. D. J. Kommer, 10. J. (mersfoort, 11. J. A. Uittemlbogaard, '2. C. P. B. Littooy, 13. L. Ouds oom. 14. J. A. Heidema, 15. J. K. feenendaal, 16. D. Hortensius, 17. 'i Ouidsihoom. 18. Jac. Vianen, 19. 7. P. Eggink. 20. G. de Jong. Op het plaatselijke kantoor van i Rijkspostspaarbank is in de maand Ibruari ingelegd f. 118.587 en terug- ïtaald f. 46.535.32. VOORSCHOTEN Auto botst tegen verkeersgeleider In de naoht van zaterdag op zon- 'ag is een inwoner van Leiden, die it zijn woonplaats over de Haagweg 1 de rioh'tiing Rijndijk reed. ver moedelijk door te grote snelheid in e bodht voor die overweg bij de (rote Vink, tegen een transparant treden, die op de verkeersgeleider Oor de overweg staat. De transparant werd volkomen emield, de auto kantelde en werd fc'aar beschadigd. De bestuurder tp bloedende verwondingen op en soest mar het Academisch Zieken- pis in Leiden worden vervoerd, jaar kon later naar huis worden vcTgebraoht. Jaarvergadering van plattelandsvrouwen De Nederlandse Bond vanPlatte- indsvrouwen afdeling Voorschoten leid in het Gereformeerde Jeugd- uis haar jaarvergadering. 'Uit het jaarverslag bleek dat er i 1961 tien bijeenkomsten waren ïhouden en uitstapjes naar de kitveiling te Geldermalsen en de Hortus" te Leiden gemaakt wer- ;n. Verder werden een tweetal cus- tssen, waarvoor vrij veel belahg- elling bestond, georganiseerd na- lelijk een cursus „Beter Bewegen" i een cursus „Handenarbeid". Het intal leden van de bond bestaat |ians uit 54. Tot bestuurslid werd ?kozen mevrouw J. Koster-Harte- 5ld in de vakature mevrouw Uijter- Qde-Visbeen. Na de pauze" 'hield levrouw Durieux een demonstratie iet huishoudelijke gebruiksvoorwer- en. Gezellige feestavond van bejaarden In het Cultureel Centrum te Voor- ihoten werd ter herdenking van het •jarig bestaan van de Algemene ond van Bejaarden afdeling Voor- 'hoten een feestavond gegeven. De voorzitter, de heer Mechelse, as verheugd zo velen aanwezit te en en in het bijzonder burgemees- ir L. de Kool en afgevaardigden in de UW afdeling Voorschoten iLeidschendam. Hij gaf een korte Iteenzetting over de werkzaamhe- Bn van de Bond, die in Voorscho- in uit driehonderd leden bestaat, [et een ogenblik stilte werden de Berieden leden herdacht. De heer [eekelse dankte het gemeentebe- iuur en de middenstand voor de ve- vormen van medewerking. Na de- j toespraak werd het blijspel „De pivé verpleegster" van A. den Her ig door het toneelgezelschap „De izellen" uit Leischendam voor het ïetlicht gebracht. Te oordelen naar B reacties uit de zaal viel het stuk ïer in de smaak, hoewel de afwer ing te wensen overliet. Burgemees- ?r L. de Kool hield tussen de be- njven door een geestige speech en tees het bestuur, in het bijzonder e heer Noest, voor de ijver om do- ateurs te winnen. De traditionele Jterij leverde burgemeester de Kool in dikke worst op. f 5.500 voor het aanbrengen van lino leum in 4 lokalen is inderdaad een post, waarop niet was gerekend. In april zal de school geopend worden. Men zal dan ook het vereiste aantal leerlingen (47) om voor subsidie in aanmerking te komen, bereikt heb ben. Conform besloten. Tegen de uitbreiding van het leer plan van de Chr. Nijverheidsschool „Boshuizen", met een opleiding kin derverzorgster, had de raad geen be zwaar. Geldleningen werden aange gaan voor een bedrag van in totaal f 5.400.000. (De zitting duurt voort). Fancy-fair Benvenulo Op 1, 2 en 3 maart hield de har monie en drumbandvereniging „Benvenuto" in Christelijke Belan gen een fancy-fair ten behoeve van het instrumentarium en de unifor men. Op de eerste avond viel het bezoek tegen. Dit werd echter goed gemaakt door de zeer geslaagde kindermiddag op zaerdag. Zaterdagavond heerste er een ge zellige drukte en vooral het rad van avontuur trok veel belangstelling. Dansfeest 10x10 Zaterdagavond werd in het Cultu reel Centrum in het kader van de actie 10x10 de tweede dansavond ge geven. Voor deze dansavond bestond evenals vorige maal, grote belang stelling. Er werden n.l. meer dan 100 kaarten verkocht. Burgemeester de Kool opende de avond met een toespraak, waarin hij zijn vreugde uitte over de aanwezig heid van zoveel jonge mensen, die hun steentje wilden bijdragen tot het goede doel. Op de gezellige tonen van het „Palermo Quintet" uit Den Haag schuifelden de voeten over de vloer. Een viertal jongens van 14 jaar zorgde voor een aardig muzikaal in termezzo. Een fruitmand werd voor het goede doel „Amerikaans" ver loot en bracht f. 21.75 op. ZOETERWOUÜE Raadsagendsi De raad komt op dinsdag 6 maart ■te 8 uur ten gemeentehuize in verga dering bijeen. Op de agenda staan o.m, de volgende punten vermeld; Voorstel tot het verlenen van een subsidie aan de Europese Beweging in Nederland. Alsvoren tot het verle nen van oen krediet voor het betege len van de speeltuin op het Dorp. Alsvoren tot verkoop van een per ceeltje grond aan de R.-K. Woning bouwvereniging. Alsvoren tot het be schikbaar stellen van een perceeltje grond voor het plaatsen van een hou ten jeugdgebouw. Alsvoren tot het in stellen van beroep tegen het besluit van Ged. Staten tot het gedeeltelijk goedkeuren van het uitbreidingsplan in hoofdzaak. Arrestatie van OAS-leider De Franse politie heeft een lei der van de geheime Franse leger- organisatie OASin Frankrijk gear resteerd. De man, Georges Calle, was volgens de politie via Spanje naar Frankrijk gekomen om daar de lei ding over te nemen van een onder gronds netwerk van de OAS, nadat de vorige leider, Philippe Castille, op 30 januari was gearresteerd. In Algiers verluidde hedenoch tend, dat de afgelopen nacht in to taal 150 bommen zijn ontploft. Vanochtend waren de dakenvan de huizen in de door explosies ge troffen wijken van de stad bevolkt met troepen Algerijnse vrouwen, die onophoudelijk de Arabische verza- melkreet „joe-joe" schreeuwden, ter wijl hun mannen schoten op voor bijrijdende Europese auto's. Zeventien doden bij ontploffing van vuurwerk Zeventien mensen zijn omgeko men en een aantal gewond doordat meer dan honderdduizend stuksLL vuurwerk in de kelder van een huis in zuid-west-Teheran (Perzië) zon dagavond ontplofte. Vijf huizen wer den vernield. Het was de grootste ontploffing die zich ooit in Teheran heeft voorgedaan. Het vuurwerk werd in de kelder gereedgemaakt voor de PerzischeLL nieuwjaarsviering die op 21 maart begint. Ook een grote partij buskruit ontplofte. Kwart eeuw in Rijksdienst De Opperwachtmeester der Rijks politie te Voorschoten, de heer M. v. d. Boomgaard, vierde zijn zilve ren jubileum in Rijksdienst. Kenmerkend voor de goede ver standhouding tussen het gemeente bestuur en de Rijkspolitie is, dat dit feit in de raadzaal van het gemeen tehuis herdacht werd. Daar sprak de burgemeester de jubilaris en zijn echtgenote toe, waarbij hij ook wees op die goede verstandhouding. Na mens het gemeentebestuur bocd bur gemeester de Kool een boekenbcn en bloemen aan. De districts-commissaris van de Rijkspolitie, jhr. Gevers Deynoot, Toenemende onrust in Indonesië De onrust in Indonesië als gevolg van de stijgende prijzen van levens middelen en de schaarste van deze artikelen, neemt toe. De afgelopen acht maanden zijn de prijzen van levensmiddelen, kle ding en vervoer sterk gestegen en er heerst een tekort aan rijst, sui ker, meel, brood en zeep. Verleden week hebben in Soera- baja op Oost-Java 2.000 mensen voor de ambtwoningen van de gou verneur, Sowondo, en de burgemees ter, Satryo, gedemonstreerd. In een verklaring van het garnizoenscom mando te Soerabaja werd later ge zegd, dat gouverneur Sowondo reeds eerder had verklaard, dat „de hui dige lasten door allen gezamenlijk moeten worden gedragen als gevolg van de strijd voor de bevrijding van West-Irian". In Djakarta verzamelden zich 0 leidsters van vrouwenorganisaties bij de woning van mevrouw Soebandrio de echtgenote van de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken. Zij deden een beroep op de regering, de prijzen aan banden te leggen. I huldigde de heer v.d. Boomgaard eveneens en bood de gebruikelijke enveloppe met inhoud aan. Om de bijzondere verhouding tus sen gemeentebestuur en politie nog eens te accentueren sprak ook de ge meentesecretaris, de heer J. de Bres, waarna de groepscommandant, ad judant van Dijk namens de groep en namens de Reserve-Rijkspolitie een horloge aanbood als herinnering aan dit jubileum. De Reserve-Rijks politie was vertegenwoordigd door de heer Hameter, die namens deze groep eveneens de gelukwensen over bracht. Nadat de heer Hunterman nog gesproken had namens de Alg. Ned. Politie Bond, werd een brief voorgelezen van adjudant Buskop uit Kruiningen onder wie de jubi laris postcommandant in Hansweert is geweest. Een bijzonder aardige geste was ongetwijfeld, dat een van de mobiele groepen, waarover de heer v.d. Boomgaard peletonscom- mandant is, geheel onverwacht de raadzaal even binnenkwam. De heer v.d. Boomgaard, die se dert 1 maart 1958 in Voorschoten werkt, waar hij vanaf 16 oktober 1959 2e vervangend groepscomman dant is, heeft eerder als standplaat sen gehad: Grauw, Hulst en Hans- weert. Nadat hij in ooi'logstijd ont slag kreeg uit het korps politietroe- pen, is hij bij de Koninklijke Ma rechaussee geweest. Een beeld van de intocht van Peins Wannes 1 in Bergen op Zoom, dat zaterdag vóór de Car navalsdagen in Krabbegat werd herdoopt. (Van onze correspondent in Washington) Ook Nederland is betrokken bij de katoen-overeenkomst die negentien staten, op Amerikaans aandringen, hebben aangegaan voor een periode van vijf jaar. Voor óns land betekent dit geen schokkende verandering: de textiel-import uit goedkoop produ cerende gebieden zal iets toenemen, doch niet veel. Niettemin is dit akkoord bijzonder interessant, ook voor Nederlanders. Men zou het kunnen beschouwen als het symbool van een nieuwe tijd. waarin internationaal overleg tussen de niet-communistische lan den door geven en nemen tot versterking leidt van de gehele vrije gemeenschap. Dit is precies waar de regering van Kennedy naar streeft en het is bemoedigend, dat men op dit beperkte terrein succes heeft gehad. VAN 19 LANDEN George Ball, thans onder Rusk de tweede man cp het State Depart ment, heeft een groot aandeel ge had in het tot stand komen van dit akkoord. De motieven die ertoe heb ben geleid, zijn talrijk en van uit eenlopende aard. Tezamen vormen vormen zij een prachtige illustratie van de gecompliceerdheid van het internationale en politieke leven. Het Witte Huis heeft bekendge maakt dat men een akkoord voor vijf jaar heeft bereikt, waarbij Ame- Twee jubilarissen, lïie ieder een kon. onderscheiding ontvingen, waren het middelpunt van een huldiging, die plaats vond in hotel De Stad Rome. De heren W. van Winsen en A. Kop pers herdachten het feit dat zfj 40 jaar geleden in dienst kwamen van het bloembollenbedrijf G. B. de Vroomen. Nadat de jubilai'issen met familie leden, de burgemeester en het perso neel waren gearriveerd, werd als eer ste het woord gevoerd door de oudste directeur, de heer Th. R. de Vroomen. De heer De Vroomen wist niet of hij eerst de zaak dan wel de jubilarissen moest feliciteren. „De zaak heeft vele goede vruchten mogen plukken van uw werkzaam leven en het doet mij een bijzonder groot genoegen dat U in de beste gezondheid dit jubileum mag vieren". Hij bracht de gelukwen sen over van de mede-directeur C. de Vroomen en J. Vink, die wegens ver- Tvrmirk-rHirfcT a "ivriTA Tr'-flnvT irika het recht ^Ügt om katoen-im- NEDERLAND EEN porten uit Japan, Hongkong en andere goedkoop producerende ge bieden te beperken. Indien zulke importen de binnenlandse markt verstoren en indien de importeurs geen matiging willen betrachten, dan kan Amerika bepalen, dat de invoer de eerste twee jaar niet ver groot mag worden endat daarna de import maximaal met 5 procent per jaar mag stijgen. Zulk een maatregel is natuurlijk niet aangenaam voor Japan of Pa kistan, Hongkong of India, maar Amerika heeft gedaan gekregen, dat landen van de E.E.G. en andere Europese staten hun invoerbeper kingen op katoenimport uit derge lijke landen minder rigoreus zullen maken. Wanneer men dit als Europeaan leest zal men misschien denken: dat is nu wel plezierig voor Amerika, maar waarom moet Europa de kos ten van dat plezier baaien? En een andere vraag zou ktinnen zijn: waarom hebben de Europese onder handelaars, die toch niet alleen uit menslievendheid confereren, in dit akkoord toegestemd? Besef De basis voor het akkoord is het besef, dat men onlogisch han-WW delt, indien men miljoenen beschik baar stelt voor de industrialisatie van weinig ontwikkelde landen en daarna de grensen sluit voor de ex port, waar die landen het van heb ben moeten. Dat besefis nu wel doorgedrongen in Amerika en West- Europa, maar zonder Amerikaanse aandrang zou men op katoengebied toch niet zo spoedig de consequenties van dit besef hebben aanvaard. Vall had goede argumenten en pressie-middelen van kaliber om de Europeanen tot dit akkoord te over reden: Amerika's katoen-import be draagt ongeveer zes procent van de binnenlandse produktie. De Ameri kanen konden daarom wel van de Europeanen verlangen dat zij, ter- wille van Japan, Hongkong enzo voort, althans vijf procent toe zou den laten van de produktie der ge meenschappelijke markt. Voor Ne derland zou dit slechts een geringe invoer-verhoging betekenen, maar voor landen als Frankrijk en Italië, die tot dusverre vrijwel niets uit die gebieden wilden importeren, maakt het wel degelijk verschil. oiiji in net ouiceniand niet aanwezig konden zijn en overhandigde de ju bilarissen een enveloppe met inhoud. De burgemeester, drs. F. K. Lange- meijer, zei, dat de bloembollencultuur een belangrijk onderdeel is voor het inkomen voor onze samenleving. En zich tot de jubilarissen richtend: „Ook U hebt daar uw steentje aan bijgedragen. Het is dan ook om dit verdienstelijk leven, dat het Hare Majesteit heeft behaagd U te onder scheiden. De heer Koppers met de ere-medaille in brons verbonden aan de Orde van Oranje Nasrau en de heer Van Winsen, die tevens een lei dende functie heeft gehad met de zelfde onderscheiding in zilver". Hier na speldde de burgemeester de onder scheidingen op. De heer Th. Weyers voerde het woord namens het personeel. Hij liet zijn gelukwensen vergezeld gaan van twee elektrische scheerapparaten. Loonverschil Wat waren naast de argumen ten de Amerikaanse pressie-mid delen? Van Europese kant hoort men soms: de lonen in Japan zijn zo laag dat wij geen import uit Japan kunnen toelaten. Maar dan konden de Amerikanen er op wijzen, dat het loonverschil tussen Europa en Ame rika in vele gevallen groter is dan dat tussen Japan en Europa. En in de vraag: moeten wij, Amerikanen, daarom soms ook de invoer uit Euro pa beperken, ligt natuurlijk reeds een zekere pressie opgesloten. Een tweede pressie-middel was de volgende Amerikaanse redenering: de Congresleden uit het katoen-pro ducerende zuiden van de Verenigde Staten vormen een bloc waarvan de steun beslist nodig is voor de aan vaarding van Kennedy's gedurfde voorstel tot grootscheepse invoer- rechtverlaging. Komt het katoen-ak koord niet tot stand, dan zullen die zuidelijke Congresleden zeker hun steun aan Kennedy onthouden wan neer hij machtiging vraagt de ta riefmuren drastisch te verlagen. De Amerikanen konden niet zo ver gaan, dat zij steun van het. zuiden konden garanderen voor de tarief- voorstellen, indien de Europese sta ten de katoen-overeenkomst aan vaardden, maar wel konden zij zeg gen, dat er van die voor Europa aantrekkelijke voorstellen, niets te recht zou komen, als het katoen-ak koord er niet door kwam. Ket is waarlijk niet te veel gezegd, wanneer men dit akkoord een il lustratie noemt van het streven naar redelijke internationale samenwer king, een coöperatie die men niet idealisme kan bevorderen, doch die onrealistisch zou zijn, indien facto ren van eigenbelang er geen rol in speelden. BEURSOVERZICHT PHILIPS VAST Amsterdam. 5 maart. Het Damrak heeft vandaag veel belangstelling getoond voor de in schrijving op de nieuwe 4% 30-jarige staatslening 1962 groot nom f. 300. miljoen a 991/4%. Van alle kanten stroomden de inschrijvingen bij de vele kantoren binnen. Dat de lening vele malen zal worden overtekend daarvan was men ter beurze over tuigd. De toewijzing zal dan ook nu weer gering zijn, aldus de beurs. De prijzen schommelden rond het vorige slotniveau. Van de internationale waarden ginff ook vandaag weer de meeste belang stelling uit naar de Oliehoek. Aande len Kon. Olie zetten bij de opening de vaste stemming van de vorige week verder voort op f. 143,50 (f. 142,90). Later liep de prijs terug als gevolg van winstnemingen tot f. 142,90. Hiermee werd de volledige winst van vrijdag geconsolideerd. De buiten landse vraag ontmoette vandaae in deze hoek verkopen van lokale zijde. Unilever vrijwel onveranderd op f. 187,70. Hoogovens goed prijshou dend op 829 en Aku's aan de zwakke kant op circa 400 (406%). Philips was vast. Dit fonds monteerde op 1050 circa 12 punten vergeleken met de vorige slotkoers. Het buitenland nam hier de stukken uit de markt. De han. del in deze hoek was kalm. In de scheepvaartenhoek werden aandelen Kon. Boot op circa 180 ex 8% divi dend verhandeld tegen een vorige koers van 186 3/4 cum dividend. De overige scheepvaartaandelen gaven veranderingen van weinig betekenis te zien. Van de leidende cultures wer den certificaten Deli wederom tegen hogere prijzen uit de markt genomen. De koers steeg van f. 164 tot f- 167 (f. 164,70). Ook HVA's waren op 137% circa 4 punten hoger. Amsterdam Rubber verbeterde ruim één punt. Aandelen Ford werd op 810 k 820 (812) geadviseerd op het onveran derde dividend van 25%. WISSELKOERSEN Amsterdam, 5 maart 1962 Londen 10.17%10.18%; New York 3.61 A -3.61 tè; Montreal 3.44-3.44 ft Parjjs 73.76%—73.81%; Brussel 7.26% 7.26%; Frankfort 90.40%—90.45% Stockholm 70.06—70.11; Zürich 83.35^- 83.40; Milaan 58.21—58.26%; Kopen hagen 52.55%—52.60%; Oslo 50.75— 50 80; Wenen 13.99%—14.00%Lissa bon 12.68%—12.70%. Zes Nederlanders onder doden bij vliegramp Omtrent de ramp met het passa giersvliegtuig in Kameroen verneemt Reuter nog, dat het toestel in brand is gevlogen nadat het op de grond terecht kwam, op ongeveer twee kilo meter van het einde van de start baan. De redders moesten van rub berbootjes gebruik maken om bij het wrak te komen, doch door de grote hitte rond het brandende wrak kon den zij niets uitrichten. Alle hulp diensten van het vliegveld zijn ge alarmeerd en aan ziekenhuizen is verzocht alles in gereedheid te bren gen voor de slachtoffers. „We hebben echter geen bericht over eventuele overlevenden, en we vrezen dat alle inzittenden zijn omgekomen", zo ver klaarde een woordvoerder van het vliegveld hedenochtend. Hij zei voorts dat nog niemand van de redders is teruggekeerd. „De omstandigheden zijn verschrikkelijk. De dikke modder belemmert de redders in hun werk zaamheden". Aan boord bevond zich o.m. een bruidspaar, dat zaterdag in het hu welijk was getreden. Volgens AFP zouden zich onder de slachtoffers zes N ederlanders bevinden. Tweeenveertig passagiers waren Engelsen, van wie een aantal in Rhodesië woonachtig was. Onder de overige slachtoffers zijn veertig Zuidafrikanen, vier Duitsers, twee Denen, twee Oos- rijkers, een Ier, een Italiaan en drie personen, van wie de natio naliteit nog niet bekend is. Drie envijftig passagiers waren man nen en vijfenveertig vrouwen. Er waren drie kinderen aan boord. Overeenstemming met ambtenaren 0 Nieuw-Guinea De besprekingen tussen vertegen woordigers van de algemene r.-k. Ambtenarenvereniging en het chr. Werknemersverbond in Ned. Nieuw- Guinea enerzijds en minister Toxo- peus en staatssecretaris Bot van Binnenlandse Zaken en hun mede werkers anderzijds, zijn afgesloten. De afdeling voorlichting van het ministerie, van Binnenlandse Zaken deelt o.m. mede dat de besprekingen zich kenmerkten door een grote ma te van openhartigheid en dat zij mede daardoor zijn afgesloten in een prettige sfeer en met wederzijds begrip. Het ligt in het voornemen van de regering op korte termijn bij de Staten-Generaal een nota van wij ziging op het wetsontwerp tot instel ling van een bijstandskorps van bur gerlijke Rijksambtenaren in te dienen als uitvloeisel van de bereikte over eenstemming. Een rechtskundige op het gebied van het ambtenarenrecht naar Ned. Nieuw-Guinea te zenden ter voor bereiding v an een herziening en vernieuwing van de voor landsdiena ren geldende rechtspositionele voor schriften, waaronder invoering van de ambtenarenrechtspraak. (Deze pagina is ged. gecorrigeerd) De namen van de Nederlan ders op de passagierslijst worden van offciele zijde in Johannes burg als volgt opgegeven: De heer en mevrouw R. W. Kraak en hun 20 maanden oud zoontje, die voor vakantie op weg waren naar Nederland, me vrouw F. van der Vrugt en haar zoon, A. J. van der Vrugt en de heer D. van der Weyden. Allen waren op weg naar Nederland. Reuter meldt voorts, dat op de passagierslijst o.a. ook nog voor komt mevr. Hoekstra, uit Port Elizabeth, die op een Brits pas poort reisde. Naar wij vernemen betreft het hier waarschijnlijk mevr. I. Lehmann-Hoekstra. Donderdag grote rede van Soekarno Nasoetion naar Oost-lndonesië Het Indonesisiche persbureau „An- tara" heeft gemeld, dat president Soekarno vandaag besloten heeft, de minister van Defensie, generaal Na soetion, naar Oost-lndonesië te zen den om zich op de hoogte te stellen van de „voorbereidingen om West- Irian te herwinnen". De Indonesische president heeft voorts meegedeeld, dat hjj donder dag, wanneer de Mohammedaanse vastenmaand „Ramadan" eindigt,W een „zeer belangrijke" rede over de kwestie-Nieuw-Guinea zal houden. (Enige tijd geleden deed Soekarno een beroep op Nederland, voor het einde van de vastenmaand in te stemmen met onderhandelingen over een vreedzame regeling van het ge schil) President Soekarno zei voorts tot verslaggevers, aldus „Antara", dat de reorganisatie van zjjn kabinet op de zelfde datum voltooid zou zyn. „Antara" maakte nog bekend, dat alle leden van het Indonesische ka binet met het oog op de verwachte reorganisatie is verzocht, Djakarta niet te verlaten. Maandag 5 maart ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v heden Ned '58 4% 103A 103 Ned '59 4% 103% 103% Ned '60-1 4% 103 103% Ned '60 n 4% 103% 103% Ned '59 4V4 101% 101% Ned '60 4% 101% 101% Ned '61 4V4 101% 101% 98 Ned '53 3% 98 Ned Gb obi 3% 82% Ned '47 3% 94AGL 94%GL Ned '51 3% 98% Ned '53 i-n 3% 9674 96% Ned '56 3% 96% 96% Ned '48 3Vi 90% 90% Ned bel cert 3y4 90% Ned '50 I-II 3% 90% 91 Ned '54 I-II 3% 92% 92'4 Ned '55 13% 92% 9214 Ned '55 II 3% 93% 93% Ned •37 3 92 H 92% Ned G.b obi '46 3 93 92% Ned dol In '47 3 93% 93% Ned Inv cert. 3 99fjJ 99f| 9913GL Ned 62-64 3 99% GB Indië *37 3 99% 99% Indië *37 t. 3 95% 95% Ned won. b.l. '57 6 109A 109rV Ned w bJ '58 4% 102% 102% ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber 11474GB 117% Ver. HVA-my 133% 137% A.K.U 406% Deli My cert. 164.70 Hoogovens cert.827% Philips gem bez 1038% Unilever cert. Dordtse Petr ""on p (sok f20) Holl Amer iyn Java China Pak KL.M Kon Ned. St.boot Kon Paket My Stoom My Ned Niev Goudr eert v Ommeren eert Kon. Rott. Lloyd N Scheepv Unie 187.70 655% 142.90 150 151 153 168 147 332 150 151% 400% 167% 825% 1047% 187.75 655% 142.90 149 152 69.90 179 153 170 145 330 GB 150 150% GB NIET ACTIEVE OBLIGATIES Prov.l en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 Idem 48 (3%) R'dam '52-1 (4%) ld -37 I-II (3%) Z - Holl '55 4% Bankwezen Bb N Uem 58 5% ld NWB'52 (4V4 i BVG rspbr f 500 BVG rspbr '52 Industr Obligaties Philips Doll ïl 96% 96% 97 96% 100% 96% 100% 105 105 100% 197 196% 144% 144% 94% 94% Premieleningen Vorige Slotkoers koers v. heden A'dam '53 3 106% A'dam '51 12%.. 85% 85% A'dam '56 I 2% 85% 85% A'dam '56 II 2% 91% 91% A'dam '56 UI 2% 91% 91% Eindhoven '54 84% 83 Enschede '54 2% 85 Den Haag '521 2% 94% Idem U 2% 95% 94% R'dam '52 I 2% 94% 93 Idem n 2% 97 B 99 B Idem '57 2% 93% Utrecht '52 2% 95% 95ft Z.-Holl. 1957 2% 91% 92% Zuid-HoU *59 2% 105% 105% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credieiinstellingen Robeco255 255.50 Amst Bank 400% 404% Cultuurbank 35% 35% Holl Bank U eert 222 223% Ned Handelmy 360% 370 Rott Bank383 383 Twentsche Bank 351 351 i Senembah 410% 410 I Industrie Ondernemingen Albert Heyn 735 742 Berkel's Pat. 315% 317 Borsumy-Wehry 79% 81% Calvè Delft eert. 913 917 Electralasmy 400% 400 K. Pap. v Gelder 398 400% K. Ned. Grofsm. 197 198% Holl Constructie 445 445 Ing. bur v Buy 245 245 Intematio 232 233 Int. Kunstst. Ind. 74 75 I v. Kemp en Beg. 160% 159 I Leidse Wolspj-y 556 566 j Müller en Co N B 500 505 Ned Kabelfabr 630 630 Philips pref 307% 310 Rott Droogd My 572 575 Sikkens Groep 952 Ver. Touwfabr 414 414 Walvisvaart 109% 109% Wernink's Bet.my 230 233 Wilton Feyenoord 334 336% v. WUk - Heringa 92 93% Zaalberg 142% 146 Mijnbouw en petroleum Biliton 2de r509 508 Kon Petr (f20) 140.10 143 Amerik. fondsen Canad Pacific R 25ft 26% Intern Nickel 77 76% Anaconda 50% 50% Bethlehem Steel 42 42% Cities Service 57 57% General Motors 54^ 53% Kennecott 81% 82% Republic Steel 58 58 She'l Oil39% 39% Union Pacific 33ft, 33A Un. States Steel 72% 71ft

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 9