STADSNIEUWS Dr. W. de Kort prijst liet kabinet De Quay DRIE doden l'ii autobotsing pjpzMsmm-i' het geheim van genoegens^. Terlenka Vitragevallen P I E C K Birma blijft neutraal Geen star en stroef beleid Ondisciplinair optreden op de Oranjestad in Trinidad Opgericht 1 maart 1860 Maandag 5 maart 1962 Tweede blad no. 30530 Diefstallen en brand in Leiden Het afgelopen carnavalsweekeinde heeft in Leiden, behoudens twee brandjes en twee inbraken, een bij zonder rustig verloop gehad. De eer ste brand brak zaterdagavond om streeks tien uur uit op de tweede ver dieping van een huis aan d» Haar lemmerstraat. De bewoner van deze verdieping had een pan met vet en vlees op een petroleumkachel gezet. Enige ogenblikken later sloeg de vlam in de pan. waardoor het begin Carnaval van „Nut en Vermaak" In „Den Burcht" vond zaterdag het carnavalsfeest van de toneelver eniging „Nut en Vermaak" plaats. Onvermoeibare haremvrouwen, schil ders, zigeuners en gewone burgers liepen ontelbare malen de zaal rond achter een luidruchtig fanfare-or kest, dat steeds weer opnieuw de top-hits van het afgelopen jaar blies. Het carnavalsfeest, dat vroeg in de ochtend van zondag beëindigd werd, was wat aarzelend begonnen. Ieder een liep toen nog gemaskerd rond. Maar na het demasqué begon het feest pas goed. Er werd een wissel beker gewonnen door een zigeuner echtpaar. Verder ging er een eerste prijs naar een pruikentijd-groep en naar een „nozem"-echtpaar. Om half vijf zondagochtend ver trokken de laatste feestgangers. Zeer vermoeid maar voldaan zochten zij in het donkere Leiden hun huizen op. Speeltuin op de helling De kinderen, die tot nog toe „Wes terkwartier" tot speeltuin hadden ge kozen, zullen vanaf vandaag hun vertier enige tijd elders moeten zoe ken. De speeltuin wordt namelijk ge heel betegeld. Verder worden schom mels en draaimolens van een nieuwe verflaag voorzien. Wanneer dit alle maal gebeurd is, kunnen de kinderen weer bezit nemen van „hun" domein. Lezers schrijven Dierenbescherming Uit het tragische geval met dat hondje te Oegstgeest is gebleken, dat velen, die zich van een hond of kat willen ontdoen, geen andere weg we ten dan het maar te verdrinken, te vergeven of op andere wrede wijze te doden Een dier onverzorgd aan zij-n lot overlaten is al even wreed. Voor een ongewenste kat bestaat een heel eenvoudige oplossing. Men kan deze in 'het abattoir te Leiden gratis laten doodschieten. Voor een hond is dat een tikje las tiger omdat men daarvoor nodig heeft een bewjjsje van een dierenarts. Waarom men een gezonde kat wél en een gezonde hond niet mag laten doodschieten zal, hoewel ik het niet begrijp wel een reden hebben. In elk geval die „reden" is voor sommigen een uitvlucht om zo'n hond dan maar met; een tegel om zijn nek in het water te gooien. Dat kost niets en bovendien, 't is toch „maar" een beest! Om vele hondjes dit noodlot te be sparen. zou ik het bestuur van de Dierenbescherming willen verzoeken er voor te zorgen dat genoemd be- wijsje van een dierenarts wordt af geschaft en hieraan bekendheid te geven door middel van een adverten tie van tijd tot tijd in een of meer dagbladen, zodat de mensen weten waar zij zich van hun ongewenste dieren kunnen ontdoen. Iedereen heeft geen geld om naar een dierenarts te gaan ofze heb ben het ©r niet voor over. 't Is toch „maar" een beest! Abonnee B. te L. Naschrift van de redactie De waarheid gebiedt mee te delen, dat de toedracht in het onderhavige geval enigszins anders is geweest dan werd verondersteld. Naar aanleiding n.l. van de plaatselijke bladen geplaatste oproep, van de Oegstgeester politie met een foto van het gevonden hond je, heeft de eigenaar van het dier zich onmiddellijk bij de politie ge meld. Hij was het dier sedert kort kwijt, maar had de hoop nog niet op gegeven dat zijn hond mogelijk ver dwaald was en eigener beweging zou terugkeren. De veronderstelling ligt dus voor de hand. dat kwajongens de wandaad hebben gepleegd om het dier een steen om zijn nek te binden en in het water te gooien. De hond heeft het avontuur gelukkig goed doorstaan en is weer aan zijn recht matige eigenaar teruggegeven. van een brand ontstond. Met emmers water werden de vlammen gedoofd. De brandweer zorgde voor de nablus sing. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Enig huisraad en een deel van de vloerbedekking ging verloren. Bewoners van een huis aan het Levendaal werden een uur later even eens opgeschrikt door een brand op de tweede verdieping van het huis. De bewoonster van de verdieping gleed uit over het vloerzeil en viel tegen de peroleumkachel. De petroleumkachel viel om, waardoor de petroleum vlam vatte. De brandweer bluste de brand, nadat de bewoners van het huis uit breiding ervan hadden weten te voor komen met behulp van enkele dekens. Het vloerzeil ging grotendeels verlo ren. In de nacht van vrijdag op zater dag heeft café rest. ..Het Schutters hof ongewenst bezoek gehad. Onbe kenden ontvreemdden een complete bandrecorder met een nieuwwaarde van f. 895,25 pakjes sigaretten, een enveloppe inhoudende f. 47,en verscheidene flessen met drank. Ook de directiekeet van een bouw terrein aan de Koningsstraat moest het in die nacht ontgelden. De buit bedroeg- hier een doos sigaren, een elektrische kango-hamer met een waarde van f. 600 en een stuk stroom kabel van ongeveer 200 meter. Piano en orgel voor wijkgemeente „Pniël" RESULTAAT VAN LEPELTJESACTIE. Het orgel- en pianofonds „Pniël", dat in 1959 is gestart met een ver koopactie van lepeltjes en asbakjes, heeft in een gehouden kerkeraads- vergadering van de hervormde wijk- gemeente „Pniël" de resultaten be kend gemaakt van haar werkzaam heden. Hoewel de actie langer heeft geduurd, dan in de aanvang werd vermoed, kan gezegd worden, dat ze volledig is geslaagd, zodat het beoog de doel is bereikt: voor de grote zaal van het wijkgebouw „Pniël" kan thans een orgel worden aangekocht van de baten (ruim f 1350,die bij de verkoop van lepeltjes en asbakjes zijn opgebracht. Enige tijd geleden is reeds een piano aangeschaft, waar voor de gelden door het fonds be schikbaar zijn gesteld. Alle onder afdelingen van de wijkvereniging hebben aan de actie meegewerkt. Er is een commissie benoemd, die de opdracht heeft een geschikt orgel aan te kopen. In een binnenkort te houden samenkomst zal het orgel officieel aan de kerkvoogdij worden aangeboden. Het initiatief tot het houden van de actie ging uit van de heren G. A. Jasperse en H. Mieremet, voorheen resp. voorzitter en secretaris van het voormalige Meubilaircomité „Pniël" Penningmeester van het fonds is de heer N. Jasperse. Advertentie In Predappio in Italië is zater dag een zoon van de vroegere dictator Mussolini in het huwe lijk getreden met de zuster Ma ria van de beroemde filmster So phia Loren. Op dit plaatje was alles nog rozegeur en maneschijn, maar later ontaardde de receptie na het huwelijk in een grote chaos, vooral door de aanwezig heid van zeer vele neo-fascisten. Drie jongelui (1820 jaar) uit Er- melo zijn in de nacht van zaterdag op zondag omgekomen bij een auto ongeluk op de Rijksweg Apeldoorn- Amersfoort. Een personenauto, be stuurd door de 18-jarige J. Knol uit Ermelo vloog in de nabijheid van de Koningsweg door onbekende oorzaak in een bocht tegen een boom. De chauffeur, G. J. van Dolderen en D. van Slot werden vrywel op slag ge dood. De vierde inzittende, H. Voer man werd bij de aanrijding zwaar gewond. Zijn toestand is niet levens gevaarlijk. Het 4-jarig zoontje van de familie Poels is gistermorgen op de Leunse- weg te Venraij in de nabijheid van de ouderlijke woning aangereden door een personenauto en gedood. De 64-jarige K. Maalderink uit Steenderen is zaterdagmiddag met zijn bromfiets tegen een paal gere den. Hij overleed kort daarop in het ziekenhuis te Zutphen. Op de Provinciale weg onder Oudorp bij Alkmaar is zaterdagmid dag een Rotterdamse personenauto aangereden door een autobus, die moest uitwijken. De autobestuurder C. Klomp (26) kwam om het leven. Zijn echtgenote werd ernstig gewond naar het St.-Elisabethziekenhuis te Alkmaar overgebracht. Het anderhalf jarig kindje van het echtpaar Klomp liep nagenoeg geen letsel op. Op het Amsterdamse kruispunt MarnixstraatElandsgracht is zater dagavond de 73-jarige voetganger J. Ruiter, toen hij onvoorzichtig een zeebrapad opliep, aangereden door een autobus van het gemeentelijk vervoerbedrijf. Hij is met ernstige hoofdwonden overgebracht naar het Wilhelminagasthuis, waar hij gister avond is overleden. Een personenauto met drie in zittenden is gisterochtend heel vroeg door onbekende oorzaak tegen een boom gereden en in een Utrechtse singel verdwenen. De inzittende studenten slaagden erin het glas van het portier te forceren en zwemmend de kant te bereiken. De bestuurder, C. Melis (18), kreeg een zenuwschok. Zaterdagmiddag heeft zich op de Gordelweg in Rotterdam een ver keersongeval voorgedaan, aan de ge volgen waarvan de 30-jarige timmer man A. Houtman uit Rotterdam, in het Dijkzigt-ziekenhuis is overleden. De heer Houtman werd met zijn fiets aangereden door een personenauto. Vermist meisje te Antwerpen gevsnden (Van onze Brusselse correspondent) De Antwerpse politie heert aan boord van een schip een 16-jarig Nederlands meisje, afkomstig uit Rotterdam, gearresteerd. Het had de ouderlijke woning te Rotterdam verlaten en het werd ge zocht door de politie van de Maas stad. Het bleek, dat zij reeds drie weken te Antwerpen verbleef en ook reisjes naar Luik en Parijs had ge maakt. Zij had een andere naam aangenomen en was het oudste van alle vrouwelijke beroepen gaan uitoefenen Drie vrouwen en een man zijn tegelijk met haar gearres teerd, omdat zij haar onderdak had den verleend, wetend hoe het gedrag van het meisje was. Jan de Troye gaat ook in de politiek Radioverslaggever VARA-be- stuurslid Jan de Troye zal naar alle waarschijnlijkheid zitting krijgen in de Hilversumse gemeenteraad. De Party van de Arbeid heeft hem op een verkiesbare plaats op de kies lijst gezet. Men zou kunnen zeggen, dat met hem de VARA in de Hil versumse raad vertegenwoordigd blijft, want omroepsecretaris J. B. Broeksz, die vele jaren achtereen een zeer gewaardeerd raadslid is ge weest, heeft zich niet meer herkies baar gesteld. Zijn omroepwerk en zijn lidmaatschap van de Eerste Ka mer eisen teveel van zijn tijd op. Advertentie Zoekt U een GOED ANKER HORLOGE voor f30.- en f40.- of het allerbeste van f 200.- en f 300.-. v. d. WATER, Haarl.straat 207, heeft het. Grote 'keuze in alle prijzen en merken. „Den Burcht" naar „Madurodam" Op uitnodiging van het gemeente bestuur van „Madurodam" zal het Leidse Jeugdorkest ..Den Burcht" op 4 april a.s. 's middags om 2 uur aan de feestelijke seizoenopening van dit miniatuur-stadje te 's-Gravenhage de nodige muzikale, opluistering bij- „Sleutelstad"- wanchl tochten Op zaterdag 17 en zondag 18 maart houdt de Leidse WSV „Willen is Kun nen" haar traditionele Sleutelstad- wandeltochten over 10. 15 en 20 km. met, als startplaats de Romanus-zaal aan de Mare (achter de Hartebrug- kerk). De starttijden zijn: zaterdag van 2 tot 3 uur en zondag van 10 tot 12 uur. De beloning bestaat ditmaal uit eer speciaal ontworpen medaille, voorzien van een afbeelding van de Morspoort, terwijl voor groepen.van tenminste 11 personen extra prijzen SCHAKEN LSG verloor De schaakwedstrijd LGSHCSV voor de eerste-klasse B van de compe titie van de KNSB is geëindigd in een 6%3% overwinning voor HCSV. KVP in nieuwe raad Indien er bij de a.s. gemeenteraads verkiezing geen wijziging komt in de door de KVP te bezetten (8) zetels, keren de heren K. F. de Bree, P. C. A. ten Broek, J. C. J. Lambermont, J. Lijten, S. Menken en J. W. J. Wiertz in de raad terug, terwijl de heren S. C. W. van Egmond en M. G. J. Ham hun intrede in de raad zullen doen. De adviescommissie van de afdeling Leiden van de KVP heeft n.l. besloten om hen op een verkies bare plaats van de kandidatenlijst te plaatsen. De andere kandidaten zijn (in al fabetische volgorde)C. H. Balleur, mej. M. C. J. van Buel, J. J. M. Cas- telein, mr. G. W. M. Gründemann, G. A. v. d. Kallen, J. J. Klein, M. v. d. Klugt, C. P. W. Schinck, J. M. Sil vester, mevr. C. Uphof-Visser, L. P. M. Walter. Niet in de raad keren terug de heer H. M. J. W. J. Kortmann, die om persoonlijke redenen besloten heeft zich niet meer als kandidaat beschikbaar te stellen, en de heer M. van der Klugt, die eerst kortgeleden in de vacature van de heer A. van Dijk tot raadslid werd benoemd. C.H. en A.R. gaan weer samen bij raadsverkiezing Tijdens een gehouden vergadering van bestuursleden van de plaatselijke afdelingen van de CHU en de AR is besloten om bij de a.s. gemeente raadsverkiezing weer gezamenlijk met een prot chr. lijst uit te komen. Academische examens Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het kand. examen Franse taal- en letterkunde mej. P. C. S. Blok te Oegstgeest; voor het doet. examen gen. II de heren P. van Arkel te Wassenaar, J. G. M. Barn- hoorn te Lisse en J. S. Stelling te Rotterdam; voor het semi-artsex. de heer H. T. Boucher te Wassenaar; voor het artsex. de heren T. J. Bast te Amsterdam en J. Stroeve te Wier- Advertentie Haarlemmerstraat 228 Telefoon 20510 Middenstandsbond achter loonbeleid van de regering De dreiging van een oneven wichtige ontwikkeling van onze nationale economie heeft de Ko ninklijke Nederlandse Midden standsbond (KNBM) destijds doen besluiten, in het verband van de „Stichting van den Arbeid" door middel van een kleine maar reële matiging een geintegreerde politiek te betrachten. Derhalve accepteerde de Bond „het akkoord van Oud-Was senaar". Hoewel de KNMB het be treurt, dat verschil van opvatting in de „Stichting van den Arbeid" over datgene wat de matigingspolitiek van het loonbeleid vereist, nu heeft moe ten leiden tot een nadere precisering van regeringszijde, wil de organisatie dit met het oog op het algemeen be lang aanvaarden. De KNMB is tot deze opvatting ge komen, omdat slechts door mid del van een op de genoemde dreiging afgestemd loon- en prijsbeleid een inflatoire ontwikkeling en een nieuwe bestedingsbeperking kunnen worden voorkomen. Snelle groei van het itleeënbnswerk (Van onze Haagse correspondent) Uit de enquêttes van het Neder lands Instituut voor Efficiency blijkt, dat ten aanzien van het ideeënbus- werk, zowel in kwantitatieve als in kwalitatieve zin, van een snelle groei kan worden gesproken. In 1957, 1958, 1959, en 1960 werden namelijk by de geënquêteerde bedrijven en diensten achtereenvolgens 26.000, 30.000, 31.800 en 41.300 ideeën ingezonden. De idee endichtheid in die bedrijven was in '58, '59 en '60 resp. 70, 90 en 110 per 100 werknemers. De kwalitatieve groei is wellicht nog markanter: wer den er in 1958 circa 9000 ideeën be loond, in 1959 waren er dat 10.200 en in het daarop volgende jaar 12.500. De gemiddelde beloning steeg in de jaren 1958, 1959 en 1960 van f38 via f 41 tot f 48.30. Het totale premiebedrag in ons land nam in die drie jaren toe van f 347.000. via f 418.000 tot f 604.000. De besparingen, met de ideeën bereikt, lopen per jaar in de miljoenen, waar. bij no gkomen de voordelen, die in het sociaal-psychologische vlak liggen. De laatste beloningen waren f 1250 voor een verbeterde greppel frees (de heer A. Melitz, werkzaam aan het ministerie van Verkeer en Waterstaat) en f 1200 voor het ont wikkelen van een methode, waardoor infectie is uitgesloten bij het maken van hoog geconcentreerde boxoiden, die in sterke verdunning het mate riaal vormen voor de entstoffen (de heer H. Rijks van het ministerie van «anoïojo 7?ken) De revolutionaire raad van het Birmaanse leger (die vrijdag de re gering van Oe Noe heeft verdreven) en de nieuwe regering van generaal Ne Win hebben zaterdag in een communiqué verklaard de „positieve neutraliteit" van Brima en zijn vriendschapsbanden met alle landen te handhaven. Ook wordt volledige steun aan de Verenigde Naties be loofd. Generaal Ne Win heeft zondag van gedachten gewisseld met de leiders van de drie grote partijen, waaron der de Uniepartij van Oe Noe. Za terdag zijn de twee Kamers van het parlement ontbonden. Ne Win ver zocht de politici met hem samen te werken en zich te onthouden van elke actie, waardoor verwarring zou kunnen ontstaan. Hij deelde mee, dat de politieke partijen gewoon konden blijven optreden. Als reden voor de staatsgreep gaf de generaal op het streven van de Shanstaten naar een federale staatsvorm, waarbij gedreigd was met opstand en afscheiding. De Bir maanse president, Oe Win Maoeng, is een van de 64 personen die na de coup van het leger zijn gearresteerd. „Het Nieuw-Guinea-beleid van de regering De Quay getuigde tot op heden van grote dynamiek, van bekwame fantasie, van grote soepelheid en van hoge verantwoordelijkheid". Dit zei zaterdagmiddag dr. W. L. P. M. de Kort, voorzitter van de KVP- fractie in de Tweede Kamer, tijdens het negende „Overijsselse Appèl", een bijeenkomst van de KVP die in Hengelo werd gehouden. De heer De Kort noemde in zijn toespraak, waarin hij het Nieuw-Guinea-beleid der regering behandelde, de beschuldiging van de P. v. d. A. het beleid star en stroef is, volmaakt in strijd met de feiten. „De starheid en stroefheid van het Neder landse Nieuw-Guinea-beleid zijn verdwenen met het heengaan van Drees en het komen van De Quay. Zich houdend aan de fundamentele opvattingen der kabinetten-Drees heeft De Quay en juist De Quay de ijskast geopend", aldus de heer De Kort. Hij zeide van mening te zijn, dat het kabinet De Quay volkomen juist handelt door zich bereid te verkla ren tot een open gesprek, zonder pre-condities. waarin z.i. uiteraard.' wel de mogelijkheid moet bestaan met elkaar frank en vrij alle mo gelijkheden, die denkbaar zijn, te onderzoeken en te bespreken. De heer De Kort vroeg voort-s o.m. af, of de buiten-parlementaire activis ten het recht hebben te veronder stellen, dat zij en zij alleen met voorbijgaan van de primair verant woordelijke regering, de feitelijke si tuatie op dit stuk kunnen beoorde len. Hulde aan minister Luns Op een bepaald moment onder brak de heer De Kort zyn betoog om, zoals hy zei, „te vervullen wat ik voel als een menselijke plicht", waarop hij zijn respect betuigde voor de minister van Buitenlandse Zaken, de heer Luns. Hij prees mi nister Luns voor diens „bekwaam- Ondanks een verbod aan land Bij de aankomst in IJmuiden gisterochtend van het m.s. „Oran jestad" van de K.N.M.S. met de 65 manschappen van de Suri name compagnie, die op 13 februari in Paramaribo aan boord kwam om met groot verlof naar Nederland terug te keren, zijn de auditeur-militair van de krijgsraad West kolonel mr. W. J. Smits en kolonel J. Barendrecht aan boord gegaan met het doel zich nader op de hoogte te stellen van enkele gevallen van ondis ciplinair optreden. In de tweede tussenhaven, Port of Spain, zjjn 45 man ondanks het ver bod toch van boord gegaan. De commandant heeft daarop de militaire autoriteiten in Nederland gewaarschuwd. Enkele leden van de Kon. Mare chaussee begaven zich bij aankomst van de Oranjestad in Londen aan boord om de eerste verhoren af te nemen en processen-verbaal op te maken. De eerder genoemde kolonels hebben in IJmuiden daarvan kennis genomen. Nader zal worden bezien of de gestraften alsnog voor de krijgs raad zullen worden gedaagd dan wel of de zaak krijgstuchtelijk zal worden afgedaan. In Amsterdam is de compagnie gis terochtend zonder enige wanklank ontscheept. De commandant van de compagnie, eerste luitenant J. F. W. Bosma, heeft vier mannen 14 dagen streng arrest opgelegd wegens ongediscipli neerd optreden. Tijdens en na een georganiseerd uitstapje in de haven stad Trinidad hadden zich drie man van de troep afgezonderd om op eigen gelegenheid te passagieren. Op de terugweg naar het schip zouden zij op baldadige wijze hebben gezwaaid naar de commandant. Na de bekend making van de commandant dat er vcor de rest van de reis geen sprake meer zou zijn van passagieren, had zich een van de overige manschappen een uitlating gepermitteerd, waarvoor de commandant ook hem 14 dagen streng arrest oplegde. held, ernst, verantwoordelijkheidsbe sef, activiteit en onderscheidings vermogen". Onmacht van de P. v. d. A. Sprekende over zijn bereidheid reeds nu de strijd om het eindoor deel van 1963 in te zetten merkte de heer De Kort o.m. op, dat reeds nu het kabinet De Quay met behoorlijk gevulde handen staat. In dit ver band wees de KVP-fracite-voorzit- ter op de z.i. onmiskenbare stijging van de welvaart, waarin zo werd gezegd vooral de kleine man zijn aandeel kreeg. Ook wees de heer De Kort op de z.i. notoire onmacht van de PvdA om een alternatief te vin den voor het kabinet De Quay en op de „onvruchtbare, ruwe en rau we oppositieperikelen van diezelfde PvdA, waarmee de PvdA zelfs in haar eigen kring geen raad weet". Met betrekking tot de Nieuw-Gui- nea-politiek van de PvdA zeide de heer De Kort o.m. dat zijn gedach ten teruggaan naar de jaren voor 1951, toen de PvdA „zich zonder fraseologie ronduit verklaarde voor de overdracht van Nieuw-Guinea aan Indonesië". „Ik kan de vraag niet terughouden of de PvdA on danks al haar latere verklaringen dit standpunt geestelijk wel ooit te boven is gekomen", aldus de heer De Kort. Juist inzicht De heer De Kort noemde het ten slotte juist en getuigend van door zicht in het vraagstuk, dat het ka binet De Quay heeft bepaald, dat een staatkundige oplossing niet te gen de wil der Papoea's mag wor den opgelegd. „Deze gedragslijn legt aan op de kern der dekolonisatieop dracht, brengt deze opdracht tot haar recht en laat open de soepel heid, die gewenst is bij het bepalen van de vorm. De fractie staat dan ook volkomen achter deze opvatting van het kabinet", a'dus de heer De Kort. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Boven-Hardlnxveld (toez.) C. Treure te Hillegersberg te Zwijndrecht (wijkgemeente Noord) (toez.) dr. P. L. Schram, stud. pred. te Wageningen. Bedankt voor Duiven- drecht (toez.) J. Korperahoek te Anna Paulöwna. GERÊF. KERKEN Aangenomen naar Zaandam (vac. P. J. Olde Bruijne) W. Bos te Bennebroek, die Bedankte voor Katwijk aan Zee (vac. E. I. P. ?ïawijn). Ds. P. de Haan te Driebergen overleden Na een kortstondige ziekte Is vorige week op bijna twee-en-zeventig Jarige leeftijd te Driebergen overleden ds. P. de Haan, in leven oud-predikant van de Ned. Herv. Kerk en emeritus-predi kant van de Vlaams-Nederlandse ge meente van de Protestants Evangeli sche Kerken ln België te Antwerpen. De rouwdienst ls vastgesteld op dins dagmiddag 6 maart om halftwee in de hervormde kerk aan de Hoofd straat te Driebergen. Na afloop daar van heeft de begrafenis plaats op de Nieuwe Algemene Begraafplaats te Driebergen. Pieter de Haan werd op 6 mei 1890 in de hervormde pastorie van Ophemert geboren. Hij studeerde theologie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht en ook nog een half jaar aan die te Groningen. In 1917 werd hij bevestigd als predikant van de hervormde gemeente van Voorhout in de classis Leiden. Ds. De Haan is re Antwerpen werkzaam geweest van 1 juni 1924 tot 1 september 1957, toen hem na veertig dienstjaren op ruim zevenenzestigj arige leeftijd emeritaat werd verleend. Hij was ongeveer vijfentwintig jaar „aalmoezenier", geestelijk verzorger van verschillende gevangenissen en in 1925 werd hij benoemd tot eerste protestants godsdienstleraar aan een koninklijk Atheneum. Kort na zijn komst te Antwerpen stichtte ds. De Haan een schoolvereniging. Tijdens zijn langdurige ambtsbediening te Antwerpen was de thans overledene ook nog vele jaren penningmeester van de synode van de Belgische Ker ken en een paar jaar penningmees ter van de Stads- en Lande van ge 11- satie te Brussel, de „Silo-vereniging". Ds. De Haan was o.a. Officier in de Orde van Oranje Nassau; Offi cier in de Kroonorde van België en Ridder in de Leopold Orde. VOETGANGERS: O heeft wel voorrang op zebrapa den, maar het rijverkeer moet óók eens aan bod komen Steek dus bij voorkeur n groepjes over de drukke zebrapaden; anders ontstaai. er irri terende vertragingen in het rij ver keer, welke automobilisten, brommers en wielrijders in de verleiding zouden kunnen brenwen, het „toch nog maai even te proberen", zodat er van uw bescherming per slot van rekening weinig overblijft. Ds. J. J. C. Karres 50 jaar predikant Zaterdag 10 maart is het een hal ve eeuw geleden, dat ds. J. J. C. Karres uit Apeldoorn werd beves tigd als predikant in de Ned. Herv. Kerk. Nadat de heer Karres in novem ber 1911 door het provinciaal kerk bestuur van Zeeland was toegelaten tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk werd hij op 10 maart van het daaropvolgend jaar door zijn vader bevestigd als predikant van de hervormde gemeente van Oudemirdum-Nijemirdum en Sondel iin de burgerlijke gemeete Gaaster- land in Friesland. Op 3 september 11916 verwisselde de jubilaris, die j thans 74 jaar is, deze gemeente met die van Hazerswoude in de classis I Leiden, vanwaar hij op 16 mei 1920 naar die van Oosthem-Abbega en Folsgare in de classis Sneek vertrok. Tenslotte diende ds. Karres nog ruim vijfentwintig jaar de hervorm de gemeente van Apeldoorn en 't Loo waar hem met ingang van 1 mei 1953 na ruim éénenveertig volbrach te dienstjaren op ruim vijfenzestig I jarige leeftijd emeritaat werd ver- 1 leend

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3