Chief Whip Weer thuis uit Israel EICHMANN AVRO getroffen door overlijden directeur ZUINIGHEID het wachtwoord in China 'fKARREWIEL „Misstanden bij verkiezingen gewestelijke A.V.R.O.-besturen FELLE AANKLACHT IN KORT GEDING Stembiljet op aanvraag Plotselinge doocl D. Repko Verlangend naar volgende maal WAT ZAL ER GEBEUREN MET MINDERHEID IN ISRAEL PLEIT VOOR LEVENSLANG kantoormachines richt 1 maart 1860 Zaterdag 3 maart 1962 Derde blad no. 30594 Tan onze A'damse correspondent) De president van de Amsterdamse chtbank, mr. U. W. H. Stheeman J volgende week vrijdagmorgen ten weten of er volgens hem wet- lijk iets aan te merken is op de jjze, waarop de AVRO de geweste- ke besturen denkt te moeten kie- n. De magistraat maakte gisteren ien enkele opmerking, toen de ladsman van negen AVRO-leden, e een kort geding hadden aange- iannen, en de pleiter voor het be- uur van deze omroepvereniging kaar fel met argumenten bestook- n. De strijd was verbeten en mr. L. Canté bracht namens de aanval- rs zwaar geschut in stelling. Vol- ins hem wil de oud-directeur van AVRO, de heer W. Vogt als ge- ige verklaren, dat deze omroepver- liging voor de oorlog genoodzaakt as de verkiezingen van de geweste- ke besturen te harnassen tegen filtratiepogingen van de N.S.B., aar dat deze noodmaatregelna de irlog overbodig was. De negen cliënten van mr. Canté ibben "het bestuur van de AVRO idagvaard, omdat het volgens hen >ze verkiezingen, die voor 20 maart het programma staan, op on- ehtmatige wijze zou hebben be- jrkt en bemoeilijkt. Alleen goede Mr. Canté voerde aan, dat vóór 137 alle AVRO-leden een stembiljet regen toegezonden en aldus hun ;em op de bestuurskandidaten of op i door de leden (minstens twintig) jstelde kandidaten konden uitbren- >n. Sinds 1937 geschiedt de toezen- Ing van stembiljetten uitsluitend p schriftelijke aanvraag van de le- »n hetgeen volgens hem in strijd i met artikel 10 van de statuten. Jet gevolg zou dan ook geweest zijn, »t sindsdien nimmer meer een oor de leden gestelde kandidaat in >n gewestelijk bestuur is gekozen, óorts wees hij op de misstanden, le zich bij de thans gaande zijnde arkiezingen door dit systeem voor- oen. "„De AVRO-propagandist Jansen Leiden is bereid hier onder ede verklaren, dat hij opdracht heeft efrankeerde briefkaarten voor het invragen van stembiljetten uit te elen aan „goede AVRO-leden" die illen stemmen op de bestuurskan- idaat Van Asperen. Deze kaarten |jn in een hoekje gemerkt, zodat het estuur controle heeft op het resul- tat van deze actie. De heer Jansen I een geldelijke beloning toegezegd oor het geval, dat als gevolg van b'n actie de heer Van Asperen in- erdaad wordt gekozen. Hij kan ook erklaren, dat er met de stembiljet- en zelf wordt geknoeid". Ten bewijze an deze propaganda-actie legde nr. Canté enkele briefkaarten aan le president over, die de heer Jan- en over de „goede leden" moest ver- Ipreidei Insinuaties I „Ongelofelijke insinuaties en stem- ïingmakerijen", was de repliek van ïr. C. Q. van Daalen, die voor het .VRO-bestuur pleitte. Hij achtte de is, die in de dagvaarding was ver- 'ield en die alsnog toezending van tembiljetten naar alle AVRO-leden een praktische onmogelijk- Glenn had ook wel zanger of musicus kunnen worden [Van onze Brusselse correspondent) John Glenn is reeds vijf jaar ge- Êden de held van de Amerikaanse lelevisie geweest, maar óp heel an- ier gebied dan dat van de ruimte vaart. Naar de Belgische editie van pet televisieweekblad „Tele 7 jours" bericht, heeft Glenn in 1957 samen bet de tienjarige Eddie Hodges fO.OOO dollar verdiend door 25 Ame- tikaanse songs te „identificeren". Eddie Hodges heeft sedertdien een irrière in film en variété gemaakt; j heeft o.a. met Sinatra gespeeld, tetgeen in de Verenigde Staten als its bijzonders sohijnt te gelden. Op 7 maart 1957 zijn de uitzen- igen, waarin Glenn en Eddie op en, begonnen en in september oktober van dat jaar zijn zij gezet. Iedere keer hebben de kandidaten binnen 30 secon de juiste naam van een lied we- te noemen. Aan het slot ont- igen zij ieder van de C.B.S. 15.000 lollar. Harry Salter, de producent van de herinnert zich bog, dat de rit els van verscheidene pongs, die door Glenn werden ge- poemd, nu achteraf niet zonder die pere betekenis waren: o.a. „Wanneer net blauw van de nacht het goud (van de dag ontmoet", of „Zwervend in de schemering". Salter heeft ook jverteld, dat Glenn verscheidene ke pen tijdens de uitzending had ge zongen en dat hij over een goede bariton beschikt. Hij speelt ook gi- jtaar. Volgens hem had Glenn best ieen bestaan kunnen vinden als zan der of musicus. heid. Hij bestreed het belang dat de negen eisende leden hierbij zouden hebben. „Het zich noemende actie comité heeft enkele jaren geleden 8.000 adhesiebetuigingen gekregen dat is slechts 2 procent van het to taal aantal AVRO-leden, maar zelfs kan men niet in redelijkheid aanto nen, dat deze 8.000 mensen op deze 9 kandidaten zouden stemmen. Wat zouden deze kandidaten ook moeten beginnen tegen het machtige pro- paganda-apparaat, dat het AVRO- bestuur voor zijn eigen kandidaten kan inschakelen? De eisers hebben geen schijn van kans te worden ge kozen en ze zijn waarschijnlijk het beste af, als de eis wordt afgewezen. Tenzij het dan te doen is om de dwangsom van f. 10.000, Deze opmerkingen veroorzaakten rumoerig gesnuif van de eisende par tij, die hierin opnieuw de arrogante zelfgenoegzaamheid van de AVRO bespeurde, welke het bestuur van deze omroepvereniging al zo dikwijls is verweten. Mr. Canté meende, dat men de stembiljetten doodeenvoudig zou kunnen insluiten in de radiobodes, maar zijn tegenpleiter becijferde dat dit een uitgave van f. 134.360 zou vergen. „Dat is weggegooid geld". Even na vijven is gistermiddag plotseling overleden de heer D. Repko directeur van de AVRO. De heer Repko is op zijn bureau onwel ge worden, kort nadat hij was terugge keerd van de drukbezochte receptie in de Burgerzaal van het Hilversum- se stadhuis ter gelegenheid van het vijftienjarig bestaan van de N.R.U. De heer Repko, die 51 jaar is ge worden, was sinds 1952 verbonden aan de AVRO. Sinds 1953 was hij directeur van deze omroeporganisatie. Dirk Repko werd op 11 oktober 1910 te Amsterdam geboren. Hij be zocht daar de h.b.s. en behaalde de akte m.o. boekhouden. Hij studeerde enige jaren aan de gemeente univer siteit rechten en economie. De heer Repko was vijftien jaar in dienst van de gemeente Amsterdam. Daar ver vulde hij de functie van afdelings chef bij het gemeentelijk energiebe drijf. Hij was tot 1952 Rijksaccountant. In dat jaar trad hij in dienst van de AVRO. De heer Repko was lid van de ge meenteraad van Hilversum. Aan het begin van het jubileum concert dat de Nederlandse Radio Unie gisteravond in Utrecht aanbood, heeft de voorzitter van de Nederland- sche Radio Unie, mr. A. B. Roosjen, de overleden AVRO-directeur her dacht. Hij zei dat door dit verschei den een schaduw is geworpen over het 15-jarig jubileum van de N.R.U. Het publiek nam enige minuten stilte in acht. Behalve in het via de zender Hil versum I uitgezonden herdenkings concert van de N.R.U., is de heer Repko herdacht in het programma Hilversum II in een toespraak door De heer D. Repko, voorzitter van de AVRO, die gistermiddag plotseling op 51-jarige leeftijd is overleden. dr. J. A. de Koning, de voorzitter van de N.T.S., de heer E. A. Schutten- helm, sprak gedenkwoorden in het televisieprogramma. Drs. F. L. Tijm- stra, directeur van Radio Nederland Wereldomroep hield een herden kingstoespraak in de Nederlandse uitzending van de wereldomroep van gisteravond. 20 Stuks m.. Militaire regering in Birma geleid door Ne Win In Birma is een revolutionaire raad gevormd, waarvan de stafchef van het leger, generaal Ne Win, voorzitter is. Premier Oe Noe en vijf ministers zijn in hechtenis genomen. De zoon van ex-president Sao Sje- tahike is bij een schermutseling ten huize van zyn vader door een kogel in het hoofd gedood. Dit is het enige geval van bloedvergieten by deze mi litaire opstand in Birma. Waarne mers in de hoofdstad Rangoon me nen, dat het leger heeft ingegrepen om te voorkomen dat er een federale regering zou worden gevormd, zoals de Sjan-minderheidsgroepering had geëist. De nieuwe regering de hierboven genoemde „revolutionaire raad" bestaat hoofdzakelijk uit hoge militairen. Het sprak vanzelf, dat journalisten de Birmaanse waarnemend secretaris generaal van de V.N., Oe Thant, om commentaar op de staatsgreep vroe gen. Een woordvoerder van de heer Oe Thant zei, dat deze de ontwikke ling nauwlettend volgt „net zoals hij dat bij elk land in dezelfde omstan digheden zou doen". Advertentie jaloezieën bij de vakman Off. dealer D. LADAN MOLENSTEEG 27 bü de Doezastraat TELEFOON 21375 LEIDSE MARKIEZENFABRIEK „En wat heeft nu de meeste indruk op je gemaakt". Dat werd me door de telefoon gevraagd door een vriendin, een half uur nadat we uit Israël thuis gekomen waren. Een moeilijk te beantwoorden vraag als je pas boordevol met indrukken èn met nog onbeantwoorde vragen uit het vliegtuig bent gestapt en nog midden in de roezige, rommelige sfeer van een dergelijke thuiskomst ver keert, midden tussen half uitgepakte koffers, midden in de verwarde eerste verhalen, waarin je van de hak op de tak springt, en intussen ansichtkaar ten en souvenirs uit koffers en tassen probeert op te delven. Langzamerhand begint alles zich nu wel een beetje te rangschikken, hoewel het nog niet zo eenvoudig is op de bovenvermelde vraag een con creet antwoord te geven. Of liever: dat is onmogelijk. Natuurlijk zou ik allereerst kun nen noemen het feit, dat de bijbelse verhalen, de bijbelse uitdrukkingen en de beeldspraak, die we uit de bij bel kennen, nu levend en als het ware zichtbaar ons voor ogen staan. Vooral in Galilea, in de omgeving van het meer van Genezareth is dat heel sterk het geval. Daar zien we het glooiiende landschap bij Kaper- naum, waar de schare op de hellin gen heeft gezeten, waar de bergrede is uitgesproken, waar de wonderbare spijziging heeft plaatsgehad. Daar zien we de resten van de synagoge van Kapernaum, een van de weinige plaatsen waarvan zeker is dat ze authentiek zijn. Daar zien we aan de oever van het meer de oeroude stenen trap, waar hoogstwaarschijn lijk, ook de discipelen hun boten ge meerd hebben. Daar weten we voor goed wat „steenachtige plaatsen" zijn. En dat je inderdaad niet om moet kijken tijdens het ploegen, want dan is de ploegschaar „in een ommezien" krom. Daar begrijpen we de uitdrukking „een stad die op een berg ligt zal niet verborgen blijven", want daar zien we de oude stad Sefad op grote hoogte liggen, van alle kanten zichtbaar. We kwamen in het donker in Tiberias aan en het is onvergetelijk hoe Sefad daarboven lag. Letterlijk als een Uonkerend dia deem rondom de top van de berg. De bergen in Galilea zagen rood van de duizende bloeiende anemoontjes, die we kennen als de lelies des velds. We hebben er bossen van geplukt en ook geprobeerd ze met bolletje en al mee te nemen. Dat valt niet mee, want ze staan muurvast in de steenach tige grond. Maar het is me gelukt! En nu bloeit er een „lelie des velds" in een bloempot in mijn venster bank en ik geloof waarlijk dat hij in leven blijft. De bloemenweelde in deze maan den (in de zomermaanden is alles dor en verbrand) is betoverend. Enorme struiken paarse bougainvillea, prachtige rode hibuscusbloemen, beeldige kleine zachtlila wilde cycla- rr. n, en ook over al d„ gemeenscher- pe doornen en diste'.s, waarvan de doornenkroon gevlochten moet zijn. En dan moet u weten, dat we terecht kwamen in die subtropische planten- weelde enkele uren nadat we Jeru zalem hadden achtergelaten in een dikke brij van sneeuw, terwiil de gu re wind om de heuvels hee.x gierde. Het verkeer lag er stil, de straten waren onbegaanbaar; ze waren ver anderd in wild stromende beken, zelfs de trein heeft een dag niet ge reden. Het was een bijzonder onge wone situatie en de kinderen hadden ter ere van de pret vrij van school. Ons programma is er natuurlijk wel enigszins door in de war gestuurd. Een andere indruk dringt zich nu aan me op: het ongelofelijke elan, de enorme werkkracht waarmee de Israëli's het land hunner vaderen tot bloei en welvaart brengen. Als men vanaf de bergtoppen een onverge lijkelijk uitzicht heeft op de prachtige groene valleien, de vlakte van Nule, de vlakte van Sharon, en van Jisreël, waar de vruchtbomen bloeien en het koren groeit, dan is het haast niet in te denken dat enkele tien tallen jaren geleden daar nog dam pende moerassen waren, zoemend van muggen, waar geen leven mogelijk was vanwege de malaria en de gele koorts. Oorspronkelijk was het overal vruchtbaar, maar de Arabieren ont- bosten het land en ruïneerden het zodoende. Nu zijn er op de berg hellingen alweer 70.000.000 bomen ge plant, en er zullen nog 200 miljoen volgen,zodat zich op den duur weer humus zal gaan vormen, en er hoe langer hoe meer woestenij zal ver anderen in goede aarde. Zo hebben we op onze zwerftocht, niet „van Dan tot Beersheba" maar heden ten dage van Metula tot Eilat, onvergetelijk natuurschoon gezien, bezoeken gebracht aan opgravingen, waar we de merkwaardige sensatie ondergingen van 002 in oog te staan met een eeuwenoude cultuur en waar we er haast niet genoeg van konden krijgen oude Romeinse, of nog oudere, potscherven op te rapen, we hebben onze ogen uitgekeken op oosterse markten en door hypermoderne bui tenwijken van Nazareth en Tel Aviv gereden We hebben enkele Kibboet- siem bezocht (waar ik graag minstens een dag zou zijn gebleven!) en heb ben in een oude vervallen moskee een minaret beklommen-; we hebben aan dit alles goed begrepen dat het nu, na 13 jaar zelfstandige staat Is rael nog steeds voornamelijk pionie ren is en hard hard werken. En de rommel zullen ze over 10 of 25 jaar wel eens opruimen! De luxe, het ver zorgde het keurig afgewerkte dat alles is er nog niet bij. Tenminste voor zover ik gezien heb en ik ben me bewust dat ik nog maar heel wei nig heb gezien, en veel nog niet heb overzien en begrepen, want hoe komt het eigenlijk dat op de trappen van de hoofdsynagoge in Tel Aviv een stokoude blinde bedelaar zit, waarschijnlijk dag in dag uit, met voortdurend heen en weer wiegend bovenlichaam, een bedelnapje in de hand. Barthimeus als in vervlogen eeuwen anno 1962! Het is een schilderachtige figuur en met schaamte neem je een foto van hem. Overal zie je dergelijke deerniswekkende mensen. En toch zijn er vanzelfsprekend wel allerlei sociale voorzieningen. Maar al wo nen er ontelbare Westeuropese joden: Israël is een oosters land, en onze westerse begrippen en ideeën gaan er veelal niet op Wij hebben zo nu en dan ook nog wel gelegenheid ge had op straat met mensen te praten en met kinderen te spelen. Verruk kelijke. vrolijke pientere kinderen, zie je overal om je heen en de mensen zijn opvallend vriendelijk en gastvrij. En dit is ook heel duidelijk en eerlijk gezegd, hart verwarmend als Hollan der ben je overal bijzonder welkom! Het woord Holland is een toverwoord en doet de ogen oplichten, door goede herinneringen. Nu mogen de grote problemen ook niet verzwegen worden. Israëls grote opdracht is om van al die nationali teiten, met zoveel uiteenlopende cul tuur patronen een volk, één natie te maken. Dat is een geweldig moeilijke opdracht. Waar veel over gedacht en aan gezwoegd wordt. Dan is er de uiterst ingewikkelde situatie waarin de Christelijke ker ken in Israël verkeren en de moei lijke positie van de (weinige) Chris ten joden. En er is het feit (waarover, geen gids iets vertelt) dat er óók veel im migranten weer terug keren naar hun land van herkomst. Dat zijn uitteraard niet de Koerdistaanse of Marokkaanse joden, maar wel die uit Europa b.v. Daar zijn allerlei oorzaken voor, o.a. de onverantwoor de propaganda die beloften geeft, die niet waargemaakt worden. Zoals dat altijd en overal het geval is. Daar is b.v. de onmogelijke positie, waarin de liberale joden komen te verkeren, omdat er in Israël geen burgerlijk, maar slechts een rabbinaal of ker kelijk huwelijk mogelijk is. Vooral de vrouwen, die gewend zijn aan een meer verfijnd, luxueu zer, verzorgder milieu hebben het in dit steeds maar verder pionierende, rommelige, koortsachtig werkende, bouwende, ontginnende land, vaak niet gemakkelijk. En dan is er nog het Arabierenpro bleem en het feit, dat langs de grens de soldaten aan weerskanten zwaar bewapend de wacht houden achter zandzakken en in mitrailleurnesten. Juist toen wij in Jeruzalem waren, besloot het Parlement (het Nesseth) dat de Arabieren onder militair ge zag zouden blijven. Er wonen er nog duizenden in Israël, die overigens de zelfde rechten en sociale verzorging hebben als de Israëliërs. Maar aan de overkant van de Jordaan, vlak langs de grens zie je de kampen van de gevluchte Arabieren. Waar ze nog steeds in de meest ellendige omstan digheden leven. En waar ze eenvoudig barsten van haat tegen Israël. Het is allemaal geweldig boeiend, en vaak heel verwarrend. Men heeft er ontroerende ervaringen, en men wordt overweldigd door de schoon heid en liefelijkheid én de verbijste rende wildheid van de natuur. En men komt er onder de bekoring van de Israëliërs, als mensen. Iedereen, die Israël bezocht heeft, verlangt alweer, om eens te kunnen terugkeren om méér, en vooral om béter te kunnen zien en beleven. A. Honnef-Bender. (Van onze Israëlische correspondent) Adolf Eichmann is in eerste instantie tot de strop veroordeeld. Dat het hooggerechtshof, waarvoor hij binnenkort terecht zal staan, een ander vonnis zal vellen, laat zich niet aanzien. Maar zal de vroegere luitenant-generaal van de SS ook wer kelijk worden opgehangen? Of is het wellicht gewenst het vonnis niet te voltrekken? Over deze vraag is in Israël een strijd ontbrand, die door voor- en tegenstanders van de doodstraf voor deze notoire figuur met grote over tuigingskracht wordt gevoerd. Zij voeren daarbij uiteenlopende argu menten aan. Er zijn er, die zich tegen de doodstraf in het algemeen verzetten, ongeacht of hier een mas samoordenaar als Eichmann in het spel is of niet. Er zijn er ook, die principieel tegen deze straf zyn ge kant, maar voor een man als Eich mann een uitzondering menen te moeten maken. Humanitaire overwe gingen spelen evenzeer een rol als strafrechfeiyke, zedelijke evenzeer als praktische. Een algemene tendens laat zich meer of minder vaag onderscheiden; men mag aannemen, dat het groot ste gedeelte van het Israëlische volk dat immers als geen ander door het nazisme werd bezocht, zich vóór de voltrekking van een doodvonnis zou uitspreken, als ooit een referendum daarover zou worden gehouden, wat uiteraard onmogelijk is. Opmerkelijk is overigens, dat een aantal Israë lische geestelijke voormannen Eich- manns executie op etische gronden onvoorwaardelijk verwerpen. Vraaggesprek Bijzonder interessant in dit op zicht is een vraaggesprek in de „Je rusalem Post" met drie „gewone' Israëli's: prof. Hugo Bergman, oud hoogleraar in de wijsbegeerte aan de Hebreeuwse universiteit in Jeruza lem, de heer Ido Gilboa, secretaris van de organisatie van studenten aan deze universiteit en de heer Jo seph Neuman, secretaris van de Is raëlische bond van vroegere gevan genen der nazi's. Deze drie mensen zijn karakteris tiek voor de Israëlische bevolking. De 78-jarige hoogleraar vertegenwoor digt een geslacht van intellectuelen, gevoed door de Westerse cultuur en bezield door een onwankelbare over tuiging, die haar wortels vindt in de joods-religieuze ethiek. Ido Gilboa is het type van de student, geboren en getogen in Israël, wiens naaste familie tijdens de oorlogsjaren vol komen intact is gebleven. Neuman heeft lang de dood in het aangezicht gezien. De bestialiteit van het nazi dom ondervond hij vele jaren aan den lü've. Dat hij er het leven van af bracht, heeft hij te danken aan de Franse troepen, die hem en zijn kampgenoten bevrijdden, toen óp overlevering van de gruwzaamste folteringen die zü moesten onder gaan, nauwelijks meer viel te hopen. Levenslang (1) Prof. Bergman, uit een generatie, die twee wereldoorlogen meemaakte, gaf een uiteenzetting van zijn theo rie, die hij in de loop van tientallen jaren ontwikkelde. „Geen land, geen staat, geen autoriteit heeft het recht een mens het leven te ontnemen", betoogde bij. „En de staat mist niet alleen de bevoegdheid om de dood straf op te leggen, hij mag evenmin van een van zijn burgers eisen als beul op te treden. Het „Gij zult niet doden' geldt evenzeer hem als elk individu. En op een joodse staat is dit verbod wel heel in het bijzonder van toepassing". Maar welke straf zou Eichmann dan wel moeten worden opgelegd? Levenslang, vindt prof. Bergman. „Door hem het leven te ontnemen", zet hij uiteen, „berooft men hem van de gelegenheid om berouw te tonen, om zijn schuld tegenover de samen leving te erkennen. En als, zoals hier de zondaar in kwestie geen be schaafd mens is, dan moet hij wor den geholpen een hoger peil te be reiken. Wij dienen het leven zijn heiligheid te hergeven. Het is joodse plicht voor een betere samenleving te werken". Levenslang (2) De 24-jarige Ido GillSoa was een klein kind, toen het nazidom in al zijn felheid woedde. Is het wonder, dat hij al het gruwelijks uit die jaren vóórdat het proces tegen Eichmann begon als een afgesloten stuk ge schiedenis beschouwde en dat alles wat daarover op school verteld werd, hem weinig „deed"? „Het voornaam ste aspect van de zaak tegen Eich mann is daarin gelegen, dat zij een scherp omlijnd beeld geeft van de misdaad, die jegens de joden werd begaan", oordeelt hij. „Dat was ook het doel n het proces. En dit doel kan slechts worden uitgewerkt door Eichmann levenslang op te leggen. Een levende Eichmann baat het mensdom meer dan een dode. Im mers, deze man zal, als hij opgehan gen wordt, veel sneller worden ver geten dan wanneer hij in leven blijft. Bovendien, in welke verhou ding zou Eichmanns executie staan tot zijn misdaden? Werd er werkelijk recht gedaan, dan zou hij moeten worden opgehangen voor ieder mens, wiens dood hij op z'n geweten heeft". En waar zou Eichmann dan zijn straf moeten uitzitten? Gilboa stelt voor een cel in het gebouwencomplex van „Jad Washem", het instituut voor oorlogsdocumentatie in Jeruza lem. „De boodschap, die deze instel ling de wereld heeft te verkondigen, zou aan doelmatigheid winnen, als iedere bezoeker wist, dat een van de lieden, die het nationaal-socialisme zo fanatiek aanhingen, in hun on middellijke nabijheid zijn straf on dergaat". Doodstraf Joseph Neuman was eens „nummer 59244" in Buchenwald. Het was niet het enige „k.z.", dat hem onder zijn inwoners telde, maar hij had geluk en ontliep overal executie. Haat hij alle Duitsers om wat hij in de oor logsjaren moest meemaken? Hij ant woordt ontkennend. Maar Eichmann behoort volgens hem te worden op gehangen. „Zes miljoen maal eigen lijk. Want het gaat hier niet om fra sen als „nazi-ideologie", „een klein mannetje", „de politieke situatie van toen", maar om de vraag wat te doen met een man, die in hét volle bezit van zijn verstandelijke vermogens bevel gaf kinderen te vermoorden". De heer Neuman wijst levenslang voor Eiohmann beslist van de hand. „Als Eichmann in leven zou blijven, weet men dan wel wat dit zou bete kenen voor de tienduizenden, wier familieleden Auschwitz door de schoorsteen verlieten? Het zou een kanker zijn, die aan ons hart knaagt". Wraak? Neuman ontkent het. „Als wij wraak wilden, zouden wij honderdduizenden Duitsers moeten executeren. Dat zou beteke nen, dat wij hen behandelden, zoals zij dat ons deden". En waar zou Eichmann dan wel moeten worden opgehangen? In Je ruzalem, in Tel Aviv, in niemands land, in volle zee? Neuman heeft een idee: „In Auschwitz, dat hij zelf hielp maken tot een van de ijselijkste knekelhuizen in de geschiedenis van de mensheid". Tot de tegenstanders van de dood straf voor Eichmann behoort ook de bekende joodse filosoof prof. Martin Buber uit Jeruzalem. De 83-jarige oud-hoogleraar deelde onlangs mee, dat hy staatspresident Ben Zwi om gratie zou verzoeken, als Eichmann ook in hoger beroep ter dood zou worden veroordeeld. De Israëlische pers toont voor der gelijke opvattingen geen sympathie en hekelt hen als uitingen van wan begrip en misplaatst medelijden. De soc.-democratische „Dawar" schrijft in dit verband over „een rechtvaar dig vonnis, een mens opgelegd, die zijn menselijkheid negeerde". De meeste bladen grijpen nog eens de gelegenheid aan om er op te wijzen, dat in het huidige Duitsland talloze voormalige nazi's zich niet alleen op vrije voeten bevinden, maar ook be langrijke posities in het openbare leven bekleden. Wat Eichmann zelf betreft voor hem schijnt het als een paal boven water te staan, dat de strop hem wacht. En inderdaad zou een nieuw doodvonnis vele Israëli's voldoening geven. Slechts een kleine minderheid zou het bedroeven. RUYS Het wachtwoord in commu- nistisch-China is deze winter: ,,Wees zuinig met dit, wees zuinig met dat, wees zuinig met alles, van kolengruis tot rijste- korrel". De dagbladen in Peking staan vol over tekorten, die soms zo groot zijn dat waarnemers Hongkong geloven dat het regime in Peking niet meer denkt aan de produktiedoelein- den, maar al lang blij zal zijn als men de lente haalt. Kolen, een vitale grondstof China gedurende lange en strenge wintermaanden, is zo schaars, dat de „Waarheid' van Peking fabrie ken prees die met succes een meng sel van kolengruis en oliedroesem stookten in plaats van kolen. Volgens dit blad is de fundamen tele oplossing van China's brand stoftekort de produktie van meer pe troleum, hydraulische energie en na- tuurgas. Maar op dit ogenblik is al leen maar belangrijk dat zo econo misch mogelijk met kolen wordt om gesprongen. En dit geldt voor tal van andere goederen. Op de Chinese boerdery- ONZE KEUKEN wint dagelijks aan BEKENDHEID, HOTEL - CAFÉ - RESTAURANT Steenstraat 55 - Tel. 22509 Zaal voor uw receptie-, zaken en huwelyksdiner. Samen op de kiek In het stedelijk museum „De La kenhal" wordt van 10 maart tot 9 april een tentoonstelling gehouden, getiteld „Samen op de kiek". De expositie omvat foto's uit de verzameling van het Prentenkabinet der Leidse Un-versiteit en is samen gesteld door studenten in de kunst geschiedenis. en bestaat een tekort aan de meesfe elementaire landbouwwerktuigen Een dagblad had een enquête ge houden in tien communes, en ont dekt dat van de 91 in gebruik zijn de pompen er 62 door veelvuldig ge bruik versleten waren. Een van de boeren had opgemerkt: „Als we de ze winter geen reserve-onderdelen krijgen zitten we volgend jaar zon der water'. De „Ta Koeng Pao' schreef dat gebrek aan motorvoertuigen en spoorwegwagons zoveel mogelijk zou moeten worden opgevangen door in schakeling van paardetracties, osse- wagens, zeilboten van particulieren en zelfs riksja's. Het blad stelde voor, dat uit boeren speciale graan- transportploegen zouden worden ge vormd en dat zij hogere betaling zouden genieten dan boeren op com munes. Dunne kranten Ook het krantepapier in commu- nistisch-China is schaars. „Rode Vlag", de theoriekrant van de Chi nese communistische partij, kwam in 1961 maar 21 in plaats van 24 keer uit. Van deze 21 nummers heet ten er drie zogenaamde gecombi neerde bladen te zijn, maar ze wa ren niet dikker dan de andere num mers. En als er één krant in China is die toch waarlijk over stof genoeg moet beschikken, dan wel „Rode Vlag". Het „Volksdagblad" van Peking bracht zijn omvang in november 1961 van acht tot zes pagina's te rug. En de „Waarheid" van Peking maakte op 1 januari bekend dat zij drie dagen van de week met twee in plaats van vier pagina's zou ver schijnen. Vrienden en verwanten in Hong kong van ingezetenen op het Chinese vasteland, zeggen dat scholieren van lagere scholen in China met z'n tweeën met één boek moeten doen. Het gebrek aan papier komt voort uit gebrek aan hout. Dit wordt bij gebrek aan kolen in veel fabrieken opgestookt in plaats van verwerkt. Het regime in Peking heeft de landbouw officieel de voornaamste plaats gegeven in het economisch programma van het land. Eind januari kwamen in de Por tugese kolonie Macao, een enclave op het Chinese vasteland, 54 Chi nese vluchtelingen aan uit Tsjoeng- sjan in de provincie Kwantoeng. Ze hadden de tocht gemaakt in vijf sampans. Een vi a hen zei en het is in verband met vorenstaande ty perend voor de toestand in China dat hij in ruim vijf jaar geen vlees by zyn maaltijd had gehad.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 5