Presenteer Philip Morris (ui Het Westen beoordeelde China tezeer uit eigen perspectief DON CAMILLO op het oorlogspad Films van deze j week in Leiden I Op 9 maart hidt de gehele wereld Oratie van prof dr. E. Ziircher Kerkelijk Leven Gero-casselle VORSTELIJKE KINDEREN MOETEN OOK GEHOORZAMEN pgericht 1 maart 1860 Zaterdag 3 maart 1962 Tweede blad no. 30594 Op de eerste vrijdag van de lijdensweken, 9 maart a.s., komen dit jaar weer over de gehele aarde duizenden vrouwen en mannen samen om gemeenschappelijk God te loven en te aanbidden, zich voor Hem te ver ootmoedigen in schuldbelijdenis Hem te danken voor zijn liefde en voor bede te doen voor de vele noden in deze wereld. Het is nu 76 jaar geleden, dat een kleine groep vrouwen in Amerika het initiatief heeft genomen op deze dag in gemeenschap met gebeds kringen aan de overzijde van de oceaan hetzelfde gebed te bidden. Gistermiddag heeft prof. dr. E. Ziircher met een oratie in het Groot Auditorium onder de titel „Dialoog der misverstanden" het ambt van Leids hoogleraar in de geschiedenis van het Verre Oosten, in het bijzonder van de ontmoeting tussen Oost en West. Prof. Zürcher is opvolger van prof. dr. T. H. Milo, hoewel zijn leeropdracht geheel anders is geformuleerd en een ander gebied bestrijkt. Prof. Zürcher stelde in zijn oratie, dat de oude centrale traditie van het Chinese rijk ook thans, na een chaotische inter mezzo waarin andere krachten de overhand schenen te krijgen, in bepaalde vormen terug te vinden is in 't communistische China dat nog steeds voor het Westen een onbegrepen fenomeen is, waarvan iedere generatie zich een eigen voorstelling tracht te maken. Uiteenlopende voorstellingen Prof. Zürcher constateerde in de aanvang van zijn betoog, dat het westen zich in de loop der tijden een serie voorstellingen van China heeft gevormd die zo gevarieerd zijn dat men zich af zou vragen of ze wel op dezelfde cultuur betrekking hebben: het legendarische land van de zijde-vergarende Seres, het on voorstelbaar rijke en machtige Ca thay van de middeleeuwse Veneti- aanse koopmans, het autocratische Chinese rijk zoals het verheerlijkt werd door de aanhangers van het absolutisme, het redelijke door filo sofen geregeerde China van de pe riode der verlichting, het bizarre China van de chinoiserie, het gede genereerde, sinistere en corrupte China van de negentiende eeuw dat blind was voor de zegeningen van het liberalisme en het communisti sche China van thans. Het westen heeft China steeds uit eigen bewegend perspectief gezien terwijl het dit rijk geleidelijk in haalde en passeerde: eerst als inspi rerend voorbeeld, dan als curiositeit en tenslotte als achterlijk gebied. Maar dit westerse oordeel is niet noodzakelijk het juiste. In Chinees perspectief kan men China's nega tieve reactie opvatten juist als een teken van vitaliteit, als bewijs van de levenskracht van de grote tradi tie die, dwars door alle verstorende en ondermijnende invloeden heen, integraal blijft functioneren. Centrale traditie Prof. Zürcher beschouwde enkele belangrijke perioden uit het Chine se rijk gezien in Chinees perspectief. In het oude China werd het den ken van de ontwikkelde bovenlaag beheerst door een complex van nor men, voorstellingen en idealen, dat gekenschetst kan worden als de „centrale traditie". Deze ging uit van het bestaan van een universeel rijk, volgens kosmische richtlijnen geor dend en geregeerd door een met politiek en sacraal oppergezag be kleed keizershuis en door een hiër archie van staatsambtenaren die het keizerlijk gezag vertegenwoordigen zowel op wereldlijk sdé op geeste lijk terrein. In theorie omvatte de Confucia- nistische heilstaat de gehele wereld. Andere volken en vorsten konden '^chts vazallen zjjn. Door de een- "d van wereldlijk en geestelijk ge was er nauwelijks plaats voor ^re, vreemde religies. De handel een verachtelijk beroep en 1 onder strenge overheidscon- i Toen het westen in de zestien- d eeuw commerciële, diplomatieke en godsdienstige betrekkingen met het keizerrijk aanknoopte, werd dit gehele complex van voorstellingen op de vertegenwoordigers van wes terse naties toegepast, zonder dat de laatsten zich hiervan geheel bewust waren. Tot ver in de negentiende eeuw bleef deze situatie in wisselende om standigheden bestaan. Wel toonde de periferie een opmerkelijk opne mingsvermogen tegenover de immu niteit van de centrale traditie. Drie eeuwen lang zijn de Chinese reac ties op de westerse infiltratie slechts gemeten volgens westerse maatsta ven en dienovereenkomstig door gaans te licht bevonden. Worden de ze reacties echter geplaatst in hun eigen historische en ideologische per spectief als karakteristieke uitingen van de centrale traditie, dan wor den zij begrijpelijk en doorzichtig. Huidige analogie Zo wordt ook de kunstmatige her leving van het Confucianisme van het Kuomintangbewind op Formosa Prof. dr. A. F. P. Hulsewé, leermeester en promotor van de nieuwe hoogleraar, wenst prof. dr. E. Zürcher flinksgeluk na afloop van de oratie. (Foto LD/Holvast) wantschap met de oude universalis tische wereldbeschouwing vertoont zoals het ideaal van een dirigistisch op alle terreinen ordenend regerings apparaat, bestaande uit elite van staatsdienaren. Men denke voorts aan de agrarische gerichtheid van het Chinese Marxisme, de onder drukking van de handel, de arbeids dienst, de grote rol van bekering en overtreding, de idee van een supra nationale „oikoumene" omgeven door een duister randgebied. begrijpelijk, terwijl ook het Marxis- Koever wij de analogie met het me in zjjn Chinese formulering be- verleden mogen doortrekken is y00y~ paalde opmerkelijke punten van ver- alsnog een open vraag. Nog steeds In aantal en omvang zijn deze sa menkomsten gegroeid, zodat nu in meer dan 145 landen verspreid over alle werelddelen dezelfde liederen en gebeden zullen opstijgen, om zodoen de de wereld te ontspannen. Elk jaar wordt de gebedsdienst sa mengesteld door een groep vrouwen uit een ander land. Dit jaar komt de liturgie uit Uruguay. Het thema is „God liefde voor de gehele wereld". In deze tijd van verwarring en spanning komt de oproep tot eenheid in Christus steeds dringender tot ons. Wanneer ons de ogen zijn openge gaan voor de verdeeldheid, die het gevolg is van het wanbegrip en de vooroordelen tegenover allen, die niet in engere zin bij ons horen, roept de gebedsdag op om tezamen de weg te effenen tot een betere gemeenschap over de gehele wereld. Deze gemeenschap is echter niet een alledaagse zaak en vraagt voor bereiding. In Leiden Voor hen, die daarvoor de besloten heid en rust van een kerk willen zoe ken, zal de Oud-Katholieke Kerk, Zoeterwoudse Singel 50, op 9 maart de gehele dag geopend zijn. De gebedsdienst zal worden gehou den op 9 maart, 's avonds 8 uur in de Marekerk en voor Leiden Zuid- West in de Bevrijdingskerk. Het comité is samengesteld uit le den van verschillende kerken en groeperingen. In verscheidene scholen zal in de zesde klasse de kinderliturgie worden gebruikt, terwijl andere scholen in een kinderdierst om 7 uur in de Lu therse kerk bijeen zullen komen. Prinses Gracia van Monaco heeft omlijnde denkbeelden over de op voeding van haar kinderen, prins Albert en prinses Caroline. Wat er in dit opzicht in het paleis van Monaco precies gebeurt kunt u - als zovele andere Nederlanders - zien en lezen in de Libelle van volgende week. Want daarin vindt u betoverend mooie kleurenfoto's, die speciaal voor Libelle werden gemaakt door een van 's werelds beroemdste fotografen. Bovendien vindt u in dezelfde Libelle „patro nen om zelf Chanel-pakjes te ma ken", „een nieuw vakantie-gebied in Frankrijk ontdekt", welke wand- bekleding na de schoonmaak" en al die andere verhalen, artikelen en rubrieken, die Libelle zo leven dig en lezenswaard maken. Wan neer ook u deze nieuwe Libelle niet wilt missen, abonneer n dan per briefkaart by Libelle, Nassau- plein 7, Haarlem. Wat zegt uw armbandhorloge Het moest er wel van komen. Men kent thans de armbandhorloges, die automatisch opgewonden worden en de juiste datum aangeven, in fraaie en kostbare uitvoering. Daarmede niet tevreden heeft men in New York dezer dagen een armbandhor loge in de handel gebracht, dat met een zachtsprekende stem de trotse bezitter vertelt hoe laat het is. Onder de wijzerplaat is een uiterst kleine grammofoonplaat aangebracht, waar op de stem van een bekende zangeres of toneelspeelster werd opgenomen. Gelukkig maar dat het weldra ook mogelijk zal zijn deze stemmen door andere te vervangen, anders zou het zo eentonig worden. The cigarette of Quality and Prestige TRIANON Gedurende enkele jaren hebben wij niets meer ver nomen van de agressieve priester Don Camillo (Fernandel) en zijn eeuwige rivaal burgemeester Pep- pone (Gino Cervi). Het begin van hun nieuwe film „Don Camillo op de barricade" geeft meteen al uit sluitsel daaromtrent. Beiden zijn uit hun dorpje „weggepromo veerd". De R.-K. Kerk en de com munistische partij hebben hun explosieve voorvechters niet kun nen handhaven. Don Camillo is „monseigneur" geworden en Pep- pone Kamerlid. Beiden zitten in Rome, maar de principiële ver schillen zijn te groot om de enkele kilometers, die hen scheiden, te overbruggen. Daarvoor moeten ze weer terug naar het dorpje. Reeds op de weg daar naartoe ontmoe ten ze elkaar. Ze moeten de slaap wagen in de trein delen. En dat is dan tevens het startsein voor een nieuwe hoeveelheid geestige ver wikkelingen rond deze figuren. Don Camillo trekt meestal weer aan het langste eind. Zo kan hij voorkomen, dat een madonna nisje wordt omgetrokken om plaats te maken voor volkshuis vesting. En hij kan er voor zorgen, dat de zoon van Peppone toch in de kerk trouwt. Maar niet alles gaat even gemakkelijk. Af en toe moet ook hij water bij de wijn doen. Hoe precies zullen we hier niet allemaal vertellen. Het zou teveel wegnemen van de char mante spanning, die dit vrolijk rolprent je voortdurend beheerst. Het is vanzelfsprekend geen aan eengesloten verhaal. Het zijn aan eengeregen fragmenten, de één beter geslaagd dan de andere. Doch dat neemt men wel voor lief. Het is alleen al een genoegen Fernandel aan de gang te zien, zoals hij met grote zwabberstap pen in zijn lange wapperende sou tane door het dorpje beent of op de fiets door de straten jaagt. Zijn onweerlegbaar komisch talent komt in deze Camillo-films zeer sterk naar voren, temeer daar hij in Gino Cervi een voortreffelijke opponent heeft gevonden. Meestal verliezen filmseries spoedig aan kracht en blijft men met enige weemoed aan de eerste denken, maar deze Don Camillo heeft nog niets van de frisheid en de pun tigheid verloren, die zijn voorgan gers zo aantrekkelijk maakten. Fracasse Vechtjas op vrije voeten Rex De veeleisende criticus, die Bioscoopbezoeker heet, schijnt voor twee soorten films een zwak te heb ben en al zijn kritiek thuis te laten: de „Western" en de film. die de tijd van de veelomstreden Lodewijk de Veertiende als achtergrond heeft. Vooral met films van het laatste genre hebben Amerikaanse, Engelse en Franse regisseurs zioh in de loop der jaren intensief beziggehouden. Met velen zijn wij van mening, dat de Fransen hoe kan het ook an ders met het grootste succes de romantiek, de moed en de sfeer uit die vervlogen eeuw in celluloid wis ten te vangen. Zo'n Franse regisseur nu is PierreGaspard Huit. Hij had geen gelukkiger greep kunnen doen, dan „beau-gorgon" Jean Marais de titelrol van „Fracasse de onoverwin nelijke musketier" voor zijn rekening te laten nemen. Het is een ontwa penend. plezierig filmpje geworden. Romantiek, spanning, humor en al lerlei onmogelijkheden volgen elkaar in snel tempo op. Bij het zien van de immer duellerende en vechtende Fracasse-op-vrijers-voeten vergeet men anderhalf uur alle zorgen, "het enige doel ook waarvoor deze film Werd gemaakt. Filmvoorstellingen in Museum voor Volkenkunde Een voornemen dat reeds lang bij de directie van het Rijksmuseum voor Volkenkunde bestond, zal zon dagmiddag verwezenlijkt worden. Met ingang van 4 maart zal voortaan iedere zondagmiddag om half drie een filmvoorstelling plaatsvinden. Morgenmiddag worden twee films van Peter Creutzberg, t.w. „Rijst" en „Surinaams passiespel" vertoond. Bovendien draait de film „Suriname- I kroniek", waarvoor ook Peter Creutz- I berg het materiaal leverde. Een I conservator van het museum zal steeds een korte toelichting geven. „Une femme est une femme'9 Studio „Une femme est une femme", de film van de „nouvelle- vague"-regisseur Jean-Luc Godard, beleeft zijn tweede week in Leiden. Godard maakte zijn film naar het zelfde gegeven als dat van „Les jeux de l'amour" van Philippe de Broca. |HIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII!IIIIIIIIIIIIIII|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||| I: I '"-liIIIlil The Comancheros Spectaculair Luxor Kort voor zijn dood heeft de Amerikaanse acteur Gary Cooper meegewerkt aan 'n authentieke docu mentaire getiteld „Het Westen, zoals het werkelijk was". Cooper, die in dat genre ook geen onbekende was, deed daarin koel en zakelijk uit de doeken dat het Westen zelden, of liever nooit, die ruige romantiek had, die ons vaak in bioscoopzalen drie dimensionaal en in kleuren wordt voorgezet. „The Comancheros" is nog zo'n film, die toont hoe het Westen niet was. De helden, onder wie niemand minder dan John Wayne, schieten weer feilloos goed en ook al vliegen de Indianen bij tientallen vlak langs hen heen, raak schieten kunnen de roodhuiden niet. Het vrouwelijk schoon is in voldoende mate In de uitgedroogde prairie aanwezig om de twee helden na vele „schietavontu- ren" met een gelukzalig gevoel af scheid van elkaar te laten nemen. Het oude „wild-west" liedje dus. Maar ook al geeft de film spe lend in het jaar 1843 dan een ge flatteerd en gezwollen beeld van de werkelijkheid, dat doet niets af aan het feit, dat het er heerlijk spannend en spectaculair aan toe gaat en de liefhebbers van dit genre films be slist aan hun trek zullen komen. Genadeloze achtervolging Casino In deze film is een po ging gedaan tot het uitbeelden van een van de vele menselijke drama's, dae het gevolg zijn van de meedo genloze terreur der communisten je gens iedereen, die hoe dan ook hun regime schijnt te bedreigen. Richard Greene en Eva Bartok spelen de voornaamste rollen van resp. een En gelse piloot, Jim genaamd, en zijn verloofde Karin, een meisje dat uit Oost-Duitsland was geviudht, ste wardess was geworden, maar bij een gedwongen landing in haar oor spronkelijke vaderland was vastge houden. Karin wordt al heel spoe dig in de gelegenheid gesteld naar haar moeder in Dresden terug te keren, maar de Oostduitse politie heeft daarvoor een bijzondere reden. Het gaat de mensenjagers om haar broer Peter, die een rol heeft ge speeld bij een mislukte opstand. Jim, die geen ogenblik gelooft, dat Karin uit vrije wil in Oost-Duitsland ver blijft. slaagt erin adhter het ijzeren gerdijn te komen om haar naar het Westen terug te brengen. In vaak spannende taferelen schildert de film de gevaarlijke vluchtpoging van zowel Karin als haar broer Peter, waarbij beiden geholpen worden door „Susan Slade" Amerikaans melodrama Lido liefhebbers van een mach tig stuk melodramatiek zullen on getwijfeld onder de indruk komen van het verhaal, dat geschreven is door Doris Hume en verfilmd door Delmer Davis. Het verhaal nl. van de dromerige Susan Slade, wier ouders „uit angst voor de schande" besluiten om de baby van het on getrouwde meisje te laten doorgaan voor hun kind. Net teruggekeerd van een langdurig verblijf in Chili, waar vader als mijningenieur werk zaam was, verlaat het gezin de weelderig ingerichte villa in Cali- fornië op weg naar Guatemala. In dit land ver van huis, wordt de kleine Roger, wiens werkelijke vader tijdens een bergbeklimming veron gelukte, geboren. Voor het oog van de wereld is de baby het broertje van Susan. De eer van de familie gered De moeilijkheden stape len zich evenwel op, wanneer Su sans vader kort voor beëindiging van zijn contract in Zuid-Amerika overlijdt en twee jongens de een rijk en de ander arm met de in middels weer in Californië aange komen Susan willen trouwen. Het dra ma bereikt een hoogtepunt in de wachtkamer van het ziekenhuis, waar het kind overdekt met brand wonden is opgenomen. Hier blijkt de moederbinding toch te sterk te zijn: Susan vertelt aan allen, die bij deze geschedenis zijn betrokken, de waarheid. Het gelukkige slot laat dan niet lang meer op zich wachten, de baby geneest en de jonge moeder trouwt. Met wie? Met de jongen, die werkelijk van haar houdt, in dit geval de arme! Rest ons nog te vermelden, dat de film in felle kleuren is opgenomen en dat Connie Stevens de rol van Su san Slade op een alleszins aan vaardbare wijze vertolkt. NED. HERV. KERK Beroepen te Julianadorp-Callantsoog (toez.). H. Kwakkelstein, vlc. (Rotter dam), te Surhulzum (Frl.) D. W. Koelman (Bantega, Frl.). Bedankt voor Zijderveld (toez.), J. Broekhuls, kand. (Barneveld). Aangenomen het beroep door de Provinciale kerkvergadering van Utrecht te IJsselsteln (noodvoor ziening overgangsbepaling 238 A. tot H.), J. Korpershoek (Anna Paulowna). GEREF. KERKEN Beroepen te Hengelo (O.) (3de pred. pl.) G. Hengeveld te Schoonebeek. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor De Krlm (O.) W. van Heest te Emmen. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Zaandam L. Rijksen te Rotterdam-West en A. Hofman te Zeist. Zoekt U een v. d. WATER, Haarl.straat 207 heeft het. De Gero.specialist. DR. DRONKERT JUBILEERT Jim en door Linda, een meisje dat voor het Westen werkt. Een verra derlijke rol wordt gespeeld door dok- tei Hans Koertner, een voormalige vriend van de familie. Het zou te veel eer voor deze film zijn als men het een tenvoMe over tuigend en gaaf weric zou noemen. De oorzaak is niet ver te zoeken: men heeft zioh teveel aan het boek gehouden, waaraan het scenario is ontleend en dat is een fout. die meer voorkomt. Wèl de loop der gebeur tenissen. maar ruiet de sfeer komt volledig uit de verf. Toch ontbreekt het allerminst aan spannende mo menten en met name Eva Bartok gaf meermalen verrassend spel te zien. Dr. K Dronkert, gereformeerd predikant in Leiden, die in de komende weken twee jubilea viert. Morgen. 4 maart, zal het een kwart ee uw geleden zijn dat hij in het huwelijk trad, en op woens dag 14 maart is het 25 jaar ge leden dat hij in zijn eerste ge meente, Woubrugge, door dr. Aal- ders in het predikantsambt werd bevestigd. Wereldgebedsdag 1962 Eeuwenlang dialoog van misverstanden I is China voor het westen een onbe- grepen fenomeen, waarvan iedere i generatie zich een eigen voorstelling i tracht te maken. In het verleden waren die voorstellingen gebaseerd op eigentijdse westerse idealen en overtuigingen. Prof. Zürcher sprak tot slot de hoop uit, dat het de hui- dige generatie van onderzoekers op I dit gebied gegeven moge zijn om beide partijen voor zichzelf te doen spreken en zo te geraken tot een waarlijk wetenschappelijke oordeels vorming. Na de oratie, die met de gebrui kelijke toespraken werd besloten, werd in de ontvangstzaal van de Academie een receptie gehouden. Danzi-kwartet voor Toonkunst Vrijdagavond a.s. speelt in de Stadsgehoorzaal op het derde con cert van de Maatschappij voor Toon kunst het Danzi-orkest, dat bestaan de uit Frans Verster (fluit), Koen van Slogteren (hobo), Pen Godri (klarinet), Brian Pollard (fagot) en Adriaan van Woudenberg (hoorn). Werken worden uitgevoerd van F. A. Rosetti, F. Danzi, W. A. Mozart, i H. Andriessen, J. Francaix en P. Hin- demith. Het Danzi-kwartet heeft zich reeds een grote vermaardheid weten te veroveren, speciaal ook op het ge bied van de moderne muziek.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3