,LOONOPSTAPJES' PAS IN NAJAAR MOGELIJK Amerika zal, zo nodig, kernproeven hervatten MR. LUNS SPREEKT UUR MET KENNEDY Tsjombe: weer aanval Kongolezen op komst Roolvink verwacht: spanning in economie n Toch nog hoop op akkoord met Russen REGERING HAKTE KNOOP DOOR Niet dogmatisch WEERBERICHT Amerika werkt zeer intensief aan oplossing Nieuw-Guinea \Wèg die vlek met vlekkenpasta PRINSESSEN WEER THUIS 'BANANEN (Tticf Qïii leuws Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 3 MAART 1962 No. 30594 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN i 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0 59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie; 25041; Redactie: 21507 De regering heeft gisteren de knoop doorgehakt, waarin het loonbeleid verstrikt was geraakt door de hardnekkige controverse, die in de Stichting van de Arbeid was ontstaan over de interpre tatie van het „akkoord van Oud-Wassenaar". De regering heeft nu aan de Stichting gedicteerd, dat de door alle partijen nagestreefde matiging onverenigbaar is te achten met een loonsverhoging reeds spoedig na het begin van het contract. Zeker, wanneer daarvoor meer nodig zou zijn dan de beschikbare „ruimte". Dergelijke „loonopstapjes" zullen slechts worden toegestaan: na het verstrijken van de helft van de contractduur bij C.A.O.'s van anderhalf jaar of jaar (op zijn vroegst dus na negen maan den); na het eerste jaar bij contracten van kortere duur.. In de regeringsbeslissing, die gis ternamiddag aan de looncommissie van de Stichting van de Arbeid werd bekendgemaakt, betreurt het kabinet het, dat na breed overleg het niet mogelijk is gebleken tot een voor ieder aanvaardbare oplossing te ko men. Staatssecretaris Roolvink zei later, dat de regering pogingen heeft gedaan een brug te bouwen, opdat de Stichting van de Arbeid haar werk zou kunnen voortzetten zonder een regeringsbeslissing. Toen een akkoord uitbleef, moest de regering ingrijpen. Wanneer men zou doen, wat in sommige contracten staat, zou de loonpolitiek niet te handha ven zijn en de regering uit de hand dreigen te lopen. Volgens staatssecretaris Roolvink zou er eigenlijk in 1962 geen enkel „opstapje" mogen worden gemaakt. Maar de regering wilde niet dogma tisch zijn, mits de Stichting het met zichzelf eens zou worden, bijvoor beeld door verkorting van de termijn tot negen maanden. Toen een over eenstemming in deze geest uitbleef, heeft de regering ,hoe ongaarne ook" zelf een beslissing moeten nemen. De staatssecretaris wees er echter met nadruk op, dat het is gaan Advertentie HONGAARSE SHASCHLICK f6.50 6 soorten vlees, rijst, frites, appelcompöte, incl. een karaf wijn f 6.50 KINDERDINERS f 3.25 'T KONINGSHUYS van 1628 Sassenheim - Telefoon 0 25328240 spannen in onze economie. De rege lingslonen zijn sinds het optreden van dit kabinet gestegen met 14% (inclusief huurcompensatie)de fei telijk verdiende lonen stegen met 17%, de arbeidsproduktiviteit daar entegen met ruim 12%. In diezelfde periode stegen de kosten van het le vensonderhoud met 3,2%. De gevaren die ons nu bedreigen zijn, dat men in inflatoire richting gaat. Tegen die achtergrond dient men de ernstige pogingen van de regering te zien om de loonontwikkeling in de hand te houden. Anders zijn prijsstijgingen onvermijdelijk, waarbij de werkgele genheid tevens in gevaar zou komen in ons zo kwetsbare land. Als aanwijzingen, die tot voorzich tigheid manen, noemde de heer Rool vink desgevraagd nog: De verwachting van het Centraal Planbureau dat een produktivi- teitsstijging van 2 procent voor 1962 zeer optimistisch is. De belastingopbrengst blijft voor het eerst weer belangrijk onder de raming. Het overschot op de betalings balans voor 1962 van zevenhon derd miljoen is te optimistisch. „Zullen de CAO-voorstellen, die nog in behandeling zijn, teruggezon den worden?", zo werd nog gevraagd. „Dat valt nog niet te zeggen. Het zal er vanaf hangen wanneer het „opstapje" ingaat en hoe groot het „opstapje" is", zei de staatssecretaris. Commentaren De voorzitter van het NVV, drs. D. Roemers, verklaarde in een commen taar, dat de regeringsbeslissing meer lijkt op een pamflet ter verdediging van de regeringspolitiek dan op iets dat te maken zou hebben met een aanwijzing inzake de toepassing van het „akkoord van Oud-Wassenaar". Drs. Roemers vindt het huidige re geringsstandpunt in flagrante strijd met hetgeen in Oud-Wassenaar is overeengekomen, hetgeen betekent dat degenen, die zich in Oud-Was senaar gebonden hebben aan dat ak_ koord, ook niet langer gebonden zijn. Uiteraard kon drs. Roemers op dit ogenblik het definitieve standpunt van het NVV niet mededelen, omdat daarover in de beleidsinstanties van het NVV moet worden gesproken. „Wanneer de conjunctuur de re gering uit de hand loopt, rust de verantwoordelijkheid daarvoor in de eerste plaats op haar schouders. Zij heeft een loonpolitiek geïntroduceerd, die steeds meer onhanteerbaar blijkt te zijn". De voorzitter van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond, ir. W. H. Kruyff, betreurt het bijzonder dat de regering nu een aanwijzing geeft voor een klein detail. „Het is niet juist, dat de spelregels steeds worden gewijzigd". „Het werk van de looncommissie van de Stichting van de Arbeid wordt nu waarschijnlijk onmogelijk. Er zul len grote moeilijkheden rijzen, omdat met verschillende CAO's geen voort gang kan worden gemaakt. Deze be zwaren wegen niet op tegen het theoretische voordeel, dat aan de regeringsbeslissing ten grondslag zou liggen", aldus de heer Kruyff. Letter of geest ,De algemene aanwijzing van de regering had niet moeten komen", zei de heer C. A. Bakker, secretaris van het Chr. Nationaal Vakverbond, uit welke organisatie de „formule van Oud-Wassenaar" gekomen is. „Het materieel verschil was gering. Het ging in feite om de vraag of het akkoord alleen naar de letter of ook naar de geest moest worden uitge voerd. „Ik denk, dat we volgende week wel weer bijeen moeten komen als het CQWV en het NVV de aanwij zing niet aanvaarden", zei de verte genwoordiger van het Kon. Ned. Landbouwcomité. ,De afspraak van Oud-Wasse naar wordt niet nagekomen. Wij aanvaarden geen enkele verantwoor. delijkheid", zei de heer J. van Til burg van het NVV. En hij voegde eraan toe: „Dan komen er geen CAO's en gaan we een contractloze periode in". „We gaan weer volkomen terug. De strijd is door het CSWV en het NVV volkomen verloren. Ik betreur deze situatie bijzonder", zei KAB- voorzitter, J. A. Middelhuis. Hij had liever gezien, dat er in de contracten met een kortere loopduur een ont bindingsclausule werd opgenomen, die het mogelijk zou maken, dat de zaak aan het einde van het jaar op nieuw bekeken zou worden met het oog op 1963. In het raadhuis van Hilversum werd gisteren een receptie ge houden ter gelegenheid van het derde lustrum van de Neder landse Raclio Unie Van links naar rechts mr. B. Roosjen, voorzitter van de NRU, mr. H. W. van Doorn, lid van het dage lijks bestuur, en de staatssecre- taris van Ónderwijs, Kunsten en Wetenschappen mr. Y. Schot ten. Hoewel de temperatuur en het late sneeuwkleed bepaald nog geen zomerse associaties oproe pen zijn de exploitanten van strandtenten in verschillende badplaatsen reeds begonnen met het inrichten van hun gebouw tjes. KOU HOUDT AAN Blijkens het weeroverzicht, dat het K.N.M.I. in De Bilt om 10 uur ver strekte, handhaaft zich boven de Noordzee een depressie. Een storing echter, die bjj Portugal is aangeko men, kan morgen van enige betekenis voor het weer in ons land worden. Onder invloed hiervan zal de wind namelijk oostelijk worden. In het weertype zal verder niet veel veran dering komen. Vannacht zal weer overwegend lichtevorst voorkomen. Ook morgen kan plaatselijk wat sneeuw vallen. 4 MAART. Zon op: 7.21 uur; onder: 18.24 u. Maan op: 6.23 uur; onder: "15.50 u. Hoogwater te Katwijk te 1.31 en 13.52 uur, laagwater te 9.27 en 22.02 uur. (5/3 hoogwater te 2.22 en 14.40 uur, laagwater te 10.23 en 22.52 uur). Advertentie- 75ct Dit ummer bestaat uit 16 pagina's en een Bijvoegsel (Van onze correpondent in Washington) Amerika spant zich diplomatiek kennelijk tot het uiterste in teneinde het geschil over Nieuw-Guinea uit de wereld te helpen. Dit moet de eerste conclusie zijn, die men trekt uit het feit, dat vrij wel alle topfiguren van het State De partment en bovendien president Kennedy zelf met minister mr. Luns hebben geconfereerd, nadat de Ne derlandse minister van Buitenlandsp Zaken gisteren ii) Washington is aangekomen. Aan het eind van zijn bezoeken aan het State Department verklaarde Luns alle details van het probleem Nieuw-Guinea uitvoerig te hebben besproken van enige andere onderwerpen. De gesprekken waren „zeer vriendschappelijk" geweest. De minister wenste zich er niet over uit te laten of men kon spreken van een nieuwe aanpak. Hij waardeerde het zeer, dat de president hem had uitgenodigd voor een gesprek op het Witte Huis te ko men. Dit gesprek duurde een uur. Het initiatief was uitgegaan van de president. Toen Luns in Washington arriveerde, wist hij nog niet dat Kennedy hem wilde ontmoeten. Hoe veel er de Amerikaanse regering aan gelegen was uitvoerig met Luns te spreken, kan men afleiden uit het grote aantal belangrijke figuren, dat gisteren contact met hem heeft ge had en aan de tijd die men aan ge sprekken met hem heeft besteed Toen Luns gisteren om elf uur in ge zelschap van ambassadeur Van Roijen in het State Department ver scheen. begon terstond een confe rentie waaraan van Amerikaanse kant ook Dean Rusk, de minister van Buitenlandse Zaken deelnam. De conferentie duurde anderhalf uur. Binnendoor en daardoor de journalisten ontlopend begaf men zich daarop naar de bovenste verdie ping, waar de lunch gezamenlijk werd gebruikt. Na de lunch voerde de Nederlandse minister nog enkele afzonderlijke gesprekken, daarna was het hoog tijd om naar het Witte Huis te ver trekken. Aan geruchten ontbrak het deze dag beslist niet. Een Frans persbu reau had uit Djakarta gemeld, dat Soekarno bereid zou zijn de Papoea's na vijf jaar het recht van zelfbe schikking te verlenen. In de daar aan voorafgaande periode zou Indo nesië, met gebruikmaking van Ne derlandse ambtenaren, het bestuur over het gebied in handen willen hebben. Soekarno zou deze „conces sies" aan Robert Kennedy hebben bekendgemaakt. Deze heeft dat al ontkend. En minister Luns verklaar de, dat deze voorstellen noch aan hem, noch aan het State Department, bekend waren. Evenmin zou volgens Drieledig doel van proeven, zegt Kennedy Amerika zal de kernproeven in de atmosfeer eind april her vatten als tegen die tijd met de Sowiet-Unie geen doelmatig verdrag tot staking van de proe ven is gesloten, aldus verklaar de president Kennedy gister avond in een radio- en t.v.-toe- spraak tot het volk. Gaat de Sov/jet-Unie wèl akkoord met zo'n verdrag, dan zou dat een monumentale stap in de richting van de vrede zijn. „De Britse premier Macmillan en ik zullen dan graag naar Genève gaan om dat verdrag te tekenen". Zo nodig zal Amerika een reeks proeven boven de Stille Oceaan nemen, een serie, die in twee of drie maanden voltooid zal zijn. De neerslag zal veel minder zijn dan die van de Russische serie in de herfst van het vorige jaar. De Russische proeven van vorige herfst op zichzelf hebben de Sowjet- Unie geen voorsprong gegeven, maar zij verschaften de Russische labora toria een massa gegevens en erva ring, waarop in twee of drie jaar tjjd belangrijke analyses, experi menten en veronderstellingen kun nen worden gebaseerd, aldus Ken nedy. De bevindingen zouden dan in de Nederlandse minister overwogen worden een Canadees te verzoeken als bemiddelaar op te treden. Nieuive aanpak Trouwens, ook de Indonesische ambassadeur Zain in Washington geloofde deze geruchten niet. Zain gelooft echter wel, dat Amerika naar een „nieuwe aanpak" zoekt, waarbij Robert Kenndey een actieve rol zou vervullen. Van Nederlandse zijde was men gisteren nog zeer gesloten over de aard van de gesprekken met de Ame rikanen, doch men moet althans re kening houden met de mogelijkheid, dat Rusk en president Kennedy, ge holpen door een uitgelezen groep medewerkers, intensief hebben ge probeerd een formule te vinden, die voor Nederland zó acceptabel is, dat men onder dat motto onderhande lingen met Indonesië kan beginnen. Men kan dus zeggen, dat Amerika met ongewoon veel energie een op lossing tracht te bevorderen. Toch is de uitdrukking „nieuwe aanpak" enigszins misleidend. Nog steeds wordt een oplossing gezocht onder auspiciën van Oe Thant en ook In donesië blijft akkoord gaan met Oe Thant als bijzitter. Amerika mag dan extra grote belangstelling tonen voor het probleem, evenals tot dus verre treden de Amerikanen ook nu officieel niet als bemiddelaars op. Wat een mogelijke „nieuwe formule zal inhouden, kan slechts de tijd leren. Niemand laat iets los en de verstarde standpunten laten weinig ruimte voor een gissing, in welke richting dan ook. een volgende proevenreeks kunnen worden getoetst. De Russische proe ven hadden volgens de Amerikaanse president voor een deel ten doel ge gevens te verkrijgen voor de bouw van een anti-raket raket. Naar het oordeel van Amerikaanse deskundi gen bestaat zo'n raket nog niet. Het doel van de voorgenomen Amerikaanse proeven is drieledig. In de eerste plaats zullen bestaande wapens worden getoetst, in de twee de plaats en dit wordt het be langrijkste deel van de reeks ge noemd zal worden onderzocht welke invloed vijandelijke kernex plosies zullen hebben op het vermo gen van Amerika ze te overleven en te beantwoorden, en tenslotte zullen proeven worden genomen met het oog op de ontwikkeling van moder ne en doeltreffender wapens die, in het licht van de Russische experi menten, onontbeerlijk voor de be veiliging van de natie worden ge acht. „Wij weten", aldus Kennedy, „dat de Russen grote vorderingen hebben gemaakt bij de ontwikkeling van licht wegende wapens met grote ex plosieve inhoud, van een tot vijf me gaton en meer". Tot de landen, die bezwaar maken tegen nieuwe kern proeven, zei de president, dat zij moeten bedenken dat Amerika zich lang van proeven heeft rnthouden en een verbod van proeven nastreef de terwijl de Russen heimelijk nieu we explosies voorbereidden. Kennedy sprak de hoop uit dat deze Amerikaanse beslissing de kans op vrede zal vergroten doordat de Sowjetrussische leiders inzien dat het Westen niet stil blijft zitten. Commentaar Het Sowjetrussische persbu reau Tass noemde de verklaring van Kennedy „een poging om deze agres sieve maatregel te rechtvaardigen". Kennedy beloofde echter alles te zul len doen om de verspreiding van gevaarlijke radioactiviteit van kern ontploffingen in de atmosfeer tot een minimum te beperken, aldus Na het uitspreken van president Kennedy's toespraak heeft het B r i 11 s e ministerie van Buitenland se Zaken een verklaring uitgegeven, waarin het zegt het geheel eens te zijn met het Amerikaanse besluit. Er heeft voortdurend het nauwste overleg plaats gehad tussen de Brit se en Amerikaanse regeringen „over alle aspecten van dit vitale vraag stuk", aldus de Britse verklaring. Prinses Beatrix is gisteravond om kwart voor zeven met ruim een uur vertraging met een lijntoestel van de KLM van haar vakantie uit Oostenrijk in ons land teruggekeerd. Evenals bij de terugkeer van Prin ses Irene een dag tevoren werden verslaggevers en fotografen tijdens de aankomst van de Prinses van het Schiphol-platform geweerd. Prinses Margriet is met een Air- France-toestel naar Parijs terugge keerd, vanwaar zij naar Montpellier, de stad waar zij studeert, zal reizen. De enkelblessure van Prinses Irene blijkt te bestaan uit een gescheurde band van haar linker enkel. De kneu zing is van dien aard, dat de Prinses niet zal kunnen deelnemen aan de wereldstudenten winterspelen „Uni- versiade '62", die volgende week in Villars (Zw.) beginnen. Zij hoopt wel als toeschouwster de strijd te kunnen volgen. Het centrale Kongolese leger be reidt een nieuwe aanval voor op de Noordkatangese steden Kongolo, Boeloela en Kabno. Dit heeft pre sident Tsjombe van Katanga giste ren op een persconferentie in Elisa- bethstad verklaard. Volgens Tsjombe zou de aanval gedaan worden vanuit Kabalo, waar een bataljon parachu tisten van de centrale regering het garnizoen aldaar had versterkt. Tsjombe voegde eraan toe, dat nieuwe vijandelijkheden de pogingen die van beide zijden worden onder nomen om de problemen „die ons scheiden" op te lossen, in gevaar zouden brengen. Hij zei, dat hij nog steeds op antwoord uit Leopoldstad wachtte aangaande de garanties die hij verlangt, alvorens hij naar de Kongolese hoofdstad zal vertrekken voor besprekingen met de centrale regering. De Kongolese premier, Adoela, is gisteren uit Leopoldstad naar Albert- stad in Noord-Katanga vertrokken. Het doel van zijn reis is, zich ter plaatse op de hoogte te stellen van de toestand, die geschapen is door de herovering van Kongolo door de Katangese gendarmerie en de ver- schiëend0 kanten ervan t* beatud«- ren met Jason Sendwe, leider van de Baloebakat (de meerderheids partij in Noord-Katanga die presi dent Tsjombe vijandig gezind is). De generaals Moboetoe en Loendoela bevinden zich reeds in Albertstad. zijn //chtverteerbaar Uit het Leidsch Dagblad van i 4 Maart 1862: De beroemde violist Henri j Vieuxtemps, die dezer dagen te Amsterdam in Felx Meritis optrad, zal zich Dingsdag- avond in het muziekgezel- schap Sempre Crescendo te Leiden doen horen.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1