BRIGITTE (geboren in Hazerswoude) in voetsporen van BARDOT BUDDY HOLLY veRzoek op Mannequin-fotomodel krijgt JOKE KON HAAR GELUK NIET OP rol in Franse film Amerika keek en luisterde KRiS-KRAS TE PAS EN TE ONPAS MILITANTE TWEELING Drie jaar na zijn dood verschijnen nog steeds nieuwe platen van de crooner EXAMEN-EXAMEN LEIDSCH DAGBLAD showtje wilde lopen. En dat was het begin." Mieters land Twee jaar geleden werd zij free lance mannequin (in voor- en na jaar) en fotomodel. „Het is heerlijk, dat ik beide heb kunnen combine ren. want dan kun je er wel van bestaan. Ik heb vrijwel elke dag werk en ga vaak naar het buiten land. Frankrijk is een mieters land. Vorig jaar heb ik daar twee maan den gewerkt. De zon schijnt er altijd en de mensen zijn er vrolijk." In Hazerswoude („een beetje stijf dorp") komt zij ook nog weieens. „Als ik in Den Haag opnamen heb, ga ik bij mijn ouders eten. Ik ga er soms ook een weekeinde naar toe. Als ik met mijn moeder door het dorp loop, word ik door iedereen nagekeken. De gordijntjes worden opzij geschoven en dan gluren ze, maar dat doen ze daar naar alle meisjes die een beetje modern zijn opgemaakt." Sportwagen „Hobby's heb ik heel veel", vertelt Brigitte desgevraagd. Zij somt op: tekenen, paardrijden, dansen, ten nissen en autorijden. „Als ik rijk ben wil ik graag een sportwagen hebben. Ik vind het altijd jammer, dat mijn autootje niet harder dan 115 km rijdt". Wil zij graag filmactrice worden? „Als ik het zou kunnen, dan wel." Brigitte houdt er niet van teveel hooi op haar vork te nemen. „Ik vind het niet zo prettig iets te doen, wat ik misschien niet aan kan." Volgende week beginnen in Enkhuizen de opnamen voor ,,De Schorpioen". Het is een verhaal over boerenjongens, die van 't goede pad afdwalen maar uiteindelijk toch weer in 't goede spoor komen. Tussen deze uit Frankrijk geïrriporteer- Een nieuw record is gevestigd door Tim Healy. ,een 20-jarige student aan de universiteit van North Staffordshire. Tim heeft in de tijd van tien uur en tien minuten 10.291 handen geschud. Het oude „wereldrecord" stond met 9.001 handdrukken op naam van een student aan de univer siteit van Nottingham. Een boete van 135 gulden kreeg de 18-jarige werktuigkundige Ri chard Brown in Aldershot. om dat zijn „voertuig" geen goede remmen had en hij zelf geen rij bewijs bezat en niet tegen onge vallen was verzekerd. Richard was „betrapt", toen hij met een door hem gebouwd „rijdend bed" had meegedaan aan een optocht ten behoeve van een liefdadige instelling. k De Oxfordse studentenvereni ging heeft met 730 tegen 307 stemmen besloten voortaan bij hun bijeenkomsten „leden van het zwakke geslacht" toe te laten. Buitengaats Enkele JW-lezers hebben ons chriftelijk om het adres ge vraagd van het jeugdtijdschrift over de scheepvaart „Buiten gaats", waarover we twee weken geleden schreven. Het redactie adres van „Buitengaats" luidt: Anthony van Kampen, Kerke- dijk 25, Bergen (N.-H.), en het administratie-adres (voor abon nementen e.d.)Drukkerij v.h. C. de Boer jr., postbus 507, Hil versum. Zaterdag 3 maart 1962 (Van een onzer redacteuren) T) RIGITTE studeert vlijtig Frans. „Ik spreek het wel een beetje", vertelt zij, „maar ik wil meer in het Frans kunnen zeggen dan dat het mooi weer is". Straks zal zij ook meer moeten zeggen, als de opnamen beginnen voor de Franse thriller „De Schorpioen" en Brigitte van Kranenburg, mannequin en fotomodel, haar debuut maakt als filmspeelster. In welke rol weet zij nog niet precies. „Een meisje met veel vrienden dat wat met smokkelen te maken heeft en een paar jongens in de maling neemt". Vier jaar geleden, toen Brigitte Hazerswoude de rug toekeerde, had zij er niet het flauwste vermoeden van, dat zij nog eens van het staan voor foto- en filmcamera's haar be roep zou worden. Ze ging werken in een Noordwijks hotel en een jaar later trok zij naar Amsterdam om in de showroom van een confectie bedrijf de administratie bij te hou den. „Daar kwamen vertegenwoordi gers van allerlei confectiemagazij nen", vertelt Brigitte. „En op zekere dag vroeg V. en D. of ik een ressen zijn Maria Callas en Rita Reys. „Ik kan uren naar hen zit ten luisteren". Toekomstplannen? „Ik wacht voorlopig nog maar op nader be richt van Radio Veronica. Ze heb ben mij het verzorgen van een eigen programmaatje beloofd". Een vertegenwoordiger van het com merciële radiostation heeft haar namelijk „ontdekt", zodat het niet onwaarschijnlijk lijkt, dat Joke's naam vandaag ook niet voor het laatst in de krant staat. De film zal in Nederland spelen en voor een belangrijk deel in Enk huizen worden opgenomen. Vier weken geleden kwamen de Parijse filmers naar Amsterdam. „Zij wil den er ook een paar Hollandse mensen in hebben", vertelt Brigitte, die toen met een aantal andere mannequins en fotomodellen aan de heren werd voorgesteld. „Ze zei den bij de kennismaking niet zoveel en ik dacht al dat ik er niets meer van zou horen, toen ik vorige week een telefoontje kreeg of ik maar even met het vliegtuig naar Parys wilde komen". Brigitte vloog naar Parijs. En liet op het vliegveld Le Bourget haar koffer staan. „Voor de film test moesten we een nachtgewaad aantrekken, iets geraffineerds met Het heeft de 20-jarige Brigitte geboren in Hazerswoude, dat zij vier jaar geleden heeft verlaten allemaal een beetje overvallen: de kans die de Franse filmregisseur Roger Anin haar heeft geboden en de plotselinge belangstelling van de pers die nu in haar niet alleen een plaatje maar ook een verhaaltje ziet. dachten: moet je die zien in dat dikke ding en wij in tule. Maar het ging goed." Zij was wel nerveus tijdens de test, bekent ze. „Voor de camera staan ben ik wel gewend, maar om tegelijkertijd te lopen, te praten en te acteren, dat imponeerde me wel." Typetje Het ging heel goed met de test, aldus Brigitte. „Ze vonden me wel een typetje voor de hoofdrol." Maar de hoofdrol wilde zij niet. „Toen ik al dat Frans zag in het manuscript, schrok ik. De rol zou voor mij vijf keer zo moeilijk zijn geweest als voor een gewone actrice. Ten eerste heb ik nog nooit geacteerd en in de tweede plaats spreek ik de taal nief perfect. Het zou verschrikkelijk ver moeiend zijn geworden. Nu heb ik een rol die ik wel aan kan en waarin ik niet teveel hoef te pra ten." ,,JW" heeft deze week be zoek gehad van een filmster. Hier ziet u Brigitte van Kra nenburg gefotografeerd voor de ingang van het gebouw van het Leidsch Dagblad. een beetje bloot en een beetje kant en zo. Maar mijn spullen zaten in mijn koffer. En in Parijs zijn die modellen zo jaloers op elkaar, dat geen van hen me even haar nacht gewaad wilde lenen. Maar ik zag in de kleedkamer een dikke heren peignoir hangen en die heb ik toen aangetrokken. Je zag zo aan de gezichten wat die andere meisjes Een tweeling uit Buston, in Noord-Eng eland, heeft zich op gegeven voor militaire dienst. De een bij het leger, de ander bij de marine. Toen beiden een op roep ontvingen om zich bij een rekruteringsbureau te melden, kivam hun vader er achter en stelde de militaire autoriteiten ervan in kennis dat de jongetjes nog pas negen jaar oud waren. Het leger zal echter de naam van zijn jonge vrijwilliger note ren en hem oproepen wanneer hij de vereiste leeftijd heeft be reikt. Om de teleurstelling niet te groot te doen zijn is hij uit genodigd om een parade van pantservoertuigen bij te wonen. Zijn jaloerse broer, die nog niets gehoord heeft van „zijn onderdeel"de marine, hoopt vurig, dat hij spoedig een uitno diging in de bus zal vinden, waarin hem een tocht op een oorlogsschip wordt aangeboden. De naam van het Leidse meisje Joke Bousie staat van daag niet voor het eerst in de krant. Maandag nog heeft U kunnen lezen, dat zij de finale heeft gewonnen van de ama teurwedstrijden, die de afgelo pen maanden in Noordxoijk zijn gehouden. Joke heeft trouivens een plakboek vol krantenartike len over de successen die zij op vocaal gebied heeft geboekt. Maar wat zaterdagavond in het Noordwijkse Casino gebeurde, had dit 18-jarige zangeresje werkelijk niet verwacht. Joke zong in de finale van het Crescendo-concours twee liedjes: Pepito en Mexicali Rose. Zij verscheen met haar eigen bandje (vier gitaristen en een slag werker) op de planken. En toen werd de uitslag bekendgemaakt. „Ik wist niet wat ik hoorde", ver telt ze, „ik kon mijn geluk niet op". Zij kreeg een gouden beker mee naar huis, die nu staat opge borgen naast twee al eerder ver overde medailles en een zilveren vaandel. Joke, een vriendelijk meisje met donker, glad naar achteren gekamd haar en hagelwitte tanden, woont bij haar ouders in de smalle Ryn- dijkstraat, niet ver van de confec tiefabriek waar zij als modinette werkt. Haar grootste liefhebberij is. inderdaad, zingen. Regelmatig treedt zjj op feestavondjes op. Joke zingt by voorkeur moderne liedjes in een wat rustig tempo. „Rock 'n roll en twist? Brrrnee hoor, ">iks voor mij". Als klein meisje zong zij in het bekende kinderkoor „De Sleu teltjes" van Henk Franke. Wat ouder geworden speelde zy gere geld de hoofdrol in kinderoperettes van de vereniging „Staalwijk", on der meer in „Goudhaartje en de troubadour". Ruim een jaar geleden ging Joke min of meer voor zich zelf werken in het populaire genre. Zij houdt overigens van alle soorten muziek. „Chopin? Ja, machtigHaar lievelingszange- de boerenzoons zal Brigitte zich de komende weken bewe gen. „Dezelfde maatschappij maakt ook nog een toeristische film over Venetië, Turkije, Griekenland, Israël en Egypte. En er is een kans dat ik daar ook aan mee mag doen", be sluit Brigitte, wie vooral het „snoepreisje" naar verre lan den aanlokt. Amerika volgde ruimtevaarder Glenn op de voet. Hoewel dit in letterlijke zin onmogelijk was, ge beurde het beslist in figuurlijke zin. De CBS, de televisie-organisatie die Glenns tocht versloeg, schatte dat ongeveer 60 miljoen Amerikanen, dus een derde van de totale bevol king, tenminste een gedeelte van het verslag zagen. Verder luisterden natuurlijk een groot aantal mensen naar de radio. De televisiereportage begon 's morgens om half zes Oostameri- kaanse tijd en duurde zonder onder breking tot vier uur 's middags. Wat de Amerikanen erg op prijs stelden, was dat alles in het openbaar ge beurde. In Cape Canaveral kon iedereen buiten de basis de raket met het blote oog zien en vele men sen kwamen, evenals de vorige ke ren toen de lancering werd afge last, kijken. Op mijn school, waar in ieder lo kaal een luidspreker is, werden de lessen gestaakt toen het ogenblik van de lancering naderde, zodat iedereen het radioverslag kon vol ken. Tussen de schooluren in stond de radio aan evenals tijdens de pau zes. Toen de capsule landde, werden de lessen weer afgebroken. De tweede klas van een lagere school schreef een brief aan de CBS. De leerlingen zeiden daarin, dat zij het jammer vonden dat ze Columbus (de held uit een tv- jeugdprogramma) niet hadden kun nen zien, maar dat zij de hele dag op school naar de televisie hadden gekeken en dat ze het erg interes sant hadden gevonden. Op de dag van de ruim te vlucht werden er aanmerkelijk minder te lefoongesprekken gevoerd dan nor maal. De grote warenhuizen waren leeg, iedereen was thuis. In Reno, in de staat Nevada, stopten in de speelhuizen de meeste mensen met gokken om naar John Glenn te kij ken. Niemand wilde het missen. In een rechtszaal in Grand Rapida (Michigan), schorste de rechter de zitting, opdat iedereen, inclusief de bestolene en de dief, naar de re portage op het gestolen televisie toestel kon kijken. HUIB BOL Hartland Wisconsin Verenigde Staten Verscheidene honderden leerlin- gen van Israëlische middelbard scholen hebben zich onderwor pen aan een speciaal proef- examen waarvan de bedoeling ivas te ontdekken of het mid delbare eindexamen werkelijk een bepaalde graad van ontwik keling aan de dag kan brengen of alleen maar een graadmeter is voor ingestampte feitenkennis Dit examen-examen was door het ministerie van Onderwijs georganiseerd en duurde vier uren. De helft daarvan kon be steed worden aan de beantwoor ding van opgaven als: leg uit wat kosten van levensonderhoud zijn, directe en indirecte belas tingen, onzichtbare export, gouddekkingsocialisme; verder werd een beoordeling gevraagd van enkele boeken waaronder „Dr. Zjiwago" van Boris Paster nak en „Sons and lovers" van D. H. Lawrence. In de andere helft werden vragen gesteld om het vermogen tot begrip en het trekken van conclusies te toetsen. De Amerikaanse „crooner Buddy Holly stierf in 1959, oj" 21-jarige leeftijd. Het gebeurde na een vreselijk ongeluk me zijn privé-vliegtuig, waarmet hij op weg was naar zijn zo veelste optreden. Dat is dus drie jaar geleden. Het vreemde is echter dat er nu nog altijd platen van Holly ver schijnen met liedjes die men hem nooit in het openbaai heeft horen zingen. Raadsel achtig en een beetje fascine rend voor wie niet weet hoe de muzikale vork precies aan de steel zit! Maar laten wij zijn levensver haal in de goede volgorde vertel len. Van kinds af aan was Bud Holly verrukt over alles dat met „muziek maken" te maken had. Toen hij acht jaar was, zeurde Hij net zo lang tot men een muziek instrument voor hem kocht. De vi ool, die zijn ouders hem in han den gaven, was echter geen middei om hem bij de doorsnee jonge - mensen populair te maken en dus ging die vlot aan de kant. en toen heb ik die dikke kamerjas maar aan getrokken", vertelt Brigitte lachend. JW-lezers schrijven Daarvoor in de plaats kwam het instrument dat vooral in de na oorlogse jaren zo'n enorme „aan hang" kreeg: de gitaar. Die paste beter bij hem en het duurde niet lang of Buddy trad op in diverse clubs van Californië. En in minder dan geen tijd was hij de eigenaar van een zeer plezierig gramofoon- platencontract. De weg leek open te liggen naar roem en tiendui zenden flonkerende dollars. Maar zijn grammofoonplaten deden het niet en teleurgesteld en eenzaam ging hij naar Californië terug. Vocal group Zijn „farewell to music" was maar kort. In 1956 vormde hij met enige vrienden de vocal group „The Crickets", wier leider, arrangeur, gitarist, solist en componist hy was. Vocal groups werden in die jaren bijzonder veel gevraagd en „The Crickets" dopten dan ook met het grootste gemak hun financiële boontjes. Voor grote beroemdheid was iets anders nodig: een „schlager" die Amerika zou veroveren. Het wach ten was op die dag. Hij kwam eer- BUDDY HOLLY j°n§ gestorven (Foto: „Tuney Tunes") der dan werd verwacht. Gelanceerd in Clovis, New Mexico, ver van het in de lichte muziek „verdronken" New York, bereikte zyn plaat „That '11 be the day" eind 1956 de top. „That '11 be the day" het was inderdaad Buddy Holly's dag. Gefortuneerd Zijn plaat en naam vlogen ra zendsnel omhoog op de Amerikaan se en alle Europese hitparades en toen hy er ook nog in slaagde via „Oh, Boy", „Peggy Sue", „Heart beat" en „Early in the morning" uitstekend repertoire te houden, was hij in 1958 op 21-jarige leef tijd al een gefortuneerd man. Toen kwam dat ongeluk in be gin 1959. Musica Americana fron ste even bedroefd de wenkbrauwen maar het leven staat nu eenmaal niet stil, zeker niet in de wereld van de lichte muziek. Zijn dood wekte even wat consternatie, meer niet. Zijn graf werd geen „bede vaartplaats" van jonge mensen, zoals bij de roemruchte James Dean. Holly, die zich vaak tooide met een wat onflatteuze uilenbril, was er de figuur niet naar. Na zyn dood bleven nieuwe pla ten van hem dus op geregelde tij den verschijnen. Het was even een mysterie, maar niet lang. Buddy werkte namelijk graag en veel met taperecorders en na zijn dood vond men enige bandjes waarop hy zo maar wat liedjes had ge zongen. Een gewiekst musicus arrangeer de achter zyn stem een strijkor kest en zo worden van Buddy Hol ly nog altijd nieuwe platen ultg"»» bracht, hoewel hij drie jaar gele den stierf.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 13