i OVATIONELE HULDE VOOR JOHN GLENN IN NEW YORK „Ik ben Kennedy niet achterna gereisd'' Giro-rekening no. 25 voor het huldeblijk Initiatief (van P.v.d.A.) tot een wetsontwerp Broadway Astronautenstraat MOEDER WORDEN... De humor verlaat hem niet! Vele overmakingen verwacht ROOK DIE LEKKERE HALFZWARE SHAG Onderste steen moet boven in zaak-Stalmann Uniek feit bij Landbouwdebat KVP wil geen kabinetscrisis Opgericht 1 maart 1860 Derde blad no. 30593 (Van onze Amerikaanse correspondent) Broadway in New York was gisteren voor een dag omge doopt tot „Astronautenstraat". Twee miljoen Newyorkers heb ben Glenn met diens gezin en de andere astronauten een dave rende ontvangst bereid. Glenn ontving de eremedaille van Npw York en de stad besloot haar nieuwste en grootste rivier- brandspuit naar Glenn te noe men. De temperatuur lag Juist, onder het vriespunt en de wind was vrij koud, maar de zon maakte de at mosfeer bijzonder vrolijk. Zoals ge bruikelijk, had men in de kantoren in de buurt van Wallstreet de strook jes va.n de beursnoteringen bewaard en die leverden de serpentines en confetti, waarmede New York haar eregasten bestrooit. Dat gebruik da teert uit de eerste wereldoorlog en het effect van die dwarrelende pa- piersneeuw uit de wolkenkrabbers is altijd weer opwindend en feestelijk. Vooral op zulk een zonnige dag en met een publiek dat waarlijk wild enthousiast is. De stoet kwam soms maar heel langzaam vooruit omdat het publiek sterk opdrong naar de auto, waarin Glenn met zijn vrouw en vice-president Lyndon Johnson zaten. Een aardige geste was, dat men voor deze dag de burgemeester van de Australische stad Perth had laten overkomen. Glenn had reeds de bewoners van Perth bedankt, om dat zij 's nachts de lichten hadden aangelaten bij zijn overkomst in de ruimte. Na de parade en de ontvangst voor het stadhuis, huldigde men Glenn en de andere astronauten nog eens tijdens een lunch in het Waldorf Astoria Hotel, waaraan tweeduizend mensen deelnamen. In New York gebeurt alles op grote schaal en de proporties pasten dit maal volkomen bij het enthousias me van Amerika voor de prestatie van Glenn. Mens de goedkoopste rekenmachine Glenn jr. heeft verklaard dat de „mens, en niet de machine" het bes te rekenapparaat ter wereld is. Voor de ruimtevaartcommissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardig de noemde Glenn dit de belangrijk ste les die hij uit zijn recente drie voudige dirkelvlucht rond de aarde in de mercury capsule „Vriendschap Zeven" had geleerd. De 40-jarige kolonel der mariniers voegde hieraan toe dat de capsules voor toekomstige ruimtcvluchten op grond van zijn bevindingen „belang rijk" zouden worden vereenvoudigd. „De piloot zal veel meer verantwoor delijkheid krjjgen", aldus Glenn. Schertsend zei hij verder: „Niet alleen is de mens de beste machine, maar hij is bovendien goedkoop en gemakkelijk te produceren Advertentie Dit is de titel van hét nieuwe boek van Dr.W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pag. in fraaie omslag) krijgt U ten ge schenke bi] aanschaffing van een BABYSET DE LUXE -* Publiciteit was juist Glenn zei dat de publiciteit die aan Amerika's pogingen om de ach terstand op Rusland ruimtesucces sen in te halen was gegeven het ge vaar met zich had gebracht dat eventuele mislukkingen zouden zijn „gedramatiseerd" waardoor „wij er nog slechter voor hadden gestaan". Nu hij de gehele situatie overzag, zoals die zich in de afgelopen jaren had ontwikkeld, zo zei Glenn, „is het een zeer wijs besluit geweest om al les zo open te houden". Hij waar schuwde het Amerikaanse volk dat het rekening diende te houden met eventuele mislukkingen in de toe komst. „We bereiden er geen voor", zo zei hij, „maar we zijn realistisch genoeg om te beseffen dat ze zullen voorkomen". h Brok van Atlas gevonden in Zuid-Afrika Een stuk metaal met een ge- wicht van 1,3 kilogram, dat is gevonden op een boerderij in Zuid-Afrika, is geïdentificeerd t i als een stuk van de Atlas-raket, i welke de Amerikaanse ruimte- vaarder John Glenn de vorige i week in een baan om de aarde heeft gebracht. Het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart zal aan de c( 1 Zuidafrikaanse regering vragen of men dit fragment mag be- houden om het in Washington l in het Smithsonian Instituut te kunnen tentoonstellen. Advertentie Nuts is gevuld met vers gebrande hazelnoten en roomcaramel. Het geheel overtrokken met volle-melk- c'nocolade. Een kostelijke versna pering. Nuts: een kwaliteitspro- dukt. Minister Luns hij vertrek (Van onze Amsterdamse correspondent) „Ik wil wel even iets rechtzetten: ik reisde minister Kennedy niet achterna naar Parijs", aldus minister mr. J. M. A. ti. Luns gistermiddag op Schiphol, kort voor zijn vertrek naar Washing ton. Hiermee reageerde hij op persberichten die dit hadden ge suggereerd. „Toen minister Kennedy maandag om twee uur van Schiphol vertrok, zat ik al hoog en breed in de T.E.E.-trein. Iets anders is, dat de korte bespreking, die ik met de Amerikaanse minister tijdens diens bezoek, in Den Haag mocht hebben, is geëindigd met de opmerking dat wij elkaar in Parijs nog wel zouden zien. Wel, dat is gebeurd Na Paradox II: Verboden feest vond doorgang De oefening „.Paradox 2", die van af dinsdag tot en met donderdag in de Ardennen is gehouden, heeft gis teravond een paradoxaal einde ge kregen. De leider van de oefening, luitenant-kolonel W. Bouwmans, had met de Valkenburgse Carnavals- societeit afgesproken, dat na het diner, waarmee de oefening besloten werd, de Valkenburgse Prins Carna val met zijn Raad van elf zou bin nenkomen om de 52 officieren, die aan de oefening hebben deelgeno men. op een klein Carnavalsfeest te vergasten. Tegen het eind van de vo rige week kreeg overste Bouwmans van hogerhand evenwel opdracht het feest af te gelasten. Een en ander bracht In Valken burgse carnavalskringen enige teleur stelling met zich mee. maar met be hulp van burgemeester F. A. Breek- pot werd een oplossing gevonden. Het toeval wilde namelijk dat 'het diner werd gegeven in de schouwburgzaal, tevens repetitielokaal van de Carna- valssocieteit. Dus besloten Prins Car naval en zijn secondanten na afloop van het diner een repetitie in het eigen lokaal te gaan houden. Al gauw werd de repetitie werke lijkheid Er ontstond een geanimeerd carnavalsfeest met „Buutredners" en „Dansmariekens". Tijdens dit feest werden de commandant van het eer ste legerkorps, luitenant-generaal P. Gips, en de organisatoren van de oefening onderscheiden met de me daille van de „Gloeiende bok". Kroll in verzet tegen „kwaadsprekerij" Hans Kroll, de Westduitse ambas sadeur in Moskou, heeft het minis terie van Buitenlandse zaken in Bonn verzocht in zijn naam een ge rechtelijke klacht in te dienen tegen bladen „Die Welt", en „Bild" vanwege kwaadsprekerij en laster, aldus heeft de Noordduitse Radio- omroep uit Moskou vernomen. „Bild" had onder grote kop de eis gesteld „Kroll de woestijn in te stu ren". „Die Welt" had, zoals giste ren bericht, bericht dat Kroll een plan voor Duitsland had ontworpen dat bepaalde concessies aan de Oost duitsers omvatte. Het lag niet in de bedoeling van minister Luns om voor zijn reis naar de V.S. de pers te woord t-e staan. Maar het leger verslaggevers op Schiphol was zo groot, dat de minister onmogelijk het platform kon bereiken zonder voor vragen te worden geplaatst. „U had gedacht dat er niemand zou kernen, he?" fluisterde een hoofdambtenaar van zijn ministerie hem toe, en mr. Luns gaf zich lachend gewonnen. Hy stelde dat de besprekingen, die hij in Amerika gaat voeren reeds 2 3 weken geleden waren bepaald. Zij houden verband met het feit dat er van Indonesische zijde zo weinig bereidwilligheid voor een open gesprek over Nieuw-Gui nea aan de dag is gelegd. ,De Amerikanen zijn zeer geïnte resseerd in zo'n gesprek", aldus mi nister Luns, die voorts verklaarde dat de Nederlandse regering met waardering heeft kennis genomen van de pogingen, die de broer van de Amerikaanse president in Dja karta heeft ondernomen, om de In donesiërs tot meer redelijkheid te brengen. Had Robert Kennedy niet gezegd dat zowel in Indonesië als in Ne derland van enige onredelijkheid sprake was? Minister Luns dook handig onder de vraag door met de opmerking: „Hij doelde, meen ik, op emotionele beweegredenen. Ach, ik kan me voorstellen dat de Amerika nen over de kwestie-Cuba ook wel eens geëmotioneerd raken Ook minister Luns ontkende dat de pogingen van secretaris-generaal Oe Thant mislukt waren. „De heer Oe Thant blijft actief bezig. Het enige beletsel is, dat Indonesië blijft staan op de eis da- Nederland zich tevoren bij de overdracht neer legt. Dat kan men toch moeilijk on derhandelen noemen". Toen baande de bewindsman, die o.m. door de Amerikaanse ambas saderaad R.'Service uitgeleide werd gedaan, zich een weg naar het vliegtuig. Niettemin probeerde iemand nog een vraag: „Excellentie, hebt u een idee maar voor hij de zin kon afmaken, draaide mi nister Luns zich met een olijk ge zicht om: „Gelukkig wèl", riep hij lachend en glipte naar buiten. In Washington Intussen is minister Luns giste ren te 19.20 uur via New York in Washington aangekomen. Het op onthoud in New York heeft slechts een uur geduurd. Mr. Luns zeide naar Washington te zijn gekomen om te zien hoe de Amerikanen thans denken over de mogelijkheid voor onderhandelingen tussen Ne derland en Indonesië, vooral in het licht van Robert Kennedy's recente ervaringen. De minister zeide overi gens niet te geloven, dat de Ame- Politiemannen mishandelden arrestanten Eis: 100 gulden boete De rechtbank te Breda heeft gis teren een adjudant van de rijkspo litie en een opperwachtmeester, bei den uit Made, wegens mishandeling van arrestanten veroordeeld tot hon derd gulden boete. Tegen de adjudant was de eis f. 30 boete en een maand voorwaar delijke gevangenisstraf en tegen de opperwachtmeester f. 75.- gulden boete. De twee politiemannen hadden tijdens de kermis in Made langdu- Communisten spioneren niet Jaarlijks worden 2.500 tot 2.800 agenten van Oostelijke geheime dien sten in de Duitse Bondsrepubliek ge vat. aldus de minister van binnen landse Zaken van Hessen, Schneider. Jaarlijks worden er echter ook weer een drieduizend nieuwe agenten aan geworven. Op het ogenblik zouden een 16.000 spionnen voor het Oost ten in West-Duitsland werken. rig dienst gedaan en waren over vermoeid geweest. Twee dronken ar restanten hadden een klap met een gummistok en een klap met de hand gekregen. De verdachten hebben dit toegegeven. Koninklijk zilveren huwelijk In de loop van de komende week zullen alle rekeninghouders hij de Postcheque- en Girodienst een Oranje-kaarteen bijzondere acceptgr - kaartontvangen. Als zij daarop hun eigen nummer en een bedrag in len en de kaart op de geioone wijze verzenden maken zij dat bedrag o, op rekening nummer 25. De houder van deze rekening is Het nationaal comité voor het zilveren huivelijksfeest van Koningin en Prins der Nederlanden" Art verten tie UIT DE BEKENDE HANDIGE DOOS Dit comité verwacht heel veel van deze Oranje-overmakingen. Het heeft dezelfde verwachtingen van de stor tingen op zijn rekening nummer Z 25 bij het girokantoor der gemeente Am sterdam. De houders van rekeningen bij dit girokantoor zullen een rood- wit-blauw bedrukt stortingsbiljet ont vangen. (Van onze parlementaire redacteur) Over de zogenaamde zaak-Stalmann is gisteren bij het Landbouwdebat in de Tweede Kamer opheldering ge vraagd door ir. Droesen (KVP) en ir. Vredeling (PvdA) Zoals destijds uit voerig gemeld, werd dr. Stalmann, ambtenaar op het Westduitse minis terie van Landbouw, ervan verdacht iSteekpeningen te hebben aangeno men om de invoer van Nederlandse tuinbouwprodukteit te vergemakke lijken. Hij werd evenwel buiten ver volging gesteld. In deze zaak zou het Nederlandse Centraal Bureau Tuin bouwveilingen een rol hebben ge speeld. Ir. Droesen achtte nog enige duis tere punten in deze affaire aanwe zig. Hij betreurde dat het Centraal Bureau had gemeend op deze wijze Nederlandse belangen te moeten be hartigen. Is het inderdaad zo, dat de Nederlandse landbouwattaohé te Eonn geen toegans meer heeft in het departement van Landbouw aldaar? De heer Droesen informeerde ver der. of reeds in 1950 bii Nederlandse autoriteiten geruchten over steekpen ningen bekend waren. Waren er soms ook ministers die ervan wisten? Mi nister Marijnen moet niet terug schrikken ..de onderste steen boven te halen", zo zei ir. Droesen met een zinspeling op minister Visser en de zaak-Van der Putten Ir. Vredeling noemde de „zaak- Stalmann" een onverkwikkelijke aan gelegenheid. Er zou hier sprake zijn van een regelrechte poging tot omko ping. De verantwoordelijke personen zitten niet in de gevangenis, omdat uitlokking van omkoping van buiten landse ambtenaren (nog) niet straf baar is volgens Nederlands recht. Een verklaring is nodig, omdat thans Nederlandse ambtenaren open lijk worden beschuldigd. De controle op de gelden van het Centraal Bu reau is een publieke zaak. Vindt de minister het niet nodig aldus de heer Vredeling. dat, hef Produktschap voor Groenten en Fruit een controlerende functie krijgt? rikanen de laatste tijd van inzicht zouden zijn veranderd. Dr. Van Roijen, de Nederlandse ambassadeur in Washington, was met verscheidene medewerkers naar het vliegveld gekomen om mr. Luns af te halen. Vanochtend om elf uur had mr. Luns een onderhoud met Dean Rusk, de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken. Het totale bedrag der stortingen op beide rekeningen zal gevoegd worden bij de bijdragen die het gehele Neder landse volk op andere wijze zal ver lenen, b.v. door het zenden van felici- tatiekaarten naar het Koninklijk Paar. Zoals reeds gemeld komt de frankeerwaarde van de postzegels in het fonds van het nationaal comité. Of door het gebruiken van de mid delen die het comité in vergevorder de voorbereiding heeft en binnenkort bekend zal maken. Alle opbrengsten tezamen vormen het kapitaal dat als blijk van ver bondenheid van ons volk met het oranjehuis bij de viering van het 25- jarig huwelijksfeest aan ons vorsten paar zal worden aangeboden en waaraan Koningin en Prins een be stemming zullen geven. Op de oranje en rood-wit-blauwe girobiljetten staat de volgende op wekking: „Doen kunnen we alles maar dan ook alleen allen samen". Het antwoord op deze woorden van Koningin Juliana uit haar toespraak tot de Nederlandse jeugd op 12 sep tember 1953 kan door middel van deze kaart op bijzondere wijze wor den gegeven". Ter verlenging van wet vervreemding l andhom vgron den (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gisteren een begin gemaakt met de behande ling van de begroting van Landbouw en Visserij, het laatste begrotings hoofdstuk van dit seizoen. Een van de opmerkelijkste punten in het de bat was de mededeling van prof. Vondeling (P.v.d.A.), dat hij een zg. snitiatiefontwerp van wet zou indie nen ter verlenging van de wet ver vreemding landbouwgronden, die dit jaar automatisch afloopt. De indie ning kan eind volgende week wor- I den verwacht. Dit feit is zo uniek, I omdat de overgrote meerderheid van de wetsontwerpen wordt ingediend bij koninklijke boodschap. De Twee- de Kamer kan echter zelf ook het I initiatief nemen om voorstellen van wet te doen. Van dit recht wordt echter sporadisch gebruik gemaakt. Uit het feit, dat het Landbouw schap minder tegen de prijspolitiek van de regering opponeert dan vroe ger het geval was. meende prof. dr. ir. Vondeling zij het enigermate ironisch te mogen concluderen dat het Landbouwschap best tevre den is met dit stuk van het rege ringsbeleid. Hij vroeg zich af of het schap niet een soort „schaduwschap" van de regering is geworden. Naar zijn mening legt de regering te zeer het accent op de prijspolitiek en te weinig op de structuurpolitiek. Zo krijgen volgens hem cultuurtechni sche werken ten onrechte geen prio riteit. Hij kondigde aan dat de fractie van de Partij van de Arbeid vóór het einde van de volgende week het wetsvoostel zal indienen, waarbij de wet vervreemding landbouwgronden wordt verlengd. De Partij is er na melijk tegen, dat de minister de ge noemde wet niet wil verlengen. Zij stelt zich niet tevreden met het af gelopen dinsdag door de regering bij de Kamer ingediende wetsontwerp waarbij het zogenaamde voorkeurs recht van de pachter wordt geregeld, het kleine beetje, dat er van het huidige belangrijke recht overblijft, zo zei de heer Vondeling. Het rege ringsvoorstel geeft naar de mening van de Partij van de Arbeid geen bevredigende en praktische basis voor een parlementaire behandeling van de prijsbeheersing van land bouwgronden en van de zogenaam de landbouwkundige toetsing. De overige woordvoerders in dit Landbouwdebat hebben er vooral bij de regering op aangedrongen, dat zij voor de Nederlandse land bouw een sterke concurrentiepositie schept in de Europese Economische Gemeenschappen. Ir. Droesen (KVP) voegde er aan toe, dat onze boeren en tuinders zullen moeten voldoen aan eisen, die hun eigen krachten wellicht te boven gaan. Daarom zal de overheid hun steun moeten bieden. Zij moeten zodanige prijzen voor hun produkten krijgen dat zij de noodzakelijke modernise ringen kunnen bekostigen. Het debat zal volgende week dins dag worden voortgezet. Een aparte bril? kijk eens bij In Pinamare aan de Italiaanse Rivièra werd door de Neder landse ambassadeur in Italië, mr. W. F. L. Graaf van Bylandt een Hollands dorp geopend, dat daar door een Nederlands industriëel is gebouwd. Het omvat twintig villa's en enkele centrale gebou wen. Deze foto toont de hoófi ingang van het dorp. HOOIGRACHT 54 LEIDEN PRINS BERNHARD NAAR MEXICO In Mexico/stad is meegedeeld dat Prins Bernhard der Nederlanden op 1 april per vliegtuig in de Mexi caanse hoofdstad zal aankomen voor een verblijf van enkele dagen. Het doel van de reis is niet bekend. FRAUDE BIJ DE „HEVEA"-FABRIEKEN Door de politie wordt op het ogen- blik gezocht een magazijnbediende, die werkzaam was bij de „Hevea"- fabrieken in Doorwerth. In zijn functie was hij ook gerechtigd goe- deren aan het personeel af te leve ren. Bij het afdragen van de kas bleek, dat hij een kas te kort had van f. 1845,De man bekende mal- /ersaties te hebben gepleegd en hij beloofde het geld binnen 24 uur te rug te zullen betalen. Hij werd op staande voet ontslagen. De dader die in Oosterbeek in een kosthuis was, is daarop verdwenen. Bij ver- dere controle van zijn administratie i is gebleken, dat het tekort in totaal f 4.450,- bedraagt. PRINS BERNHARDSTR. 51 NOORDWIJK C. Borst (C.P.N.) uit Tweede Kamer De heer C. Borst uit Amsterdam, lid van de Tweede Kamer voor de Communistische Partij Nederland (C.P.N.) heeft de voorzitter van de Kamer meegedeeld op 1 april aan staande ontslag te willen nemen. De heer Borst is 71 jaar. De heer T. Jager, lid van Provin ciale Staten van Overijssel, en van de gemeenteraad van Deventer, staat op de nominatie om de de heer Borst, wiens gezondheid achteruit is gegaan, op te volgen. Verhoging minima studietoelagen In verband met gestegen kamer huren en verhoogde huur van ka mers in studentenflats heeft de mi nister van Onderwijs het voorne men het minimumbedrag der rijks studietoelagen van f. 2400 tot f. 2800 per jaar te verhogen. Vanwege uni versiteiten en hogescholen worden nadere gegevens ingewacht over het prijsverloop van studentenkamers in de particuliere sector. Kamer aanvaardt V olksliuis vesting' (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft zoals gisteren in het kort gemeld de motie Bommer (PvdA) tot vermeer dering van het aantal woningwet woningen met tenminste 10.000 ver worpen met 2 tegen 45 stemmen. Vóór waren de fracties der PvdA en de PSP. De communisten waren af wezig. Op verzoek van de A.R.-fractie- leider Bruins Slot had minister Van Aartsen verklaard noch de motie- Bommer, noch die van de heer An- driessen (5000 goedkope woningen extra) te zullen uitvoeren. Desondanks werd de motie-An- driessen (KVP) met grote meerder heid aangenomen. De uitslag was 93-34. Vóór stemden de KVP, P.v.d.A., de PSP alsmede enkele leden der CHU en AR. Afkeuring De fractie der P.v.d.A. stemde, naar de heer Burger zei, vóór de motie-Andriessen om haar misnoegen tegen het beleid van minister Van Aartsen tot uiting te brengen. „Of de motie is een leeg gebaar, of ze is er een van afkeuring", aldus de heer Burger. Hij prefereerde de laatste conclusie. De heer Andriessen zelf, die min of meer betreurde, dat de heer Bruins Slot naar de gevolgen van aanneming van de motie had gevraagd, sprak over de woningbouw als over een zaak, die het gehele volk raakt. Hij stelde zich in ernst de vraag of het regeringsstandpunt (handhaving van 25.000 woningen voor de vrije sector) wel verant woordelijk mocht worden geacht. „In mijn ogen niet", aldus de heer Andriessen. Hoofdelijk Evenals vorige week bij Binnen landse Zaken is ook gisteren hoofde lijk gestemd over de begroting van Volkshuisvesting. Het was de com munist Bakker, die deze stemming uitlokte, om te toetsen „of de Kamer het wel eerlijk meende met haar kritiek". De begroting werd aange nomen met 81 tegen 47 stemmen. Tegen waren P.v.d.A., PSP en CPN. De socialistische fractieleider, mr. Burger, verklaarde grote bezwaren te hebben tegen de wijze, waarop de Kamer door minister Van Aartsen is bejegend. De minister schijnt tot de Kamer te willen zeggen: „Klets maar raak". Daarom zou de fractie van de P.v.d.A. haar stem aan de begroting onthouden. De heer An driessen (KVP) verklaarde niet tegen de begroting te zullen stemmjn, om dat de nationale en internationale situatie „op dit moment" een kabi netscrisis niet gedoogt.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 9