Magistraal besluit R.O.: Strauss „Heldenleben" Hans Henkemans in Beethovens' Derde ztsatr Sm/te Concertenserie ten einde Dr. P. Lopes Cardozo benoemd tot buitengewoon Leids lector LUXAFLEX W. J. ZIRKZEE Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 2 maart 1962 Tweede blad no. 30593 Beginnen wij ditmaal met het besluit van deze aan romantiek en neo-romantiek zo rijke avond: de onvergetelijke wijze, waarop Herman Krebbers zijn slot-vioolsolo in Strauss' aan Mengelberg en zijn Concertgebouworkest gewijd „Ein Heldenleben" uitzong, in onweerstaanbaar samengaan met de meesterlijk uit het hoofd dirigerende Van O' tterloo voor een fascinerend spelend orkest. „Ein Heldenleben": het fantastisch geïnstrumenteerde „symfo nisch gedicht", waarin het leven van de geniale componist in vogelvlucht voorbij trekt. Al heeft Strauss sterker en no beler werken geschreven, ook in dit opus zijn alle kenmerken van zijn suggestieve kunst verenigd: zijn onbegrensd compositorisch vakmanschapzijn ongehoorde thematiek, zijn machtige potentie uit 's levens zonnetij en zijn ver voerende lyriek. De „held" in zijn vurige levens strijd: een scherp beeldende auto biografie. Men heeft het pro gramma nauwelijks van node, om er zich in onder te dompelen. Het heldenthema stroomt voor waarts, onderbroken door de carica- turale typering van zijn zure en eigengereide tegenstanders (de criti ci). Hoe zoekt en vindt de compo nist zijn geliefde, hoe ontvlucht hij het leven en hoe verzoenend en be rustend sterft hij. Aan pathos ont breekt het niet, maar men laat er zich toch graag door meeslepen! Indertijd, na het verscheiden van Strauss in 1949 gewaagden wij in een uitvoerig artikel van zijn enorme scheppingskracht, zijn veel zijdigheid, zijn fantasie. De „grootmeester", de „exponent" der neo-romantiek leeft nog steeds, hóe geringschattend vele ultra-mo dernen ook nu over hem mogen oor delen. Men vergeet, dat Strauss ook eenmaal tot de hyper-progressieven behoorde, ja, zelfs als radicaal be stempeld werd. Wat hij schiep is, naar ons persoonlijk gevoel, nog geenszins „vervlogen". De absolute muziek werd door Strauss voorgoed afgeschreven. Hij stortte zich met alle energie op de illustratieve programmamuziek. „Wis sen siewas absolute Musik ist? Ich nicht", placht hij te zeggen, En nu is het 't verwonderlijke en opvallende, dat juist ook het zuiver-muzikale bij hem veelal bewondering oproept. In tussen is in dit „Heldenleben" het programmatische wel zeer sterk. Het „Habe dank" voor zoveel schoons, ontleend aan zijner dank baarste liederen mag nog tenvolle gelden. Magistraal, bezield en geïnspireerd heeft Van Otterloo zich met een prachtig volgzaam orkest zich van zijn taak gekweten. Hij stuwde de veeleisende orkest rale prestaties in deze toch nog wel steeds belangwekkende partituur in superieure eenheid omhoog, met har monieus klinkende trompetten op de achtergrond. Ei* was geladenheid, ge spannenheid en gevoeligheid, waarbij de schone klank van strijkers en van blazers constant bewaard bleef. Hans Henkemans wijd en zijd vermaard als Mozart- en Debussy- vertolker leek in de aanvang van Beethovens' Derde Pianoconecrt niet gelukkig. Het kwam ons toen voor, dat Beethoven zijn eigenlijk domein niet is. In het eerste deel deed zijn spel gejaagd en nerveus aan, hij leek zich, ook wat de klank betreft, te forceren. In het Largo wist hij de rust te hervinden en confronteerde de pianist ons met de hem eigen sub tiele fijnzinnigheid, waarna zijn spel in het Allegro tot volledige en spran kelende ontplooiing kwam. Het sa mengaan met het orkest was in het algemeen van hoge orde. Ook Henkemans mocht danken voor de warme blijken van erkentelijkheid, die hem in ruime mate ten deel vielen. Persoonlijk schatten wij hem in zijn „specialieiten" hoger, al wil hier- J. H. Smit veertig jaar bij de Hortus Dinsdag is het veertig jaar geleden, dat de heer J. H. Smit, thans tuin bouwkundig ambtenaar A, bij de Hor tus, in dienst trad. De heer Smit, in Leidse tuinbouw- kringen een bekende figuur, is o.a. reeds vele jaren voorzitter van de af deling Leiden en omstreken van de Kon. Maatschappij voor Tuinbouw - en Plantkunde en eveneens van de Leidse Tuiniers- en Bloemistenver eniging „Door Eendracht Verbonden". 's Ochtends zal de heer Smit in in tieme kring worden gehuldigd, waar na er in de middaguren gelegenheid is om hem in zijn woning Acacia straat 19 geluk te wensen. OUDERS VAN EMIGRANTEN Thans is ook in Leiden een afde ling opgericht van de Ned. Vereni ging „Ouders van emigranten". Het contactadres van de nieuwe afdeling is G. v. d. Kallen, Pasteurstraat 22 A, Leiden. De afdeling zal op vrijdag 9 maart voor de eerste maal naar buiten treden tijdens een bijeenkomst in het Antonius Clubhuis, waar be langstellenden kennis kunnen nemen van het doel en het streven van de vereniging. Advertentie Zoekt U moderne of klassieke modellen gouden verlovingsringen v. <L WATER, Haarl.straat 207, heeft het. Zeer grote keuze. Op het graveren kunt u wachten BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Everinta Patricia Maria, dr van E. Blom en M. F. H. Boogaard, Ronald Frederik Martinus, zn van C. B. Zand bergen en H. J. Toman, Mathilde, dr van W. J. G. Verhoog en G. J. van Andel, Johanna Cornelia, dr van N. Bouwman en N. J. van Klaveren; Al- bertus, zn van M. de Vreugd en M. Slingerland, W".helmus Marinus, zn v. W. M. Rodenburg en J. M. v. d. Peet. GETROUWD J. J. Heemskerk en G. G. M. Helver- steijn, R. B. Pfaff en E. B. E. Meck lenburg, C. P. de Graaf en M. E. C. Pastoors, L. T. Stam en J. van der Ziel, C. J. van Bakkum en R. M. van den Ing, A. N. van Egmond en A. S. Llbo- chant, J. Heijmans en C. M. Giesen, H. N. Smit en A. Vonk, I. Tuurenhout en W. van As, H. J. Verwoerdt en F. van den Burg, J. H. A. Vlaanderen en H. M. Verschoor, H. L. Capel en J. Kralt, M. Walen en S. A. Schouls. OVERLEDEN N. Retel, 79 Jaar, vrouw, J. de Graaf 68 Jaar, man, C. F. Nolles, 22 Jaar, m. Popularisering effectenbezit Evenwichter verhoudingen Popularisering van het effectenbe zit is een van de middelen om in de toekomst evenwichtiger vermogens verhoudingen te bereiken in onze maatschappij. De huidige oneven wichtigheid is vooral een gevolg van dc omstandigheid, dat aandelen nog steeds in handen zyn van een rela tief kleine groepten dat juist aande len de laatste decennia een grote waardevermeerdering hebben on dergaan. Voor de werknemers is het echter van groot belang mede deel te hebben in het groeiende produ cerende vermogen van de maat schappij, waardoor een belangrijke stap zal zjjn gezet op de weg naar een synthese tussen kapitaal en ar beid in ons volk. Tot deze gedachte en vele ande re is een in 1959, op initiatief van de vereniging „Effectenbescher ming", ingestelde commissie geko men, na een studie over effecten popularisering, waarvan de resulta ten in de vorm van een aantal prak tische voorstellen schriftelijk zijn toegezonden aan vrijwel alle maat schappelijke instanties, die zouden kunnen bijdragen tot een breder ge spreid effectenbezit in ons land. De studiecommissie, die onder voorzitterschap stond van mr. ir. A. W. Quint, was samengesteld uit 23 deskundigen, uit tal van sectoren der maatschappij en met uiteenlo pende wereldbeschouwing. In haar gezamenlijk rapport doet zij tal van voorstellen en suggesties, die ongetwijfeld het gesprek over effec tenpopularisering in breder kring op gang zullen brengen. PRIJSVRAAG VOOR JONGE MANAGERS De internationale organisatie op het gebied van wetenschappelijke bedrijfsorganisatie (CIOS) waar van in ons land het Nederlandse In- efciUEHBt voor efficiency (NLVE) de exponent is heeft een prijsvraag uitgeschreven voor jonge leidingge vende krachten. Managers tot 35 jaar worden uitgenodigd een nog niet gepubliceerde verhandeling in te zenden over „Human progress through better management". In september 1963 houdt het CIOS in New York een internationaal con gres over hetzelfde onderwerp. De bekroonde inzending zal als con- gresbijdrage worden gepubliceerd. De prijswinnaar ontvangt een bedrag van 4.000 Zwitserse franken. Wij hebben van dit werk, waarin ook zoveel herinneringen opgeroepen worden aan vroegere composities, op nieuw genoten en schier ademloos de vioolsoli van Herman Krebbers be luisterd, speciaal in het ontroerende slot. Vanzelfsprekend betrok Van Otter loo hem in de langdurige en nadruk kelijk gebrachte hulde, waarin ook het formidabel knap spelende orkest gelijkelijk mocht delen. Dit posthuum eerbetoon aan een groot man vormde de uitleiding en meteen het defini tieve besluit van het R.O. in dit seizoen. Gezien het feit, dat de aankondi ging voor het nieuwe alweer op de stoelen lag, mogen wy het in de dan gerestaureerde Stadsgehoorzaal weer begroeten. Gelukkig! Na deze grootse climax moest het daaraan voorafgaande verbleken. HANS HENKEMANS mee geenszins gezegd ,dat hij bene den de maat gebleven is. Een verzorgd uitgevoerde en ten slotte kernachtig opgebouwde „Obe- ron"-ouverture van Carl Maria van Weber was de inleiding van dit laat ste concert: door en door romantisch en sprookjesachtig van sfeer, ook al weer vervuld van lyriek, zy het van geheel andere geaardheid dan by Strauss. De elfen en al wat er zo by hoort hebben ook weer het oor bekoord. Aan Van Otterloo en de zynen is het gegeven geweest ook deze muziek met leven te bezielen. Wy roepen het R. O. een welge meend „tot weerziens" hartelyk toe. De culturele betekenis van dit en semble voor onze stad is van de aller grootste betekenis. De subsidie van ons stadsbestuur voor dit orkest is dan ook bijzonder welbesteed! H. Jaarvergadering Leidse postzegelverzamelaars In het Geref. Jeugdhuis aan de Breestraat werd' onder leiding van de voorzitter, de heer A. de Best, de jaarvergadering van de Leidse ver eniging van postzegelverzamelaars gehouden. De penningmeester, de heer A. W. Taselaar, gaf een bijzonder optimis tisch financieel verslag waaruit te vens bekend werd, dat het nadelig saldo van 1959 en I960 in één jaar tijd was weggewerkt. Het jaarverslag van de veiling meester. de heer A. Ouwehand was niet zo optimistisch, hoewel 316 ka vels in negen veilingen toch ook geen sinecure is. Hoewei het gehele bestuur aftre dend was vond de vergadering geen termen aanwezig om hier wijziging in te brengen, integendeel, een har telijk applaus bevestigde de tevre denheid der leden over het bestuurs beleid. Een minder prettige noot was dat de vergadering op advies van het be stuur drie leden moest royeren we gens niet betalen der contributie. Dit verlies werd echter ruim schoots goedgemaakt door de toetre ding van vier nieuwe leden, die door de voorzitter hartelijk werden ver welkomd. Voor de vacature van de heer J. W. Segaar. werd in de kascommissie de heer F. W. ter Schiphorst geko zen, terwijl de heer J- A. J. de Klerk als reserve zal fungeren. Voor de bondsvergadering in april te Arnhem werden mevr. mr. W. F. Klaasens-Van der Loo en de heren A. de Best, G. M. Minnema en J. Spijker als afgevaardigden aange wezen. Collecte Groesbeekse tehuizen De jaarlijkse collecte ten bate van de 12 Groesbeekse Tehuizen, geëx ploiteerd door de Nederlandse Cen trale Praiktische Hulp, wordt in onze stad van 5 t/m. 10 maart gehouden. De instelling P.H. welke meer dan dertig jaar bestaat, heeft zich al die tijd bezig gehouden met 'het verzor gen van alleenstaanden zonder on derscheid van geloof of stand. Hon derden jongens en meisjes, die een behoorlijke opvoeding van eigen ouders ontberen en honderden vol wassenen, die zich tijdelijk of duur zaam niet konden handhaven in deze gecompliceerde maatschappij, vonden in de 12 tehuizen en in de gezinsver pleging ontplooiingsmogelijkheden en wat geluk in hun moeilijk bestaan. Terwijl er in al deze tehuizen geen plaats vrij is bestaat er een lange wachtlijst. Behalve dat de opbrengst van de komende collecte wordt be stemd voor de instandhouding van deze 12 tehuizen, denkt men ook een deel van de giften te reserveren voor uitbreiding Zij, die zich voor deze inzameling enkele uren beschikbaar wensen te stellen kunnen dit opge ven by mevr. H. E. de Koning, Jan van Houtkade 42a. Academische examens Aan de Leidse Universiteit is ge slaagd voor het doet ex. Ned. Recht de heer G. F. Jonckheer te Leiden. LUCKY STRIKE-de échte Amerikaan van wereldklasse en kwaliteit. Steek een Lucky op - in alle landen een graag gezien gebaar. THE WORLD FAMOUS AMERICAN CIGARETTE Voor morphologisehe haematologie Bij K.b. is dr. P. Lopes Cardozo, wetenschappelijk hoofdambte naar A bij de afdeling Algemene Inwendige Geneeskunde, be noemd tot buitengewoon lector in de faculteit der geneeskunde aan de Leidse Universiteit om onderwijs te geven in de morfo logische haematologie. Dr. P. Lopes Cardozo. die in 1913 te Semarang in het voormalig Ne derlands Indië is geboren, legde in 1939 het artsexamen aan de Leidse Universiteit af. In december van het daaropvolgend jaar promoveerde hij te Groningen op een proefschrift, getiteld: „Chemotherapie by bacil laire dysenterie". In het kader van zijn opleiding tot internist was de nieuwbenoemde lec tor gedurende een drietal jaren werkzaam in de kinderkliniek te Gro ningen. Daar werkte hij ook van 1945 tot 1946 in de geneeskundige kliniek. Vervolgens was hij geduren de twee jaar aan de kliniek voor in wendige geneeskunde te Leiden, verbonden alwaar hy, na een jaar als internist te Vlaardingen geprak tiseerd te hebben, in 1949 benoemd Gisteren arriveerde in ons land de wereldbekende Weense ope razangeres Hilde Giiden. Zij zal morgenavond in het Amsterdam se Concertgebouw een opera avond geven. In 1947 speelde mevrouw Güden in Amsterdam de hoofdrol in Der Rosenkava- liervan Richard Strauss. Zij is speciaal beroemd geworden door haar Mozartvertolkingen en is in welhaast alle bekende opera gebouwen ter wereld opgetreden. Ook zong zij bij de opening van Festspielhaus in Salzburg. werd tot hoofd van het laboratorium voor haematologie en klinische cyto logie. Tevens was hy medisch advi seur van de Kon. Gist- en Spiritus fabrieken, afdeling antibiotica te Delft. Van 1951 tot 1956 was dr. Lopes Cardozo directeur van het ziekenhuis Bethel te Delft, welke functie hy in verband met zijn benoeming tot hoofd van het departement haema tologie en klinische cytologie der af deling interne geneeskunde te Lei den, in de rang van wetenschappe lijk hoofdambtenaar A, neerlegde. Naast zyn proefschrift heeft dr. Lopes Cardozo, die deel uitmaakt van besturen van verschillende ver enigingen op medisch en sociaal terrein, zeer veel gepubliceerd in Ne derlandse en buitenlandse vakbla den. 20 jaar geëist moord Sprang-Capelle De rechtbank te Den Bosch heeft gisteren de zaak behandeld tegen een 26-jarige kantoorbediende uit Sprang-Capelle, die op 1 september van het vorige jaar de twee bejaarde landbouwers Toon en Hein van Zeist om het leven heeft gebracht door hen met een stuk ijzer op het hoofd te slaan. De officier van Justitie wees op het psychiatrisch rapport, dat verdachte zeer weinig verminderd toerekenbaar acht en eiste 20 jaar gevangenisstraf en onvoorwaardelijke terbeschikkingstelling van de rege ring. De rechtbank zal 15 maart vonnis wijzen. VEREENVOUDIGING VAN INVOERRECHT REIZIGERS Reizigers die van een bezoek aan het buitenland goederen in hun ba gage meebrengen, zullen bij de na dering van de grens niet meer op hete kolen behoeven te zitten. Als de artikelen die ze meenemen duidelijk geen handelswaar zijn en de waarde ervan niet meer bedraagt dan f215, zullen zy binnenkort kunnen rekenen op een invoerrecht van 10%, zodat zij bij het kopen van hun artikelen reeds weten kunnen waar zy aan toe zyn. Dit blykt uit een beschikking van de EEG-ministerraad, die op 28 fe bruari is afgekondigd in het officiële publikatieblad van de Europese Ge meenschappen en die over 20 dagen van kracht wordt. VROUW OVERLEDEN AAN KOLENDAMP (Van onze Haagse correspondent) In het ziekenhuis Zuidwal te Den Haag is vannacht overleden de 61- jarige mevrouw Van NesKrijgsman. Zij was maandagavond in bewuste loze toestand opgenomen. Waaiv schijnlijk is zy het slachtoffer ge worden van kolendampvergiftiging. VOETGANGERS: Wilt oversteken op een zebra pad? U heeft daai voorrang, maar sta eerst stil op het trottoir en kijk uit of het rijver'ieer U die voorrang nog geven kan dus tijdig kan rem men zonder ongelukken te veroor zaken. Kerkelijk L even NED. HERV. KERK Bedankt voor Wemeldinge (toez.) N. Kooreman te Rhenen voor 's-Gre- velduin-Capelle C. Vos te Bennekom. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Aangenomen naar Bunschoten-Spa kenburg (vac. D. Nieuwenhuls) H. J. Nijenhuls te Overschie die bedankte voor Zuidhorn. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Klaaswaal W. Hage te Middelburg. Universiteit en evangelie Studiecentrum opgericht Opgericht is een Stichting „Studie centrum voor Universiteit en Evan gelie". De Stichting wil de vraag stukken bestuderen die samenhangen met plaats en werkzaamheid van de universiteit en hogeschool in onze ge meenschap en een onderzoek instel len naar de plaats van het evangelie in de wetenschapsbeoefening en be roepsvervulling. In de huidige samenleving met zyn stormachtige ontwikkeling van de wetenschappen is volgens de oprich ters van het studiecentrum een nieuwe houding vereist van de aca demicus, zowel ter wille van de inte gratie van zyn eigen werk, als ook ter wille van de maatschappij die hem in directe zin nodig heeft. De oprichters, tevens leden van de raad van bestuur van deze Stichting zyn: prof. dr. H. Kramer (voorzitten, prof. dr. C. A. van Beursen (vice- voorzitter), prof. dr. F. van der Blij (secretaris), prof. ir. Th. R. Selden- rath (penningmeester), prof. mr. S. Gerbrandy (lid dagelijks bestuur), prof. dr. A. de Froe, prof. dr. R. van Hasselt, prof. dr. J. C. Hoekendijk, drs. P. W. van der Heide, prof. dr. J. Levert, ds. S. J. Popma, prof. dr. J. Sperna Weiland, mej. prof. dr. G. E. Visser, prof. dr. D. A. de Vries en prof. dr. A. J. Zuithoff. Als studiesecretaris werd benoemd: drs. E. van der Velde. Het studiecen trum is voorlopig gevestigd op „Woudschoten" te Zeist. Gezond gezin Sinds de synode der Hervormde Kerk in 1952 een herderlyk schrijven publiceerde over het huwelyk, waar in een lans werd gebroken voor anti conceptie-middelen, wanneer dit het belang van het huwelyk zou dienen, heeft men zich in protestantse krin gen op dit vraagstuk nader bezonnen. Dit leidde tot de oprichting van de Prat. Stichting ter Bevordering van Verantwoorde Gezinsvorming, waar van de voorzitter, de Rotterdamse arts P. J. F. Dupuis, gistermiddag in Utrecht het eerste nummer van een maandblad van de stichting intro duceerde. Het tijdschrift „Gezond gezin" heeft een tweeledig doel. Het blad zal dienen om bekendheid te geven aan de doelstellingen van de PSVG, terwijl het daarnaast wil by dragen aan de bezinning op de velerlei as pecten van de gezinsvorming. De stichting zal in het land consultatie bureaus oprichten waar pastorale en medische by stand kan worden ver strekt. De steun van technische aard die wordt verstrekt zal, naar de me ning van dokter Dupuis, een geeste lijke begeleiding nodig hebben. De PSVG is van oordeel, dat vele protestanten in ons land er grote moeite mee hebben in hun huwelyk de juiste houding te vinden ten aan zien van de seksualiteit. Met name in verband met de vorming van het gezin en de vraag van de gezins grootte zijn er vele moeilijkheden. Met het realiseren van haar doel stelling wil de PSVG er naar stre ven het besef levend te houden, dat de mens, ook ten aanzien van de wijze waarop hij leeft in het huwelijk, ver antwoordelijkheid draagt. Deze ver antwoordelijkheid is er, volgens de PSVG, altijd, zowel wanneer hij zich nergens rekenschap van geeft en geen opzettelijke maatregel neemt als wanneer dit wel het geval is. Ambtsaanvaarding prof. dr. N. Beets Op vrijdag 9 maart te 4.15 urn- hoopt prof. dr. N. Beets, benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de facul teit der letteren en wijsbegeerte om onderwijs te geven in de leer der al gemene psychodiagnostiek, zijn ambt openlijk te aanvaarden door het uit spreken van een rede in het Groot Auditorium. Decoratief - Modern - Voordelig. Gratis plaatsen. Vraag prijsopgaaf. Textielhandel en Woninginrichting VAN T HOFFSTRAAT 7—7A TELEFOON 24610 „Jubileum Jubel" topper van de week Top-hit van de week is op het ogenblik de langspeelplaat „Jubile um Jubel", waarvan in een week ruim 35.000 exemplaren zyn ver kocht. Dit aantal is naar men ons verzekerde in de Nederlandse gram- mofoonplatenindustrie een uitschie ter. Van de plaat, „O, was ik maar bij moeder thuis gebleven" werden in de eerste week 15.000 stuks ver kocht. „Jubileum jubel", een plaat waar op uitsluitend geestelijke liederen zijn opgenomen, is een zogenaamde charitatieve plaat en werd in de handel gebracht ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van het Leger des Heils. Door de aankoop van deze plaat draagt men bij tot het nationaal jubileumgeschenk in geld, dat de stichting „Doe Wat Terug" in mei aan het Leger des Heils wil aanbie den. Ongeveer de helft van de op brengst van de plaat komt beschik baar voor het jubileumgeschenk. De buitengewone belangstelling van het publiek is moeilijk te verklaren. Mo gelijk kan zij worden toegeschre ven aan een toegenomen belangstel ling voor geestelijke liederen. De inzamelingsactie van de stich ting „Doe Wat Terug" is ook aange slagen bij de P.T.T. Gedurende de maand maart zal in Amsterdam een van de automatische stempelmachi- nes, het zogenaamde vlagstempel, dat op brieven en andere poststuk ken naast de postzegels wordt aan gebracht, een afbeelding vertonen van het door de stichting gekozen herdcnkingssymbool: het bekende „hallelujahoedje". Ook in Den Haag, Rotterdam, Utrecht en Hilversum zal deze afbeelding op de vlagstem- pels worden gebruikt. Drie badpakken voor de Amerikaanse vrouw Vroeger was men met één badpak per seizoen wél voorzien; in de V.S. hebben vele dames thans drie bad pakken in haar garderobe. Een en ander is het gevolg van de hiervoor gevoerde publiciteit, waardoor men er in slaagde de Amerikaanse vrou wen duidelijk te maken, dat het in onze tyd noodzakelijk is om zeker drie badpakken te bezitten, nl. één I om te baden, één om te zonnen en één j om zich ook in het strandrestaurant te kunnen vertonen. De totale omzet in de verkoop van damesbadpakken bedraagt in de V.S. thans 150 mil joen dollar, hetgeen een stijging van 15 procent betekent vergeleken by de cijfers van enkele jaren gele den. Gunstige factoren voor deze om- zetvergroting waren o.a. de bevol kingsaanwas, het feit, dat meer vrou- I wen een betaalde vakantie genieten, I de verkorte werkweek, de toegeno- I men welvaart en voorts de opening I van tal van nieuwe zwembaden in

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3