Kamerlid eist einde van Radio-Veronica OPLUCHTING IN NOORD-IERLAND AGENDA Sir Welensky vliegt ijlings naar Londen Geen gratificatie over '61 bij P.T.T. Ambonezen naar Indonesië VOETGANGERS: A.R.-fractie MILDER jegens bouwbeleid dan vorig jaar Krotopruiming Lift nodig Oneens met Engelse regering o ver plan voor Noord-Rhodesië MET EEN ENKEL WOORD WIELRIJDERS EN KROMMERS: i K LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 28 FEBRUARI 1952 Het Tweede Kamerlid, de heer Kieft (A.R.) heeft aan de minister van Verkeer en Waterstaat gevraagd of hij geen termen aanwezig acht om op te treden tegen de zender Veronica" en maatregelen te tref fen tegen de personen, die in Neder land de uitzendingen voorbereiden en mogelijk m"k~:i alsmede dien sten verlenen ten behoeve van het zendstation, het schip en zjjn be manning. Dit kamerlid wijst in dit verband op de Internationale Telecommuni catie Conventie van Genève 1959, welke door Nederland is ondertekend en op 1 imei 1961 van kracht is ge worden. Hij stelt dat deze conventie omtrent ..piratenstations" bepaalt, dat radiozenders buiten het grondge bied van het land verboden zijn. Ook vraagt de heer Kieft of de minister reeds overleg heeft gevoerd met de staatssecretaris van marine ten einde het sohip ..Veronica" te dwingen zijn vlag te tonen, daarna eventueel stappen te ondernemen bij de regering, die het sohip sanctio neert of, voor het geval het schip geheel geen vlag zou tonen, dit op te brengen. De heer Kieft vraagt of de minister bereid is ce Tweede Kamer nader in te lichten over maatregelen om aan onwettige uit zendingen van schepen een eind te maken. „Is de minister niet van oordeel dat aan een wetteloos optreden, dat de verplichtingen, die Nederland in Internationale overeenkomsten heeft ondertekend, aantast, zo spoedig mo gelijk een einde dient te komen?", aldus de heer Kieft. Het Koningin Wilhelmina Fonds cn het Koningin Juliana Fonds krij gen intussen omdat zij van Radio Veronica gebruik maken geen om- roepsteun meer. De Ned. Radio Unie en de Ned. Televisie Stichting hebben nl. be kend gemaakt, dat instellingen, die voor hun propaganda gebruik maken van zenders aan welke geen golf lengte is toegewezen, van de unie en de stichting geen omroepsteun meer zullen ontvangen. De Unie en de Stichting zullen voortaan aan 18 landelijke instellin gen gedurende één week „radio- en televisiesteun" verlenen. Dit besluit is het resultaat van overleg, dat in de laatste tijd is ge voerd. Aan dit overleg hebben deel genomen vertegenwoordigers van de besturen van N R.U. en N.T.S. en van het Centraal Archief en Inlich tingenbureau inzake Maatschappe lijk Hulpbetoon, de Stichting Cen traal Overleg Fondsenwervingsacties en de Collecteplancommissie. In onderling beraad is men tot de conclusie gekomen, dat door partijen de noodzaak wordt gezien om te ge raken tot een redelijke beperking van het beroep op de offervaardig heid van het Nederlandse volk door middel van radio- en televisie-uit zendingen. Advertentie HET STAAT DEZE WEEK IN (Van onze Haagse correspondent) Het PTT-personeel zal over 1961 geen gratificatie ontvan gen, zoals dat in andere jaren het geval was. Zo wil het de minister van Binnenlandse Za ken, mr. Toxopeus, die derge lijke gratificaties beschouwt als een algemene uitkering ineens. En een dergelijke uitkering heeft hij aan de ambtenaren in het georganiseerd overleg in ambte narenzaken afgewezen. De gratificaties, die bij het staats bedrijf van de PTT over 1960 zijn betaald, waren geen algemene grati ficaties voor het gehele personeel. Zij werden gegeven als een soort waar- derings-premie. Het personeel met een goede dienstuitvoering ontving 2% van het jaarloon; de ambtenaren met een uitstekende beoordeling kre gen 4%. Een kleine groep van het personeel kwam niet in aanmerking. Voor 1961 zou het systeem van gra tificaties alleen voor de zogenaamde maandloners van toepassing zijn ge weest, omdat voor de zogenaamde weekloners met ingang van 1 januari i 1961 een stelsel van prestatiebeloning I was ingevoerd. Deze regeling voor 1961 is door de minister van Binnenlandse Zaken af gewezen op grond van de overweging, dat deze gratificaties enigermate het karakter van prestatie-beloning heb- j ben en de regering een dergelijk stel sel voor ambtenaren op maandloon in Rijksdienst ongewenst acht. Voorts achtte de minister het geven van een dergelijke gratificatie aan de meer derheid van de maandloners bij de TTT niet aanvaardbaar omdat de re gering een algemene uitkering ineens over 1961 heeft geweigerd. Het schijnt dat er bij de centrale directie van de PTT nu nog wordt gedacht aan de verstrekking van enigerlei uitkering of een extra pe riodieke loonsverhoging op grond van het ambtenarenreglement en het be zoldigingsbesluit. Vragen van de heer Zwaniken Het Tweede Kamerlid, de heer Zwanikken (KVPj heeft aan de mi nister van Economische Zaken schrif telijke vragen gesteld over gratifica ties bij de PTT. Hij vraagt of de minister kan mee delen, of het juist is dat de minister aan de centrale directie van de PTT toestemming heeft geweigerd „het traditionele douceurtje" uit te beta len, en Indien dit het geval is of deze beslissing is genomen zonder dat een argumentering werd gegeven. Is er over deze zaak overleg ge weest met de personeelsorganisaties, en zo ja met welk resultaat. Indien er geen overleg is geweest, wat is dan daarvan de reden, zo wil de heer Zwanikken voorts van de minister vernemen. Hij heeft de minister verder ge vraagd of hij bereid is de Kamer in te lichten over zijn beweegredenen. BONDEN VRAGEN OVERLEG De drie bonden van overheidsper soneel, de ABVA, de CBO cn de KABBO hebben in het besluit van de minister van Binnenlandse Zaken om geen t jestemming te verlenen aan de centrale directie van de PTT tot het uitkeren van een gratificatie over 1961 aan het PTT-personeel aanleiding gevonden de minister van Verkeer en Waterstaat te verzoeken deze kwestie nader met de bonden n de hoofd-directie van de PTT te bespreken. Dit heeft de voorzitter van de ABVA namens 'le drie vakorgani saties meegedeel' (Zoals bekend resorteert de PTT onder Verkeer en Waterstaat, doch wordt het algemere salarisbeleid door de minister van Binnenlandse Zaken geregeld). Zoon van een ambassadeur, broer van een president, aanko mend senator, minister van jus titie, kroonprins van de Ver enigde Staten: Robert Francis Kennedy. Eenzaam man bleef alleen achter op zinkende helft van schip in Zuid- chinese zee. De man, die de ruimte instorm de omdat hij dicht bij de hemel wilde zijn John Herschel Glenn, de man die geduid had en ge loof. Unieke foto Sportman, die er nooit in slaagde de hoogste top te bereiken, be steedt de zondag van donker tot duister voor training. Hoofdrolspelers in het drama dat Songfestival heet. O.A.S. Oorlog tegen kinderen? Is de metselaarsdochter, die prin ses, drievoudig hertogin, drievou dig markiezin, zevenvoudig gravin, zesvoudig barones en tweevoudig „Dame" werd, gelukkig getrouwd? Zwijgen en glimlachen De Ambonezen uit Delfzijl en Arn hem 189 in totaal die hun terugkeer naar Indonesië enige malen zagen uitgesteld, zullen mor gen per trein naar Amsterdam gaan. Daar vandaan gaat de reis verder via Bazel naar Messina (Italië), waar zij aan boord van het m.s. „Fair Sea" zullen gaan. Hun bagage is reeds eerder met het Duitse schip „Darm stadt" vooruit gezonden. Dit heeft de inspectie Ambonezenzorg meegedeeld. De Ambonezen zelf bewaren een strikt stilzwijgen en tonen op vragen slechts een vredige glimlach. De oorzaak van deze zwijgzaamheid schijnt gezocht te moeten worden in een mededeling van de Indonesische ambassade in Brussel, dat de inreis- toestemming van hen die te veel „praten" wel eens zou kunnen wor den ingetrokken. De Indonesiërs willen kennelijk zo weinig mogelijk ruchtbaarheid over deze zaak evenals de „blijvers", die vinden dat er te veel propaganda voor emigratie wordt gemaakt. ONPERZOEK NAAR OPTREDEN VAN HOOFDAALMOEZENIER Er wordt een onderzoek ingesteld naar het optreden van de hoofd- vlootaalmoezenier, mgr. J. F. M. de i Sain bij het vertrek van soldaat G. Lindeman naar Ned. Nieuw-Guinea, zo heeft de Marine-Voorlichtings dienst medegedeeld. De hoofdvlootaalmoezenier zou zich gisteravond op Schiphol onheus uit gelaten hebben tegenover journalis ten, die de soldaat Lindeman wilden interviewen. Zesde aflevering in de serie 's We relds Grootste Minnaars. De pok dalige ladykiller uit Venetië. Water over Hamburg. 17.000 tons Russische walvis vaarder in aanbouw kapseist op de werf. Duitse herdershond werd ter dood veroordeeld; wordt in ho ger beroep door psycholoog verdedigd. Mevrouw zonder rijbewijs wordt door politie gecomplimenteerd over haar manier van rijden en voor de rechter gebracht. Exclusief interview met enig overlevende van bloedbad en vijfvoudige moordorgie aan boord van zeiljacht. Tientallen foto's en prenten in kleurendruk. Kleurenomslag van Kurt Ard. Spannende vervolgver halen. Puzzels. Cartoons. U heeft wel voorrang op zebrapa den. maar het rljverkeer moet óók eens aan bod komen Steek dus bij voorkeur n groepjes over de drukke zebrapaden; ancers ontstaa* er irri teren 1e vertragingen in het rijver- keer, welke automobilisten, brommers en wie.rijders in de verleiding zouden kunnen brenwen. het „toch nog maar even te proberen", zodat er van uw bescherming per slot van rekening weinig overblyft. IRA beëindigt terreurcampugne (Van onze Londense correspondent) In Noord-Ierland, een zelfstandig onderdeel van Groot-Brittan- nië. heerst opluchting over het besluit van het illegale zogenaamde Ierse Republikeinse Leger (een naam welke volgens de wet in de dagbladen van Eire niet mag worden gebezigd) om zijn terreur- campagne tegen het noordelijke grensgebied, welke vijf jaar geleden was hervat, te staken. Slechts een afgesplitst deel van de guerrillero's -naar schatting niet meer dan 300 man deed eraan mee. De rest was de zaak allang beu. Wrok en samenwerking Nu heeft de laatste groep fanatici er de brui aan gegeven, hoewel de organisatie intact zal blijven en het dreigement geuit is, dat men op een gunstiger tijdstip wacht. Dit zijn misschien slechts woorden, welke die nen om de aftocht te dekken. Maar de regering van Noord-Ier- land neemt geen risico's en wacht af, of de terreur in werkelijkheid zal eindigen. Er kunnen, evenals in bet verleden, afvalligen zijn. die zich niet aan de leiding storen. De IRA zegt, dat de aandacht van de bevolking bewust van het streven naar Ierse eenheid wordt afgehouden. Dit is kennelijk een zinspeling op het feit, dat de Ierse republiek wil gaan mee doen aan de EEG en wellicht ook aan de NAVO. Dat de IRA er het bijltje bij neer legt. komt vooral door de nooit ver slapte waakzaamheid van de noorde lijke grenspolitie en ook door de jongste scherpe maatregelen van de regering van de Ierse republiek, die een aantal leiders van de IRA heeft gevangen gezet. De IRA vocht tegen windmolens en kon niet meer reke nen op enige sympathie van de bevol king. De regering van Eire heeft de ter- teurorganisatie altijd veroordeeld, omdat dit de zaak van de Ierse een heid meer afbreuk deed dan bevor derde. Het keerpunt, in de geschiede nis van het Ierse Republikeinse Le ger vormden waarschijnlijk de ver kiezingen van vorig jaar. waarbij alle Irakandidaten beslissend werden verslagen. Vervolg van pag. 1 Zend nog vandaag een briefkaart aan Panorama-Haarlem en abon neer U voor 35 ct. per week. Dan ontvangt U de eerstvolgende twee nummers gratis. Wat de komende huurverhoging betreft, bracht de heer Van Eibergen (AR) zijn geestverwant minister Van Aartsen onder het oog. dat de Anti- Revolutionaire fractie zich haar oor deel hierover nog voorbehield. Hoe wel kritisch, was de heer Van Eiber- gen jegens de minister thans milder gestemd dan bij diens vorige begro tingsbehandeling (in december 1960), toen hjj zelfs een motie indiende, waardoor een tussentijdse kabinets crisis ontstond. De minister is er vol gens de heer Van Eibergen in ge slaagd meer goedkopere woningen te doen bouwen, al is de huidige ver deling bepaald nog niet billijk te noemen. Evenals de andere sprekers (uit gezonderd die van de VVD) was de heer Van Eibergen slecht te spreken over de „uitloop" van de vrije (on gesubsidieerde) sector in 1961. Hier door zouden de verhoudingen op de bouwmarkt verstoord zijn ten gunste van de hogere inkomensgroepen. Veel zorgen maakte de Kamer zich over de voortgang van de krot- opruiming. De heer Van Vliet (KVP), die per 1 maart de Kamer verlaat, schatte gisteren in zijn laatste rede voering het aantal af te breken krot ten op 145.000. De heer Van der Peyl (CH) kwam met het- voorstel, om In een periode van vijf jaar een apart contingent van 25.000 woningen te bestemmen voor de vervanging van krotten, d.w.z. 5000 woningen per jaar. Hoewel de stemming jegens minis ter Van Aartsen deze keer niet zo geladen leek als ruim een jaar ge leden, kon zijn beleid eigenlijk bij niemand volledige geestdrift wekken. Enerzijds werd hem verweten, dat hij vorig jaar te laat een stokje had ge stoken voor de „uitloop" van de vrije sector, maar aan de andere kant ge tuigde mr. Schuitemaker (VVD) juist van zijn teleurstelling over deze maatregel. Hij bestreed de opvatting, dat door de groei vam de „vrije sec- „Wonen is thuis zijn", zo zei gisteren de heer Andriessen (KVP) bij het debat over Volks huisvesting in de Tweede Kamer. De woning moet een stuk cultuur van hoge orde zijn. Er moeten meer eengezinshuizen komen. Er worden thans flats gebouwd in 4 5 woonlagen zonder lift. Vaak moeten de bewoners 60 tot 80 treden klimmen, voordat zij „thuis" zijn. Meergezinshuizen zouden ten hoogste drie bouw lagen mogen bevaten, wanneer een lift niet rendabel wordt ge acht. Of en dit is een andere mogelijkheid men moet zoveel bouwlagen maken, dat een lift wel rendabel is. De heer Van Eibergen (AR) sloot zich bij het pleidooi van de heer Andriessen voor eengezinshuizen aan. De heer Bommer, de woning- bouwdeskundige van de PvdA, drong aan op „ontsplitsing" van duplexwoningen ten behoeve van grote gezinnen. Hier zou even tueel een premie voor moeten worden gegeven. overspanning zou leiden. De bouw ondernemers hebben volgons hem snel voor vele goedkope woningen in de vrije sector kunnen zorgen. Nu de centrale overheid weer gaat meespe len dreigt een administratieve romp slomp, waardoor de doeltreffendheid in de bouwwereld zeer wordt belem merd. De meeste andere sprekers meen den, dat de invloed van de Rijks overheid bij de woningbouw thans nog niet kon worden gemist. De heer Andriessen, die het een ernstige zaak noemde dat het bouwprogram- ma-1961 was gebleven onder dat van 1960, vroeg een doelbewuste lijn van de overheid zonder te tornen aan het particuliere initiatief. Iets dergelijks Dit neemt niet weg, dat het over grote deel van de Zuidieren diepe wrok koestert over de Ierse scheu ring. Ondanks alles bestaat er echter een technische samenwerking tussen noord en zuid. o.a. wordt de spoor lijn BelfastDublin door het noor den geëxploiteerd. Verwacht mag wor den. dat het contact in de naaste toe komst zal toenemen. Waarschijnlijk zullen de IRA-ge- vangenen in Eire worden vrijgelaten, indien zy beloven wet en orde te eerbiedigen. Ook komt het einde in zicht van de speciale rechtbanken, die volgens het noorden in het verle den vaak te lankmoedig tegenover de IRA zijn geweest. De guerrilleros, die thans de strijd staken, hebben in de afgelopen vyf jaar 600 operaties uit gevoerd, o.a. tegen politie-patrouilles. VOOR HEDENAVOND Hilversum I. 402 m. NCRV: 18.10 Mannenkoor. 18.30 Het Spectrum, lezingen. 18.45 Lichte gram- muz. 19.00 Nws en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Leger des Heilskwartier (gr.) 19 30 Radiokrant. 19.50 Lichte muz. 20.10 Omroep-orkest en sol. 20.55 De ontwikkeling van en kele sociaal-geneeskundige voorzienin gen, lezing. 21.20 lm Anfang. orato rium. 22.00 Kanttekeningen bij de oorpagina. 22.10 Kinderkoor. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Platennws. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 18.00 Nws. en comment. 18.20 Act 18.30 Nederlands koperork. 18.55 VARA-Varla. 19.00 V. d. kinderen. 19.10 Lichte gram. 19.20 Katholiek of alge meen. toespraak. VPRO: 19.30 V. d. jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Theater- .azernes, militaire transporten, elek trische transformators en andere in stallaties. Maar de IRA stond tegen over een veiligheidsmacht, van 27.000 man. De spanning in het grensgebied was altijd voelbaar. Men vertrouwde er geen vreemdeling. In de politiebu reaus lagen zandzakken achter de ramen. Niet zo lang geleden werden wij zelf, rijdend op een stille land weg. aangehouden door een paar stoere agenten van de Noordierse gendarmerie, die onze_ papieren con troleerden en ons reisdoel vroegen. Deze sfeer zal, als alles goed gaat, waarschijnlijk op den duur wel ver anderen, maar het wantrouwen in de Noordierse dorpen langs de grens, geweld werden opgeschrikt, zit diep. welke zo vaak door plotseling wapen- Sir Roy Welensky, premier van de Rhodesische federatie, is gisteravond inderhaast naar Londen vertrokken voor verdere besprekingen met de Britse regering over de toekomst van de federatie. Sir Roy had nog slechts de helft van de tekst van het nieuwe Britse constitutionele plan voor Noord-Rhodesië ontvan gen, toen hij besloot naar Engeland te gaan omdat hij de voor-' stellen ,,niet goed genoeg'' vond. Het plan is reeds driemaal gewijzigd. tor de spanning op de bouwmarkt tot verlangde ook de heer Van Eibergen. BINNENLAND Op 70-1arige leeftijd is plotseling overleden de kunstschilder Herbert Otto Fiedler. Fiedler, die zich In 1933 In de hoofdstad vestigde, werd als een van de meest vooraanstaanden ln de schilderswereld beschouwd. Op 4 april 1962. zal Prins Bern- hard de nieuwe Mexicaanse vestiging van de V.M.F. Stork-Werkspoor ln be drijf stellen. Deze fabriek, die gevestigd ls ln Tlalnepantla, een voorstad van de stad Mexico, ls tot stand gekomen ln nauwe samenwerking met de ln Mexico gevestigde National Iron and Steel Works s.a., een toeleverancier van de Mexicaanse suikerindustrie. De Rotterdamsche Tramweg Maatschappij (R.T.M.) heeft vergun ning gekregen voor de uitoefening van busdiensten vla de Grevelingendam en de dam ln en de brug over het Ha ringvliet ln het Delta-gebied. De com missie vervoervergunnlngen heeft de R.T.M. hierdoor ln staat gesteld ln de toekomst ongebroken verbindingen te onderhouden tussen Rotterdam en Schouwen Oulveland en Goeree Over- flakkee. Vannacht ls omstreeks een uur brand ontstaan ln de garage van de firma F. Trip te Nleuw-Buinen. De brandweer kon niet verhinderen dat de garage, de hele inventaris plus het kantoor een prooi der vlammen wer den. Acht auto's, die ln de garage stonden, werden eveneens vernietigd. De schade wordt op ongeveer f 125.000 geraamd. De oorzaak van de brand is nog onbekend. De eigenaar was tegen brandschade verzekerd. Gistermorgen omstreeks tien uur ls de 76-Jarlge, ongehuwde heer M. v. Coolwijk op de Esschenderweg ln Heer len op de flets in botsing gekomen met een personenauto, tengevolge waarvan hy zodanig werd gewond, dat hy overleed. Het ongeluk gebeurde, toen de auto de wielrijder Inhaalde. Op dat moment week de heer Van Coolwilk plotseling naar links en werd hy door de auto gegrepen. Bij K.b. ls met ingang van 1 maart benoemd tot kamerheer ln bui tengewone dienst jhr. S. G. van Wee- de. De 19-Jarige dienstplichtige sol daat G.'Frederiks uit Heerde (G.) ls gistermiddag bij een ongeluk met een militaire vrachtwagen zo ernstig ge wond, dat hij na opname in een zie kenhuis ls overleden. „Het weekblad „Televieler" heeft gisteren van de Haagse Rechtbank drie weken tyd gekregen om de omroepver enigingen van repliek te dienen. Dan zal tevens de datum voor de pleidooien worden vastgesteld in deze zaak. Zoals bekend, eisen de omroepen dat „Tele- vizier" een verbod zal worden opge legd tot het afdrukken in welke vorm dan ook van programmage- schrlften, waarvan eisers de makers zijn. Zij vragen een dwangsom van vijftigduizend gulden per verschijnend nummer bij overtreding. Voor de om roepen treedt mr. dr. P. J. Witteman op. De belangen van „Televizler" wor den behartigd door de Haagse advo caat mr. A. G. Maris. Vannacht ls de 48-jarige J. M. van Bergen uit Roosendaal veronge lukt toen hy met zijn auto uit een bocht in de Llesboslaan te Breda reed. De wagen ramde een verkeersbaken en een betonnen paal. De auto werd ln de berm geworpen en de bestuurder werd daarbij zo ernstig gewond dat hij kort daarop ls overleden. De auto dreigde ln brand te raken, maar een buurtbe woner wist het gevaar te bezweren. BUITENLAND De economische V.N.-commissie voor Afrika heeft gisteren een ont- werp-resolutie aangenomen, waarin de Economische en Sociale Raad van de V.N. wordt aanbevolen Zuld-Afrlka als lid der commissie te schorsen zolang alt land geen eind heeft gemaakt aan zijn politiek van rassendiscriminatie. Voor de resolutie stemden alle 27 Afri kaanse landen, die ln de economische V.N.-commissie voor Afrika vertegen woordigd zyn. Engeland. Frankryk, BeL-le. Portugal en Spanje onthielden zich "an stemming. Het besluit van de Rhodesische premier heeft in regeringskringen in Londen verrassing gewekt. Kort te voren had premier Macmillan nog verklaard, dat hij op het ogenblik geen voorstander van een bezoek van Sir Roy aan Londen is wegens de zeer uitgebreide besprekingen die de minister van het Gemenebest, Duncan Sandys, onlangs met hem heeft gehad. Sir Roy wil nu op het laatste ogen blik trachten de Engelse regering tot andere gedachten te brengen over de wijziging van de Noordrhodesische grondwet, welke voor de Afrikanen de mogelijkheid van een kleine meer derheid in het parlement opent. Welensky vreest, dat een tegen hem gerichte meerderheid in Noord-Rho desië, samen met die welke reeds in Njassaland bestaat, een einde zal maken aan de federatie. In officiële kringen in Londen is verklaard, dat de regering haar plan voor Noord-Rhodesië niet zal opge ven ondanks verzet van Sir Roy Welensky. Waarschijnlijk vandaag zou dit plan in details aan het Lagerhuis worden voorgelegd. Intussen verzamelen zich in Dar- es-Salaam (Tanganjika) mensen uit vele landen die zullen deelnemen aan een „vrijheidsmars" van Afrikanen in Noord-Rhodesië. Deze zal mogelijk samenvallen met een algemene sta king waartoe de leider van de Ver enigde Nationale Onafhankelijkheids partij in Noord-Rhodesië, Katoenda, heeft opgeroepen ingeval de Britse voorstellen naar de mening der partij onvoldoende zijn. De staking zou zes maanden moeten duren. Ook dient de voetganger, die op een zebrapad oversteekt, voorrang te geven Riidt dus vooral niet rechts langs wachtende auto's op een punt, waar een zebrapad zou Kunnen liggen Achter die auto kunnen voor O on zichtbaar voetgangers lopen, die even later uw pad kruisen Dan ls het te laat om te i-emneo terwijl de voet gangers t op rekenen door te kun nen lopen. Het Duitse Verbond van Vakver enlgingen heeft er gisteren bij de Westdultse regering op aangedrongen associatie van Spanje met de E.E.G. te verwerpen. Zolang de democratische rechten ln Spanje niet zijn hersteld ls volgens het verbond toetreding tot de E.E.G. niet aanvaardbaar. De bekende komiek Harold (Chick) Johnson, die tezamen met John (Ole) Olsen in talrijke komische revues w.o. ..Hellzapoppin" optrad, is op 65-Jarige leeftijd in Las Vegas in de Amerikaanse staat Nevada over leden. „Hellzappopln" had groot suc ces op Broadway en beleefde meer dan 1400 voorstellingen. Later werd er een film van gemaakt. In antwoord op een verzoek van secretaris-generaal Oe Thant van de V.N. gaan enkele Finse officieren als vrywilllgers naar Kongo om als in structeur aan een nieuwe officiers- school aldaar op te treden. Helsinki viert eind maart, begin april zyn honderdvyftigjarig bestaan als 'hoofdstad van Finland als hoedanig het op 8 april 1812 werd uitgeroepen. Voordien was Toerkoe-Aboe in het zuidwesten de hoofdstad. In Keulen zijn uit protest tegen de carnavalsfeesten, die hier volgende week een hoogtepunt zullen bereiken, biljetten opgeplakt, waarop een doods hoofd met een carnavalsmuts staat af gebeeld. Op de plakkaten wordt de vraag gesteld waarom de feesten met het oog op de watersnoodramp, die ruim een week geleden noordwest- Duitsland teisterde, en de mijnramp ln Saarbrücken, waarbij een groot aantal doden ls gevallen, niet zijn afgelast. In verscheidene Westdultse steden ls de carnavalsviering dit jaar niet door gegaan. Het Britse Lagerhuis heeft met 277 tegen 170 stemmen ln laatste le zing een wetsontwerp aangenomen, dat de immigratie uit landen van het Gemenebest aan banden legt. Volgens de Wereldgezondheids organisatie vallen er in de wereld jaar lijks meer dan 100.000 verkeersslacht offers. Voor de Verenigde Staten alleen is dit aantal al 38 000. Bestuurders tussen de 50 en 60 jaar maken de minste ongelukken. Van de mannen ryden de getrouwden het veiligst. WOENSDAG Aula Acad. Ziekenhuis: Uitreiking Landstelner-penningen. 8 uur n.m. Breestraat 19: Ledenverg. Leldse Ver. van Postzegelverzamelaars. 8 uur nam. Den Burcht: Filmavond Ned. Ver. voor Sexuele Hervorming. 8 uur n.m. Doopsgezinde kerk: Evangelisatie- bijeenkomst o.l.v. ds. K. C. van Oos- sanen. 8 uur n.m. Het Gulden Vlies: Ver. tot Bevorde ring van de Welsprekendheid. 8 uur n.m. Rapenburg 13: Opening Internatio nal Student s Club. 5 uur nam. Rapenburg 61: K. en O.-cursus „De oude kerk ln het nieuwe Rusland" door prof. dr. P. Hendrlx. 8 uur n.m. Schouwburg: Kon. Ver. Litterls Sa crum" speelt „De huzaren". 8 uur n.m. Wassenaar DorpscentrumFees telijke jaarvergadering Alg. Bond van Ambtenaren. 8 uur n.m. DONDERDAG Pieterskerk (Koor)Avondgebed te 7.15 uur nm. Rest. Van der Heyden: Ned. My. voor Nijverheid en Handel. 12.30 uur n.m. Schouwburg: Kon. Ver. „Litterls Sa crum" speelt „De huzaren". 8 uur n.m. Stadsgehoorzaal (grote zaal): Abon nementsconcert Residentie-orkest o.l.v. W. van Otterloo. Solist Hans Henke- mans. 8 uur nm. VRIJDAG De Grote Vink: Carnavalsavond K.A.B. 8.15 uur nam. Ons Centrum (Hooigracht): Huma nistisch Verbond. Spr. de heer M. J. F. Ehrbecker. 8 uur n.m. Prediker: Evangelisatie Chrlstengem. „Ecclesia". 8 uur nam. Oegstgeest (Witte Huis)Leden vergadering Ned. Roode Kruis afdeling Rijnland. 9 uur n.m. ZATERDAG Doopsgez. Kerk: Adventkerk 1011 uur voorm.. bijbelstudie; 11-12 uur, ds. F J. Voorthuis van Den Haag. Leldse Hout (hoek Warmonderweg- Sllngelandtlaan)Wandeling Kon. Ned. Natuurhist. Ver. 2 uur nam. Schouwburg: Kon. Ver. „Litterls Sacrum" speelt „De huzaren". 8 uur nam. ZONDAG Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur voorm. MAANDAG Stadsgehoorzaal (foyer): N.R.V. Film avond „De Ryn met vakantie". 8 uur nam. Stadhuis: Gemeenteraad. 2 uur nam. Stadszaal: Modeshow fa. Gronheld. 2.30 uur nam. Zuiderkerk: Lelds Kamerkoor en Re sidentie-kamerorkest voeren „Johan nes Passion" uit o.l.v. Willem Mlzée. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Tentoonstelling Ap Sok feestdagen 50 Lakenhal Werkd. 10-4 uur. zon 1-4 uur (tot 5 maart) Lakenhal: Tentoonstelling „De best verzorgde boeken van 1960". Werkdagen 10-4 uur; zondag 1-4 uur (tot 5 maart). Legermuseum (Pesthuislaan)Met uitzondering van maandag, dag. van 10-4 uur (zondag 1-4 uur). Rijksmuseum Geologie en Mineralo gie. v. d. Werf park 1; tentoonstelling geologie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur. Zon- en feest dagen 2-4 uur. Ryksmuseum van Oudheden: Ten toonstelling „Nederlandse opgravingen ln Egypte" (tot 18 maart). Rijksmuseum voor Volkenkunde: Dag. 10-5 uur, zondag 1-5 uur. Ryksmuseum van Oudheden: Dage- ïyks 10-5 uur, zondag 1-5 uur. Ryksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen: Dagelijks 10-4 uur. Zondag 1-4 uur. BIOSCOPEN Trianon: „De kanonnen van Navarone". 14 Jr. Werkd. 2 en 7.30 uur; zond. 2. 5 en 8 uur. Rex: De dreiging uit het heelal". 14 Jr. Werkd. 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur; donder- dagcyclus „Porto Teno, paradys der liefde". Casino: „Waarover men niet spreekt". 18 Jr. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lldo: „Zij sneuvelden niet tevergeefs". 14 Jr. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor: ,,'s Nachts kan van alles ge beuren". A.l. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio: „Een vrouw ls een vrouw". 18 Jr. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Astra - Wassenaar: Vrydag 8 en zat. 7 en 9.15 uur „De koning der boe kaniers". 14 Jr; zond. 7 en 9.15 uur, maand, en woensd. 8 uur „De blauwe nachtvlinder". 18 Jr; donderd. 8 uur „In naam van het onrecht". 18 Jr; zond. en woensd. 2.30 uur „Tarzan de trouwe vriend". A.l. Avoi.1- en nachtdienst der Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen: Apotheek Herdingh en Blanken. Hoge- woerd 171, tel. 20502. De dienst van apotheek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp, wordt eveneens waur- genomen door Apotheek Herdingh en Blanken. BU geen gehoor van Uw hulsarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. koor en -orkest met zangsol. 20.35 Zes tig jaar levenservaring, lezing. (21). 20.50 Marlken van Nleumeghen. hoorsp. met muz. 22.10 Bas en plano. 22.30 Nws. 22.40 Hart op de tong: act. pro blemen. 22.55 Omroepork.: klass. muz. 23.55-24 00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 17.00 Jeugdjourn. AVRO: 17.10 17.40 V. d. kinderen. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. KRO: 20.20 Woord en beeld. 20.30 Piste, gevar. pro gramma. 21.10 Onze arme ryke taal: Avondcollege Nederlands. NTS: 21.35 Eurovisie: Europese kampioenschappen kunstrijden op de schaats te Geneve. KRO: 23.00 Epiloog. VOOR DONDERDAG 1 MAART Hilversum I, 402 ni. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Ork.muz. (gr.) 7.30 V. d. jeugd. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Lichte gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. NCRV: Kamermuz. (gr.) 10.15 Morgendienst. 10.45 Kerkorgel. KRO: 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gewijde muz. 12 00 Middagklok - noodklok. 12 04 Flultrecltal met gitaarbegelelding 12.25 V. d. boeren. 12.35 Meded. t.b.v. land- en tuinb. 12.38 Lichte gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Platennws. 13.20 Lichte muz. 13.40 Kopstukken, licht progr. (herh.) NCRV: Rep. van de Bondsdag van Chr. Plattelandsvrou wen en -meisjesbond. 14.45 Lichte gram. 15.10 Gewijde muz. (gr.). 15.35 Kinderkoor. 16.00 Bijbeloverd. 16.20 Oude kamermuz. 16.50 Gram.muz. 17 00 V. d. jeugd. 17.30 Gram.muz. 17 40 Beursber. 17.45 Kamermuz. NCRV: 18.15 Sportrubr. 18.30 Vocaal ensemble. 18.50 Soc. perspectief, lezing. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Geestel. liederen, (gr.) 20.15 Vijftien jaar Nederlandsche Radio Unie: Promenade-orkest en zang (gr.) 19.30 Radiokrant. 19.50 Pol. le zing C.H.U. 20.00 Kassieke muz. sol. I. d. pauze: pl.m. 21.00 In de huid van een ander, wedstrijd. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boekbe spreking. 23.00 Planorecital. 23.30 Een nieuw nart voor oude steden, lezing. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Lichte gram.muz. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Lichte gram.muz. 9.00 Gymnastiek v. d. vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Fluit en strijkork. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Arbeidsvitaminen (gr.) 10.50 v. d. kleuters. 11.00 Kookkunst. 11.15 Ra- dlophilharm. ork.: Moderne muz. 12.00 Tlroolse muz. 12.30 Meded. t.b.v. land en tulnb. 12.33 Uit het bedrijfsleven.. 12.43 Hawaiian muz. 12.55 Europ. kam pioenschappen kunstrijden op de schaats te Genève. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Beursber. 13.30 Lichte ork.muz. 14.00 Cello en piano: Moderne muz. 14.30 V. d. vrouw. 15 05 Operettemuz. (gr.). 15.15 Act. allerlei. 15.45 Mexicaanse melodietjes. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Gram. v. d. Jeugd. 17.30 V. d. Jeugd. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Event, act. 18.20 Country and Western (gr.). 18.30 Sportpraatje. 18.35 Gesproken brief. 18.40 Lichte muz. 19.00 V. d. kinderen. 19.05 SSSSSSTTTTT platen en praten. 19.30 V. d. Jeugd. 20.00 Nws. 20.05 Kamerork. en zangsol. Klass. en moderne muz. (Om pl.m. 20.50 Op name vijf tenen na nu. progr. over de techn. dienst van de N.R.U.). 22.05 In gesprek met Slmon Vestdijk. 22.30 Nws en meded. 22.40 Act. 23.00 Sportact. 23.10 Dlscotarla. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journaal. AVRO: 20.20 Televizler. 20.30 Thee voor een dode dame, TV-spel. NTS: 21.50-23.00 Euro visie: Europ. kamploensch. kunstryden op de schaats te Genève. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC. Home Service, 330 m. 12.00 Schoolradio. 13.00 Ork.conc. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Round Britain Quiz. 14.40 Hoorsp. 15.00 School radio. 16.20 Kritieken. 17.05 Lichte muz. 17.45 Lezing. 18.00 V. d. Jeugd. 18 55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South-East. reg. progr. 20.00 Kamer muz. 20.30 Ork., koren en zangsolisten. 21.30 Discussie. 22.00 Gram.platen van beroemde zangers. 22.30 Wetensch. quiz 23.00 Nws. 23.30 Voordr. 23.45 Parlem. overz. 24.00 Nws. en weerber. 0.06-0.36 Gevar. muz. Engeland. BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Dale's Dagb. 12.31 Lichte muz. 13.00 Popul. gram. platen. 13.31 V. d. arbeiders. 14.00 Ge var. muz. 14.45 V. d. kleuters. 15.00 V. d. vrouw. 16.00 Lichte muz. 16.31 Muz. by het werk. 17.15 Mrs. Dale's dagb. 17.31 Uitslagen van races. 17.34 Lichte gram. v. d. jeugd. 18.00 V. d. Jeugd. 18.31 Gevar. muz. en ber. 19.33 Sport. 19.45 Hoorsp. 20.00 Nws. en Journ. 20.31 Quiz. 21.00 Samenzang. 22.00 Vragen- beantw. 22.31 Gevar. muz. 23.30 Nws. en sport. 23.41 Jazzmuz. 0.31 Lichte muz. 0.55-1.00 Nws. Nordwestdeutsche Rundfunk, 309 m. 12.00 Lichte gram. 13.00 Nws. 13.15 Lichte gram. 16.00 Filmmuz. 16.45 Jazz muz. 17.35 Operaconc. 19.00 Nws. 21.00 Jazzmuz. 21.45 Nws. 23.30 Pianorecital. 24.00 Nws. 0.10 Dans- en amusmuz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Don Pasquale, ope- ra-buffa. 14.05 Kamermuz. 16.45 Muz. voor oude instrumenten. 17.15 Gewilde muz. 20.00 Ork.conc. 22 25 Zangrecital. 23.10 Kamermuz. (gr.) 23.53-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Nws. 12.03 Gevar. muz. (gr.). 12.30 Weerber. 12.35 Amus.ork. en zangsol. 12.50 Beursber. 13.00 Nws. 13.15 Kamermuz. 14.00 Schoolradio. 16.00 Beursber. 16.06 Franse les. 16.21 Schoolkoren 1961. 17.00 Nws. 17.15 V. d kinderen. 18.15 Gram. 18.20 V. d. sold. 18.50 V. d. toeristen. 19.00 Nws. 19.40 Lichte gram. 19.50 Vrije pol. tri bune. 20.00 Vlaanderen, myn land!: omroepork., koren en sol. 20.45 Lichte gram. 22.00 Nws. 22.15 Lichte gram. 22.55-23.00 Nws. 484 m.: 12.03 Bonjour muslque. 13.00 Nws. 13.15 Klass. gram. 14.13 Kamer muz. 15.03 Lichte gram. 16.08 Kamer ork. en sol. 17.00 Nws. 17.30 Planoreci tal. 18.30 Dlscographle. 19.05 Muz. feuilleton. 19.30 Nws. 22.00 Wereldnws. 22.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 nur). 3 Si ■59 weer a a CM Amsterdam geh bew. ono 8 -1 0 Den Helder geh bew O 12 -1 0 Ypenburg zwaar bew. ono 8 -3 0 Vlisslngen onbewolkt no 8 -2 0 Eelde geh bew. ono 6 -2 0 De Bilt geh bew. no 4 -3 0 Twenthe geh bew. O 6 -1 0 Eindhoven onbewolkt no 4 -3 0 Z.—Llmburghalf bew. ono 7 -4 0 Helsinki sneeuw w w.stll 2 -16 0.2 Stockholm licht bew. 14 0 Oslo mist w.stll 11 0 Konenhaeer geh bew no 8 -2 0 Aberdeen sneeuwbui O 2 1 0.3 Londen geh bew. no 8 0 0 Brussel onbewolkt ono 7 -3 0 Luxemburg zwaar bew. no 6 -3 0 Parijs regen ono 4 1 3 Bordeaux half bew. zw 3 0 5 Grenoble regen ono 5 4 5 Nice regen O 8 7 6 Beriyn sneeuw ono 4 -2 3 Frankfort onbewolkt no 4 -4 0 München mist ono 4 -6 0 Zürich licht bew. nw 2 -2 0 Genève sneeuw wzw 2 0 5 Locarno regen w.stll 2 1 Wener yzel zo 5 -0 2 Innsoruoh "ht bew w.stll -4 0 Belgrado •*eh bew zzo 2 1 10 2 Athene geh bew, nno 2 Rome zwaar bew W.6tl 3 3 Alacclo regen O 6 3 7 Madrid onbewolkt wnw 8 2 13 Mallorca licht bew. wnw 6 5 0.1 Lissabon onbewolkt wzw 2 5 0

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 2