Algerijns akkoord parlement met gaat compromis Zullen spijtoptanten gijzelaars worden Powers deed zijn best om U-2 te vernietigen BOUWPROGRAMMA OAS-acties tegen bankenarsenalen en kledingdepots Tweede Kamer eist andere verdeling van Visum geblokkeerd voor tienduizenden Vlaggetjesdag op 19 mei WEERBERICHT Door explosie in staartstuk neergestort Discoverer gelanceerd Wellicht slechts dreigement Dreigement? Droevig (Sur/ tyi. teuws 1 Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 28 FEBRUARI 1962 No, 30591 LEIDSCH DAGBLAD Direcieui E A E van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN l 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie; 21507 (Van onze Parijse correspondent) In Tripolis heeft het Algerijnse parlement zijn goedkeuring ge- hecht aan het akkoord met Frankrijk, maar de inhoud is nog niet f bekendgemaakt. Eerst komt nog de openbare conferentie, waar- voor vermoedelijk een kasteel in de omgeving van Parijs zal wor den gekozen. Er zijn trouwens enkele punten, die nog wat in het duister zijn gebleven en om verdere opheldering vragen. Ook is er sprake van een lichte interne reorganisatie van de FLN-rege- ring, waarvan enkele ministers door de Revolutionaire raad ongeschikt zouden zijn bevonden. Terwijl aan Algerijnse zijde de obstakels worden opgeruimd, houdt de stroom van bloedige en rampzalige berichten over aanslagen met kneedbommen, revolvers en machinegeweren nog aan. Gisteren vielen er 21 doden en 40 gewonden. De Gaule sprak niet ministers Om de kas van de OAS te spekken zjjn gewapende aanvallen op banken en belastingkantoren uitgevoerd. In één geval gingen de leden van een OAS-commando, gebukt onder zak ken met bankbiljetten ter waarde van een half miljoen gulden, de deur uit. En verder slaagden de hand langers van Salan er nog jn, uit di verse arsenalen flinke ladingen wa pens en munitie te roven. In Franse regeringskringen wordt de anarchie in de grote Algerijnse steden nu wel als de meest urgente zorg beschouwd. President De Gaulle presideerde gis teren een commissie van ministers, hoge militairen en leidende ambte naren om nieuwe instructies op te stellen. Overigens zou Salan hebben afgezien van een formele greep naar de macht. De weerzinwekkende moordpartijen op willekeurige Alge rijnen zijn bedoeld om de bevolkings groepen tegen elkaar op te zetten. In Oran heeft zich hedenochtend op de grens tussen de joodse en Al gerijnse wijken een tiental ontplof fingen voorgedaan. Onbekenden had den op de trottoirs kneedbommen ge plaatst. Er werd slechts geringe Principieel akkoord over de bouw-C.A.O. De werkgeversorganisaties in de Raad van Bestuur Bouwbedrijf en de j werknemersorganisaties, samenwer kend in de Centrale Commissie Bouwnijverheid, hebben gisteren in principe overeenstemming verkregen. Over de inhoud van de C.A.O. in het bouwbedrijf vertrouwen partijen Mop korte termijn de eindredactie van de C.A.O. gereed te hebben, zodat deze bij het College van Rijksbemid- ldelaars ter goedkeuring kan worden ingediend. Onder deze omstandig heden kan de C.A.O. niet ingaan op 1 maart 1962, maar gevraagd zal worden de C.A.O. goed te keuren met terugwerkende kracht. Intussen zul len de werknemersbonden nog over- |leg plegen met hun bondsinstanties. De haringvloot zal dit jaar op maandag 21 mei mogen uitvaren i voor de jacht op de Hollandse nieuwe. Dit betekent, dat de feestelijkheden ter gelegenheid van Vlaggetjesdag op zaterdag 19 mei zullen worden georganiseerd. Het hoogtepunt van 1 deze viering zal dit jaar in Vlaar- Idingen zijn. Het Comité Vlaardingen is dan ook nu reedS druk bezig met de voorbereiding. Aan de vooravond zal een korte plechtigheid worden gehouden bij het vissersmonument „Voor hen die ble- j |ven... waaraan het Vlaardings' inannenkoor „Orpheus" zijn mede werking zal verlenen. Op de dag zelf zal een openlucht spel worden opgevoerd van de hand van de heer J. G. Kolkman met als ititel „De zee: het venster van Vlaar- raingen". Het ligt in het voornemen jdit spel op te voeren op een platform aan de Koningin Wilhelminahaven jnabij het Grote Visserijplein. WEINIG VERANDERING De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Overdrijvende wol kenvelden met hier endaar wat mot- sneeuw. Matige tot vrij krachtige noordoostelijke wind. Lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt, (Opgemaakt te 11.15 uur). 1 MAART Zon op 7.28. onder 18.18 uur. Maan op 3.46. onder 12.27 uur. j Hoogwater te Katwijk a. Zee 10.10 en 22.58 uur; laagwater 5.18 en j 18.07 uur schade aangericht. De rust keerde snel terug nadat veiligheidstroepen ter plaatse gearriveerd waren. Kolonel Argoud, die met zes andere fascistische leiders, onder wie Pierre Lagaillarde en Ortiz, sinds eind ok tober naar de Spaanse Balearen was overgebracht, blijkt enkele dagen ge leden zijn verbanningsoord te zijn ontvlucht. Men neemt aan, dat hij over de hulp van Spaanse autoritei ten heeft kunnen beschikken en men vreest, dat Argoud, die tot de bril- jantste officieren van het Franse le ger wordt gerekend, intussen al in het oppercommando van de OAS in Algerije is opgenomen. Argoud was in de meidagen van 1958 door de toen malige opperbevelhebber in Algiers, Raoul Salan, met de „psychologische oorlogvoering" of te wel de poli tieke acties belast. Tijdens de bar- ricadenopstanid speelde Argoud als of ficier een bijzonder dubbelzinnige rol, waarvoor hij tijdens het beruchte proces in Parijs dan ook ter ver antwoording werd geroepen. Vóór de uitspraak was gevallen, had Argoud, die met de andere beschuldigden on der ede in voorlopige vrijheid was ge steld, de Frans-Spaanse grens echter al lang overschreden. In verband met zijn aandeel in de volgende putsch van ex-generaal Challe in Algerije, werd Argoud later bij verstek ter dood veroordeeld. „Operatie-Valentine" in werking getreden De correspondent te Algiers van „Paris-Presse" meldde gisteren dat Een speciale raad van onder zoek naar de gebeurtenissen omtrent de vlucht van de Ame rikaanse U-2 piloot Francis Gary Powers boven de Sowjet- Unie is tot de slotsom gekomen, dat Powers zijn best heeft ge daan, de instructies van de Amerikaanse geheime dienst om zijn toestel te vernietigen na te komen. Dit is vandaag door de „New York Times" bekendge maakt. De U-2 met Powers als bestuurder kwam in'mei 1960 op Sowjetrussisch grondgebied terecht. Hij werd tot ge vangenisstraf veroordeeld, doch kort geleden naar de Verenigde Staten teruggezonden. Volgens de „New York Times" was de raad ervan overtuigd, dat het toestel niet door een treffer van een Russische raket tot de landing was gedwongen. De raad zou tevreden zijn gesteld door twee verklaringen van Powers, namelijk, dat de U-2 door een ontploffing in de staart onbestuurbaar was geworden en in een spiraal geraakte. Powers zou volgens de „New York Times" voorts gezegd hebben, dat hij zijn opdracht om het toestel in geval van nood te vernietigen niet had kunnen uitvoeren, omdat de kracht van de explosie en de daarop volgen de spiraalvormige bewegingen van het verkenningsvliegtuig het hem onmogelijk hadden gemaakt bij de „vernielingsknop" te komen. de inwoners van de Algerijnse hoofd stad een zucht van verlichting slaak ten, toen bekend werd dat de „ope ratie „Valentine" in werking was ge treden. Deze operatie voorziet in het samentrekken van sterke eenheden van het Franse leger in Algiers, om botsingen tussen Fransen en Alge rijnen te voorkomen. De autoriteiten in Algiers menen dat het hierdoor mogelijk zal zijn eventuele pogingen van de OAS om zich bijv. van het radiostation van Algiers en van regeringsgebouwen, spoorwegstations, haveninstallaties en vliegvelden van de stad meester te maken, te verijdelen. Hetzelfde geldt voor aanvallen, die de OAS mogelijk op kazernes of politieposten zou willen ondernemen. De thans in Algiers gelegerde troe pen bestaan in hoofdzaak uit dienst plichtigen, onder gezagsgetrouwe of ficieren, die niet zouden aarzelen het vuur te doen openen op Fransen, die zich aan aanvalsdaden schuldig zou den maken. Ontploffing in Bosnische mijn: 54 slachtoffers Bij een ontploffing van mijn- gas in de mijn „Tito" te Bano- vici in Bosnië (Joego-Slavië) zijn gistermiddag 54 mijnwer kers om het leven gekomen. Bovendien worden er nog drie vermist. Op het ogenblik van de ramp bevonden zich 180 mijn werkers onder de grond. Vier uur na het ongeluk konden nog tachtig man worden bevrijd. Tien gewonden verblijven in het ziekenhuis. Van de luchtmachtbasis Vanden- berg in Californië is gisteren een Dis- coverer-satelliet gelanceerd, de 38ste van deze serie. Over het doel van de kunstmaan en over de instrumenten aan boord bewaart men het stilzwij gen. De kunstmaan is in de beoogde baan gekomen. De capsule zal worden uitgeworpen, om aan een valscherm in de buurt van Hawaii' neer te ko men. Vliegtuigen zullen trachten de capsule in de lucht te bergen. (Van onze parlementaire redacteur) Het bouwplan van 90.000 woningen voor 1962 heeft in de Tweede Kamer waardering ge oogst, maar over de door minis ter Van Aartsen voorgestelde verdeling van dit aantal heerste bij de meerderheid van de Kamerleden teleurstelling. Dit bleek bij het gisteren begonnen debat over de begroting van Volkshuisvesting en Bouwnij verheid, waarbij heel wat be zorgdheid over de nog steeds heersende woningnood werd uitgesproken. Bjj de heer Andriessen (KVP) kwam de teleurstelling tot uiting in een verzoek aan de minister om het voorgestelde aantal ongesubsiëerde woningen (de z.g. vrije sector) te verminderen van 25.000 tot 20.000. Op deze manier zouden voor de lagere inkomensgroepen 5.000 woningwet woningen meer kunnen worden ge bouwd. De heer Andriessen dreigde met de indiening van een motie, als de minister aan dit verzoek geen ge volg zou geven. De heer Andriessen stelde trouwens nog een tweede motie in het vooruit zicht, toen hij vroeg hoe de minister het subsidiebeleid denkt aan te pas sen aan de ontwikkeling van de bouwprijzen. Tussen 1959 en 1961 zijn deze prijzen met ruim 6 procent ge stegen en sindsdien zou deze stijging nog verder zijn opgelopen tot 10 a 12 procent. Kan onder deze omstandig heden een huurverhoging zoals de regering voor ogen staat wel leiden tot een subsidieverlaging? Wat de verdeling van het voorgestelde aantal woningen betreft wilde de heer Bom- mer (P. v. d. A.) nog verder gaan dan de heer Andriessen: het onge subsidieerde aantal zou zelfs moeten worden teruggebracht tot 15.000. Daardoor kunnen inplaats van 35.000 woningwetwoningen er 45.000 worden gebouwd. „De P. v. d. A.", aldus de heer Bommer „staat op het stand punt, dat althans de helft van het totaal aantal te bouwen woningen in de woningwetsector moet liggen". Reeds nu kondigde de socialistische spreker aan, dat zijn fractie ernstige bezwaren naar voren zou brengen tegen het huurverhogingswetsontwerp dat binnenkort in openbare behande ling komt. 9 Slot pag. 2 Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Guus Lindeman, üc plichtige militair wiens vader indertijd een kort geding tegen de Staat aanhangig maakte, om dat hij niet wilde, dat zijn zoon in burger naar Nieuw-Guinea iiprcl gevlogen, ci gisièaüónd van Schiphol naar Biak vertrok ken in burger. Op Schiphol werd Lindeman kort voor zijn vertrek door journalisten „onder vuur" genomen. (Van onze Haagse correspondent) In kringen van gerepatrieerden cn anderen, die zich de zorg hebben aangetrokken voor de spijtoptanten uit Indonesië valt de laatste weken een spanning waar te nemen, die voortdurend ernstiger wordt. Sedert 4 februari komen er n.l. geen spijtoptanten uit Indonesië meer in Nederland aan. En dat, terwijl bekend is, dat er zich nog honderden spijtoptanten in Indonesië bevinden, die reeds in het bezit zijn van een Nederlands visum en er nog tussen de negenduizend en tienduizend mensen zijn, die een Nederlands visum hebben aangevraagd. Tai Airways gereed om enige tien tallen spijtoptanten naar Bangkok te brengen. Op het laatste ogenblik kwam een ambtenaar van de immi gratiedienst op het vliegveld, die me dedeelde, dat slechts zij, die in het bezit waren van een Nederlands pas poort Indonesië mochten verlaten. Dat waren dus de Nederlanders. De andere passagiers, reizend op een uitreis-visum van Indonesië en een toelaatvisum voor Nederland moes ten het vliegtuig verlaten. Met slechts enkele passagiers vertrok het vliegtuig toen naar Bangkok. In de Eerste Kamer is wel enige aandacht aan dat feit geschonken, maar de minister van Justitie, mr. Beerman, is daar niet diep op inge gaan. Intussen zijn er bijzonderhe den bekend geworden, die doen vrezen, dat er in Indonesië een maatregel is getroffen, die, ook al zou deze slechts als een dreigement bedoeld zijn, ernstig genoeg is om meer bekend te worden. De immi gratiedienst te Djakarta heeft n.l. alle uitreisvisa voor spijtoptanten geblokkeerd. Deze maatregel is op 1 februari j.l. ingegaan. Op 3 februari stond op het vlieg veld Kemajoran een vliegtuig van de De mensen, die moesten achter blijven, verkeren in allerdroevigste omstandigheden. Huisvesting en werk hadden zij niet meer. AI hun roerend bezit, hadden zij verkocht. Een aantal van hen is toen opgeno men in het St.-Vincentius-gesticht op Kramat, anderen trachtten bjj kennissen onderdak te komen. Sedertdien zijn geen spijtoptanten meer naar Nederland gekomen. Druk uitoefenen Het is te begrijpen, dat bij menig een de vrees bestaat, dat ook de spijtoptanten elk ogenblik kunnen worden gemobiliseerd. Want ook spijtoptanten zijn voorlopig nog In donesische staatsburgers en zij kun nen dus, als zij in de leeftijd zijn tussen 18 en 40 jaar, worden opge roepen. Het probleem van de spijtoptan ten bestaat reeds een aantal jaren. Sedert ruim twee jaar bestaat het Comité Nationale Actie Steun Spijt optanten Indonesië (Nassi). Dit co mité in het bijzonder heeft gea geerd voor een ruimere opvatting en een sneller tempo bij de toelating van spijtoptanten tot Nederland. In tal van rekesten en telegrammen aan de regering en aan de minister van Justitie hebben zij ervoor ge waarschuwd, dat niet Nederland het in de hand heeft de mensen uit In donesië te laten vertrekken. Vertrek onmogelijk Het vertrek per Nederlands schip is al zeer geruime tijd niet meer mo gelijk. De laatste maanden vertrok ken de spijtoptanten per vliegtuig van de Taise luchtvaartmaatschap pij naar Bangkok. Daar werden zij dan overgenomen door de KLM, die hen naar Nederland bracht. Iedere week kwamen er enige tientallen spijtoptanten langs deze weg naar Nederland. Sedert de blokkering van de uit reisvisa zijn er geen spijtoptanten meer naar Nederland gekomen. Hoewel naar mogelijkheden wordt gezocht, ontkomt men niet aan de indruk, dat men machteloos staat tegenover de Indonesische maatre gel. Die overigens wel in heel scherp contrast staat met het feit, dat Ne derland de infiltranten op Nieuw- Guinea via het Internationale Rode Kruis naar Indonesië terugzendt. In verschillende wijken van Algiers zijn de Franse troepen aanzienlijk versterkt. Lange mi litaire colonnes trekken door de straten. ONDERHOUD LUNS—DEAN RUSK De woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld dat minister Luns op vrijdag 2 maart met zijn Amerikaanse ambtgenoot, Dean Rusk, en verschillende andere autoriteiten in het Departement van Buitenl. Za ken een onderhoud zal hebben. Gedeeltelijke gratie voor mej. Van Moorst Aan mej. E. M. van Moorst is, naar wij vernemen, gedeeltelijk gratie ver leend van de gevangenisstraf van zes maanden, haar in 1956 opgelegd bij arrest van het Gerechtshof te Amster dam. Kwijtgescholden is het gedeelte van de straf, dat op 5 april 1962 nog onvervuld is gebleven. De indiening van een gratieverzoek door betrok kene in november 1961 heeft de ten uitvoerlegging van de straf opge schort. Zij bevindt zich evenwel sedert 6 december 1961 in hechtenis op grond van een bevel tot gevangenneming, dat de arrondissementsrechtbank te Amsterdam in 1955 had gegeven. Zo als bekend is, heeft genoemde recht bank zich in december jJ. onbevoegd verklaard tot intrekking van dat be vel. Het gratieverzoek was behalve door mej. A. Beekman ook gesteund door een groot aantal van haar familieleden. Marinehelikopter verongelukt Gistermiddag omstreeks vier uur heeft een helikopter van het type Sikorski S 55 van de Marinelucht vaartdienst op 2 mijl ten noorden van de vuurtoren te Noordwijk op het strand een noodlanding moeten maken. Hierbij werd het toestel zeer ern stig beschadigd. Van de 4 inzitten den werden slechts de vlieger, de luitenant ter zee van vakdiensten der tweede klasse G. C. P. Christ en de korporaal vliegtuigmaker alge meen P. C. M. Bergman licht ge wond. Zij zijn in de ziekenboeg van het marinevliegkamp Valkenburg opgenomen. Nasoetion „Nog dit jaar" De Indonesische minister van De fensie. tevens staf-chef generaal Na soetion heeft verklaard, een oplossing van de kwestie Nieuw-Guinea nog dit jaar te verwachten, in dien zin, dat West-Papoea tot Indonesië zal gaan behoren ongeacht de con sequenties, de mogelijkheid van een oorlog daaronder begrepen. Nasoe tion verklaarde dit op een bijeen komst te Tjiawi, nabij Bogor, van militaire commandanten uit geheel Indonesië, die ongeveer een week zal duren. Zij dient o.a. om de leger-of- ficieren op de hoogte te houden van de Indonesische strijd om West-Pa poea. Uit het Leidsch Dagblad van 28 Februari 1862: De beruchte Indiaansche chef te Utah, Preetectnet, is overleden en had de ivensch te kennen gegeven dat zijn weduwe ter slagtbank geleid zou worden en met hem be graven werd. Met vreugde heeft zij dit offer volbragt.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1