K.L.M. solliciteert bij de AIR-U Discussie over afbraak van woning in Warmoiicis raad - Gevangenisstraf voor aannemer (Voorschoten) Egyptisch glazen vaatwerk uit het „Nieuwe Rijk99 Overleg^ te Brussel CIJFERS VAN UNILEVER GEEN SCHOKKEND NIEUWS Ruim 2500 scholieren uit Leiden genieten van Fernandel Maar nu weer in vrijheid Sjoukje leidt in Genève BEURS VAN AMSTERDAM LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 28 FEBRUARI 1962 Onder de titel „Egyptisch, glazen vaatwerk uit het Nieuwe Ryk" hield de conservator dr. J. H. C. Kern gisteravond een lezing in het Rijks museum van Oudheden. De oude Egyptenaren hebben te beginnen omstreeks 1450 v. Chr. kleine glazen potjes en vaasjes (meestal tussen 8 en 12 cm hoog, met slechts enkele uitschieters tot 40 cm hoog) vervaar digd. Deze vaasjes zijn evenwel niet van geblazen glas. In werkelijkheid zijn de vaasjes gemaakt van glas specie, die in hete toestand om een prop of kern van klei of zand werd gerold en geplet, waarna de prop binnenin tenslotte werd verwijderd. De versiering van de vaasjes werd meestal in glasdraden zigzags-, boog- jes- of vedergewijze in de hoofdspe cie gewalst, waarna de oppervlakte zo goed mogelijk effen werd bij ge politoerd. Het totael kleurenscala van de polychrome vaasjes cmvat: don ker- en lichtblauw, geel, wit, zwart, groen en rood. De meeste vaasjes vertonen drie of vier kleuren. Eén- of tweekleurige vaasjes zijn uitzon deringen. De Egyptische glazen vaasjes, die vooral voor parfum en kosmetische middelen op de toilettafels van rijke en hoofse dames dienst hebben ge daan, zijn in vele gevallen tamelijk nauwkeurig gedateerd in de rege ringsperioden der Egyptische konin gen Thotmes III, Amenhotep II. Thotmes IV, Amenhotep III en Amenhotep IV, hetgeen in afgeronde jaartallen neerkomt op tussen 1450 en 1350 v. Chr. Het Leidse Museum aan het Rapenburg bezit van de Egyptische glazen vaasjes dezer pe riode slechts vrij schaarse voorbeel den. Zeer grote verzamelingen daar entegen worden bewaard in New York, Washington en Londen. De spreker beschikte over gekleurde lichtbeelden van talrijke Egyptische glazen vaasjes. Een reeks van deze lichtbeelden werd bij wijze van il lustratie bij het betoog geprojecteerd. Het probleem is nog niet opgelost, cf de vervaardiging van Egyptische glazen vaasjes, gedurende het tijd perk van het zogenaamde Nieuwe Rijk (18e20e dynastie: ongeveer 15701075 v. Chr.) zich met of zon- dei invloeden van buiten Egypte heeft voltrokken. Egypte is juist in die eeuwen aan sterke invloeden uit het Nabije Oosten (bij voorbeeld Noord-Syrië), doch ook uit Cyprus, e.n «ifc de Aegeische wereld- blootge steld geweest. In feite treft men on der de Egyptische glazen vaasjes vor men aan, die duidelijk op Cyprioti sche leest zijn geschoeid. De spreker hield de Egyptische glazen vaasjes nochtans met stellig heid voor een produktie van het Nijl- land zelf: ongeveer gelijktijdige Me sopotamische glazen vaasjes, die wij kennen zien er èn van vorm èn van makelijk wezenlijk anders uit. In ieder geval zou het de moeite waard zijn, om de Egyptische glazen vaasjes uit het Nieuwe Rijk in een verza melwerk besproken en afgebeeld te krijgen. Slechts dan zullen wy mis schien klaarheid in de vele thans nog duistere punten kunnen verkrijgen. i Huisvrouwen zagen Nieuw-Guinea De leden van de afdeling Leiden van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen bleken hun oud-presi dente, mevr. C. Hageman-Verhagen nog niet vergeten te hebben. Voor dat de ledenvergadering van de ver eniging gistermiddag begon, bood een van hen mvr. Hageman een se rie foto's aan van haar eigen af scheid van enkele weken geleden. De nieuwe presidente, mevr. H. A. van Herwaarden-Wildeboer leidde vervolgens de presidente van het hoofdbestuur, mevr. H. Keyser-Har- dick, in, die een lezing met dia's hield over Nieuw-Guinea. Mevr. Keyser heeft vorig jaar op uitnodi ging van de regering en van de KLM een reis naar dat land ge maakt. Zij maakte deze reis in ge zelschap van mensen als Sem Pres- ser en Sheherezade. De reis duurde twaalf dagen en in die tijd heeft mevr. Kèyser getracht zich een beeld van de situatie daar te vormen. Zij vertelde over de merkwaardige ge woonten van de Dali's, een Papoea- stam in het noorden van .Nederlands Nieuw-Guinea en van de' Arfakkers, een volk dat in de omgeving van Manokwari woont. Uit alles was het gezelschap gebleken, dat de Pa poea's vertrouwen hebben in de Ne derlanders en in het Nederlandse gouvernement. De dia's, die de spreekster na de pauze vertoonde, il lustreerden haar lezing op duidelij ke wijze. Academische examens Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd: voor het doctoraal examen Nederlands recht de heren W. Over- mars te Voorburg en A. W. van Moorsel te Den Haag; voor het doc toraal examen scheikunde de dames M. C. T. van Dort-Willems te Ede, K. P. Versteeg te Leidon en de heren L. v. d. Does te Wageningen, H. C. A. van Deelen te Leiden en C. Kamme- raat te Leiden; voor het doctoraal examen natuurkunde de heer W. J. P. Vink te Leiden; voor het docto raal examen geologie de heer D. J. Burkens te Leiden; voor het kandi daatsexamen Al wis- en natuur kunde mej. A. J. Ph. Th. Arnold te Leiden; voor het kandidaatsexamen KI wis- en natuurkunde de heer A. M. v. d. Poel te Leiden. Gem. Werkplaats in het zilver Op 16 maart is het 25 jaar geleden, dat de Gemeentelijke Werkplaats als blindeninrichting werd geopend. Ter gelegenheid hiervan wordt die dag in de kantine van de werkplaats een receptie gehouden van 2.45 tot 4 uur. De werkplaats is gevestigd aan de Groenesteeg 97. Bevestiging van ds. J. Charensol Zondag 11 maart zal in de Waalse kerk aan de Breestraat de nieuwe predikant van de Waals Hervormde Gemeente, ds. J. Charensol, beves tigd worden. De dienst, die om half vier begint, zal geleid worden door ds. G. Roth. Na de dienst wordt een receptie gehouden in. een der zalen van de Waalse bibliotheek, Pieters kerkhof 40. „Indonesië wacht niet" „Indonesië wacht niet langer op *n Nederlands aanbod om over Nieuw- Guinea te onderhandelen", zo ver klaarde woensdag generaal-majoor Achmed Jani, chef van de „staf voor de bevrijding van West-Irian". Hij sprak tot verslaggevers na een bespreking van de „bevrijdingsstaf" met de Indonesische chefs van sta ven in het Merdeka-paleis van pre sident Sockarno. Generaal-majoor Jani zei voorts, dat er geen nieuwe diplomatieke ont wikkelingen zijn geweest nadat pre sident Soekarno kort geleden had verklaard dat hij wachtte op een Ne derlands aanbod voor onderhande- (Van onze Brusselse correspondent) De Nederlandse staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat, de heer E. Stjjkel, heeft van zijn aanwezig heid te Brussel, ter gelegenheid van een bijeenkomst van de Raad van Ministers van Verkeer van de zes landen van de EEG gebruik gemaakt om met zijn desbetreffende collega's een gesprek te hebben over een even tueel toetreden van ons land tot de Air-Union. Zoals bekend, beoogt de Air-Union de samenbundeling van lingen. "De Nederlanders moeten een aantal Europese luchtvaart- zelf weten of zij een dergelijk aanbod willen doen of niet", zei Jani. „Wij wachten niet. Wij zullen voortgaan met de uitvoering van president Soe- karno's bevel en de recente order van de president voor algemene mobili satie is een onderdeel van dat bevel". maatschappijen, met het doel de ex ploitatiekosten te drukken. De overeenkomst is nog niet- gepa rafeerd, maar het ligt in de bedoe ling. dat zij Air-France, Sabena, Lufthansa en Al Italia zal omvat ten. De maatschappijen behouden Onder voorzitterschap van de bur gemeester drs. F. K. Langemijer kwam de voltallige raad der gemeen te in openbare vergadering bijeen. Bij de ingekomen stukken was een brief van de heren C. Tha de Vroo- men te Warmond en S. J. van Stijn te Den Haag betreffende aankoop van grond, gelegen aan de zuidzijde van de Beatrixlaan t.b.v. de bouw van 2 woningen. B. en W. stelden naar aanleiding hiervan voor op dit verzoek voor wat betreft de heer Van Stijn afwijzend te beschikken, gezien de door de raad vastgestelde gedrags lijn t.a.v. het niet verkopen van be doelde bouwgrond aan niet-ingczete- nen en hen die niet economisch aan Warmond verbonden zijn. De heer Van Vliet (KVP) vroeg naar aanleiding hiervan dit punt aan te houden tot een volgende ver gadering teneinde de fractie de ge legenheid te geven zich nader te oriënteren. De heer Van Bladel (PvdA) merkte nog op, dat hij voor wat betreft de heer De Vroomen er beslist tegen is, omdat hij reeds een woning in Alphen a. d. Rijn heeft gekocht, die bijna gereed is. Hij ziet hierin een woninghandeltje ten koste van de bouw- en grondcapaciteit van Warmond. Het punt werd aangehou den tot een volgende vergadering. Door Gedeputeerde Staten was goedkeuring verleend aan het raads besluit aankoop van de woning Burg. Ketelaarstraat 32. Dit pand is door de gemeente gekocht om de doortrek king van de Julianastraat naar de Ketelaarstraat tot stand te brengen. Na ampele overwegingen meenden B. en W. echter, gezien de heersende woningnood en de goede staat waar in het pand no? verkeert, niet tot afbraak over te moeten gaan. Zij stel den voor langs het pand een verbin dingspad aan te leggen van 2.88 m breed voor kleiner verkeer en het pand tijdelijk ter bewoning te laten. De heer Van Vliet zei altyd een strijder te zijn geweest voor open heid in de gemeente een tegenstan der van sloppen. Toch wordt er hier weer een gecreëerd. De ervaring leert, dat doodlopende straten zich sterk degenereren. Bovendien trok hij in twijfel of dé woning wel in zo'n goe de staat is. Hij was zelfs bang, dat er door het weer gaan bewonen, in een volgende vergadering een aan vrage om een krediet tot verbetering van de woning in behandeling zal komen. De voorzitter merkte op dat het college zich, toen zij voor de beslis sing stond, zich voelde als een moordenaar, die zich op het laatste ogenblik bedenkt. De heer Van Vliet zei, dat men die beeldspraak ook om kan draaien en van toepassing kan maken op de moordenaar van de straat. Inmiddels werd er nog naar voron gebracht de woning te gebrui ken voor een op dit moment aan wezig noodgeval, dat een paar maan den zal duren. Hier kan men zich wel mee ver enigen, waarna de voorzitter het voorstel deed na deze termijn de zaak nog eens te bezien. De heer Van Vliet, gesteund door de heren Van der Kroft en Groenendijk, vond dit volstrekt zinloos, omdat een be slissing toch genomen moet worden. Bovendien is bij het opstellen van het plan geaccepteerd dat deze wo ning opgeofferd zou worden. Uitein delijk draaide het uit op een stem ming, die zes tegen vijf uitviel in het nadeel van B. en W. De woning wordt dus gesloopt. Als extra punt kwam er nog een voorstel op tafel naar aanleiding van het aansluiten van 5 percelen aan de Zijldijk op het elektriciteits net. Belanghebbenden zullen hier voor een storting moeten doen, ter wijl de gemeente garant moet staan voor het benodigde verbruik om de kosten meer rendabel te maken. De heer Van Vliet merkte op vast te leggen, dat aan de bijdrage van de belanghebbenden niet meer getornd zou kunnen worden en de noodza kelijke werkzaamheden zouden wor den getolereerd. Het voorstel werd In een gehouden vergadering aangenomen. ivan het comité Bejaardensociëteit te Voorts deelde de voorzitter nog me- Warmond kon de vice-voorzitster, ie dat B. en W. hadden besloten mevr. De Vroomen-Lommerse, me- de "Oö^Hike slo°t langs hetldedelen. dat mevr. Langcmijer-Kuy- Overvaller in bioscoop aangehouden (Van onze A'damse correspondent) Een 22-jarige man, die verdacht wordt van een wurgpoging op de 62- jarige sigarenwinkelierster A. J. J. Pluymakers te Zutphen, is gister avond in een Amsterdamse bioscoop aangehouden. Hij is opgesloten in het bureau Singel waar hij bij een eerste verhoor zou hebben bekend f75 uit de winkel te hebben geroofd. Bij de overval zou hij zijn geholpen door een jongeman wiens identiteit thans bekend is. Nadat de Zutphense politie giste ren signalement en foto, alsmede een opsporingsverzoek van de man, die zich soms „Henk Kramer" noemt, had verspreid, had de Amsterdamse politie bijzondere belangstelling, om dat hy in de hoofdstad is geboren en daar r.og familie en relaties heeft. Een rechercheur zag de gezochte roofovervaller 's avonds het Flora- theater in de Amstelstraat binnen- laars bereid was gevonden als voor zitster op t-e treden. Dit ter aanvul ling van de vacature, welke was ont staan door het vertrek van mevr. Von Fisenne De vacature mevr. fRüaBIIBlOIBlDKKlRSIll wandelpark Groot Lserust gelegen heid te geven aan te leggen door boten, waarvan de eigenaars even het. dorp willen bezoeken. Ligtijd tW^6il!iUr' Dit be,?luitt werd v°n *7senne. De vacature mevr. .,n.,r|w, ■vn'i'inj» door de ïaadsleden van harte toe- i Rnynsburger-Oudshoorn werd opge- VOlj Ai\(»r DS* gejuicht. heven door de benoeming van mevr. Ook zei de voorzitter, dat men be- Heyl-v. d. Kwast als comité-lid. Zij sloten had de gemeentesecretarie .zal tevens als penningmeesteresse s middags te sluiten voor fungeren. Het coimét werd voorts puoliek. Onbewoonbaar veralaara uitgebreid met mevr. Willemsen- Zandbergen. haar individualiteit en nationali teit, alsmede haar eigen structuur. Zij zullen echter op commerciëel ter rein nauw samenwerken. Aanvanke lijk heeft- ook de K.L.M. aan de on derhandelingen deelgenomen, doch later heeft zij zich teruggetrokken, omdat de toenmalige directie haar aandeel in Air-Union niet groot ge noeg achtte. Thans, onder de druk der omstandigheden, is bij de hui- Een rechercheur zag de gezochte dige directie van de K.L.M. wel de overtuiging gegroeid, dat een vorm van samenwerking als de Air-Union beoogt, de Nederlandse maatschappij - alleen maar ten goede kan komen. Het- gesprek, dat de heer Stijkel gis teren heeft gevoerd, is nog zuiver informatief geweest. De staatssecre taris noemde het resultaat van zijn overleg „niet onbevredigend". Het toetreden van ons land zal uiter aard enige moeilijkheden met zich brengen. Vier landen hebben lang en moeizaam onderhandeld. Nu hun ak koord binnenkort zal worden gepara feerd, is een inpassen van Nederland in het geheel uiteraard niet zonder problemen. Vooral België schijnt nog niet helemaal verzoend met de ge dachte, dat Nederland zo te elfder ure, na zich lang afzijdig te hebben gehouden, toch wil meedoen. On danks de Benelux-verbondenheid is het antwoord van België op de brief, waarmee enige maanden geleden Ne derland om inlichtingen tot toetre den vroeg, dan ook het minst ent housiast geweest. Het gesprek van gisteren te Brussel heeft daarin wel enige opklaring gebracht. Mgr. De Sain biedt O excuses aan De hoofd-vlootaalmoezenier der Kon. Marine, mgr. J. F. M. de Sain, verzocht ons het volgende te publi ceren: „Naar aanleiding van het gebeuren bij het afscheid van de vertrekken de militairen op Schiphol d.d. dins dag 27 februari j.l. meen ik bij nader ihzien, inderdaad te moeten erken nen, dat ik tot myn grote, spijt in mijn uitlatingen ten aanzien van de publiciteitsvertegenwoordigers, te ver ben gegaan. Mocht ik daardoor de journalistieke wereld in het alge meen en bepaalde journalisten in het bijzonder hebben gekrenkt, dan bied ik hiervoor wel myn excuses aan". Tenslotte kan nog worden meege deeld. dat een gelijkluidend excuus door mgr. De Sain Is gedaan aan de De arrestant wordt vandaag naar j voorzitter van de Federatie van Ne- Zutphen overgebracht. derlandse journalisten. werd de woning Dorpsstraat 13. Door een van de leden van de raad is tijdens een vorige vergade ring de waarde van twee naast el kaar werkende commissies als raads- en burgerij commissie voor de recreatie in twijfel getrokken. De mening werdhierbij uitgesproken, dat er meer vruchtdragend werk zou kunnen worden verricht wanneer deze commissies zouden worden sa mengevoegd. Na overleg en beraad meende B. a W. te moeten voorstellen de eerder ingestelde vaste raadscom missie van voorbereiding voor de re creatie op te heffen en de leden var. de opgeheven commissie als ad viserende leden toe te voegen aan de recreatie-advies-commissie uit de burgerij. Ook dit voorstel werd na een korte gedachtenwisseling aan genomen. Na de .ondvraag die ver der geen bijzonderheden aan het licht bracht sloot de voorzitter de vergadering. OEGSTGEEST N.C. V.B. vergaderde De afdeling Oegstgeest van de Ned. Christen Vrouwenbond hield in Ire ne de 27e jaarvergadering onder pre sidium van mevrouw Van Veen, die vertelde, dat de afdeling thans 201 leden telt. Na de uitgebreide jaar verslagen van secretaresse en pen ningmeesteresse (er is een batig sal do) feliciteerde mevr. Van Egmond de afdeling namens de afdeling uit de omliggende plaatsen en mevrouw Kroon vertolkte de gevoelens van de geref. vrouwenvereniging. Me vrouw Van der Werff vertelde over de bezoeken aan zieke leden thuis en in de ziekenhuizen. Het program ma werd afgewisseld door zang van mej. v. d. Steeg, die aan de piano begeleid weid door mevrouw Hoek stra en declamatie door mevrouw Kraan. Het hoogtepunt van de avond Koningin bij première „Kermis in de regen" H.M. de Koningin heeft het voor nemen de off.ciële prem ère van de film „Kermis in de regen", vervaar digd onder regie van Kees Brusse, op donderdag 15 maart a.s. in het City Theater in Amsterdam bij te wonen. De baten van deze voorstelling zullen ten goede komen aan de jeugdaciie 10 x 10, die thans in het kader van de anti-honger-campagne door de jeugd van Nederland wordt gevoerd. LEIUERUORI- Burgerlijke Stand Geboren: Leonardus P. A., zn van B. Vreeburg en W. P. Voogt, Anna M., dr van W. J. de Koning en J. H. H. J van Boeckhuljsen, Albertus R.. zn van A. Ruben en G. H. Sonier, Irene, dr van G. J. A. Filippo en B. Smitt, Tennis A., zn van E. Rietkerk en A. Blijleven. Getrouwd: J. Timmers, 26 jr en H. M. Oosterhoff, 26 Jr. VOORSCHOTEN Groslijst VVD In de ledenvergadering van de VVD op maandag 5 maart a.s. zal de kan didatenlijst voor de aanstaande ge meenteraadsverkiezingen worden vastgesteld. De groslyst is door het bestuur, na een gehouden enquête, al dus opgemaakt (voor zover het de eerste 10 plaatsen betreft): 1. A. de Groot; 2. dr. M. S. Kamminga; 3. mevr. A. de Waal MalefytSpruyt; 4. H. Olthuis, arts; 5. mr. H. B. Koetser; 6. dr. M. C. Tideman; 7. C. W. van Heijningen; 8. mevr. G. A. J. o—r-SirksLeffers; 9. G. A. Alers; 10. A. was de opvoering van de klucht „Een J. Stemerding. De namen van de dolle proef" door een aantal leden. overige kandidaten zijn nog niet be- De presidente bedankte de medewer- I kend. De nummers 1, 3 en 6 hebben kenden voor het vlotte spel en bood thans voor de VVD zitting in de ge- attenties aan. meenteraad. V" - i - "V r- V i#' g. Wilt oversteken op een zebra- pad? U neeft daai voorrang maar sta eerst stil op het trottoir en kijk uit ol het rijverkeet U dip voorrang nog eeven kan dus tydig kan rem men zonder ongelukken te veroor zaken jisnsHEHHHHaHïïaaraanD Dividend gelijk aan liet vorig jaar (Van onze financiële medewerker) Ook uit de resultaten over het jaar 1961 van Unilever blijkt, dat het tempo van de conjunctuurontwikkeling in dat jaar is vertraagd. De totale omzet is van f. 19.652 miljoen tot f. 19.321 miljoen teruggegaan, waarbij echter in aanmerking moet worden genomen, dat de revaluatie van de gulden de tegenwaarde in guldens van de omzet in ponden heeft doen dalen. Dit maakt ongeveer een verschil van 3% uit, zodat zonder revaluatie de omzet f. 19.870 miljoen zou hebben bedragen en dus groter zou zjjn geweest dan die van 1960. Wat de winst voor belastingen be treft heeft de revaluatie een nadelig verschil van 3Y4 Tc opgeleverd. Ze is ditmaal f. 1045 miljoen tegen f. 1129 miljoen in I960. Zonder revaluatie zou ze ongeveer f. 1080 miljoen heb ben bedragen. In vergelijking met 1960 is de bruto-winstmarge in 1961 gedaald. Toen beliep ze nog ruim 6 ditmaal niet meer dan 5.4 hetgeen erop wijst, dat ook Unielever met stij gende kosten te kampen heeft. Voorts heeft de toenemende concurrentie in Meer dan duizend leerlingen uit TT de onderbouw van de ulo hebben demonstreert. Het is een sistermiddas in drie Leidse theaters lust hem a!s ontsnapte krpgsge- genoten van de kostelijke Franse ko miek Fernandel. „De koe en de ge vangene", dr? hun werd voorgezet, js geen jonge film. Bijna twee jaar ge leden beleefden we de Leidse pre mière en daarna is hij nog terugge keerd in een ander theater. Maar dit neemt niet weg, dat men ook ontsnapte krygsge vangene te volgen op zijn weg naar de vrijheid. Zijn enig gezel schap is een koe, maar wie haalt het dan ook in zijn hoofd een man met een koe aan te houden? Hij komt vanzelfsprekend nog in aller lei gecompliceerde situaties terecht, maar met zijn onnozel gezicht weet vandaag de dag nog veel plezier kan steeds uit te redden, beleven met dit verhaal, dat ergens Geestige scenes wisselen af met ern- aan de werkelijkheid ontleend moet SLlSBr in dezs film met een even z«n w verrassend als geestig slot. Het is te i hopen, dat de jongelui, die giste- Fernandel is een groot filmacteur i ren de film zagen, hun mond hier- hetgeen hij in dit overigens vrij 0ver hebben kunnen houden, anders tempo-arme filmpje nog eens heelzullen zij veel bedorven hebben van de climax, die vanmiddag ook door zo'n 1500 leerlingen van de onder bouw van de v.h.m.o. in maar liefst vier Leidse bioscopen werd beleefd. Zo hebben in totaal 2500 jongeren vreugde gevonden in deze rolprent met uitstekende natuuropnamen, met een voortreffelijke tekst en met Fernandels uitzonderlijke persoon lijkheid, die het sterkste naar voren BEURSOVERZICHT INTERNATIONALS VAST Amsterdam, 28 februari Het Damrak heeft vanmiddag di reet bij de opening een vaste tot zeer kómt in zijn kostelijke mimiek. We Medefirmant benadeeld Een 68-jarige aannemer uit Voorschoten, die zich voor de Haagse recht bank moest verantwoorden wegens verduistering ten nadele van zyn mede firmant, is gistermorgen veroordeeld tot een gevangenisstraf van acht maanden met aftrek van het voorarrest, waarvan vier maanden voorwaar delijk. De uitspraak van de rechtbank betekent voor deze aannemer dat hjj niet opnieuw de gevangenis in gaat. Hij heeft namelijk reeds vier maanden in voorarrest doorgebracht. Daarna is hy op vrye voeten gesteld. De verdachte heeft voor de rechtbank erkend in 1954 en 1955 malversaties te hebben gepleegd. Hij heeft naar zijn zeggen een bedrag van f. 45.000, dat aan de firma toekwam, in eigen zak gestoken. Een arbitragecommissie, die in deze fraude is gemengd, heeft de verduiste ringen echter bepaald op f. 70.000. De officier van Justitie eiste veertien dagen geleden twee jaar gevange nisstraf met aftrek van het voorarrest. Voor hel eerst werd tijdens oefeningen van het Russische leger deze raket-tank gedemon streerd. De geschutskoepel van de conventionele tank heeft plaats gemaakt voor de lanceer- inrichting van een raket, die in alle richtingen kan worden op gesteld. Deze viermaal belichte foto toont de raket in verschil lende standen. vaste stemming laten zien voor de internationale waarden. Amsterdam werd hierbij gesteund door de lichte koersverbeteringen die Wall Street gisteren te zien gaf. Aandelen Uni lever noteerden er een dollar hoger, terwijl voor Kon. Olies wederom goede vraag aanwezig was. De ge publiceerde jaarcijfers 1961 van het Unileverconcern werden in Amster dam gunstig ontvangen. Direct na het bekend worden van de winstcij fers en het voorstel tot een onver anderd paardividend van f4,20 (21%) liep de koers van Unilever gisteren na beurs met f 3,- op tot f 189,30. De verschez-pte concurrentie in aanmer king genomen mag men, aldus de beurs, zeker niet ontevreden zijn met de behaalde resultaten over het af gelopen boekjaar. De koers schom melde vanmiddag rond de f 189,10. De vorige slotprijs was f 186,10. De han del in deze hoek was zeer rustig. An ders was dit het geval in de oliehoek waar de aandelen druk verhandeld werden tegen oplopende prijzen van f 138,40 tot f 138,90. De slotkoers van gisteren was f 135,60. De stukken no teerden een weinig boven pariteit New York. Amerika heeft nog steeds interesse voor de olie-aandelen. Men is daar van mening dat de Kon. Shell-groep, waarvan de jaarcijfers 1961 binnen niet al te lange tijd wor den verwacht, met een voorstel tot een geringe dividendverhoging zal komen, dit in navolging van de Stan dard Oil of New Jersey. In Amster dam hecht men waarde aan de me ning in New York. Het ls dan ook mede daarom dat de olie-aandelen de laatste tijd op het Damrak zo ge vraagd liggen. Ook het goede rende ment speelt hierbij een grote rol. Hoogovens boekten een koerswinst van 9 punten op 821%, tegen gisteren een koersverlies van ruim 5 punten. Aku's konden moeizaam meekomen en bleven praktisch onveranderd op 415. Philips ontmoetten goede belang stelling waardoor de koers steeg van 1028 tot 1032 (1023 Zwitserland en Parijs namen ook vandaag de Phl- lipsaandelen uit de markt. De inter nationale waarden sloten op vrijwel het hoogste punt van de dag. KLM werd, ingevolge Wall Street, lager ge adviseerd. De dividendverlagingen van de Hol land Amerika Lijn en de Rotterdam se Lloyd van resp. 9 tot 7 en 7 tot 6% zijn, aldus de beurs, reeds eerder in de koersen verdisconteerd. Toch i vielen genoemde dividendverlagingen i blijkbaar moeilijk te verteren, want de stemming in deze afdeling was gedrukt. Cultures verwaarloosd. Staatsfondsen iets gemakkelijker met weinig zaken. Aandelen grootbanken iets lager, die van de Walvisvaart wat hoger. WISSELKOERSEN Londen 10.17%—10.18%New Yoi 3.61%-3.617„; Montreal 3.44y«-3.44': Parijs 73.80%—73.85%; Brussel 7 26 -7.27%; Frankfort 90 44-90.49; Stoel holm 70.10—70.15; Zürich 83.46% 83.51%; Milaan 58 24%—58 29% K penhagen 52.53%-52.58Oslo 50.75% -5080%: Wenen 14.00y4-14.01! sabon 12.69y4-12.703/4. denken daarbij aan zijn triomfante lijke-ironische expressie, wanneer hij het geluid van een springende band nabootst, met alle gevolgen van dien. West-Europa, zomede met de grote Amerikaanse concerns Proctor en Gamble en Colgate-Palmolive haar invloed laten gelden. Per saldo is de geconsolideerde winst na aftrek van belastingen en inclusief enkele toevallige posten van f.553 miljoen tot f.539 miljoen ge daald, geen grote achteruitgang dus, maar toch een bewijs, dat van een rendabele bedrijfsontwikkeling in het afgelopen jaar nauwelijks sprake was. Stelt men de cijfers van het eerste en het tweede halfjaar 1961 naast elkaar, dan blijkt, dat de geconsoli deerde winst in eerstgenoemd tijdvak f.273 miljoen en in de tweede helft van 1961 f.266 miljoen heeft bedra gen, zodat hier geen noemenswaard verschil kan worden geconstateerd. Geen wonder dus, dat het dividend over 1961 gelijk blyft aan dat van 1960, namelijk f. 4.20 per aandeel van f.20.zijnde 21%. Schokkend nieuws brengen de jaarcijfers van Unilever voor de beurs ditmaal dus niet. De Europese kampioenschappen kunstrijden zijn vandaag in Genève voortgezet met de verplichte figuren dames. Na het eerste figuur had onze landgenote Sjoukje Dijkstra reeds een ruime voorsprong op haar concurrenten. Na het tweede ver plichte figuur had Sjoukje Dijkstra de voorsprong op haar naaste con currente, de Oostenrijkse Regina Heitzer, tot ruim 23 punten vergroot. Onze landgenote leidde toen met 352 pnt. Het puntentotaal van de Oos tenrijkse bedroeg 328,8. De stand na het tweede verplichte figuur luidde verder: 3. Karin Fröher (Oostenrijk) 312 pnt: 4. Diana Clifton Peach (GB) 305,6 pnt: 5. Nicole Hassler (Frank rijk» 295,6 pnt; 6. Jana Mrazkova (Tsj. 81.) 294,8 pnt. Vorige Slotkoers koers v heden 108 87% 87% 86 K 86 91% 91% 91% 91% 83% 84 Th 96% 95% 94% 95% 92% 96 96 B 94% 93% 93% 92% 92% 104% 105% Premieleningen A'dam '53 3 A'dam '51 I 2% A'dam '56 12%.. A'dam '56 II 2% A'dam '56 III 2% Eindhoven '54 Enschede '54 2% Den Haag '52 1 2% Idem II 2% R'dam *52 I 2% Idem II 2% Idem '57 2% Utrecht *52 2% Z.-Holl 1957 2% Zuid-Holl '59 2% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco Amst Bank Cultuurbank Holl Bank U eert Ned Handelmij Rott Bank Twentsche Bank Senembah Albert Heyn Berkel's Pat Borsumij-Wehry Calvè Delft eert. Electralasmij K. Pap. v. Gelder K. Ned Grofsm. Holl Constructie Ing. bur v Bjiy Internatio Int. Kunstst Ind V. Kemp en Beg. Leidse Wolsp.rlj Mllller en Co N.B Ned Kabelfabr Philips pref Rott Droogd Mij Sikkens Groep Ver Touwfabr Walvisvaart Wernlnk's Betjnij Wilton Feijenoord Wijk - Heringa Zaalberg Mijnbouw en petroleum Woensdag 28 februari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v heden Ned '58 4% 103 IS 103 IS Ned '59 4% 103 li 103» Ned '60-1 4% 103 IJ 103», Ned '60 II 4% 103M 103!,! Ned '59 4''4 101% 101» Ned '60 4% 101» 101» Ned '61 4V4 101» 101» Ned '53 3% 98% 98% Ned Gb obi 3% 82%» Ned '47 3% 94% 94% Ned '51 3% 98% 98% Ned '53 I-II 3% 97 Q7 Ned '56 3% 96% 96% Ned '48 3V4 91 91 Ned bel cert 3Vi 90% Ned '50 I-II 3% 91A 91A Ned '54 I-II 3y4 92% 92% Ned '55 13% 92% 92% Ned '55 II 3y4 93% 93% Ned 77 3 93 92% Ned G b obi '46 3 93,»5 93 Ned dol In '47 3 93 92% Ned Inv eert. 3 99% 99 i'.s Ned 62-64 3 99 sV 99% Indië *37 3 99% 99% Indië *37 A 3 96 96 Ned won b.l. '57 6 109% 109% Ned. w. bJ '58 4% 02% 102% ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber 113 GB 113% Ver. HVA-my 132% 132% 414% 415 Deli Mij cert. 159.50 159.50 Hoogovens cert. 812% 826% Philips gem bez 1023% 1030 Unilever cert 186.10 t 189.10 Dordtse Petr 630 GB 639% "-on P 50 a f 20) 135 60 138,80 Holl Amer lijn 152% 149% Java China Pak 155 152% KLM 68.50 68 Kon Ned. St.boot 186% 185% Kon Paket Mij 153% 153 Stoom Mi) Ned 168 167% Niev Goudr cert 148 147% v Ommeren cert 337% 337 Kon Rott Lloyd 151% 149% N Scheepv Unie 152% 152% NIET ACTIEVE OBLIGATIES Prov.l en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 96% idem 48 (3%) 96% R'dam *52-1 (4%) 100% td 37 I-n (3%) 96% Z.-Holl '55 4% iooy4 100% Bankwezen Bb N Gem 58 5y4 104% 104% id NWB'52 <4 V4 101% BVG rspbr f 500 195% 196% BVO rspbr '52 143% 143% I Industr Obligaties 1 Philips Doll. *51 94% 253.50 254 1 397 402 35 35 223 222% 1 362 364 I 386% 383 347 348 1 410 B - 1 lingen 1 740 738 1 315 315 1 79 78% 919% 920 405 B 400% 391 395 192% 194% 449 448 240 245% 224 229 74 74 1 157 160 556 500 500 L 615 626 306 305 569 568 1 955 960 I 410 103% 113 225 333% 235 91% 91% 146 L 141 Kon Petr (f20) Amerik. fondsen Canad. Pacific R Intern Nickel Anaconda Bethlehem Steel Cities Service General Motors Kennecott Republic Steel Shell Oil Union Pacific Un. States Steel 506 9CI 133.50 0IS 26% 26 ft 75 76% 50 50% 41» 41» 57% 57% 55% 55% 82% 81% 56% 56% 38% 39 33% 33,V 72 71%

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 11