Bezoek van Robert Kennedy in snerpende vrieskou Ontvangen in het Huis ten Bosch Soekarno kondigt de mobilisatie af IN ALGERIJE MEER DAN 60 DODEN IN WEEKEINDE Djakarta wacht op gebaar VENEZOLAAN! VLIEGTUIG VERONGELUKT: 22 DODEN WEERBERICHT Prof. Duynstee bedankt als lid van KVP De Gaulleeinde beproeving „in de eerstkomende dagen" Coalitiegesprek in Laos mislukt (9uc/ 9ïie teuws Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 26 FEBRUARI 1962 No. 30589 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E A E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN r 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1. Leiden Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie: 21507 r Tijdens een snerpende vrieskou is gistermiddag om precies tien over twaalf op de luchtbasis Ypenburg aangekomen de Ameri kaanse minister van Justitie Robert F. Kennedy in gezelschap van zijn echtgenote, enige hoge ambtenaren van het ministerie en een aantal Amerikaanse journalisten. Hij reisde in een Amerikaanse leger- Constellation. De Amerikaanse ambassadeur, de heer J. S. Rice, begroette de broer van de Amerikaanse president en de minister van Buiten landse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heette de heer en mevrouw Kennedy welkom namens de Nederlandse regering. Mevrouw Luns bood mevrouw Kennedy bloemen aan. Nadat de heer R. M. Service, Counselor van de Amerikaanse ambassade, baron R. B. van Lyn- len, chef -protocol en hoofd van het kabinet van de minister, en jhr. D. van den Brandeler, hoofd voorlichting van het ministerie van Buitenlandse Zaken, waren voorgesteld, vertrok het gezel schap vrijwel onmiddellijk naar de woning van de Amerikaanse ambassadeur aan de Tobias As serlaan te Den Haag, waar de lunch iverd gebruikt. Lunch in ambassade Aan de lunch zaten, behalve de Amerikaanse minister van Justi tie en mevrouw Kennedy aan de heer en mevrouw Dean Acheson, mevrouw Donald Wilson, de heer en mevrouw Richard M. Service, plaatsvervangend hoofd van de Amerikaanse ambassade, schout bij-nacht en mevrouw G. Serpell Patrick, hoofd MAAG, de heer en mevrouw Samuel de Palma (eer ste secretaris, hoofd politieke af deling van de Amerikaanse am bassade) en voorts de Nederland se minister van Buitenlandse Za ken en mevrouw Luns, de minis ter van Justitie en mevrouw Beerman, de minister van De fensie en mevrouw Visser, de minister van Financiën, prof. Zijl stra, de minister van Landbouw en mevrouw Marijnen, de staats secretaris van Binnenlandse Za ken en mevrouw Bot en de pre sident-directeur van de KLM en mevrouw Van den Beugel. Koningin ontvangt Om tien miniuten over drie arri veerde H.M. de Koningin aan het Huis ten Bosch. Daar zou zij de Ame rikaanse gasten om half vier ontvan gen. Hare Majesteit was in gezelschap van de opperceremondemeester, luite nant-generaal b.d. C. F. Pahud de Mortanges en de dame du palais, A. J. L. baronesse De Smethbaronesse van Pallandt. Om precies half vier verschenen de Amerikaanse minister en mevrouw Kennedy en de Amerikaanse ambas sadeur en mevrouw Rice. Langs de weg en voor Huis ten Bosch hadden zich enige honderden kijklustigen ge schaard, die de heer en mevrouw Kennedy hartelijk toejuichten. In de hall van het paleis werden de gasten ontvangen, waarna zij naar de blauwe salon werden geleid, waar de thee werd geserveerd. De Nederlandse en Amerikaanse fotojournalisten en andere camera mensen werden tevoren echter in de gelegenheid gesteld opnamen te ma ken van het gezelschap in de Japan se salon. De fotografen en filmers waren zeer enthousiast over de wijze waarop zij konden werken. „Gedu rende de gehele reis zijn wij nog ner gens zo behandeld", zeiden zij. Aan het einde van het bezoek'heeft de Koningin ook nog andere delen van het paleis, o.a. de witte eetzaal, aan de gasten getoond. Regeri ngsd iner In hotel Wittebrug waren !s-avonds de minister-president en mevrouw De Quay gastheer en gastvrouw aan een diner, dat de regering het echtpaar Kennedy aanbood. Hier zaten aan: ambassadeur van de V.S. en mevr. Rice, de minister van Justitie van de V.S. en mevrouw Ethel Kennedy, de heer Ph. C. Jes- sup, Amerikaanse rechter bij het In ternationale Hof van Justitie, de Ne derlandse minister van Buitenlandse Zaken en mevrouw Luns, de minister van Justitie en mevrouw Beerman, de minister van Binnenlandse Zaken en mevr. Toxopeus, de minister van De fensie en mevrouw Visser, dr. H. R. van Houten, staatssecretaris van Bui tenlandse Zaken, de staatssecretaris van Binnenlandse Zaken en mevrouw Bot, de staatssecretaris van Marine, kapitein ter zee P. J. S. de Jong, de voorzitter verenigde chefs van staven, luitenant-admiraal H. H. L. Pröp- per, de secretaris-generaal van Al gemene Zaken, mr. C. L. W. Fock, de secretaris-generaal van Buiten landse Zaken, mr. S. J. baron van Tuyll van Serooskerken, de directeur- generaal Indonesië van het ministe rie van Buitenlandse Zaken, mr. N. S. Blom, de raad van de Amerikaanse ambassade, mr. R. M. Service, mevr. Donald M. Wilson, een persoonlijke vriendin van mevr. Kennedy en de derde secretaris van de Amerikaanse buitenlandse dienst, de heer B. Grove jr., toegevoegd aan de heer Robert F. Kennedy. De leden van het gevolg van minis ter Kennedy, die niet bij het rege ringsdiner aanzaten, waren de gast van jhr. D. van den Brandeler, hoofd van de afdeling voorlichting Buiten land van het ministerie van Buiten landse Zaken. Zij dineerden in res taurant „Royal". Om negen uur gis teravond heeft mevr. Van Delden, hoofd van de Amerikaanse voorlich tingsdienst, een aantal vooraanstaan- de journalisten en leden van de bui tenlandse pers in de gelegenheid ge steld kennis te maken met de jour nalisten van pers, radio en televisie, die tot het gezelschap van de heer en mevrouw Kennedy behoorden. Bezoeken Robert Kennedy is zijn druk pro gram voor vanochtend begonnen met een bezoek aan de minister-president prof. dr. J. E. de Quay. Over de on derwerpen van het gesprek, dat on geveer een half uur heeft geduurd, kon men van officiële zijde geen mededelingen verstrekken. Minister Kennedy, die vergezeld was van de Amerikaanse ambassa deur in Nederland', de heer John S. Rice, begaf zich vervolgens naar zijn Nederlandse ambtgenoot, mr. A. C. W. Beerman, voor een „collegiaal be zoek". De ministers spraken een half uur over onderwerpen van gemeenschap pelijke belangstelling, aldus werd na afloop meegedeeld. Het volgende punt van het pro gram was een bezoek aan de presi dent van het Internationale Ge rechtshof, de Poolse raadsheer B. Winiarski, in het Vredespaleis. Minister Kennedy kwam om onge veer half elf bij het ministerie van Buitenlandse Zaken aan voor een bezoek aan minister mr. J. M. A. H. Luns. 9 Slot pag. 2 5? President Soekarno van Indonesië heeft zaterdag voor geheel Indonesië de algemene mobilisatie afgekondigd. In een presidentiële verklaring werd gezegd dat „de president na het advies van de nationale raad voor de verdediging, op dracht geeft tot algemene mobilisatie, waarbij de burgers worden opgeroepen voor de veiligheid en de verdediging van het land". Voorzover mogelijk mag de oplei ding studie niet in de weg staan of gevolgen hebben voor lonen en de ac_ tiviteit van bedrijven. Werkgevers die verhinderen dat hun werknemers aan de opleiding deelnemen, kunnen worden gestraft met vijf jaar gevangenisstraf, aldus het reglement. Ook werd bekendgemaakt dat een speciale begroting zal worden opge steld voor de financiering van de mo bilisatie. De organisatie zal berusten bij de regionale militaire bevelhebbers. ^Waarnemers in Djakarta geloven niet dat deze nieuwe maatregel veel wijziging zal brengen in de huidige toestand. De regering leidt een half miljoen vrijwilligers op die zich heb ben aangemeld voor strijd tegen de Nederlanders om Nieuw-Guinea. Volgens de verklaring kunnen alle personen tussen 18 en 40 jaar worden opgeroepen voor militaire opleiding of voor de bescherming bevolking. Reeds in zijn rede op 18 december j.l. had Soekarno de bevolking meegedeeld dat het zich paraat moest houden voor een mobilisatie. Begin januari werd voor het oosten van Indo nesië reeds de mobilisatie afge kondigd. In een reglement dat met Soekar- nc's verklaring is gepubliceerd, wordt gezegd dat de burgers o.m. verplicht kunnen worden tot steun aan de strijdkrachten tijdens gevechten, ac tief verzet in de vorm van guerrilla en opneming in de reserve van de strijdkrachten. Verder worden uitdrukkelijk infil tratie en sabotage genoemd. De taken van degenen die voor op leiding worden opgeroepen, omvat ten optreden om de gevolgen van aan vallen van de vijand, zowel van bin nenuit als van achteraf, te vermin deren en bescherming van het be stuur, de openbare orde, de veiligheid, het economische leven en het welzijn van het volk in het algemeen. Op het Venezolaanse eiland Mar garita is zondagochtend een twee- motorig vliegtuig van de plaatselijke luchtvaartmaatschappij Avesa bij een landing verongelukt, waardoor 22 personen negentien passagiers en drie leden van de bemanning om het leven kwamen. WEINIG VERANDERING De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Overdrijvende wolkenvelden met plaatselijk wat lichte sneeuw. Matige tot krachtige, langs de Wadden tij delijk harde oostelijke wind. Over wegend lichte vorst. (Opgemaakt te 11.15 uur). 27 FEBRUARI Zon op: 7.32 uur; onder: 18.15 uur. Maan op: 1.35 uur: onder: 11.05 uur. Hoogwater te Katwijk te 8.04 en 20 30 uur, laagwatera te 3.33 en 16.01 uur. DU nummer bestaat uit 12 pagina's Komt er een uitbarsting Ondanks de algemene mobilisatie verwacht iedereen in Djakarta nog een gebaar van Den Haag, dat Ne derland en Indonesië in staat stelt het gezicht te redden en het gevaar van een krachtmeting te bezweren, zo meldt een speciale correspondent van AFP uit Djakarta. De militaire leiders in Indonesië, die zich van alle risico's bewust zijn, hebben tot voorzichtigheid gemaand, zo meent men te weten, iedereen ziet evenwel in, dat het voor president Soekarno en zijn naaste medewerkers onmogelijk is geworden terug te krab belen, al zouden zij dat willen, nu zij sinds „het bevel aan het volk" van 19 december de openbare mening tot het kookpunt heben opgejaagd en een ware internationale crisis heb ben geschapen. Koninklijk gezin naar Athene De Rijksvoorlichtingsdienst heeft meegedeeld, dat H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins, in gezelschap van de drie oudste Prinsessen, op uitnodiging van het Griekse Koningspaar, de huwelijksplechtigheid zullen bij wonen van Prinses Sophie met Don Carlos van Spanje op 14 mei te Athene. Koningin Juliana in het Paleis Huis ten Bosch in gesprek met minister Robert Kennedy en echtgenote, die gisteren in ons land aankwamen en hedenmid dag weer zijn vertrokken. „Als in april, zoals men van Ne derlandse zijde zegt, westelijk nieuw Guinea tot zelfstandige staat wordt verklaard, kan er een uitbarsting worden verwacht", aldus de corres- ondent van AFP. „Wij hebben", zo zeggen de Indo nesische leiders, een lange ervaring met de Nederlanders en met hun po gingen om marionettenstaten te stichten in de hoop ons te verdelen. Maar hun Papoeastaat zal, ook al wordt hij erkend door de Australiërs, hetzelfde lot ondergaan als alle an der, van de republiek Oost-Java tot die der Zuid-Molukken". Verrrassing in Den Haag In officiële kringen in Den Haag heeft men zich zaterdag verrast ge toond over het bericht dat Soekarno een algemene mobilisatie voor geheel Indonesië heeft afgekondigd. Men was nog niet van de maatregel op de hoogte, wat echter een gevolg zou kunnen zijn van het feit dat er thans geen diplomatieke betrekkingen tus sen Nederland en Indonesië bestaan. Verder zei men in officiële kringen dat dit soort maatregelen niet bevor derlijk is voor het vinden van een vreedzame oplossing van het geschil om Nieuw-Guinea. Prof. mr. F. J. F. M. Duynstee heeft gisteren in een brief aan het dagelijks bestuur van de Katholieke Volkspartij meegedeeld, dat hij be dankt als lid van de partij. Aanlei ding hiertoe, zo deelde prof. Duyn stee -ons mede, is de redevoering die de voorzitter van de KVP, mr. H. W. van Doorn, op de Statendag van de KVP heeft gehouden. Prof. Duynstee verklaart in zijn brief o.a. het vertrouwen in de dage lijkse partijleiding te hebben verlo ren. Deze immers tracht, aldus prof. Duynstee, hardnekkig inzake West- Nieuw-Guinea een beleidslijn door te zetten, welke haar steriliteit bewees sedert begin 1946 en welke thans moet voeren tot een maximum aan nadelen en tot afwezigheid van positieve resultaten. Prof. Duynstee citeert vervolgens in zijn brief aan het KVP-bestuur een uitlating van de partij-voorzitter, gedaan op de Statendag, te weten „onze partijlei ding heeft nimmer ontkend, dat wij bij een werkelijke overmacht rustig zouden terugtreden. Maar niemand mag van ons verwachten, dat wij be reid zouden zijn zonder strikte nood- k te versagen en aldus ons eerge voel te vergooien". „Dit is nu precies, wat diegenen in Indonesië, die geen heil zien in een weg van overleg, vre zen", aldus prof. Duynstee, die ver klaart verder te moeten zeggen, dat hij zelfs geen schijn van verantwoor delijkheid voor een dergelijke politiek wil dragen. Hij is er ook zeer door teleurgesteld, dat van de zijde van de KVP slechts in afwerende zin is gereageerd op de oproep van het Ned. Episcopaat. Gistermiddag vond bij het standbeeld van de „Dokwerker" op liet D. Meijerplein in Am sterdam de jaarlijkse herdenking van de februaristaking plaats. Ook dit jaar werden zeer vele bloemen en kransen bij het mo nument gelegd als huldebetoon aan de slachtoffers van de sta king. Onthulling van „II Tempo (Van onze Parijse correspondent) Het is mogelijk, zo verzeker de de Franse president gisteren bij een eenvoudige plechtigheid in zijn buitenresidentie Colom- bey les deux Eglises, dat in de eerstvolgende dagen de smarte lijke beproeving (in Algerije) haar einde zal vinden op een menselijke en eervolle wijze, die Frankrijk waardig zal zijn. In Parijse diplomatieke kringen worden deze woorden opgevat als een bevestiging van berich ten, dat het FLN-„parlement" hoogstwaarschijnlijk vandaag in Tripoli de akkoorden met Frankrijk zal goedkeuren. Het Franse ministerie voor Algerijn se zaken waarschuwde overi gens gisteravond tegen zoge naamde onthullingen over de inhoud van de overeenkomst. Dit sloeg in het bijzonder on een stuk in het Italiaanse blad „II Tempo". In Tunis werd, in kringen van de opstandelingen beweging, 7 maart genoemd als datum waarop de officiële vre desconferentie zal worden ge houden. In Algerije woedde gedurende het weekeinde de razende furie van aan slagen over en weer. Zaterdag en gisteren vielen er 86 doden en 72 gewonden. In Bab-el-Oued, de Euro pese volksbuurt van Algiers, die aan de Arabische kasbah grenst, is het vooral zaterdag beestachtig toege- I gaan. Nadat een Franse taxi-chauf- I feur door een moslim was gedood, j besloten Fransen tot een collectieve I vergeldingsdaad: van balkons werd lukraak op iedere passerende moslim I geschoten. In totaal werden negen tien Algerijnen neergeschoten of ge- I lyncht. Het rampzalige weekeinde werd besloten met een gigantisch „vuurwerk" in Algiers, waar de OAS de benzinedepots van de gendarme riekazerne, even buiten de stad, in brand schoten. De vlammen reikten soms tot honderd meter hoogte en waren tot in een omtrek van 15 km. te zien. Pas Iaat in de avond wist de brandweer het vuur meester te wor den. In Frankrijk zelf was het, voor de huidige verhoudingen, nogal rustig. De eveneens betrekkelijke stilte, die zondagochtend op de Champs Elysées in Parijs pleegt te heersen, werd slechts verstoord door de ontploffing van een kneedbom, die vrij grote schade aanrichtte in het gebouw van 't ochtendblad „Figaro". In de Zuid- franse stad Beziers werd de woning van een medewerker van het com munistische blad „La Marseillaise" door een kneedbom verwoest. Wat „II Tempo" meent te weten Volgens het hierboven genoemde artikel in „II Tempo", dat de tekst in handen gekregen zou hebben door een „lek" in Genève, zal tussen de afkondiging van het bestand en de volksstemming in Algerije over de toekomst van het land een periode van drie maanden verlopen. Zodra de vijandelijkheden zijn ge staakt, zal de voorlopige Algerijnse regering worden ontbonden en wor den omgezet in een politieke partij. In Algiers zal een uitvoerend comité worden ingesteld, bestaande uit vier Fransen onder wie één jood en acht mohammedanen, bijgestaan door een Franse hoge commissaris. Het mohammedaanse hulpkorps van de politie, de z.g. harki's, zal onmiddel lijk worden ontbonden. Er zal een gemengde politie-organisatie worden gevormd en een speciaal veiligheids korps, bestaande uit Franse gendar mes, 10.000 mohammedanen van een „speciale mobiele groep" en Alge rijnse verzetsstrijders, tezamen 40.000 man sterk. De omvang van de Franse gevechtstroepen in Algerije zal in „x" maanden tot 100.000 man wor den verminderd. Volgens II Tempo is dit een punt van meningsverschil, daar de Algerijnse verzetsbeweging een periode van drie maanden wenst en Frankrijk één jaar. De militaire basis Mers-el-Kebir bij Oran zal voor vijftien jaar of eventueel langer aan de Franse worden verpacht. Drie bases in de Sahara, waaronder het centrum voor kernonderzoek te Reg- gane, zullen vijf jaar ter beschikking van Frankrijk blijven. De bodem schatten daar zullen onder Fn.nse leiding geëxploiteerd worden. De Europeanen, een zeker aantal Fran sen en 4.000 mohammedanen zullen gedurende drie jaar de Franse natio naliteit kunnen behouden. Daarna moeten zij kiezen tussen het Franse en het Algerijnse staatsburgerschap. Aken: 63 personen in quarantaine In de tot besmet gebied verklaarde Westduitse stad Aken worden reeds 63 personen in quarantaine gehouden omdat men vermoedt dat zij pokken hebben. Tot zaterdagavond hadden zich ongeveer 15.000 van de 173.000 inwoners van Aken zich laten inen ten. In een ziekenhuis bij Monschau is een vermoedelijke pokkeapatiënt op genomen. Het betreft een 41-jarig$ vrouw, die in het ziekenhuis werk zaam was. Jagan spreekt met vakbondsleiders De premier van Brits Guyana, Cheddi Jagan, heeft zaterdag een onderhoud van twee uur gehad met de leiders van de vakbonden. Tijdens ditg esprek werden de middelen ter verbetering van de betrekkingen tus sen de regering en de arbeiders be sproken teneinde nieuwe incidenten te vermijden. Bij het onderhoud waren de drie vakbondsleiders die voor de ongere geldheden een staking hadden afge kondigd, William Stoll, Andrew Jack son en Basil Arno, eveneens aanwe* zig. Jagan maakte bekend dat de sa larisverhogingen voor de ambtenaren en onderwijzers aan het einde van de volgende maand zullen worden uit betaald. De leider van de Verenigde Machtspartij (oppositiepartij), Peter Daguiar, heeft in telegrammen aan de secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Oe Thant, de Britse minister van Koloniën, Maudling, en tien Engelse parlementsleden de be schuldiging van de Sowjetrussische gedelegeerde in de beheerschapscom- missie van de Verenigde Naties ver worpen. Deze gedelegeerde. Oberem- ko, heeft gezegd dat de ongeregeld heden het werk waren van een „fas cistische bende onder leiding van Da guiar". Lord Snowdon lid van vakvereniging Lord Snowdon, echtgenoot van Prinses Margaret en artistiek advi seur van de „Sunday Times", is toe gelaten tot de nationale journalisten vereniging, die deel uitmaakt van het grote Britse vakverbond TUC, aldus Press Association, het Britse binnen landse persbureau. Men gelooft dat dit de eerste maal is dat een lid van de Britse koninklijke familie zich bij een vakvereniging heeft aangesloten. Er zijn wel vakbonden die koninklij ke ereleden tellen. De besprekingen van zaterdag in Vientiane tussen de neutralistische Prins Soevanna Phoema en generaal Phoemi Nosavan, vice-premier van de rechtse regering van Laos, hebben volgens een bericht van het pers bureau „Nieuw China" niets opge leverd. Prins Phoema had na de conferentie gezegd, dat Nosavan geen enkele portefeuille wilde afstaan. De moeilijkheden bij de vorming van een coalitieregering betreffen vooral de toewijzing van de porte feuilles van Defensie en Binnenland se Zaken. Uit het Leidsch Dagblad van 28 Februari 1862: Een Engelsch blad be- rigt, dat dezer dagen te Stal- field een slagter is overleden, die niet minder dan 432 pond woog. Zijn lichaam had een omvang van 70 en zijn kou senband de lengte van 22 duim.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1