De Gaulle toetst de gezindheid van de militaire bevelhebbers AKEN sinds gisteren „BESMET GEBIED" Glenn had het veel te druk om alle taken uit te voeren Macmillan dringt aan op meegaandheid In Algerije dertig doden bij aanslagen FLIM WEERBERICHT Dr. Krump veroordeeld tot voorwaa rdelijke celstraf Huldiging op Cape Canaveral met medaille van Kennedy Ch roesjtsjow teleurgesteld over Westelijke weigering (9ud 91 teutvs Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 24 FEBRUARI 1962 No. 30588 LEIDSCH DAGBLAD Directeur. E A E van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN r 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 059 per week Witte Singel 1. Leiden Giro nu 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 President De Gaulle heeft gisteren een kort onderhoud gehad met elk van de bevelhebbers van de tien militaire districten in Frankrijk. Officieus werd medegedeeld, dat deze gesprekken verband hielden met de voorzorgsmaatregelen, die de regering treft om het hoofd te kunnen bieden aan mogelijke wanordelijk heden van de ultra-rechtse OAS na aankondiging van een staken van het vuren in Algerije. Vandaag zou de president met opper- officieren van de marine en de luchtmacht spreken. De bekendmaking van staakt-het-vuren zou worden voorafge gaan door een officiële vredesconferentie van Frankrijk met de Algerijnen. Daar zullen dan de geheime akkoorden ondertekend worden, waaraan in de afgelopen weken is gewerkt. Tegelijkertijd zou de opstandelingenleider Ben Bella uit Franse gevangenschap worden ontslagen. Proteststaking PTT in Algiers Gisteren zijn bij aanslagen in Al gerije dertig mensen om het leven gekomen en 42 gewond. Tot de slachtoffers behoorden tien inwoners van Oran en een Algerijn, die daar, nabij de Joodse wijk, op een autobus begon te schieten. Een joodse vrouw werd bij dit incident door een ver dwaalde kogel gedood. In de stad Al giers werden meer dan vijfhonderd militaire uniformen gestolen. Bij deze roof waren twaalf mensen be trokken. Voorts hebben gewapende Europeanen in de Algerijnse hoofd stad gewapende overvallen gepleegd, waarmee zij een buit van 90.000 gul den in handen wisten te krijgen. Een staking in Algiers van PTT-perso- neel, die donderdag was begonnen, heeft zich gisteren verder uitgebreid. Alle postkantoren waren gesloten en er werd geen post bezorgd. Alleen de telefoondienst functioneerde. De sta king was uitgeroepen uit protest tegen de moord op vijf bestellers. De Franse minister van Binnen landse Zaken, Roger Frey, heeft gis teren in de grondwetcommissie uit de Nationale Vergadering medege deeld, dat de geheime legerorganisa- tie, OAS, in de afgelopen tien maan den 5.000 aanslagen met kneedbom- men in Algerije en 657 in Frankrijk heeft gepleegd. Het aantal door de OAS in deze periode gepleegde moor den bedroeg in beide landen offi cieel 47. Sinds 1 januari 1956 tot 23 Januari 1962 zijn in Algerije 11.896 aanslagen gepleegd, waarbij in totaal 4.176 per sonen. militairen en politiebeambten inbegrepen, werden gedood. Hierbij waren 3.957 mohammedanen. Het aantal gewonden bedraagt 8.813, 745 mohammedanen, 649 burgers, 140 militairen en 279 politiemannen. Tegen de politie zijn 373 aanslagen gepleegd, waarbij 53 politiemannen de dood vonden. In dezelfde periode hebben de Algerijnse arbeiders onge veer 22 miljard oude franken aan verplichte heffingen betaald. In Parijs zijn zes jongelui aange houden, die hebben bekend onlangs een kneedbomaanslag op de woning van de minister voor Culturele Za ken. André Malraux, te hebben ge pleegd. Door die aanslag werd een vierjarig meisje ernstig aan de ogen gewond. De aangehoudenen beken den nog verscheidene andere van dergeliike aanslagen op hun geweten te hebben. Grensincident Bij een incident aan de Algerijns- Tunesische grens zijn donderdag drie Tunesische militairen gedood en twee gewond, zo heeft het Tunesische ministerie van Defensie gisteren be kendgemaakt. Volgens het communiqué waren Franse militairen de grens overge- Advertentle - PHILIPS TELEVISIE v.a. f 645— Persoonlijke service LANGE MARE 6« - TEL. 26500 Prettige betaling. WOLKENVELDEN De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Verwacht mag worden dat uitge breide wolkenvelden morgen over ons land zullen drijven. De nachtelijke minimumtemperaturen zullen daar door in het algemeen iets hoger zijn hoewel nog steeds een paar graden onder nul. De middagtemperaturen daarentegen zullen een paar graden lager zijn en dicht by het vriespunt. (Opgemaakt te 11.15 uur). 25 FEBRUARI Zon op: 7.36 uur; onder: 18.11 uur. Maan op: uur; onder: 10.06 u. Hoogwater te Katwijk te 6.46 en 19.02 uur. Laagwater te 2.28 en 14.50 uur. (26/2 hoogwater te 7.24 en 19.43 u. laagwater te 2.59 en 15.24 uur). Dit nummer bestaat uit 14 pagina's en een Bijvoegsel komen nabij de Tunesische plaats Sakiet Sidi Joessef, die in 1958 door de Fransen werd gebombardeerd. De Fransen drongen het dorp Ain Oem Jaraa binnen en hielden daar een aantal Tunesiërs aan. Toen een Tu nesische militaire patrouille het dorp naderde, werd zij door Frans ge schut en Algerijnse hulptroepen be schoten, waardoor de commandant, een korporaal en twee soldaten wer den gedood. De Franse troepen trok ken zich daarna terug. Het was niet duidelijk, of zij de aangehouden Tu nesiërs hebben meegevoerd. Kernproef in Nevada In de woestijn van Nevada is gis teren weer een ondergrondse kern proef van geringe kracht genomen, zo heeft de Amerikaanse commissie voor kernenergie bekendgemaakt. In Vaals is men waakzaam De Wereldgezondheidsorga nisatie heeft gisteren de stad Aken tot door pokken besmet gebied verklaard. Dit betekent o.a. dat de 143.000 bewoners het land niet kunnen verlaten zonder geldig pokkenbriefje. Donderdag was bij een arts in de afdeling besmettelijke ziekten van het stadsziekenhuis van Aken pok ken geconstateerd. Hij had deze ziekte opgelopen in Simmerath, bij Aken, waar negen mensen aan pokken bleken te lijden. Een van hen is woensdag overleden. Aan de Westduits-Belgische grens in het gebied van Aken kwam het gisteravond tot grote verkeersopstop pingen, doordat de Belgen alle men sen, die uit het district Aken kwa men terugstuurden voor zover zy geen vaccinatiebewijs konden tonen. De maatregel van de Wereldgezond heidsorganisatie betreft alleen de stad en niet het district Aken. Er ontstonden files van twee kilometer lang, ook al doordat er dikwijls uit voerige discussies tussen reizigers en de Belgische grensbeambten werden gehouden. Het verkeer aan de Westduits-Ne derlandse grens verliep echter zon- dei moeilijkheden, doordat de bewo ners van Aken zonder meer in Ne derland werden toegelaten. In verband met het feit dat ener zijds veel Duitsers naar Vaals komen en anderzijds honderden inwoners van Vaals in het Akense grensgebied werken, zijn op advies van de inspec teur voor de Volksgezondheid te Maas tricht de douane-ambtenaren, die na 1960 nog niet waren ingeënt, gerevac- cineerd. Dit is ook geschied met het ziekenhuispersoneel en het personeel van enkele grootwinkelbedrijven, die door Duitsers worden bezocht. Ver dere maatregelen worden niet over wogen, wel blijft men waakzaam. Dr. Krump gaat in hoger beroep Een rechtbank in Mannheim heeft gisteren de 42-jarige arts ds. Joseph Krump uit Heidelberg wegens dood door schuld in twee gevallen en het toebrengen van lichamelijk letsel in Nieuw voorstel C.A.O. kleinmetaa! (Van onze Haagse correspondent) Na ampel overleg van werkgevers en werknemers in de kleine metaal nijverheid is men tot overeenstem ming gekomen ten aanzien van een nieuwe CAO. Het vorige ontwerp werd, van een (unaniem) negatief advies voorzien, door de Stichting van de Arbeid aan het College van Rijksbemiddelaars teruggezonden. Men verwacht bij „kleinmetaal" dat de nieuwe CAO op korte ter mijn in behandeling zal worden ge nomen. De CAO heeft betrekking op 135.000 werknemers. In de CAO is nog wel één „op stapje" opgenomen. Dit betreft een „tussentijdse" loonsverhoging op 1 januari 1963. zestien gevallen tot een voorwaarde lijke gevangenisstraf van vier maan den en een week, met een proeftijd van drie jaar, en een geldboete van duizend mark veroordeeld. De open bare aanklager had een voorwaarde lijke straf van zes maanden en een boete van 3.000 mark geëist. Volgens de tenlastelegging had de arts eind 1958 na een bezoek aan In dia in het ziekenhuis van Heidelberg achttien mensen met pokken besmet, van wie twee een 26-jarige vrou welijke arts en een 72-jarige leverpa- tiënte overleden. Het geld van de opgelegde boete moet dr. Krump betalen aan de „Ver eniging voor de oprichting van een instituut voor kankeronderzoek" in zyn woonplaats. Voorts moet hij de kosten van het geding betalen. De beklaagde deelde mee. dat liy in be roep zou gaan bij het Bondsgerechts- hof te Karlsruhe. De openbare aanklager oefende ook scherpe kritiek op de andere art sen van het ziekenhuis waar dr. Krump werkte. Hoewel op 6 decem ber 1958 was komen vast te staan, dat hij aan pokken leed. wasmas twee daaen later de gezondheidsdienst in kennis van dit geval gesteld. De twee verdedigers hadden be toogd, dat de beklaagde zeer onder de dood van zijn collega had geleden. Voorts betoogden zij dat de wetgeving in de bondsrepubliek inzake besmet telijke ziekten onvoldoende is. omdat mensen zonder te zijn ingeënt onge hinderd uit gebieden waar pokken heersen. West-Duitsland kunnen bin nenkomen. Ruimtevaarder terug op startplaats (Van onz^ correspondent in Washington) Twee dingen zijn heel duidelijk geworden, nadat Glenn gisteren op Cape Canaveral is teruggekeerd: de Amerikanen voelen een sterke behoefte hulde te betuigen aan hun dappere astronaut en branden van nieuwsgierigheid zoveel mogelijk bijzon derheden te vernemen over de tocht in de ruimte die Glenn heeft gemaakt. De drang van het publiek zo dicht mogelijk bij Glenn en zijn familie te komen, leidde een paar keer tot een ietwat chaoti sche toestand en op de persconferentie, die langer dan een uur duurde, leek aan de vragen geen einde te komen. Wat Glenn daar had mede te delen was zeer interessant. Zijn terugkeer naar de aarde was heel spannend geweest. Glenn heeft tijdens deze vlucht enorm veel ervaring opgedaan en toonde zich een uitste kend waarnemer. Gedurende de persconferentie bleek hij een goed verteller zonder bombast en met een plezierig gevoel voor humor. gebeurde dit toch: toen Glenn zyn vrouw en kinderen terug zag, moest eer. zakdoek eraan te pas komen om zijn tranen weg te vegen. Onmiddel lijk daarna was hij echter weer de beheerst glimlachende man die uit stekend zijn woorden wist te kie zen toen hij voor de microfoons iets moest zeggen waarnaar heel Ameri ka luisterde. Glenn zeide dat hij blij was weer op Cape Canaveral terug te zijn. Hij Beheerst De veertigjarige Glenn zag er heel gelukkig uit toen hij gisteren in Ame rica terugkeerde. De astronaut Carpenter, die tijdens de voorberei ding van de ruimtevaart voortdurend gereed stond om in te vallen voor Glenn, voorspelde dat diens brede glimlach twee weken lang niet van zijn gezicht zou wijken. Eén moment Amerika's eerste ruimtevaarder John Glenn is gistermiddag aan gekomen op Cape Canaveral, waar hij een ontmoeting had met president Kennedy. President en ruimtevaarder bekijken de cabine waarin Glenn zijn tocht maakte. wees erop dat de ruimtevaart een prestatie was geweest van het gehele team. Hij dankte de medewerkers voor hun grote steun en onderstreepte dat zijn vlucht slechts een stap was ge weest in een lang programma. Bij de officiële huldiging speldde Kennedy twee mensen \an de ruim tevaart een medaille op de borst: dr. Gilruth de leider van het project, en Glenn, Amerika's eerste werkelijke ruimtevaarder. De president begon zijn speech met de luchtige opmer king. dat de gevaren van de ruimte vaart pas beginnen, wanneer de tocht voorbij is en de astronaut terecht komt in de orbit" van het publiek. Doch Kennedy ".chtte de belang stelling zowel voor de techniek als voor de betrokken personen gerecht vaardigd. Hij prees Glenn voor de bekwaamheid en moed die hij had betoond tijdens de uitvoering van zyn hoogst gevaarlijke 'aak. Verbaasd over aanpassing Op de persconferentie heeft Glenn eerst zelf twintig minuten over de toch verteld en daarna werden hem gedurende ruim veertig minuten vra gen gesteld. Van het herhaalde uit stel had hij zich niet veel aange trokken. Hij stelde het voor alsof hij niet anders had te doen dan rus tig afwachten en zichzelf in goede conditie te houden. De toestand van gewichtloosheid tydens de vlucht was hem bijzonder goed bevallen. HU stond er zelf verbaasd over, hoe spoedig een mens aan die situatie kan wennen. Hij was byvoorbeeld op een bepaald moment bezig een foto te nemen, toen hij de opdracht kreeg een handeling met de instrumenten uit te voeren. Hij liet toen rustig het fototoestel in de ruimte hangen tot hy de andere opdracht had vervuld. Geen gevoel van grofe snelheid Een gevoel van grote snelheid had hij nooit gehad, doordat hij zover weg was van alle omgeving. Hoewel de zon achttien maal sneller onderging dan normaal, bleef de horizon wel vijf minuten lang licht. Die horizon was niet minder dan 1450 kilometer ver weg. De sterrenlucht was prachtig geweest, de zonsondergangen en het maanlicht op de wolken eveneens. Reeds tydens de vlucht had Glenn gemeld dat hy kleine deeltjes langs het venster zag vliegen. Die deeltjes had hij na iedere zonsondergang waargenomen. Een conclusie over wat dit is geweest is nog niet bereikt. Gedurende de vlucht deden zich twee problemen van betekenis voor. De moeilijkheid de capsule in de juiste stand te houden en de indruk dat het hitteschild los zat of niet goed functioneerde. Het eerste probleem kon worden gecorrigeerd, doch de on zekerheid over het hitteschild noopte hem tot het besluit het pakket, van re- troraketten langer dan normaal op de capsule voor het hitteschild te houden. In een normaal geval laat men de retroraketten vallen nadat zij zyn gebruikt voor de vertraging en terugkeer in de atmosfeer van de aar de. Op een gegeven moment verkeerde Glenn in de veronderstelling, dat de retroraketten reeds van het toestel waren afgevallen. Hy gevoelde toen een bons tegen de capsule en zag gloeiende brokken langs het raam vliegen. Hy kreeg daardoor de in druk dat het hitteschild in stukken brak, hetgeen waarschynlyk fataal zou zyn geweest. In feite waren het gloeiend geworden delen van de re- toraketten, die langsvlogen. Het hit teschild werkte normaal. Dit was wel een angstige periode geweest. Diverse proeven niet genomen Men kan zich begrijpen dat Glenn nog steeds met verrukking kon ver tellen wat een mooi gezict het was aan het eind van de tocht de grote parachute boven de capsule te zien! Bij de terugkeer in de atmosfeer is de capsule ondanks het hitteschild roodgloeiend geworden. Dit was door het venster zichtbaar. In de capsule was de temperatuur toen 105 graden Fahrenheit. De technische moeilijkheden die zich voordeden hadden Glenn zoveel te doen gegeven, dat diverse fotoproe- ven achterwege moesten blijven. Zyn lichamelijke toestand was uitstekend. De vergroting van de zwaartekracht had hij met gemak doorstaan. Hij was aan de dubbele kracht daarvan tevoren, in 'n centrifuge, gewend ge raakt. Samen met de astronauten die reeds een kortere ruimtevlucht had-» den volvoerd, gaat hy donderdag naar New York. i.Lj.i.gen vond gisteren de jaarlijkse uitreiking plaats van de Karei de Grotepcijs, ditmaal aan de hoofdarchivaris van Nij megen de heer Rienk Roukema. De heer Roukema en echtgenote bekijken met burgemeester mt\ C. Hustinx de bij de prijs be horende oorkonde. In Washington gaan geruch ten, dat president Kennedy een telefoongesprek gehad heeft met premier Macmillan van Enge land, die er bij Kennedy op zou hebben aangedrongen, soepel te blijven tegenover het denkbeeld van een topconferentie in het voorjaar. Macmillan zou zijn be zorgdheid geuit hebben over de toon van verklaringen van func tionarissen van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, waarin het voorstel van de Russische premier werd af gewezen. De Britse premier zou president Kennedy verzocht hebben een „krachtige houding" te vermijden. Premier Chroesjtsjow heeft in een brief aan president Kennedy en pre mier Macmillan zyn spyt betuigd over hun weigering om bij het begin van de ontwapeningsconferentie te Genève tegenwoordig te zijn, zoals door de Sowjetrussische regering was voorgesteld, aldus meldt het persbur. Tass. „Ik betreur uw negatieve houding tegenover dit verzoek", schrijft de premier, die de hoop uitspreekt dat de Amerikaanse president en de Brit se premier nog niet hun laatste woord hebben gesproken over deel neming aan het werk van de confe rentie van achttien landen, die 14 maart begint. Naar aanleiding van Kennedy's verklaring dat eerst bepaalde dingen moeten worden opgehelderd, zegt de Sowjetrussische premier, dat dit ant woord hem zeer had teleurgesteld. In feite waren vijftien jaar van onder handelingen, bijeenkomsten en con tacten besteed aan bestudering en verduidelijking van eikaars standpun ten. Chroesjtsjow noemt het argu ment, dat nadere voorbereidingen no dig zijn voor een deelneming van regeringsleiders aan de conferentie, daarom „niet overtuigend" en hij is van mening dat het Westen daarmee afziet van pogingen om de ontwape ningsbesprekingen in praktische ba nen te brengen. President Kennedy's antwoord kan alleen betekenen, dat hij niet bereid is te onderhandelen over een akkoord over ontwapenings kwesties, aldus Chroesjtsjow. die voorts opmerkt dat een bepaalde ma te van vertrouwen, „zonder welke het onmogelijk is zelfs maar de oplossing van ontwapeningskwesties te benade ren", slechts kan worden verwezen lijkt door degenen die de hoogste ver- antwoordelykheid tegenover de volke ren van hun landen dragen. „En nie mand anders dan de regeringsleiders of staatshoofden dragen deze ver antwoordelijkheid". De rierde ministeriele bU eenkomst in Brussel tussen de ministers van de zes landen van de Europese Econo mische Gemeenschap en van Enge land over hel Britse toetreden tot de EE G. heeft bevestigd, dat nog vele moeilijke vraagstukken moeten wor den opgelost, voordat het lidmaat schap van Engeland van de gemeen schap een feit zal zijn. Zoals de voor zitter van de conferentie, de Franse minister van Buitenlandse Zaken Couve de Murville, gisteren na afloop van de tweedaagse besprekingen ver klaarde, bevindt het gehele gesprek zich nog in het voorbereidende sta dium en kan nog geen enkele voor spelling worden gedaan over de da tum, waarop het einde van het over leg tegemoet kan worden gezien. In Russische conferentiekringen was men gistermiddag van mening, dat de verdere onderhandelingen verre van gemakkelijk zullen zijn. Ook de afgelopen twee dagen, die voor een groot deel waren gewyd aan de bespreking van landbouwproble men, die by het Britse toetreden tot de Euromarkt ontstaan, is gebleken, dat hier en daar de standpunten ver uit elkaar liggen. Dit geldt niet alleen voor de toe komstige verhouding tot de landen van het Britse Gemenebest, zowel in dustrieel als agrarisch, maar ook wat b.v. betreft de Britse wensen voor ga ranties voor de landbouw in Enge land in het algemeen en de verzeke ring van de inkomens van de Engel se boeren in het bijzonder. „Twist"-kampioenschappen voor radio en t.v. Radio en TV gaan aandacht be steden aan de „Twist"-kampioen- schapswedstryden, die dinsdagavond in Amsterdam worden gehouden. De Vara radio-reportagedienst, gaat er een opname maken en het NTS- journaal zal zich eveneens in de „Twist" mengen. Advertentie BANANEN zijn lekker Uit het Leidsch Dagblad van 25 Februari 1862: Zondag avond trad Ds. E. Laurillard in de Pieterskerk voor de Leidsche Nederl. Herv. Gemeente op, om van haar afscheid te nemen. Onze ze genbeden volgen hem; - hij kan moeilijk in Amsterdam wedervinden, wat hij binnen Leiden achterlaat.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1