K. van Diepeningen naar BARNEVELD Wie verre reizen doet kan veel verhalen Christen loopt vaak met oogkleppen op Eén centrale fokveedag voor drie provincies NIEUWE LOPERS NODIG? Installatie op 5 maart Werkt oligarchie in partijen politieke apathie in de hand Zuid-Holland, Utrecht en Noord-Brabant werken samen Opgericht 1 maart I860 Donderdag 22 februari 1962 Tweede blad no. Eervolle benoeming eerste burger Leiderdorp T (Van een onzer redacteuren) Burgemeester K. van Diepe ningen van Leiderdorp is bij Ko ninklijk Besluit van 21 februari met ingang van 5 maart benoemd tot eerste burger van Barneveld, een welvarende gemeente op de Veluwe, die 26.000 inwoners telt en 18.000 hectare groot is. waar door het op vijf na de grootste gemeente van ons land is. De heer Van Diepeningen is 51 jaar oud, lid van de Ned. Hervormde Kerk en de beginse len van de C.H.U. toegedaan. Hij is 15^ jaar burgemeester van Leiderdorp geweest. In de gezellig ingerichte burge meesterskamer in het gemeentehuis heeft burgemeester Van Diepenin gen ons vanmorgen verteld hoe inge nomen hii is met deze benoeming. Het gesprek verliep niet vlot, want de telefoon stond rood-gloeiend. Veie inwoners, vrienden en kennissen wil den op deze wijze de heer Van Die peningen gelukwensen met zijn eer volle benoeming. ALLURE „Ja", zei de heer Van Diepenin gen", het zal een grote verandering voor ons zijn. In die ruim vijftien jaar zijn we bijzonder gehecht aan Leiderdorp. Een stuk van ons leven hebben we er mogen doorbrengen en wc hebben de gemeente, die vroeger een uitgesproken agrarisch karakter droeg .zien uitgroeien tot een woon- gemeente van allure". Toen de heer Van Diepeningen op 1 augustus 1946 zijn functie te Lei derdorp aanvaardde waren er 4500 inwoners en nu is dit aantal bijna 8000. Er werden honderden wonin gen gebouwd, er verrezen vijf nieuwe scholen, er werd een nieuw zwem bad aangelegd en een nieuwe ijsbaan niet kantine, er kwam een sportvel dencomplex gereed, dat nu weer zal worden uitgebreid, uitbreidingsplan nen werden ontworpen en gereali seerd en thans gaat men beginnen met het bouwrijp maken van het uitbreidingsplan Zij 11 aan- en Meye- polder, waar ongeveer 9000 woningen gebouwd zullen worden. ..De groei van Leiderdorp is nog niet tot stilstand gekomen", vertelde burgemeester Van Diepeningen, „want de gemeente is uitermate gun stig gelegen en trekt inwoners aan uit vele steden en dorpen uit de om geving. Wanneer de nieuwe brug over de Ryn er is, die aansluiting geeft op de provinciale weg. dan ontstaat een uitermate snelle ver binding met Den Haag. Het is zelfs zo, dat de N.Z.H. overweegt een rechtstreekse busverbinding tussen Leiderdorp en Den Haag tot stand te brengen". Hij verwachtte, dat de provincie nog dit jaar met de bouw van de brug zal beginnen. GOED Op onze vraag waarom burgemees ter Van Diepeningen Leiderdorp gaat verlaten antwoordde hij spontaan: „Het is voor een gemeente en een burgemeester wel eens goed als er een verandering komt. Ik ben nu bijna zestien jaar hier. Als ik nu niet verander komt er niets meer van en dan zou ik. als ik het beleven mag, bijna dertig jaar in dezelfde gemeente werkzaam zijn. Voor een eerste burger is het ook wel eens goed als hij de leiding krijgt over een gemeente, waarin de problemen ge heel anders liggen en hij met nieuwe zaken te maken krijgt. In Barneveld is dat onder meer de re creatie. Ook op dat gebied is veel te doen, vooral omdat er in ons land nog maar zo weinig plaatsen zijn waar recreatie mogelijk is". Uit de vele telefoontjes, die de heer Van Diepeningen vanmorgen kreeg, heeft hij kunnen beluisteren, dat men zijn vertrek zeer betreurt. Ook het gemeentepersoneel ziet zijn eerste burger node naar Barneveld gaan. Een van hen zei het zo: „We hadden er een bijzonder goede burgemeester aan. Hij leefde in vreugde en droef heid met ons mee en was steeds be reid adviezen te geven. We weten wel wat we hebben, maar niet wat we krijgen CONCERT RESIDENTIE-ORKEST Donderdag 1 maart vindt in de Stadsgehoorzaal het achtste en laat ste concert in dit seizoen plaats van het Residentie-Orkest. Uitgevoerd worden ouverture „Oberon" van We ber, het Derde Pianoconcert van Beethoven en Strauss' „Ein Helden- leben". Solist is de pianist Hans Henkemans. PROMOTIE Aan de Leidse Universiteit is ge promoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde, op proefschrift, geti teld: Synthese en eigenschappen van enige 9a, 10a-steroiden", de heer R van Moorselaar. geboren te Dor- drecht in 1930 en thans wonend te I Leiden. Promotor was prof. dr. E. Havinga. Zware hersenschudding bij aanrijding Om kwart voor tien deed zich gis terochtend op de kruising Korevaar- straat-Ganigetje-Breestraat een aan rijding voor, waarbij een 15-jarige b akkersle er ling een zware hersen schudding opliep. Het ongeluk ge beurde. doordat de jongen geen voor rang verleende aan een uit de Kore- va ars t raat komende personenauto. D" E.H D. vervoerde de bakkersleer- hng naar het Aoademisch Zieken huis. i ROOSKLEURIG De heer Van Diepeningen vertelde, dat hij de toekomst van Leiderdorp als woongemeente rooskleurig inziet. Hy verwachtte dat de grenswijzigings plannen gunstig zullen verlopen. Bo vendien meende hy, dat de raad zeker wel de gewenste bestuurskracht zal kunnen opbrengen om de bijzon der snelle uitbreidingen in de hand te houden. Advertentie Zoekt U een GOUDEN RING voor een dame of heer, v. d. T7ATER, Haarl.straat 207 heeft het. Ook in briljanten ringen. Ruime keuze in alle pryzen. „Joy- ridders" aangehouden De politie heeft drie Driebergense scholieren aangehouden, die ervan verdacht worden op zaterdagavond uit de De Sitterlaan een nieuwe per sonenauto gestolen te hebben en daarmee tegen de leuning van het viaduct bij het Station te zijn ge reden. De auto werd aan de voor kant zwaar beschadigd. Een van de drie jongens die allen ongeveer achttien jaar zijn ligt met een hersenschudding in het Academisch Ziekenhuis. De hersenschudding liep hij bij deze „joy-rit" op. Functies Burgemeester Van Diepeningen werd 28 oktober 1910 in Den Haag geboren. Hij was na zijn opleiding eerst werkzaam als volontair op de gemeentesecretarie van Voorschoten. Vervolgens werkte hij zeven jaar bij de N.V. Bank van Ned. Gemeenten in Den Haag en van 1 januari 1946 tot 31 juli 1946 was hij hoofdinspecteur van de Protestantse Ziekenverzor ging. In die tijd was hij lid van de noodgemeenteraad van Rijswijk. De heer Van Diepeningen vervult vele functies. Hij heeft o.m. zitting in het hoofdbestuur van de Zuidhollandse vereniging Het Groene Kruis, is voor zitter van het bevolkingsonderzoek van de Votu, district Leiden, voorzit ter van het Gewest Zuid-Holland van de K.N.S.B., questor van de classis Leiden van de Ned. Herv. Kerk, pen ningmeester van de Kamerkieskring Leiden van de Chr. Hist. Unie, voor zitter van enige polderbesturen en secretaris-penningmeester van de schoolartendienst Alphen aan den Rijn. Burgemeester K. van Diepenin gen kreeg vanmorgen veel tele fonische gelukwensen. (Foto LD/Holvast) Zijn leiding in de raadsvergade ringen en in het gehele gemeente lijke apparaat heeft men altijd ge roemd. Hij heeft steeds voor de be langen van Leiderdorp op de bres ge staan. Hoewel de heer Van Diepe ningen een door hem zelf uitgestip peld bestuursbeleid voerde, was hij graag bereid zijn mening voor die van een ander te geven, wanneer het hem duidelijk werd dat deze beter was. Afscheid De installatie van burgemeester Van Diepeningen te Barneveld zal maandag 5 maart geschieden. Het voornemen is om maandag 26 fe bruari dan komt de raad bijeen afscheid te nemen van de vroede va deren. De bevolking zal woensdag 28 februari tijdens een receptie in de gelegenheid worden gesteld de bur gemeester en diens echtgenote en twee kinderen de hand te drukken. Pro et Contra Het Leids Universitair Debatge- nootsohap Pro et Contra heeft gis teren zijn derde bijeenkomst gehou den onder voorzittersohap vain prof. dr. R. F. Beerlioig. De motie, waarover werd gedebat teerd. stelde dat de oligarchie in de Nederlandse partijen politieke apa thie in de hand werkt, Vóór de mo tie spraken de heren prof. mr. L. W. G. Sc holten, A. F. Luyendijk en W. Mooyman, opponenten waren de he ren prof. mr. I. A. Diepenhorst, dr. Th. W. van Veen en H. A. H. Grib- De verdedigers van de motie stel den begrip oligarchie min of meer gelijk aan regentenheerschappij. Zo wees de heer Luyendijk erop dat de meeste parlementariërs geroutineer de politici zijn; hun gemiddelde leef tijd is zestig en een half. Een kwart van hen is tevens functionaris ineen party, eveneens een kwart heeft een functie in een vakbond, en ongeveer dertig procent is ook burgemeester, gemeenteraadslid of lid van provin ciale staten. De jongeren komen niet meer naar voren, en daardoor ont breekt alle dynamiek in de heden daagse binnenlandse politiek. Prof. Schol ten achtte het een be zwaar dat de partijfunctionarissen zo vaak politieke functies krijgen, hoewel de aard van het partijwerk heel andere eisen stelt dan dat in de vertegenwoordigende lichamen. De heer Mooyman noemde het ge brek aan geïnteresseerdheid in de MIDDENSTANDSBOND LEIDEN: 200 LEDEN De afdeling Leiden van de Kon. Ned. Middenstandsbond hield gister avond in een van de bovenzalen van restaurant Van der Heijden haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer W. Zwart, deelde bij de aanvang van de ver gadering mede, dat mr. P. de Clercq, zich bereid verklaard heeft als juri disch adviseur van de afdeling op te treden. Deze was, evenals de direc teur van het bondsbureau, mr. F.J Portheine, ter vergadering aanwezig. In zijn openingswoord wees de voorzitter nog eens nadrukkelijk op de voordelen van het lidmaatschap en op de goede samenwerking met de twee anderen middenstandsbon den in deze stad. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer J. H. v.d. Kloot, bleek, dat het ledental aan het einde van het afgelopen jaar bedroeg. De penningmeester, de heer A. J. F. Eichhorn, bracht een gunstig financieel verslag uit. Uit de vergadering werd echter krtiek gele verd op enkele leden van de kascom- missie, die hun plicht niet zouden hebben verstaan. Het nazien van boeken en bescheiden van de pen- ningmeester heeft nl. nog niet plaats gehad. Het bestuur is met drie leden uit- I gebreid, want bij acclamatie werden nl. in dit bestuur gekozen de heren A. J. J. v.d. Zanden, W. F. v.d. Burgh en C. H. Boom jr. De leden, die aan de beurt van aftreden wa ren ,de heren J. Th. Balkestein, A. J. Kors, J. H. v.d. Kloot en J. de Ren zagen zich by acclamatie herkozen. Later op de avond vertoonde de heer M. Blitz een aantal kleuren dia's. Indonesische kwestie" een voor beeld vain politieke apathie, veroor zaakt door de noodzaak om het poli tieke bestel in Nederland intact te houden. De opposanten zagen geen-verband tussen politieke apathie, zo die er al is, en een veronderstelde partijen oligarchie. Prof. Diepenhorst ont kende trouwens dat de partyen oli garchisch geleid zouden worden en wees op het feit dat verscheidene ka merleden en ministers huns ondanks met hun taak zijn bekleed. Ook de moeite die er vaak is om vacante burgemeestersplaatsen te bezetten, noemde hij een bewijs van het te gendeel van een oligarchie. De heer Van Veen zei dat in de kamerfrac ties juist zoveel mogelijk deskundi gen op verscheiden gebied worden gekozen, en geen party functionaris sen. De heer Gribnau zag in de poli tieke belangstelling onder jongeren van vandaag een opbloei van het politiek besef vergeleken met vroe ger. Tot besluit van de vergadering werd de motie in stemming ge bracht, Van de aanwezigen stemden vijfentachtig vóór de motie, en vier enveertig tegen. Wie verre reizen doet, kan I Een verteller, die zijn gehoor veel verhalen". Uitgaande van als het ware meeneemt op deze dit gezegde behoeft het geen nader betoog, dat wie in de 20ste eeuw nog per postkoets de ruim 3400 km lange reis van Istanboel naar Rotterdam meemaakt, zelfs heel veel kan verhalen temeer als de spreker zich bovendien nog ontpopt als een vlot en geestig verteller. Advertentie Eerst ©nse KOKOS-colleetie zien. Tot 3 maart omboorden GRATIS Loop eens vrijblijvend binnen bij Haarlemmerstraat 172 - 174 - 179 Herenstraat 9 Alléén voor TEXTIEL. MIDZA Tot leden van de commissie, die dit jaar belast is met het afnemen van examens ter verkrijging van N.O.-akten en het pedagogisch ge tuigschrift N.O. zijn benoemd de he ren W. Ouwerkerk te Leiden en ir. J. C. Visser te Voorschoten. lange historische reis vol avon turen, tegenslagen en moeilijk heden, dodi ook met ontelbaar vele glorierijke intochten, offi ciële huldigingen en feestelijke onthalen, die overal langs de route het reisgezelschap ten deel viel. De verteller van het reisverhaal van deze gigantische postkoetsrit was gisteravond in de bovenzaal van café restaurant „In den Vergulden Turk" de heer L. Nyhuis van de Caltex, die deze historische reis met een ruim 125 jaar oude postkoets zelf mee maakte. Hij vond een zeer aandach tig en dankbaar gehoor bij de leden van de Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde, afdeling Leiden e.o. De heer Nyhuis schetste de enor me organisatie, die aan deze post koetsrit voorafging. Met de vertoning van 2 films lichtte de heer Nijhuis zijn reisverhaal nader toe. Hij ver telde allereerst iets over de heenreis, die een zeer zware opgave was daar deze in verband met het begin van de Vastentijd in Turkije in één ruk - c.q. 5 dagen en 5 nachten aaneen - gemaakt moest worden. Bij de eigenlijke start op 30 maart was vrijwel geheel Istanboel uitge lopen om de karavaan met muzikale medewerking van vele muziekkorpsen, uitgeleide te doen op de avontuur lijke reis, die via Griekenland, Joe- go-Slavië Oostenrijk en West-Duits- land leidde en overal vaak tot in een klein dorpje toe moest worden onder broken voor het in ontvangst nemen van vele waarderende woorden voor Nederland van bijna alle burgemees ters van de plaatsen, die op de route werden aangedaan. Het einddoel van de reis, de „Floriade" in Rotterdam werd op het vastgestelde tijdstip op 7 mei 1960 bereikt. Het werd een alom bekende onvergetelijke intocht na een zeer vermoeiende en soms einde loos lijkende tocht, die vanaf Istan boel tot aan Rotterdam 39 dagen en tien nachten had geduurd. Hierna vertoonde de heer Nyhuis nog een fraaie kleurenfilm over een reis langs enkele folkloristische be zienswaardigheden in Spanje. SCHEEPS WERKTUIGKUNDIGE AAN BOORD VAN ZEESCHEPEN. Bij beschikking van de minister van Verkeer en Waterstaat zijn voor het jaar 1962 benoemd tot plv. leden van de commissie, belast met het af nemen van de examens ter verkrij ging van een diploma als scheeps- werktuigkundige aan boord van zee schepen, de heren G. C. H. Beaupain te Voorschoten. L. Ophof te Sassen- heim, F., de Vries te Leiden en T. Zuidema te Sassenheim. Hoe ziet het kind liet museum Over het algemeen tonen kinderen zich enthousiast over een bezoek aan het museum. Vanzelfsprekend zien zij zo'n bezoek met andere ogen dan de volwassenen. Voor de meeste kin deren is het museumbezoek een dankbare afwisseling van de sleur van het dagelijkse schoolleven. De educatieve afdeling van het museum van Volkenkunde aan de Steenstraat heeft zich enkele jaren bezig gehouden met het verzamelen van opstellen en tekeningen, die schoolkinderen maakten naar aan leiding van een bezoek aan het mu seum en met de bestudering ervan. Over het resultaat van dit onder zoek hield dr. H. H. Frese gisteravond een lezing toen hij sprak over het onderwerp „Hoe zien kinderen het museum". Dr. Frese gebruikte de on derwerpen „Nieuw-Guinea" en de „Poolbewoners", waarvan enkele teke ningen op het doek vertoond werden, om te laten zien, dat de kinderen hun beeldingskracht bepalen tot die zaken die hen het meest geboeid hebben tijdens het bezoek aan het museum. Een algemeen overzicht van de enorme bouwput aan het Weena te Rotterdam, waar een der Me tro-stations van de Maasstad zal worden gebouwd. Twee jubilea bij P. C. Op 28 februari zullen bij N.V. Peek Cloppenburg twee jubilarissen ge huldigd worden. Het zijn de heren L. Lacourt en F. Labordus, die beiden veertig jaar bij dit modemagazyn in dienst zijn, resp. als maatkleermaker en maatpantalonmaker. Opvallend is het, dat de kinderen over het algemeen bijzonder veel na druk leggen op het bijzondere en het detail of verwaarlozen of zeer ter loops aanstippen. Het kind staat vaak wat huiverig tegenover de Pa poea, die het ziet als een „woeste heiden" en als een koppensneller. De Eskimo daarentegen heeft ieders sympathie. Dat deze poolbewoner de zwakke en oude mensen laat dood- vriezen wordt gezien als een onont koombare traditie die weinig gruwe lijks in zich bergt. Dr. Frese door spekte zijn interessante lezing met een kostelijke bloemlezing uit de door de kinderen gemaakte opstellen. „Wy christenen lopen vaak met oogkleppen op. Hoeveel geestelijk leed is er niet doordat mensen misdrijven plegen en hoe vaak zeggen wy dan „maar dat gebeurt mjj niet?" Toch heeft men er vaak geen idee van wat er alle maal gebeurt", aldus de heer W. M. van Andel, inspecteur van politie te Den Haag, die gisteravond voor de leden van de Ned. Christen Vrouwen bond, afdeling Leiden Zuid-West, sprak over „De gevaren van de grote stad". Tevoren had de presidente, me vrouw G. A. J. van DaatselaarSom- sen, een korte meditatie over de angst in ieder mensenleven gehouden. Het is niet zo verwonderlijk, dat in de grote steden zich de meeste misdrijven voordoen. In het westen van Nederland, waar een groot aan tal mensen op een kleine oppervlakte samenleeft, wordt de vereenzaming van het individu bevorderd. Een per soon gaat zo gemakkelijk in de massa op en hy voelt zich spoedig verloren in het geheel. Daar komt nog by, dat steeds meer mensen uit andere stre ken naar het westen trekken en zij kunnen niet altijd voldoende aan passingsvermogen opbrengen om zich volledig in de nieuwe gemeenschap te nestelen. In hun wanhoop, voortgekomen uit hun vereenzaamd-zyn. zoeken velen contact met de stichting S.O.S., die veel onherstelbare daden kan voor komen. Een andere categorie vormen de genen. die in een hang naar aards bezit diefstallen plegen. Ondanks het feit, dat zij het financieel goed heb ben. plegen velen fraude, (winkel) - diefstallen e.d. Een groot percentage jongeren steelt bromfietsen, zowel voor eigen gebruik als om te ver kopen. De jeugd wil voor „vol" wor den aangezien en veel jongens en meisjes menen dat slechts te kunnen bereiken door het bezit van geld. Afwijkingen in het zedelijk gedrag worden nog zeer gezien als zaken, waarin slechts verwyten en verma ningen op hun plaats zijn. Men moet echter beginnen met naastenliefde, want de problemen op dit gebied lig gen zelden op een simplistisch ni veau van goed of slecht. Ook uit so ciale gezinnen komen wel prostitué's; in het vraagstuk van de homoseksua liteit verdiepen zich artsen, psychia ters, predikanten en anderen. „Het is onze taak deze mensen de hand te reiken", aldus inspecteur Van Andel, die nog wees op het belang van een tijdige seksuele voorlichting. Mevrouw Groenewegen werd als penningmeesteresse in het bestuur herkozen, in de vacature van propa gandiste werd mevrouw Overvliet De Wit gekozen. (Van een bijzondere medewerker) De Provinciale Bond van rundveefokverenigingen in Zuid-Holland waarbij aangesloten zyn alle 43 fok- en controleverenigingen en alle 7 K.I. verenigingen van de provincie heeft woensdag te Rotterdam z^n 91ste algemene vergadering gehouden waarop enige zeer belangrijke kwesties aan de orde kwamen. George Breitner, zoon van de oud-international van ADO en linksbinnen van UVS, is hedenmorgen te Den Haag in het huwelijk getreden met mej. Cobi Brandlicht. Op de foto het bruidspaar bij het ver laten van het stadhuis aan het Burgemeester de Monchyplein. Leidens reputatie groeiende Voorzitter D. de Groot uit Noor- j deloos, die verschillende gasten wel- I kom heette, o.a. de voorzitter van j het Ned. Rundvee Stamboek, de heer J. Leenheer uit Rhoon en Rijksvee- I teeltconsulent ir. E. Verhoeven, wees in zijn openingswoord op de goede gang van zaken bij de vijf districts tentoonstellingen. Speciaal die in Delft en Leiden's zwartbontenafdeling zyn aanzienlijk beter geworden in de laatste jaren. Op de centrale stierenkeuring wekte de jeugd goede verwachtingen mede door de beste afstamming in doorsnee. En op de centrale fokvee dag (waar evenals vorig jaar o.a. die ren van de Dr. v. d. Berghstichting te Noordwyk zo'n goed figuur maak ten en welke dieren, naast andere, Leiden ook zo'n goede naam geven) was de doorsneekwaliteit vooral niet minder dan in 1960. Spr. zag heil in nog nauwere samenwerking, ook in streekverband. De belangrijkste kwestie, welke aan de orde kwam, was de samenwerking tussen de drie provinciale bonden van Zuid-Holland, Utrecht en Noord- Brabant. Op een in december gehou den vergadering van deze drie was in beginsel besloten 'n gemeenschap pelijke centrale fokveedag te houden van zo'n 800 van de beste dieren uit de, drie provinciën. Zo'n dag zal een betere indruk naar buiten uitdragen j dan zoals nu de drie fokveedagen af- zonderlijk. De Zuid-Hollandse fok- I veedag zou dan komen te vervallen. Deze plannen hebben vaste vorm ge kregen: een commissie is belast met de regeling van één en ander; vijf, leden uit iedere provincie. De bedoe ling is deze dag zo mogelijk te or ganiseren in de tweede helft van augustus, vóór de stroom van fokvee dagen in den lande los komt. Vooral ook voor de export verwacht men goede resultaten van deze centrale keuring, die de naam „Holubra" zal dragen. Teneinde deze een „begrip" te doen worden zal gestreefd dienen te worden naar een vast jaarlijks tijdstip (gedacht wordt aan de laat ste vrijdag in augustus) en naar een vaste plaats. Als hoedanig Utrecht is gekozen. Gorcum ligt wel centraler, maar de gelegenheid is daar niet ge schikt voor zo'n grote keuring. De dieren zullen individueel ge keurd worden alsmede in groepen af stammelingen van één stier. Over groepen eigengefokte volbloeden is nog geen beslissing genomen. Met plaats en tijdstip moet echter rekening gehouden worden met de gemeente Utrecht, waar de bestaan de veemarkt veranderd zal worden. Een andere kwestie, die veel slof tot discussie gaf, is de export van fokvee. Van de pl.m. 8000 in 1960 ge ëxporteerde N.R.S.—fokrunderen wa ren er slechts 209 uit Zuid-Holland Ter bevordering van de export is het goed dat voor de drie provincies een centrale contact-figuur wordt aange steld. Waarnaast echter plaatselijke contactpersonen niet gemist kunnen worden. Over een en ander kwamen diverse suggesties uit de vergadering. Tenslotte werd een kleine commis sie (van drie fokkers) gevormd, die het export-vraagstuk c.a. nader zal bestuderen. Na afloop van de bondsvergadering werd de districtsvergadering van het N.R.S gehouden. Het „Gedrukte Stamboek" is, vooral voor het zwart bonte veeslag van een zodanige gro te omvang geworden, dat het met meer aan zijn doel van handig na slagwerk kan voldoen. De belang stelling ervoor is ook onvoldoende nn de grote kosten en moeiten ervoor nog langer te maken. Het zal ver moedelijk wel verdwijnen en een jaarboek zal er voor in de plaats komen. Aan het einde der vergadering ver toonde hoofdinspecteur van het N.R.S.ir. K. F. Stapel, een kleuren film over de zwartbonte- en roodbont rundveefokkery in Zuid-Amenka. Daarheen zijn vele Nederlandse fok runderen uitgevoerd en de goede maar ook wel minder goede af stammelingen van deze dieren pas seerden de revue, afgewisseld door beelden van het landschap en van de rijk-bloeiende, kleurige 'lora.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3