Strijd in de Tweede Kamer over ambtenaren beloning Wil Rusland 1111 samenwerking met V.S. in het ruimte-onderzoek? Soekarno zal in ons land dank betuigen Aardgasreserve van 150 MILJARD M3 Minister Toxopeus blijft bij standpunt Debat onderbroken .Adviescollege wijze mannen? Geen crisis? WEERBERICHT Omstreden voorstel Maar Kennedy ziet verschil tussen woorden en daden V.S. zijn bereid tot gesprek -fP"'AS. I Russen maken druk gebruik van corridors A Is hij TT.-Irian terug krijgt Kunstmaan niet geheim doel Dode door pokkeu in Monschau ITALIË heeft nieuwe regering (9uc/ ^ïiteutvs Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 22 FEBRUARI 1962 No. 30586 LEIDSCH DAGBLAD Directeur, e a E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOi. -c.iDi£N EN OMSTREKEN r 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57053 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 In het debat over de ambtenarensalarissen heeft minister Toxopeus gisteravond in de Tweede Kamer, ondanks forse kritiek van vele zijden, vastgehouden aan het standpunt van de regering. De commissie voor Binnenlandse Zaken vond hierin aanleiding om tijdens een pauze de hoofden bij elkaar te steken. Namens de meerderheid der commissie verzocht daarna mr. Beernink (CH) schorsing van de beraadslaging tot vandaag. Deze meerderheid was namelijk van mening, dat het antwoord van de minister van Binnenlandse Zaken van dien aard was, dat het gewenst was de fracties gelegenheid te geven tot nader beraad. Dat de Kamermeerderheid het op een crisis zal laten aankomen lijkt niet waarschijnlijk. Het zal wel uitlopen op een motie die nog net niet het karakter van wan trouwen of afkeuring draagt, zo dat regering noch meerderheid l het strijdperk met gezichtsver- 11lies" hoeven te betalen. Het zou m.a.w. een middenweg tussen bui gen en barsten kunnen worden, nwaarbij de meerderheid haar wen- sen uitspreekt zonder dat minis ter Toxopeus, die zich gesteund f weet door het hele kabinet, daar- uit de consequenties hoeft te trekken. De enige die gisteren de regering aanraadde, geen duimbreed voor de op haar uitgeoefende aandrang te wijken en geen hernieuwd overleg over de salarissen te beginnen, was mr. Geertsema (VVD). De sprekers ge van de andere grote fracties, de he- bie ren Blom (PvdA), Van der Zanden (KVP), Beernink (CH) en Smallen- broek (AR) hadden inmiddels allen heropening van het gesprek tussen regering en ambtenaren bepleit. Namens de KVP voerde dus niet de heer Weijters, voorzitter van de Ka tholieke Bond van Overheidsperso neel, het woord. Op het congres van deze bond te Arnhem zijn onlangs scherpe woorden tot de regering ge richt, wier handelwijze liberaal werd genoemd en die daarom maar zou moeten verdwijnen. Zo kras drukte de heer Van der Zanden zich giste ren niet uit. In een lang betoog ver zocht hij meer waarborgen voor het georganiseerd overleg, o.m. door in stelling van een eigen secretariaat en door verruiming van de bevoegdhe den der regeringsdelegatie. Boven dien zou een „commissie van wijze mannen" als adviesinstantie bij het overleg moeten worden ingescha keld. On tevreden lieid Hoewel verscheidene sprekers te kennen gaven dat de Kamer niet het geschikte orgaan was om con crete salarismaatregelen te bespre ken (de Kroon stelt immers zelfstan dig de ambtenarensalarissen vast) heerste er grondige ontevredenheid over de algemene beleidskanten van deze zaak. Niet alleen de heer Van der Zanden, ook mr. Beernink en de heer Smailenbroek achtten de ge volgde methoden in het georganiseerd overleg zeer onbevredigend. De heer Blom, als lid van de socialistische oppositie, was uiteraard het scherpst: hij liet van het beleid vrywel geen draad heel. De regering werd aange spoord. het gesprek tc heropenen, met name om de positie van het overheidspersoneel nog eens te be zien. „Waarom", zo werd gevraagd, „is er sprake van een verhoging in étappes, waarom kan dat niet in eens? De regering zou cijfers moeten overleggen." Pensioen beleid wekt weerstand Veel weerstand wekte ook het pen- sioenbeleid. Over het uitblijven van een nieuwe pensioenwetgeving wer den algemeen zeer kritische opmer kingen gemaakt. Men wilde weten hoe het zal gaan met het waardevast maken van de ambtelijke pensioenen en met de AOW-korting. Mr. Geert- Vannacht lichte vorst De Bilt verwacht van hg,den- tot morgenavond: Matige tot krachtige oostelijke wind met in de nacht lichte vorst en overdag temperaturen om het vries punt. Vanuit het oosten binnendrin gende bewolking met mogelijk wat lichte sneeuw. (Opgemaakt te 11.15 uur). 23 FEBRUARI. Zon op: 7.41 uur; onder: 18 07 uur. Maan op: 22.17 uur; onder: 9 22 u. Hoogwater te Katwijk te 5.42 en 17.53 uur. Laagwater te 1.32 en 13.50 uur. Dit blad bestaat uit 20 pagina's De strijd in de Tweede Kamer betreft het besluit van de regering, voor het hele overheidspersoneel met in gang van 1 januari 1962 een salarisverhoging van ruim 5% in te voeren. De laagste toon groepen, de „weekloners" krijgen een verhoging van gemiddeld 6%. Deze maat regelen zullen in 1962 een bedrag van f 270 miljoen vergen. Vervolgens is voorgesteld, aan de „maandloners" een z.g. denivellering sver hoging te geven. Deze loopt voor het lagere, middelbare en een deel van het hogere perso neel van 8 tot 22%, uitge smeerd over vier jaar. De top functionarissen zouden in deze periode van 22 tot 40% ontvangen. De totale kosten van deze vier etappes belo pen ongeveer f 250 miljoen. De drie samenwerkende centrales van overheidsperso neel, aangesloten bij NVV, KAB of CNV hebben tegen deze voorstellen echter grote bezwaren. Zij hebben tijdens het overleg gesteld dat de ge middelde loonstijging in het vrije bedrijf voor 1962 hoger zou zijn dan de regering raamde. Kamer. De heren Blom en Smailen broek wedijverden met elkaar in het afvuren van interrupties op de mi nister. Misverstanden Met name ontstonden misverstan den over wat nu onder „rijksperso neel" en wat onder „overheidsperso neel" moest worden verstaan. Bo vendien ontstond verwarring over de aantallen georganiseerde en ongeor ganiseerde ambtenaren. De heer Blom riep hierbij op een gegeven ogenblik tot de minister: „U weet niet waar U het over heeft; er klopt niets van!" Hoewel minister Toxopeus in het al- meen een snedig man is, leek hij nu soms niet geheel tegen alle inter rupties opgewassen te^zijn. Gelukkig kon er nog gelachen worden, waar uit men zou kunnen opmaken dat het met de ernst nogal meeviel. De volle tribunes volgden de strijd aandach tig- Minister Toxopeus legde uit, dat het georganiseerd overleg in ambte narenzaken een ander karakter heeft dan het loonoverleg met het bedrijfs leven. De regering moet nu eenmaal de bezoldiging van haar dienaren vaststellen, Zij moet een beslissing nemen, ook al is er in het overleg geen overeenstemming bereikt. De suggesties voor verbetering van het overleg zou de bewindsman gaarne overwegen, maar, zo liet hij er direct op volgen, ik twijfel bijv. aan het nut van uitbreiding van de bevoegdheden der regeringsdelegatie en aan een „adviescollege van wijze mannen". Mr. Toxopeus achtte het juist, dat hij alles in het overleg ter sprake had gebracht, ook de honorering van de hogere ambtenaren. Hij wilde niet „de stiekemerd spelen". De delegaties hebben het overleg afgebroken, maar de minister hoopte dat het vertrouwen van weerskanten zou worden hersteld. Een uitkering ineens achtte mr. Toxopeus thans niet mogelijk.. Een eventuele herope ning van het overleg hangt af van de ontwikkeling, de „trend" in het vrye bedrijfsleven. Aan boord van het vliegdek-1 Glenn over zijn ervaringen tij schip ..Randolph'' vertelt John i dens zijn vluchten rond de aarde sema, de enige die het met het saia- risbeleid eens was, getuigde wat de pensioenen betreft van het felle ver zet dat in VVD-kringen tegen deze korting bestaat. De regering zou in dit opzicht zijn teruggekomen op ge dane toezeggingen. Dit laatste werd door minister Toxopeus ontkend. Er is tot afschaf fing van de korting besloten en te zijner tijd zal het hier ook van komen, maar op dit moment kon er geen maatregel worden genomen. De bewindsman vertelde verder, dat het interdepartementale overleg over een nieuwe pensioenwetgeving gereed is. Over de waardevastheid zal advies worden gevraagd aan het Centraal Plan-Bureau. Er was een toeslag op de pensioenen gevraagd, maar de mi nister kon hier nu geen gevolg aan geven, omdat volgens hem anders vooruit gelopen zou worden op het waardevast-maken. Tot zover de pen sioenen. Toen mr. Toxopeus het salarisbe- leid verdedigde hy hield, zoals ge zegd, vast aan de gedane voorstellen, „terwille van een goede functionering van het overheidsapparaat" ont stond een sfeer van onrust in de Suggestie in Chroesjtsjows gelukwens In een gelukwens aan Kennedy en Glenn verklaarde de Rus sische premier Chroesjtsjow onder meer: ,,Als onze landen hun inspanning wetenschappelijk, technisch en materieel om de ruimte te verkennen zouden verenigen, zou dit zeer weldadig zijn voor de vooruitgang van de wetenschap en worden toegejuicht door alle volkeren, die verlangen dat wetenschappelijke verrich tingen ten goede komen aan de mens en niet worden gebruikt voor koude-oorlogsdoeleinden en de bewapeningswedloop. President Kennedy heeft Chroesjtsjow in antwoord daarop meegedeeld, dat hij last heeft gegeven tot het voorbereiden van „nieuwe en concrete voorstellen" voor onmiddellijke projecten van gemeenschappelijke actie. De Amerikaanse president zegt te hopen, dat zeer spoedig vertegenwoordigers van de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie bijeen kunnen komen om de denkbeel den van de Russische premier en van de Amerikaanse president te bespreken in een geest van praktische samenwerking. informaties verstrekt. Doch, zo zeide Kennedy, thans hebben we meer stukken op tafel en dat zal de kan sen op samenwerking misschien ver beteren. Conferentie Het Witte Huis heeft bekendge maakt, dat van 8 tot 10 mei in Seattle een belangrijke conferentie over het gebruik van de ruimte voor vredelievende doelen wordt gehou den. President Kennedy toonde op zijn persconferentie van gisteren waar dering voor Chroesjtsjows suggestie tot samenwerking bij de ruimtevaart, doch hij wees erop dat de ervaring heeft geleerd dat het niet gemakke lijk is zulke algemene verklaringen der Russen om te zetten in een over eenkomst. Kennedy wees erop dat Amerika reeds lang heeft aangedron gen op samenwerking in de explora tie van het heelal. De president is bereid dit onder werp in de Verenigde Naties of bila teraal met de Russen te bespreken. Een eventuele samenwerking zou na tuurlijk volkomen wederzijds moeten zijn. Hij heeft de laatste twaalf maanden geen blijk gezien van Rus sische wil tot samenwerking. Over de ruimtevaart van Gagarin en Titow zijn medische, maar geen technische Na afloop van een onderhoud, dat zij met president Kennedy hadden, hebben de directeur van het Ameri kaanse bureau voor lucht- en ruim tevaart, Webb, en senator Magnuson gezegd, dat geleerden uit alle landen voor de conferentie zullen worden uitgenodigd. De Russen hebben dinsdag met acht transportvliegtuigen over bijna de gehele lengte van de luchtcorridor Berlijn-Frankfurt gebruik gemaakt, zo is gisteren in geallieerde krin- kringen in West-Berlijn vernomen. Andere vluchten van de Russen kruisten bijna zonder uitzondering de 30 km brede corridors. „Dit schijnt iets nieuws te zijn. Wij weten nog niet waar deze taktiek toe zal leiden en we wensen daar over geen vermoedens te uiten", al dus een geallieerde zegsman. Gisteren hebben de Russen minder gebruik gemaakt van de corridors dan dinsdag. President Kennedy heeft gisteren op zijn persconferentie over de lucht- corridors naar Berlijn verklaard, dat inmenging in het Westelijke luchtverkeer .risico's met zich brengt, waarmee niemand inge nomen zal zijn". Het Westen zou blijven gebruik maken van zijn verkregen rechten. „Als Indonesië West-Irian van de Nederlanders terug krijgt, zal ik de eerste zijn om mij naar Nederland te begeven om mijn dankbaarheid te laten blijken, zo heeft Soekarno gisteren in zijn Merdekapaleis te Djakarta verklaard. „Ik herhaal het voor de honderdste maal: wij zullen slechts met Nederland over de kwestie-Nieuw-Guinea onderhandelen op basis van de overdracht van het bestuur over het gebied aan de Republiek Indonesië". Soekarno zei dit tijdens een plechtigheid die in het teken stond van de „Ramadan" (de vastenmaand van de mohammedanen). Zijn toespraak werd door de Indonesische radio uitgezonden. Gisteren is de gevolmachtigde minister van Suriname, de heer W. F. M. Lampe op Schiphol teruggekeerd van een bezoek van twee maanden aan de West. Op de luchthaven werd hij hartelijk begroet door drs. J. Jonkerschef directie Suriname en de Neder landse Antillen van het Ministe rie van Buitenlandse Zaken. Soekarno deed voorts een beroep op de Nederlandse regering om tot onderhandelingen met Indonesië over te gaan zonder enige voorwaarden te stellen. „90 miljoen Indonesiërs", zo zei hij, willen dit deel van het moe derland, „dat bezet is door de Neder landse imperialisten", bevrijden. Soe karno verklaarde, dat West-Irian al lang aan ons zou hebben toebehoord" als hij de Indonesiërs er niet van had weerhouden, hun leven in die strijd te offeren. Goede wil 59 Zich richtend tot Nederland zei de Indonesische president: „Als u ons West-Irian geeft, zullen wij u dank zeggen en dat zal veel ongelukken voorkomen De wereld kan niet ont kennen, dat West-Irian aan Indone sië behoort. Wy verkeren nu in de periode van de Ramadan. Ik hoop dat de Nederlanders aan ons beroep gehoor zullen geven en zich voor het einde van deze heilige maand bereid zullen verklaren tot onderhandelin gen op de grondslagen die wy heb ben vastgesteld. Als dat het geval is, zal ik de eerste zyn. om hen van mijn goede wil te overtuigen. Als dat niet het geval is, zullen wij ons ge reed maken om West-Irian voor het einde van dit jaar tot Indonesië te doen terugkeren. Vrijheid of dood „Als de terugkeer van West-Irian tot het moederland niet door middel van onderhandelingen kan geschie den", zo vervolgde Soekarno, „zal nie mand ons daarover verwijten kunnen maken, want wy zyn sinds 1947 zeer geduldig geweest". „Het gaat om de j vryheid of de dood", zo riep Soekar- no uit. Dat is de eed, die Indonesië thans zweert. Wy weten, dat de stryd om West-Irian grote risico's inhoudt, maar wy zijn dapper en niet be vreesd. Wy zijn bereid om alle ge varen te trotseren om onze eed waar te maken". Tenslotte gaf Soekarno uiting aan zijn hoop, dat Nederland vanaf deze maand gunstig op zijn verlangens zal reageren. Van de basis Vandenberg in Californië is gisteren een Thor- Agena raket een kunstmaan ge lanceerd met geheime uitrusting. De pers mocht niet aanwezig zijn bij de lancering. In het ziekenhuis te Simmerath, in het district Monschau, is gisteren een 31-jarige vrouw aan pokken over leden. Dit is het eerste sterfgeval door pokken in dit Duits-Belgische grensgebied. Voor de acht andere patiënten, die met pokken in hetzelfde ziekenhuis zijn opgenomen, bestaat geen onmid dellijk levensgevaar, aldus werd mee gedeeld. Genoeg voor 25% energieverbruik De minister van Economische Zaken, drs. De Pous, heeft giste- middag in de Eerste Kamer enige belangrijke mededelingen ge daan over de aardgasvoorraad in ons land. De minister herinner de eraan, dat hij onlangs reeds heeft meegedeeld, dat de vondsten van aardgas in de provincie Groningen de bescheiden plaats, dia het aardgas in de Nederlandse energiehuishouding innam, radicaal hebben gewijzigd. De aangetoonde aardgasreserves in onze bodem bedroegen voor de vondsten in Groningen rond 10 miljard kubieke meter. De aanvankelijke raming van de omvang van dit nieuwe aardgasvoorkomen bedroeg ruim 60 miljard kubieke meter. Dit betekende, dat toen reeds, als het ware van de ene maand op de andere de aardgasvoorraden in onze bodem verzeenvoudigden. De grootte van het gasvoorkomen in het Groningse veld is nog steeds niet volledig bekend. Op grond van de thans beschikbare resultaten van de boringen, by Slochteren, Delfzijl en Ten Boer, wordt het als redelij kerwijs bewezen beschouwd, dat 150 miljard kubieke meter produceerba- re gasreserves aanwezig zijn. Het ligt in de bedoeling na afloop van de bo ring, die thans bij Annerveen in Drente wordt gedaan, weer enige putten te slaan naar de Groningse gasvoorraad. Indien deze het beeld, dat men zich heeft gevormd, in hoofdzaak bevestigen en ook de 'ove rige factoren in de desbetreffende ondergrondse lagen overeenkomstig De aftredende Italiaanse pre mier, prof. Fanfani, heeft gister avond aan president Gronchi de lijst met namen van zijn nieuwe coalitie-kabinet ingediend, waar mede een eind is gekomen aan de regeringscrisis, die negentien dagen geduurd heeft. Na een onderhoud van een half uur met de president maakte Fanfani de samenstelling van het kabinet bekend. Het telt 22 leden. Er zijn drie socialisten en twee re publikeinen in opgenomen. Fan fani zelf is wederom premier. Segni blijft aan Buitenlandse Zaken. Vanochtend is het kabi net beëdigd. Het nieuwe kabinet is het 23ste na de val van het fascisme. De christen democraten bezetten de volgende sleutelposities: Buitenlandse Zaken, Binnenlandse Zaken, Defensie en Fi nanciën. De regering is volgens de krachts verhouding in het parlement samen gesteld, waarin de christen-democra ten 272, de sociaal-democraten 18 en de republikeinen 6 afgevaardigden hebben. Zij heeft de absolute meer derheid in de Senaat en op drie stemmen na in de Kamer. De door de links-socialistische partij van Nenni beloofde steun van 86 stem men zou een absolute meerderheid van 83 stemmen verlenen. Q Slot pag. 2 de verwachtingen zyn, dan zou dit cijfer van 150 miljard kubieke me ter nog aanmerkelijk hoger worden. De betekenis van een dergelijk voorkomen wordt duidelijk, wanneer wij beseffen dat bij een exploitatie van 150 miljard kubieke meter aard gas op 20-jarige basis, zoals tot dus verre gebruikelijk, jaarlijks 714 mil jard kubieke meter voor binnenlands verbruik en export ter beschikking komt._ Dit komt overeen met circa IVz miljoen ton steenkool of ongeveer 25 van het totale tegenwoordige jaarlijkse energieverbruik van ons land. „Ter vergelijking met deze cijfers is het wellicht illustratief", zo zei de minister, „dat ten tyde van het af sluiten van het contract met de NAM in 1954 de beschikbare hoeveel heden aardgas 400.000 kubieke meter per dag beliepen voor een tydvak van 20 jaar, d.w.z. circa een half procent van het tegenwoordige ener gieverbruik. Zelfs bij de meest opti mistische schattingen van de moge lijke aardgasproduktie werd niet aangenomen", aldus de minister, „dat dit aandeel tot meer dan enkele procenten zou oplopen. Alleen al het als zeker aan te nemen Groningse voorkomen heeft dit oorspronkelijke cijfer thans vervijftigvoudigd. Uit het Leidsch Dagblad van 22 Februari 1862; Op de Véluwe heerscht de vrees voor spoken zelfs onder de veldwachters. Twee hun ner hebben toch verklaard, dat zij op hunne nachtelijke ronde een dergelijk bovenna tuurlijk ivezen ontmoet heb ben. Nadat zij geschoten had den en hunne geweren ket sten, hadden de heldhaftige veldwachters de vlugt ge- 1 nomen. i (Advertentie) Concert a la i Strauss, te geven door de i muziek van het Regiment Veld-artillerie onder directie f van den kapelmeester Ru- dersdorff, op woensdag den a 25en Febr. in de Stads-Ge- hoorzaal. Aanvang te 7V2 uur. I Entrée 1 gulden. i

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1