Eerste fase van wegenplan kan in 15 jaar verwezenlijkt zijn Vaarroute moet spoedig uit de binnenstad verdwijnen Met een „geleende wagen op avontuur Leidse raad eerst hedennacht om half één naar huis Gaat omlegging vaarroute niet door, dan staat plan weer op losse schroeven Jongeasmarkt Peek&Cloppenburg 't Ging mis Mies Bouwman gaat weg bij de A.V.R.O. (pgericht 1 maart 1860 Tweede blad no. 30584 Na een discussie van vele uren eerst hedennacht om half één viel de beslissing is de Leidse raad akkoord gegaan met het voor stel van B. en W. zich te verenigen met fase I van het wegenplan en de daaruit voortvloeiende thans nog beperkte sanering. Tevens stemde dc raad in beginsel in met de daarop volgende fase II en III, hoewel zich hierin nog wijzigin gen kunnen voordoen. Vertegenwoordigers van alle fracties stelden zich op het standpunt, dat het noodzakelijk is, dat de vaarroute in de zeer De behandeling van dit voorstel, waarmede een middag- en een avond zitting waren gemoeid, deed ons denken aan een begrotingsbehandeling. Nadat eerst alle fractievoorzitters het woord hadden gevoerd, „algemene beschouwingen", werden de „specialisten" in de gelegenheid gesteld om hun visie over diverse details van het plan te geven. Na onze uitvoerige toelich tingen op het plan, zat er in de beraadslagingen voor ons weinig „nieuws" temeer daar alle raadsleden uiteindelijk akkoord konden gaan met de in het plan ontwikkelde gedachten over het toekomstige Leiden. Belangrijk was tijdens de discussies de mededeling van de wethouder van financiën, dat alles op alles zal worden gezet om de eerste fase in uiterlijk vijftien jaar te verwezenlijken. Een uitspraak, waarop dan ook van vele zijden was aangedrongen. „Wanneer begint men?" De heer Piena, die als fractie voorzitter van de P. v. d. A. als eerste s-preker over dit mïljoenen- project-op-lange-termijn de „al gemene beschouwingen" opende, zag in dit plandat getuigt van visie en durf, een revolutionaire gedachte verwerkt. Met veel, dat de Leidenaars vertrouwd is ge worden, wordt gebroken. Particu liere belangen zullen moeten wij ken voor het gemeenschappelijk belang, waarbij nu eenmaal „hei lige huisjes" niet kunnen worden ontzien. Als een belangrijk winst punt van dit plan ziet spreker, dat een groot gedeelte van de stad zal worden verlost van de huidige krotbebouwing. Van het College wenste de heer Piena te weten of er een goede mo gelijkheid bestaat, dat de Doelen kazerne naar elders verhuist, daar in de plannen rekening wordt gehouden met een verplaatsing van deze ka zerne. Ten slotte is de allesbeheersen. de vraag: wanneer begint men aan de realisering van fase 1? De heer Harmsen, voorzitter van de Prot. Chr. fractie, herinnerde er aan, dat de raad nu precies drie jaar geleden zestig pagina's druk van de handelingen van de gemeenteraad heeft „volgepraat" over het toen in gediende wegenschema, waaruit thans een wegen- en saneringsplan is voortgevloeid. Snel werken! Hoewel het op dit moment de vraag is of de raad de consequenties van dit plan kan overzien, is spreker de overtuiging toegedaan „dat het dringend noodzakelijk is, dat er snel iets gebeurt." Voor zichzelf stelt spre ker de vraag of, afgaande op de sterke toename van het verkeer, het niet reeds te laat is, dat er nog steeds geen noord-zuid-verbinding is. Het zou wel eens zo kunnen zijn, dat wanneer deze verbinding er is, zij ge deeltelijk in betekenis heeft verloren. Z.i. zal er snel en op meer plaatsen iets moeten gebeuren. Het is echter niet alleen dit wegen plan, dat om uitvoering vraagt. Daarnaast zal z.i. spoedig moeten worden begonnen met het verwijde ren van de rails in Breestraat, Haar lemmerstraat, Stationsplein en Ryns- burgerweg. De heer Harmsen, die een demping van de Korte Mare nood zakelijk acht, wees er tenslotte op, dat indien de omlegging van de vaar route niet doorgaat, men gerust met het wegenplan opnieuw kan begin nen. Eerst vaarroute Nadat de heer Ten Broek (KVP) aandacht had geschonken aan enkele aspecten van de krotopruiming- en aan de noodzakelijkheid, dat voor de realisering van dit plan een ruime financiële bijstand van het Rijk ge wenst is, merkte <ïe heer Portheine (VVD) op, dat ook zijn fractie in grote lijnen met fase 1 akkoord kon gaan. Aan de volgende fasen wil hij zich echter nog niet binden. Ook de heer Portheine was vsVi mening, dat zolang over de omleg ging van de vaarroute nog geen klaarheid was gekomen, men aan dit plan niet behoeft te beginnen. Terwijl fase 3 eerst spreekt van het bouwen van parkeergarages, gelooft de heer Portheine, dat er voor een dergelijke garage reeds plaats is bij fase 1 en dan in het centrum van de stad. Hoe wel hij mede kan gaan mot de ge dachte om het doorgaande verkeer in principe uit de Haarlemmerstraat te weren, is hij niet van de noodzaak overtuigd om dit ook toe te passen in de Breestraat, welke straat veel breder is. Zoel* een schoorsteenklok, wandklok of wekker, v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het. De beste merken. Junghans - Kienzle Mauthe. Voorts brak zij een lans voor de wa ter (roei) sport, in welk verband zij niet enthousiast was over de voor gestelde demping van de Korte Mare. Bovendien zal straks ook de Trekvliet als „roeibaan" verdwijnen. Is het gemeentebestuur wel voldoende watersportminded? Is prognose wel juist De heer Roorda (PvdA) had het voornamelijk over de problemen, welke in het verkeerstechnische vlak lagen. De Gordelwee zal een belang rijke functie gaan vervullen. Zal deze weg echter straks b.v. aan de toe komstige eisen voor de Waard vol doen? Daarnaast zal de city-ring een overwegende rol gaan spelen. De heer Roorda is er beducht voor om. zoals in de nota geschiedt, rekening te houden met een auto-dichtheid- van 1 op 12 in 1980. Deze zou wel eens ho ger kunnen liggen. Met nadruk stel de spreker voorzichtig te zijn met verbodsbepalingen voor de grotere wegen in de binnenstad, Tenslotte ging spreker uitvoerig in op de toe komstige parkeerbehoefte, waarbij hij de vraag stelde of de uitgewerkte prognose voor de binnenstad niet een te laag cyfer aangeeft en vroeg hij of B. en W. bereid zijn verkeersdeskun- digen hun mening over dit plan en zijn prognoses te vragen. Universitaire uitbreidingen De heer Jongeleen, die als eerste wethouder het voorstel verdedigde, was dankbaar voor de algemene waardering, welke dit plan in de raad ontmoette. Ook het College had veel lof voor de wijze waarop ir. J. C. H. 0D Drost en de ambtenaren van de ste- die uit te saneren gebieden moeten debouwkundige dienst een en ander vertrekken, zullen goedkope wonin- hadden uitgewerkt. Een hulde, waar- gen, met comfort beschikbaar moeten in hij ook de chef van de afdeling zijn. Howel spreker toegeeft, dat voor Openbare Werken, mr. C. H. Hins, het watertoerisme een oplossing die verantwoordelijk was voor de sa- moet worden gezocht, zal de gemeen- menstelling van het voorstel, betrok. nabije toekomst uit de binnenstad verdwijnt. Gaat deze omlegging via de Korte Vliet niet door, dan komt het gehele plan, aldus de raad, op losse schroeven te staan en kunnen wij weer met een nieuw wegenplan beginnen. Ook het College van B. en W. deelde deze mening. Groot was bij alle fracties de waardering voor de opzet van dit totale plan, waarvoor de stede- bouwkundige dienst een woord van lof niet werd onthouden. heden in de omgeving van de Vol dersgracht, Van der Werfstraat en Korte Mare. Laten wij bij fase 1 de nodige voor zichtigheid betrachten. Begin, aldus de heer Van Hoek, niet te spoedig met dingen, welke een beetje soelaas geven aan het verkeer, zonder dat men weet, dat deze ook in concreto zyn te verwezenlijken. Spoedig saneren! De heer Winsemius (PvdA) hoopte, dat de gemeente nu spoedig tot sane ren zou kunnen overgaan, waarbij uiteraard de menselijke zijde niet uit het oog verloren mag gaan. Voor hen, '■AjjSJCï - De heer Van Weizen (CPN) liet zich in eerste instantie niet verlei den om op details in te gaan. Van het College wenste hij eerst te weten of een omlegging van de vaarroute goede kans van slagen heeft. Z.i. valt of staat het gehele plan met deze omlegging. Waarom over Uiterstegracht De heer Lyten (KVP), die als eer ste „specialist" aan het woord kwam, twijfelt aan de noodzakelijkheid van het scheppen van een nieuwe (twee de) noord-zuid-verbinding via de Uiterstegracht, omdat de grote ver keersstroom dan reeds is omgelegd via de randwegen en niet door het stadscentrum. Bezwaren ontwikkelde spreker tegen het projecteren van de Lange- brug als parallelweg van de Bree straat. Behalve dat dan veel zal moe ten worden afgebroken en het Van der Werfpark wordt geschonden, zal een pittoresk punt (Groenebrug bij Lodewijkskerk) verdwijnen. Voorts kantte spreker zich tegen het aan leggen van een weg door de Hortus en vroeg hij B. en W. naar een even tuele verplaatsing van de S.L.F. Zijn fractiegenoot, de heer De Bree wees hierna op de economische en sociale aspecten van de sanering, waarbij de mens ten naaste is be trokken. In dit verband bepleitte hij een harmonisch samengaan van al len, die bij deze sanering betrokken zijn. De gemeente moet hierbij coör dinerend optreden. Ondanks de „ka rige rijksbijdrage" moet z.i. de ge meente met het opruimen van wan toestanden bij de krotbewoning spoed betrachten. Sociale bewogenheid zal daarbij prevaleren. De heer Kortmann (KVP) wees op een geheel ander facet van dit plan. Z.i. moet de gemeente oppassen voor een te verdoorgevoerde differentie- ring van de wijkgedachte t.o.v. de vestiging van kleine bedrijven, waar voor thans een plaats tussen Heren gracht en Zijlsingel wordt aange wezen. Bezwaren De heer Van Hoek (VVD) had, af- gedacht van het ongerief, dat de eigenaars van woningen en bedrijfs ruimten daarvan zullen ondervinden, bezwaren tegen de aanleg van een plein tussen het Herenlogement van Den Burcht en de Hooglandse Kerk. Wat zal dit niet gaan kosten? De zelfde financiële bezwaren had hij tegen de aanleg eerst in fase 1 en later in fase 3 van parkeergelegen- tc niet aan demping van de Korte Mare kunnen ontkomen. De heer Winsemius, die enkele sug gesties aan de hand deed t.a.v. enkele verbindingen in het centrum en daar bij inhaakte op het plan, vroeg zich o.a. af of de voorgestelde verbinding Galgewater-Bostelbrug-Vrouwensteeg wel de juiste was. Zo vreest hij, dat de doorbraak Vrouwensteeg-Lange- brug lelijk zal worden. Voorts wenste hy te weten hoe de kruising van de zuidelijke cityring bij de Witte Singel wordt en hoe men zich de waterver binding Haarlemmertrekvaart-Galge water heeft gedacht. Weg door de Waard De heer Lambermont (KVP) is het nog niet eens ook de heer Harm sen was dit niet met de geprojec teerde weg door de Waard. Moet dit een splitsing van een bedrijf ten ge volge hebben? Spreker gaf B. en W. de raad om eerst dan met de reali sering van een bepaald onderdeel van het plan te beginnen indien men er zeker van is, dat halverwege geen stagnatie meer optreedt. Dat het College, althans voorlopig, nog geen eenrichtingsverkeer op de Breestraat wenst in te voeren, had spreker bijzondere voldoening ge schonken. Tenslotte brak spreker een lans om het terrein achter de Gere- gracht spoedig als parkeerterrein in te richten. De heer Woudstra (Prot. Chr.) was teleurgesteld over het voornemen van B. en W. om de Van Disselbrug uit sluitend voor voetgangers en wiel rijders te bestemmen. Met het oog op de uitgestrekte Burgemeesterswijk komt het hem gewenst voor om een nieuw te bouwen brug ook voor per sonenauto's toegankelijk te stellen, dit mede ter ontlasting van de Lammen- schansweg en de Plantage (Utrecht- sebrug). Tenslotte vroeg de heer Sannes (PvdA) in de middagzitting of fase 1 ook in financieel opzicht in vijftien jaar is te verwezenlijken. Laat het College, zodra de gegevens bekend zijn, ons een financiële nota over leggen. Niet enthousiast Mej. Van Nienes (PvdA) voerde in de avóndzitting als eerste spreekster he* woord. Zij stelde het wegenplan onder het gezichtspunt van de mo numentenzorg en was voor de inscha. keling van de Hofjescommissie zeer eikentelyk. Een aantal hofjes is. na restauratie, zeker in te passen in het patroon van moderne bejaardenzorg. Zy pleitte verder voor de inrich ting van een monumentenbureau. Een van de invalswegen in Leidendie voert naar het ont worpen verkeersplein bij de Ko- revaarstraat. Waartoe tie raad besloot Na een middag- en avond zitting besloot de raad: 1. in beginsel in te stemmen met het „Wegenplan en Basis plan voor sanering en stads vernieuwing 1961; 2. zich te verenigen met het faseplan I als programma voor de uitvoering van werken in de komende 10 a 15 jaren; 3. het verwijderen in de naas te toekomst van de vaarroute uit de binnenstad als noodzake lijk aan te merken; lf. gebieden in de omgeving van de Waardgracht, de Lange- gracht, de Kaiserstraat, als mede het gebied van de Camp, als saneringsgebieden aan te merken, waarvoor met voor rang gedetailleerde sanerings plannen moeten worden opge steld. Wethouder Jongeleen ging hierna eerst uitvoerig in op de universitaire uitbreidingen in de binnenstad, t.w. aan de Kaiserstraat. Hiertoe ook daarover schreven wij reeds uitvoerig moet een afbraak plaats vinden van de bebouwing gelegen tussen deze straat en de Binnenvestgracht. Bij deze afbraak zullen ook drie hofjes verdwijnen. Dit zal echter nog niet voldoende zijn. Vermoedelijk zullen ook aan de Witte Singel het Dia- conessenhuis is reeds voor de Uni versiteit aangekocht enkele pan den plaatst moeten maken voor uni versitaire uitbreiding. Het terrein van de Doelenkazerne zal. bij een eventuele veplaatsing van deze ka zerne, echter niet in handen van de Universiteit overgaan. Het terrein blijft beschikbaar voor de gemeente, mede met het ooe op de doortrekking van de Rembrandtstraat Zeer urgent Met de raad is het College het eens, dat de omlegging van de vaarroute via de Korte Vliet zeer urgent is. B. en W. zijn dan ook voornemens om dit punt bij Prov. autoriteiten spoe dig weer aan de orde te stellen, zelfs met het risico, dat een snelle oplos sing de gemeente meer geld kan gaan kosten. Wy zullen deze vaarweg, waartoe o.a. ook vier beweegbare bruggen moeten worden gebouwd, zo spoedig mogelyk zien te verwezen lijken, aldus de wethouder. Met de weg door de Waard ont vangt de Hoge Rijndijk een goede verbinding met de Lage Rijndijk en de daarachter gelegen nieuwe woon wijk. Spreker verwacht tot overeen stemming te kunnen komen met de eigenaar, wiens terrein door deze aanleg wordt getroffen. Er vond reeds een bespreking plaats. Zodra het mogelijk is komen er parkeergarages. Bij de realisering van de eerste fase zal dit vermoede lijk niet het geval zijn omdat men dan nog niet zover is met de sane ring. Verkeerscircuit Het is het College niet mogelijk om zich nu reeds concreet uit te laten over volgende fasen. De realisering daarvan is afhankelijk van vele fac toren. Vandaag wordt van de raad gevraagd zich te verenigen met het faseplan I en in beginsel in te stem men met het Wegenplan en basis plan voor sanering en stadsvernieu wing. Bij deze sanering is financiële medewerking van het ryk onontbeer lijk. Aan een verkeerscirouit bij de Bos- telbrug. met verbreding van het Gal gewater (rijweg), wensen B. en W. beslist vast te houden. Het Noord- einde kan een tweerichtingsverkeer nu reeds niet meer verwerken. Spreker hoopt ,dat de gemeente er spoedig in slaagt om het gebouw van de voormalige Kweekschool voor Zeevaart te kunnen aankopen. Wevershuisje moet verdwijnen Hoewel ook het Wevershuisje aan de Oranjegracht bij een sanering moet verdwijnen, toonde de wethou der zich bereid te onderzoeken of dit huisje is in te passen in een nieuwe omgeving. In het geheel van de plannen valt aan de demping van de Korte Mare niet te ontkomen. Mocht de ver plaatsing van de S.L.F. inderdaad doorgaan, dan zijn de singels van de Schryversbrug tot Haarlemmer trek- elke woensdag PYJAMA'S Praktischemoeders profiteren van deze bijzondere aanbie ding bij P C: ke perflanel in leuke streepdessins, pri ma wasbaar. 2 Opgestikte zak ken. Met elastiek in de band. Speciaal verlaagde J. M. prijs leeftijd 6 jaar 5. 95 met kleine stijging per maat b.v. 12 jaar 7.'^ vaart weer door de watersportliefheb bers te gebruiken. Geen stap verder. Het hgt in het voornemen van het College om verordeningen, welke op de sanering betrekking hebben, spoe dig in de raad te brengen. Zonder deze verordeningen kunnen wij in feite geen stap verder. Nu de sane ring tot gevolg zal hebben, dat be drijven moeten verdwijnen, is het vol gens de wethouder billijk, dat gedu peerden een redelijke schadevergoe ding ontvangen. Om het Plan nu weer ter beoor deling aan deskundigen voor te leg gen. voelt het College niets. By de voorbereiding en samenstelling van het plan had men regelmatig contact met collega-deskundigen buiten de gemeente. Wethouder Jongeleen had een ge gronde hoop, dat nu spoedig met de reconstructie van het wegdek van de Haarlemmerstraat zal worden be gonnen, terwijl een 4 5 jarenplan in de maak is voor het aanbrengen van een gesloten wegdek voor de overige straten en wegen waar voor kort de .tram reed. Harder lopen De wethouder, die zelf „graag har der zou lopen bij het realiseren van de noord-zuidverbinding", bracht de raad onder het oog. dat de gemeente hier nog zit met de onteigening van sommige percelen. Evenals de raad was ook wethou der Jongeleen de pers dankbaar, dat zij zo veel aandacht aan de plannen had besteed. Een volgende gemeente lijke stap tot popularisering van de plannen is in juni de inrichting van een tentoonstelling in het Waag gebouw. Nog geen parallelweg Wethouder Hagens ging vervolgens in op enkele verkeerstechnische vra gen van de raad. In de eerste fase blijft een parallelweg van de Bree straat (Langebrug) nog achterwege. Dit is pas by de derde fase aan de orde en deze ligt nog in een ver ver schiet. Bovendien is deze parallelweg thans niet te verwezenlijken gezien de daaraan verbonden enorme kosten. Hoewel de zaak van de Van Dissel- brug nog niet geheel rond is, was spreker van oordeel dat over deze brug een passage voor wielrijders en voetgangers voldoende is. Ook de heer Hagens toonde zich een voorstander van het verkeers- circuit bij de Bostelbrug. Zouden wy in de toekomst het tweerichtingsver keer in de Breestraat handhaven, dan ontstaat by de Gijselaarsbank een knelpunt en dan nog één stap verder en er komt een. suggestie om het Rapenburg maar te dempen. Voor 't behoud van het Rapenburgin zijn huidige vorm. moeten wy. aldus de heer Hagens, waken. Aangenomen mag worden, dat de capaciteit van de ontworpen gordel- Voor de Leidse kantonrechter Een rijbewijs had hij niet, die achttienjarige expeditieknecht uit Noordwijk. Hij had wel een paar rijlessen gehad en besloot deze in juni van het vorig jaar maar eens in praktijk te bren gen. Uit een garage leende hij ongevraagd een vrachtauto en begon welgemoed aan het levensgevaarlijke experiment. Op de Kon. Astrid-boulevard ging het al mis. Hij verloor de macht over het stuur, waardoor de auto op het linkerweggedeel te terecht kwam en tegen een personenauto botste. Toen hij zich de mogelijke gevolgen van deze aanrijding realiseerde, gaf de expeditieknecht vol gas in een vergeefse poging uit de handen van de wet te blijven. Gisteren stond hy terecht voor de Leidse kantonrechter, mr. De Ko ning. De schade die hij aan de per sonenauto had toegebracht bedroeg niet minder dan f. 340. Omdat hy niet in het bezit van een rijbewijs was, bracht de verzekering de jon gen geen uitkomst. In het dossier van de kantonrechter bevond zich een brief van verdachtes moeder, waarin zij verzocht de uiterste clementie te betrachten by de boetebepaling. De schade en de boetes moeten name lijk geheel uit het gezinsinkomen be taald worden. Het gezin zou hierdoor in uiterst moeilyke omstandigheden komen te verkeren. De Haagse rech ter had de jongen al veroordeeld tot f. 60 boete, omdat hij er na de aan- ryding vandoor was gegaan. De offi cier hield met alle omstandigheden rekening en eiste een geldboete van f. 40 subs. 8 dagen voor de aanryding en f. 10 subs. 2 dagen voor het rij den zonder rybewijs. De kantonrech ter vonniste conform en sprak de hoop uit, dat het een goede les voor de jongeman geweest zou zyn. Deze knikte beschaamd. Boekje kopen „U moest eens een boekje kopen over autotechniek", ried de kanton rechter een 20-jarige metselaar uit Leiden aan. D^ze had een tweede hands auto gekocht, waarvan dc rem men volkomen ondeugdelyk waren. De uitlaat van de auto vertoonde een frappante gelykenis met een ver giet. Brokken had hij nog niet ge maakt. Steeds weer hoe werd niet duidelijk speelde hij het klaar de remloze auto tydig tot stilstand te brengen. Een routine-controle van de rykspolitie moest de ondeugde- lykheid van de auto aan het licht brengen. Tijdens deze controle bleek, dat het remolie-reservoir zo goed als droog stond. De metselaar gaf toe de auto „met dc ogen dicht" gedocht te hebben. De officier bepaal< - zyn eis op f. 60 voor de defecte rem en f. 15 voor de kapotte uitlaat. „Waar moet ik dat van betalen", vroeg de metselaar. De kantonrechter adviseer de hem de auto mair C' verkepen. MYRA WARD MOET RUST HOUDEN Myra Ward, wier gezondheidstoe stand de laatste tijd veel te wensen overliet, moet op doktersadvies haar werkzaamheden tot een minimum be perken. Dit houdt in, dat zy slechts de reeds vastgestelde voorstellingen van „Victoria" en „Een mal meisje" kan spelen, maar dit seizoen geen nieuwe rol meer kan vervullen. Hierdoor moet de première van „Don Gil" van Tirso de Molina tot nader te bepalen datum worden uit gesteld. Hy vond de eis van de officier te mild en vonniste met f. 75 subs. 15 dagen en f. 25 subs. 5 dagen. Olievat aan de rol Op ryksweg 4a onder Rypwetering was een 33-jarige Haagse bedrijfs leider met zyn auto tegen een voor hem rijdend „lelyk-eendje" gereden. Voor de „eend" reed een met olieva ten geladen vrachtauto. Er zou niets gebeurd zijn, als niet plotselyk een van de olievaten aan de rol was ge gaan en voor het „eendje" op de weg was terecht gekomen. Ogenblikkelyk ging de bestuurder op zyn rem staan om het olievat „voorrang te verlenen". Door deze manoeuvre werd op zyn beurt de be- dryfsleider verrast. Zyn voet kon niet zo snel de rempedaal vinden met het gevolg, dat hy de „eend" op zyn bumper nam. Of de chauffeur van de vrachtauto gemerkt heeft, dat een van zyn vaten deserteerde, werd nooit bekend, omdat het vat geen handelsmerk voerde. De chauffeur reed rustig door. De cfficier vond het een sneu geval vcor de bedrijfslei der die terecht stond. Hy vond dat de verkee-de man voor het hekje stond. Zowel de eis als het vonnis was zeer mild f. 15. subs. 3 dagen weg voldoende is. Ook de straks te treffen parkeervoorzieningen acht hij in overeenstemming met de opgestel de prognoses Slag in de lucht „Elke financiële prognose is in het huidige stadium een slag in de lucht", aldus wethouder Stolp, die als derde en laatste wethouder over dit voorstel het woord voerde. Bij een nadere uitwerking van de plannen zullen wij de financiële consequenties eerst onder ogen kunnen zien en hiervoor is reeds een commissie met subcommissies ingesteld. Hoewel in Den Haag volledig begrip bestaat voor de moeilijkheden, waar voor gemeenten worden gesteld, wel ke met saneringsproblemen zitten, komt het spreker gewenst voor. dat. in komende jaren reeds op de begroting een post wordt uitgetrokken voor sanering en krotopruiming. Afgaan de op het rapport-Bommer en reke ning houdende met een uitgave van circa f. 75 miljoen in de komende vijftien jaar, zal dit ongeveer één miljoen van het budget uitmaken. In 15 jaar Het College, aldus de wethouder, zal alles op alles zetten om te voor komen. dat het ontbreken van finan ciële middelen de realisering van dit eerste fase-plan in de weg zou staan. Wij zullen, als B. en W., onze schou ders eronder zetten om dit plan in vijftien jaar de realiseren. Dit moet mogelijk zyn! In tweede instantie drongen diver se raadsleden erop aan om alles in het werk te stellen om dit eerste fase-plan binnen vyftien jaar te ver- wezelyken. Terwijl de heer Winse mius bleef by zyn bezwaren t.a.v. het circuit van de Bostelbrug het wandelgebied tussen Breestraat en Haarlemmerstraat wordt op deze plaats doorbroken hadden de he ren Portheine, Ten Broek en Van Weizen geen behoefte aan e«n nadere beoordeling van het Plan. Bij zijn dupliek deelde wethouder Jongeleen nog mee, dat nien in de omgeving van de Waardgracht met de sanering zal beginnen, dat de ont worpen verkeerssituatie bij de Bos telbrug de binnenstad niet uit elkaar trekt en dat het College sympathiek staat tegen over de gelanceerde ge dachte van de instelling van een mo numentenbureau. De suggestie van mej. Van Nienes botenhuisjes on der de bruggen zal nog eens wor den bekeken. Na deze mededelingen het was inmiddels half één geworden ging de raad met het voorstel unaniem akkoord. Na sluiting van de vergadering nam de voorzitter met een kort doch har telijk woord afscheid van mr M J. Blok, chef van het kabinet.'die in verband met zyn benoeming tot ge meentesecretaris van Schiedam voor het laatst in de raad aanwezig was. Toen Siebe van der Zee, hoofd van de televisiesecte van de AVRO gis teravond uit Moskou terugkeerde, lag er een onplezierige verrassing op hem te wachten in de vorm van een brief, die Mies Bouwman vorige week had verzonden. Daarin deelde zij mede, dat zy haar medewerking aan de televisieprogramma's van de AVRO niet meer wil voortzetten na het beëindigen van het seizoen. Dat betekent ,dat zij de drie uitzendin gen van de quiz „Kom er maar eens achter" en de tweemaal „Rendez vous", die voor dit seizoen nog op het programma staan, normaal zal ver zorgen. Wat er volgend jaar met deze programmapunten zal gebeuren was de AVRO-persdienst niet be kend. Er was nog geen beslissing ge vallen of deze uitzendingen ook in 't volgend seizoen zouden terugkeren. Tv-distributienet met 7 programs (Van onze Brusselse correspondent) Het gemeentebesuur van Ostende voert thans onderhandelingen met een tv-distributiemaatschappy over de aanleg van een distributienet in de Belgische badplaats, dat aan de aangeslotenen een keuze uit niet minder dan zeven programma's zou laten. Dit heeft de burgeemester van de badplaats bekendgemaakt. Tot die programma's zouden ook de Britse tv-uitzendingen behoren. Op de nieuwe, zeer hoge watertoren van Ostende zal daartoe een reusachtige antenne worden geplaatst. Ostende zou dan de eerste stad op het vasteland van Europa zyn, waar de Engelse programma's dageiyks te zien zyn.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3