WAARSCHIJNLIJK 400 DODEN IN HAMBURG FLN-leiders bespreken resultaat vredesoverleg J. GLENN GESTART Robert Kennedy komt zondag in ons land MOSKOU POOGT LUCHTBRUG ONMOGELIJK TE MAKEN Water in stad zakt langzaam Kneedbomleggers streng gestra ft In baan om de Druk programma wacht hem DRIE dagen algemene rouw JT aarde gekomen Doel van cle rode chicanes is: beperking van vliegvrijheid WITTE KRUIS WEERBERICHT (9uc/ tylt eu ws Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 20 FEBRUARI 1962 No. 30584 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN r 7.50 AU VÜUK LfclDLN LIN UMMKt per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0 59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van een speciale verslaggever) Het systematisch afzoeken van de onderge lopen gebieden in Hamburg, op de zuidelijke Elbe-oever, heeft gisteren het dodencijfer met sprongen omhoog gejaagd, 's Ochtends 108, 's middags 169, 's avonds 208 geborgen slacht offers, met de voortdurende zekerheid dat in de komende dagen nog enkele honderden namen van de vermistenlijst moeten worden geschrapt om op die der doden te worden bijgeschreven. In officiële kringen houdt men rekening met de mogelijkheid, dat het totale aantal doden tussen de 400 en 500 zal liggen. Het voorlopige doden cijfer voor het gehele overstromingsgebied in noordwest-Duitsland bedroeg gisteren in het begin van de avond 231. Het water in Hamburg zakt, maar het zakt langzaam. Nog steeds is de totale omvang van de overstromingscatastrofe moeilijk te overzien. Nog steeds wachten in de stadswijken Wil helmsburg, Neuenfelde en Flin- kenwerder duizenden mensen op hun verlossing uit het water. Duitse soldaten en brandweer lieden, versterkt met afdelingen Britten en Amerikanen, hielden gisteren een wedloop met de tijd met hun pogingen om de bijna uitgeputte mensen die nog in de greep van het water waren, te bevrijden. Vijf soldaten ver dronken tijdens het reddings werk. De Hamburgse Senaat heeft voor a.s. maandag, dinsdag en woensdag algemene rouw voor het stadsgebied afgekondigd. Openbare vermakelijk heden moeten gedurende deze dagen achterwege blijven en in de theaters en bioscopen mogen slechts pas sende programma's worden gegeven. De vermaaksinrichtingen is verzocht zo mogelijk de lichtreclames uit te laten. Begin volgende week zal een officiële rouwplechtigheid worden ge houden waaraan Bondspresident S Lübke zal deelnemen. De minister van Economische Za ken, Erhard, kondigde gisteren aan, dat er een actiecomité van regerings vertegenwoordigers en zakenlieden zal worden gevormd, dat de wederop bouw in het getroffen gebied zal be vorderen. Het Westduitse kabinet komt morgen bijeen om de ramp te bespreken. De Bondsregering zal donderdag voor het parlement een verklaring over de ramp £f leggen, waarin zij de maatregelen die zy van plan is te nemen bekend zal maken. Van chris ten-democratische zijde is gezegd, dat de voorzieningen voor de waar schuwing van de bevolking tegen het gevaar van een overstroming en de coördinering van de hulpverlening onvoldoende zijn geweest. Daklozen Vooral in de zwaar getroffen Ham burgse wijken Harburg en Wilhelms burg stijgt het dodencijfer van uur tot uur. Volgens de laatste schattin gen zijn er in Hamburg 70.000 dak lozen. Een 1500 daklozen zijn tot nog toe bij particulieren ondergebracht. Eventueel zal woonruimte voor de daklozen worden gevorderd. De Joodse Raad in West-Duitsland heeft zijn kindertehuis in Wemsbach voor de door de ramp dakloos ge worden kinderen ter beschikking ge steld. De raad heeft voorts 15.000 mark geschonken. Trouwens, overal uit Duitsland en uit vele landen zijn giften binnengekomen. aarom Waarom zijn de Elbedijken bezwe ken? Qberregierungsrat Meijer, de toezichthoudend ingenieur on aile dijken in het Elbe-Wesergebied, zei ons: „Wy hebben indertijd na de ramp in februari 1953 in Nederland direct onze maatregelen getroffen en een voorbeeld genomen aan wat de Hollanders daarna met hun water- beveiligingswerken deden. Maar zo snel als zy konden wij die geweldige dijkbouwprojecten niet verwezenlij ken. De extra versterkingen aan de Elbe-oevers waren nog niet gereed. De kosten waren te hoog, de midde len te gering. Maar nog dit voorjaar, zo ging hij verder, „beginnen we met het bouwen van een kustversterking die „todsicher" zal zijn. Koste dan wat het kost." Nederlanders die inlichtingen wen sen te ontvangen over familieleden en vrienden in het Duitse rampgebied kunnen dit op een briefkaart aan het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis (Prinsessegracht 27) in Den Haag kenbaar maken. Op de kaart dient te worden vermeld naam, adres, woonplaats en zo mogelijk ge boortedatum van de relatie in Duits land. Het Rode Kruis zal vervolgens zo spoedig mogelijk via de Westduit se zusterorganisatie om de nodige in lichtingen verzoeken. Waar het water zich terug trekt uit het Noordwestduit se kustgebied laat het een spoor van vernieling en modder achter. Amerika heeft voor het eerst I een bemande kunstmaan gelan-1 ceerd. Hedenmiddag omstreeks 15.45 uur Nederlandse tijd is de veer tigjarige Amerikaanse kolonel van de luchtmacht John Glenn in een Mercury-capsule door een Convair-Atlasraket in een baan om de aarde gebracht. Aanvan kelijk heeft het er naar uit ge zien. dat de lancering voor de elfde maal zou moeten worden uitgesteld, omdat de weersom standigheden op de lanceerplaats niet gunstig genoeg waren. Op grond daarvan werd het aftel len" onderbroken, hetgeen ook geschiedde om kleine manke menten te herstellen. Om half drie Nederlandse tijd knapte het weer echter op, en besloot men door te gaan met de voorberei ding der lancering. Het is de be doeling dat Glenn drie uur na de start na twee omwentelingen om de aarde bij de Bermuda- eilanden in de Atlantische Oceaan neerkomt. Zondag en maandag a.s. zal de heer Robert Kennedy, minister van Justitie der Ver. Staten van Amerika, een bezoek aan Neder land brengen. De heer Kennedy zal vergezeld zijn van zijn echtgenote, van John Siegenthaler, raadsadviseur bij het ministerie van Justitie; Brandon Grove jr., derde secretaris van de Amerikaanse Buiten landse Dienst; Edward Guthman, perschef van de minister van Justitie; mevrouw Donald M. Wilson, persoonlijke vriendin van mevrouw Kennedy, en een achttal correspondenten voor Ameri kaanse bladen en radio-omroep. De heer Robert Kennedy zal zondag omstreeks tien minuten over half twaalf met een militair vlieg tuig uit Bonn aankomen op het vliegveld Ypenhurg, waar de heer en mevrouw Kennedy door de minister van Buitenlandse Zaken en mevrouw Lrns zullen worden begroet. Zij zullen gedurende hun verblijf in Nederland logeren bij de Ameri kaanse ambassadeur en mevrouw Rice. Na een lunch ten huize van de Amerikaanse ambassadeur zullen de heer en mevrouw Kennedy des middags ten paleize Soestdijk door H.M. de Koningin worden ontvan gen. 's Avonds zal door de minister president en mevrouw De Quay een diner worden aangeboden in hotel Wittebrug. Maandag zal de Amerikaanse minister van Justitie een bezoek brengen aan de minister-president en aan de minister van Justitie, mr. A. C. W. Beerman. Ook zal de heer Kennedy het Internationaal Gerechtshof bezoeken en een bezoek brengen aan de minister van Bui- tetilandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns. De heer Kennedy zal maandag op de Amerikaanse ambassade in Den Haag een persconferentie houden. Zij begint om 12 uur. Nenni akkoord met Fanfani's program De linkse socialistische partij in Italië onder Nenni heeft gisteren haar goedkeuring gehecht aan het program van de voorgestelde rege ring van christen-democraten, so ciaal-democraten en Republikeinen onder leiding van prof. Fanfani. De ze coalitie streeft naar steun van Nenni en de zijnen in het parle ment. De leiders van deze partij namen met algemene stemmen een resolu tie aan, waarin wordt geconstateerd i dat het program „in aanzienlijke mate overeenkomt met het socialis tische program". Gesprek Oe Tliant - Wirjopranoto Het hoofd van de Indonesische de legatie bij de VN, Soekardjo Wir jopranoto, heeft gisteren een onder houd gehad met secretaris-generaal Oe Thant over de kwestie Westelijk Nieuw-Guinea. Soekardjo weigerde na afloop com mentaar. Van welingelichte zyde verluidde evenwel, dat plannen wa ren besproken voor de repatriëring van de 52 Indonesiërs in Nieuw- Guinea, die na het vuurgevecht van vorige maand werden gevangen ge nomen. President Soekarno heeft giste ren een bespreking gehad met de Russische ambassadeur in Djakar ta, N. A. Michailov. Het maritieme commarfdo van West-Borneo heeft de eigenaars van schepen in dat gebied verzocht, de vaartuigen te laten registreren voor een eventuele inschakeling in een „armada" die naar Westelijk Nieuw- Guinea zal moeten opstomen. Advertentie y de eckte PIJNSTILLER tegen hoofdpijn, kiespijn, itncp. reumatische pijnen etc. De „voorlopige Algerijnse regering" komt vandaag in Tunis bijeen voordat haar leiders naar Tripolis vliegen om een bijeen komst van hun „parlement" bij te wonen, dat de resultaten zal bestuderen van de Frans-Algerijnse vredesbesprekingen. Deze zouden geleid hebben tot overeenstemming over een wapenstil stand in Algerije en over de toekomstige politieke ontwikkeling van Algerije, behoudens goedkeuring van de Franse regering en van het Algerijnse „parlement". DROOG WEER De Bilt verwacht van heden- tot morgenavondDroog en bewolkt weer maar plaatselijk ook zonnige perio den. In de nacht op enkele plaatsen mist. Weinig verandering in tempe ratuur. Zwakke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur) 21 FEBRUARI Zon op: 7.45 uur; onder: 18.04 uur; Maan od: 20.09 uur; onder: 8.41 u. Hoogwater te Katwijk te 4.42 en 16.19 uur; laagwater te 0.31 en 12.49 Uu>. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Een officiële bekendmaking van de inhoud van de overeenkomst wordt niet verwacht voordat bekend is of het parlement van de Algerijnse op standelingen, dat vandaag of morgen bijeenkomt, haar bekrachtigd heeft. Mocht dit zo zyn, dan zal naar ver wacht wordt, de volgende stap een off'ciele bijeenkomst van de twee partijen zyn voor de ondertekening van een wapenstilstandsovereenkomst en het uitgeven van een gemeen schappelijke verklaring aangaande de toekomst van Algerije. Men meent in Parijs dat de zelfbe schikkingsstemming in Algerije over drie tot vijf maanden zal kunnen worden gehouden. Naar verluidt zouden gisteravond grote troepenversterkingen in Algiers gearriveerd zijn om de OAS in be dwang te houden wanneer een wa penstilstand wordt afgekondigd. In geheel Algerije zijn gisteravond bij aanslagen 27 personen om het leven gekomen. In Oran heeft een commando van de OAS zich meester gemaakt van 1.200 militaire uniformen. In Parijs zijn gisteravond vier mos lims gedood en zeven gewond bij aan vallen van andere moslims op Pa- rijse café's. De daders wisten te ont komen. Zware straffen In Parijs zyn gisteren drie jongelui >egens het leggen van kneedbommén door een krijgsraad tot zware straf fen veroordeeld. Twee van hen kre gen elk twaalf jaar en de derde tien jaar gevangenisstraf. Hun was ook een poging tot brandstichting in een boekhandel in het Quartier Latin ten laste gelegd. Zij stonden terecht voor de speciale krijgsraad, die de regering eind januari heeft ingesteld voor de be rechting van daders van aanslagen door 't Geheime Leger. Tegen de uit spraken van dit college is geen be roep mogelijk. In de komende dagen zullen verscheidene van dergelijke za ken voorkomen. In Ryssel (Noord-Frankrijk) zyn vijftien personen, o.w. zes leerlingen van een voorbereidende klas voor de militaire academie van St.-Cyr, aan- gehouden naar aanleiding van de aanslag op de woning van een leraar te Ouai, lid van de uiterst linkse so cialistische partij PSU, in de nacht van zaterdag op zondag. Eén der genoemde leerlingen, de 21-jarige Jacques Dumortier, heeft bekend als verbindingsman te zyn opgetreden tussen de OAS en de medeleden van het komplot. Hij had een koffer met explosieven gekregen, waarmee de groep nog drie aanslagen in de omgeving van Ryssel hadden uitgevoerd. Bij huiszoekingen heeft de politie wapens, munities, lonten en pamfletten in beslag genomen. Geallieerden zijn vastbesloten Het vliegverkeer in de noordelijke luchtcorridor tussen Berlijn en Ham burg is gisteren geheel normaal ver lopen. Van Russische zijde was voor deze corridor reservering verzocht hetgeen door de Westelijke Geallieer den van de hand was gewezen, zoa' in de zeven voorafgaande gevallen Woordvoerders van de Amerikaans- Britse en Franse regeringen ver klaarden gisteren in de resp. hoofd steden, dat het Westen „zijn wettige rechten in de luchtwegen naar Ber lijn zal blijven uitoefenen, overeen komstig de regels welke reeds lang geleden met de Sowjet-Unie zijn overeengekomen". Zij zeiden dit naar aanleiding van de Russische afwij zing van Westelijke protesten tegen het optreden van Russische straal vliegtuigen in de drie corridors, die Westelijke vliegtuigen tot op korte afstand naderden. De Sowjet-Unie zou in haar ant woord op de Westelijke protesten ge zegd hebben, dat het vliegen boven Oostduits gebied niet kan worden geregeld door de drie Westelijke mo gendheden. Ook de Sowjet-Unie heeft rechten in deze corridors, waarvan zij gebruik zal blijven ma ken, aldus de Sowjetrussische nota. Voorts wordt daarin gezegd, dat er geen enkel document bestaat waar uit blijkt dat de drie corridors onbe perkt openstaan voor vliegtuigen van de VS, Engeland en Frankrijk. De Oostduitse onderminister van Buitenlandse Zaken Otto Winzer verklaarde gisteren in een vraagge sprek met ADN. dat „het vliegen bo ven een soevereine staat de mach tiging van de betrokken staat be hoeft". Dit beginsel gold ook voor Oost-Duitsland. Hij achtte het dan ook in het belang van de betrokken •nogendheden, dat zij hieruit de no dige conclusies trekken, voordat „een vredesverdrag met de Duitse demo cratische republiek wordt gesloten". Drieledige achtergrond Onze correspondent in Bonn tele foneerde over de Russische zenu wenoorlog in de luchtcorridors De nieuwe chicanes van de Rus sen hebben een drieledige achter grond. In de eerste plaats hoopt men het Westen weer eens in verwarring te brengen. Het is de Russen im mers niet onbekend, dat bij aller lei kwesties de -Britten, Amerikanen en Fransen van mening verschillen en dat kan hun niet anders dan lief zijn. Voorts hoopt Moskou, dat al eens luide heeft verkondigd de controle over het luchtverkeer aan de Oostduitsers over te zullen dra gen, dat een hoogte- en laagtebe perking voor de Westelijke vliegtui gen het Oostduitse bewind gelegen heid zal geven daadwerkelijke con trole uit te gaan oefenen in het luchtruim boven de corridors. Daar bij zou het natuurlijk een koud kunstje zijn als volgende plakje van de salamiworst te eisen, dat het Wes ten opnieuw honderd meter naar bo ven of naar beneden zijn luchtruim beperkt. Het slot van het liedje zou dan kunnen zijn, dat een Westelijk toestel, dat in een luchtgat plotse ling hoogte verliest, kan worden be schuldigd van een provocerende schending van net luchtruim der „Duitse democratische republiek". Het sterkste motief achter de Rus sische chicanes is waarschijnlijk, dat men hoopt met een vliegruimtebe perking een herhaling van een Wes telijke luchtbrug a la 1948, ten tij de van de blokkade, te voorkomen. Destijds landde in West-Berlijn elke anderhalve minuut een geallieerd vliegtuig, volgepakt mei levensmid delen voor de Westberlijnse bevol king en anderhalve minuut later steeg een toestel, dat terug naar de Bondsrepubliek vloog, op. Dat een dergelyke organisatie zonder perma nente botsingen in de lucht kon ver lopen, was te danken aan de zeer uiteenlopende vlieghoogten, die de toestellen aanhielden. Zo vlogen de grote Britse trans portvliegtuigen slechts enkele hon derden meters boven de grond, de Amerikanen maakten echter gebruik van grotere hoogten. Een beperking van de vliegvrijheid in de luchtcor ridors zou een nieuwe luchtbrug vol komen onmogelijk maken. Dat weten de Russen en vandaar hun chica nes. waarbij zij evenwel tot hun te leurstelling moesten ervaren, dat ook het Westen weet waar zijn belangen liggen. In Londen, Parijs en Wash ington lykt men namelijk vastbe sloten niet te laten tornen aan de voor het handhaven van de Berlijn- se positie zo wezenlijke luchtrech ten. - De Zwitser Andre Durand. i rtegenwoordiger van het In- (ernationale Roode Kruis, voert in Nieuw Guinea besprekingen over de repatriëring van de In-zitter van de Nieuw-Guinea donesische gevangenen. Van Raad H. Sollewijn Gelpke. de Imks naar rechts schout bij nacht j heer Broecker en gouverneur Reeser. André Durand, de voor- Platteel. Eielimanii 22 maart weer voor rechter Het proces tegen Adolf Eichmann in hoger beroep voor het hoogge rechtshof in Jeruzalem zal op 22 maart beginnen aldus het Israëlische persbureau Itim. Zoals bekend Is Eichmann in eerste aanleg ter doojfl veroordeeld. Volgens justitiële kringen zal de behandeling waarschynlyk vier of vijf dagen duren. Eichmann heeft zowel tegen zijn schuldigverklaring als tegen het doodvonnis beroep aange tekend. Uit het Leidsch Dagblad van i 20 Februari 1862: Heden Woensdag is de ver jaardag des Konings met meer dan gewone luister ge vierd. Vamoege het Gemeen tebestuur zal er een gazillu- minatie op de Breedestraat voor het Stadhuis, een ver- i ichting in den Rijn aan de f Vischbrug en aan het Galge- r water worden ontstoken.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1