STORMVLOED TREFT HAMBURG250 DODEN PARIJS EN F.L.N. ZIJN HET EENS Robert Kennedy uit Djakarta vertrokken Leven komt nu weer op gang üttentie ctie JemreklvezHfm! Vermaakswijk trok zich van de ramp niets aan Weer rust in Brits Guyana Po wers zegt niets nieuws Yerhitte tonelen te Bandoeng EEN VOLSLAGEN UNIEK CADEAU! z°'Hmin TWIN! (Sue/ STieuws Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 19 FEBRUARI 1962 No. 30583 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E A E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMS1 REKEN r 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0 59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 2150? (Van een speciale verslaggever) De zwaarste stormvloed sinds 26 jaar heeft het gebied van de Duitse Bocht (noord- Duitsland) het leven van tenminste 250 mensen geëist. Vooral de stad Hamburg is zwaar ge troffen: in de nacht van vrijdag op zaterdag werd het een rampstad toen een watermuur door de dijken brak. De noordwester stormen ïadden het water tot meer dan vJver meter joven het normale peil opgejaagd. Een dicht- jevolkt woongebied van 100 km2 op de zuide- ijke Elbe-oever (Wilhelmsburg, Georgswer- der, Neuenfelder, Harburg) en een deel van de iNeuenreiaer, narourgj en een aeei van ae e: Hier en daar in het rampgebied deden zich gevallen van plundering voor, neer uit de noodzaak om levensmiddelen te verkrijgen dan uit misdaad. Daarop stelden de autoriteiten de voorraden ter beschikking van de slacht offers, voorzover die in staat waren dat voedsel te bereiken. Gebleken is, lat de bevolking by Cuxhafen op het ergste was voorbereid, maar in Ham- jurg zelf, dat ongeveer 120 km van de kust af ligt, rekende men niet op en ramp van deze omvang. De Nederlandse hulp is geconcentreerd in de lad Stade (33.000 inwoners), die geheel geïsoleerd is. De Nederlandse sol- laten beschikken over pontons en rubberboten en waren terstond in staat jtstekende diensten te verlenen. In de vermaakswijk van Hamburg, de leeperbahn ging het nachtleven tot veler verontwaardiging ongestoord erder. Daar was nog elektriciteit en de neonverlichting brandde. Nauwe- ijks driehonderd meter verder zaten honderden geëvacueerden in noodver- lijven by kaarslicht binnenstad, tezamen ruim een vierde van de bijna twee miljoen inwoners tellende haven stad, werden overstroomd door modderig, ijs koud water. Van alle kanten stroomde hulp toe: het Westduitse Rode Kruis, meer dan twintig duizend man van het Westduitse leger, Ameri kanen met niet minder dan negentig hefschroef- vliegtuigen en het elfde geniebataljon van het Nederlandse leger boden hulp aan de slachtoffers van honger, dorst en koude. Intus sen is men begonnen met inenting tegen tyfus en paratyfus. zich niemand meer. Ook de water voorziening werkte weer, zij het dat zeer veel chloor was toegevoegd. Gas kon in sommige delen van de stad weer worden gebruikt, maar voorlo pig alleen door de burgerij en in zie kenhuizen. Vandaag stond Hamburg voor nieuwe problemen ronde de 12.000 evacué's, die gisteren werden gered. Op sommige plaatsen bijv. heeft het water de dijken niet weggeslagen, maar is er overheen gespoeld en kan niet meer terug naar de rivier! Zon dag heeft men daarom bij Wilhelms burg al een dijk laten springen en die nadat het water was afgevloeid, voor de volgende vloed weer schielijk ge sloten. Vandaag kwam de industrie weer op gang. Het verkeer van en naar Hamburg is toch nog steeds niet goed mogelijk. En dat heeft uiteraard weer een terugslag op het voor deze havenstad zo belangrijke goederen vervoer via de weg. STORMRAMP IN OE OUITSE BOCHT Schade van vele miljarden mark Toen de storm het Elbewater bij oge vloed begon op te zwepen, tot ir voorbij Cuxhafen, over de dijken, pars er doorheen, over de landerijen it in Hamburg toe, hoorden maar einigen de waarschuwende sirenes, ndat het loeiende geluid in de bul- rende storm verloren ging. De eesten werden niettemin bijtijds akker om zich nog te kunnen kle in, maar velen werden de volgende htend, tijdens' de eerste reddings- >gingen, totaal verkleumd en diep schokt in nachtgewaad uit boom- uinen en van daken gehaald. Het stte onvoorstelbare inspanning om it reddingswerk op gang te bren- n. Gas, licht en telefoon functio- erden niet meer, Hamburg was echts uit de lucht en via grote om egen over de weg bereikbaar. Ri- erwater was binnengedrongen in de inkwaterleidingen. De oude Han- >tad stond voor een catastrofe. IVilhelmsburg, Vedder, Moorfleet, llwerder, Finkenwerder, Altenwer- der, Neuenfelder, Francop, Kranz dat zijn de namen die men hoort: stadsdelen waar tezamen meer dan 200.000 mensen woonden. Daarom is de ramp een heel andere, dan die welke Nederland in 1953 trof en het is ook minder erg, tenminsteals geheel. Zoiets behoeft men namelijk niet meer te zeggen tegen de man, die, in nachthemd gekleed, met zijn vrouw op het dak van hun huisje vluchtte. Zeven uur lang heeft hij haar tegen zich aan gedrukt en ge wreven, terwijl het water en de hui lende wind zijn bewegingen steeds meer deden verstijven. Na die zeven uur stierf de vrouw, de man werd waanzinnig. Toen de redders kwamen hebben zij hem met geweld moeten meesleuren. In Neuenfelder vluchtten meer dan honderd mensen in de kerk. Zij wer den 's ochtends gered. In het kerkje van Kranz raakten 150 mensen, on der wie zeer veel kinderen, geïsoleerd. Na 36 uur bijna zonder eten en zon der drinken werden ook zij in veilig heid gebracht. Gisteren kon het leven in Hamburg weer enigszins op gang komen. Nog werkte de telefoon niet volledig, maar de stroomlcvering werd op de helft van de normale capaciteit hervat. Zo nu en dan ging het licht een kwar tiertje uit, maar daarover verbaasde Een reddingsploeg nadert een lis in een buitenwijk van Ham- itg. Op het dak een gezindat n etmaal zonder voedsel of anken op verlossing uit het dement heeft gewacht. •WEERBERICHT RUSTIG WEER De Bilt verwacht van heden- tot argenavond: Bewolkt maar op de este plaatsen droog weer. Ook en- e verspreide opklaringen. Zwakke matige wind tussen west en zuid. tinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 20 FEBRUARI 1)n op: 7.47 uur; onder: 18.02 uur; aan op: 19.05 uur; onder: 8.18 uur oogwater te Katwijk te 4.12 en •i.20 uur, laagwater te 22.16 uur. t nummer bestaat uit 12 pagina's Prins Bernhard naar Oeganda Prins Bernhard is vanmorgen met zyn adjudant, luitenant kolonel C. C. Geertema, met de regerings- Friendship van Soesterberg naar Oeganda vertrokken. De Prins zal in zyn functie van president van het World Wildlife Fund een reis door dat land maken, zulks op uitnodi ging van de Wildlife Development Company, een lichaam dat deel uit maakt van het departement v. „Na tural Resources" in Oeganda. De Prins zal in Oeganda blijven tot 15 maart. Hij zal er onder meer de opening van een ijzermijn bijwo nen. Aan de constructie van deze mijn hebben Nederlandse construc teurs een belangrijke bijdrage gele erd. Daarna zal hij Liberia bezoeken. Van omstreeks 18 tot 24 maart zal de Prins voorts 'n officieel bezoek bren gen aan Libye. De rust in Brits Guyana is terugge keerd. Radio-Georgetown heeft vanmorgen bekendgemaakt, dat het algemeen verbond van vakvereni- j gingen alle werknemers heeft opge- j wekt om vandaag het werk te her vatten. De schade die de brand stichtende en plunderende stakers de afgelopen zes dagen hebben aan gericht, is zo groot dat aldus de voorzitter van de kamer van koop handel in Georgetown de voor uitgang van Brits Guyana voor vele 1 jaren is geremd. Gouverneur Grau zou hebben gezegd, dat door de ge beurtenissen in dit weekeinde het j verkregen van de onafhankelijk- heid verscheidene jaren is ver traagd. Achttien plunderaars zijn zaterdag nacht in Georgetown door militaire patrouilles gedood. Meer dan zeven honderd personen zijn gearresteerd In de ziekenhuizen werden ten minste honderd mensen met brand en snijwonden opgenomen, van wie er inmiddels vijf zijn overleden. Door de brandstichtingen van vrij dag zijn duizenden dakloos gewor den. De schade in Georgetown wordt geschat op 50 miljoen Brits- Westindische dollars. Een groot deel van het zakenleven in het cen trum van de stad is vernietigd. De minister van Handel en Indus trie van Guyana heeft vanochtend de pers meegedeeld, dat de rege ring haar geschil met de ambtena ren en andere regeringsemployees heeft bijgelegd. De regering heeft beloofd, de argumenten van de vak beweging voor herziening van de begrotingsvoorstellen die de voornaamste aanleiding tot de al gemene staking vormden in over weging te nemen. Glenn maakt zich geen zorgen De 40-jarige Amerikaanse ruimte- vaarder-in-spe overste John Glenn jr. wiens ruimteschot in de capsule „Vriendschap Zeven" na herhaalde lijk uitstel voorlopig op morgen is vastgesteld heeft de bevolking van de Verenigde Staten de volgende bood schap gegeven: „Blijf rustig. Ik werk al drie jaar bij dit project en voei me uitstekend. Maakt U zich geen zorgen Vorige week waren geruchten ont staan als zou tien keer uitstel in twee maanden teveel van Glenns zenuwen hebben gevergd. De pogingen om Glenn als eerste Amerikaan een of meer vluchten rond de aarde te doen maken zijn voor het merendeel afge last wegens aanhoudend slecht weer in het start- en landingsgebied. Wegens een langdurige storing in de elektriciteitsvoorziening van ons bedrijf, hebben wij de omvang van dit nummer aan- j) zienlijk moeten beperken. Wij roepen hiervoor de cle mentie van onze lezerskring Een schade van vele miljarden marken, aldus de schattingen. Bij die schade worden ook de 50 mark opge teld, die uit de staatskas aan elke dakloze als een symbool van een nieuw begin zullen worden geschon ken. Een nieuw begin, ook voor de al oude man, die met een zwarte pet op het hoofd door twee scholieren in een bus werd getild. Hij had twee nach ten zonder veel eten, zonder drinken, zonder warmte op een zolder gezeten'. Hij zag lykwit van de koud, maar het enige wat hij zei was: „Mijn var kens leven nog. Ze zullen wel dood gaan,denk ik". an- f cle- J Het verhoor van de Amerikaanse piloot Powers, die onlangs door de Russen is vrijgelaten .heeft tot dus ver nog niet aan het licht gebracht hoe het spionagevliegtuig van het type U-2 dat Powers boven de Sow- jet-Unie bestuurde, naar beneden is gekomen, aldus heeft de „New York Times" zaterdag gemeld. Volgens dit Amerikaanse blad heeft Powers tot zijn Amerikaanse onder vragers hetzelfde gezegd als destijds tijdens zijn berechting in de Sc-w- jet-Unie. De Amerikaanse autoriteiten weten niet of zij thans moeten aannemen dat de Russen over een luchtafweer - wapen beschikken dat tot een hoogte van twintig kilometer reikt, of dat Powers een behandeling heeft on dergaan waarbij zijn feitelijke erva ringen zijn weggedrukt door de voor stelling van de gang van zaken, die de Russen hem hebben gesuggereerd. De Amerikaanse minister van Justitie, Robert Kennedy, is gisteravond met zijn echtgenote na een rondreis van een week door Indonesië per vliegtuig uit Djakarta naar Bangkok ver trokken. Kort voor zijn vertrek verklaarde de minister tegenover een aantal Indonesische jeugdleiders, dat hij „elke dag optimisti scher" werd over de kansen, dat het geschil tussen Indonesië en Nederland over Westelijk Nieuw-Guinea vreedzaam kan worden geregeld. Laatste onderhoud Gisteren had in het zomerver blijf van president Soekarno te Bogor een laatste onderhoud met het Indonesische staatshoofd plaats. Hierbij waren aanwezig de Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken, Soebrandrio en de Amerikaanse ambassadeur in Djakarta, Jones. Het gesprek dat twee uur duurde, ging voorname lijk over het geschil tussen Neder land en Indonesië over Ned. Nieuw-Guinea en over de Ameri kaans-Indonesische betrekkingen. Minister Soebrandio verklaarde na afloop van het onderhoud, dat de uitwisseling van gezichtspun ten vruchtbaar was geweest. Beide ministers zetten later hun besprekingen in de woning van minister Soebandrio voort. Geen partij kiezen De VS zullen niet de kant van Indonesië kiezen in het geschil over westelyk Nieuw-Guinea, zo verklaar de Robert Kennedy, zondag tot 5000 studenten in Bandoeng. Zijn lezing in het Technologisch Instituut in Bandoeng en de daarop volgende bijeenkomst waarop vragen werden gesteld en beantwoord lever den de meest verhitte tonelen op van het bezoek van Kennedy. Ver scheidene opmerkingen van de mi nister werden met hoon ontvangen. Kennedy zei op de aanhoudende vragen over Nieuw-Guinea: „Wij zul len niet de partij van Indonesië kie zen in deze aangelegenheid. Wij ho pen dat de kwestie vreedzaam gere geld kan worden. U moet rijpheid tonen". ,Als de Indonesiërs dachten dat de VS de betrekkingen met de Neder landers zouden bederven, zouden zij „dwaas" zyn, aldus Kennedy. „U hebt belang bjj Indonesië en dat begrijpen wij. Wij hebben cok belang bij wereldvrede. Treedt niet op als verwende kinderen. Wjj mogen u graag en wy zijn u en uw levens wijzen zeer genegen als een neutra le partij. „Wij zijn een van de weini ge overgebleven landen die nog met Indonesië en Nederland beide kun nen spreken". Eerder had hy schertsend gezegd dat zijn vliegtuig, dat van een Rus sisch type was, Bandoeng niet kon bereiken. Twee vliegtuigen van Ame rikaanse makelij met leden van zyn staf aan boord slaagden daar wel in „de Russen kunnen dus de maan bereiken, maar Bandoeng kunnen zy niet bereiken". Toen de minister vertrok groepten studenten lachend samen en vroegen Kennedy handtekeningen. Een deputatie van de Ver bindingsdienst heeft Prinses Ma rijke ter gelegenheid van haar vijftiende verjaardag zaterdag in Paleis Soestdijk een rotan-ameu blement aangeboden. De Prinses en haar moeder in twee van de stoelen tijdens de thee, welke de deputatie werd aangeboden. Van groot nut Algemeen wordt als het grote nut van het bezoek van Robert Kennedy gezien het feit, dat hij zowel presi dent Soekarno als de talrijke studen ten die hy openhartig toesprak, heeft duidelijk gemaakt, dat voor 't ogen blik de V.S. in de kwestie Nieuw- Guinea geen partij kiezen. Aan jour nalisten heeft Robert Kennedy ver klaard, dat de V.S. er voor zijn, dat ook de Papoea's van Ned. Nieuw- Guinea hun stem zullen kunnen doen horen by eventuele onderhandelin gen iets, waar Indonesië hevig tegen gekant is. Robert Kennedy heeft in zijn re devoeringen voor de studenten ook nog gesproken over andere dingen, zoals Rusland en China. Maar steeds weer kwam de discussie te rug op Nieuw-Guinea, want prak tisch niemand in Indonesië is in staat, meer dan tien minuten over iets anders te praten. Robert Kennedy, kan er zich in ieder geval op laten voorstaan, dat hy niets heeft verklaard of voorge spiegeld wat achteraf het Departe ment van Buitenlandse Zaken of pre sident Kennedy in verlegenheid zou kunnen brengen. Slot pag. 2 Zoekt u naar een cadeau voor iemand, die gesteld is op origi naliteit? Geef dan 'n boekje met Horeca-cheques. Zend f 10.- of f 25.- aan het Bedrijfschap Ho reca, Koninginnegracht 58-59, Den Haag (giro 635300). U ont vangt dan een keurig cheque boekje van de Amsterdamsche Bank, bevattende speciale che ques van f 2.50, waarmee in ieder Nederlands Horecabedrijf, groot of klein, kan worden be taald. Schenk vrienden of vrien dinnen, die u met een cadeautje moet bedenken, zo'n Horeca- chequeboekje, dat het motto draagt: De onderhandelaars van de Franse regering en de Alge rijnse opstandelingen hebben overeenstemming over een akkoord bereikt, zo is vandaag van welingelichte zijde in Parijs vernomen. Vannacht na een week onderhandelen in een niet met name genoemd Frans dorp dichtbij de Zwitserse grens zijn beide partijen het eens ge worden over alle nog hangende geschilpunten. Minister Joxe, die de leiding had van de Franse delegatie en vanochtend per vliegtuig vanuit Genève in Parijs terugkeerde, is direct na zijn aankomst door generaal De Gaulle ontvangen. De overeenkomst moet enerzyds door de Franse regering en ander- zyds door het „parlement" van de FLN nog worden goedgekeurd. Pas wanneer deze dubbele goedkeuring een feit is, zal er een overeenkomst tot staken van het vuren worden ge tekend. terwijl dan tevens de tekst van hetgeen op politiek, economisch en militair gebied is overeengekomen, zal worden bekendgemaakt. Paryse waarnemers verwachten, dat het nog zes tot tien dagen zal duren, voor tot deze publikatie kan worden overgedaan. Bombardement Naast deze hoopgevende berichten valt er echter ook een gebeurtenis van meer alarmerende strekking te vermelden: de aanval die twee Fran se piloten (die doelbewust tegen de orders handelden!) gistermorgen om elf uur op een Algeryns legerkamp i op Marokkaans grondgebied onder- namen en waarby vijf personen wer den gedood en veertig gewond. De twee vliegers, Franse reservisten die j kennelyk de OAS zyn toegedaan, zyn na in Saida geland te zyn met de noorderzon verdwenen. In Algerye zyn in het afgelopen weekeinde bij aanslagen 47 personen gedr~J en 59 gewond. In Algiers is zaterdag van Franse j militaire zyde vernomen, dat kort voor het tydstip waarop de Franse regering bekend zal maken dat er een wapenstilstand met de FLN Is gesloten, een honderdduizend man troepen naar het gebied van Algiers zullen worden overgebracht om bot singen tussen Europeanen en mos lims te voorkomen. Een militaire macht van byna gelijke sterkte zal naar Oran. waar de OAS zeer veel aanhangers heeft, worden gezonden, i deze week ONDERGOED Jongens 3 jr. 0.95 per 2 stuks 1.75 Heren mt 4 1.65 per 2 stuks 2.95 Uit het Leidsch Dagblad van 19 Februari 1862: Wij vernemen, dat op 's Konings verjaardag eene groote inspectie zal plaats hebben van het bataillon J Leidsche schutterij, te begin- J nen 's middags ten half eén

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1