BANGE UREN LANGS NEDERLANDSE KUST BRANDSTICHTING en ROOF IN GUYANA Geheim vredesoverleg met FLN in slotfase f.\ OUDBEIJERLAND Dijkdoorbraak op Schiermonnikoog ONINGEN ONDER WATER Automobilist gedood door vallende boom A. v. Dorp WEERBERICHT Hamburg door overstroming getroffen ELF doden in Engeland Demonstratiestegen beivind van Jagan Volgende week staken van vuren Sprong naar vrijheid onder kogelregen BANANEN (9i/(/ ^ïlïeu ws Opgericht 1 maart 1860 eel 9« LEIDSCH ZATERDAG 17 FEBRUARI 1962 No. 30582 tW Directeur. E A E. van Dishoeck ïoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN i 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0 59 per week Witte singel 1. Leiden Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Velen in west- en noord-Nederland hebben gisteren bange uren ^doorgemaakt. Een storm, die op het oostelijk deel van de Noordzee windkrachten van II tot 12 bereikte, beukte met nauwelijks mindere «iiracht op onze kust. Tijdens hevige rukwinden werden snelheden van it 100 tot 120 kilometer per uur gemeten. De combinatie van deze zeer zware storm die in de loop van iandaag wat zou luwen en de vloed heeft het zeewater hoog opge- tuwd, in vele gevallen beangstigend hoog. Op sommige plaatsen bleef iet water nog slechts lutte centimeters onder het peil, dat in het ramp aar 1953 werd gemeten. Op vele plaatsen heeft men met angst in het iart de ontwikkeling gadegeslagen. De stormvloedwaarschuwingsdienst ran Rijkswaterstaat is voortdurend in touw geweest. Onderdelen van €ns:iviele hulpverleningsorganisaties, zoals de mobiele kolonne van het Rode (ruis en de B.B., waren in staat van paraatheid. JW Niet overal is deze voorzorg voor plets geweest. Op Schiermonnikoog loegen er gaten in de dijken, op Ameland, knabbelde de woeste zee ver een len8^e van enkele honder- en meters meer dan tien meter van 751 iet duin af en in Oud-Beijerland eeft het abnormaal hoge water grote chade aangericht. Honderden wo- ingen aan de buitenzijde van en op e Oudbeijerlandse dijk. hebben van et water, dat tot meer dan 3 meter oven NAP steeg, te lyden gehad. In ommige woningen stond het water nderhalve meter hoog. Ofschoon de ewoners hebben getracht hun huis- lad op zolders in veiligheid te bren- Een, werden tallozen nog zo verrast, lat zij veel bezittingen niet meer onden redden. Van slachtoffers is chter geen melding gemaakt, OP Schiermonnikoog sloeg gisteren jl n de loop van de avond een dijk op *"Jwee plaatsen door. Met man en lacht werd de strijd tegen het water evoerd Het gevecht duurde de ge- lele nacht voort. Van verschillende laatsen kwamen hulptroepen. Zand- ikken werden per schip aangevoerd, ,11e vrachtauto's werden gemobili- eerd. Men kon het water meester rorden, waarna begonnen werd met iet leggen van zandzakken rond de loerderijen. Zeer hoog aaj Maar niet alleen op deze plaatsen, lok elders werd het stijgende water cherp in het oog gehouden. In Delf- ijl bijvoorbeeld bereikte het een tand van 4.48 meter, dus ruim st choots boven de stand van 3.80 me- die daar gemiddeld eens in de ;n jaar voorkomt en zelfs maar 30 centimeter onder de hoogste stand. ie daar ooit werd gemeten. Dat er °fyidanks de verschrikkelijke wind- racht op het lichtschip Texel erd zelfs windkracht 12 (orkaan) emeten en het hoge water in het oorden van ons land niets ernstigs go* gebeurd, schrijft Rijkswaterstaat >e aan de kwaliteit van de dijken In larlingen stond het water slechts 27 entimeter onder het peil van fe- ruari 1953. Enige tijd na middernacht had de Ituatie zich zo ontwikkeld, dat men bij Rijkswaterstaat over dacht om t consigne uitgebreide dijkbewa- ing in de districten Den Helder en arlingen in te trekken Voor het llstrict Delfzijl wilde men daar voor I 11e zekerheid nog even mee wachten 'Hater zijn de consignes toch inge trokken, Advertentie lolen HERENSINGEL 7 Telefoon 20988 Olie )if lis* - MINDER WIND De Bilt verwacht van heden tot lorgenavond: Boven het zeegebied en westen van IJsland is een nieu- 'e depressie verschenen onder in- loed waarvan opnieuw zachtere ïaanlucht via de Britse eilanden in richtingen van het vasteland gaat romen. Deze zachtere lucht zal >orgen ook ons land binnendringen etgeen gepaard gaat met veel be- olking en enige regen. Daaraan Dorafgaande kunnen in de koudere oordwestelijke luchtstroming nog laatselijk enkele buien voorkomen. (Opgemaakt te 10 uur) a1l)lt nummer bestaat uit 16 pagina's en een Bijvoegsel In het zuidwesten van ons land is de toestand na middernacht ook niet meer kritiek geworden. De veronder stelling van het KNMI namelijk, dat het stormfront Zeeland net niet zou bereiken is bewaarheid geworden. Het woei nog wei flink aan de Zeeuwse kust. maar de windkracht was toch nog maar nauwelijks 7. In Visseingen bereikte het water een hoogste stand van 3.07 meter, dat is een verhoging van 1.27 meter. Er is in Zeeland hier en daar wel wat duinafslae voorgekomen, met name bij Cadzand in Zeeuws Vlaanderen en aan de westkust van Schouwen- Duiveland bij Burgh en Haamstede en voorts is ook lichte schade aange bracht aan enkele zeeweringen. Van grote betekenis is die schade echter toch niet. Een dode De zware storm heeft in het bin- i nenland een dorle en veel overlast veroorzaakt. In Lochem werd gister middag een personenauto, bestuurd door mr. J. Tromp Meesters uit Zut- phen, op de rijksweg ZutphenLo chem getroffen door een vallende boom. Het slachtoffer werd ernstig gewond over gebracht naar het zie kenhuis in Lochem. waar hij in de loop van de avond is overleden. In Limburg is de oude kern van het plaatsje Bergen door overstro ming van de Maas sinds gistermor- ger geïsoleerd. De verbinding van de rijksweg Venlo-Nijmegen naar Ber gen wordt door de gemeente onder houden door middel van een tractor. In het noorden van Limburg zijn ver scheidene boerderijen geïsoleerd, doordat de Maas vele uiterwaarden blank heeft gezet. Alle pontveren zijn hier uit de vaart genomen. Bij Venlo zijn veel schepen voor anker gegaan, wachtend op een lagere waterstand. De Maas is zo sterk gestegen, dat de vaarhoogte onder de noodspoorbrug te gering is geworden. De zomerkade in de Venlose haven liep onder water. De hier opgeslagen goederen werden ijlings overgebracht naar de winter - kade In Spijk, ten noorden van Lobith, is gistermiddag tengevolge van de zware golfslag het motorschip „Ar- beco'- gezonken De opvarenden de kapitein, zijn vrouw en kind alsmede een matroos werden door in de nabij heid liggende schepen uit het water gehaald en aan boord genomen. De I postboot Nes-Holwerd, die de ver- I binding onderhoudt tussen Ameland j en Friesland, heeft. Friesland giste- 1 ren door de hoge waterstand niet kunnen bereiken. Het schip met aan boord voornamelijk arbeiders, die het weekeinde thuis in Friesland wilden doorbrengen, moest naar Ameland terugkeren. Wateroverlast In Dordreoht heeft men gistermid dag voor de derde maal in enkele we ken tij ds overlast van het water on dervonden. In het oude havengebied van Dordrecht stonden kaden blank, hetgeen echter in dit gebied niet als bijzonder wordt aangemerkt aange zien de inwoners van Dordrecht, wat hoog water betreft, wel wat gewend zijn. Geen last van het water, maar wel van vallend gesteente ondervond men in Tilburg. Om ongeveer half twee gistermiddag gaf een zes meter hoge schoorsteen de strijd tegen de storm op en stortte met donderend geweld op het dak van het klooster van de Paters van het Heilig Hart, De steen massa richtte grote verwoestingen aan op de slaapzaal van 50 jonge studenten. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. In Tweede Exloërmond (gemeente Odoorn) is het dak van de Chris telijke kleuterschool gewaaid. Ook hier ontstond alleen materiele scha de. Vele televisie-antennes, dakpan nen. bomen enz. moesten het, zoals bij iedere behoorlijke harde wind, weer ontgelden. Twee jongens zijn ernstig gewond geraakt door de storm. De 16-jarige H. Dijktrant uit Venlo werd gisteren op weg naar huis van zijn fiets ge blazen en op het wegdek gesmakt. Ernstig gewond en hevig bloedend werd hij naar het ziekenhuis ge bracht. Eenzelfde lot trof de 11-jarige jongen Van den Bergh, die met zijn fiets in zijn woonplaats Waspik (N.-B.) tegen een auto woei. Ook hij moest naar het ziekenhuis. Vannacht zijn de dijken ten noor den van Hamburg gebroken. Het water is de stad diep binnengedron gen. Hoeveel slachtoffers er geval len ziin was vanochtend nog niet bekend. Het water heeft het stad huis bereikt. De wijk Wilhelmsburg aan de zuidelijke oever van de Elbe staat geheel onder water. Het water staat er twee meter hoog. Van de daken en uit de bomen wordt hier om hulp geroepen door gevluchte bewoners. Volgens de laatste berichten van hedenmorgen heeft de politie reeds verscheidene doden geborgen. In de kens gehulde vrouwen en kinderen zijn naar ziekenhuizen overgebracht. Op grote schaal wordt hulp verleend door het leger, de politic, de brand weer en het Rode Kruis. Vanmorgen waren de gevolgens van de overstro mingen aan de Duitse noordwest kust nog niet te overzien, maar men vreesde dat er aanzienlijk meer slachtoffers waren dan on dat ogen blik officieel bekend was. Tijdens de storm die gisteren boven noord-Engeland woedde, zijn elf mensen gedood en velen gewond. Winden die snelheden van 160 km per uur bereikten, rukten daken van huizen, wierpen kranen omver en stuurden het verkeer op de weg, op zee en in de lucht totaal in de war. In Sheffield werden 70.000 van de 163.000 huizen door de storm beschadigd, ongeveer hon derd woningen zijn volkomen ver woest. In West-Duitsland zijn drie personen door vallende bomen gedood. Een jonge vrachtrijder kwam om het leven, toen een krachtige windstoot zijn auto tegen een boom wierp. Bij Wilhelmshaven is de Maadedijk kort na middernacht doorgebro ken. Grote delen van het achter de djjk gelegen land staan onder water. In Christianskoog, aan de kust van Sleeswijk-Holstein, is een lijk over een lengte van 200 meter p verscheidene plaatsen bezwe ten. Honderden vrijwilligers rachtten vanmorgen de gaten te lichten. Het water sloeg met grote :olven over de nog gave stukken van de dijk. De bewoners van hni- cn die in de polders ach'er d" 'lijk staan, hebben bevel gekregen te evacueren. Er is in dit gebied nog geen melding gemaakt van slacht offers. In Kopenhagen werd een arbeider gedood en een ander zwaar ge wond toen een muur, die het onder de storm begaf, op hen neerstortte. Een Deense tweemaster, de „Vila". Is gisteravond ten zuidoosten van het Deense eiland Moens, in de Oostzee, lekgeslagen. De beman ning is in de boten gegaan. De kapitein sloeg bij de reddingsactie waaraan door verschillende sche- pen werd deelnomen, overboord M'mster Luns h:J de Branden- Westberlijnse senator voor de en verdronk. 'burger Tor in gesprek met de I woningbouw, Rolf Schwedler. Vandaag zouden nog meer Engelse troepen naar Brits Guyana worden overgebracht om de orde te herstellen na de tegen de regering gerichte de monstraties, die gisteren tot ge welddaden aanleiding gaven en waardoor een deel van de hoofdstad Georgetown door brand werd verwoest. Twee Britse oorlogsbodems zijn gistermiddag in de haven van Geor getown aangekomen toen de brand het felst was. Vandaag zouden troe pen per vliegtuig uit Engeland en Jamaica worden gezonden. De brand zou aangestoken zijn door demon stranten tegen de linkse regering van Ongeveer honderd jongeren, meest leerlingen van middelbare scholen, hebben voor de Ameri kaanse ambassade te Den Haag gedemonstreerd tegen de weige- ring van de Amerikaanse rege ring Nederlandse vliegtuigen met militairen aan boord op weg naar Nieuw-Guinea tussenlan dingen te laten maken op grond gebied van de VS. De politie kreeg het aan de stok met al te heethoofdige jongelingen. Het geheime overleg tussen Algerijnse en Franse vertegenwoor digers is thans zover gevorderd, dat alleen nog de laatste hand behoeft te worden gelegd aan een ontwerp-akkoord dat over ongeveer tien dagen op een plechtigheid in de omgeving van Parijs zal kunnen worden ondertekend. Dit is in welingelichte kringen in Genève vernomen. Aan het eind van de volgende week zou een staken van het vuren mogen worden verwacht. Volgens deze kringen zal het be ëindigen van de oorlog in Algerije gepaard gaan met de vrijlating van de gevangen Algerijnse leiders. Tege lijk zal dan het voorlopig uitvoerend bewind voor de overgangsperiode van zes maanden worden ingesteld. Dil zal onder toezicht staan van de voorlopige Algerijnse regering en de Franse regering. Naar verluidt zal het orgaan bestaan uit drie ministers van elke partij. Deze zes ministers zullen een zevende lid kiezen, dat de functie van premier krijgt. De Nationale Raad van de Alge rijnse verzetsbeweging komt dit weekeinde in Tripolis bijeen. Ver wacht wordt, dat de raad het ont werp-akkoord zal goedkeuren. Men acht het mogelijk, dat leden van de Algerijnse delegatie rechtstreeks naar Tripolis zullen gaan voor de bijeen komst van het Algerijnse „parle ment". Intussen treft de Franse regering voorbereidingen om het hoofd te bie den aan eventuele felle reacties van het Geheime Leger. Minister van Binnenlandse Zaken Frey heeft ge waarschuwd, dat nieuwe maatrege len voor de strikte handhaving van orde en rust en de bescherming van burgers wellicht tijdelijk moeilijk heden zullen opleveren voor het pu bliek. Mogelijk zal er een uitgaans verbod voor Parijs worden afgekon digd, doch dit is niet officieel bevestigd. De Parijse politie doorzocht giste ren voor het eerst overdag auto's in 't centrum van de stad. Tienduizend auto's werden in de afgelopen 24 uur aangehouden en ruim 22.000 perso nen op hun identiteit onderzocht. Het Geheime Leger heeft zijn actie van intimidatie verscherpt. In Parijs ontploften gisteren tien kneedbom- men, waarvan vier bij de woningen van bekende journalisten. In de och tend ontplofte een bom in een auto, waardoor een handelsreiziger ernstig werd gewond. Voor zover bekend be hoorde het slachtoffer tot geen en kele politieke organisatie. Bij Orange in het Rhönedal ont dekte de politie een opslagplaats met 150 kg explosieven, machinepistolen, geweren, handgranaten, bommen, patronen en slaghoedjes. In Algerije zijn gisteren 39 aansla gen gepleegd, waarbij in totaal 12 personen werden gedood en 32 ge wond. In de stad Algiers kwamen drie personen om het leven en in Oran vier. Bij aanslagen in Constan- tine vielen twee doden. Zilveren huwelijk Koninklijk Paar De Rijks-voorlichtingsdienst heeft het volgende meegedeeld: „Betreffende de viering van het zil veren huwelijksfeest van H.M. de Ko ningin en Z.K.H. de Prins kan thans worden meegedeeld, dat het bezoek van het Koninklijk gezin aan de pro vinciale hoofdsteden op de volgende data zal plaats vinden: 5 mei 's ochtends Zwolle, 's middags Arnhem en in de namiddag Utrecht; 7 mei 's ochtends Middelburg, 's mid dags 's-Hertogenbosch en in de na middag Maastricht; 8 mei 's ochtends Leeuwarden, 's middags Groningen en in de namiddag Assen; 9 mei 's och tends Haarlem en 's namiddags 's-Gravenhage". Vliegtuigen boven Nieuw - Guinea Verhoogde waakzaamheid De commandant der strijdkrach ten in Ned. Nieuw-Guinea heeft in een officieel communique mee gedeeld, dat ten noordwesten van Nieuw-Guinea niet geïdentificeerde vliegtuigen zijn waargenomen. ,,De strijdkrachten hebben hun waak zaamheid verhoogd", aldus het communique. president Jagan. De demonstranten trokken gisteren plunderend door Georgetown. Door de brand werden hele straten in de as gelegd. Te middernacht waren sommige branden nog niet bedwongen. De brandweer kampte met een tekort aan water. De gouverneur van Brits Guyana, Sir Ralph Grey, heeft gisteravond via de radio de bevolking opgeroepen de soldaten te helpen bij het bewaren van de rust en orde. Hij wees erop dat er in de grondwet manieren zijn vastgelegd om va nafkeuring van de regering blijk te geven. Volgens te Paramaribo opgevangen radioberichten zou Sir Ralph van daag de leiders van de politieke par tyen bijeenroepen. In officiële krin gen in Georgetown wordt ontkend dat tijdens de botsingen tussen de demonstranten en de politie drie per sonen zouden zijn gedood. Zij zeiden dat drie politiemannen zyn gewond. Dr. Jagan zei in een middernach telijke radio-uitzending dat vrydag „een tragische dag, waaraan wy lange tyd met zorg en schaamte zul- len terugdenken" is geweest. Hij zei dat „veel mensen in de stad zyn ge- I wond". Huizen van vooraanstaande burgers zijn vernield en een groot j deel van het zakencentrum heeft I hetzelfde lot ondergaan. Jagan deed j een beroep op de bevolking naar huis terug te keren en „de verleiding tot stelen en plunderen te weerstaan, want degenen die deze misdaden zullen begaan zullen met alle ge strengheid gestraft worden". Hij wekte zijn volgelingen op geen wraak te nemen. Volgens andere berichten uit Para maribo bespreken de vakverenigin gen vandaag de toestand die door de stakers is ontstaan. De vakbonden eisen dat de regering de begrotings voorstellen voor 1962, waarby hogere belastingen en verplicht sparen wor den ingevoerd, zal herzien. De demonstranten hebben gisteren vooral winkels van Oost-Indiërs, van wie men aannam dat zij volgelingen van Jagan zijn, geplunderd en in brand gestoken. Ook werden auto's en vrachtwagens omvergeworpen en in brand gestoken. Verscheidene politie-agenten en ongeveer 15 burgers zyn met kogel- wonden naar het ziekenhuis over gebracht. Litstel Russische oefenvluchten in luchtcorridors Van Westelijke geallieerde zyde is gisteravond verklaard, dat de Sow- jetrussische vertegenwoordiger in het geallieerde luchtbeveiligingscen- trum in Berlyn heeft laten door schemeren dat de Russische lucht- manoeuvres in de drie corridors tus- sen Berlijn en West-Duitsland zullen worden uitgesteld. Merkwaardig is wel dat gisteren zich in de door de Russen opgegeven tijd geen Russische militaire vlieg tuigen in de luchtweg tussen West- Berlijn en Hamburg hebben bevon den. De vluchten van geallieerde burgerlijke en militaire vliegtuigen hebben normaal voortgang gevonden. Een 25-jarige Oostduitse vrouw en haar vijfjarig zoontje zyn gisteren onder een regen van kogels van het balkon van een huis aan de grens tussen Oost- en West-Berlyn gesprongen. Westberlijnse brand weerlieden hielden een vangzeil gereed. Het kind miste het vang zeil en viel in een prikkeldraad versperring. De brandweerlieden wisten hem echter op Westberlyns gebied te trekken. Oostduitse grenswachten openden het vuur toen de brandweer aan de grens van de Amerikaanse sec tor arriveerde. De Westberlijnse po litie loste onmiddellijk een serie waarschuwingsschoten om de vlucht van de vrouw en het kind te dek ken. Het jongetje sprong als eerste, doch, 1 mistte het vangzeil. Zyn moeder durfde pas te springen toen haar kind op Westberlyns ge bied in veiligheid was. Volgens de politie was de vader van het gezin reeds in West-Berlyn. Niemand werd door de Oostduitse kogels getroffen. vol aroma I Uit het Leidsch Dagblad van 18 Februari 1862: In de Victoriadokken te Londen is men bezig een la ding van 5000 vaten steen olie uit Pensylvanië te ont schepen. Die olie kost uit de bron 3 stuivers per gallen, maar te Londen 20 p. st. per vat. Men beweert dat de voor raad onuitputtelijk is. Een dame, die dezer dagen in een der schouwburgen te Parijs was, kreeg berigt dat haar man plotseling aan een beroerte gestorven was. Zij vliegt daarheen, doch niet dan na alvorens een contre- j marque te hebben genomen.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1