HOE LANG HOUDT GLENN DIT VOL? Muziekkorpsen uit de V.S. naar Kerkrade Iets meer welvaart Wat hogere prijzen Minder investering Concertgebouw Amsterdam heeft zijn orgel terug Meer mogelijkheden en meer karakter FRambo^bRANDe^ Vele muzikale evenementen Gesprek N. H. Kerk Geref. Kerk van grote betekenis AKKERTJE Mij ninstorting bij Düsseldorf LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 16 FEBRUARI 1962 Na 10 jaar restauratie (Van onze Amsterdamse correspondent) Op 24 februari zal men in het Concertgebouw te Amsterdam kennis kunnen nemen van het resultaat van de restauratie en de uitbreiding van het uit 1891 daterende, door Maarschalkerweerd te Utrecht gebouwde orgel, waarvan het herstel in 1952 begon. Het concert dat op die avond wordt gegeven door de organisten dr. Anton van der Horst en Albert de Klerk, met medewerking van het Ned. Kamerorkest en het koor van de Ned. Bach-vereni- ging, omvat werken van Bach, Sweelinck, Monteverdi, Franck en Van der Horst. Daarmee is de veelzijdigheid van het ver nieuwde Concertgebouw-orgel reeds aangetoond. Het orgel, dat tot de grootste van Nederland behoort, zal op dit inwijdingscon cert zijn drieledige functie demonstreren, te weten als solo- instrument, als continuo en als solo-instrument met begeleiding van orkest. Het rapport dat in 1947 over het orgel werd uitgebracht, sprak o.a. over het blijven doorspreken van de tonen, trage repetitie van de toetsen, lekkage in de balgjes, de onbereik baarheid van vele registers voor de organist en te veel orkestrale imi taties. Onder leiding van een orgelcom missie, waarin o.m. zitting hadden mr. A. Bouman, dr. Anton van der Horst en Piet van Egmond, werd in 1952 begonnen met de restauratie, die tevens beoogde het aantal ma nualen van drie op vier te brengen. Het werk werd in het begin uitge voerd door de Utrechtse cyrgelbouwer J. H. Sanders en na diens -dood voort gezet door de heren E. ïl. Leeflang en J. A. Keijzer uit Apeldoorn. Voor een totaalbedrag, waarvoor slechts een mechanisch orgel met 25 stemmen te bouwen zou zijn geweest, is thans het gehele Maarschalkerweerd-orgel Dr. Jos Endepols 85 jaar Bekend taalgeleerde (Van onze correspondent) Gisteren is in Maastricht de Ne derlandse taalgeleerde dr. Jos En depols 85 jaar geworden. Deze heeft bekendheid verworven voor zjjn be werking indertijd van het Koenens Handwoordenboek der Nederlandse taal. Ook maakte hij in de dertiger jaren deel uit van enkele spellings commissies. Hij is lid en ere-lid van diverse letterkundige genootschappen In binnen- en buitenland. Van zijn hand verscheen o.a. een letterkundig studiewerk, „De regen boogkleuren van de Nederlandse taal", dat hij samen met dr. J. van Ginneken heeft geschreven. Dr. En depols, die in 1903 te Leiden promo veerde op een proefschrift „Het de coratief in de opvoeringen van het middel-Nederlandse drama volgens middel-Nederlandse toneelstukken", was vele jaren leraar, conrector en rector van het stedëlijk gymnasium te Maastricht. In zijn geboortestad, Maastricht, schreef dr. Endepols een bundel plaatselijke dialectstukken, met taalvergelijkende studies en in 1955 verscheen van zijn hand het Maastrichtse woordenboek „Diksje- naer van 't Mestreechs". Hij publi ceerde artikelen in de voornaamste Nederlandse letterkundige tijdschrif ten. Dr. Endepols is officier in de orde van Oranje-Nassau. Eerste vrouw bij staande magistratuur Voor de eerste maal is in ons land een vrouw toegelaten tot de staande magistratuur. Mej. mr. J. M. C. Ca- riot uit Vlaardingen is het die deze uitzonderingspositie gaat bekleden. Met ingang van 1 maart is zij aan gesteld als parketsecretaris bij de ar rondissementsrechtbank in Amster dam. Dit is een fase in de opleiding tot het ambt van officier van Justi tie. Mej. Cariot was totnutoe inspectri- ce bij de kinderpolitie in Vlaardingen. Zij is tot haar sollicitatie gekomen in de overtuiging, dat lang niet alle mannelijke officieren van Justi tie het behartigen van jeudgzaken ambieeren, terwijl de vrouwen juist daarvoor vaak meer interesse heb ben. met zijn 46 stemmen en 2854 pijpen grondig gerestaureerd en uitgebreid tot 59 stemmen en 4098 pijpen. Daarbij is geen register uit 1891 komen te vervallen en ook is bij de intonatie het. enigszins romanti sche karakter behouden. Dankzij het aanbrengen van een nieuwe elektri sche speeltafel, tractuur-windvoorzie- ning en winddichtsluitende slepen in de bestaande laden, ls thans een accurate bespeling en bediening mo gelijk, waarbij de organist 7 regis traties tevoren kan klaarzetten en zelf instellen. „Méér mogelijkheden en méér ka rakter", zo noemde Piet van Egmond het resultaat van de restauratie. Het orgel zal echter bijzondere zorg blij ven vragen. Anders dan In een onver warmde kerk, heeft dit instrument in het Concertgebouw, waar de tem peratuurwisselingen groot zijn, veel te lijden. Nasleep van actie „Vrije Boeren" Onverantwoordelijk en onder de maat De politierechter te Zwolle, jhr. mr. H. H. G. Verspyck, heeft een 35-jarige landbouwer te Uddel (gem. Apeldoorn) veroordeeld tot 10 dagen gevangenisstraf. Tijdens de demonstratie, die de „Vrije Boeren" op 25 september van het vorige jaar op de Zuiderzeestraat weg bij Nunspeet hielden, had hij met zijn trekker de 44-jarige wachtmees ter der Rijkspolitie, G. J. Geel om vergereden. Verdachte ontkende iets te maken te hebben gehad met de demonstraties. HU zei toevallig voor- bU gekomen te zijn. Op het ogenblik dat hU na stil te hebben gestaan, gas gaf om door te rüden, zou de wachtmeester geheel onverwachts voor zUn trekker zUn gesprongen. Wachtmeester Geel zette uiteen, dat hij verdachte had gesommeerd links van de weg te stoppen en daar te blijven staan, tot hij het oprijte- ken zou geven. Getuige zei, dat hij met zijn rug naar de trekker had gestaan. Onge veer een halve meter ervoor. Zonder het oprijteken af te wachten was de landbouwer echter weggereden en getuige had zich, na te zijn aangere den. slechts door een sprong in veilig heid kunnen stellen. Collega's van wachtmeester Geel sprongen op de trekker en draaiden het contactsleuteltje om. Ofschoon heel Nederland deze gebeurtenis op het televisie-journaal had kunnen volgen, bleef verdachte, die verklaar de geen lid te zijn van de Vrije Boe ren, ontkennen. De politierechter herinnerde ver dachte eraan, dat hy twee jaar ge leden geweigerd had zijn verplich tingen wegens het Landbouwschap na te komen. De officier van justi tie, mr. P. R. van Heynsbergen, zei, dat er niets op tegen is, als mensen of organisaties demonstreren, maar op de manier waarop de „Vrye Boe ren" het hadden gedaan, noemde hy onverantwoordelijk en beneden de maat. IJ-TUNNEL VERZEKERD VOOR 110 MILJOEN Het gemeentebestuur van Am sterdam heeft meegedeeld, dat het met het oog op de aan de tunnel bouw verbonden risico's twee verze keringen heeft afgesloten. Het be treft hier een z.g. constructle-all- riskverzekering en een W.A.-verzeke- riag. De WA-assurantie geldt voor de met de bouw verbandhoudende risi- I co's, zowel voor de aannemers als I voor de gemeente. De verzekeringen zijn door bemiddeling van twee J hoofdstedeiyke makelaars op de Am sterdamse markt ondergebracht. Het verzekerde bedrag beloopt in totaal f. 110 miljoen. (Van onze correspondent) Zes Amerikaanse muziekkorpsen zullen in de zomer van dit jaar de Oceaan overstelpen om in de klankstad Kerkrade deel te nemen aan de mars- en concourswedstrijden van het vierde wereldmuziekconcours. Onder deze zes korpsen bevindt zich ook Amerika's grootste korps, namelijk de U/2 leden tellende Weir High School Varsity Band. Spectacu lair bij de marswedstrijden zal ook zeer zeker zijn het optreden van de charmante groep showgirls, die met dit grote muziekkorps mee komt om aan de wedstrijden deel te nemen. Aan het definitieve programma van het W.M.C. wordt thans de laatste hand gelegd. Jammer genoeg zUn enkele zeer bijzondere evenementen, zoals het optreden van het ballet van de Weense Staatsopera en een concert door de Capilla Polifonico uit Bar celona wegens omstandigheden uit het programma weggevallen. Er blijft echter voor de vele duizenden muziekliefhebbers die naar Kerkra de zullen komen nog een veelvoud van muzikale belevenissen van de hoogste rang over. Zo zUn in het programma opgeno men concerten door het Con certgebouworkest, Omroeporkest en Groot Omroepkoor van de Ned. Ra dio-unie. het Straatsburgs Domkoor, de Bamberger Symphoniker en het Londens Phiiharmonisch orkest. In de loop van deze maand zyn door stichtingsbestuur 70.000 geillu- rade en andere Zuidlimburgse plaat sen worden ondergebracht. Ongetwyfeld zal ook de Kerkraad- se verkeerspolitie een onnoemelijke taak op de schouders geiegd krUgen. Zy zullen een maand lang gecon fronteerd worden met talloze ver keersproblemen. Het tekort aan par keerruimte levert wel een schier on- overkomeiyke moeilijkheid op. Hoe vaak kan een man geesteiyk en lichamelijk worden voorbereid voor een uiterst belangrijke taak, waar van de vervulling enkele minuten voor het begin wordt uitgesteld met de woorden „Jammer, maar vandaag gaat het niet door Zal hy zich steeds weer over zUn teleurstelling naar het voorgaande peil weten terug te werken of komt er een dag waarop hy, hoe toegewijd hy ook moge zyn, dit niet meer kan volbrengen? Deze vragen werden gesteld aan een by het Mercury „man-in-de- ruimte" project betrokken weten schapsman, die mee heeft gemaakt hoe astronaut-in-spe kolonel John H. Glenn Jr. tot dusver tien van dergelyke fnuikende mededelingen heeft moeten incasseren. „Dit is iets wat wij ons ook afvragen", zo ant woordde de deskundige en zyn ogen dwaalden af naar de overdryvende wolkenvelden die grillige schaduwhj- nen over de lanceerbasis Cape Cana veral trokken. Tien keer heeft het Amerikaan se bureau voor ruimtevaart en ex ploratie Glenn opdracht gegeven zyn aluminiumkleurige pak aan te trek ken en zich gereed te houden om als eerste Amerikaan enige vluchten rond de aarde te maken. Evenvele malen werd de lancering van zyn capsule „Vrienschap Zeven" door technische feilen of ongunstige weersomstandig heden verijdeld. Glenn is een rustige beheerste veer tiger en heeft evenals zijn zes colle ga's door zUn opleiding een behoor- lyk dosis tegengif gekregen voor de invloed van de onzekerheden die de nog In de kinderschoenen staande wetenschap van de ruimtevaart nu eenmaal met zich brengt. Het zou echter niet normaal zUn indien hij zich na twee lange maanden van slopend wachten, klaarstaan en weer wachten niet ge frustreerd zou voelen. Overste John „Shorty" Powers, Glenns woordvoerder, zei onlangs dat astronauten van nature ongedul dig zyn en graag zo spoedig moge- ïyk met de vervulling van hun op dracht willen beginnen. Ze zijn ech ter gewend aan het lange wachten, aldus Powers. Glenn heeft in deze twee maan den zyn glimlach niet verloren. By het. laatste uitstel was zyn reactie: „We wisten dat het weer niet. al te best was, dus de verrassing is niet groot. Ik ga naar bed om nog wat te slapen Maar toen hy gisteren uit zyn capsule klom was zyn glimlach ver wrongen en hadden spanning en ver moeidheid diepe groeven in zijn ge laat achtergelaten. Die morgen had hy gekregen wat de technici van het. Mercuryproject „de volledige behandeling" noemden. Na vyf uur lang vastgesjord te zyn geweest op zyn bank in de „Vriend schap Zeven" volgde achttien minu ten voor het startmoment het com mando „Lancering afgelast, stop eindcontrole Glenns commentaar: „Morgen Is er een nieuwe dag De vraag van anderen: „Hoe vaak nog?" En „Hoe vaak kaï. hy het nog hebben?". het streerde folders in vier talen per KLM naar alle delen der wereld ver zonden om het vierde WMC aan te kondigen. Het stichtingsbestuur van het WMC heeft by dit alles de handen nog vol aan de organisatie van de huisvesting van de deelnemers aan het concours. De muzikanten, die verder dan 250 kilometer van de stad Kerkrade af wonen, zullen in Kerk rade gratis hulsvesting krijgen aan geboden. zy kunnen allen rekenen op de gastvryheid van de Kerkraad- se burgery. De muzikanten die bin nen 250 kilometer van de klankstad wonen, benevens de duizenden be zoekers, zullen in hotels van Kerk- V ruchtdragend werk Het moderamen van de generale synode van de Ned .Herv. Kerk heeft aan de synode verslag uitgebracht over de besprekingen, die dit mode- ramen heeft gehad met het modera men van de generale synode van de Geref. Kerken in Nederland. De besprekingen zyn voortge komen uit een voorstel van de gene rale synode van de Herv. Kerk aan de generale synode van de Geref. Kerken, nadat de commissie voor het hervormd-gereformeerd gesprek haar eindrapport ter kennis van beide sy noden had gebracht. In 1960 en in 1961 hebben twee gesprekken tussen de beide modera- ma plaats gevonden. De besprekin gen droegen steeds een zeer broeder- lyk karakter. In de eerste besprekingn werden gezamenlyk de belangen by de nieu we psalmberyming en de totstandko ming van een nieuw gezangenboek besproken. De psalmberyming is in middels gereed gekomen en wordt in beide kerken beproefd. MEER GEZANGEN IN GEREF. KERKEN Wat de gezangen betreft is men ook tot overeenstemming gekomen. De generale synode van de Geref. Kerken zal een aantal gezangen, al dan niet in overleg met de hervorm de commissie, gereviseerd in het kerkboek opnemen en daar dan een aantal nieuwe liederen, waarvan de tekst eveneens in samenwerking met de N.H.-Kerk werd vastgesteld, aan toevoegen. In de eerste byeenkomst werd voorts gesproken over de herdenking van de Nederlandse geloofsbeiydenis en het vraagstuk van de voetbal- prysvragen. Naar aanleiding van een nota over de werkzaamheden van de generale synode van de herv. kerk werd van gereformeerde zyde grote belangstelling getoond voor het her- derlyk schryven over de pinkster- groepen. DE OECUMENE In de tweede bespreking werd een begin gemaakt met overleg over de mogeiykheid van deelneming van de Geref. Kerken aan de arbeid van de Oecumenische Stichting voor hulp aan kerken en vluchtelingen. Dit heeft tot gevolg gehad, dat enige tyd later drs. Van Klinken door de geref. deputaten werd aangewezen als waarnemers by de Oecumenische Stichting. Zeer uitvoerig is voorts ge sproken over de oecumenische avond maalsvieringen. In de eerste bespreking van 1961 is gesproken over de moeilijkheden, die zich voordoen in de verhouding tot de Herv. en Geref. Kerken In Zuid- Afrika, ingevolge de verhouding van deze kerken tegenover gelovigen, die tot een ander ras behoren. Van ge reformeerde zyde is men tot geza menlyk handelen bereid. Tenslotte vond een levendig ge sprek plaats over de nota „De beiy- denis der kerk en haar handhaving". In 1961 zijn voorts ter sprake ge weest de commerciële televisie en de wenselijkheid van samenwerking wat betreft de herziening van dienstboek en formulieren. Deputaten van de Geref. Kerken maken by de herzie ning van de formulieren telkens ge bruik van het hervormde dienstboek. Het moderamen van de generale synode der Ned. Herv. Kerk is van mening, dat gebleken is dat de be sprekingen tussen belde moderami- na van grote betekenis zy.n. Dit jaar hoopt men op dezelfde wUze te kun nen voortgaan. helpt direct ...want AKKERTJES zijn instant cachets* met 4-voudig wer kend micropoeder Akkertjes bevatten de ideale combinatie van 2 pijnstillers zenuwkal- merend bromisovalum opwekkend coffeï- num. Microscopisch fijn poeder, dus directe op name in het organisme, dus directe werking zon der kans op maagklach ten. Ontdek óók de wel daad van Akkertjes! ie instant direct werkend 6 stuks f 0.50 12 stuks f 1 BABY TE BOXTEL IN WIEG GESTIKT In Boxtel is een vier weken oude baby, een dochtertje van de familie Van den Berg-Groen, door verstik- kin om het leven gekomen. De moe der wilde het kind uit de wieg ha len, maar deed daarby de ontstellen de ontdekking, dat het kind zich had omgedraaid en daardoor was gestikt. Noodvoorziening flats Vijzelstraat Naar aanleiding van de opdracht van bouw- en woningtoezicht te Am sterdam afdoende maatregelen te treffen tegen verder instortingsge vaar van het flatgebouw aan de Vy- zelstraat in Amsterdam, heeft de ex- ploitante van het pand, de NV Am- stelstein, besloten zo spoedig moge lijk door de gehele bovenste etage van het gebouw een staalconstructie aan te brengen. Hierdoor wil men een extra verbinding tussen de gevels tot stand brengen, waardoor het ge vaar dat gedeelten van deze gevels naar beneden zouden kunnen val len, wordt voorkomen. De bewoners van de bovenste etage is de huur reeds opgezegd. Het be treft hier vrijwel uitsluitend kamer bewoners. In het hele flatgebouw wo nen slechts 16 kleine gezinnen. De meeste woonvertrekken op de boven ste etage zijn onderverhuurd. Deze noodvoorziening staat los van de vraag wat er in de toekomst met het gebouw moet gebeuren, nu zulke em- j stige bouwgebreken vooral aan de i gevels zyn geconstateerdDe NV Am- stelstein moet nog beslissen of zy wil overgaan tot een gehele, uiterst kostbare, restauratie of tot afbraak van het flatgebouw. In het Diaconessenhuis in Utrecht is de gouden plaat van de actie 4 x Z N aangeboden. Van links naar rechts dr. M. A. Melle, voorzitter van de Stich ting Diaconessenarbeid Surina me en directeur van het Utrecht se ziekenhuis, verpleegster Joyce van het affiche van de actie, en Johan Bodegraven. Klacht Cuba tegen VS verworpen De Politieke Commissie van de Verenigde Naties heeft gisteren de Cubaanse beschuldigingen tegen de Verenigde Staten, dat dit land agres sieve plannen tegen Cuba koestert, verworpen. Alleen Cuba, de Sow jet- Unie en negen andere communisti sche landen stemden voor dat deel van een Tsjechoslowaaaks-Roemeen- se ontwerpresolutie, waarin de Alge mene Vergadering verzocht werd op de V.S. een beroep te doen hun „be moeiingen met de binnenlandse aan gelegenheden van Cuba" te staken. De stemverhouding bedroeg elf voor, vyftig tegen en 39 onthoudingen. Het tweede gedeelte van de ont- werp-resolutie, waarin onderhande lingen tussen Cuba en de V.S. wor den voorgesteld, werd met 39 voor. 46 tegen en 15 onthoudingen afgewe zen. Met het oog op deze stemverhou dingen werd de ontwerp-resolutie in zyn geheel verworpen. Nieuw pokkengeval in Lammersdorf In de Duits-Belgische grensge meente Lammersdorf in het distrcit Monschau is een nieuw geval van pokken geconstateerd, namelyk by een buurvrouw van de familie Breu- er by wie zich enkele weken geleden de pokken voor het eerst in deze plaats voordeden. Zoals gemeld was de monteur Breuer kortgeleden van een verblyf in India teruggekeerd. De thans ziek geworden buurvrouw is in het ziekenhuis afgezonderd. Ook by twee andere contactperso nen van de familie Breuer hebben zich op pokken gelykende sympto men voorgedaan, namelyk by de chauffeur van de ziekenauto waar mede Breuers negenjarige dochter tje Waltraut op 31 januari naar het ziekenhuis gebracht werd en by de dokter die het meisje behandeld had. Oostfries woordenboek Radiotechnicus stelde het samen De „Philips Koerier" maakt mel ding van het feit dat de Philips- employé Piet Kramer, tot voor kort secretaris van de nu opgeheven „Fryske Nasjionale Partij", gereed gekomen >s met de samenstelling van een Oostfries woordenboek. Het Oost fries wordt vooral gesproken is Sa terland, een deel van het Duitse Ol denburg. In het „Seelter Woudebouwk" zyn meer dan 10.000 woorden opgenomen, met verklaringen in het Fries en in het Duits. Vier jaar lang is de 25-ja- rige radiotechnicus bezig geweest de ze woorden in een kaartsysteem te rangschikken. Het Saterlands wordt gesproken door ongeveer 5000 men sen. Het Oostfriese woordenboek is samengesteld met hulp van de Frys ke Akademy. Voortgezette opleiding door rijscholen (Van onze Haagse correspondent) De commissie van overleg autory- scholen (waarin zitting hebben de A.B.A.N., de B.B.N. de BOVAG en de F.N.O.P.) heeft al geruime tyd een project in studie, dat beoogt de rijvaardigheid van bestuurders van motorry tuigen te verhogen en hun kennis van de verkeers- en ge dragsregels te verruimen. Dit heeft er toe geleid, dat de bo ven vermelde organisaties hebben besloten de herscholing van de weg gebruikers op grote wyze landeUjk te bevorderen. Daartoe is ingesteld een cursus voortgezette ryopleiding, die is geba seerd op een uniform lesprogramma, dat is samengesteld aan de hand van verkregen ervaringen. Mevr. Groafstal-v. d. Steur overleden Op 93-jarige leeftyd is ln Haar lem overleden mevrouw 8. M. Graaf- stalVan der Steur, een zuster van „Pa van der Steur", die eind vorige eeuw naar Ned.-Indië ging en zich het lot aantrok van alleen gelaten en verwaarloosde kinderen. Mevrouw Graafstal verleende daarby haar medewerking. Met haar man ontfermde ze zich over de geesteiyk en lichameiyk gehandicapte kinderen uit de „Oranje-Nassau"-Stlchting op Java. De Japanse bezetting maakte een eind aan dit werk. De laatste Jaren onderhield ze ln ons land het con tact met hen die zy en haar broer vroeger verzorgd hadden. Vorige week ontving ze de „Visser- Neerlandia" prys van het Alg. Ned. Verbond. Kekkonen herkozen Urho Kekkonen is als president van de Finse republiek herkozen. Kekkonen werd reeds by de eerste ronde herkozen. Hy kreeg de stem men van 199 van de 300 kiesman nen voor een nieuwe ambtsperiode van zes jaar. Paavio Aitio, de communistische kandidaat, kreeg 62 stemmen, Rafael Paasio (sociaal-democraat) 37 en Emll Skog (sociaaldemocratische op positie) 2. Het college van kiesmannen is vo rige maand door het volk gekozen, waarby Kekkonens agrariërs 145 ze tels behaalden. De conservatieven, de Zweedse Volksparty en de Finse Volksparty hebben samen 53 zetels in het college, de communisten 64 ,de sociaaldemocraten 36 en de sociaal democratische oppositie 2 PLANBUREAU VERWACHT: In het economisch plan voor dit jaar wordt de verwachting uitgesproken, dat de binnen landse consumptie aanzienlijk zal worden vergroot door loons verhogingen vooral in het begin van het jaar door ver laging van loon- en inkomsten belasting per 1 juli en door de aangekondigde verhoging van de A.O.W.-uitkeringen. De pryzen zullen echter ook om hoog gaan. Het Centraal Planbureau schat twee procent. Dit als gevolg van de komende huurverhoging en de arbeidskostenstyging. Daarby wordt dan nog aangenomen, dat het prijsbeleid een verlaten doorwerking van kostensty gingen zal kunnen voorkomen, hoewel die in het ver leden vrywel steeds kon worden ge constateerd. Het resultaat van dit alles zal zyn, dat de toeneming van het yolume van de binnenlandse bestedingen on geveer vier procent zal bedragen. Ook de produktiestyging wordt op vier Srocent begroot. Dit is meer dan in et afgelopen jaar gehaald kon wor den. Gezien de naar verwachting nog gunstig blyvende buitenlandse con junctuur en de groei van de wereld handel, mag een grotere export wor den verwacht. Er zijn echter een aantal factoren, die deze toeneming aan banden leggen. Volgens het Cen- j ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim Kus geen misdaad H Het is geen misdaad wanneer 1 een blanke man een kleurlinge kust. Tot deze uitspraak is een rechter van een regionale recht- s bank in George, Kaapprovincie, m gekomen in een zaak waarin het paar was beschuldigd van over- treding van de Zuidafrikaanse p| wet op onzedelyk gedrag welke M deel uitmaakt van de apart- H heidspolitiek. s Het paar was in een gepar- keerde auto aangetroffen. Een politieman verklaarde dat het gezicht van de man sporen van lippenstift vertoonde. De rech- 1 ter concludeerde echter tot vrij- spraak. traal Planbureau zal de uitvoer met niet meer dan vier procent kunnen stygen. By dit uitvoenolume resul teert een overschot van de betalings balans op lopende rekening van 700 miljoen gulden: „Een aanvaardbare orde van grootte". Het centraal Bureau verwacht voorts, dat de remmende Invloeden op de investeringen aan betekenis zullen winnen. Weliswaar biyft de arbeidsschaarste een stimulans voor diepte-investeringen, maar dat neemt niet weg, dat in het algemeen een lager stygingstempo van de investe ringen mag worden verwacht. Daar mede biyft de problematiek van de handhaving van een evenwichtige groei langs de rand van de capaci teit actueel. Volgens het Centraal Planbureau vereist de ontwikkeling thans een voorzichtige hantering van de instru menten van het monetaire beleid. Te gelijk daarmede, doch tevens met het oog op de ontwikkeling van prijs- peil en concurrentieverhoudingen,- worden eisen gesteld aan de loonont wikkeling, in die zin, dat de totale krappe arbeidsmarkt zoveel mogelijk in overeenstemming dient te zyn met de feiteiyke toeneming van de natio nale arbeidsproduktie. Korfbalprogramma Hoofdklaksse B: Die HagheRig- tersbleek; SpangenDeetos; Vic. OriëntisOns Eibernest; Regenboog HKV. Z.-Holland I: SperwersFluksDe AlgemeneZwervers; Rozenburg O DO; HKV 2—Quick. Z.-Holland n A- 't Zuiden 2— OSCR; Charlois—HèV 3: Die Haghe 2—Eureka; HSV—Vic. Orientis 2 Z.-Holland II B: ActiefO. Eiber nest 3; Ons Huls—Sperwers 2; Zui derkwartier—Olympiaan; Deetos 2— Swift. Z.-Holland III A: Morskwartier Tjoba (zaterdag 15.30 uur); Velox Phoenix; De SpartaanDanaiden; DKC—Schiedam. Z.-Holland III B: MSV—Raven; UnicumCrescendo; TOVkns; Trekvogels—Achilles; Morgenstond— Wion. Res. le-klasse: Zwervers 2—Ready In een gang van de myn Viktor 3/4 in Castrop-Rauxel by Düsseldorf heeft zich gisternacht op ruim zeven honderd meter diepte een instorting voorgedaan waardoor vier mynwer- kers werden ingesloten. Na zestien uren gelukte het de reddingsploegen drie van de ingeslotenen behouden naar boven te brengen. De vierde, de 44-jarige Karl Schugall, kon men echter niet bereiken en gisterochtend werd het. contact met hem verbroken. De laatste kreet die men van hem hoorde was: „Haast je!" Waarsohyn. ïyk heeft hy ernstige verwondingen opgelopen en beide benen gebroken. Gisteravond had men weinig hoop meer hem nog te kunnen redden. Aanslagen in Parijs In Parys zyn gistermiddag tussen 16.00 16.15 uur zeven aarnslagen met kneedbommen gepleegd, die zware schade veroorzaakten, maar geen slachtoffers eisten. Drie aanslagen werden gepleegd op de woningen van medewerkers van het blad Le Monde, onder wie de hoofdredacteur Jacques Fauvet. De overig eaanslagen waren gericht tegen een medewerker van de communisti sche l'Humanité, André Wurmser, de secretaris van het christelyk vakver bond, Albert Detraz, de Paryse hoog leraar Hayoux en tegen een woning aan de Avenue Montaigne. Het bureau van de minister-presi dent gaf gisteravond een verklaring uit, waarin gezegd werd, dat zy. die verantwoordelyk zijn voor de aan- selagen die op woningen van journa listen zyn gepleegd, hiermee laten zien hoe zy tegenover depersvryheid staan. I 2; Quiok 2Algemene 2; Rozenburg j 2—Aohilles 2; Regenboog 2Fluks 2 (12 uur). I Res 3AHKV 4—Spangen 3; Ro- 1 zenburg 3Regenboog 3; O DO 2 Vic. Oriëntis 3: Ons Eibernest 5— Phoenix 2. Res. 3 B: Sperwers 4—*t Zuiden 4; Deetos 4—HSV 2; KNS 2—Quick 3. Leidse Korfbalbond Zaterdagmiddag Degradatie afd.: VitesseDanaiden 3 (3 uur) 2e-klasseKNS 4—Vitesse 3 (3 uur); Zylkwartier—Vitesse 2 (3 uur). Zondag: j Promotie afd.: Vic Orientis 4Vic Oriëntis 5 12 uur)Danaiden 2 KNS 3 (2 uur). Degradatie afd.: Noorderkwartier Zuiderkwartier 2 (12 uur); Crescen do 2—Fluks 4 (12 uur). 2e-kl.: Fluks 5Crescendo 3 (12 uur); Fluks 6Vic. Oriëntis 6 (12 uur). Junioren A: FortunaFluks (2 uur); De AlgemeneReady (12 uur); Vic OriëntisHSV (10 uur). Jun. B; Crescendo BMorskwartier (2 uur); Fluks B—KNS A (2 uur). Christelijke Korfbalbond Het competitieprogramma, dat zich beperkt tot de Hoofdklasse West, ziet er voor morgen als volgt uit: Rotterdam ZuidVES; Pernix Excelsior; Kinderdyk—Snel; Vrien denschaarGKV. Het laatste mirco-toernooi van dis trict Zuid-Holland Noord van de CKB wordt morgen gehouden in de I Delftse Veilinghaj te Den Hoorn. Op zes velder wordt volgens gebrulkeiyk I systeem ln groepen van 4 achttallen een competitie verwerkt. I Er zyn drie eersteklasse-afdelin- gen: I IA: DES (Delft); KVS (Scheve- I ningen)VEO (Voorburg) en IJs- vogels (Den Haag). 1B Fiks (Oegstgeest)Pernix 2, i Tonego (Wassenaar) en VES 2 (Den Haag). IC: Excelsior 2 (Delft); Fluks (Noordwyk); VEO 2 en Velocitas (Leiderdorp).

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 9