SONGFESTIVAL hangt nog aan "n zijden draad "jlepers brengen grootste omelet 3oit gebakken „behouden" binnen Fondsen contracteren met .„Radio-Veronica" HENRI TISOT: jong imitator van Charles en gevierd de Gaulle 'ïi opstekende storm Vreemde situatie KATANGA aanvaardt (onder voorbehoud) Kitona-akkoord Geen dankbaarder object voor caricatuur dan de president „Ipgericht 1 maart 1860 Vrijdag 16 februari 1962 Derde blad no. 30581 FOUNTAINS ABBEYIN IJMUWEN ijneri r I I ml 1 1 lading meel en paraffine. Daar lagen revei Hoc it ij he uren met brandend ook elektromotoren opgeslagen *%irak in Advertentie zuivelprodukten. overal verwoest. Ook porcelein lag De grootste omelet, die ooit bakken is, ligt in IJmuiden. >t Britse vrachtschip „Foun- ns Abbey", dat door de Wijs- iller zeesleepboten „Titan" en imson" gisteravond tijdens irmweer, nog steeds brandend rokend, om zes uur IJmuiden ;rd binnengesleept, had name- een lading eieren, boter, las, wol, paraffine, lompen chemicaliën in de ruimen. drie zeeslepers ook de „Sten- was in de nabijheid om de vijf jesprongen bemanningsleden itueel van boord te halen, als het toch nog plotseling mocht zin hebben over een afstand van ïyrfmijl, vooral gedurende de laatste een moeilijke reis gehad. Het dat achterstevoren werd ge- )t, begon enorm te gieren als ge- van de zuidwester storm, die in >p van de middag opstak. ia:èoen het transport omstreeks vijf voor de IJmuidense pieren ver- öiieen, is de sleepboot „Nestor" naar dei gegaan met de Rijkshavenmees- brandweeraurotiteiten aan ntjird. om de situaitie iai ogenschouw nemen. De sleep kreeg vervolgens stemming IJmuiden binnen te lo- 3Y i. waarna de „Fountains Abbey" rd afgemeerd in het verbindings- ig-naal, achter het forteiland te rsfenuiden. Daar werd bij het pomp- teriaal, dat in volle zee reeds was ipe- rgezet, nog meer bramdblusmate- genaï aan boord gebracht. Kapitein inst Edelenbosch, die destijds het com- ndo heeft gevoerd op de „Noord- iland", die door Indonesië in be- g werd genomen, was weer in ac- ge* re dienst, na een langdurig verlof, eel leidde de bluswerkzaamheden, die tstepstreeks zeven uut begonnen en groot deel van de nacht hebben 01 frgd. Voldoening foor kapitein A. van der Wiele, die leiding had bij het sleeptransport, s het een hele voldoening de luntains Abbey" binnen in IJmui- te hebben. Wij zijn er drie dagen in storm- er voor in de weer geweest. Ten- jtte, met drie concurrenten in de mfcrt, werd vanmorgen met de t' mdkanonnen van de „Stentor" de J,id nat gespoten en zijn drie man jn de „Stentor" en twee van de „Ti- r op het achterschip overgespron- en erin geslaagd een sleepver- in- iding tot stand te brengen", aldus pitein Van der Wiele, die gisteren d verjaardag vierde. Alles van de lading en betimmering het schip is verwoest. Een van de iprongen mannen zei: „Het is maar staal, wat behouden is ven". De Engelse vlag woei nog het achterschip. Dat is het enige, '1! it niet is verbrand. Deskundigen iar «reren, dat het schip alleen nog r?" *ar geschikt is voor de schroothoop. De Katangese Nationale Vergade ring heeft gisteren de verklaring die president Tsjombe en premier Adoe- la van de centrale Kongolese rege ring indertijd in Kitona hebben op gesteld, aanvaard, zij het met voor behoud op een aantal punten. Het parlement sprak zich uit voor contacten met de centrale regering om tot een vreedzame regeling te ko men van de moeilijkheden, waarin Kongo zich bevindt, doch vele reser ves op het acht punten tellende ak koord van Kitona werden gehand haafd. Van dit akkoord zei de voor zitter van het parlement, Moetaka, dat het was opgesteld door de Ame rikaanse ambassadeur Gullion. In de loop van het debat deed pre- I sident Tsjombe een felle aanval op I de V.S.die hy ervan beschuldigde dat zij onder de dekmantel van de I Zwart Zwart van de rook en het vele vuil 'amen de vijf man, die waren over sprongen van de sleepboten „Ti- li" en „Stentor" op het ronddrij- inde wrak aan land. Zij vertelden, zij gistermorgen in een flits wa- i overgesprongen. Steeds hadden concurrerende sleepboten elkaar 1e donkere donderdagmorgen in v oog gehouden. Maar tenslotte dden de drie Wijsmuller kapiteins afspraak gemaakt om tot de aan- l over te gaan. Deze afspraak lakten zij door naar oude muidense gewoonten achterste en te spreken via de zender. Hier- kon de Duitse „Seefalcke" geen aan het gesprokene vastknopen, de Britse „Riffleman" begreep haar Engelse bemanning uiter- pu niets van hetgeen de drie 'muidense boten in hun schild voer en, Plotseling kwam het drietal, even zeven uur gistel-morgen, in actie. „Stentor" schoot naar het ach- rschip van de „Fountains Abbey", E „Simson" versperde de Duitse Seefalcke'de weg en de „Titan" voor de Engelse „Riffleman" tegen. Vastmaken he „Stentor" spoot onmiddellijk Verstralen tegen de huid van het Een ANP-luchtfoto van het Britse vrachtschip Fountains Abbeyop sleeptouw naar IJmuiden. schip en vervolgens sprongen drie man, A. Christiaans, G. Hendriks en R. Versteegh over. De „Titan" kwam daarna dichterbij en hiervan spron gen J. van den Nieuwendijk en H. Wessel over. „Vastmaken was de eer ste kreet, die we tegen elkaar riepen", vertelden de runners. Binnen vyf minuten was de sleepverbinding tot stand gebracht. De Engelse sleepboot vertrok daarna van het toneel, maar de „Seefalcke" bleef nog in de na bijheid. Aan boord troffen de vijf mannen een enorme ravage aan. „Het leek wel oorlog op het schip", zeiden zij. Het was nog donker, toen we over sprongen en uit alle ruimen kwam een vuurgloed. Aan dek lagen drie ijzeren balken met een gewicht van vijf tot zes ton heen en weer te rol len en deze veroorzaakten een vrese lijk lawaai. De vijf mannen hebben het schip eerst geinspecteerd. In ruim één bleken chemicaliën in brand te staan, de gehele stuurma- chinekamer was als het ware gesmol ten. In ruim twee woedde een hevige oliebrand en zag men allerlei onder delen van bromfietsen en krukassen liggen tezamen gesmolten met glas. In ruim drie woedde een brand in een Explosie Na het uitbrengen van rapport door de vijf man aan de gezagvoer der van de sleepboten via een draag bare zender, die zij hadden meege nomen, namen de vijf man brand- bluspomen over van de „Simson" en wat voeding en drinkwater. „We kon den nergens een heenkomen vinden", vertelden zij verder. „Daarom hiel den we ons warm, door op de warme dekplaten van ruim één te gaan zitten en daar een hap te eten. Later, toen we lampen bij ons kre gen, zijn we ook doorgedrongen in de machinekamer. Daar bleek de hulp motor geëxplodeerd te zijn en dat is waarschijnlijk d e oorzaak van de brand op het schip. Ook de hoofdmo tor was geheel verwoest door de brand. Er stond al bijna twee meter water in de machinekamer. Grote vaten waren aan dek van het schip als zachte puddingen in el kaar gezakt. Wij vonden Engelse geldstukken aan boord, die deels ge smolten waren door de hitte. Er moet een enorme temperatuur aan boord hebben geheerst". Het lag in de bedoeling het schip naar Amsterdam te verslepen. Assu radeuren en de rederij van het schip moeten daarna beslissen ,wat er met de „Fountains Abbey" dient te ge schieden. De bergers van Wijsmuller hebben het schip dan, zoals de op dracht luidt „afgeleverd in behouden haven". Nieuw Guinearaad contra Soekarno Zeventien spreker hebben tot dus ver in de Nieuw-Guinearaad de in het ontwerpadvies neergelegde pun ten ondersteund met uitzondering van de afgevaardigde Deda uit Aja- maroe. Deze wenste uitstel omdat niet de hele Nieuw-Guinearaad, maar slechts twee delegaties voor oriëntatie naar Nederland zijn geweest. In de redevoeringen werd herhaal de malen vertrouwen geuit over het beleid van de Nederlandse regering en lof voor de duidelijke uitspraken harerzijds over de mogelijkheid tot het uitoefenen van het zelfbeschik kingsrecht. In de betogen werden de Indonesi sche aanspraken afgewezen. Gobai merkte op: „Soekarno wil van ons slaven maken". Burwos sprak over „goochelspel van de Indonesi sche regering". De afgevaardigde van Sarmi, Meseth, zei: „De eis van Soe karno is die van een dictator die het kolonialisme in dit land wil voort zetten". Mofu merkte op: „De Indo nesische propaganda is als saté die met een haak in de mond van de Papoea's wordt gebracht". Poana zei: „Het is allemaal onzin wat Indonesië beweert". fvitamineA+C..nu in handige doos de nieuwe Wybert jes tegen hoest tegen heesheid voor zangers voor rokers voor sprekers bij sport 99 In het kader van de nieuwe „Bij standsactie". een grote loterij, die wordt gehouden voor het „Koningin Julianafonds" zal gebruik worden ge maakt van de illegale zender „Radio Veronica". Het Koningin Wilhelminafonds biedt reeds geruime tijd via deze zender zijn KWF-lucifers te koop aan. Voor de actie „Bijstand 4" worden de kopers van loten opgewekt naar Radio Veronica te luisteren. Voor de uitzendingen wordt een bedrag van f. 120 voor elke 25 seconden betaald. Namens het Koningin Julianafonds is door de adjunct-secretaris drs. L. Barrau meegedeeld, dat nien liever op legale wijze met de nationale om roepverenigingen zou hebben samen gewerkt. Nu daartoe de mogelijkheid ontbreekt, is men echter genoodzaakt van de illegale middelen gebruik te maken aldus drs. L. Barrau. Van de de zijde van het Koninogin Wilhel minafonds werd meegedeeld dat men nog nimmer een aanmerking op de uitzending had ontvangen. Door de regeringsvoorlichtings dienst wordt de samenwerking tus sen deze beide charitatieve fondsen en de door de Nederlandse regering als illegale zender aangemerkte Ha- dia Veronica een „vreemde situatie" genoemd, voorai omdat beide fond sen. volgens de regeringsvoorlich tingsdienst, een goede naam hebben te verliezen. Gebedsdag voor studenten De Wereld Christenstudenten Fe deratie waarbij ongeveer tachtig lan den zijn aangesloten heeft 18 fe bruari uitgeroepen tot een universi teitsdag van gebed voor studenten. In Nederland zijn bij de federatie aan gesloten: de Ned. Chr. Studenten vereniging, de Vrijzinnig Christelijke Studentenbond en de protestantse gespreksgroep (PGG) te Eindhoven. Zaterdagavond en zondagmiddag wordt in „De brakke grond" te Am sterdam een conferentie gehouden over het thema „Aanstekelijk mens zijn". In de Nieuwe Zijdskapel wordt zondagmiddag om vyf uur de gebeds dienst gehouden waarin dr. Cramer en de gereformeerde studentenpredi kant aan de Gemeentelijke Universi teit van Amsterdam, ds. H. M. Kui- tert, zullen voorgaan. V.N. „oorlog en chaos" in Katanga financieren. „Het State Department is in han den van hebzuchtige financiers die niet zullen rusten voordat Kongo een kolonie onder hun economische over heersing is geworden en het koper van Katanga voor de wereldconcur- rentie is uitgeschakeld". In de Katangese hoofdstad Elisa- be-thstad zijn anderhalf miljoen nieuwe biljetten van 100 Katangese franken aangekomen. De bankbiljet ten gedrukt bij Joh. Enschede in Haarlem. Deze biljetten, die spoedig in omloop zullen worden gebracht, moeten de bestaande bankbiljetten vervangen, daar deze niet voldoen aan geldende normen, zo is in goed- ingelichte kringen vernomen. De nieuwe biljetten vertonen niet meer de beeltenis van president Tsjombe. Van onze Parijse correspondent) Sinds enige maanden is Henri Tisot Frankrijks meest gevierde acteur. En bovendien de waarschijnlijk duurst betaalde: drieduizend gulden voor een gala-optreden. Toch ging het in het begin helemaal niet zo van een leien dakje en op het ogenblik gelooft Tisot nóg nietdat die rome altijd maar ongestoord zal voortduren. Hou op, ik ben de eeuwige twijfelaar" zegt hij als hij, net terug van de planken in zijn kleedkamer in het Olympia-theater, het gutsend mengsel van zweet en schmink met zijn mollige hand van voorhoofd en gelaat afwist. Natuurlijk ook op de grammofoon voorgedragen, .luidde: „Frangaises, Frangais «lang aangehouden). Ge weet hoezeer ernstig in onze dagen het probleem van het verkeer in Pa rijs is geworden Men herkent on middellijk de aanhef met drie woorden verschil van de histori sche redevoering, waarmee de presi dent der republiek op 16 september 1959 de wereld kond deed van zijn besluit, het Algerijnse volk het zelfde schikkingsrecht toe te kennen. Met evenveel vernuft als humor had Tisot in de hele speech het Al gerijnse probleem naar het Parijse verkeersvraagstuk getransponeerd en wanneer ge hem op het toneel, ach ter zijn tafel met een batterij mi crofoons en de zwart-hoornen bril in de hand, zijn nummer ziet en hoort spelen dan is het effect inderdaad r f „Op het conservatorium zei mijn lerares, madame Dussane, al. dat ik een zenuwknobbel en een romanti cus was", zo gaat hij verder, „en dat ik met dat ronde en doorvoede ge zicht van mij voor het romantische repertoire en de rollen van de jeune premier toch nooit aan de slag zou komen. Niettemin werd ik na mijn examen en zeker per ongeluk dooi de Comedie Frangaise geëngageerd. Maar een succes ben ik daar niet ge worden. Na een jaar nam ik afscheid en voor beide partijen was het een afscheid zonder tranen. Ik dacht er toen wel ernstig over toch maar in te gaan op het voorstel van mijn vader om in zijn koekjesbakkerij in La Seyne in zuid-Frankrijk te gaan werken." Tisot is, by nader inzien, toch nog maar even in Parijs blijven hangen. Maar op de maatschappelijk-artis- tieke ladder daalde hij wie heel wat treden af om, als ex-Comedien Fran- gais. zijn diensten aan te bieden bij de tientallen Parijse cabarets waar hij om een schnabbeltje ging bedelen. In welk emplooi? Hij bezat een er kend talent voor imiteren en op een goede ochtend was hij op 't idee van zijn leven gekomen. Als model voor zijn imitatie koos hij niemand min der uit dan Frankrijks staatshoofd, generaal De Gaulle in persoon. Ma jesteitsschennis? Frankrijk is géén Engeland en het respect voor kroon en oppermacht is maar weinig Fran sen aangeboren. Het zij bovendien toegegeven, dat hy zich moeilijk een dankbaarder object had kunnen uit zoeken voor een karikatuur of charge dan de roemruchte generaal, die met zijn lengte, zijn grote neus en oren, ook fysiek een curiosum is en wiens redevoeringen door stijl, woordkeus, voordracht en gestes de uithalin- gen van de stem, de sarcastische ac centen, de wyde armgebaren op zichzelf eveneens al een „nummer" zijn. Met sonoor geluid... Henri Tisot legde zijn model onder de microscoop, liet zich alle televisie films van De Gaulle's talrijke toe spraken voordraaien en bestudeerde met eindeloze zorg zijn drie delen memoires en andere geschriften. Zo kroop hij, gelijk de acteurs-uitdruk king luidt, in de huid van de gene raal. Restte hem slechts een eigen gaullistische redevoering op te stel len, want plagiaat wordt natuurlijk gestraft. Hij vond ook 't onderwerp: het verkeersprobleem van Parijs. Ti tel: de autocirculatie. De eerste vol zin, die met sonoor basgeluid wordt miraculeus, Moeilijk te zeggen wat men meer bewondert: die stem, die met zijn onverwachte uitschieters en curieuze accenten ook in toonhoogte en tempo het akoestisch evenbeeld is van des generaals geluid, ofwel de fysieke gelijkenis die Tisot, trots een leeftijdsverschil van vijftig jaar en hoegenaamd geen enkele natuurlyke overeenkomst, door de stand van een onderlip, een optrekken van de wenk brauwen, het plastische gebruik van armen en handen toch met de grote man van begin tot eind weet te sug gereren. Nog andere pijlen Ofschoon Henri Tisot in een dage lijks televisie-feuilleton over drie stu denten uit de provincie, die geza menlijk in Parijs met het grote leven worden geconfronteerd, bewezen heeft nog andere pijlen op zijn boog te hebben het programma lever de de eerste week het recordaantal dertigduizend enthousiaste brie ven op! is zijn De Gaulle-imitatie toch wel zijn allerhoogste troef ge bleven. Hij heeft zijn „autocircula tie" natuurlijk ook voor de grammo foon laten opnemen, en de plaat staat nu al weken aan de top van de lijst der verkoopsuccessen. In dezelf de geest heeft hij intussen al een tweede nummer op zijn repertoire genomen, dat „Anti-bardotisations" is geheten, en waarin ge de generaal, met 'tragisch stemgeluid al zijn be zwaren tegen de BB-rage hoort ont vouwen. Brigitte heeft Tisot persoon lijk met adviezen bijgestaan, en ook hier is het effect en het succes weer grandioos. Fortuin en zorgen Die triomfen van Tisot hebben hem behalve een fortuin niettemin ook wel enige zorgen en lasten opge leverd. Hoewel het staatshoofd zélf over een kerngezonde zin voor hu mor beschikt, waardoor hij deze zon best in het water kan zien schijnen, beweert men toch dat vanwege de chef van het protocol van het Elysée Tisot eens een voorzichtige wenk is gegeven zijn imitatorisch genie nu maar weer 's op een ander slachtof fer te beproeven. Er is ook gezegd, dat de OAS. die de spectaculaire stunts niet smaadt, een neven-kom- plotje had gesmeed Tisot te ontvoe ren met het doel hem voor de pira ten-microfoon te dwingen met De Gaulle's stem een zelfbeschuldiging uit te spreken, waardoor dan allicht wel weer wat extra verwarring en onrust zou kunnen worden gezaaid. „Allemaal praatjes en roddeltjes", verklaart de 24-jarige acteur zelf. En ik denk er niet over afscheid van hem die u kent te nemen", zegt Tisot met een typisch-gaullistisch stijl bloempje. „We zijn nu trouwens zo intiem vergroeid geraakt, dat dit af scheid een soort vivisectie op mezelf zou wezen. Maar wannéér ik, om wel ke reden dan ook, de generaal ooit zou moeten laten rusten, dan ben ik van plan mijn grootmoeder ten tonele te voeren. Met haar eigen meridio- naalse accent. Een vrouw die véél belooft". Henri Tisot, die zijn voorstellingen in Parys juist een halve week onder broken heeft om zich naar het ziek bed van zijn grootmoeder te kunnen spoeden, is een kleinzoon met een goed en warm hart. Doch of die grootmoeder mettertijd in de ogen van Henri Tisots miljoenen bewon deraars ooit de generaal zal kunnen overvleugelen, mag voorlopig, lijkt mij, toch nog wel even betwijfeld worden. Prinses Gracia van Monaco, die een wintersportvakantie door brengt in Gstaad in Oostenrijk, met haar kinderen Albert en Caroline in de sneeuw. De nationale finale van het Eurovisie Songgestival hangt nog steeds aan een zijden draadje. De kans is groot, dat ook „De Zaaiers" hun medewer king zullen weigeren en een hernieuwd beroep op het Metro- pole Orkest vergeefs gedaan zal worden. En zonder begeleiding kunnen de verschillende solisten de strijdende liedjes moeilijk ten gehore brengen. De A.V.R.O. heeft wind gezaaid en storm geoogst. Dit ondanks het feit. dat deze omroepvereniging waar schijnlijk geschrokken door de felle reactie gistermiddag heeft ver klaard water in de wyn te willen doen. Maar in het glas woedt de storm nog voort. Geen dwang „De A.V.R.O. zal „De Zaaiers" niet dwingen deel te nemen en is desge vraagd bereid van een radio-uitzen ding van het liedjesevenement, af te zien", stond er in een gistermiddag uitgegeven communiqué te lezen. En om die radio-uitzending draaide de gehele zaak, want daarvoor hadden de musici van het Metropole Orkest extra honorarium gevraagd. Dit werd geweigerd en prompt weigerden de musici op hun beurt medewerking. Toen werden „De Zaaiers" ingescha keld. contractueel aan de A.V.R.O. gebonden en dus verplicht te doen, wat op het programma gezet wordt. Zo nodig ook een Songfestival. Maar de musici van dit orkest voelden er bitter weinig voor. In de eerste plaats omdat hun erg weinig tijd restte om de liedjes te repeteren en bovendien voelden zij zich solidair met Dolf van der Linden en zijn mannen. Geen besluit Uit het A.V.R.O.-communiqué viel op te maken, dat de omroepvereni ging geen stappen tegen „De Zaaiers" zou ondernemen als het orkest zjjn medewerking zou weigeren. Dat be sluit werd nóg niet genomen. Het werd kennelyk in beraad gehouden, terwijl men afwachtte hoe de zaak met het Metropole Orkest verder zou rollen. Want gisteravond vergader de men in de VARA-studio in Hil versum weer heel druk over deze ma terie. Er waren vertegenwoordigers van de Ned. Televisie Stichting en de Ned. Radio Unie, leden van de orkestcommissie en functionarissen van de drie vakbonden, waarbij de leden van de orkesten zijn aangeslo ten. Dolf van der Linden was ook present. Hy heeft vanmorgen ver slag uitgebracht aan de musici van zijn orkest. Beslissing heden In de loop van de dag zou de be slissing vallen of het Metropole Or kest al of niet present zou zijn op de nationale finale van het Eurovisie Songfestival. Zo niet, dan; zullen „De Zaaiers" hun standpunt bepalen. In welingelichte kringen werd de verwachting uitgesproken, dat de be sluiten in beide gevallen negatief zouden uitvallen. Geen Metropole Or- kes dus, maar ook geen „Zaaiers" De consequentie: geen nationale fi nale. Maar er hebben in het verlede? voor nationale finales al meer inlei- jdende stormen gewoed. In de meesti gevallen gingen zij liggen zonder eni ge schade aangericht, te hebben. De geschiedenis zou zich in deze wel eens I kunnen herhalen. 1

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 5