F el protest tegen Russische chicanes in luchtcorridors Drie bruiloftsgangers op de terugweg gedood Puzzel-bollebozen PAS AANSTAANDE MAANDAG UITSLUITSEL BADEN-BADEN Westen treft vliegtuigen maatregelen om te beschermen Japan biedt excuses aan SLACHTOFFERS VAN VERKEER Bejaard echtpaar uit Nijmegen (gisteren gehuwd) omgekomen WEERBERICHT Adenauer onderstreepte het belang der gemeenschappen Robert Kennedy in Indonesië: Onderhandel over N.-Guinea" ZWAARSTE STRAF VOOR MOORDENAAR ELFJARIGE JONGEN IN BELGIE teaws Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 16 FEBRUARI 1962 No. 30581 LEIDSCH DAGBLAD Directeur; E A E. van Dishoeck Hoofdredacteur:' J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN r 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 v (Van onze correspondent in Bonn) Scherp hebben de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk gisteren in Moskou geprotesteerd tegen de Russische chicanes in de luchtcorridors tussen de Bondsrepubliek en West-Berlijn. In wel ingelichte geallieerde kringen in West-Berlijn is vanochtend verklaard, dat er „zekere extra veiligheidsmaatregelen" zijn getroffen om de Westerse vliegtuigen in de corridors te beschermen. Begeleiding zou een van de mogelijkheden zijn. De Russen hebben al een paar maal sinds vorige week geëist, dat de Westelijke mogendheden de corridors op speciale tijden niet zullen gebruiken onder een hoogte van 2500 meter. Nadat deze eis door de Westelijke vertegenwoordigers in de vier- mogendheden-luchtvaartcentrale met klem van de hand was ge wezen, begonnen de Russen de Westelijke toestellen in de corri dors te hinderen. Zo zag de Britse ambassadeur in West-Duitsland, Steel, een dezer da gen zijn vliegtuig benaderd door Rus sische straaljagers, die allerlei hin derlijke manoeuvres rondom het toe stel uitvoerden. Het Westen is ech ter vastbesloten zich niet te laten ringeloren door de Russen. „Wij zijn niet van plan om onze rechten in de luchtcorridors te laten peperken", zo vatte een woordvoer der van de geallieerden het Westelijk standpunt samen. In Amerikaanse kringen is reeds vernomen, dat in Washington wordt overwogen een ge leide van straaljagers mee te geven aan toestellen die door de corridors vliegen. Men wijst erop, dat de Westelijke vliegtuigen altijd al een mondelinge afspraak met de Russen nakomen, volgens welke in de corridors niet ho- Krachtig protest tegen wangedrag Het hoofd van de afdeling Euro pese aangelegenheden van het Japanse ministerie van Buitenlandse Zaken, de heer Hogen, heeft giste ren de Nederlandse ambassadeur, de heer De Voogd, bezocht. Hij zei dat de Japanse regering de demon straties van Indonesische studenten waarbij drie politiemannen gewond werden, betreurde. „Het motief van de betoging het vervoer van Nederlandse mili tairen naar Nieuw-Guinea via Tokio kan slechts door de Nederlandse autoriteiten zelf uit de weg worden geruimd", aldus de heer Hogen. De Nederlandse ambassadeur, die de verontschuldigingen van de Japanse autoriteiten aanvaardde, heeft gezegd de opmerkingen van het Japanse ministerie van Buiten landse Zaken over „het vervoer van militairen in burger via het vliegveld Haneda aan zijn regering over te brengen". Het hoofd van de afdeling Azië van het Japanse ministerie van Buiten landse Zaken, Izeki, heeft de Indone sische ambassadeur, generaal Bam- bang Soegeng, bij zich geroepen om „krachtig te protesteren tegen het wangedrag van de Indonesische stu denten". HU vroeg de autoriteiten van de Japanse ambassade voorts of zjj voortaan de studenten in het oog willen houden om herhaling van het incident te voorkomen. De kwestie is vanochtend ook op de vergadering van het Japanse kabinet ter sprake gebracht door de minister van Buitenlandse Zaken, Zentaro Kosaka. Deze vroeg maatregelen om agitatie door buitenlandse studenten te verbieden. Weer windkracht 10 Op de Noordzeb voor de Nederland se kust woedde vanmorgen een zware west-noordwesterstorm van kracht 10. In verband hiermee waren de loódsdiensten Hoek van Holland ge staakt voor alle schepen en zijn de loodsdiensten Oostgat en IJmuiden gestaakt voor kleine schepen. De loodsdienst Wielingen werkte van morgen nog normaal. TIENDE UITSTEL RUIMTEVLUCHT De ruimtevlucht van kolonel John Glenn, die na meermaal uitstel hedenmiddag zou plaats vinden, zal opnieuw geen door gang vinden. Een woordvoerder op Cape Canaveral zei dat dit tiende uitstel veroorzaakt is door de slechte weersomstandig heden op de Atlantische Oceaan waardoor ook een poging tot lancering op zaterdag wordt uit gesloten. De woordvoerder zei dat maandag opnieuw begonnen zal worden met het „aftellen", zodat thans op z'n vroegst dins dag een elfde poging kan wor den ondernomen. ger wordt gevlogen dan 3000 meter. Als de Russen de corridors nu ook nog af en toe bij 2500 meter willen sluiten, wordt het luchtverkeer bijna onmogelijk. Er zijn drie corridors naar West-Berlijn: vanaf Hamburg, Hannover en Frankfurt. „T erugscliieten" De Franse commandant in Berlijn, generaal Jean Lacomme, heeft giste ren geprotesteerd bij zijn Russische collega, kolonel Andrej Solowjew, tegen het vuren van Oostduitse grenswachten op de Westberlijnse po litie. De Franse commandant zei, dat schoten uit Oost-BeBrlijn voortaan door de Westberlijnse politie, „ge steund door Franse gendarmes", be antwoord zouden worden. Een Franse woordvoerder heeft ge zegd, dat in het Franse protest ge waarschuwd wordt, dat „de houding van de Oostduitse politie ernstige ge volgen kan hebben". Volgens het pro test heeft generaal Lacomme op 13 februari een gendarme-pa trouille naar de Franse sectorengrens met Oost-Berlijn gezonden na een uitwisseling van schoten tussen Oost en Westberlijnse politie daar, waarbij niemand werd gewond. Generaal La comme heeft gisteren tegenover de pers verklaard, dat de eerste schoten op 13 februari door de Oostduitse po litie waren gelost. Het verkeer heeft gisteren weer vele slachtoffers geëist. Twee ongelukken in Raalte (Ov.) en in het Gelderse plaats je Beek (gemeente Berg) risten al vijf mensenlevens. ic Drie doden waren er te betreu ren in Raalte op de rondweg Deven terZwolle, waar een vrachtauto uit Boxmeer in botsing kwam met een personenauto, waarin vijf bruilofts gasten zaten. Na een feestelijke dag was het vijftal gisteravond om half zes op weg naar huis. De bestuurder van de personenauto verleende daar bij geen voorrang aan de vrachtwa gen, die op een voorrangsweg reed. De personenauto werd in de flank gegrepen en volkomen vernield. De bestuurder van de personenauto, de NOORDWESTER STORM De Bilt verwacht van heden tot morgenavond: Enkele regen- of ha gelbuien, afgewisseld door opklarin gen. Harde wind tot storm tussen west en noordwest, later langzaam afnemend. Lagere temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 17 februari Zon op: 7.53 uur; onder: 17.56 uur. Maan op; 15.56 uur; onder: 6.51 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.20 en 14.35 UUr. laagwater te 10.17 en 22.41 uur. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Elders in dit blad publiceren wij de oplossingen van de tiendelige kerstprijsvraag en de namen van de winnaars der puzzelprijzen. Het nazien van de oplossingen heeft ditmaal zeer veel tijd gekost, vooral ook omdat er opmer kelijk veel fouten gemaakt werden. In tegenstelling met andere jaren konden zelfs de hoofd prijzen niet alleen worden toegekend aan de groep van deelnemers, dien tien goede oplossingen inzonden: slechts zeventien inzenders hadden tien foutloze oplossingen. Hier onder laten wij de namen van de hoofdprijswinnaars volgen. De laatstgenoemde zeventien winnaars van prijzen van vijf gulden hadden negen goede oplossingen, de eerstgenoemde zeventien prijswinnaars waren de bolle bozen met tien goede oplossingen. EERSTE PRIJS f. 100.- M. D. Bergman, Sweilandstraat 23, Warmond. TWEEDE PRIJS f. 75.- W. de la Rie, Stadhouderslaan 7, Leiden. DERDE PRIJS f. 50.- W. Sjardin, Zoeterwoudse Singel 96, Leiden. VIERDE PRIJS f. 25.- H. Rynhart, Kapteynstraat 60, leiden. TIEN PRIJZEN VAN f. 10.- W. Segaar, Pieterskerkstraat 16, Leiden; mevr. S. M. Bavelaarv. d. Zeeuw, Maredijk 89b, Leiden; Th. J. van Thiel, Hoge Morsweg 105, Oegstgeest; mevr. A. M. van Ingen Schenau—Scheer, Rhijn- geesterstraatweg 205, Oegstgeest: mej. M. Huurman, Leidseweg 284, Voorschoten: mevr. R. Linschoten, Koninginnelaan 17, Leiden; J. A. Verwer, Lorentzkade 25, Leiden; mej. dr. A. S. Timmermans, Warmonderweg 20, Oegstgeest; mej. T. Meurs, Zoeterwoudse Singel 75, Leiden; G. Dallinga, Zoeterwoudse Singel 73, Leiden. TWINTIG PRIJZEN VAN f. 5— Mevr. D. van RoijenBender, Burggravenlaan 231, Leiden; H. J. Tijsterman, Van der Waalsstraat 27, Leiden; Tj. van der Hauw, Eksterstraat 10, Katwijk aan Zee; J. J. Wittenaar, Antoni van Leeuwenhoekkade 22, Voorschoten; H W. Hoogstraten, De Laat de Kanterstraat 28A, Leiden; A. Vos, Lage Morsweg 63, Leiden; T. Hoekema, Hoofdstraat 123, Leiderdorp; A. J. Bavelaar, Hoflaan 59, Leiden; G. van Polanen, Aarstraat 29, Leiden; B. Vis, Nassau- laan 5, Oegstgeest* J. N. Bouter, Jan van Goyenkade 15, Leiden; L. de Groot, Nachtegaalstraat 32, Alphen a. d. Rijn; W. Downer, Hoge Rijndijk 77, Leiden; H. Blansjaar, Druivenstraat 47, Leiden; mevr. E. J. de KlerkZijlstra, Burggravenlaan 20. JLeiden; J. J. Guldemond, Aloëlaan 49, Leiden; J. A. Duiser, Frederik van Eedenlaan 39, Leiden: M. Bakker. Atjehstraat 89. Leiden; B Kenter, Cosijnstraat 3, Leiden; J. W. van Daalen, Buys Ballot straat 39, Leiden. Deze prijzen en de elders vermelde puzzelprijzen worden de winnaars toegezonden. caféhouder W. H. Dieperink uit We- sepe (gem. Olst), zijn echtgenote en mevr. GrootentraastRegterschot uit Diepenveen kwamen om het leven. Zij moeten op slag dood geweest zijn. Mevrouw Lenderink uit Diepenveen en de heer H. J. Grootentraast wer den zwaar gewond in ziekenhuizen opgenomen. De vrachtauto werd zwaar beschadigd, maar de chauffeur bleef ongedeerd. Een bejaard Nümeegs echtpaar kwam gistermiddag om het leven bü een autobotsing in het Gelderse plaatsje Beek. De personenauto, waar in zij zaten, reed door een stopbord en botste daarna tegen een vracht auto. De 72-jarige vader van de be stuurder en de vrouw, met wie hij 's ochtends in het huwelijk was ge treden, werden op slag gedood. De bestuurder zelf werd licht gewond, maar zijn echtgenote moest zwaar gewond naar een ziekenhuis worden overgebracht. De auto werd geheel vernield. if De 19-jarige Freek van Keulen is gisteren op weg naar school in Venlo door een militaire vrachtauto gegre pen en op slag gedood. De 63-jarige heer L. de Groot uit Oude Pekela is bezweken aan de ver wondingen, die hij opliep, toen hij bij het uitfietsen van een straat door een auto werd geschept. De 8-jarige Arend Kreeft uit Kootwijkerbroek stak gisteren vlak voor zijn ouderlijke woning plotseling de weg over en werd door een vracht wagen aangereden. Het jongetje was op slag dood. De 17-jarige monteur S. P. J. Ste vens uit IJmuiden is vannacht om het leven gekomen. Hij reed mee in een auto, die bestuurd werd door een 27-jarige visser uit Den Helder. Door nog onbekende oorzaak vloog de wa gen om half twee in Santpoort-noord tegen een boom. De jongeman werd op slag gedood. De bestuurder moest met zeer ernstige verwondingen wor den opgenomen in het IJmuidens ziekenhuis. Beide benen moesten worden geamputeerd. De auto werd totaal vernield. Prinses Marijke, die zondag haar vijftiende verjaardag viert. (Foto J. Hamelberg) Prinsessen Irene en Margriet naar Paramaribo De Prinsessen Irene en Margriet zullen gelijk gemeld deze zomer een bezoek bren gen aan het in aanbouw zijnde Diaconessenziekenhuis in Para maribo. Het ziekenhuis, dat 100 bedden gaat tellen zal in septem ber officieel worden geopend. Dit deelde de voorzitter van de Stichting Diaconessenarbeid ia Suriname, dr. M. A. van Melle. gistermiddag in Utrecht mede. Dr. Van Melle. die tevens genees heer-directeur is van het Diaco nessenziekenhuis in Utrecht, kreeg gistermiddag een gouden grammo foonplaat van de charitatieve lang speelplaat „Zij zoeken zichzelf niet-, waarvan destijds tijdens de radio actie „Vier maal Z N" ten be hoeve van de bouw van een diaco nessenziekenhuis in Paramaribo in korte tijd een spectaculaire verkoop plaats had, aangeboden. De directeur van een grammofoon platen maatschappij in ons land, die dr. Van Melle de plaat overhandig- i de. deelde mede, dat in korte span ne tijds 60.000 exemplaren van deze 25 centimeter plaat werden verkocht, ten bate van de actie. Dit staat ge lijk aan ruim 200.000 normale gram mofoonplaten. Dr. Van Melle. die de plaat aan vaardde als een „gouden symbool van toewijding en sympathie van al len, die aan deze actie werken", deel de voorts mede, dat thans ruim f. 4 miljoen (f. 2 miljoen Surinaamse gulden) beschikbaar zijn voor het ziekenhuis. Men komt nog ongeveer f. 200.000 tekort. Het zusterhuis is reeds gebouwd, waarin een klein zie kenhuis werd gesticht. Hier worden reeds dagelijks patiënten verpleegd en kunnen kleine operaties worden verricht. Men hoopt tegen het eind van het jaar op volle capaciteit te kunnen draaien. De aanbieding van de gouden plaat werd tevens bijge woond door zuster Joyce, het be kende Surinaamse verpleegstertje van de „Vier maal ZN"-affiche. Tegenwicht van Europese landen (Van onze correspondent in Bonn) Bondskanselier Adenauer en president De Gaulle hebben gisteren in Baden-Baden ge poogd de vorming van een poli tieke Europese unie te bespoe digen. De Westduitse staatsman zou er de Franse president met nadruk op gewezen hebben, dat Binnen twee jaar ook Italiaanse kunstmaan? Binnen twee Jaar zal een Italiaan se kunstmaan van honderd kilo wor den gelanceerd van een drijvend platform dat in de oceaan verankerd zal zyn door middel van intrekbare poten. Dit betekent dat het platform kan worden verplaatst. De kunst maan is bedoeld voor wetenschappe lijke waarnemingen ter bepaling van de toestand van de dampkring (dichtheid, samenstelling, ionisatie) die van invloed is op een menselijke ruimtevlucht. Belgische Kamer aanvaardt de „taalgrens" De Belgische Kamer heeft gister avond met grote meerderheid de eer ste van de drie nieuwe taalwetten en daarmee de definitieve vastlegging van de „taalgrens" a anvaard. Het ontwerp van de Belgische minister van Binnenlandse Zaken, Gilson, werd na een vierdaagse bespreking in de Kamer goedgekeurd met 135 tegen 18 stemmen en 23 onthoudin gen. Het wetsontwerp moet nu nog ter goedkeuring naar de Belgische Senaat. De nieuwe taalwetgeving in België bestaat behalve uit de vast legging van de „taalgrens" uit een wetsontwerp, waarbij speciale rege lingen worden getroffen voor het ge bruik van het Frans en het Neder lands in Brussel en de centrale over heidsdiensten en een derde wet, waarbij speciale voorzieningen wor den getroffen voor het onderwijs. Deze laatste twee ontwerpen zijn nog niet bij het parlement ingediend. zo'n politieke unie alleen moge lijk is als er niets wordt afge knabbeld van de bevoegdheden van de al bestaande Europese gemeenschappen (Kolen- en Staalgemeenschap, Euratom en Euromarkt). Zoals men weet is De Gaulle voorstander van een „Europa der vaderlanden", waarin voor bovennationale be voegdheden nauwelijks plaats is. Adenauer onderstreepte, dat Italië, België en vooral ook Nederland niet zullen me dewerken aan een politieke unie als elke vorm van integratie (eenwording) dreigt te verdwij- Waarnemers in Bonn verwachten, dat het nog tot maandag zal duren voordat bekend zal zijn of Adenauer enig succes heeft gehad met zijn betoog tegen De Gaulle. Maandag komt n.l. de commissie-Fouchet bij een om de vorming van de politieke unie te bespreken. Op deze vergade ring zal, tegenover het Franse ont werp, een plan liggen, dat is uitge werkt door de andere vijf landen van de gemeenschap (Italië, West- Duitsiand en de Benelux-staten). 55 Bij geweld veroordeelt Amerika de schuldige De Amerikaanse minister van Jus titie, Robert Kennedy, heeft te Djog- jakarta een rede gehouden tot on geveer 2000 studenten. Hij verklaarde dat Amerika „hoopt en verwacht dat Indonesië en Nederland de kwestie Nieuw-Guinea op vreedzame wijze zullen regelen". In antwoord op de vraag, wat Indonesië moet doen om westelijk Nieuw-Guinea dit jaar in zijn bezit te krijgen zei minister Kennedy: „zich neerzetten en onder handelen met de Nederlanders". Na zijn rede ging minister Kennedy naar aanleiding van vragen dieper op de kwestie in. Hij herhaalde dat Ame rika bevriend is met Indonesië en Nederland en dat het met de Ne derlanders bevriend wil blijven. Hij verklaarde te geloven dat het tot een vreedzame regeling zal omen maar als de onderhandelingen zou den mislukken, zal de Amerikaanse reactie afhankelijk zijn van de kwes tie, wie daar schuld aan zou hebben. Dit geschil moet met „rijpheid" worden behandeld, zo zei hij. Een Brusselse rechtbank heeft gis teren een 25-jarige man. die in ok tober I960 de 11-jarige Roland de Coster op een afgelegen plaats om het leven bracht tot de doodstraf veroordeeld. De jury had ruim twee uur nodig om tot een bevestigend antwoord te komen op de uit acht punten bestaande aanklacht. De moordernaar, een winkelier in een van de Brusselse randgemeenten, had de jongen onder valse voorwendse len naar een nabijgelegen bos gelokt. Toep de jongen trachtte te ontvluch ten. loste de man een revolverschot. De kogel trof Roland de Coster in de nek en verwondde hem dodelijk. De dader verborg het ÜJk in een water put. De doodstraf wordt in België slechts bij uitzondering uitgesproken en wordt nooit ten uitvoer gelegd. De 25-Jarige winkelier die getrouwd is en vader van een kind, verklaarde voordat de jury zich terugtrok zijn daad ten zeerste te betreuren. De ad vocaat-generaal had de zwaarste straf gevraagd „omdat geen enkele verzachtende omstandigheid kan worden ingeroepen voor degene, die een onschuldig kind aanrandt". Gistermiddag was het overleg in Baden-Baden gewijd aan Europese zaken, nadat de beide staatslieden gisterochtend gesproken hadden over de onderhandelingen tussen Oost en West, de Duitse kwestie in het alge meen en de chicanes van de Russen m de luchtcorridors tussen de Bonds republiek en West-Berlijn. Beiden waren het erover eens, dat de een heid van het Westen in de komende maanden van het allergrootste be lang zal zijn. Enige onzekerheid is weer ontstaan over de vraag van wie het initiatief is uitgegaan tot de plotselinge bij eenkomst in Baden-Baden. Aange nomen wordt, dat Adenauer 'orige week in Parijs heeft gepolsd If De Gaulle voelde voor een ontmèfeting. De Franse president schijnt toen af wijzend te hebben gereageerd. Een paar dagen geleden echter zou De Gaulle zich bedacht hebben en toen zelf een ontmoeting hebben voorge steld. Men acht het mogelijk, dat hij van gedachten veranderde na het voorstel van Kennedy en Macmlllan aan de Russen een conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken over de ontwapening te beleggen. De Gaulle zou vrezen, dat over zijn hoofd heen over militaire zaken tus sen Oost en West gesproken zou kun nen worden. Samen met Adenauer zou De Gaul le proberen zich zo sterk te maken, dat er een Europees tegenwicht kan worden gevormd tegen de Angelsak sische initiatieven. Daarom ook zou De Gaulle mogelijk met Adenauer hebben kunnen spreken over zijn denkbeeld een Europese atoom macht te vormen, uiteraard onder leiding van Frankrijk. De Europese kernbewapening, waarbij natuurlijk ook de Bundeswehr zou worden be trokken, zou dan verwezenlijkt wor den met Franse tactische atoomwa pens. De veiligheidsmaatregelen In Ba den-Baden waren gisteren niet mis: 600 man politietroepen grendelden het parkhotel Brenner, waar de staatslieden bijeenwaren, hermetisch af Fotografen zagen alleen kans met telelenzen door de hekken heen een glimp van de grote mannen vast te leggen. Voorbijgangers met onschul dige pakketjes onder de arm, werden bruusk aangehouden en moesten aantonen dat hun pakket geen bom bevatte. Uit het Leidsch Dagblad van 17 Februari 1862: Z.M. heelt aan den heer N. G. Servatius op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als ontvanger der in- en uit gaande rechten en accijn* n te Leiden. Te Dresden woont een ge lukkig huisvader, die niet minder dan 29 kinderen in leven heeft en nu voor de tweede maal is gehuwd.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1