STADSNIEUWS HET ZAL BEST MEEVALLEN! V. V.D. met een cabaret in de stembusstrijd BEURS VAN AMSTERDAM LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 16 FEBRUARI 1962 Watertoeristen 25 jaar op 't water De „Kring Den Haag-Leiden en Omstreken" van de Unie van Water toeristen bestaat vandaag 25 jaar. Het bestuur, bestaande uit de heren L. v. Wijk (voorzitter), A. Schalks, H. Kokkelink, P. Osewoudt en G. Koornneef, wil dit heuglijke feit niet onopgemerkt laten voorbijgaan en heeft daarom de jaarvergadering uit gesteld zodat deze kan samenvallen met de viering van het jubileum, zondag 18 februari. De Unie van Watertoeristen is een vereniging, die zeven eigen re creatie-gebieden in ons land bezit (o.a.: „De Oude Kooi" aan De Kaag en „De Anderhalf Morgen" bij Loos- drecht). De Unie, die zes plaatselijke „Kringen" in Nederland heeft, orga niseert elk jaar tochten op de rivie ren en op „groot water". De Unie is lid van het KVNWV. Juist door de mooie Zuidhollandse plassen en meren vormt de Kring Den Haag-Leiden een kern, waarop de Unie steunt. Het fraaie bezit van „De Oude Kooi" bevordert sterk de gezellige reünies tussen de leden van deze Kring op de vaak zo volle Kaag. Het feest van de Watertoeristen zal dit keer niet in het water ge vierd worden, maar in „Het Gulden Vlies". De jaarvergadering begint zondagmorgen om elf uur, waarna om één uur de lunch wordt genut tigd. Van drie tot vijf uur is er re ceptie. Werkstukken in „De Hoeksteen" In „De Hoeksteen" heerste gister avond een gezellige drukte. De Stich ting Commissie voor Huishoudelijke- er. Gezinsvoorlichting hield nl. in eigen gebouw een contactbijeen komst, tijdens welke o.m. de resul taten van de in de afgelopen maan den gehouden cursussen werden ge toond. Er was een show van werk stukken, die de toets der kritiek glansrijk konden doorstaan. Mevrouw D. L. Creyghton-Eldering, de direc trice van „De Hoeksteen", gaf daar tekst en uitleg bij. Vrouwen van ver schillende leeftijd traden een voor een naar voren om de vervaardigde werkstukken te laten zien: beeldige zomerpakjes, vlotte cocktailjurkjes, grappige mantels, fleurige nachtkle ding, schattige kinderkleding en leu ke schortjes van Brabants bont. Tij dens deze show werd voorts de aan dacht gevestigd op de cursussen in het maken van stoffen hoeden en het vervormen van daartoe geschikte vilthoeden, het verwerken van raf fia, hout, pitriet e.d. en het maken van handschoenen van leer en suède. Bijzonder fraai waren de resultaten van de weefles. De avond, die o.m. werd bijgewoond door wethouder S. Menken, werd besloten met de verto ning van een aantal instructie filmpjes over goede voeding. NRKM maakt de balans op Het bestuur van de afdeling Lei den van de Ned. Rooms-Katholieke Middenstandsbond heeft veel werk verzet in het afgelopen boek jaar, daar waren alle leden het roe rend over eens. Het bestuur echter heeft een grote klacht: de belangstel ling, die de leden voor de bijeenkom sten van de afdeling tonen, is ook het afgelopen jaar weer minimaal ge bleken. Gisteravond werd in de grote zaal van rest. „In Den Vergulden Turk" de balans van de afdeling op gemaakt. Voorzitter J. C. J. Lamber- mont wierp een blik op het afge lopen jaar. Hij prees het hoofdbe stuur van de NRKM om de bemoei ingen betreffende de loon- en prijs politiek, de kredietverlening en de verlichting van de belastingdruk voor de middenstanders. Het bestuur van de bond heeft in het afgelopen jaar alle moderne communicatiemiddelen, zoals radio en TV, gebruikt om pro paganda te voeren. De voorzitter sprak ook over de moeilijkheden die een jaar geleden ontstonden in de Diocesane Bond, moeilijkheden die eerst deze week werden opgelost, toen de bond een nieuw bestuur kreeg. De Leidse Middenstands Centrale onderhoudt zeer intensieve en pret tige contacten met de zusterorgani saties, aldus spreker. Men kan zeg gen, dat de lichtweek voor vele mid denstanders een succes is geworden. Regelmatig wordt er gesproken over een „koopavond" voor Leiden. De mo gelijkheid voor een dergelijke avond is er, maar de aandrang van de mid denstanders is van dien aard, dat het bestuur van de Leidse Middenstands Centrale nog niet van de volstrekte wenselijkheid ervan is overtuigd. De heer Lambermont stond enige tijd stil bij het verkeersprobleem; dat in Leiden nog wel niet van zo'n grote omvang is als in Den Haag, Am sterdam en Rotterdam, maar dat toch groot genoeg is, om nauwlettend in het oog gehouden te worden. Bij de bestuursverkiezing werden alle aftredende en tevens herkiesba re leden herkozen. Na de pauze vertoonde de heer P. J. Kleywegt drie door hemzelf ver vaardigde films over het Kruger Wildpark, een tocht door Zuid-Afrika en de wereldberoemde naturellen- dansen. Flora en fauna in Scandinavië Vorig jaar zomer maakte een twin tigtal studenten onder leiding van dr. W. Vervoort en thans wijlen dr. G. C. A. Junge in opdracht van het Leids Natuurhistorisch museum een vierweekse studiereis naar Noorwe gen en Zweden teneinde aldaar de fauna en flora nader te bestuderen. De leden van de Kon. Ned. Na tuurhistorische Vereniging, afd. Lei den en een aantal leden van de Leid se afdeling der NJN, die gisteravond de regen hebben getrotseerd om in het Rijksherbarium van dr. Vervoort via een praatje en een groot aantal fraaie kleurendia's enige interessante en leerzame gegevens over deze stu diereis aan de weet te komen, kun nen terugzien op een welbestede avond. Na een kort huishoudelijk ge deelte en een inleidend woord van de voorzitter, dr. S. J. van Ooststroom, gaf dr. Vervoort allereerst een over zicht van de Scandinavische flora en fauna, die wat betreft de structuur uiteraard zijn ingesteld op de vaak rotsachtige en sneeuwrijke bodem en zeer lage temperaturen. Daar het doel van de studiereis er voorname lijk op was gericht studiemateriaal te verzamelen over het levend organis me, dat voorkomt op de bodems van de 300500 meter diepe fjorden, ver bleef het gezelschap achtereenvol gens enige tijd in Drontheim (63 gr. NB), Bergen en Christinaburg (Zwe den) waar met medewerking van de Noorse- en Zweedse Nat. Historische Genootschappen grote hoeveelheden interessant studiemateriaal werden opgehaald, geselecteerd en voor ver zending naar Leiden gereedgemaakt. Op de modderbodems van de fjorden treft men bij een temperatuur van 4 gr vorst een pure diepzeegemeen schap aan w.o. diepzeeanemonen en -wormen. In het honderden meters diepe en zeer heldere water van de fjorden ontstonden tal van koraal banken, die *wit of roze getint zijn en via een speciaal geconstrueerd kor (soort schepnet) gemakkelijk van de bodem los te maken zijn. Naast een overzicht van het verza melde studiemateriaal, gaf dr. Ver voort zijn gehoor via kleurendia's nog een indruk van de vele fraaie en af wisselende landschappen van Noor wegen en Zweden. Kiriliio meldde zich nog niet Zijn studiebeurs neg geblokkeerd De oud-gouverneur van Nieuw- Guinea, de heer Van Waardenburg deelde ons vanmiddag mede, dat de Papoea-student Frits Kirihio zich nog niet heeft gemeld. Zijn beurs blijft dan ook voorlopig nog geblok keerd. De heer Van Waardenburg, die de zorg heeft voor de zich in Ne derland bevindende Papoea-jon geren, verklaarde niet te weten waar Kirihio zich thans ophoudt. OEGSTGEEST Wethouder J. F. M. Steenmetser zal vrijdag 23 februari, 's middags 3 uur, de sleutel van het perceel Ko renbloemstraat 37 te Oegstgeest of ficieel aen de eigenaar, de heer J. A. C. de Vos overhandigen. Deze woning is er een van het eerste complex, dat door de N.V. Bouwfonds Ned. Ge meenten met medewerking van het Bouwfonds Oegstgeest wordt ge bouwd. Burgerlijke Stand Geboren: Cornelia H., dr van J. S. Hogervorst en C. M. Hogervorst, Martl- nus P. H„ zn van P. M. F. Bunschoten en I. M. Smit, Anthonius J. M„ zn van W. J. M. Luksenburg en M. J. Fro- wijn, Anna G. M., dr van J. A. van der Luijt en M. van Duljn, Antonlus J., zn van P. Vink en A. P. M. van der Hulst, Karei Y.. zn van B. G. Hooghoudt en C. Hondius, Hendrlca Th. M., dr van H. J. Heemskerk en G. A. Laan; Jaco bus J. G.. zn van J. G. Hoogeveen en M. G. J. Alkemade, Hugo A. J., zn van H. Th. M. de Groot en J. M. Streng. Ondertrouwd: J. C. Paardekooper, 23 Jr en B. W. Driessen, 21 Ir. Getrouwd: A. J. Brattinga, 26 Ir en E. P. J. OUJerhoek, 22 Jr. Th. P. R. Gerritsen, 33 jr en M. de Kruijf, 29 Jr, J. A. Zandbergen, 25 jr en J. G. J. van Eeden, 23 jr. VOORSCHOTEN - Als eerste definitieve lijst voor de gemeenteraadsverkiezingen is de lijst van d. P. v. d. A. te Voorscho ten vastgesteld. Deze luidt: 1. dr. P. S. Pels, 2. mevr. dra. A. Stoker. 3. H. J. van Eerde, 4. ir. J. M. Veldhuis, 5. M. S. H. G. Heerma van Voss, 6. W. Biesheuvel, 7. mevr. J. J. Baarda Gertenaar, 8. B. Hoogwerff Kroon, 9. F. van Seijst, 10. G. Nasveld, 11. H. van wijk, 12. H. J. M. Harms, 13. A. van der Kamp, 14. W. Jansen, 15. C. Steenlage. Burgemeester L. de Kool van Voorschoten is vrijdag 23 februari verhinderd spreekuur te houden. ONTWERP-ADVIES N.-GUINEARAAD AANVAARD De Nieuw-Guinearaad heeft het ontwerp-advies over de hantering van het zelfbeschikkingsrecht en de ingediende (technische) amendemen ten met algemene stemmen aanvaard. De heer Bonay had voor de stem ming de zaal verlaten. Kardinaal Muench overleden De Amerikaanse kardinaal Alois Joseph Muench, lid van de Romeinse curie, is donderdagavond in een zie kenhuis te Rome gestorven. Kardinaal Muench, die 72 jaar was, heeft na de tweede wereldoorlog veertien jaar in West-Duitsland doorgebracht, waar hij de contacten tussen de R.-K. Kerk in West-Duits land en de Amerikaanse bezettings macht onderhield. Hij werd in 1935 tot bisschop gewijd. Zij benoeming tot aartsbisschop volgde in 1950. Door de dood van kardinaal Muench telt het college van kardi nalen thans nog 77 leden. WASSENAAR Twee broers redden vrouw uit in water gereden auto WASSENAAR Evenals twee jaar geleden zal het Spaanse danspaar Susana en José optreden voor het Wassenaarse en het Voorschotende Nutsdeparte- Omstreeks kwart voor 8 gister avond zag de 23-jarige A. J. Kloostra, die aan de Overschieseweg 45 te Rot terdam woont, dat een auto de Schie in reed. Hü bedacht zich geen mo ment, waarschuwde zijn 20-jarige broer R. L. Kloostra en samen snel den de jongelieden naar buiten, waar op het door de regen doordrenkte wegdek van de smalle Overschiese weg een sportwagen was geslipt. De wagen lag nog vrij dicht by de kant. ment en wel op 2 maart a.s. in het Tof aan hun kin waadden de broers Cultureel Centrum te Voorschoten. Omdat Wassenaar geen geschikte zaal voor dit soort manifestaties be zit, heeft het Wassenaarse Nutsbe- stuur weer contact gezocht met het bestuur van het zusterdepartement in Voorschoten. Het Rode Kruis-lectuurhuisje, dat zich bij het kruispunt Lange door het ijskoude water. Zij probeer den het portier van de auto te ope nen, maar dat lukte niet. Gelukkig had het voertuig een linnen dak. Met hun door de kou verkleumde handen rukten zij uit alle macht aan de kap. Het linnen scheurde open en de red ders slaagden erin de 45-jarige me vrouw A. C. J. Klaase-Lagerwey uit KerMam—Van Oldenbarneveltwes Wassenaar naar buiten te brengen, bevindt is in 1961 door de ingezete- I nen van Wassenaar niet vergeten. In inmiddels was alarm geslagen en totaal werden er 6181 kg tijdschriften I reden een ambulancewagen en een en 1471 stuks boeken in gedeponeerd, j brandweerauto tiaar de Overschiese- Daarmee heeft Wassenaar zich als weg. De drijfnatte redders en hun VOORSCHOTEN Burgerlijke Stand Geboren: Jeannette, dr van L. Meints en B. Ravensbergen, Jantine Ch„ dr van S. van der Kooy en H. A. Pontier, Marcel, zn van H. Crezee en J. G. Me lees, Leonardus H., zn van C. T. v. d. Meer en P. J. Bijlemeer. Ondertrouwd: H. J. Hartogs en E. H. W. van Os. A. T. B. Lindeman en A. C. Meegdes. Overleden: M. H. ten Plerlk, 72 Jaar wed. van C. Overdevest. WASSENAAR Burgerlijke Stand Geboren: Bart Chr., zn van C. T. Langkamp en M. G. v. d. Gugten, Mo nica M„ dr van L. J. Hoogeveen en M. J. A. Engles, Conrad C„ zn van J. G. T. Wolters en E. M. C. Mol. Ondertrouwd: C. J. M. Bremer en P. A. Knijnenburg, C. J. M. Brederode en H. M. T. M. van Elck, R. Goverse en M. J. van Dijk, R. Weeteling en G. D. Vermeire, W. C. M. Dekkers en I. M H. Graies. Getrouwd: R. J. van Thlel en V. A. Noë, p C. Llndenbergh en J. H. Hoek- veen. Overleden: G. Barnhoorn. 74 Jaar. W. A. van der Laan 30 jaar. J. Tonnema, 64 jaar, H. Z. Dorls. 82 Jaar, L. Boers, 33 jaar, J. A. Verbelj, 83 Jaar. Medische Dienst Leiderdorp Dokter M. P. Hen- nink. Mauritssingel 166, tel. 33686. Oegstgeest Dokter Van Walche ren. tel. 22030. Voorschoten Dokter Tonino, Schoolstraat 23. tel. 2493. Wijkver pleging: Gezondheidscentrum, tel. 2177. En (voor eigen patiënten) dok ter Abarbanel. Chopinlaan 32, tel 3875. Wassenaar Dokter J. A. J. Pau- lides, van Z. Nijeveltstraat 42, tel. 4561. En dokter J. H. Jaarsma. Wit- tenburgerweg 106, tel. 9676. Apothe ken: Wassenaarse Apotheek. Schouw- weg 32. tel. 2402. derde geplaatst op de ranglijst van de 133 Rode Kruis-afdelingen d ie over een dergelijk lectuurhuisje be schikken. Hedenavond 8 uur zal in het Deylerhuis op een zendingsavond, die zowel voor hervormden als gerefor meerden bedoeld is, ds. J. Schipper spreken over „Gods werk gaat toch door in West Java". Voor de Vrouwenvereniging tot bevordering van het geestelijk-sociale leven zal op donderdag 22 februari 's middags half 3, in Zuiderhout de schrijver Willem Enzinck een cause rie houden over Griekenland onder de titel „Verhalen beluisterd bij her- dersburen". De landelijke rij vereniging „Ko ningin Emma" organiseert op dins dag 27 en woensdag 28 februari a.s. in het Verenigingsgebouw de traditio nele ruiteravo'nden. Een uit eigen le den gevormde toneelgroep zal het blijspel „Haar laatste wil" opvoeren. Daarna is er gezellig samenzijn. De avonden beginnen om half 8. Op 1 maart a.s. zal namens burgemeester en wethouders in het openbaar worden aanbesteed het on geredde werden op de kant gebracht. Mevrouw Klaase ging via het Dijk- zigtziekenhuis naar haar woning in Wassenaar. De twee broers snelden •naar hun huis terug, dat op enkele honderden meters afstand van de plaats is gelegen, waar de auto de Schie is ingereden. Na ongeveer een uur kon het voer tuig met behulp van een takelwagen op het droge worden gebracht. Burgemeester en wethouders hebben voor het gedeelte van de Zijdeweg, gelegen tussen de Laan van Koot en de Buurtweg een wachtver- bod ingesteld. Gedurende de eerste 6 maanden van ieder jaar zal het verbod gelden aan de zijde, waar de huizen een even huisnummer heb ben en gedurende de overige 6 maan den aan de oneven zijde. In verband met de bouw van een brug over het Havenkanaal in de Stadhoudersweg zaj vanaf 1 maart a.s. tijdelijk de doorvaarthoog- te in dit kanaal beperkt zijn tit 2.05 m. Het nieuwe hervormde jeugd centrum „Shalom" aan de Duinrell- derhoud van plantsoenen en bermen weg dicht' bij de Dorpskerk zal op In de gemeente Wassenaar. Het aan te besteden werk is verdeeld in 6 percelen: Park de Paauw en omge ving, park de Kieviet, plantsoenen Kerkehout, plantsoenen in Nieuw Wassenaar, idem in het Oostdorp en het maaien van de bermen. zondagavond 18 februari van 8 tot 10 uur opengesteld zijn voor be zichtiging door belangstellenden. Op de tweede zaterdag in maart zal ten bate van de inrichting van het cen trum een flessen-inzamelingsactie worden gehouden. Pater valt B.B. aan Pater Simon Jelsma heeft gister avond in de Haagse remonstrantse kerk scherpe critiek geleverd op de organisatie Bescherming Bevolking, hoewel, zei hij, hij niet de indruk wilde wekken, dat hij met het be staan van deze organisatie in het geheel niet ingenomen was. Want het is zeer aan te bevelen, dat mensen opgeleid worden om de helpende hand te bieden bij rampen. Maar aldus pater Jelsma: het wekken van de illusie dat de BB iets van gewicht in de schaal kan leggen tegenover de verwoestende kracht van kernwapens is het toevoegen van een misdaad aan de misdaad van de huidige bewa peningswedloop. Pater Jelsma was een van de spre kers op een forum, georganiseerd door Kerk en Vrede en de Plein- groep. „Is er een andere weg" was de titel van dit forum, waarin zit ting hadden pater Jelsma, prof. dr. B. R. A. Hijboer, dr. J. M. de Valk, voorzitter en de hervormde ds. Kr. Strijd. Pater Jelsma betoogde o.m. dat het Westen een onjuiste visie heeft op het communisme. Als men de aard en het streven er van maar goed zag, dan was de basis voor een vreedza me samenwerking gelegd Ds. Strijd was het hiermee volko men eens, ook met de suggestie dat samenwerking zou moeten beginnen in de s ociaal economische sector, I hulpverlening in V.N.-verband. Mi-. Luns sprak met generaal Clay De Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns. die een bezoek aan West- Berlijn brengt, heeft vanmorgen een onderhoud gehad met generaal Clay, de persoonlijke vertegenwoordiger van president Kennedy in Berlün. Het onderhoud, dat bijna een half uur duurde, had betrekking op de huidige situatie in Berlijn, en werd mede bijgewoond door de Neder landse ambassadeur in Bonn, jhr. mr. H. F. L. K. van Vredenburch. Later in de morgen bracht minister Luns een bezoek aan de Amerikaan se plaatsvervangende militaire com-, mandant in Berlijn. Allan Lightner, alsmede aan de Britse- en Franse militaire commandanten, resp. de generaals Sir Rohen Delacombe en Jean Lacomme. Prof. Nijboer bleek van mening, dat samenwerking met het oostblok onmogelijk is zolang de bewapenings wedloop voortduurt. Eenzijdige ont wapening vond hij acceptabel, die be- hoeft niet tot Russische overheersing te leiden, zei hij. Nederland zou kunnen beginnen met eenzijdige ontwapening, aldus prof. Nijboer, dat betekent enerzijds geen wezenlijke aantasting van de kracht van het Westen, maar ander zijds zal dat haar grote morele uit werking niet missen. Nieuwe Russische „luclitreservering" Volgens welingelichte kringen in West-Berljjn hebben de Sowjetrus- sische autoriteiten in Berlijn heden ochtend verzocht de luchtcorridor I tussen Berlijn en Hamburg op een hoogte van 7500 voet (ongeveer 2500 meter) van hedenochtend half tien tot half een vanmiddag te reserveren voor Russische militaire vliegtuigen. Dit was het zesde Russische verzoek van deze aard sinds 8 februari j.l. tot dusver zijn al deze verzoeken door de Westelijke militaire autoriteiten afgewezen. Tijdens de door de Russen genoem de periode zouden vanmorgen slechts drie burgervliegtuigen een vlucht naar en van Hamburg maken. Vol gens welingelichte kringen in Bonn zou de Britse luchtmacht, echter een demonstratie geven, dat zij aan spraak blijft maken op het recht om van de luchtcorridor gebruik te ma ken. Bij vorige gelegenheden deed zij dit door het zenden van transport vliegtuigen uit en naar Berlijn. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 16 febr. Veemarkt. Aan voer: stieren 2, melkkoeien 80. prijzen: f900-1150 per stuk; handel: willig; vette koelen 250, f 2.45-3.35 per kg. schoon gew. matig: vare koelen 50 f 575-1015 per stuk, kalm; vette kalve ren 50 f 2.10-2.70 per kg schoon gew. matig; nuchtere kalveren 202, f 1.20- 1.50 per kg levend gew., matig; vette schapen 70, f 100-130 per stuk. vlug; fokschapen 140, f 140-165 per stuk. wil lig; vette lammeren 1085, fil05-135 per stuk, vlug; gelten 6, zuig- en weide- lammeren 16. Totale aanvoer 1858. LEIDEN, 16 febr. Kaasmarkt. Aangevoerd 2 partijen Goudse kaas en geen partijen Leidse kaas. Noteringen: Goudse tot f2,22 (le kwal.). Handel matig. AALSMEER. 15 febr. Seringen: Mad. Stepman 4 kop per tak 85-145, 2 kop 40-68, Marle Legray 4 kop 45-75 2 kop 30-42, Prunus triloba 40-68, ser rulate 100-190, Forsythia 35-53, Sneeuwballen 55-80, Gerbera per tak 50-90, Euphorbia 45-95. Calla 70-105, Amaryllis per kelk 60-92, Fresia per bos 125-225, Cyclamen 100-185. Iris 300 420, Tulpen 150-240, Narcissen 75- 120, Hyacinten 75-110: Anjers: rood per stuk 30-50, roze 25-46, wit 20-43, Rozen: Roselandla 70-110. Parel van Aalsmeer 90-150, Geh. Dulsberg 100- 180, Baccarat 150-205, Stokman 75-140, Carroll 40-72, Pink Sensation 150-185. KATWIJK AAN DEN RIJN. 15 febr. Groenteveiling: waspeen per kist Al 10.00-13.80, A2 2.40-9.90, BI 11.50-12.90 B2 1.40-5.60, Cl 5.30-5.40, C2 3.80, boe renkool 24.00-55.00. Aanvoer waspeen 75.000 kg. waarvan 55.000 kg voor export werd verkocht. LISSE. 15 febr. Gladiolenvelllng. Voor plantgoed van gladiolen ls nog steeds veel vraag. Voor best Jong goea worden flinke prijzen betaald. Gladiolen 6/8 4/6: Allard Plerson 1.0.65, American Express 1.20 0.85, Aristocrat 2.60 1.90, Atlantic 1.80 1. Dr. Philips 1.40 0.80, Gen. Elsenhower 1.30 0.70, Hochsommer 1.80 1.40, Har ry Hopkins 1.30 1.Johan Strauss 1.50 1.Juniklokken 1.10 0.80, Kard. Spellmann 1.20 0.75, Leeuwenhorst 1.60 1.10, Life Flame 1.50 1.20, Mansoer 1.10 0.85, Memorial Day 1.70 1.40, Modern Times 1.30 1.10, Nieuw Europa 1.30 0.80 Reglna Coell 1.10 1.Sans Soucl 1.30' 0.85, Sneeuwprlnses 1.20 1.Spie and Span 1.70 1.10. Gladiolen 3/4: Aristocrat 80, Dr. Phi lips 30, Firmament 22, Gen. Elsenho wer 32, Harry Hopkins 50, Kard. Spell- man 24, Lovely Melody 28, Modern Ti mes 60. Picardy 25. Rosa van Lima 26. RIJNSBURG. 15 febr. Tulpen: White Sail 125-130, Early Queen 110- 115, Or. Nassau 95, Fridnof Honner 145, Edith Eddy 135-145, Here Grace 130, Apeldoorn 190-210, Dover 185-200, Cordell Hull 195. Crown Imperial 120, v. d. Eerde 125-140, Bengalen 135, Cop land roze 135-165. Id. rival 130-155. Narcissen: Actea 55-65, Flower Record 60-65, Carlton 85-90, King Alfred 85-90 alles per bos; Hvaclnten: L'lnnocence 22-26, Carnegie 20-24, Ostara 18-22-26 per stuk. Dlannenmakers zijn er met bosjes op deze wereld. -1- Ook in onze stad. De mens en het verkeer moe ten in de toekomst veilig ge steld. Er zijn prachtige we gen op even prachtige kaar ten geprojecteerd, Leiden zal zelfs met een „ondergrondse" gezegend worden. Wie van ons zal dat alle maal nog zien?... Want. tussen plannen en de uitvoering ervan liggen vele, vele jaren. Voordat alle fasen van het schema ver wezenlijkt zijn, zal er nog veel water door onze grach ten moeten vloeien. Rust:f kabbelend, ondanks de haas', van deze tijd. Intussen wordt het zaak da! er iets „gebeurt". Wie de dagelijkse stroom van ver voermiddelen door de straten ziet kruipen, houdt wel eens z'n hart vast in de vreze, dat er nóg meer ongelukken gaan gebeuren. Dat kón niet uitblijven, als alles bij het oude blijft. Het lijkt alsof het verkeer iedere dag intensiever wordt. Over een paar jaar mis schien, zullen we over de daken der auto's kunnen gaan lopen inplaats van over de straat. Onvoorstelbaar ls de aan was van steeds nieuwe en nieuwste wagens, gestimu leerd door bevolkingsgroei en welvaart. Neemt U eens een kijkje op het fraaie Stadhuis plein. Soms krioelt het er van de auto's, zoals op iedere par keerplaats. Het wordt steeds ingewik kelder een goede plaats te kiezen en te bemachtigen. Keurig staan de wagens in de rjj, de stuurmanskunst is blijkbaar tot het uiterst op gevoerd. Wee degeen. die zich nie! stoort aan de wetten van re gelmaat en orde, hij is nog niet gelukkig. Brokken wor den snel gemaakt en de vlij tige politie is er in de regel snel bij om die brokken te noteren. Ik hoop, dat de realisering der Leidse uitwijkmoge lijkheden even snel in z'n werk zal gaan. Veel vertrouwen heb ik na alles zorgvuldig gelezen te hebben! daarin niet. Maar het verheugt me, dat de breinen der plannenma kers alvast in beweging zijn gekomen. De eerste stappen zijn ge zet op het gecompliceerde pad der stadswijzigingen voor de toekomst. Ik vrees slechts, dat er bin nenkort weer nieuwe plannen nodig zullen zijn, omdat de ontwikkeling zfo haastig in haar werk gaat, dat zij nau welijks meer is bij-te-benen. En zelfs in een auto niet meer bij-te-rijden ls. Intussen: laat niemand de moed verliezen. U moet over een halve eeuw eens zien wat er allemaal veranderd is. Het zal tenslotte heus bést meevallen FANTASIO. De V.V.D. heeft voor een novum in de verkiezingsstrijd gezorgd door voor haar propaganda voor de ko mende verkiezingen gebruik te ma ken van een politiek cabaret, dat gis teravond in een bijeenkomst van de afdeling Zwijndrecht in „De Vonken- berg" te Zwijndrecht ten doop is ge houden. Onder de titel „Schuif een zetel bij" brengen onder regie van Frans Muriloff. Rijk de Gooyer, Kat- ja Berndsen, Phyllis Lane en Wim Bosch een programma, waarin be paalde politieke situaties gehekeld of geparodieerd worden en waarin tus sen een grapje door propaganda ge maakt wordt. Daarbij ontbreekt ge lukkig de zelfspot niet. Rijk de ooy- er verzorgt de conferences. Phyllis Lane en Katja Berndsen brengen verschillende liedjes die ten dele poli tieke tendenzen hebben en Wim Bosch zingt en begeleidt aan de vleu gel. Tijdens de première, die begon met een parodie op een forum, wer den opnamen gemaakt voor de tele visieuitzending, die de V.V.D. binnen kort zal verzorgen. SPAANSE MEISJES NAAR ALMELO (Van onze correspondent) Morgen zal de eerste groep van Spaanse werkneemsters in Almelo ar riveren. De vrouwen, in de leeftijd van 20 tot 30 jaar, zullen te wera worden gesteld bij drie Almelose con fectiebedrijven. Zij zijn de eerste Spaanse meisjes, die in ons land ko men werken. De bedoeling van de drie confec tiebedrijven is op den duur 50 werk neemsters aan te trekken. De con tacten hiervoor zijn al gelegd. Zij komen uit de. omgeving van Valen cia en zullen onder de hoede staan van de zusters van het Heilig Kruis te Boxtel, een Spaanse civiele congre gatie. De arbeidscontracten, die voor de duur van een jaar getekend wor- deci vermelden dezelfde voorwaarden als die der Nederlandse werkneem sters. De buitenlandse werkkrachten zijn in mindere mate geschoold. BEURSOVERZICHT NIEUWE STAATSLENING Amsterdam, 16 februari. Het bericht over een nieuwe 30- jarige staatslening groot f300 min. vier procent tegen 99%, waarop kan worden ingeschreven op 5 maart a.s., was voor de beurs geen verrassing. Men heeft reeds enige maanden op deze lening gewacht. Algemeen is men ter beurze van mening dat, hoe wel de voorwaarden iets minder gun stig zijn vergeleken met de voor gaande staatslening, de nieuwe le ning in een gunstige markt komt. Immers de vier procent obligaties 1961 noteerden vandaag 1001/8, tegen gisteren 100%Deze koers ligt nog altijd een stuk boven de koers van de aangekondigde nieuwe stukken. De lening zal er dan ook, aldus de beurs, glansrijk in gaan. De stemming op de staatsfondsenmarkt was, zoals viel te begrijpen, aan de zwakke kant. Dit was ook het geval met de rentespaar- brieven bank voor Nederlandsche Ge meenten. De internationale waarden sloten deze beurs week af in een vaste stem ming. Over de gehele linie werden koerswinsten geregistreerd mede als gevolg van de hogere slotkoersen van donderdag uit Wall Street. De handel was, niettegenstaande het naderende weekeinde, tamelijk levendig. Men heeft meer vertrouwen gekregen in de internationale politieke situatie. Aku's sloten circa vier, Philips zes en Hoogovens acht punten hoger, ten opzichte van het voorgaande slotni- veau. Unilevers en Kon. Olies ver beterden circa één gulden. Vergele ken met de slotkoers van vorige week vrijdag boekte Aku deze beursweek een koerswinst van circa vijf, Philips bijna tien en Hoogovens circa veertig punten. Unilever speelde quitte, ter wijl Kon. Olies bijna een gulden ver beterden. Scheepvaartwaarden lagen gevraagd in- de markt niettegenstaande de di videndverlaging van de maatschappij „Nederland" van negen tot acht pro cent. Deze verlaging viel de beurs heel erg mee. Men had met een divi dend van vyf procent reeds enige tijd rekening gehouden. Hierdoor werd voor de aandelen „Nederland" van middag vier punten hoger betaald op 167. Overige scheepvaartaandelen twee tot vier punten hoger. Certifi caten Deli ondergingen een lichte koersreactie. De stukken werden op circa f 169 geadviseerd. WISSELKOERSEN Amsterdam, 16 februari. Londen 10.18%—10.19%; New York 3.61 7/83.62 1/8; Montreal 3.45 1/8— 3.453/8: Parijs 73.86%—73.914Brus sel 7.27 1/8—7.27 5/8; Frankfort 90.52—90.57; Stockholm 70.21%— 70.26%- Zürich 83 67—83.72; Milaan 58.29%58,34%; Kopenhagen 52.56 52.61; Oslo 50 81—50 86; Wenen 14.01 —14.02; Lissabon 12.70—12.71%. Vrijdag 16 februari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v heden Ned '58 4% 103% 103A Ned '59 4% 103% 103A Ned '60-1 4% 103% 103A Ned '60 II 4% 103% 103 AGB Ned '59 4% 101%GB 101% Ned '60 4y4 101H 101% Ned '61 4% lOlfS 101% Ned '53 3% 98% 98% Ned Gb obi 3% 81% 94 Ned '47 3% 93U 98% Ned '51 3% 98% Ned *53 i-n 3% 97 96% Ned '56 3% 96j| 96% Ned '48 3y4 91% 91% Ned bel cert 3y4 90% Ned '50 I-II 3% 91% 91% Ned '54 I-II 3% 92% 92% Ned •55 13% 92% 92% Ned '55 II 3% 93 H 93% Ned 37 3 93% 93 Ned G b obi '46 3 93 A 93 Ned dol In 47 3 93%-GB 93% Ned Inv cert 3 100 A 99 H Ned 62-64 3 100% 100 GB Indië "37 3 100 Indië 37 A 3 96 95% Ned won b.l. '57 6 109% 109% Ned. w.bJ '58 4% 102% 102A Premieleningen A'dam '53 3 A'dam '51 12%.. A'dam '56 12%.. A'dam '56 II 2% A'dam '56 III 2% Eindhoven '54 Enschede '54 2% Den Haag '52 1 2% Idem II 2% R'dam '52 I 2% Idem n 2% Idem '57 2% Utrecht '52 2% Z.-Holl 1957 2% Zuid-Holl *59 2% ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber Ver. HVA-mij AXU Deli Mij eert Hoogovens eert. Philips gem bez Unilever cert. Dordtse Petr Kon P <50f20) Holl. Amer Ujn Java China Pak KLM Kon. Ned. Stbopt Kon Paket MU Stoom My Ned Niev Goudr eert v Ommeren eert. Kon. Rott. Lloyd N Scheepv Unie NIET ACTIEVE OBLIGATIES Prov.l en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 idem 48 (3%) R'dam '52-1 (4%) ld *37 I-n (3%) Z.-Holl *55 4% 115% 115% 132% 133 GB 394% 397 GB 169.30 167.80 807% 813 GB 959 964 GB 189.60 189 610 615 131.30 132.30 148% 152% 151% 154% 60.40 61 30 186 190 152% 154 163 166 148% 151 339 341 149 152 150% 155 96% 96% 100% 96% 100% 96% 96% 100% Bankwezen Bb N Uem 58 5% ld NWB'52 (4y4 BVG rspbr f 500 BVG rspbr *52 (ndustr Obligaties Philips Doll. *51 105 101 196 144% 104% 101A 195% 144% Vorige Slotkoers koers v. heden 108 108 87 87% 86 85% 91% 92 91% 92% 83% 83% 83% 83% 95% 93% 93% 94 99% 98% 93% 93% 93% 93% 92 91% 104% 105% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen 252.50 414 33% 221 357% 386 exd. 351 Robeco Amst. Bank Cultuurbank Holl Bank O eert. Ned HandelmJJ Rott Bank Twentsche Bank Senembah 410 B Industrie Ondernemingen Albert Heyn Berkel's Pat Borsumij-Wehry Calvè Delft eert. Electralasmij K. Pap. v Gelder K. Ned. Grofsm Holl Constructie Ing. bur v Bmij Internatio Int. Kunstst Ind v. Kemp en Beg. Leidse WolspjU MUller en Co NH Ned Kabeifabr Philips pref Rott. Droogd Mij. Sikkens Groep Ver. Touwfabr Walvisvaart Wernink's Betjnij Wilton Feljenoord v Wijk Heringa Zaalberg 147 MÜnbouw en petroleum Blliton 2de r 514 Kon Petr (f20) Amerik. fondsen Canad Pacific R Intern Nickel Anaconda Bethlehem Steel Cities Service General Motors Kennecott Republic Steel Shell Oil Union Pacific Un. States Steel 253.50 402% exd. 221% 360 388 352 41050 740 737 322 326 80 80 936% 930 J 365 375 T 389% 392 192 194 f 435 438 249 245 230 232 75% 78 158 155 L 556 559 505 525 618 620 303 308% 557 558 989 970 420 99 100 228 220% 323 327 92 L 91% 147 150 131 514% 131.60 26% 26% 80% 80% 50% 51 42 A 42 56% 57% 56% 57A 81% 81% 57% 57% 38% 38% 33% 33% 73% 73

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 11