Wanhopige situatie van ïndonesie's financien LEXINGTON MECHANISCHE VEEHOUDERIJ IN DE MILLINGERWAARD Rook er een extra Regeringsschuld is thans formidabel Avontuurlijke reis van Nieuwe Comedie Deviezenreserves opgebruikt Gevolg van personeelsgebrek „WASSENAARSE FORMULE" ANDERS GEÏNTERPRETEERD bij hondeweer. N.H.K. en commerciële T.Y. Leider Spaanse socialistiselie partij in Mexico overleden LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 14 FEBRUARI 1962 waarde van de totale export van 10,6 miljard roepiah in 1956 gedaald tot 9,9 miljard roepiah in 1959, het laat ste opgetekende jaar en teveos het tweede jaar van de grote opstand, welke het transportwezen ernstig aantastte. In hetzelfde boek wordt gezegd dat de export van peper van 69,7 miljoen kg in 1939 toen In donesië nog een Nederlandse Kolo nie was tot 28,6 miljoen kg in 1959 is gedaald. Een deel van het jaarlijkse tekort van 8 miljard roe piah op de begroting kan geweten worden aan de militaire uitgaven. Naar schatting gaat 60 van de be groting naar „nationale veiligheid" met welke woorden de kosten van De U.P.-correspondent te Hongkong, die juist uit Indonesi teruggekeerd is, schrijft, dat Indonesië praktisch al zijn deviezen reserves heeft opgebruikt en in gevaar verkeert om van de hand in de tand te moeten leven. Dit is de mening van economische deskundigen in Djakarta, Ao i j i. -i rii ihet rehabiliteren van voormalige re de hoofdstad van een land met rijke natuurlijke hulpbronnen, bellentroepen, hun opleiding en huis waar men op het platteland voldoende voedsel vindt. j vesting ook plegen te worden aange- In de steden echter heeft de ruilhandel-economie sinds lang duid plaatsgemaakt voor de monetaire economie van de 20ste eeuw en Het juiste bedrag dat Indonesië in moet de regering als gevolg daarvan een wanhopiqe strijd voeren de laatste jaren heeft uitgegeven v i j. i c i r-j aan moderne bewapening, is niet be- om tal van problemen het hoofd te bieden. - Mensen in de lJ Voor de winkels staan de mensen in lange rijen om rijst of brood te kopen. De prijs van rijst van tweede kwaliteit het meest gekocht op de zwarte markt is vijf tot zes maal hoger dan de officiële prijs. De prijs van eerste kwaliteitsrijst is sinds de cember 1960 met 686 gestegen. De regering staat zwaar in het krijt. Haar schuld is van 7 miljard roe piah in 1951 het eerste betrek kelijk stabiele jaar, volgende op de chaos van de onafhankelijkheids strijd gestegen tot 50,8 miljard roepiah in 1959, het laatste jaar dat in het statistische jaarboek is opge tekend. Volgens economische deskun digen kan nog 6 miljard in 1960 aan de schuld worden toegevoegd en 10 tot 12 miljard in 1961. De officiële koers van de roepiah is 45 tegen een Amerikaanse dollar. In Indonesië is het tegen de wet om dergelijke statistieken te publi ceren en het is dan ook niet bekend hoe groot de deviezen-reserves zijn noch weet men het bedrag dat thans in omloop .-s. Maar de economisten twijfelen eraan of de Indonesische buitenlandse valuta-reserves nog vol doende zijn om de liquiditeit van de staat te dekken met betrekking tot andere landen. Gezaghebbende zegslieden in Dja karta schatten het huidige niveau van ïndonesie's deviezenreserves op slechts 10 miljoen dollar, vergeleken bij de 300 miljoen dollar tegen eind 1960. 60 miljard schuld Het totale bedrag in ontloop zijnde geld is tegen eind 1960 van 42 mil jard roepiah gestegen tot 60 miljard roepiah in begin 1962, hetgeen een beeld geeft van de mate van inflatie. Westelijke zowel als communistische landen hebben Indonesië aanzienlij ke sommen gelds en kredieten ver leend en de termijnbetalingen van deze kredieten en de rente in aan merking genomen vrezen de econo misten dat Indonesië gevaarlijk dichtbij een financieel bankroet staat zowel naar westerse als communis tische maatstaven gemeten. Een combinatie van ongunstie fac toren heeft een situatie doen ont staan, waarin de regering voor het vooruitzicht staat dat zij haar im porten zal moeten betalen met de door de exporten opgeleverde con tanten. De oorzaak van de huidige crisis is dat ïndonesie's produktie is gedaald terwijl de prijzen der han delsartikelen op de wereldmarkten eveneens daalden. Slechte inkomsten Volgens Antara verdiende Indone sië in de eerste 10 maanden van 1961 drie miljard roepiah minder dan in dezelfde periode van 1960. De in komsten uit de rubber, ïndonesie's belangrijkste exportartikel, daalde van 14,6 miljard roepiah tot 11,3 mil jard. Deze scherpe daling werd zelfs niet goedgemaakt door de stijging der inkomsten uit olie, aldus het rapport van Antara, waarin het Indoneci- sche bureau voor de statistiek werd aangehaald. Verminderde inkomsten werden eveneens opgetekend wat be treft de uitvoer van tin, suiker, thee tabak. Volgens cijfers, gepubli ceerd in het statistische handboek van Indonesië, uitgave 1960, is de kend. De Sowjet-Unie verleende In donesië in september 1960, januari 1961 en juni 1961 militaire kredieten, waarvan een deel werd besteed aan straalbommenwerpers, die op het ogenblik aan Djakarta worden ge leverd. Ook dit zal moeten worden terugbetaald Nederlander speelde voor Köpenick Vijf jaar internering De rechtbank in Gent heeft een 28-jarige Nederlander uit Zaamslag (Zeeuws-Vlaanderen) veroordeeld tot 5 jaar internering. De man die het vorige jaar na een langdurige achtervolging door de Belgische politie werd gearresteerd, meldde zich gekleed In het uniform van kapitein-arts van het Belgische leger bij het Stuyvenberg-ziekenhuis in Antwerpen voor verdere studie, zo als hij zei. Enkele maanden lang hield hij zich in het ziekenhuis bezig met het voorbereiden van operaties, die hij ook bijwoonde. Toen een on regelmatigheid werd ontdekt bij een aankoop van boeken, vroeg de direc tie van het ziekenhuis naar zijn identiteitspapieren. De man verdween eohter onmiddellijk en nog steeds in het militaire uniform liet hij de benzinetank van zijn auto verschei dene keren bij pompen vullen zonder te betalen. Om zich aan de politie te onttrekken, verfde hij zijn haar en kleurde zijn huid bruin. Eind mei slaagde de politie er uiteindelijk in hem in de Belgische plaats Ouden aarde aan te houden. Het onderzoek wees uit. dat hR geen enkele medische studie heeft gedaan en slechts de lagere school heeft doorlopen. Volgens een psychia trisch onderzoek lijdt hij aan ern stige geestesstoornissen. De man zal Waarschijnlijk worden uitgeleverd aan de Nederlandse Justitie. Ook in ons land zal hij zich wegens verschei dene overtredingen moeten verant woorden. (Van onze reportageredacteur) De proefboerderij Millingerwaard, die, nu minister Marijnen voor de tweede keer verhinderd blijkt te zijn, vandaag officieus is geopend, is een geheel nieuwe variëteit temidden van de vele tientallen proefboerderijen welke ons land kent. In de eerste plaats al door haar omvang: met 180 ha in de uiterwaarden van de Waal, juist tegenover de plaats waar de rivier zich van de Rijn afsplitst, behoort zij tot de grootste agrari sche proefbedrijven. En bovendien is het voor het eerst dat op een dergelijke schaal met een vrijwel geheel gemechaniseerde melkveehouderij zal worden geëxperimenteerd. De meeste proef boerderijen dienen kunstmatig kan drogen en hoe de voor de verbetering van het gewas I enorme verliezen door slecht oogst- ?.nwpl naa.r Irwnlit.pit. olc naar nn- moer dia riitrariiic- in zowel naar kwaliteit als naar op brengst. De tijd echter dat de pro duktie per ha doorslaggevend was voor het beantwoorden van de vraag of de boer een goed dan wel een slecht jaar had gemaakt, behoort door de technische en economische ontwikkeling tot het verleden. Te genwoordig moet de boer een effi ciënt werkend ondernemer zyn, die weet hoeveel rendement z'n bedrijf per man en per geïnvesteerd vermo gen heeft opgeleverd. Dat de moder ne boer in dat opzicht niet de min dere is van de industrie kan men afleiden uit de kapitaalsbehoefte ,die al gauw de twee ton per arbeids kracht nadert. Onvoordelige mechanisatie In de eerste jaren na de bevrij ding, toen de mechanisatie op de agrarische bedrijven zich vrij snel voltrok, hadden de boeren er nog weinig oog voor dat al die indrukwek kende machines wel werkkrachten uitspaarden, maar ook zwaarder op de bedrjjfsrekening drukten, zodat hun winst kleiner werd. Geleidelijk groeide het inzicht, dat mechanisa tie pas zin heeft wanneer het be drijf als geheel daardoor meer op brengt. Het bleek niet alleen nodig een grote en goede produktie te leveren, maar die ook zo zuinig mogelijk te organiseren. Uit die gedachte werd in 1956 het proefbedrijf „De Eest" in de Noordoostpolder gesticht. Daar wordt uitgezocht welke gewassen men weer die dikwijls in de tonnen, maar ook wel in de miljoenen kun nen lopen te ontgaan. In de veehouderij .gaap1- er een kloof tussen bijv. het wel gemecha niseerde melken en het stalwerk dat nog geheel met mankracht gebeurt. Die tegenstelling werd groter omdat de melkmachine juist een uitbreiding van 't aantal koeien mogelijk maak te, voor zover het beschikbare gras land dat toeliet. Het aantal koeien per boerenknecht ging daardoor van 8 a 10 naar 15. Dat is uit een oog punt van rendement nog lang niet voldoende. De prognose van het Cen traal Planbureau, dat de mankracht in de veehouderij over 10 jaar met ruim 25 zal zijn gedaald, dwingt eveneens tot stevige oplossingen. Het programma van de vijf op Millinger waard geconcentreerde proefstallen reikt heel wat verder. Daar wil men aantonen dat per boerenknecht 30 koeien kunnen worden gehouden. El ke stal met 30 melkkoeien wordt dan ook door één arbeider nagelopen. De stallen zelf worden volgens verschil lende methoden geëxploiteerd, waar bij het begin en het eind van de C.A.O.'S IN EINDFASE spijsvertering op spectaculaire ma nier zijn gemechaniseerd. De voede ring en het afvoeren van de mest zijn immers de karweien in de stal die de meeste tijd en moeite ver gen. Intussen is sinds mei van het vorige jaar, toen de Millingerwaard geleidelijk op gang kwam, wel dui delijk geworden, dat niet elke geïm porteerde automatisering het ook on der Nederlandse verhoudingen goed doet. Met name met de hooiruiven, waarin het voer vanzelf moest zak ken, waren er nogal wat moeilijk heden. Investering van een miljoen In de Millingerwaard werd tot nu toe een klein miljoen gestoken voor gebouwen, werk en vee. Op wel honderd boerderijen, verdeeld over vijf provincies, werd hoogwaardig melkvee aangekocht, per koe 2- tot 300 gulden duurder dan het gemid delde bedrag dat de boer voor z'n rundvee betaalt. Voor het overige is deze pioniershoeve, die ook na de ope ning nog niet geheel op tppcapaci- teit werk, een pachtbedrijf. Of al die inspanningen en in ves ted ngen ook vrucht zullen dragen ligt niet alleen aan het proefstation of de akker- en weidebouw (PAW) dat deze proefboerderij met Rijkssub sidie beheert. Het ligt ook aan de mate waarin de Nederlandse boer be reid is de in de Millingerwaard voor delig gebleken werkwijzen over te nemen. In het algemeen heeft de landbouwvoorlichtingsdienst geen klagen over de leergierigheid van de boeren. Dertig procent van de land bouwers wordt echter slechts inci denteel bereikt en dat is, als het om een gezonde agrarisohe economie gaat nog te veel. Veel succes in Italië Acht procent voor A.K.U. en Shell? (Van onze Haagse correspondent) De veronderstelling, dat in de Stichting van de Arbeid verschil van mening zou bestaan over de inter pretatie van de „Wassenaarse for mule" tot berekening van de verho ging van lonen en salarissen, blijkt slechts zeer 'ten dele juist te zijn. De moeilijkheid is, dat de oplossing, die enige tijd geleden in Wassenaar werd gevonden tot berekening van de toelaatbare verhogingen, slechts geldt voor 1962. De beoordeling van collectieve ar beidsovereenkomsten, die een langere looptijd hebben, is n.l. niet goed uit voerbaar met de formule: de som van driemaal de „trend" en eenmaal de voor 1962 te verwachten produkti- viteitsstijging, gedeeld door vier. Bij afwezigheid van een cijfer voor de te verwachten produktiviteitsstijging in 1963 kan men niet tot een door allen aanvaardbaar quotiënt komen. Het gevolg is, dat collectieve arbeids overeenkomst met een looptijd lan ger dan voor dit jaar, niet geadvi seerd kunnen worden aan het Colle ge van Rijksbemiddelaars. Doorgang Intussen gaat het College door met behandeling van de vele op vernieu wing wachtende CA.O.'s Dezer da gen heeft het College een bespreking gehad met partijen, die betrokken zijn bij de collectieve arbeidsovereen- niet al te lange tya weer definitief besluit is men echter niet gekomen en er zal voor een nadere bespreking een nieuwe afspraak ge maakt dienen te worden. De C.A.O., die betrekking heeft op de Shell en het in Nederland werkende personeel waarin sprake zou zijn van een salarisverhoging van acht procent is reeds gedeeltelijk als aanvaard- ir beoordeeld. De definitieve be slissing kan elk ogenblik afkomen. De C.A.O. voor het personeel van de AKU die ook over een salaris verhoging van acht procent handelt ligt nog bij de Stichting van de Arbeid, waar zij vrijwel voor advies gereed is. Zoals reeds gemeld zal „Kleinmetaal" op korte termijn met nieuwe voorstellen komen, nu de in gediende voorstellen in overeenstem ming met het unaniem advies van de Stichting van de Arbeid zijn afge wezen. Afgesprongen Voor de confectie-industrie zijn de onderhandelingen tussen werkgevers en -nemers vorige week afgespron gen. De werknemers achten n.l. een grotere „ruimte" voor loonsverhoging aanwezig, dan door de werkgevers wordt verondersteld. Per 1 maart moet de nieuwe C.A.O. voor het bouwbedrijf ingaan. Over het ontwerp van de nieuwe CA.O/ blijkt echter onenigheid te bestaan. In het bijzonder heeft deze onenig heid betrekking op de werktijdrege ling, de prestatiebeloning, de straf baarheid van werknemers bij het accepteren van zwarte lonen. enz. Gehoopt wordt, dat partijen binnen de Na een succesvolle tournee van drie weken is gisteravond een vijftiental leden van de Nieuwe Comedie en het Brabants Orkest uit Italië in ons land terugge keerd. Het gezelschap heeft aldaar in tien plaatsen elf Franse voorstellingen gegeven van ,,De geschiedenis van een soldaat." „Bijna ontvoerd" „We hebben niet alleen veel succes gehad, maar bovendien en kele avonturen meegemaakt"ver telde Erik Vos, de artistieke leider van het gezelschap. „Trombonist Hans Komst is op Sicilië bijna ontvoerd door drie bewoners van het eilqnd. De danseres van het Scapinoballet Toos Waldman met haar lichtrode haren konden we geen moment alleen laten. Zij werd onafgebroken door een le gertje Italianen achtervolgd" Dat was echter nog niet alles, in de buurt van het plaatsje Arez- zo was een kleine vrachtauto met de kostuums van het gezelschap ingesneeuwd, waardoor de voor stelling van die avond geen door gang kon vinden. Er was nog ge tracht om met een helikopter de attributen op de juiste plaats te krijgen, maar deze pogingen faal den. Op de avond voor het ver trek was in Catania op Sicilië dezelfde auto opengebroken. Die ven hadden enkele decors wegge nomen. „Gelukkig had men in het plaatselijk theater ongeveer de zelfde decors, dus kon de voor stelling doorgaan", zei de heer Vos. Het gezelschap heeft nu reeds uit komst voor het bankbedrijf. Tot een 1 conferentietafel zullen gaan zitten. I nodigingen om volgend jaar weer ln Italië te komen spelen. „Met het stuk „De geschiedenis van een soldaat" hebben we zoveel furore gemaakt, dat men bovendien gevraagd heeft om nog deze maand zes voorstellingen in Florence te geven. Ook Joego-Slavië toonde belangstelling voor onze groep. We moeten echter in Neder land onze verplichtingen nakomen, daarom hebben we voor de invitaties moeten bedanken. from America's Best Tobaccos WERELDMERK Opschudding door dolle koe (Va-n onze correspondent) Op de Rotterdamse veemarkt en in de omgeving daarvan heeft gisteren grote consternatie geheerst. Een dolgeworden koe rende het vee- marktterrein af, waarbij zij drie Tijdens de maandag in Driebergen gehouden vergadering van de generale synode der Ned. Herv. Kerk is onder meer de nota van de Raad voor de Zaken van Kerk en Samenleving behandeld over de reclame in de televisie. Een eerste nota over dit onderwerp, die reeds in de oktober vergadering van 1961 werd besproken heeft als uitgangspunt ge diend voor het stuk, dat thans aan de synode is aangeboden. In mannen omverwierp. Dit drietal deze nota, die tot titel draagt „commerciële televisie in een ver- J»van» er met wat schrammen enbui- i,i i -kt 1 tt len af- Erger was de 54-jange meik- antwoordelijke maatschappij wordt gesteld, dat de Ned. iierv. bezorger N. J. Los van de Goudserij- Kerk niet aan de grote vragen van de moderne maatschappij mag we& er aan toe- voorbijgaan. De kerk stelt zich niet op het standpunt, dat ze voor alle vragen een oplossing vindt, doch zij wil slechts de ontwikkeling van het maatschappelijk leven aandachtig volgen. In de drie hoofdstukken van de nota worden achtereenvolgens be handeld: de vraag naar commerciële televisie, reclame-televisie en cul tuuroverdracht en verantwoordelijk handelen. Drs. C. P. van Andel se cretaris van de Raad van Kerk en Samenleving gaf een toelichting op het rapport. Hij was van mening, dat de kerk in deze kwestie niet een te absoluut oordeel moet uitspreken. Voorts wees hij op de legaliteit van de reclame voor het bedrijfsleven. Waakzaam heid zal nodig zijn, als de reclame via de televisie tot in de huiskamer doordringt. De gevaren en grenzen zullen voortdurend in het oog moeten wor-5 den gehouden, zo zei hij. Samenvattend zei de praeses dat gebleken is, dat de nota in grote lijnen gewaardeerd wordt door de synode. Op zijn voorstel besloot de synode dat de nota uit zal gaan van de raad van Kerk en Samen leving, maar dat er enkele conclu sies van het moderamen in zullen worden opgenomen. Een van de con clusies is de vraag of er plaats moet worden gemaakt voor reclame in .de televisie. Bij de beschouwingen hierover zullen vooral ook de econo mische motieven moeten meespreken. Voorts dient te worden overwogen of de voorkeur gegeven moet worden aan een systeem, waarbij de reclame ingevoegd wordt op bepaalde tijden in de programma's of zal worden verzorgd door daarvoor aangewezen organisaties. De Generale Synode Deze bediende in de Carel van Nie_ veltstraat zijn klanten, toen de koe de straat inrende. Hij bedacht zich geen moment en posteerde zich voor het aanstormende dier, dat echter met onverminderde snelheid voort holde. De koe nam de melkbezorger op haar horens en wierp de man een eind voor zich uit. De heer Los die bewusteloos bleef liggen, werd nog geraakt door de hoeven van de koe. verklaarde wel achter een streven te De toestand van de gewonde liet zich De in ballingschap levende leider van de Spaanse socialistische partij, Indalecio Prieto, die een der belang rijkste geëmigreerde republikeinen was, is maandag op 78-jarige leeftijd in Mexico-Stad als gevolg van een hartaanval overleden. Prieto, die van eenvoudige afkomst was, verkocht als jongen kranten in de straten van Bilbao, werd typo graaf en vervolgens na zelfstu die verslaggever van het blad „El Liberal" waarvan hij later hoofdre dacteur werd. Van 1919 tot 1923 was hij afge vaardigde in de Cortes. In de so cialistische beweging, waar zijn in vloed steeds groter werd, onder scheidde hU zich door zijn liberale opvattingen. Hij nam deel aan de revolutie van 1930 en vluchtte na de mislukking hiervan. Na de troonsafstand van Onso XIII en de afkondiging van de re publiek in 1931 was hij verscheidene malen minister. Hij waarschuwde herhaaldelijk voor de beweging van Franco. In 1939 emigreerde Prieto naar Mexico na de nederlaag der Re publikeinen in de burgeroorlog. Hij wijdde zich daar onder meer aan het organiseren van hulp aan uitgewe ken Spaanse Republikeinen. Verscheidene jaren geleden sprak Prieto zich uit voor een toenadering tot de monarchisten om gezamenlijk tegen het regime van Franco te strij den. Zolang zijn krachten het hem nog toestonden woonde hij elk jaar in Toulouse het congres bij van de Spaanse socialistische partij waar van hij van 1948 tot 1950 voorzitter was. Hij blonk uit door zijn rede naarsgaven. Neutralen moeten nog even wachten De onderhandelingen tussen de E.E.G. en de neutrale landen Zwe den, Zwitserland en Oostenrijk, die associatie bij de gemeenschap heb ben gevraagd, zullen moeten wach ten op het afsluiten van de bespre kingen van de E.E.G. met de landen die volledig lid willen worden, n.l. Engeland Ierland en Denemarken. Dit heeft Alfred Mozer, kabinetschef van het Nederlandse lid der E.E.G.- commlssle dr. Mansholt in Wenen verklaard op een bijeenkomst van de Europese beweging in Oostenrijk. De heer Mozer gaf zijn Oostenrijkse toe hoorders tevens de verzekering, dat er in Brussel groot begrip voor de bijzondere positie van hun land be staat. staan, dat ten doel heeft in radio en televisie tot een bredere en ver dergaande samenwerking te geraken. Ze is echter van oordeel dat ook dit vraagstuk afzonderlijk zal moeten worden bezien en dat er op dit ge bied wenselijke ontwikkeling tot stand zal moeten komen binnnen het kader van de arbeid aan een nieuwe omroepwet. De synode achtte het ongewenst dat er een afzonderlijke organisatie komt, opgericht en betaald dopr het bedrijfsleven, die de bedoeling heeft een televisie-reclamezender te ex ploiteren, zij het dan, dat er een zelfstandig curatorium zal worden gevormd, voor de niet-commerciële programmaonderdelen. ernstig aanzien. Het rund werd in middels achtervolgd door drie poli- tie-agenten op de bromfiets. Op de Boezemsingel wisten zij de koe in het nauw te drijven, trokken hun pistolen en schoten op het dolle dier, hetgeen riskant was, daar de schut ters op vrij grote afstand moesten blijven. Maar er troffen schoten doel, zodat de koe tenslotte dood in elkaar zakte. Old Vic komt1 Shakespeare spelen in Holland Festival De Londense Old Vic, die op het ogenblik een tournée door de V.S. maakt, komt tijdens het Holland Fes tival naar Nederland met twee stuk ken van Shakespeare, die nu in de nieuwe wereld worden vertoond: „Macbeth" en „Romeo en Juliet". In het Schotse koningsdrama, dat wordt geregisseerd door Michael Benthall in decors en kostuums van het Royal Shakespeare Theatre werd. ments en Barbara Jefford de hoofd rollen. De tragedie van de jonggeliefden uit Verona komt ten tonele in de regie en decors van de Italiaan Franco Zeffirelli. De belangrijkste rollen worden gespeeld door John Stride, Joanna Dunham, Rosalind At kinson, Edward Atienza en Gerald James. Behalve het Holland Festival zal de Old Vic tijdens zijn Europese tournee ook het Parijse Theatre des Nations bezoeken. Een van de grote successen van het Engelse toneelseizoen komt tij dens het Holland Festival naar ons land: „The hollow crown", een „en tertainment" door en over de Ko ningen e>n Koninginnen van Enge land, samengesteld en geregisseerd door John Barto-n. Deze gedramati seerde geschiedenisles, waarover de Engelse pers zó enthousiast was dat het na aanvankelijke plannen voor twee of drie voorstellingen tot een vast onderdeel op het repertoire van het Royal Shakespeare Theatre werd Dame Peggy Ashcroft, Max Adrian en twee andere leden van dit gezel schap komen het in ons land spelen, nadat zij er het Theatre des Nations in Parijs mee hebben bezocht. Een hoogtepunt van het Holland Festival belooft de serie voorstellin gen te worden, die zal worden gege ven door het „Ballet du vingtième siècle", de groep van Maurice Bejart die verbonden is aan het Brusselse Théatre Royal de la Monnaie. Met verschillende gezelschappen wordt op dit moment nog onderhandeld, o.m. met het Griekse Piraikon Theatron, dat als het komt Euripides' „Medeia" zal opvoeren. Verkoudheidsbacillen zijn als de dood voor_ Dit doosje betekent: protektie tegen infektie Nederland ruim 11.720.000 inwoners Blijkens door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerde voor lopige gegevens vermeerderde de be volking van ons land in het afgelo pen jaar tot ruim 11.720.000 per 1 ja nuari 1962. Het aantal levend-gebore nen bedroeg bijna 247.000 (in 1960 bijna 239.000) en het aantal over ledenen bijna 88.000 (in 1960 ruim 87.000). De toeneming door geboorte overschot heeft derhalve ruim 159.000 (in 1960 ruim 151.000 bedragen). De buitenlandse migratie heeft over 1961 een vestigingsoverschot opgele verd van ru m 6000 personen (in I960 een vertrekoverschot van bijna 13.000). De totale bevolklnigstoene- ming over 1961 (ruim 164.000) ligt derhalve ruim 25.000 hoger dan die over 1960 (bijna 139.000). In relatieve zin ligt het geboorte cijfer over het afgelopen jaar iets boven dat voor 1960 (212 tegen 20,8 per 1000 inwoners), terwijl dat voor de sterfte gelijk is gebleven (7,6 0 00). Het aantal huwelijkssluitingen heeft ruim 92.000 bedragen (ln I960 ruim 89.000) d i. 8,0 per 1000 inwoners (in 1960 7,8 0 00). De zuigelingensterfte is wederom gedaald <15.5 per 1000 levendgeborenen tegen 16,5 over 1960). Het vertrekoverschot naar de overzeese emigratiegebieden bedroeg in het afgelopen jaar slechts ruim 5000 (tegen ruim 18 000 over 1960). De mierrat e met andere Europese landen heeft over 1961 een vest'gings- saldo opgeleverd van bijna 4000 per sonen.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 9