Jitbreiding van wagenpark door ^vijfdaagse" en personeelstekort Historie van de strip 'iTOCH SABOTAGE IN HET SPEL? Jeugdige verkoopster ruïneerde een bakker VERDIEN 24 CT OPELK DUBBELGROOT PAK Steeds meer lautobussen Expositie in Stedelijk Museum Ruim 7 miljoen Duitsers in oorlog omgekomen Gelei gebruikt voor feestjes pgericht 1 maart 1860 Woensdag 14 februari 1962 Derde blad no. 30579 BEDRIJFSAUTO-R.A.I. GROTER DAN OOIT A'damse correspondent) 45ste Ral-tentoonstelling van jjfsauto's, die de minister van en Waterstaat, drs. H. A. i|bals op donderdag 22 februari ld openen, belooft nu reeds grote ngstelling te trekken. Die bela ng- Staflng wordt voor een deel veroor- door de groei van het goede- j-keer over de weg dat steeds dé terrein wint op binnenvaart en spiïerkeer maar voor een ander tbajdoor de vijfdaagse werkweek, die b transportbedrijf en eigen ver ier heeft genoopt tot uitbreiding het wagenpark. idelaren en fabrikanten zullen n aan die behoefte tegemoet jmen en iedere vierkantemeter •oppervlak is dan ook reeds voor itoonstelling besproken. De col transportmiddelen, die hier zal geëxposeerd, is groter dan ons land is tentoongesteld. 1 gevarieerdheid blijkt reeds uit psomming in de catologus: 22 Ellende merken combinatiewa- *fen stationcars, 26 merken auto- 29 merken bestelauto's, 37 i vrachtauto's, 9 merken trek- 5,31 merken speciale voertuigen, :ken aanhangwagens en even- 7Ï6 merken opleggers. Voorts ko- I er 150 stands met auto-onder- j en -toebehoren, garageuitrus- en gereedschap, waarvan een 'p van 22 Nederlandse fabrikan- i toeleveranciers voor de auto- Jbranche gezamenlijk een Ne- pids paviljoen vormt. rotere snelheden kilde vorm, waarin de bedrijfsauto op de komende tentoonstelling (oord oen, zijn de invloeden waar kmen van drie omstandigheden: t aan ruimte .tekort aan tijden aan mankracht. Het ruimte- f doet zich het meest gevoelen is! steden. De bestelauto moet zo ft mogelijk zijn en men moet er Hmee kunnen manoeuvreren. Zij a thans vrijwel uitsluitend uit- b»rd met een in de romp opge- l d motor. Schuifdeuren in de 0 sserie nemen steeds meer de s in van scharnierende deuren, d geldt in het wegvervoer bij- zwaar. Dit heeft geleid tot het kefcik van sterkere motoren ter 5 a üging van meer acceleratie en 'eitje aanpassing in het verkeer. Op ote rijkswegen wordt sneller ge en dit heeft weer met zich mee V cht, dat er grotere belangstel- e wis gekomen voor zaken als de -nil hting en het balanceren, har Het tekort aan mankracht heeft het mechanisch laden en lossen in het middelpunt van de belangstelling geplaatst. Daarnaast ziet men een verbetering van het comfort van de chauffeur. Op de tentoonstelling zal men ondermeer cabines kunnen be wonderen, die meer kosten dan een complete personenauto. Deze cabines hebben een slaapgelegenheid, terwijl de chauffeursstoelen verend en op diverse wijzen verstelbaar zijn. Het gebrek aan vakbekwame mon teurs heeft de belangstelling doen toenemen voor gereedschappen en meetapparatuur, waarmee snel een diagnose kan worden gesteld. Enorme vlucht Het aantal autobussen in ons land is in vijf jaar tijd met 17 "^toege nomen tot 9100. Hiervan zijp ruim 1200 in gebruik bij de stadsdiensten, 2300 in lijndiensten van particuliere ondernemingen, 1800 bij dochteron dernemingen van de Nederlandse Spoorwegen en 3800 als toerwagen. Daarnaast heeft het particuliere ver voer met eigen gemotoriseerde ver voermiddelen een enorme vlucht ge maakt. Deze ontwikkeling plaatst de vervoersondernemingen voor de noodzaak een verdere verbete ring van het dienstbetoon na te stre ven. De RAI meent, dat dit streven wordt bemoeilijkt door het huidige loon- en prijsregime van de overheid, die onvoldoende financiële armslag heeft. De fabrikanten doen in ieder geval hun best om de autobus tech nisch te perfectioneren. Ruime be langstelling heeft hierbij de vering als een der middelen om het rijgenot te verhogen. De luchtvering, die en kele jaren geleden als een sensatie werd geïntroduceerd, wordt nog steeds op beperkte schaal toegepast, doch heeft indirect tot gevolg gehad, dat fabrikanten van conventionele veersystemen tot het aanbrengen van verbeteringen zijn geprikkeld. Afgaande op de belangstelling op de RAI-tentoonstelling in 1957 leek het, dat de kleine autobus een groter aandeel in het autobuspark zou gaan nemen. De laatste jaren valt echter een duidelijke tendentie naar bussen met meer dan 40 plaatsen te consta teren. De RAI-tentoonstelling voor be drijfsauto's duurt elf dagen en sluit op zondag 4 maart. Advertentie DOUWE EGBERTS Pokken-schrik 'vijGeen vertier in mj d, erneuzen voor pc heepsbemanning Terneuzen is gistermiddag t j l wat deining geweest rond 'n waarvan men het vermoe- had dat het met pokken be zon zijn. Het betrof de 4000 io«fmetende Griek „Sophie-Ma- hi welk schip afkomstig was uit fsji en op weg ivas naar Gent De bemanning van het schip Jjt van de tijd die nodig is om v ichip in de Sluis van Terneu- adite schutten, gebruik maken ehi tin de wal wat vertier te zoe- Het gemeentebestuur van \euzen, denkend aan de ver- iaven van het schip, meende tker van te moeten zijn dat Sophie-Maris" niet met pok- e was besmet d )ewel de kapitein van het 0 tuig verklaarde, dat het schip ogelijk besmet kon zijn, daar n» al 32 dagen onderweg was en ni ncubatietijd voor pokken 18 :hjm is, verzocht het gemeente- uur aan de gemeentearts van j I euzen een onderzoek aan 'ja d in te stellen. Daar het schip een buitenlandse haven be id was, meende deze echter te -01 ïen volstaan met de raad te 001 n niemand van het schip toe ni taan van boord te gaan. De P" He zag er op toe, dat zulks in- 'aad niet gebeurde. ](j Sophie-Maris" is in de na- i b lag naar Gent vertrokken. i Op vuilnisbelt 4200 gevonden (Van onze correspondent) Bij de Rotterdamse politie is f. 4200, 42 briefjes van f. 100, gedeponeerd, waarvan men tot nu toe niet weet, wie de eigenaar is. De briefjes zijn gevonden door een bulldozerbestuurder, die vorige week bezig was met het egaliseren van de vuilnisbelt aan de Xerxesweg. De biljetten waren tot een bundeltje samen gevoegd. Aanvankelijk werd gedacht, dat de biljetten afkomstig zijn van de ver duistering, die een 52-jarige kantoor bediende vorige week heeft gepleegd. Hij moest toen f. 7800 en 50 Duitse marken naar de bank brengen, maar de man'is met het geld verdwenen. Verder wordt er ook rekening mee gehouden, dat het gevonden geld een bescheiden deel vormt van de buit van een kwart miljoen gulden, die by de inbraak in het Leids Academisch Ziekenhuis in de wacht is gesleept. Het is echter bijzonder moeilijk een en ander na te gaan, daar de num mers van briefjes van honderd meestal niet worden genoteerd. (Van onze Amsterdamse correspondent) De heer P. H. Frankfurter te Amsterdam is een verwoed ver zamelaar van stripverhalen en zijn collectie, aangevuld met exemplaren uit het archief van „stripfabrikant" Marten Toonder, is sinds gistermiddag te vinden op de bovengalerij van het Stede lijk Museum te Amsterdam. De strips zijn keurig gerubriceerd naar land en jaartal en gesplitst in o.a. voorlichtings-, reclame- en kinderstrips en tenslotte in glazen kastjes gelegd. De tentoonstelling, moge voor be langstellenden interessant zijn, zij vertelt ons, op enkele kranteknipsels met kritiek na, niets over goede of slechte invloeden van strips en beeld romans. Het beeldverhaal, zo constateert men hier, stond hoog in aanzien bij de Egyptenaren, de Grieken en later ook de Romeinen. De strip werd toen gebruikt voor het uitbeelden van Go denlevens en belangrijke historische feiten en kwam na de val van het Romeinse rijk naar voren in dienst van het christendom. Het beeldver haal raakte op de achtergrond na de uitvinding van de boekdrukkunst en het duurde tot de 19e eeuw eer het weer aan populariteit won. De Zwitser Rudolf Töpfer was de man, die de strip herontdekte. Hij tekende verhalen, die in Nederland Ideaal-Persil verzorgt uw was ideaal De (loocl van Hammarskjöld ja. Tui terug". Toen hem gevraagd werd. i/ltrff UI Lffftftrf waarom hy deze verklarine niet voor een vorige commissie van onderzoek had afgelegd, zei Npinganjira: „Die vertrouwde ik niet". Tijdens de ondervraging deelde Npinganjira mee, dat hij vroeger dis trictsbestuurder van het Malawi Afri. kaansp congres was geweest. ,.,Ik ben hier echter niet voor een politieke discussie", zo voegde hij er aan toe. Hij verklaarde voorts dat terwijl de auto's op de plaats van de ramp wa ren het vuur plotseling heviger werd. ...Ik twijfel er niet aan, dat zij iets met het oplaaien van he* vuur te ma ken hadden" zei hij. Op de vraag waarom hij zelf niet naar de plaats van de ramp was ge gaan om hulp te verlenen, antwoord de Npinganjira: ..Ik had geen recht om er heen te gaan". Zoals bekend heeft, een Rhodesi- sche commissie van onderzoek vorige week haar eindrapport uitgebracht, waarin een fout van de piloot van Hammarskjölds vliegtuig als de meest waarschijnlijke oorzaak van het on geluk werd genoemd. Volgens deze commissie waren er geen aanwijzin gen die op sabotage wezen. - drie vliegtuigen n Afrikaanse kolenbrander heeft een commissie van de toigde Naties, die in Ndola, i-Rhodesië, een onderzoek in- na het ongeluk met het vlieg- waarin de VN-secretaris-gene- Dag Hammarskjöld om I et kwam, verklaard, dat hij twee A's zich naar de plaats van de P had zien spoeden. Hij meende, deze iets te maken hadden met ""and. die na het ongeluk in het oigwrak was ontstaan, arbeider een zekere Leonson jpnjira, zei. dat hij ten tijde het ongeluk drie vliegtuigen had ■genomen twee kleine en een 't Een van de kleinere toestellen B boven het grote vliegtuig, dat jeling neerdook, waarna een ont- "ng volgde, aldus Npinganjira dat hij spoedig hierna twee »s met grote snelheid in de rich- van de explosie had zien rijden. «Ie minuten later keerden zü PROCES TEGEN ECHEVARRIA Gerechtelijke autoriteiten in de Do minicaanse Republiek hebben be kendgemaakt dat tegen de voormali ge generaal-majoor Pedro Echevar- ria een proces wordt voorbereid. Hij wordt beschuldigd van het voorberei den van een samenzwering tegen de regering op 16 januari. Tevens werd bekendgemaakt dat president Bonnelly en leden van zijn raad maandagavond in het paleis een onderhoud met 'n groep legerofficie ren gehad hebben. In regeringskrin gen werd ontkend dat er onrust on der de strijdkrachten zou heersen. Volgens een officiële raming zijn van de -twintigmiljoen mannelykije en vrouwelijke leden van het Duit se leger, de S.S. en andere militaire organisaties tijdens de tweede wereld oorlog 4,3 miljoen om het leven ge komen. Hiervan staan er 1,25 miljoen officieel nog als vermist te boek, doch ook van hen wordt aangenomen dat zij dood zijn. Van de burgerbevolking kwamen in het toenmalige Duitse rijk (met inbegrip van Oostenrijk) 2,8 miljoen mensen om of bijna vier procent van de totale bevolking van ruim zeventig miljoen. als de avonturen van meneer Prikke- been bekend werden. Terwijl de strip in Europa aan vankelijk slechts voor politieke pren ten en kinderverhalen werd gebruikt, brachten in Amerika de dagbladen reeds voor de eeuwwisseling gekleur de stripverhalen voor volwassenen. Via de kranten kregen Popeye, Mickey Mouse, Rip Kirby, Tarzan en vele andere figuren grote populari teit. Langzamerhand drongen zij ook tot Nederland door, waar inmiddels ook tekenaars met strips begonnen. Nederlandse produkten, die voor de laatste oorlog succes hadden, waren Tom Poes, Bruintje Beer, Bulletje en Boonestaak en niet te vergeten Dick Bos. Tijdens en na de oorlog kreeg de strip toepassing in de reclame, maar ook op het gebjed van de voorlich ting. Op de tentoonstelling prijken vele exemplaren, waaronder zelfs een Amerikaans, dat de geboortebeper king behandelt. De kerken heb ben ook de strip herontdekt voor het verkondigen van hun boodschap. De collectie bevat daarnaast ook vele exemplaren beeldromans, die soms ware gruwelgeschiedenissen van Amerikaanse makelij bevatten. Aan de Nederlandse strip is grote aandacht gewijd. Terecht, want er zyn uitstekende produkten bij, waar van enkele gretig aftrek vinden in het buitenland: kapitein Rob van Pe ter Kuhn, Eric de N oorman van Hans Kresse, Panda, Kappie en Ko ning Hollewyn van Marten Toonder en Marion van Jan Wesseling. Schoolkinderen in Salisbury betogen De politie in Salisbury, Zuid-Rho- desië, heeft gisteren gebruik ge maakt van traangas om een demon stratie van schoolkinderen uiteen te dry ven. De kinderen betoogden tegen het tekort aan plaatsen in de scho len. Eerder op de dag hadden 200 schoolkinderen om dezelfde redenen gedemonstreerd. Ook deze betoging werd door de politie, evenwel zonder gebruik te maken van traangas, uit een gejaagd. Van officiële zijde werd verklaard, dat er voor meer dan duizend kin deren tussen vier en vijftien jaar geen schoolruimte is. Powers' U-2 toch STAKINGEN IN BRITS GUYANA neergeschoten Volgens de vooraanstaande Ame rikaanse televisiecommentator David Brinkley heeft de piloot Francis Po wers na zijn terugkeer in de VS meegedeeld dat zyn U-2 vliegtuig door mechanische moeilijkheden ge dwongen was tot een aanzienlijk la gere hoogte te dalen waardoor het binnen het bereik van het Russische afweergeschut kwam. Voorts zou Powers, die in 1960 werd neergeschoten, voor zijn proces in Moskou meer dan drie maanden vol ledig geïsoleerd zijn geweest. De Rus sen zouden hem met psychologische en bepaalde verdovende middelen hebben voorbereid op de beantwoor ding van de vragen die hem tijdens het proces werden gesteld. Van officiële zijde kon geen com mentaar op deze verklaringen van Brinkley worden verkregen. Spoorwegarbeiders en employees van het openbare vervoer in Brits Guyana zyn gisteren in staking ge gaan uit protest tegen de nieuwe be groting van de regering-Jagan. De oppositiepartijen beschuldigen de re geringspartij, de Progressieve Volks partij, ervan marxistisch te zijn. Ook de ambtenaren staakten. De elektriciteitsvoorziening werd door beperkte staven verzorgd. De staking is bedoeld als protest tegen hogere belastingen en een ver plicht spaarstelsel dat in de nieuwe begroting is voorgesteld. Ongeveer 40.000 mensen liepen door de straten van Georgetown naar een terrein waar zij door vakbonds leden werden toegesproken. In het noorden van Jutland in Denemarken werd grote schade aangericht door een zware wind hoos. Een beeld uit een van de zwaarst getroffen plaatsen. De officier van Justitie bij de rechtbank te Amsterdam heeft tegen een 19-jarige verkoopster M. B. B. uit Hilversum, die van 1958 tot oktober 1961 twee bakkers in Hilversum een bedrag van naar schatting f. 10.600 en een hoeveelheid snoep verduisterde, een gecombineerde gevangenisstraf van 8 maanden, waarvan 4 voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en ondertoezicht stelling geëist. Het meisje, dat na de dood van haar vader op drift was geraakt, sloeg op de kassa steeds lagere bedragen aan dan zij had ontvangen. Het verschil stak zij in eigen zak. De bedragen die zij op deze wijze incasseerde, varieerden van 50 tot 100 gulden per week. Voor bakker M. Dubbeldam, bij wie het meisje, toen zij 14 was in dienst kwam en die zij voor een bedrag van naar schatting f. 6800 benadeel de, werd dit geknoei noodlottig; zijn zaak werkte van '54 af steeds met verlies. Toen dit tot 12 a 16000 gul den was opgelopen was hij genood zaakt zijn bakkerswinkel te verko pen. Het meisje gebruikte het ver duisterde geld om haar vrienden- en vriendinnenkring, waarin zij graag het middelpunt wilde zijn te fêteren in café's en snackbars. Ook leende zy geld aan haar vriendinnen en schonk dezen bonbons, die zij even eens verduisterde. Van oktober 1960 tot oktober 1961 werkte zy by bakker I van Daalen in Hilversum, waar ze ook het beheer had over de kas. Hier wist zij zich te verrijken met een bedrag van naar schatting f. 3800 Daarvan heeft zij inmiddels f. 1000 terugbetaald. De verkoopster, die haar verdienste vol gens de wens van haar moeder op een spaarbankboekje deponeerde, kreeg vrijwel geen zakgeld. Zij ver telde haar moeder, dat zij een kap perscursus volgde, maar in werkelijk heid ging zy s'avonds uit van het verduisterde geld. De officier van justitie, mr. H. G. zodanig ernstige aard dat hij niet een geheel voorwaardelijke gevangenis straf wilde eisen. Hy vond haar ge drag des te erger omdat zy, na het voorgevallene onder toezicht gesteld van de reclassering, weer in café's is gesignaleerd en zich niet aan de gemaakte afspraken heelt gehouden. Hij meende dat zy ernstig misbruik van vertrouwen heeft gemaakt. De raadsman vroeg begrip voor de omstandigheden en voor het feit dat. op zijn cliënte zo weinig controle is uitgeoefend. Uitspraak over 14 dagen. Landbouwschuur in vlammen opgegaan De kapitale landbouwschuur van de heer T. Visser onder Numans- dorp in de Hoekse Waard is gister middag dor brand vernield. Het woonhuis kon worden behouden. De vermoedelijke oorzaak van de brand is kortsluiting. De schade be draagt ongeveer f. 150 000. De in de schuur aanwezige tractor en een gro te hoeveelheid stro gingen verloren. Op het moment dat de brand uit- - - brak, was de 63-jarige landbouw- van Everdingen, vond de feiten van knecht E. Mallegrom uit Numans- Mr. Cammelbeeck: Klasse-justitie in sehrootaffaire (Van onze parlementaire (redacteur) Mr. G. J. P. Cammelbeeck (P. v. d. A) heeft gisteren in de Eerste Kamer aan minister Beerman gevraagd, of hij het eens is met de advocaat-gene raal bij het Haagse Gerechtshof, mr. F. J. G. baron van Voorst tot Voorst, die bij de behande ling van de smaadzaak-L. Worms gezegd heeft, dat er in de Nederlandse schrootwereld niets onrechtmatigs is gebleken, hoewel een diepgaand onder zoek heeft plaatsgevongen. „Men krijgt de indruk", aldus de heer Cammelbeeck, „dat er eigenlijk helemaal geen sehrootaffaire is. Hier mee is de advocaat-generaal over de schreef, omdat hy in een smaadzaak uitlatingen doet over de sehrootaf faire. Is die affaire afgesloten?". „Heeft de minister bepaalde aan wijzingen aan het openbaar minis terie gegeven, omdat er nu immers niet meer over een sehrootaffaire wordt gesproken?" De heer Beerman zou vandaag antwoorden. Mr. Cammelbeeck was van mening, dat by veel mensen dc veronder stelling dreigt post te vatten, dat hier klassejustitie wordt bedreven, nu de minister in zyn memorie van ant woord aan de Eerste Kamer mee deelt, dat de uitspraken \an het Landesgericht in Dusseldorp in straf zaken betreffende de sehrootaffaire niet principieel van belang behoeven te zijn voor het justitiële beleid in Nederland. dorp in de* schuur. Door zyn snel optreden konden de tier koeien, die zich eveneens in de schuur bevon den, gered worden. De man liep zelf brandwonden aan het gezicht op. De eigenaar was tegen brandscha de verzekerd. Peron mag niet gekozen worden Een Argentijnse provinciale recht bank heeft uitgemaakt, dat de voor malige dictator Juan Peron niet kandidaat kan worden gesteld voor het vice-gouvemeurschap van de provincie Buenos Aires. De rechtbank heeft de Arbeiders partij en de Nationale Unie, die hem voor dit ambt kandidaat hadden ge steld, tot vrijdag de tijd gegeven om een nieuwe kandidaat aan te wijzen. De rechtbank baseerde haar uit spraak voornamelijk op de overwe ging, dat Peron voortvluchtig is na het begaan van verschillende misda den. Hongersnood dreigt in Roeanda Ongeveer 60.000 inboorlingen, die voor de stammenoorlogen in Roean- da-Oeroendi naar het grensgebied nabij de grens met de Kongolese pro vincie Kivoe zyn gevlucht, worden ernstig bedreigd door de honger. Een woordvoerder van de Verenigde Na ties deelde gisteren in Leopoldstad mee, dat vliegtuigen van de volkeren organisatie dagelijks voedsel naar het noodgebied vervoeren. Een hoge functionaris van de wereldgezond heidsorganisatie. die vorige week het vluchtelingengebied bezocht, noemde de toestand zeer ernstig. Vele vluch telingen lijden aan malaria en ande re ziekten en zyn ondervoed. Pokkengevaar in Hamburg geweken Uit Hamburg wordt gemeld, dat het pokkengevaar is geweken. De 25 inwoners van deze stad, die in con tact waren geweest met de besmette monteur uit Lammersdorf, hebben gisteren het ziekenhuis verlaten.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 5