Bedenkelijke onenigheid in de Westduitse coalitie Ouders eisten met recht komst Engeline Egberts Amerika en Nederland zijn goede vrienden BERISPING voor Justitie in officier van Baarnse moordzaak Mende: voorstander van direct overleg BONN-MOSKOU Mening minister mrBeerman: Voor een groot deel begrip voor Indonesiës problemen IjWEERBERICHT Staat wint kort geding Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 14 FEBRUARI 1962 No. 30579 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN r 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0 59 per week Witte Singel 1. Leiden Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Prins Bernhard heeft gisteren in Den Haag de première bijge woond van de film „Mare Libe- rum", die in opdracht van het ministerie van Defensie werd vervaardigd. De Prins en minis ter Visser in gesprek met pro ducer-regisseur Ted de Wit van Carillon Films N.V. (Van onze correspondent in Bonn) De onenigheid tussen de Westduitse coalitiepartners, christen democraten en liberalen, over de buitenlandse politiek begint onrustbarende vormen aan te nemen. In Berlijn sprak de liberale partijvoorzitter Mende zich gisteren nog eens met nadruk uit voor de door Adenauer verworpen rechtstreekse onderhande lingen tussen Bonn en Moskou, uiteraard na instemming van de Westelijke bondgenoten. Volgens Mende is het zaak, de Russen te herinneren aan hun standpunt van 1955 te Genève, dat inhield dat Duitsland een staatkundige eenheid zou blijven en dat vrije verkiezingen mogelijk zouden zijn. Doch in 1958 wilde de Sowjet- Unie een vredesverdrag met geheel Duitsland sluiten en verklaar den de Russische leiders dat Duitsland geen oplossing mocht worden opgedrongen, aldus Mende. Ambassadeur Kroll liad hartaanval De liberale leider betoogde voorts, Jat op het jongste Russische memo- 'um van 27 december j.l. een „er Duits antwoord moet worden even. Hy zei verder, dat de West- e ambassadeur in Moskou. Kroll, rol zou kunnen spelen in de i-Russische onderhandelingen, .t de rondborstige Kroll een per- ijk zeer goede verhouding met .er Chroesjtsjow heeft. De Rus- ambassadeur in Bonn, Smir- .v„, heeft al herhaalde malen ge- leiezen op de braakliggende mogelijk- leden, die in deze persoonlijke rela- Üe voor de politiek liggen, aldus Mende. De 64-jarige ambassadeur Kroll i leeft overigens zaterdag j.l. in Bonn, raar hij vertoefde voor de Ambassa- r jeursconferentie, een hartaanval gc- r Kroll had al eerder last van hart en onderging daarvoor eni- |e tijd een kuur. Het resultaat daar- 'i-pn heeft echter niet aan de ver- i rachtingen beantwoord, want behal ve de kleine hartaanval van zater- h lebben lie volgend jaar toch met pensioen et»u gaan, niet vervroegd de buiten- «ndse dienst zal moeten verlaten. S-[ Tenslotte is de post in Moskou veel- d en juist op dit moment acht het riskant een ambassadeur in :ou te hebben, die wellicht elke uit kan vallen, waar dan nog dat men in Bonn een er heeft die gezien zijn ho- leeftijd ook elke dag verstek laten gaan. De christendemo- fractievoorzitter Heinrich Brentano sprak zich gisteren uit tegen de liberale voorstel en en de speculaties om Kroll daar- een rol te laten spelen. Brentano ioemde de opvattingen van Mende rer de buitenlandse politiek een be sting van de coalitie. Hij kondig- e aan in een direct gesprek iet Mende hierop te zullen wijzen ok de coalitie-commissie zal zich II izighouden met de kwestie. Van li- J rale zijde is tenslotte verklaard, dat endes denkbeelden nergens in strijd A D met de coalitie-overeenkomst, zo- Is die destijds na langdurige onder- andelingen werd geformuleerd. Met t laatste argument heeft Mende aigszins de wind in de zeilen, want e tekst van deze overeenkomst houdt iter gelijke tred met de rebelse op- attingen van Bondsdagpresident Gerstemaier dan met de ideeën van Adenauer. Tot zover onze correspondent in Bonn. Volslagen onzin w Ambasssadeur Kroll verklaarde he denochtend in Bonn, dat berichten over een hartaanval „volslagen on zin" zijn. De daaraan gekoppelde vermoedens, dat hij in verband met zijn gezondheidstoestand wellicht niet naar zijn post in Moskou zou kun nen terugkeren, stammen volgens dr. Kroll uit dezelfde kringen, die reeds in november 1961 als „weinig roem rijk" bekend stonden. Hij voegde daaraan toe op uitdrukkelijke wens van Bondskanselier Adenauer nog in Bonn te zijn gebleven, omdat deze het antwoord der Bondsregering op het bekende Moskouse memorandum nogmaals met hem wilde bespreken. Dr. Kroll verklaarde kerngezond te zijn. j.l. schijnt Kroll ook kortgele- in Moskou een hartaanval te speculeert ook druk over of Kroll, gehad. In Bonn dan i De minister van Justitie, mr. A. C. W. Beerman, heeft geant woord op de schriftelijke vragen welke het lid van de Tweede Kamer, mr. C. Berkhouwer (VVD), heeft gesteld over de moei lijkheden rond de emigratie van het 17-jarige meisje Engeline Egberts. Aan de beantwoording van de vragen laat de bewinds man een uiteenzetting van de situatie voorafgaan, waarin het meisje verkeerde. In deze uiteenzetting zegt de minister, dat zodra hij had kennis genomen van een rekest dat de Koningin hem op 6 februari ter behandeling" had toegezonden, en waaruit bleek dat er moeilijk heden waren gerezen rond de emigratie van het zeventienjarige meisje Engeline Egberts, hij er zich onmiddellijk van vergewist heeft, of en, zo ja, welke instanties met deze zaak bemoeienis hebben gehad. Kennedy te Djakarta De Amerikaanse minister van Justitie. Robert Kennedy, heeft gisteren in Djakarta verklaard, dat Amerika en Nederland ..sinds lang goede vrienden zijn en dat ook wensen te blijven." Het ge schil om Nieuw-Guinea noemde hij ,,een strijd tussen goede vrienden". Kennedy zei dit tijdens een vraag- en antwoord-uurtje met Indonesische vakbondsleiders. Hij gaf deze de verzekering dat Amerika's politiek ten opzichte van de kwestie Nieuw-Guinea erop gericht is snel een vreedzame regeling te vinden. Uit een rapport van de Raad van de Kinderbescherming, dat geda teerd was 13 januari 1962 is de mi nister toe-n het volgende gebleken: „Op 4 juli 1961 vervoegden de ouders van de verloofde van het meisje zich bij de Raad voor de Kin derbescherming te 's-Gravenhage. Zij deelden mee, dat de ouders van het meisje emigratieplannen hadden, doch dat het meisje niet mee wilde naar Australië Zij verzochten de be middeling van de Raad, opdat het meisje hier zou kunnen blijven en t.z.t. met hun zoon zou kunnen trou wen. De Raad voor de Kinderbe scherming verwees hen naar de ver eniging „Pro Juventute Rijnland". Opgelucht Gisteren zijn in Parijs de Stoffers begraven van hel 77 tussen politie en demon stranten tegen de OAS. Deze jpto toont de enorme menigte, fe met bloemen was gekomen mr de arbeidsbeurs aan de }oulevard du Temple, waar de iêachtoffers waren opgebaard. De maatschappelijk werkster van Pro Juventute heeft geruime tüd met deze zaak bemoeienis gehad en vol gens het rapport is zy steeds meer tot de overtuiging gekomen, dat de moeilijkheden veroorzaakt werden door beïnvloeding van de a.s. schoon familie. Het meisje Engeline wist eigenlijk niet precies wat zij wilde. Aan de ene kant wilde zij graag hier I blijven, aa» de andere kant was zij zeer aan het gezin gebonden. Toen de maatschappelijk werkster van Pro Juventute voor zich zelf tot de overtuiging was gekomen, dat het de plicht van het meisje was mee te gaan met haar familie en zij haar dit in een gesprek, waarbij ook de verloofde van het meisje tegenwoor dig was, vertelde, leek het meisje, zo wordt gerapporteerd, zelfs opgelucht. Daar van de zijde van de familie van de verloofde van het meisje op 16 december ook een klacht was bin nengekomen bij de officier van Justi tie te 's-Gravenhage, verzocht deze op 21 december de politie te Leiden een onderzoek in te stellen. Op 29 december bracht de politie rapport uit. Hieruit blykt dat het meisje zich op 16 december met haar verloofde eci diens vader vervoegden bij de kinderpolitie te Leiden met de klacht, dat het meisje door haar vader zou zy'n mishandeld. „Wij zijn sinds zéér, zéér lang vrienden van Nederland en wij zijn van plan dat te blijven," zei hij, „Wij vochten als bondgenoten in de tweede wereldoorlogAmerikaanse jongens liggen daar fin Nederland begraven." Ondanks die vriendschap hebben de V.S. meer dan welk ayider land ook In ncsië gesteund tijdens de revolutie. Zolang wij bestaan heb ben wij steeds geijverd voor onaf- hanlxlijkheid en zelfbeschikking. Elkaar begrijpen Kennedy, die bij voorkeur de aan duiding „West Irian" gebruikte, legde de nadruk op, dat Amerika In donesië geen politiek systeem wil op dringen. .Indonesië moet zelf beslissen wat het beste voor Indonesië is. „Amerika begrijpt een groot deel i van de problemen van Indonesië, om dat het zelf uit een revolutie is ge boren. Maar wij hebben 160 jaar de tijd gehad onze problemen op te los sen. U werd onafhankelijk en toen even plotseling een wereldmacht. Met de voorsprong die wij hebben voelen wij het als een plicht u te helpen". „U zult het niet altijd met ons eens zyn en wij zullen het niet altyd met u eens zyn, maar wij moeten elkaar begrijpen", aldus de Ameri kaanse minister. Terechtwijzing Intussen deelde Radio Indonesia mede dat Kennedy aan president Soekarno een persoonlijke brief van zijn broer, de Amerikaanse president, had overhandigd. Over de inhoud van de brief werd niets gezegd. De omroeper zei dat Robert Kenne dy aan Soekarno had gezegd dat de V.S. grote belangstelling hebben in het Nederlands-Indonesische geschil over Westelijk Nieuw-Guinea en dat zy alles wat zij konden gedaan had den om een vreedzame oplossing voor het geschil te vinden. Kennedy wees de vakbondsleiders terecht wat hun opvatting van de Amerikaanse maatschappij betrof. MINDER WIND ej De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Opklaringen, maar ook hier en een sneeuw- of hagelbui. Tot afnemende wind tussen noord en noord later krimpend naar tot zuidwest. Weinig verande- in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 15 februari tifon op: 7.57: onder: 17.53 uur. Maan op: 14.03; onder: 5.24 uur. Poogwater te Katwijk aan Zee te P8 en 12.51 uur laagwater te 8.15 20.54 uur. T TT in een put in de tuin van de villa De officier van Justitie mr. ri. der broers. W. het Overbeek, hoofd v Arrondissementsparket Toen in november vorig jaar Bou- 0,1 |dewyn was gearresteerd, wist de jon- in igeman uit het Baarnse politiebureau te ontsnappen, toen hij persoonlijk Utrecht, is schriftelijk berispt werd ondervraagd door mr Overbeek, zonder dat er bewakers in de buurt naar aanleiding van zijn optre- waren. Boudewijn kon ondanks een enor- Twee rapporten den in het opsporingsonderzoek van de zo geruchtmakende Baarnse moordzaak. Minister Beerman spreekt van „plichts verzuim, bestaande in het maken van ernstige beleidsfouten". Zoals destijds uitvoerig gemeld, worden twee broers, Boudewijn (18' en Ew out (17) en een 18-jarig- vriend verdacht van een gruwelijke moord op de 14-jarige Theo Mast me politiemacht tot de avond van de volgende dag zyn vrijheid behou den. Toen wandelde hij de villa van zyn ouders binnen Geen politieman ontdekte hem. De officier van Justi tie hoorde er pas van, toen hij door de raadsman van de familie, mr. H C. Dietz werd ontboden om zich in de villa zelf op de hoogte te komen stelle-n. Tenslotte werd de jongeman niet in een politie-auto naar Utrecht ivergebracht. maar in een personen auto. terwijl hy door zyn vader weg gebracht mocht worden En intussen liepen honderden politiemannen nog nummer bestaat uit Vi pagina's) wyk. Het slachtoffer werd begraven I in de stromende regen te zoeken Minister mr. A. C. W. Beerman van Justitie heeft nu de officier van Justitie berispt voor deze gang van zaken. Dit deelt de bewindsman mee in antwoord op schriftelyke vragen, die het liberale Tweede-Kamerlid, mr. C. Berkhouwer in november van het vorig jaar heeft gesteld De minister schrijft, dat zoals ook gemeld een onderzoek werd ingesteld door de procureur-generaal, mr. H. R. de Zaayer. Deze bracht 15 de cember van het vorig jaar een rap port uit over zijn bevindingen. Op verzoek van de minister maakte ook de procureur-generaal bij de Hoge Raad, mi-. G. E. Langemeyer. zijn mr. Overbeek als officier van Justi tie in aanmerking genomen. Mishandeling Er werd daarop een onderzoek in gesteld. doch er werd door de kin derpolitie geen aanleiding gevonden nader op de zaak in te gaan. daar gebleken was. dat het meisje zelf aanleiding had gegeven tot de ont stane moeilijkheden met haar vader. De officier van Justitie heeft, na kennis te hebben genomeci van het uitgebrachte rapport op 16 januari aan de secretaris van de Raad voor de Kinderbescherming te 's-Graven hage onder toezending van het po litierapport meegedeeld, dat hy geen aanleiding zag voor interventie. Ge noemde officier had zich ter zake eveneens in verbinding gesteld met de kinderrechter te 's-Gratenhage. Deze deelde hem bij schrijven van 13 januari mee, dat hij, overeen komstig het voorst ïl van de officier van Justitie, adviseerde de stukken op te leggen en een afschrift van het rapport van de kinderpolitie te zenden aan de Raad voor de Kin derbescherming. Tot zover de zienswijze van Pro Juventute, de kinderpolitie, de offi cier van Justitie en de kinderrech ter. Steun voor ouders „De Raad voor de Kinderbescher ming, die dus van verscheidene zy- den in deze zaak was gemengd, bracht rapport uit op 13 januari. Ook dit rapport concludeert, dat er geen aanleiding is tot het treffen van maatregelen van kinderbescher RUIMTEVLUCHT UITGESTELD De poging om de Amerikaan se ruimtevaarder kolonel John Glenn in het kader van het Mercury-project in een baan om de aarde te brengen, is voor tenminste vierentwintig uur uit gesteld. De lancering, die reeds eerder ver scheidene malen werd uitgesteld zou vandaag om 14.30 uur Nederlandse tijd plaats hebben. De weersomstan- - adigheden zowel op de lanceerplaats zienswijze kenbaar. De bestudering ming, behalve dat wordt ovenvoger als in het oceaangebied waar de van deze twee rapporten leidde tot een voorlopige ondertoezichtstelling Mercurycapsule zou moeten worden de opgelegde berisping. Hierbij werd voor te stellen, echter uitsluitend om geborgen, waren echter te ongunstig de zeer goede staat van dienst van I de ouders van het meisje steun te De lancering is thans voorlopig -1- verlenen bij hun gezag over haar en vastgesteld op donderdag tussen 13.30 zou kunnen onttrekken door op het moment van de emigratie zich schuil te houden. De kinderrechter is op deze sugges tie niet ingegaan, omdat hij van me ning was, dat er buiten een onder toezichtstelling onvoldoende midde len waren om de ouders in hun ge zag te steunen. Hij dacht daarbij met name aan hulp te verlenen door de kinderpolitie en de Raad voor de Kinderbescherming, indien dat nodig zou blyken te zijn. Ondergetekende stelde als resul taat van dit onderzoek vast, dat alle aanmerking komende instanties, Pro Juventute, de Raad voor de Kinderbescherming, de kinderpolitie, de officier van Justitie en de kinder rechter. bemoeienis hebben gehad met deze zaak en dat deze unaniem van oordeel waren, dat het redelijk was, dat het meisje met haar ouders naar Australië zou vertrekken. Ter verduidelijking van de verdere gang van zaken zou ondergetekende nog het volgende willen opmerken: Schuilhouden „Kort voordat de ouders met hun overige negen kinderen emigreerden, onttrok het meisje Engeline zich aan het ouderlijk gezag. Toen het ogen blik van vertrek was aangebroken, hield zy zich schuil, zodat de reis zonder haar moest worden aanvaard. De vader had maatregelen getrof fen, opdat het meisje zo spoedig mo gelijk zou kunnen volgen. Hij had daartoe zyn te Leiden wonende broer verzocht alle ter zake dienende maatregelen te treffen Hij heeft daartoe het paspoort va«i het meisje, alsmede het vaccinatiebewijs en geld voor de overtocht aan deze broer overhandgd. 9 Slot pag. 2 „Wij zyn geen kapitalisten van de soort waarover Marx schreef", zei hy, eraan toevoegend dat er in de af gelopen 30 jaar grote sociale voor uitgang in de V.S. is gemaakt. Minister Kennedy heeft vanmor gen een onderhoud met president Soekarno gehad. Het gesprek, dat niet op het programma stond werd gevoerd op verzoek van de Indonesi sche president. Het duurde een uur. Premier Djoeanda, minister Soeban- drio (van Buitenlandse Zaken) en de Amerikaanse ambassadeur in Djakarta, Howard Jones, waren aan wezig bij dit onderhoud. Na afloop verklaarde minister Soebandrio, dat het gehele gesprek gewijd was aan een gedachtenwisseling over de rege ling van het vraagstuk Westelijk Nieuw-Guinea. Na de terugkeer van de Amerikaanse minister van een reis aan verschillende plaatsen op Java en Bali zullen de besprekingen zondag worden voortgezet. Kennedy vertrekt vanmiddag naar Djocjakar- ta. Militair vervoer over Japan De Japanse minister van Bui tenlandse Zaken, Zentaro Kosaka, heeft vandaag in het parlement ge zegd dat Nederland was meegedeeld dat „systematisch vervoer" van Ne derlandse militairen naar Nieuw- Guinea via Tokio, zelfs op geregel de commerciële vluchten, Japan in een moeilijke positie plaatst. In ant woord op vragen in de begrotings commissie van de Senaat, zei hij te geloven dat dergelijk vervoer in de toekomst niet zou geschieden. Op de vraag of Japan de bestaan de luchtvaartovereenkomst met Ne derland zou moeten herzien zodat het Nederlandse commerciële vluch ten waarby militairen naar Nieuw- Guinea worden vervoerd, zou kun nen verbieden, zei de minister dat Japan dat niet kan doen omdat het zowel met Nederland als met Indo nesië vriendschappelijke betrekkin gen onderhoudt. De Nederlandse Staat kan militairen in burger naar Nieuw Guinea laten reizen en ook de vermelding „Rijksambtenaar" in hun pas is geoorloofd. Dit heeft de rechtbank in Den Haag van ochtend verklaard, uitspraak doende in een kort geding, dat door de vader van een dienst plichtige tegen de Nederlandse Staat was aangespannen. De vader van de dienstplich tige, de heer Lindeman te Am sterdam, had namens zijn zoon geëist, dat diens paspoort met de aanduiding „Rijksambtenaar" zou worden vernietigd en dat een nieuw paspoort zou worden verstrekt met een foto, waarop hij in militair uniform zou staan. Voorts zou zijn zoon in uniform moeten reizen en in het bezit moeten zijn van zijn militaire identiteitskaart. In de dagvaar ding was een dwangsom van 15 miljoen gevorderd. Mr. R. Prins, de vice-presi dent van de rechtbank in Den Haag, voor wie het kort geding diende, verwierp al deze eisen en stelde de Staat op al deze punten in het gelijk. (9uc/ Qlü I te voorkomen, dat zy zich daaraan en 18.30 uur Nederlandse tüd. tettws Uit het Leidsch Dagblad van 14 Februari 1862; Te Groningen werd een meester kleermaker telkens afgewezen als candidaat-lid van de Harmonie. Hij liet zich toen bij den Rector- magnificus tegen betaling van f 14 inschrijven als stu dent en werd toen als acade mie-burger zonder ballotage lid van de Harmonie overeen komstig het reglement der Sociëteit.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1