STORM geselt Nederland: ■drie doden veel schade Linkse betoging zonder incidenten in Parij s V Zandschip gezonken op Beneden -Men vede Vandaag stakingen ZILVEREN HUWELIJKSFEES1 VAN HET KONINKLIJK PAAR Dertig april geldt als herdenkingsdag Stuttgart was geivaarschuwd tegen aankoop van Rembrandt, (9ur/ ëfóeii Zl vei Schepen in nood daken afgewaaid bomen ontworteld Jongetje in water gewaaid WEERBERICHT Tal van Nederlandse experts geloofden niet in echtheid WITTE KRUIS teuws Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 13 FEBRUARI 1962 No. 30578 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN r 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 nu 700 arrestaties op Java Op Java zijn 700 mensen in arrest in verband met de poging van vorige maand om president Soekarno te ver moorden. Volgens gewoonlijk be trouwbare kringen bevinden 40 be langrijke politici zich in Tjipajoeng, 70 km van Djakarta, in arrest. Tot hen behoort oud-premier Soetan Sjahrir en een aantal oud-ministers. De zware storm windkracht tien tot elf die gisteren ons land geselde met vooral aan de kust zeer 1 heftige rukwinden heeft aan zeker drie mensen het leven gekost. De materiële schade was aanzienlijk. Vele schepen kwamen in nood te verkeren. Vrijwel alle veer diensten waren gestaakt. Het negenjarig zoontje van de fa milie Pathuis in Tweede Exloërmond woei gistermorgen met zyn fiets in het Kanaal en verdronk. In Dedemsvaart is de 40-jarige on gehuwde kantoorbediende F. Kielt gistermiddag door een vrachtauto gegrepen en vrijwel op slag gedood. l)e man, die cp een bromiets reed, verloor door een hevige rukwind de macht over het stuur en viel juist voor een passerende vrachtauto. Het derde slachtoffer viel op de Beneden-Merwede tussen Dordrecht en Papendrecht. De 34-jarige schip per A. Zuiderhoek uit Gouderak, me de-eigenaar van het zandschip „Twee gebroeders", sloeg overboord en ver dronk. Omstreeks kwart voor één gistermiddag werd zijn schip op weg naar Werkendam onbemand mtt draaiende motoren aangetroffen. De rivierpolitie constateerde een koe- lingsuefect. Vermoedelijk is de schipper, die alleen aa<n boord was, naar de machinekamer gegaan om het euvel te verhelpen. Toen hy weer aan dek kwam, moet het schip dwars op de hoge golven hebben gelegen. De man schynt toen overboord te zyn geslagen. n Dakloos hotel In Appingedam werd één persoon i licht gewond, daardat het dak van T| een barak in het Fivelingo Kamp te 'I' Appingedam, waarin de iuchtdoelar- 2lJ tiilerie van de 928e Licht Lua is ge- nd legerd, afwaaide. De door de storm j aangerichte materiele schade was •oi over het algemeen vrij groot. In Stadskanaal is het dak van hotel „Dopper" weggewaaid, zodat de re- k gen het hotel binnenstroomde. De op de bovenste etage gelegen kamers lie- pen daardoor zware waterschade op. Deze wordt geraamd op tienduizend i guldens. In Drouwenermond nabij Stadskanaal werd een 27 meter lange salon wagen van de famiüe Wiel- 'jj draaijer door de storm opgenomen en dwars over de weg gezet. Doordat zo snel geen kraanwagen beschikbaar jj was, versperde het gevaarte langdu- rig het verkeer op de weg Stadska- M naai—Gasselte. 6{ In Gouda werd de rooms katholieke ;g v.g.l.o.-school van haar aak beroofd. - Grote delen van het dak kwamen '•j op een lege bouwkeet terecht, die ge- e{ heel in elkaar werd gedrukt. De kin- J deren verlieten in paniek de school. Ie' Juist nadat de laatste kinderen een c van de lokalen verlaten hadden, viel gesteente naar beneden. In Krimpen aan de IJssel werd het dak wegge rukt van een uit drie huizen be- staand blok aan de Burgemeester Aalberslaan. Een baby, die in een >i kamer op de bovenste verdieping van een der huizen lag te slapen, bleef ongedeerd. Boom op unto In Ouderkerk aan de Amstel aan de Achterdijk waaide een kruin uit een boom, juist op het moment dat een bestelauto passeerde. Het dak van de auto werd geheel vernield. J De bestuurder en een mede-inzitten- den kwamen met de schrik vrij. In Delft waaiden drie platen van i de aluminiumbekleding van de kern reactor weg. In de Waalhaven te j Rotterdam sloeg het Italiaanse vrachtschip „Louis Pasteur" 7195 brt, los van de veortrossen. Twee haven- I sleepboten konden het schip snel ver- j ankeren. Het liep geen schade op. De verdere schade in steden en dor- 1 pen beperkte zich tot de gebruikelijke I stormverschijnselen, zoals ingewaai de spiegelruiten, afgebroken televisie antennes, afgewaaide dakpannen en ontwortelde bomen. BUIIG De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Wisselende bewolking met nu en dan regen-, sneeuw- of hagelbuien. Krachtige tot harde wind, aan de kust tijdelijk storm tussen noordwest en noord. Weinig veran dering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 14 FEBRUARI Zon op: 7.59 uur; onder: 17.51 uur. Maan op: 13.15 uur onder: 4.29 uur Hoogwater te Katwijk te 11.29 uur: laagwater te 6.48 en 19.36 uur. Maar zo'n ontwortlde boom een meer dan een eeuw oude beukeboom kwam gistermiddag precies terecht op de boerderij van de landbouwer M. Berden. Niemand werd gewond. De stam van de naar schatting 4.000 kg we gende boom bleef halverwege in de woning steken. Het gevaarte ver splinterde het dak en kraakte ver volgens het bovenste deel van het huis, rakelings langs de slaapkamer waarin Mevrouw Berden (moeder van 7 kinderen) ziek te bed lag. Zij was hevig geschrokken en vertelde ons: „Ik dacht dat de wereld ver ging". Op advies van de Rijkswa terstaat moesten de bewoners het huis verlaten. Opvarenden gered Vele schepen hebben het gisteren in de felle storm ook moeilijk ge had. De „Vulkaan 6", geladen met 2500 ton erts, kwam op de Boven- Merwede tussen Boven-Hardinxveld en Werkendam deze moeilijkheden niet te boven. Toen men bezig was de luiken te sluiten, omdat het schip te veel water maakte, sloeg het vol en zonk meteen. De vijf volwassenen en de twee kinderen, die aan boord wa ren, konden zich redden door snel in 1 een stalen roeiboot te stappen. Zy zagen hun schip met al hun bezittin gen in de golven verdwijnen. De 400 ton metende Nederlandse kustvaarder „Walcheren" kwam gis teravond in nood te verkeren on geveer 15 kilometer ten noorden van het eiland Norderney. Het vroeg dringend om hulp. Pas toen de „At las" van de Duitse rederij „Bugsier" de Nederlander had bereikt werd het radionoodverkeer opgeheven. De storm rukte ook het lichtschip „Terschellingerbank" van zijn an kers. Het schip was al een kilometer afgedreven voor de bemanning erin slaagde nieuwe ankers uit te brengen. Het deed daarna weer normaal dienst. In buitenland De storm heeft gistermorgen in Engeland drie slachtoffers geëist. Er werden windsnelheden van 200 km per uur gemeten. In Yorkshire zijn acht vrachtwagens en zes autobussen omgewaaid. In sommige spreken kwam het weg- en spoorverkeer tot stilstand, onder meer in Lanarkshire waar de storm het hevigst was. In Duisburg (West-Duitsland) kon een overwegboom door de storm niet worden gesloten. Een locomotief boorde zich in de aanhangwagen van een tram, waarvan de conducteur later verklaarde uit de tekens van de overwegwachter begrepen te hebben dat hij nog vlug kon doorrijden. Eén inzittende werd gedood en 32 perso nen werden gewond, van wie ver scheidene ernstig. De botsing gebeur de tijdens het ochtendspitsuur. In Zuid-Ca!ifornië woedt al een week lang onafgebroken een zware storm, die gepaard gaat met hevige regens. Tot dusver zyn 26 personen om het leven gekomen door verdrin king en door verkeersongelukken als gevolg van de storm, terwijl twee kinderen werden gedood tc^en twee huizen door een modderstroom wer den vernield. In Lo^ Angeles zijn meren tot twee 1 meter diepte gevormd. Een deel van I Hollywoods beroemde Sunset Eoule- I vard staat onder water. Ook Idaho, Wyoming en Utah zijn door over stromingen getroffen, waardoor hon derden mensen hun huizen moesten I verlaten. In zes districten van Idaho I is de noodtoestand afgekondigd. (Van onze Parijse correspondent) Wanneer de dag van vandaag in Parijs in dezelfde rust ver loopt als die van gisteren, zal men vanavond met een zucht van verlichting kunnen vaststellen, dat de manifestaties en stakingen ter ere van de acht slachtoffers, die vorige week bij andere anti- O.A.S.-demonstraties zijn gevallen, tenminste geen nieuwe doden en gewonden en zelfs nauwelijks incidenten of wanklanken heb ben opgeleverd. Vanmorgen is er wel op grote schaal gestaakt. Treinen, metro's en autobussen stonden stil, het gas en de elektriciteit functioneerden even min en in Parys zijn de gehele dag geen kranten verschenen. De radio zond de halve dag een non-stop pro gramma van grammofoonplaten uit. I De generale repetitie van gisteren, I waarvan de socialisten de regie voor- namelijk in handen hadden, is, als j gezegd bijzonder rustig verlopen. Toegegeven moet worden, dat de mi nister van Buitenlandse Zaken, Roger Prey, dan ook alle voorzorgen geno- 'men had, om te voorkomen dat de (Dit nummer bestaat uit 10 pagina's) bloedige gebeurtenissen va-n vorige week zich zouden herhalen. Weliswaar hadden vijftig- tot zes tigduizend Parijzenaars, onder wie verschillende linkse leiders als Pierre Mendes-France, Depreux en Claude Bourdet, het ministeriële verbod tot demonstreren in de wind geslagen, doch doordat anderzijds de veilig heidstroepen die nogmaals met een vijfduizend man waren versterkt, zo dat voor elke manifestant gemiddeld één politie-agent als welwillende „nurse" aanwezig was zich stipt aan hun orders van verdraagzaam heid gehouden hebben, kon de hele betoging zich ditmaal in de geest van een waardig protest tegen fascistisch en politieel geweld voltrekken. Vanaf de gevel ,vg_u de Arbeids beurs, vlak bij de Place de la Répu blique, waar de acht slachtoffers van vorige week lagen opgebaard, woei een enorme zwarte rouw-voile in de grimmige avondwind. Alle café's en winkels in de buurt waren gesloten, nadat de yzeren rolluiken eerst wa ren neergetrokken. Door alle boulevards die leiden naar De Place de la République, dat door de organisatoren als plaats van samenkomst gekozen was, met ette lijke kordons zwaargewapende gar disten af te zetten, kon niet één be toger het historische monument be reiken. Wel was toegestaan, dat groe pen demonstranten zich begaven naar de oorlogsmonumenten in de verschillende arrondissementen. Binnen het uur na het begin van de betoging konden zo alle wijken rond de Place de la République, die de hele dag waren afgezet geweest, weer voor het verkeer worden vrij gegeven. 's Morgens had de regering, die re den beweerde te hebben de aankomst van fascistische provocateurs te vre zen, ook de stations en toegangswe gen tot Parijs streng laten bewaken, waarbij zich echter evenmin inciden ten hebben voorgedaan. Gebleken is, zo mag de conclusie dus thans wel luiden, dat met wat zelfbeheersing van beide zijden en in het bijzonder van de kant van de politie, een massale demonstratie tegen het dreigende fascisme geen enkel gevaar voor de orde behoeft op te leveren. Het zou daarom zeker wel zo ver standig van de regering zijn, de pa radoxale maatregel nu maar stil zwijgend op te heffen, waardoor het de Parijzenaars officieel nog altijd Edward Kennedy, een broer van de Amerikaanse president bracht een bezoek aan Brussel, waar hij werd ontvangen door de voorzitter van de EEG, prof Hallstein (rechts). verboden is publiekelijk te proteste ren tegen de OAS, die het staats hoofd en de ministers zelf niettemin om beurten als acuut gevaar voor de republiek aan de schandpaal plegen te nagelen. Opheffing van dat ver bod zou bovendien de regering mis schien eindelijk nog kunnen schoon wassen van de verdenking van dub belspel, die anders wel op haar moet blijven rusten. De OAS zet intussen haar onzalige actie voort. In Parijs explodeerden vannacht zeven kneedbommen, waardoor acht personen werden ge wond en grote schade werd aange richt. In Algerije zijn gisteren door aan slagen zeventien personen omgeko men. Duizenden leden van de Pa rijse anti-oproerpolitie, uitgerust met gummistokken, traangas granaten en machinepistolen, hadden maandagavond de Place de la Republique in Parijs af gezet in verband met de aan gekondigde „zwijgende beto ging". De secretariaten van H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins delen mede, dat de 30e april a.s. zal gelden als de officiële her denkingsdag van het feit, dat 25 jaar geleden het huwelijk van Koningin en Prins werd gesloten. Die middag vindt te Amsterdam een officiële rijtoer plaats, 's Avonds bieden H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins in het paleis op de Dam aan Nederlandse autoriteiten, onder wie alle ministers, staatssecretarissen en ministers van staat, een diner aan. Die dag zal het andere jaren gebruikelijke défilé ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin niet plaats vinden. Zoals bekend, hebben Koningin en Prins het voornemen de dag tevoren in Amsterdam een kerkdienst bij te wonen, terwijl zij op 1 en 2 mei een aantal familieleden, vrienden en per soonlijke kennissen zullen uitnodigen het 25-jarig huwelijksfeest met hen te vieren. Het programma houdt daarbij o.m. in, naast een ontvangst ten paleize de Dam een bezoek aan de daartoe voor hen beschikbaar ge stelde Keukenhof te Lisse, terwijl op 2 mei ook op de daartoe door de Stoomvaart Maatschappij Nederland aan het Koninklijk Paar aangeboden „Oranje' een vaartocht zal worden gemaakt. Jeugdmanifestaties Op 5, 7, 8 en 9 mei zal het Ko ninklijk gezin dan een tocht langs de provinciale hoofdsteden maken. Daarbij zal te Groningen, Arnhem, 's-Hertogenbosch en s-Gravenhage de Nederlandse jeugd in een vier tal manifestaties antwoord geven op de door het Koninklijk paar in haar midden gelegde vraag, hoe de jeugd haar taak ziet Lu de wereld van van daag en morgen. Aldus zal tevens dank worden gebracht voor het ge schenk dat Koningin en Prins ter gelegenheid van hun zilveren bruiloft aan de gehele Nederlandse jeugd heb ben gegeven. Gelijk bekend, bestaat dit geschenk in de eerste plaats uit een tweetal terreinen dit het Ko ninklijk Paar ter beschikking heefl gesteld. Daarenboven hebben Konin gin en Prins een aanvangskapitaal geschonken tot het op die terreinen stichten van jeugdcentra. (Van onze Amsterdamse correspondent) Het „Zelfpórtret" van Rembrandt, dat dezer dagen door een Hongaarse kunstcriticus, Martin Porkay, een „grove vervalsing" was genoemd, nadat het in november j.l. door het Staatsmuseum van Stuttgart was aangekocht voor 3.6 miljoen mark, heeft bij Nederlandse deskundigen allerminst het enthousiasme opgewekt, dat destijds in Duitsland is gesuggereerd. De direc teur van het Stuttgarter museum heeft destijds medegedeeld, dat hij advie zen over het schilderij had ingewonnen by deskundigen in Amsterdam en Den Haag, „die zich positief en ten dele enthousiast over de aankoop hebben geuit" en de minister van Cultuur van de staat Baden-Wiirttemberg zei in het parlement: „Er is over de echtheid van dit schilderij contact opgenomen met vakmensen in het buitenland,ook die van het Louvre en het Rijks museum". Dr. Van Sclienclel werd nimmer geraadpleegd Thans blijkt dat genoemde Neder landse deskundigen niet zijn bena derd of van stonde af aan met arg waan tegenover dit niet-gesigneerde zelfportret hebben gestaan. De hoofddirecteur van het Rijksmuseum dr. A. F. E. van Schendel, een Rem- brandt-kenner bij uitstek, is niet geconsulteerd. Een pikante bijzon derheid is zelfs dat het hoofd van de educatieve dienst van het Rijks museum, de heer E. R. Meyer, onge wild de affaire, die in kunstkringen grote beroering heeft gewekt, aan het rollen heeft gebracht. De heer Meyer twijfelde aan de echtheid van het schilderij en uit persoonlijke be langstelling vroeg hij in een privé- brief aan Martin Porkay, die hem goed bekend is, of deze hem aan een foto van het zelfportret kon helpen. Porkay, die in Duitsland wegens zijn ontdekkingen van vervalste schilde rijen de „schrik der musea" wordt genoemd, werd hierdoor zo achter dochtig, dat hijzelf op onderzoek uit ging en tenslotte de Rembrandt als vals ontmaskerde. Dubbele waarschuwing Het Staatsmuseum van Stuttgart, dat zich thans beroept op het enth- ousiastme van de Nederlandse des kundigen, heeft verzuimd zich in verbinding te stellen met het Rijks bureau voor kunsthistorische docu mentatie in Den Haag, dat als het best gedocumenteerde instituut van Europa bekend staat. Toen de direc teur van dit bureau, dr. H. Gerzon, van de plannen tot aankoop hoorde, j dook hij uit louter nieuwsgierigheid in zyn archief en vond daarin een foto-kopie van het zelfportret en daarbij de aantekening: „heet Rem brandt", anonieme school, uit de ver zameling van wijlen cardinaal Des- puich, te Palma de Majorca". Dr. Gerzon achtte het een colle giale plicht, de museumdirectie in Stuttgart van zijn ontdekking op de hoogte te stellen. Ook nam hy con tact op met prof. dr. L. van Puij- velde, de bekende Brusselse kunst historicus, die in 1936 In verband met een gevraagde expertise samen met de toenmalige directeur van het Haagse bureau, dr. H. Schneider, naar Majorca was gereisd om het schilderij te bekijken. Zyn oordeel was: „zeer beslist geen Rembrandt". Hy is die mening nog steeds toege daan. Dr. Gerzon liet ook dit aan Stuttgart weten, terwyl prof. van Puijvelde eveneens een waarschu wende brief schreef Valse Rembrandt Voorzover ons bekend is de enige Nederlandse deskundige, die door het Staatsmuseum van Stuttgart om ad vies is gevraagd, de directeur van het Mauritshuis in Den Haag ,dr. A. B. de Vries. Toevallig had de Londense kunsthandelaar, die het schilderij aan Stuttgart wilde ver kopen, het tevoren ook aan het Mauritshuis aangeboden. Dr. De Vries liet zijn Duitse collega weten, dat hij zeer onder de indruk was van het zelfportret, maar adviseer de tevens niet tot aankoop te be sluiten alvorens een diepgaand on derzoek te hebben ingesteld. De verkoper van het schilderij is de heer Speelman, van afkomst Ne derlander. die reeds jaren in Londen woont. Hij heeft op menige kunst veiling van zich doen spreken van wege de hoge bedragen, die hij voor bekende schilderijen biedt. De direc teur van het Staatsmuseum te Stutt gart heeft inmiddels laten weten, dat hij zich bij de aankoop van het schilderij het recht van teruggave heeft voorbehouden. De heer Porkay heeft de minister van Cultuur in Baden-Württemberg geschreven, dat dit zelfportret van Rembrandt naar zijn oordeel hoogstens 50 jaar oud kan zijn en een waarde heeft van slechts enkele honderden guldens. Tot zover onze Amsterdamse cor respondent. Volgens Reuter zal het Staatsmu seum van Stuttgart het Insti tuut Coremans in Brussel vragen de echtheid na te gaan van het „Zelf portret" van Rembrandt dat eerder een vervalsing was genoemd. Volgens het museum zou by diepgaande on derzoekingen in Duitse laboratoria gebleken zijn dat het schilderij echt is, maar de nieuwe expertise zal wor den gevraagd om elke mogelijkheid van vergissing uit te sluiten. Advertentie y de echte PIJNSTILLER tegen hoofdpijn, kiespijn, griep, reumatische pijnen etc.. Uit het Leidsch Dagblad van 13 Februari 1862: Z.M. heeft eervol ontslag verleend aan Dr. S. de Ra- nitz, als 2e luit. bij de dienst doende schutterij te Leiden en in diens plaats benoemd Mr. A. J. Wijnstroom. (Advertentie) Openb. vrijw. verkoping. Een huis en erf ingerigt als tot Brood- en Koekbakkerij staande en gelegen aan de Hoogewoerd over de Watersteeg. hoek St. Jorissteen, zijnde ver huurd aan Dirk Kriek tegen f5.- 's weeks.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1