n De Geld voor jeugdhuis is er, maar nu verder pilliHH Gure wind jaagt over verlaten boulevard EVAHGEU5CHER G0TTE5DEN5T UHR V.M. Walt wel mee zegt burgemeester j FOTO'S HOLVAST in Noordwijk een óorp wacht Zaterdag 10 februari 1962 ADRI ADMIRAAL en WILLY DEKKER vinden beiden, dat er in Noord wijk genoeg te beleven valt, zowel 's zomers als 's winters. 's Zomers llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll» De mensen die in Noord- wijk iets voor de jeugd willen doen. zien zich voor grote moeilijkheden geplaatst, 's Zomers talen de jongeren van Noordwijk niet naar een verenigingEr is immers ge noeg te doen op en om het strand, zeggen ze. Dat bord aan de muur van de Hervormde Kerk met het Duitse opschrift is een symp toom van het grootste pro bleem: de buitenlandse gas ten. De jongeren van Noord- wijk maken gedurende de zo mermaanden deel uit van een gemeenschap, die de kenmer ken, welke haar typisch Noordwijkse karakter zouden moeten bepalen, heeft ver drongen. De buitenlander is opper machtig in Noordwijk gedu rende de zomermaanden. De Noordwijkse jongeren komen er niet of nauwelijks aan te en ItllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHllllillilllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIII pas, tenzij om er financieel een beetje beter van te wor den. En daarop lopen alle po gingen om voor eigen jeugd iets zinvols te ondernemen, vast. Men make zich daarover (i: geen illusies. S En in de wintermaanden? A Dan is er de stilte van boule- f vard, strand en Hoofdstraat, f En in deze leegte moeten de Noordwijkse meisjes en jon gens hun houding vinden, i' Voor een minderheid levert dit geen enkel probleem op, voor de overgrote meerder- <r heid vele. En wat wordt daar 1 nu aan gedaan? Wat moet er gedaan worden, opdat zij zich óók in de zomermaanden als een gezonde gemeenschap f van jongeren kunnen hand- f haven? Daarover gaat het op (|i deze pagina. i IIHItIHHIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIilllNlllllllllllllllllllllllllllllllllltlllHIIIII "s winters I: Mr. G. F. W. van Berckel volgt gedachteloos de bewe gingen die zijn hand maakt. Die hand tikt met een pot lood ritmisch op het grote bu reau in de burgemeesters kamer. Noordwij ks burge meester kiest zijn woorden zorgvuldig. Als hij het pot lood heeft neergelegd, zegt hij„De taak die het gemeen tebestuur in het jeugdwerk heeft, is van aanvullende aard. De verantwoordelijk heid berust daarom nooit bij de gemeentelijke overheid. Zij berust ten eerste bij het zich ontwikkelende individu zelf; ten tweede bij de verzorgers van dat individu en ten derde bij de confessionele groepe ringen, waartoe de jongen of het meisje door geboorte of opvoeding behoort. De ge meente is ten allen tijde be reid subsidies en adviezen te geven voor het verwezenlijken van goede plannen". Het Noordwijkse jeugdpro bleem, dat wij aanwezig dach ten, wordt door burgemeester Van Berckel niet al te zwaar opgenomen. „Je houdt natuur lijk altijd mensen, die hun vrije tijd niet nuttig kunnen of willen besteden. Maar moet je dan voor zulken alle mogelijke moeite doen om een oplossing te vinden?" Als het woord „muziekvereni gingen" valt, begint hij een lof zang op de besturen van de Noordwijkse muziekverenigin gen, op de jongelui die lid van die verenigingen zijn en op hen, die bij uitvoeringen altijd blijk van hun belangstelling geven. „Het werk dat de besturen van die verenigingen verzetten, is voor mij het bewijs, dat er in Noordwijk vele mensen zijn die kans zien op verantwoorde wijze iets voor de eigen jeugd te doen. Tot mijn grote verwondering, maar ook tot mijn onuitspreke lijke genoegen, zijn de activitei ten op dit gebied in de loop der jaren niet verwaterd. Zelfs de zomer zag daar geen kans toe". Grote bewondering heeft de burgemeester ook voor de Noordwijkse Reddings Brigade, waarvoor de jeugd eveneens veel belangstelling toont. Mr. G. F. W. van Berckel oogje in 't zeil De sportbeoefening heeft in Noordwijk vooral de laatste ja ren een geweldige vlucht geno men. Over de activiteiten van de confessionele groeperingen in Noordwijk is burgemeester Van Berckel enthousiast. „De kerken doen hun uiterste best om de jongeren te boeien door ook bui ten de normale kerkdiensten ac tiviteiten te stimuleren waarin de jeugd rechtstreeks wordt be trokken. En dit met succes!" „Bij dit alles houdt de gemeen te een oogje in het zeil en de resultaten zijn beslist moedge vend", luidt het oordeel van de burgemeester. bestemming van het nog te bouwen jeugdcentrum de Ryksgoedkeu- ring voor de bouw moet nog ver kregen worden zijn in volle gang. „Ik sta hier nu drie jaar in Noordwijk en in die tijd is het jeugdwerk er een beetje bij inge schoten", geeft ds. Hoekstra rond uit toe, „maar nu moet ik ook weer zeggen, dat de zaalaccommodatie een grote uitbreiding niet toeliet. Een geboren handelaar. In de win termaanden zoekt hij zijn vertier voornamelijk in Den Haag. 's Zo mers blijft hij in Noordwijk, want dan is er genoeg te doen. „Wat moet ik nou met een ver eniging?". Kees Verloop (17) haalt onverschillig zijn schouders op, „daar geeft ik niets om. Ik zit in de vijfde klas van de hbs in Leiden, maar ik houd nog genoeg vrije tijd over. In de winter scharrel ik zo'n beetje op straat, en 's zomers lig ik natuurlijk op het strand. En voor de gezelligheid heb ik echt geen vereniging nodig. Als ik gezelligheid wil, ga ik thuis zitten". Kees is best te spreken over Noordwijk. Genoeg te doen Adri Admiraal snapt niet, dat er mensen zijn, die het niet leuk vin den in Noordwijk. „Er is immers toch altijd wel wat te doen", pro testeert dit 17-jarig meisje. Ze is leerlinge van het Schoevers Insti tuut in Den Haag. Adri komt uit een gezin van vijf kinderen en heeft dus bepaald geen gebrek aan gezelligheid als ze eens niets te doen zou hebben. Ze heeft het overigens druk genoeg met haar st-enolessen. Eén avond in de week gaat ze volleyballen by SIOS. In naar vrije tijd leest ze veel. Haar vriendin Willie Dekker, 16 jaar en eveneens leerling van het Schoevers Instituut, denkt er net zo over. „Als je nu echt helemaal niets te doen hebt, dan kun je altijd nog wel naar de bioscoop", valt ze Adri bij. Tijd tekort Toch zijn er jongeren die ook 's winters nog tijd te kort. ko men om zich aan al hun hobbies te kunnen wijden. Neem nu zo'n meisje als Joke van Eeuwijk. Joke is informatrice bij de NZH te Lei den. Wij komen haar tegen als zij met haar zusje Netty terugkomt van een repetitie van de muziek vereniging „De Echo der Duinen", waarvan zij beiden lid zijn. „Nee", zegt Joke, ,,'s winters is hier maar weinig te beleven". Maar als we haar vragen, wat ze dan met haar vrije tijd doet, spreekt ze zich zelf tegen: Joke heeft een over bezet programma. Ze is op Italiaan se les, tweemaal in de week gaat ze naar de toneelvereniging Louis Bouwmeester, verder is ze een enthousiast beoefenaarster van vol leybal. We vroegen ons af, of Joke het meende, toen ze zei: ,,'s Winters is hier niet veel te beleven". Met zus Netty is het al niet anders. Ze komt tijd tekort voor de vereni gingen, waar ze lid van is. Nelly persoonlijke wens: een mooi over dekt zwembad. Meer ,vrij duin „Het plezier dat je hier in de zomer hebt, weegt wel op tegen de stille winteravonden", vindt Leen van Duin. Leen is 17 jaar. Elke dag reist hjj naar Haarlem om zich te bekwamen in de techniek. Hij is leerling van de h.t.s. „Ik heb veel vrije tijd en die gebruik ik om met mijn vrienden op het strand te gaan voetballen" zegt Leen tevreden. De vrije uren die hij in Haarlem heeft, brengt hjj op school door om zich te verdiepen in de problemen, die de 32 stukken en de 64 velden van het schaakspel voor hem inhouden. WÊÊtÊÊtM Ik heb goede hoop, dat de zaken beter gaan lopen, als de jongeren weten, dat, wanneer ze eens een keer niet thuis zijn, daar tussen de Golfbaan en het Wantveld een te huis is, waarvan de deuren wyd open staan". Oecumenisch De bouw van het nieuwe jeugd huis werd dus mogelijk gemaakt door de hervormde gemeente van Noordwijk. Dit houdt niet in, dat het alleen voor hervormde Jongeren bestemd zou zijn. Ook hier wordt getracht de oecumenische gedachte te verwezenlijken. Ongetwijfeld zullen zee, strand, boulevard en badgasten niets aan hun aantrekkelijkheid inboeten ge durende de zomermaanden, maar zeker is, dat ook het jeugdcentrum en daarmee het jeugdwerk een vas te plaats zal gaan innemen in het leven van de Noordwijkse jongeren. Leen geeft toe dat hij de winter avonden in Noordwijk vrij saa; vindt. Ook hij mist het vertier, dat de vakantiegangers in deze bad plaats brengen. Nu slentert hij 's avonds wel eens naar de snackba, aan het eind van de Hoofdstraat Als het hem daar verveelt slenter hij weer terug naar huis. „Nee, al. het eerst maar weer zomer is De tweede Leen die we ont moeten heeft Van Meele als achternaam. Deze Leen is heel wat ouder dan de voorgaande jongelui die we spraken. Hij is 26 en helemaal niet tevreden over Noordwijk. „Ze moesten hier eindelijk eens gaan breken en er een mooi dorp van ma ken", moppert deze bloemist. Ook vindt hij, dat er meer „vrij duin" moet komen (en de jon gelui die in een kring om ons heen staan vallen Leen enthou siast bij, wanneer hij deze klacht uit). Op ADRI AAN ADMIRAAL sleutelen óe zomeR MET een vaag handgebaar verontschuldigt ds. W. Hoekstra zich voor de gezellig-romraelige studeerkamer in zijn huis aan de Hoogwatersbosstraat. Op een tafeltje, dat midden in de kamer staat, ligt een grote stapel tekeningen. Tekeningen van het jeugdhuis, waarvoor hervormd Noordwijk zelf de gelden bijeenbracht. Zodra ds. Hoekstra over dat jeugdhuis begint te praten, vergeet hij alles om zich heen. Hij vouwt de tekeningen open en wijst enthousiast op enkele bijzonderheden. ,,Kijk", zegt de dominee, „daar kunnen de jongens knutselen en daar zijn wijsvinger schiet van links naar rechts over het papier in die ruimte kunnen allerlei spelletjes worden gedaan". Hij raakt e' niet over uitgepraat. Het gehele jeugdwerk heeft trou wens zijn levendige belangstelling Ds. Hoekstra kan zich vreselijk opwinden over de mensen die hei altijd laatdunkend over „de mo derne jeugd van tegenwoordig hebben. „Allemaal kreten waar jc niks voor koopt", zegt hij en xoij- zend op de tekeningen: „Diezelfde jeugd van tegenwoordig heeft zich toch maar uitgesloofd om geld bijeen te krijgen voor een eigen „huis". Het is waar, dat de jon geren het in onze snel veranderen de maatschappij moeilijker hebben dan de vorige generatie, maar er valt heus ivel iets mee te bereiken, als je maar weet, hoe je ze moet aanpakken" De mensen die zich tot. het jeugd werk geroepen voelen, weten dat ze moeilijk en (vaak) ondankbaar werk te doen krijgen: wat de jon gen en het meisje vandaag „mie ters" vinden, dat blijkt morgen plotseling „waardeloos" te zyn. Op gang Ds. W. HOEKSTRA goede hoop Het jeugdwerk in Noordwtfk be gint eindelijk een beetje op gang te komen. De Hervormde Kerkeraad heeft een tweede jeugdouderling be noemd en het aantal leden van de Hervormde Jeugdraad zal worden uitgebreid. De besprekingen over de Noordwijk, een donderdagavond In de Hoofdstraat is het stil. Alleen in een snackbar aan het eind van de straat, dicht bij de boulevard, zitten Klaas Barnhoorn en Kees Ruigrok met drie of vier kameraden te kijken naar de kast jes met croquetten, gehaktballen en slaatjes. Veel wordt er niet gesproken Een eind verder in de straat staan drie knapen zwijgend bij elkaar. Als ze mer ken, dat de anderen net zo weinig te vertellen hebben als zij zelf, starten zij hun brommers weer en rijden weg. Maar na een half uur staan ze er weer. Een gure westenwind ontneemt aan de boulevard alle aan trekkelijkheid. Ook daar is het stil. Het is alsof Noordwijk wacht. Waarop wordt ons duidelijk, als we aan de muur van de hervormde kerk in de Hoofdstraat het bordje ontdekken, i waarop staat: J EVANGELISCHER GOTTESDIENST T AMJULI AMAUG. 8.15 UHR V.M. De dagen waarop de diensten worden gehouden moeten nog e' ingevuld worden. Het is immers nog geen juli. Noordwijk wacht J op het badseizoen. U Kees Ruigrok (15 jaar, leerling van de chr. ulo) is een van de jongens die we aantroffen in de I snackbar. Met een somber gezicht J geeft hij zijn oordeel over Noord- I wijk des winters: „Waardeloos, Geef mij de zomer maar, want I met die vakantiegangers valt er altijd wel wat te beleven". Over wat er dan allemaal te beleven valt, blijft hij wat vaag. I Maar wat doet Kees nu, in de winter, met zijn vrije avonden? „Wanneer ik mijn huiswerk af heb, dan ga ik naar de snackbar om myn vrienden te ontmoeten, nou en dan kletsen we wat". Verder •niets? „Er zijn hier natuurlijk wel clubs en verenigingen", mengt Klaas Barnhoorn, een klasgenoot van Kees zich in het gesprek, „maar het vervelende is, dat we niet dansen kunnen". Daar zal nu wel gauw verandering in komen, want elke zaterdagavond reist Klaas met de bus naar Leiden, waar hij op dansles is. Als hij het dansen onder de knie heeft, is hij beslist van plan om lid te worden van een of andere jeugdvereniging. „Want die zijn er genoeg in Noordwijk". Sleutelen Tegen de automaat met rolletjes drop en pepermunt geleund, staat- Adriaan Admiraal. Negentien jaar. I mm t Netty van Eeuwyk zwembad donker haar, licht glimmend jacket, spijkerbroek en een rech terhand die hy achteloos in zijn achterzak houdt. Adriaan kauwt op een lucifertje. „Sleutelen.zegt hij, als we hem vragen wat hij in zijn vrije tijd doet, .aan brom mers", verduidelijkt hij nog. Als haringverwerker en chauffeur be schikt Adriaan over veel vrije tijd. Hij sleutelt aan brommers, spuit ze soms op en verkoopt leren broeken.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 9