Grotere beursomzetten op de aandelenmarkt Nota over van minister Visser zaak Van der Putten Kerkdiensten Leiden en omgeving ^'tKARREWIEL Zal prijsstijging voorkomen worden „Beschuldigingen zijn niet bewezen" Nieuwe emissies zijn welkom PASSAP GEEN HERNIEUWD ONDERZOEK „Door wantrouwen beheerst" Snuif en wrijf Doorlopend kruiswoordraadsel LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 10 FEBRUARI 1962 7 uur mej. ds. H. J. W. Modderman te Amsterdam. NoordwUk Binnen Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. J. v. Dok. Ger. Kerk: 9.30, 5 en (11 uur v. d. Berghstichting) ds. W. Dekker. Ned. Prot. Bond: 10.30 uur dhr. M. Roos te Lelden (Jeugd dienst). NoordwUk aan Zee Herv. Gem.: 10 en 5 uur ds. W. Hoekstra. Geref. Kerk: 10 uur ds. B. Bouma; 5 uur ds. T. Ferwerda. Sole Mlo: 10 uur ds. T. Ferwerda. Herv. Geref. Evang.: 10 uur ds. C. Wolthuis te Bunnlk; 7 uur ds. A. G. v. Kooten te Hulzen. NoordwUkerhont Herv. Gem.: 10 uur ds. A. H. Smits. Oegstgeest Herv. Gem.: Groene- of Wllllbrordkerk10.30 uur ds. J. Irlk (Jeugddienst): 7 uur ds. B. C. Visser. Pauluskerk10 uur ds. G. F. Callen- bach. Ver. v. Vrljz. Herv., W. de Zw. kerk: 10.30 uur ds. A. Verstraten. Ger. Kerk, Maurltslaan: 10 en 5 uur ds. Kappers. Geref. Kerk (vrijgem.), W. de Zw.kerk: 8.30 en 3 uur ds. R. Brands (H.A.). Oude Wetering Herv. Gem.: 10 uur ds. A. M. Knottnerus. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. A. G. Kornet. Rem. Geref. Gem.: 7 uur dr. Cramer. RUnsaterwoude Herv. Gem.: 10 uur ds. C. J. Baart; 7 uur ds. M. H. Boogert te Aarlanderveen. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 2.30 uur Dienst des Woords. Rijnsburg Herv. Gem.: 10 uur ds. H. van Gosllga; 5 uur ds. M. C. Groe- Zondag 11 februari Lelden Herv. Gem., Pieterskerk: 10 uur ds. H. J. v. Achterberg. Hooglandse Kerk: 10.30 uur ds. H. J. Lamping (Jeugddienst); 7 uur ds. J. de Wit. Marekerk: 10.30 uur ds. D. J. Vos- sers; 5 uur ds. M. Ottevanger Oosterkerk: 10 uur ds. M. Ottevan ger. Bethlehemkerk: 10 uur ds. P. Kloek. Maranathakerk: 10.30 uur ds J. dé Wit. Bevrijdingskerk: 9 uur dr. P. L. Schoonhelm; 7 uur dr. K. E. H. Op- penhelmer. Herv. Ulo-school Asserstraat: 10 uur ds. J. A. Eekhof; 7 uur ds. D. J. Vos- sers. Aula school Marnlxstraat: 10 uur dr. K E. H. Oppenhelmer. Ver. v. Vrljz. Herv., Leldse Volks buis: 10.30 uur ds. W. J. H. Hubeek. Egllse Wallonne: 10.30 uur ds. J. M. Charensol. Acad. Ziekenhuis: 10 uur ds. J. Groot. Dlaconessenhuls: 10.30 ds. H. Perdok te Oegstgeest. Geref. Kerk, Zulderkerk: 10 uur ds. Rothuizen; 6 uur dr. Dronkert. Petrakerk, Surlnamestraat: 10 uur dr. Westerink; 6 uur ds. de Boer. Kerk Oude Vest: 10 uur ds. F. H. Vonk, te Den Haag; 6 uur dr. Weste rink; 7 uur ds. F. H. Vonk. Maranathakerk: 9 uur ds. Heule; 6 uur ds. Rothuizen. Bevrijdingskerk. Aerent Bruunstraat: 10 30 uur ds. de Boer; 5 uur ds. Heule Groenhoven: 10 uur dr. Dronkert. Chr. Geref. Gem.: 10 uur (onderw. (Wonderbare spJJzlglng) en 6 uur (on derw. Heeft het nut om te geloven?) dr. Velema. Geref. Gem.: 10 en 5 uur leesdlenst. Geref. Kerk (Vrijgem.)10 en 5 uur ds. H. Knoop. Doopsgez. Gem.: 10.30 uur dr. 8. L. Verheus. Rem. Gemeente: 10.30 uur ds. J. Th. Mackenzie. Evang. Luth. Gemeente: 10.15 uur ds. P. Kastelein. Evang. Chr. Gemeenschap (Middel stegracht 3)10 en 5 uur dhr. Th. Dlkkes (dinsdag 8 uur bijbelstudie) Baptistengemeente: 10 uur dhr. H. Schouten 1r.; 630 uur evaneellsatle- dlenst; vrijdag 8 uur bidstond. Oude Kath. Kerk (Zoeterw. Singel 50)9.45 uur Hoogmis; woensdag 9 uur H. Mis). Vrije Kath. Kerk (Vreewljkstr. 19) 10.30 gezongen H. Mis. Christian Science (Steenschuur 4): 10.30 uur dienst. Leger des Hells: 10 uur helllglngs- dlenst: 6.45 uur openluchtsamenkomst Gangetje: 7.30 uur opwekklngssamen- komst. (alle bileenkomsten o.l.v. kapi tein Van Engelen). Aarlanderveen Herv. Gem.: 10 uur ds. M. H. Boogert; 7 uur ds. C. J. Baart te Rijnsaterwoude. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. W. J. van Hoek. Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur Dienst des Woords; 2.15 uur ds. J. C. van Ra- venswaay te Schevenlngen. Alphen aan den R(Jn Herv. Gem., Jullanastraat: 10 uur ds. M. Hane- maayer; 6.30 uur ds. J. H. Bogers. Aula Immanuëlschool, Anna van Burenlaan: 9.30 uur ds. J. H. Bogers. Kapel Gouw- sluis: 10 uur ds. P. A. Lefeber; 4.30 uur ds. den Hartog Bodegraven. Ge bouw Jonathan: 6.30 uur ds. P. A. Lefeber. Oudshoornseweg9 uur ds A. Breure; 10.30 uur ds. G. Cadée; 6.30 uur ds. A. Breure. Martha-Stichting: 10.30 uur ds. G. Moen. Geref. Kerk. Maranathakerk, Raadhuisstraat: 10 uur ds. K. H. Schuring: 6.30 uur ds. W. Wijma. Salvatorikerk: 10 uur ds. W. Wijma: 6.30 uur ds. K. H. Schuring. Hooftstraat: 10 en 6.30 uur ds. W Tom. Geref. Kerk (Vrllgem.)10 uur leesdlenst; 5 uur ds. H. Scholte Chr. Geref. Kerk: Jeruzalemkerk, Grilpen- 6tetnstraat: 9.30 en 5 uur ds. M. Over- duln, em. pred. te Woerden. Oud Geref. Gem.. Van Mandersloostraat: 9.30 en 4 uur leesdlenst. Rem. Geref. Gem., Van Mandersloostraat: 7 uur ds. J. G. Paardekooper te Nieuwkoop. Baptisten gemeente. IJsclubgebouw: 10 uur Ere dienst; 6.30 uur dhr. J. de Looy. Benthuizen Herv. Gem.: 9.30 uur as. Talsma te 's-Gravenhage; 6 uur dhr. D. G. van Hoeven. Geref. Gem 9.30 en 6 uur leesdlenst. Bodegraven Herv. Gem.: 10 uur ds. A. den Hartogh (H.D.); 6.30 uur as. B. Melndert te Waarder. Nleuwer- brug: 6.30 uur ds. A. den Hartogh. Herv. Evang.: 9 uur ds. J. J. H. v. d. Ree te Amsterdam; 7 uur ds C. A v Harten te Delft. Geref. Kerk: 10'en 6.30 uur ds. L. Loosman. Nleuwerbrug: 9.30 en 6.30 uur ds. C. J. Tlsslnk. Ge ref. Kerk (vrygem.): 9 en 3 uur ds. H. Scholte. Geref. Gem.: 10 en 6 uur lees dlenst. Ev. Luth. Gem.: 10.30 uur ds. A. Jense. Ev. Kring: 10 uur Eredienst; 7 uur Jb. Klein Haneveld. Boskoop Herv. Gem.: 9.30 uur ds. A. de Leeuw; 6.30 uur dr. C. Bee kenkamp te Delft (Jeugddienst). Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. G. Leene. Chr. Geref. Kerk: 9.15 en 4.30 uur ds. P J de Bruljn (in Herv. Ver.gebouw). Ge ref. Gem.: 9.30 en 6 uur leesdlenst. Rem. Geref. Gem.: 10 uur ds. J. Paar dekooper. Hlllegom Herv. Gem.: 10 uur ds. P. Brouwer; 5 uur ds. J. Veenendaal. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. A. K Krabbe. Chr. Geref. Kerk: 10 uur Dienst des Woords; 3 uur ds. L. 8. den Boer te Sassenheim. Ned. Prot. Bond: geen dienst. Evangellsatle- Bamenkomst 3 uur (gebouw Haven 60) evangelist J. Zyistra te Gouda. (Mara- natha-bljeenkomst woensdag 8 uur ln n<?t Gebouw Haven 50, evangelist Jb. Klein Haneveld uit Bodegraven). Hoogmade Herv. Gem.: 10 uur ds. J. H. de Vree. Katwyk aan den RUn Herv. Gem.: 10 uur ds. J. Hoeve te Tienhoven; 5.45 uur ds. H. S. J. Kalf te Bennebroek (Jeugddienst). Kapel Nieuwe Duinweg: 10 uur ds. Jac. de Vos te Katwijk aan Zee. Gymnastieklokaal school Narcls- Btraat: 10.30 uur ds. H. L. Boonstra te Warmond. Geref. Kerk: 9.30 'en 5 uur ds. H. de Valk. Katwyk aan Zee Herv. Gem., Oude Kerk: 9 uur ds. Tukker; 10.30 uur ds. Moerenhout; 6 uur ds. Offe- rlnga. Kapel: 10 uur ds. Bouman; 5 uur ds. Tukker. Groen v. Prinsterer- school: 10 uur ds. Ir. D. Harteveld te Rotterdam-Delftshaven; 6.30 uur ds. Bouman. Aula Nieuwe begr.plaats: 10 uur ds. Hagen. Zeehospitium: 6.45 uur ds. Tukker. Geref. Kerk: 9. 10.30 en 6 uur ds. F. Erlnga te Den Haag. Chr. Geref. Kerk; 10 en 5 uur ds. de Jong. Geref. Kerk (vrygem.)8.30 en 3 uur ds. A. van der Ziel te Groningen; 10.30 en 5 uur ds. Breen. Geref. Gem.: 10 en 5 uur leesdienst. Geref. Gem. In Ned.: 10 en 5 uur leesdlenst. Koudekerk Herv. Gem.; 10 en 7 uur ds. Koerselman. Geref. Kerk: 10 en 7 uur ds. Dyk te Zeist. Leiderdorp Herv. Gem.: 10 uur ds. Honnef; 6.30 uur dhr. v. d. Hoek. Kerkzaal: 6.30 uur ds. Honnef. Ge bouw: 10 uur Jeugdkerk. Geref. Kerk: 10 uur ds. Banga; 6.30 uur ds. Minne- ma. Kerkzaal: 10.30 uur ds. Minnema; 6 uur ds. Banga. Lelmulden Herv. Gem.: 9.30 uur ds. D. H. Gysbers. Geref. Kerk: 9.30 en 7 uur H. J. Koffrle. Llsse Herv. Gem.: 9 en 10.30 u. ds. G. Pettlnga; 7 uur ds. W. A. B. Hagen te Katwijk aan Zee. Geref. Kerk (tij delijk ln Chr. Geref. Kerk, Veldhorst straat) 9 en 7 uur ds. K. Schouten. Chr. Geref. Kerk: 10.30 en 4.30 uur ds. D. H. Biesma. Geref. Gem.: 10 en 4 uur ds. H. van Gilst (donderdag 7.30 uur ds. H. v. Gilst). Geref. Kerk (vrij gemaakt) 10 en 4.30 uur J. J. Ver leur. Oud Geref. Gem.: 9.30 en 3 uur leesdlenst (donderdag 7.30 uur lees dlenst). Ned. Prot. Bond: geen dienst. Nieuwkoop Herv. Gem.: 10 uur ds. Overgaauw te Woubrugge; 6.30 uur ds. Joh. Stehouwer te Alphen a/d Ryn Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. C. J. Slnen1.3®^uSTro(Cjr'jG"a?"er Voor het overige zijn destijds waar Schuit te Utrecht. Rem. Geref. Gem.: nodig maatregelen getroffen. newoud. Bethelkerk: 10 uur ds. M. C. Groenewoud; 5 uur ds. G. J van Emb- den te Zoeterwoude (Jeugddienst). Ge ref. Kerk, Rapenburg: 9.30 uur ds. J. Byieveld; 5 uur ds. L. v. d. Linde. Petrakerk: 9.30 uur ds. H. Post; 5 uur ds. J. Byieveld. Maranathakerk: 9.30 uur ds. L. v. d. Linde: 5 uur ds. H. Post. Geref. Kerk (Vrijgem.)10 en 5 uur ds. J. Douma. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. J. Kampman. Sassenheim Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. W. H. Walvaart; 5 uur ds. A. Makkense te Katwijk a/d Rijn. Geref. Kerk: 10 uur ds. H. van den Berg; 5 uur ds. P. D. Kuiper. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. L. S. den Boer. Ned. Prot. Bond: 10.30 uur dhr. J. P. Hulsbos. Ter Aar Herv. Gem 9.30 en 6.30 uur ds. Llndenburg. Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. Heyner. Valkenburg Herv. Gem.: 10 en 6.30 uur ds. D. Lekkerkerker. Geref. Kerk: 10 uur (H.D) en 5 uur ds. Lan- feler. Geref. Kerk (vrygem.): 10.15 en uur ds. R. Brands. Voorhout Herv. Gem.: 10 uur ds. J. W. de Jong. Voorschoten Herv. Gem.: 10 uur ds. Saraber; 7 uur ds. Zyistra. Ryndyk: 10 uur vlc. Hammlnga. Hulp en Heil: 10 uur ds. zyistra. Rem. Doopsgez. Kring (Cult. Centr.)10.30 uur dr. A. W. Cramer. Geref. Kerk: 9. 10.30 en 5 uur ds. D. J. Modderaar. Geref. Kerk (vrijgem.): 8.30 uur dsDouma te Rijnsburg. Warmond Herv. Gem.: 10 uur dr. J. Zandee uit Utrecht; 7 uur ds. H. L. Boons tra. Klevletkerk: 9 uur Jeugdkerk; 10 uur ds. J. T. Wiersma; 7.30 uur drs. H. B. de Roest, Jeugddienst. Deylerhuls: 10.15 uur dr. Th. C. Frederikse .Dorpscen trum: 10 uur Jeugdkerk. Herv. Evang., Dorpshuls: 10 uur ds. J. J. Timmer te Woerden: 7 uur ds. D. v. d. EnJt Braat te Monster. Ned. Prot. Bond. Lange Kerkdam,: 10.35 uur prof. dr. T. Jans- ma te Lelden. NPB/Rem. Gem./Doops gez. Gem.. Johannahuis: 10.30 uur ds. J. Spijker te Den Haag. Geref. Kerk. Bloemcamplaan: 10 uur prof. dr. J. H. Bavlnck te A'dam; 5 uur ds. van der Linden te Den Haag, Zijllaan: 10 en 5 uur ds. A. Vos. Soefibeweging. Wald. Pyrmontlaan 6: 11 uur universele ere dienst. Woubrugge Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 uur ds. G. F. Overgaauw. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. G. W. J. van Bleek. Prot. Bond: geen dienst. Zevenhoven Herv. Gem.: 9.30 uur kand. J. J. Botter te Utrecht. De Hoef: 7 uur ds. W. Verwelj. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. J. H. Zelle te Leeuwarden. Zoeterwoude Herv. Gem.: 10 uur ds. G. J. van Embden. Zwammerdam Herv. Gem.: 10 en 6.30 uur ds. C. L. v. d. Broeck. Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. J. Wagenaar. Rem. Geref. Gem.: geen dienst. Orgelfront en kansel in de Geref. Kerk te Sassenheim (Foto Will Eiselln) (Van onze financiële medewerker) Al heeft de fondsenhandel op de Amsterdamse beurs dit jaar tot dusver lang niet de omvang bereikt van de overeenkomstige weken in 1961, het is toch duidelijk geworden dat de vraag naar aandelen weer toeneemt. In 1960 hebben we een maand gehad (juni), waarin niet minder dan f123 miljoen aandelen werden verhandeld, het gehele jaar 1961 heeft een omzet doen zien van f 866 miljoen, een cyfer, dat nagenoeg geiyk was aan dat van 1960, maar tegenover een bedrag van f 542 miljoen in het eerste, stond een bedrag van slechts f 324 miljoen in het tweede halfjaar. In december 1961 werd voor slechts f 54 miljoen verhandeld, januari van het lopende jaar heeft een vooruitgang tot rond f 60 miljoen gebracht en terwyl de dagelijkse omzet lange tijd niet meer dan ca. f2<^ miljoen bedroeg, is februari met f4 a fiV2 miljoen per dag begonnen, waarbjj, zoals we de vorige week schreven, de belangstelling minder naar de internationale dan wel naar de lokale Nederlandse aandelen uitging. Het indexcijfer voor deze groep, dat half januari nog op ca. 365 stond, is dan ook tot 388 gestegen. Deze week is hier en daar enige reactie ingetreden, hetgeen ook ver klaarbaar is, omdat de incidentele koersstijgingen min of meer geforceerd waren als gevolg van wat men noemt de smalle markten. Met koersstijgin gen van 10,20% en meer per dag is het belang van de fondsenhandel, wat de lokale markt betreft, niet gediend, omdat de serieuze belegger door zulke koerssprongen wordt afgeschrikt. Toenemende kapitaalvorming Afgezien van de vele andere facto ren, waardoor de aandelenmarkt wordt beheerst, staat op de Amster- damsebeurs tegenover een beperkt en slechts zeer langzaam toenemend aantal aandelen een reeds jaren voortschrijdende kapitaalvorming. In veel sterkere mate dan voor de oor log komt deze kapitaalvorming in deze tijd aan de aandelenmarkt ten goede. De waardevermindering van het geld, die voor ons land de laatste tien jaar op ca. 30% kan worden aangenomen en die als bekend voor een langer verleden nog groter is, heeft vele spaarders voor aandelen belegging doen rijpen. De talrijke be leggingsmaatschappijen. hebben dit proces in sterke mate bevorderd om dat zy voor de kleine belegger het koersrlsico hebben verminderd. Uit de verslagen, die thans door de ze beleggingsmüen worden gepubli ceerd, blijkt dat de bij hen onder gebrachte kapitalen ook in het afge lopen jaar weer aanmerkelijk zijn gestegen en afgezien van de vraag hoe de beheerders over het toe komstig verloop van de aandelen markt oordelen, kunnen zij het hun toestromende kapitaal slechts voor een beperkte tijd onbelegd laten, d.w.z. tegen een lage rente bij de BREIMACHINES VLASVELD Doezastraat 20 Leiden, tel. 21300 De minister van Defensie ir. S. H. Visser heeft gisteren de vorig jaar door hem bij de begrotingsbehandeling toegezegde nota betreffende de zaak Van der Putten bij de Tweede Kamer inge diend. In het openbare stuk (21 pagina's druks) geeft hij een chronologisch overzicht van deze affaire, die militaire, gerechte lijke en ambtelijke instanties nu reeds ongeveer 13 jaar bezig houdt. In zijn nota, die voorzien is van ruim 120 vertrouwelijke bijlagen, komt de minister tot de conclusie, dat uit alles is gebleken dat de heer Van der Putten beheerst wordt door een groot wantrouwen in het apparaat waarin hij moest werken. Daardoor verstoorde hij, waar hij werd geplaatst, volgens de minister de normale verhoudingen en de sfeer in het bedrijf. „De heer Van der Putten houdt zyn verdenkingen staande en hjj uit onbewezen ernstige beschuldigingen zonder ook maar enigszins met de uitslagen van in het verleden Inge stelde onderzoeken rekening te hou den", zo meent minister Visser, die zyn reeds by het ontslagbesluit ge geven motivering herhaalt, dat de heer Van der Putten blijk heeft ge geven van een instelling, die hem on geschikt doet zUn als ambtenaar. Het memorandum, dat de heer Van der Putten in opdracht van de mi nister eind vorig jaar samenstelde, bevat volgens lr. Visser in hoofdzaak een herhaling van beschuldigingen, welke reeds door de toenmalige auto riteiten in het voormalig Ned.-Indië dan wel door voorgangers van ir. Visser zyn onderzocht en in het al gemeen ongegrond zyn bevonden. Te dien aanzien ziet de minister dan ook geen enkele aanleiding voor een hernieuwd onderzoek. Hij her haalt dat de heer Van der Putten met zyn memorandum niet heeft vol daan aan de gegeven opdracht, t.w. het verstrekken van namen van offi cieren, die thans nog ln de Kon. Landmacht dienen en die zich in het voormalig Ned.-Indië aan colla boratie hebben schuldig gemaakt en die na de capitulatie van Japan in Indië onregelmatigheden hebben ge pleegd. Volgens de minister werd In het memorandum geen enkele offi cier genoemd, die nu nog in de Kon. Landmacht dient. „Niet in doofpot In zyn nota herhaalt de minister, dat iedere gedachte om iets in de doofpot te stoppen hem vreemd is en dat by bereid is de Kamer zo vol ledig mogelijk in te lichten. Daarby heeft hy zich echter niet verheeld, dat er met betrekking tot de vraag wat ln deze nota zou kunnen worden medegedeeld, enkele punten waren, die door hem nog nader zouden zijn te overwegen. Dit betrof o.m. de ge nomen besluiten, waartegen Van der Putten beroep bij de ambtena renrechter heeft aangetekend en die dus sub. judice zyn. De minister meent evenwel dat hy verantwoor ding aan de Staten-Generaal moet afleggen, hoewel het sub. judice zyn van enkele zaken hem tot zekere be perkingen heeft gedwongen. Voorts is minister Visser er bij het samenstellen van zyn nota van uit gegaan, dat het niet passend zou zyn in een beoordeling van het beleid van zyn ambtsvoorgangers te treden De op dit beleid betrekking hebbende gegevens heeft de minister wel over gelegd aan de Kamerleden, maar een 500 maal „My fair lady" Ter gelegenheid van de 500-ste voorstelling van de musical „My fair lady", gisteravond in het Amster damse Theater Carré, zijn de mede werkers aan deze muzikale show gis termiddag door het gemeentebestuur van Amsterdam in het raadhuis ont vangen. Burgemeester mr. G. van Hall kreeg van de jongste danseres van het ge zelschap, Serima de Jong een pop, voorstellend „Eliza" de hoofdfiguur uit „My fair lady", aangeboden. De receptie werd o.m. bygewoond door de producer van de musical, de Zweed Lars Schmidt. Burgemeester Van Hall complimen teerde het gezelschap met het succes, wat voor Amsterdam de prettige con sequentie heeft dat veel mensen naar de hoofdstad komen. Burgemeester Van Hall richtte zich vervolgens in het bijzonder tot de heer Lars Schmidt, die het initiatief heeft genomen om de show naar Ne derland te brengen. Hiervoor bracht hij de Zweed alle lof. Hij zei te hopen dat de ervaringen opgedaan met deze beleidsbeoordeling heeft hy achter wege gelaten. Minister Visser heeft gemeend by de nota een aantal vertrouwelyke bijlagen te moeten overleggen, om dat naar zyn mening moet worden voorkomen, dat door het prysgeven aan de openbaarheid van de namen van een aantal personen, aan wie misdragingen worden toegeschreven, meer persoonlyk leed wordt toege bracht dan in het algemene belang onvermijdelyk moet worden geacht. Voor het algemeen belang moeten volgens de bewindsman persoonlyke belangen wyken, maar in hoeverre dit het geval is, vordert echter zorg vuldige overweging. Tenslotte worden in de nota de recente en reeds bekende verwikke lingen alsook die uit het verleden rond het ontslag van de heer Van der Putten zeer uitvoerig geresumeerd. Advertentie ONZE KEUKEN wint dageiyks aan BEKENDHEID. HOTEL - CAFÉ - RESTAURANT Steenstraat 55 - Tel. 22509 Zaal voor uw receptie-, zaken en huwelyksdiner. musical hebben geleerd dat Amster dam voor iets dergelyks een gunstig klimaat heeft, zodat de heer Schmidt eventueel met een nieuwe show we derom naar Amsterdam zal komen. Behalve de medewerkers van „My fair lady", onder wie de hoofdrolspe lers Dorien Mijksenaar en Wim Son- neveld, werd de ontvangst bijgewoond door de wethouders mr. G. van 't Hull, mr. R. van den Bergh en vele raadsleden. Na de voorstelling werd gisteravond voor de medewerkers van de musical een souper-dansant ge houden in het Carlton hotel. banken deponeren. Gelet op de vrfj grote bedragen, welke uit. 1961 bij de beleggingsmijen liquide waren en de blyvende vraag naar de aandelen of participatiebewyzen van die myen of trusts, kan dan ook worden aan genomen dat gedurende de laatste weken van die zyde heel wat koop orders bij de fondsenhandel zyn bin nengekomen. Stnds de laatste 2 3 jaar kan van een feitelijke inflatie in ons land niet worden gesproken en de regering zet, zoals men weet, alle zeilen bU om niet weer in dat vaarwater te komen. Maar als, gelijk bij vele be drijven thans het geval is en in 1961 reeds het geval was. de stijging van produktie en produktiviteit geen ge lijke tred kan houden met de sty- gende kosten en als gevolg van hoge re lonen en salarissen de vraag naar goederen blijft toenemen, valt moei lijk in te zien hoe men aan een prijs stijging kan ontkomen. Teminder als, gelijk thans het geval is, in een na burig land als West-Duitsland, reeds veel hogere lonen worden betaald, nieuwe loonsverhogingen te wachten zijn en in het kader van de Euro- markt lonen en salarissen in ons land aan het daar geldende niveau zullen moeten worden opgetrokken. Een grotere welvaartsverdeling, waarop in de landen van Europa het streven allerwegen is gericht, is mo gelijk en het meest wenselijk door de stijgende produktiviteit in een prys- daling van de goederen te doen resub- teren, maar de praktyk is dat de werknemers hun groter aandeel in de welvaart in de vorm van loonsver hogingen wensen te ontvangen en hierin thans zelfs de toekomstige en nog min of meer dubieuze produkti- viteitsstijging verdisconteren. Een da lende winstmarge, gelijk die bij vele ondernemingen reeds voor 1961 moet worden geconstateerd, mag niet te lang aanhouden, wil een ernstige conjunctuursinzinking worden voor komen. Vertrouwen in de toekomst Hoe dit zU. op langere termijn blijft men in de toekomstige ont wikkeling van het Nederlandse be drijfsleven vertrouwen koesteren. Dit is zelfs het geval bij de scheepvaart blykens een uitlating van de direc teur van de K.N.S.M.die, hoewel 1961 het moeiiykste jaar sinds de oorlog was en het dividend van 10 tot 8 pet. is verlaagd, in de verwach ting van betere tijden met de ver groting en de vernieuwing van de vloot doorgaat. Hoopvolle aanwy'zingen waren er deze week ook wat de bierbrouwerijen betreft. De Amstel heeft in de V.S. een belangrijke afzetmogelijkheid gekregen, Heineken komt. ondanks de koele zomer, met een aanmerke lijk grotere winst uit (f 83 miljoen tegen f 6.8 miljoen) en zij gaat haar kapitaal in verband met de groeiende omzet met f 7 miljoen ver hogen door de uitgifte van aandelen tegen een koers 250 hetgeen voor aandeelhouders een mooie claim be tekent. Bovendien worden nog f7 miljoen aandelen van Heineken's Be- 125%, welke mU, straks tegenover a 125 welke my. straks tegenover haar eigen kapitaal van f21 miljoen eenzelfde bedrag aandelen van Hei neken zal bezitten. Van die aandelen van de beleggingsmy. bevinden zich de B's (f lObi miljoen) in vaste han den. Een goede indruk heeft ook De Wit's Textiel gemaakt met de aan kondiging van eenzelfde dividend als over 1960 werd betaald (10 en een emissie van f. 2.4 miljoen 4%% obli gaties. die in 1964/68 tegen een koers van 165 in aandelen kunnen wor den geconverteerd. Daar deze koers beneden de beurskoers der aandelen (ca. 210%) ligt, toucheren ook hier aandeelhouders een waardevolle claim, al valt niet te zeggen hoe in 1964 de beurskoers der aandelen zal zyn. Hoezeer ook zelffinanciering (d.i. uit de winst) in vele gevallen gewenst moge zijn, uitbreiding van kapitaal door de uitgifte van aandelen is in deze tyd uitermate welkom, omdat daardoor de aandelenmarkt een ver ruiming ondergaat en deze een ge wenst tegenwicht vormt voor de gro tere vraag naar aandelen, die van de kapitaalvorming in ons land en de gewyzigde mentaliteit van de beleg ger het gevolg is. Goede berichten waren er deze week ook van Vredestein, die haar omzet ten heeft zien stygen en ruim van orders is voorzien, terwyi ook Van Gelder ln 1961 weer een grotere pro duktie had, zy het dan ook dat de winstmarges zyn gedaald. Het herstel op de Newyorkse beurs heeft zich tot dusver niet kun nen voortzetten, hoewel de meeste gegevens voor de conjunctuurontwik keling gunstig blyven. Advertentie Uw verkoudheid van neus, keel of borst weg met In dit kruiswoordraadsel moeten de woorden direct aohter (resp. on der) elkaar worden ingevuld, dus zonder afscheiding door zwarte vak jes. Horizontaal: 1. geweidie getyde 2. sierplant conflict 3. huishoudeiyk artikel siytplek dier 4. versieren van de huid meisjes naam 5. persoonly k voornaamwoord overblyfsel plaats in Gelder land en andere 6. hetzelfde staand 7. meisjesnaam vastgemaakt 8. was getekend achtervoegsel van overtreffende trap num mer van een bepaald soort hout 9. klinker schema rusten der wapenen 10. uitstekend voordeel voeg woord oudste. 11. boom eerder Franse ont kenning 12. regen zintuigelyke waarne ming Verticaal: 1. gelukkige lotsbestiering voer tuig 2. aardrijkskundige plaatsbepaling aantrekkelijk houding 3. overblyfsel een enkele maal uitroep 4. bundel dier stierenvechter 5. zedig hoge begroeiing 6. van de datum plaats in België erg Romeins cijfer 7. tweeklank bijwoord Frans politicus meisjesnaam 8. groot in één richting aanslag van metaal 9. ook breekbaar 10. uitroep deelgenoot aan ver eniging pech 11. Frans voegwoord ook op dit ogenblik 12. overleg onbekende modder Oplossingen onder motto .Jkruis- woordraadsel" dienen voor woensdag a.s. te 9 uur vm in het bezit te zijn van de redactie, Witte Singel 1 te Leiden. Onder de goede oplossingen «tellen wij een eerste prijs van f. 5. en twee prijzen van f. 2,50 beschik baar waarnaar alleen abonnees kun nen mededingen. Oplossing kruiswoordraadsel Horizontaal; 1. gas; 4. stempel; 10. Eris; 12. para; 13. vermaak; 15. ros; 16. in: 17. reeks; 18. rabat; 21. roede; 22. Evert; 24. genot: 26 steil; 27. nu; 28. opa; 29. Naarden; 31. lint; 33. nare; 34. methode; 35. ton. Verticaal: 1. gevierd; 2. aren; 3. sir 5. tiara; 6. M.P.; 7. parkiet.. 8. Eros; 9. las; 11. smaad; 14. keten- 18 res tant; 19. begin; 20. steunen; 23. voorn; 25 eland; 26. spie- 27. Nero; 28. olm; 30. dat; 32. T.H. De eerste prijs van f. 5,— werd toegekend aan de heer A. van Dom melen. Trompstraat 50 (e Rijnsburg. de twee prijzen van f. 2,50 aan mej. B. D. Kenbeek. Schelpenkade 12 te Leiden en aan de heer E. Vogelen zang. Utrechtse Jaagpad 10 C te Lei den De prijzen worden de winnaars toegezonden.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 5